Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, ciao said:

A koliko dugo ce da bude efikasna to se pretpostavljam ne zna jer ne mogu da znaju, kao sto ne mogu da znaju ni kada ce da se pojavi i kakav ce biti soj pi ili ro ...  c est la vie

Ne pitaj zašto, ali mislim da je to to. Bethesda je ozbiljna bolnica i ozbiljna firma da bi se igrali sa ugledom. Hajde da vidimo kako stižu informacije ali mislim da je to to.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Danas praktično isti broj zaraženih kao juče, što obično ne biva, pošto je utorak tradicionalno najgori dan u nedelji po broju zaraženih. Takođe je udeo pozitivnih veći nego juče, što se na prelazu utorak-sreda nije desilo zadnja dva puta.

 

Lako je moguće da se uticaj omikrona već oseća i da će porast biti jasno vidljiv već za koji dan.

 

Na to ukazuje i činjenica da je u Crnoj Gori danas 308 novozaraženih, što je najveći broj slučajeva još od 27. novembra. Takođe je i udeo pozitivnih (14,1%) najveći u zadnjih 15-ak dana.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

China orders 13 mln Xi’an residents to stay home over COVID-19 outbreak: Officials

The northern Chinese city of Xi’an ordered all 13 million residents to stay home in a strict lockdown Wednesday, while dramatically tightening travel controls to fight a growing Covid-19 outbreak.

With Beijing preparing to host the 2022 Winter Olympics in February, China is on high alert as it fights local outbreaks in several cities.

Xi’an reported 52 new coronavirus cases on Wednesday, bringing the total to 143 since December 9.

From midnight on Thursday, all households may only “send one household member outside once every two days to purchase necessities,” with all others ordered to remain indoors except for emergencies, the city government said in a statement on its official Weibo social media account.

Residents “should not leave the city unless necessary,” the government said, adding that those seeking to leave would have to provide evidence of “special circumstances” and apply for approval.

The orders came a day after the city began testing all of its 13 million residents.

Long-distance bus stations were closed and authorities have set up disease control checkpoints on highways out of Xi’an, government notices said.

More than 85 percent of flights to and from the city’s main airport have been grounded, according to flight tracker VariFlight.

Inside the city, passenger capacity has been slashed on buses and trains, and schools closed.

All “non-essential” businesses and public facilities aside from supermarkets, convenience stores and medical institutions have been ordered to close, while the local government has urged employers to allow people to work from home, CCTV reported.

Large-scale meetings including activities in outdoor parks have been suspended, while the museum housing the world-famous Terracotta Army -- the 2,000-year-old mausoleum of China’s first emperor -- has shut until further notice.

China -- where the coronavirus was first detected -- has slowed new cases to a trickle since the middle of last year through a zero-Covid strategy involving tight border restrictions, targeted lockdowns and lengthy quarantines.

Even a single case can lead to a swift imposition of curbs.

The southern city of Dongxing on Tuesday ordered its 200,000 residents to isolate at home after an infection was detected.

https://english.alarabiya.net/coronavirus/2021/12/22/China-orders-13-mln-Xi-an-residents-to-stay-home-over-COVID-19-outbreak-Officials

Link to comment
Share on other sites

Jel ovo lumulativno? Njima je ukupno 165000 zaraženo omicron sojem a umrlo 18 (do jučerašnjeg dana). Mislim, igramo se statistike sa neuporedivim brojevima. Sta znači da im je porastao broj smrti 18x ako je pre 7 dana bilo mrtvih od omicrona =1? A preko 140 hiljada ne razlika i novim slučajevima za 7 dana. Dakle, 17 smrti na 140000 novih zaraženih. Mislim, besmisleno je, nemamo podatke u dužem periodu.

Isto kao što Šekler sad tvrdi da Sputnik štiti najbolje od omicron-a... (Zašto se onda@Clash bustovao pfizer-om? Pa jer to nije tačno! [emoji3])

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nešto mi izgleda da su teritorije (namerno ne kažme države) koje su ranije izašla iz pika delte gore prošle od ovakvih kao ovde gde je kasnije stigao pik delte. To će da se promeni.
Incidencija za starosnu grupu 20-40 je ogromna, nikad nije bilo ovako. 
Zvuči kao endgame.

Link to comment
Share on other sites

U Fra sada objavili pocetak omicrona, kazu da je trenutno oko 30% zarazenih omicron slucaj ali i dalje se prica da je omicron slabiji dosta od delte tj da u odnosu na broj zarazenih ima bitno manji broj hospitalizacija.

Inace odobrili su vakcinaciju dece 5-11 godina i najavljuju mogucnost novih mera, lockdown itd ...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Fajzer onda nije ozbiljna institucija? Pitam cisto onako.

Tradicija, je na strani Bethesda. I institucija su u pravom smislu te reči, Fajzer je kompanija, sa magičnom pilulom, što je isto za svaki respekt ali to je već drugačija liga.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ras kass said:

 

Inace ovo za 4. dozu mi bas deluje preuranjeno.

 

Slažem se. Ja sam treću dozu-buster dobila pre mesec dana. 

 

I nije mi logično da je dobijem ponovo u januaru, već u februaru, martu ako bude potrebno ( a biće ).

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Slažem se. Ja sam treću dozu-buster dobila pre mesec dana. 

 

I nije mi logično da je dobijem ponovo u januaru, već u februaru, martu ako bude potrebno ( a biće ).

 

 

 

Pa dobro, tebi je to rano jer je tako malo prošlo ali ima ljudi (nas 😀 ) što smo primili buster pre više od 3 i po meseca. Nama je početak januara već taman za buster bustera. 😅

1 minute ago, Tomiprunet said:

Da li je Kripto? tj metaverse, ako nije ne racuna se

 

Nemam pojma šta je metaverse. Poseti sajt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...