Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

10 minutes ago, FrediB said:

Gradjanska opozicije je ne samo maksimalno demonizovana

 

Eto kako je lako bilo oprati 100 za 1, zakon o informisanju i da ne nabrajam dalje (za srd), tj. ratove, sankcije, redove (za sps-jul), a nikako da se iskobeljaju opozicionari za...cek, sta im se bese spocitava? 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, FrediB said:

Nema od toga nista, svi vozovi su prosli.

 

Ove sadasnje zlotvore mogu da skinu samo jos veci nacionalisti, desnicari i rusomani. 

SS Avetnici, Z-veri srBske, Sundjer Bob Pozderone, dSS 2.0, piks-poks i slicni. 

Gradjanska opozicija je ne samo maksimalno demonizovana, vec je jednostavno mrtva i skoro niko je nece. Maksimalno 10-ak % glasova na izborima.

 

Ti ce se ili iseliti, ili utopiti u vecinski mulj , uglavnom ce biti marginalizovani, a da se ne lazemo, takvi imaju losiju demografiju (tj. manje dece) od onih priprostih, pa ce za maksimalno 20-ak godina nestati i to bukvalno.

Line 1: Ne mora da znači, civilizuju se po malo i narodi sa Bliskog istoka, imamo Crnu Goru u susedstvu kao primer države koja je bila u lošijoj startnoj poziciji pa su sad dosta ispred nas što se civilizovanosti tiče itd.

 

Line 2: Nabrojane ni ne smatram opozicijom, to su DB stranke koje su sve osim opozicije, kad kažem opozicija ne mislim na drugo ime na tarabi nego potpuno drugi diskurs, vrednosti i politiku. Što se građanske opozicije tiče, ona jeste klinički mrtva ali mislim da to nije zbog ideje nego zbog ličnosti koje personifikuju tu vrstu opozicije koja je prepuna prosto loših i nikakvih političara, nama treba priraštaj talentovanijih političara koji će imati zdravu priču. Šta meni vredi neki Čanak i ono što on govori i propagira kad je u praksi obično smrdljivo govno.

 

Line 3: I ovo mislim da je preterivanje, koliko god nema realnog osnova za neki optimizam. Beograd ipak nije Pjongjang ili neka Samara, Damask ili Ulanbator, već ipak nešto što liči (još uvek) na Evropu.

 

Da me ne shvatiš pogrešno, nisam neki ludi optimista, naprotiv, ali možda mi je ipak malo lakše da živim ako sačuvam bar neko zrnce nade.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Chaos Is Me said:

Line 1: Ne mora da znači, civilizuju se po malo i narodi sa Bliskog istoka

Gde bre, oni su iz generacije u generaciju sve gori i gori.

Recimo Iran, Egipat, zemlje Magreba, da ne spominjem Avganistan i Pakistan, onda Tursku koja se od 2003. do danas srozala na nivo 19. veka.

 

Cak i u Izraelu haraju u poslednje vreme konzerve, klerikalci i desnicari-populisti.

16 minutes ago, Chaos Is Me said:

imamo Crnu Goru u susedstvu kao primer države koja je bila u lošijoj startnoj poziciji pa su sad dosta ispred nas što se civilizovanosti tiče itd.

Crna Gora je zbog izlaza na Jadran strateski znacajna, Srbija je sa druge strane budzak i zapecak kao npr. Moldavija ili BiH.

Niti je deo EU, niti NATO-a niti Sengena.

 

Zato je SAD i kompaniji ovde vazna jedino stabilnost te da nema rata, pa maka vucic vladao dozivotno kao faraon.

16 minutes ago, Chaos Is Me said:

Line 2: Nabrojane ni ne smatram opozicijom, to su DB stranke koje su sve osim opozicije, kad kažem opozicija ne mislim na drugo ime na tarabi nego potpuno drugi diskurs, vrednosti i politiku.

Ideologija je bitna, drugim recima narod vecinski hoce samo rusofilsku i anticivilizacijsku opoziciju.

 

Mnogima je vucic ''premekan'', ''prozapadan'' i ''izdajnik'' jer nije ''dovoljno prorus i prokinez''. 

16 minutes ago, Chaos Is Me said:

Što se građanske opozicije tiče, ona jeste klinički mrtva ali mislim da to nije zbog ideje nego zbog ličnosti koje personifikuju tu vrstu opozicije koja je prepuna prosto loših i nikakvih političara

I da se pojavi neko nov, ima da ga satanizuju u roku od odmah i saseku u korenu.

16 minutes ago, Chaos Is Me said:

Beograd ipak nije Pjongjang ili neka Samara, Damask ili Ulanbator, već ipak nešto što liči (još uvek) na Evropu.

Beograd i Novi Sad ipak nisu (cela) Srbija.

 

A tu je i problem demografije, progresivni i normalni i u Srbiji i sirom sveta po pravilu imaju manje potomaka od onih sklonih populizmu i despotiji.

 

A sto se tice Ulanbatora, Mongolija je verovao ili ne parlamentarna demokratija (mada svakako kilava) sa smenjivom vlascu, iako je u sendvicu dve megadespotije (svaka im cast kako uspeju da ocuvaju demokratiju u krajnje negostoljubivom okruzenju). 

 

 

 

Edited by FrediB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Šta hoću da kažem? Ako stranka ima deo programa koji se odnosi na podsticanje izvoza, onda lepo treba da stupi u kontakt npr. sa izvoznicima hrane, konkretno im ponudi olakšavanje procedura za dobijanje izvoznih dozvola, potpisivanje ugovora sa zemljama Šengena da se prehrambena roba ne carini i da se na duže staze primene šengenski standardi i pristupi Šengenu kako bi se roba izvozila bez mnogo petljavine. Ti koji izvoze hranu imaju novca, a imaju i radnike koji mogu da budu potencijalni glasači. Najbliži primer za ovo je famozni Otvoreni Balkan, koji to nudi na kašičicu. Lepo je što će moći da se nešto izvozi u Makedoniju, ali makedonsko tržište je po broju potencijalnih kupaca otprilike kao i beogradsko, dok je tržište EU mnogo veće i ima više novca.

Potencijalno tržište od 14 miliona ljudi, brži protok robe i kapitala između država članica, a time bi se svake godine uštedelo više od 30 miliona sati prelaskom granica između ove tri zemlje. Procena je da će projekti Svetske banke uštedeti 3,2 milijarde dolara, od čega bi Srbija, prema rečima Vučića, uštedela najmanje 1,5 milijardi dolara. Da ne nabrajam mnogo, da ne izgleda baš sve idealno.

 

Mislim da je taj koncept "medjurešenje" za pristup EU i da ne može da šteti, a da je osnovni motiv slobodan protok ljudi , robe. Imali smo mi pristup u ogromnom ruskom tržištu, pa osim par desetina tona jabuka, a i to smo usrali pokušajem uvaljivanja nekvalitetbne robe, ništa više nismo postigli. Krajni benifit slobodnog protoka robe imaju gradjani, širokom ponudom, a onda i cenom, a to što će par velikih proizvodjača da vrišti i pišti, bolje bi im bilo da se prilagodjavaju i dogovor rade sa državom oko podsticaja proizvodnje. Jeste problem taj što država, odnosno pojedinci, više vole da investiraju u Continental i plate investitoru plate za ceo radni vek svih zaposlenih, ali rad tih genijalaca je sasvim drugi par opanaka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, FrediB said:

A tu je i problem demografije, progresivni i normalni i u Srbiji i sirom sveta po pravilu imaju manje potomaka od onih sklonih populizmu i despotiji.

 

Kako si izveo ovaj zaključak.....?.....ako imaš neko istraživanje, kao dokaz, daj link, ako je to tvoj neki lični utisak, onda ti imaš problem sam sa sobom, a malo reagujem i tako, što si na taj način i mene lično uvredio. Pa da vidimo, možda i ja sam ne prepoznajem sebe i možeš da mi budeš od pomoći, na čemu bi ti moja porodica bila beskrajno zahvalna....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Kako si izveo ovaj zaključak.....?.....ako imaš neko istraživanje, kao dokaz, daj link, ako je to tvoj neki lični utisak, onda ti imaš problem sam sa sobom, a malo reagujem i tako, što si na taj način i mene lično uvredio. Pa da vidimo, možda i ja sam ne prepoznajem sebe i možeš da mi budeš od pomoći, na čemu bi ti moja porodica bila beskrajno zahvalna....

Imas primere ne samo u Srbiji, vec i u komsiluku i svetu:

 

- u BiH, Albaniji i Hrvatskoj vernici (bilo muslimani, katolici, pravoslavci) imaju vise dece od one sekularne manjine, verovatno i u CG i Makedoniji

- u Sev. Irskoj zatucaniji katolici imaju vise dece od naprednijih protestanata i polako ih zamenjuju

- onda u SAD zatucaniji katolici iz latino zemalja imaju dosta vise dece od protestantskih Amera (sem mormona, amisa i tako tih zatucanijih grupa)

- onda zapadni Turci (Istanbul, Ankara, Izmir, Antalija...) imaju znatno manje dece od istocnih Turaka + Kurda

- onda u Izraelu ortodoksi, hasidi te Palestinci imaju masu dece, za razliku od urbanih Izraelaca koji imaju 2 do 3, cesto samo i jedno 

 

itd.

 

Izvinjavam se na malom offtopic-u. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, FrediB said:

Imas primere ne samo u Srbiji, vec i u komsiluku i svetu:

 

- u BiH, Albaniji i Hrvatskoj vernici (bilo muslimani, katolici, pravoslavci) imaju vise dece od one sekularne manjine, verovatno i u CG i Makedoniji

- u Sev. Irskoj zatucaniji katolici imaju vise dece od naprednijih protestanata i polako ih zamenjuju

- onda u SAD zatucaniji katolici iz latino zemalja imaju dosta vise dece od protestantskih Amera (sem mormona, amisa i tako tih zatucanijih grupa)

- onda zapadni Turci (Istanbul, Ankara, Izmir, Antalija...) imaju znatno manje dece od istocnih Turaka + Kurda

- onda u Izraelu ortodoksi, hasidi te Palestinci imaju masu dece, za razliku od urbanih Izraelaca koji imaju 2 do 3, cesto samo i jedno 

 

itd.

 

Izvinjavam se na malom offtopic-u. 

 

E sad Fredi.....ovo lako možemo da povežemo i sa količinom TV prijemnika po glavi stanovnika, pa da kažemo, da svako ko nije imao više od jednog TV-a ima mnogo dece, ili da idem u još veću predrasudu, da kažem da ljudi koji imaju jedno dete su obični sebičnjaci i da su žrtvovali porodicu za rad karijere. Naravno, tako ne mislim, i cenim da razni činioci utiču na brojnost porodice, ne samo naš lični stav, a da ovo što ti kažeš nema baš mnogo veze, a da nije u obzir uzeto ruralno okruženje.

 

Najbitnije ne znam, ustvari, šta je po tebi "mnogo dece"....a uleteo sam da te kritikujem. :smiley59:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FrediB said:

Nema od toga nista, svi vozovi su prosli.

 

Nemci i Japanci su od militarističkih i genocidnih naroda pre i za vreme Drugog svetskog rata u roku od 30 godina (jedna generacija) ušli u pristojan i razuman svet, dijametralna suprotnost prethodnim generacijama. Zna se i način, učenje i usmeravanje ka normalnim vrednostima svake sledeće generacije od deteta u kolevci, u svakom vrtiću, školi i fakultetu koji postoji. Pa kad zatrovani matori odumru prirodnom smrću, imaš generacije normalnih ljudi. "Samo" je potrebna država koja će to da sprovede. Ako neće sama, pritiskom sa strane, kao Britanija, Francuska i SAD u Nemačkoj ili SAD u Japanu.

 

Kad se hoće (ili kad se mora), nađe se način.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Constantin said:

Potencijalno tržište od 14 miliona ljudi, brži protok robe i kapitala između država članica, a time bi se svake godine uštedelo više od 30 miliona sati prelaskom granica između ove tri zemlje. Procena je da će projekti Svetske banke uštedeti 3,2 milijarde dolara, od čega bi Srbija, prema rečima Vučića, uštedela najmanje 1,5 milijardi dolara. Da ne nabrajam mnogo, da ne izgleda baš sve idealno.

 

Mislim da je taj koncept "medjurešenje" za pristup EU i da ne može da šteti, a da je osnovni motiv slobodan protok ljudi , robe. Imali smo mi pristup u ogromnom ruskom tržištu, pa osim par desetina tona jabuka, a i to smo usrali pokušajem uvaljivanja nekvalitetbne robe, ništa više nismo postigli. Krajni benifit slobodnog protoka robe imaju gradjani, širokom ponudom, a onda i cenom, a to što će par velikih proizvodjača da vrišti i pišti, bolje bi im bilo da se prilagodjavaju i dogovor rade sa državom oko podsticaja proizvodnje. Jeste problem taj što država, odnosno pojedinci, više vole da investiraju u Continental i plate investitoru plate za ceo radni vek svih zaposlenih, ali rad tih genijalaca je sasvim drugi par opanaka.

 

Tačno, ali to je manje od jugoslovenskog tržišta, koje je na samom kraju imalo oko 23 miliona stanovnika, a bitnu ulogu ima i kupovna moć. Ne znam napamet koje brojke bi bile na nivou EU, ali sigurno bi bile mnogo veće.

 

I nisam slučajno spomenuo izvoz hrane jer izvoz je pristojan. Evo šta nudi američki Walmart:

 

https://www.walmart.com/ip/Ala-Kajmak-Soft-Dairy-Spread-250g-8-9-oz/143476812

https://www.walmart.com/ip/Grannys-Secret-Ajvar-Roasted-Pepper-Mild-550g/609479481?from=topicPage

https://www.walmart.com/ip/AB-Company-SL-Technology-Eurocream-Spread-17-63-oz/123913452

 

Pre nekoliko godina sam čuo od prijatelja koji se slučajno zatekao u nekom američkom gradiću da je u lokalnoj prodavnici video eurokrem. Zaboravio sam koja je tačno država u pitanju, ali znam da je rekao da tamo Balkanca nećeš naći ni lupom da ga tražiš. Eurokrem je uslikao, a prodavac mu je rekao da se sasvim pristojno prodaje.

 

Znam za skandale sa prodajom crvljivih jabuka, ali 'bratsko poslovanje' tako funkcioniše, plus je potrebno podmazivanje i važno je koga poznaješ. Sećam se da je pre nekoliko godina AV molio Putlera da kupi one Zastavine kante koje niko ne želi, ali to se izjalovilo. Bolja je trgovina sa zapadnim zemljama jer zavisi od toga šta ko hoće da kupi, a ne od toga šta kremaljski kepec hoće da učini.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Stiletto said:

 

Nemci i Japanci su od militarističkih i genocidnih naroda pre i za vreme Drugog svetskog rata u roku od 30 godina (jedna generacija) ušli u pristojan i razuman svet,

Da ih Amerikanci nisu uzeli pod zastitu (rusomani bi rekli okupaciju) iz svojih strateskih razloga, od njih ne bi bilo nista. 

11 minutes ago, Stiletto said:

Zna se i način, učenje i usmeravanje ka normalnim vrednostima svake sledeće generacije od deteta u kolevci, u svakom vrtiću, školi i fakultetu koji postoji.

Taj film u Srbiji nazalost necemo gledati. 

11 minutes ago, Stiletto said:

Pa kad zatrovani matori odumru prirodnom smrću, imaš generacije normalnih ljudi.

Teska zabluda!

Pa mladi u Srbiji su jos zatucaniji i ''konzervativniji'' i to ne samo od svojih oceva, vec i od svojih dedova.

 

To su tek nacionalisti, mrzitelji svega iole drugacijeg od onog u njihovoj palanci, protivnici raznih ljudskih prava i demokratije te klerikalci. Cast izuzecima.

11 minutes ago, Stiletto said:

Ako neće sama, pritiskom sa strane, kao Britanija, Francuska i SAD u Nemačkoj ili SAD u Japanu.

Oni ocigledno nemaju interesa za to. Njima je samo bitna stabilnost, tj. da nema ratova, genocida i izbeglica na Balkanu, pa makar vladali razni vucici i dodici dozivotno, ko faraoni.

 

Pa oni ionako nece ziveti ovde, sto bi rekao Cercil. 

Edited by FrediB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

FIAT 500

Ne postoje loša kola, postoje samo loši vozači. Svaka roba ima svog kupca (vidi pod kineske prodavnice) a i tebi da je neko ponudio Ladu ili FIATA 500, šta bi pre izabrao.....tu su druge stvari u pitanju... 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, FrediB said:

Da ih Amerikanci nisu uzeli pod zastitu (rusomani bi rekli okupaciju) iz svojih strateskih razloga, od njih ne bi bilo nista. 

 

Sa "šta bi bilo kad bi bilo" se ne bih bavio, hvala.

 

8 minutes ago, FrediB said:

Taj film u Srbiji nazalost necemo gledati. 

 

To su mislili i Albanci u vreme Envera Hodže, Rumuni u vreme Čaušeskua, pa opet...

 

10 minutes ago, FrediB said:

Teska zabluda!

Pa mladi u Srbiji su jos zatucaniji i ''konzervativniji'' i to ne samo od svojih oceva, vec i od svojih dedova.

 

To su tek nacionalisti, mrzitelji svega iole drugacijeg od onog u njihovoj palanci, protivnici raznih ljudskih prava i demokratije te klerikalci. Cast izuzecima.

 

Za današnju omladinu se slažem, zato sam i napisao "svaka sledeća generacija".

 

11 minutes ago, FrediB said:

Oni ocigledno nemaju interesa za to. Njima je samo bitna stabilnost, tj. da nema ratova, genocida i izbeglica na Balkanu, pa makar vladali razni vucici i dodici dozivotno, ko faraoni.

 

Pa nek vladaju ako ovde ne želi većina da ih smeni. Vladali su doživotno i despotski i Hodža i Franko i mnogi drugi, pa se narod posle njih ipak izvukao iz žabokrečine.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Tačno, ali to je manje od jugoslovenskog tržišta, koje je na samom kraju imalo oko 23 miliona stanovnika, a bitnu ulogu ima i kupovna moć. Ne znam napamet koje brojke bi bile na nivou EU, ali sigurno bi bile mnogo veće.

 

Otvoreni Balkan ne uslovljava napuštanje tržište EU....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stiletto said:

 

Sa "šta bi bilo kad bi bilo" se ne bih bavio, hvala.

Nije to ''sta bi bilo kad bi bilo'', vec vrlo jasna stvar.

 

Uostalom, istok Nemacke (bivsi DDR) i dalje ima podosta celavih neonaci degenerika po stanovniku i populisticke stranke tamo cesto bolje prolaze nego na zapadu Nemacke. 

Ili Juzna Koreja vs Severna Koreja. 

Just now, Stiletto said:

To su mislili i Albanci u vreme Envera Hodže, Rumuni u vreme Čaušeskua, pa opet...

Rumunija je strateski interesantna zbog blizine Rusije i Ukrajine, Albanija opet ima izlaz na more i preko puta je jedne Italije, dok su sa druge strane Srbija, BiH i Moldavija obican zapecak. 

 

Inace, Rumunija i Albanija i dalje imaju slicne probleme kao i Srbija, doduse ne sve, ali mnoge svakako da. 

Just now, Stiletto said:

Za današnju omladinu se slažem, zato sam i napisao "svaka sledeća generacija".

Svaka sledeca generacija moze da bude samo sve gora i gora.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:

Ne postoje loša kola, postoje samo loši vozači. Svaka roba ima svog kupca (vidi pod kineske prodavnice) a i tebi da je neko ponudio Ladu ili FIATA 500, šta bi pre izabrao.....tu su druge stvari u pitanju... 

 

Ne ulazim u kvalitet samog modela, već u mogućnost prodaje. Možeš ti da napraviš auto kome je pod haubom motor BMW-a, kome je enterijer radio onaj ko je pravio Rolls Royce i koji ume da kuva kafu, ali ako ne možeš da ga prodaš, onda vredi isto koliko i kanta za đubre. Doduše, ako ćemo generalno o kvalitetu (ne računajući FIAT), ako neki model zahteva da se pobratimiš sa onima koji rade u servisu, onda je džabe i da imaš vozačke veštine Šumahera. I da, ako pitaš za izbor između ova dva modela u tom trenutku, isto je kao da umesto Lada pise Dacia.

 

12 minutes ago, Constantin said:

Otvoreni Balkan ne uslovljava napuštanje tržište EU....

 

Pa nisam to ni rekao. Pošto su pomenute balkanske zemlje kompatibilne sa tržištem EU, to bi značilo tih 14 miliona + EU.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne ulazim u kvalitet samog modela, već u mogućnost prodaje. Možeš ti da napraviš auto kome je pod haubom motor BMW-a, kome je enterijer radio onaj ko je pravio Rolls Royce i koji ume da kuva kafu, ali ako ne možeš da ga prodaš, onda vredi isto koliko i kanta za đubre. Doduše, ako ćemo generalno o kvalitetu (ne računajući FIAT), ako neki model zahteva da se pobratimiš sa onima koji rade u servisu, onda je džabe i da imaš vozačke veštine Šumahera. I da, ako pitaš za izbor između ova dva modela u tom trenutku, isto je kao da umesto Lada pise Dacia.

De,de,,,pa nije Alfa Romeo ... 

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

'Ajde, nije trolovanje, glas naroda je glas naroda...

 

Imati Alfu je isto kao kad ideš u kupleraj.

 

Sramota te je ljudi koji vide da ulaziš unutra.

Sramota te je ljudi koji vide da izlaziš iz njega.

Ali ti unutra leepoo....

  • Like 1
  • Ha-ha 10
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FrediB said:

Uostalom, istok Nemacke (bivsi DDR) i dalje ima podosta celavih neonaci degenerika po stanovniku i populisticke stranke tamo cesto bolje prolaze nego na zapadu Nemacke. 

Ili Juzna Koreja vs Severna Koreja. 

 

Dobro de, sad porediš države koje je pacifikovao Sovjetski Savez i države koje je pacifikovao demokratski svet. Svako je prema svom modelu radio.

 

2 hours ago, FrediB said:

Rumunija je strateski interesantna zbog blizine Rusije i Ukrajine, Albanija opet ima izlaz na more i preko puta je jedne Italije, dok su sa druge strane Srbija, BiH i Moldavija obican zapecak. 

 

I Kosovo je geografski zapećak, ali jedan Bondstil menja sve...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...