Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

21 minutes ago, Angelia said:

Pa znaci to sto si ti osecala nije isto, eto to. Lokalne promene zivotnih troskova nisu isto. Jer recimo to ne utice na izvoz, kreditne uslove, wall st itd. 

promena lokalnih troskova zivota recimo nece uticati na tvoj 401k a inflacija hoce.

 

Nije isto sta? Sad osete svi, do sad su osetili neki. Pa evo ja sad osecam manje nego negde gde nije bila tolika inflacija. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Baby said:

 

Nije isto sta? Sad osete svi, do sad su osetili neki. Pa evo ja sad osecam manje nego negde gde nije bila tolika inflacija. 

Dzaba ja objasnjavam. To sto si ti osecala od 2018 nije isto kao ono sto osecaju ljudi sada od inflacije. Sta tu nije jasno? To su dve razlicite stvari. Sta ti licno mislis da osecas vise ili manje nema nikakav uticaj na ekonomiju. Tvoj subjektivni osecaj za feeling je tu nebitan. Posledice nisu iste.

 

Bukvalno to je kao da kazes "e pa mi smo imali vec izbore za guvernera, to je isto kao predsednicki", a da je tu zajednicka stvar jedino da si ti glasala.

Znaci nemoj vise molim te, potpuno zvuci kao da ne razumes nista dalje od kako se ti osecas. i cak i kad budes osecala posledice neces razumeti uzroke.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Dzaba ja objasnjavam. To sto si ti osecala od 2018 nije isto kao ono sto osecaju ljudi sada od inflacije. Sta tu nije jasno? To su dve razlicite stvari. Sta ti licno mislis da osecas vise ili manje nema nikakav uticaj na ekonomiju. Tvoj subjektivni osecaj za feeling je tu nebitan. Posledice nisu iste.

 

Bukvalno to je kao da kazes "e pa mi smo imali vec izbore za guvernera, to je isto kao predsednicki", a da je tu zajednicka stvar jedino da si ti glasala.

Znaci nemoj vise molim te, potpuno zvuci kao da ne razumes nista dalje od kako se ti osecas. i cak i kad budes osecala posledice neces razumeti uzroke.

 

Da apsolutno si u pravu, dzaba mi objasnjavas posto se trenutno stanje odrazava na moj zivot i zivot moje okoline drugacije. 

 

Nije jasno dokle mozes da ides da ne razumes sta ja govorim?! 

 

Ajd pokusacu polako da ti objasnim iako vec znam da je neuspesno u startu jer ti samo teras svoje. 

 

Pre 3-4 godine kod nas je postalo sve skuplje, posla nigde (govorim ti za ljude koji rade posao na dnevnoj bazi), slabo placeno ono sto ima jer imas visak radne snage, manjak poslova. Epidemija se odrazila na sve i tu nije bitno gde si. Ljudi su poceli da se sele u Floridu, cene svega su samo nastavile rast, ali ima posla i plate su skocile. Ja uopste ne govorim kako je na federalnoj bazi jer ja zivim samo ovde i na moj zivot ima uticaj samo onako kako je ovde, a ne kako je Fili, Cali ili bilo gde drugde. 

Takodje sta mi odgovara je sto se nivo mrznje u masi, na ulici, na javnim prostorima znatno smanjio i vise niko ne trabunja o rasama, levim ili desnim, samo za Trampa ili samo protiv Trampa... nego se nekako sve manje vise ispeglalo. 

Inflacija jeste, nece ici do nedogleda jer ako ne stane ce puci sve, mene vise brine sto nema nicega (a i to je polako pocelo da nestaje pre par godina, sada je blaga katastrofa). Inflacija je svuda u svetu, eno Evropa isto kuka. To sto je ovde za koji postotak veca, ne cini zivot niti stravicno gorim niti njima mnogo boljim. Prosto, svima je sve skupo. Sta ce biti, videcemo. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Baby said:

 

Da apsolutno si u pravu, dzaba mi objasnjavas posto se trenutno stanje odrazava na moj zivot i zivot moje okoline drugacije. 

 

 

To zato sto ne razumes kako se ovo odrazava na tvoje stanje, ignorance is bliss.  Nit florida ima svoju valutu, nit imala Federalne rezerve, ne doredjuju kuda ide dolar. Vasa poskupljenja imaju samo uticaja na ljude na floridi, ova inflacija ima na svih 50 drzava a i van toga, ima da vuce posledice godinama. I u tvojoj okolini. 

 

A to o smanjenju mrznje i price o rasama :lol_2: Mislis BLM prestao da pali ulice? Pa oni su palili ulice da skinu Trampa, to je citava poenta. A prica o rasama i mrznji nije uopste posustala, nego je US jos podeljenija nego sto je bila sa Trampom. Ali ajde da ti ne rusim kockice.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

To zato sto ne razumes kako se ovo odrazava na tvoje stanje, ignorance is bliss.  Nit florida ima svoju valutu, nit imala Federalne rezerve, ne doredjuju kuda ide dolar. Vasa poskupljenja imaju samo uticaja na ljude na floridi, ova inflacija ima na svih 50 drzava a i van toga, ima da vuce posledice godinama. I u tvojoj okolini. 

 

A to o smanjenju mrznje i price o rasama :lol_2: Mislis BLM prestao da pali ulice? Pa oni su palili ulice da skinu Trampa, to je citava poenta. A prica o rasama i mrznji nije uopste posustala, nego je US jos podeljenija nego sto je bila sa Trampom. Ali ajde da ti ne rusim kockice.

 

Tebe je najvise brinulo nesto sto se desava na par hiljada kilometara, jbg mene nije, nego ono sto mi se desava pod nosom. 

WS su prestali da talasaju zastavama i prave cirkus od svega obrusavaju se na drugacije... 

 

Ti ili ne razumes napisano ili ne citas uopste nego po automatizmu odgovaras kad vidis par reci... i znas da treba da bude suprotno. 

Iskreno, mene zabole za tvoje misljenje, ja ne dozivljavam svet samo iz novina. To sto ti ne mozes da ukapiras da je lokalno ovde meni sada manja promena nego tebi tamo, ja ti stvarno ne mogu pomoci, niti zelim vise da pisem jer ovde samo pisemo ti i ja, kao neka privatna tema u kojoj kontriramo. Debilno je do bola. 

 

Da li ces ti ispasti pametna na forumu to mene ne interesuje, nadmudruj se sa nekim drugim, eno aktuelne teme gde dve godine ne mogu da ti objasne zasto mere i zasto maske... pa probaj sa njima, cesce pisu. 

Link to comment
Share on other sites

@Babyda jasno, ako ti ne vidis I ne osecas da se nesto desava, onda se ne desava. Ironicno, da si mene optuzila da pricam o necemu u lokalu, da bi ti sad smetalo sto se ne fokusiram na licni dozivljaj 😁 jer eto tebe vesti ne interesuju. Iskreno, ja uopste nemam problem lokalno. Imam problem kad vidim gde nesto ide. Eto preselicu se kod tebe, pa me mozda nece brinuti sto 50% amerikanaca pati.

 

Sigurno tebe necu pitati o ekonomskim posledicama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2022 at 9:39 PM, Angelia said:

@Babyda jasno, ako ti ne vidis I ne osecas da se nesto desava, onda se ne desava. Ironicno, da si mene optuzila da pricam o necemu u lokalu, da bi ti sad smetalo sto se ne fokusiram na licni dozivljaj 😁 jer eto tebe vesti ne interesuju. Iskreno, ja uopste nemam problem lokalno. Imam problem kad vidim gde nesto ide. Eto preselicu se kod tebe, pa me mozda nece brinuti sto 50% amerikanaca pati.

 

Sigurno tebe necu pitati o ekonomskim posledicama.

 

Pa ako imas problem kada vidis gde nesto ide, kako onda ne vidis gde je problem krenuo? 

Problem sa globalnom trgovinom je veci problem nego sama inflacija, jer on izaziva inflaciju. Imas kupce, nemas proizvode, a proizvode nemas jer dojucerasnji dostavljaci proizvoda ili reproa za proizvodnju vise ne dostavlja, a i kada dostavi se zaglavi u lukama i na transportu. 

Naravno da pod tim uslovima imas inflaciju, ne znam sta ocekujes. 

 

Ti si to ladno pretabala na Bajdenovu administraciju i njegovo deljenje sakom i kapom para, a to je samo kap vode u casi problema. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Baby said:

 

Pa ako imas problem kada vidis gde nesto ide, kako onda ne vidis gde je problem krenuo? 

Problem sa globalnom trgovinom je veci problem nego sama inflacija, jer on izaziva inflaciju. Imas kupce, nemas proizvode, a proizvode nemas jer dojucerasnji dostavljaci proizvoda ili reproa za proizvodnju vise ne dostavlja, a i kada dostavi se zaglavi u lukama i na transportu. 

Naravno da pod tim uslovima imas inflaciju, ne znam sta ocekujes. 

 

Ti si to ladno pretabala na Bajdenovu administraciju i njegovo deljenje sakom i kapom para, a to je samo kap vode u casi problema. 

Netacno, uzroci ove inflacije:

 

An increase in the supply of money is the root of inflation, though this can play out through different mechanisms in the economy. Money supply can be increased by the monetary authorities either by printing and giving away more money to the individuals, by legally devaluing (reducing the value of) the legal tender currency, more (most commonly) by loaning new money into existence as reserve account credits through the banking system by purchasing government bonds from banks on the secondary market.

In all such cases of money supply increase, the money loses its purchasing power. The mechanisms of how this drives inflation can be classified into three types: demand-pull inflation, cost-push inflation, and built-in inflation.

 

Demand-pull inflation occurs when an increase in the supply of money and credit stimulates overall demand for goods and services in an economy to increase more rapidly than the economy's production capacity. This increases demand and leads to price rises.

 

Znaci da ti uprostim, tokom pandemije ljudi su stedeli vise jer nisu trosili toliko para na razne stvari (lockdown i slicno)u 2020. Izmedju ostalog oni koji rentiraju ni kiriju nisu morali da plate. Time se akumulirao kapital, onda je Biden 2021 kad je ekonomija trebala da krene, upumpao jos 1.9 triliona za koje mu je receno da ce izazvati haos i inflaciju. Uz to je te pare dobrano delio kao pomoc nezaposlenima, oni koji su radili za prosecne plate nisu morali. Ko su oni koji su radili za takve plate? Proizvodnja i usluge.

Samim time, je ocekivani problem sa Supply Chain, kao posledice pandemije povecan drasticno, a akumulacija kapitala povecala potraznju. Zato US ima najgoru inflaciju u zapadnim zemljama. Ne zato sto je to "isto za sve" jer onda bi svi bili slicni, a ne bi US imala ovo sto ima.

 

Toga su svesni svi ekonomisti a i Biden. Uz to je izazvao energetsku krizu svojim odlukama, zato vidis i skok cene goriva. 

 

Hassett was part of a trio of former White House economists, including Clinton Treasury Secretary Larry Summers and Obama CEA chair Jason Furman, who warned early in Biden’s term that inflation was afoot, when the government was more concerned with Covid. They parsed different data but arrived at the same conclusions: Trillions in stimulus spending being plowed back into the economy when companies couldn’t produce enough of what consumers wanted would drive prices higher.

 

https://www.cnbc.com/2022/02/04/how-the-biden-administration-misread-the-inflation-threat.html

 

Iliti od Bidena:

 

“The irony is people have more money now because of the first major piece of legislation I passed. You all got checks for $1,400. You got checks for a whole range of things,” Biden said in a November speech. “It changes people’s lives. But what happens if there’s nothing to buy and you got more money to compete for getting [goods]? It creates a real problem.”

 

To su mu svi ekonomisti govorili pre godinu dana. Znaci niko se ne pravi blesav osim Biden povremeno, da to nisu posledice njegovih odluka, iliti Dems u Kongresu. Ono sto sleduje da Feds podignu kamate, sto ce dovesti do recesije. BTW ako ti nije jasno sta je inflacija, prakticno to mi placamo sada stampanje tih para. Jbga nema nista dzabe, to se zna iz ekonomske istorije.

 

To svi strucnjaci znaju, ali uprkos istoriji i uprkos svim analizama ti ces tvrditi kako eto nije to to, nego eto poskupeo zivot. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta je netacno... ti jednostavno gledas problem samo po povrsini, ne gledas kompletne uzroke... 

 

Quote

Demand-pull inflation occurs when an increase in the supply of money and credit stimulates overall demand for goods and services in an economy to increase more rapidly than the economy's production capacity. This increases demand and leads to price rises.

 

Jbt pa zapitaj se kako je do ovog doslo. Nisu problem samo ugurane pare u ekonomiju, nego i production capacity. Zasto prodaction capacity ima problem?! Jbt povezi stvari... 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Baby said:

Ne znam sta je netacno... ti jednostavno gledas problem samo po povrsini, ne gledas kompletne uzroke... 

 

 

Jbt pa zapitaj se kako je do ovog doslo. Nisu problem samo ugurane pare u ekonomiju, nego i production capacity. Zasto prodaction capacity ima problem?! Jbt povezi stvari... 

Ja povezala I lepo objasnila. Mogla si malo da procitas sta su i ekonomisti objasnjavali, I zasto je wall st odlepio zadnjih mesec dana. Znaci procitaj ponovo sta sam napisala pa ces videti da je lepo objasnjeno...cak ti objasnila sta je problem sa production capacity. To sto ti hoces da uvuces je problem supply chain svih drzava, pa opet one nemaju isti problem...da bilo je ocekivano da ce inflacija porasti, u razumnoj meri, ali ne u ovoj. I nemoj da mislis da u DCju administracija nije u panici, samo su se kasno setili. O tome je trebalo misliti kad je Biden pricao kako ce "transformisati Ameriku". Sva sreca pa se naslo dvoje razumnih centrista demokrata da zaustavi dalje stampanje para, inace bi sad imali market crash.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Procene su da ce Feds podici u toku godine kamate za 5 points :smiley26: To iz bankarskog sektora. Ala ga je opravio Biden, svaka mu cast.

Zato sad dizu buku oko Ukrajine sto vise, i rat ce da pocne da ne izgubi izbore.... Videcemo i da li ce ovo da vrati Trampa 2024. 

 

Kako izgleda covid nece moci da muzu do Novembra 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Procene su da ce Feds podici u toku godine kamate za 5 points :smiley26: To iz bankarskog sektora. Ala ga je opravio Biden, svaka mu cast.

Zato sad dizu buku oko Ukrajine sto vise, i rat ce da pocne da ne izgubi izbore.... Videcemo i da li ce ovo da vrati Trampa 2024. 

 

Kako izgleda covid nece moci da muzu do Novembra 

5 points? Samo? Pa to nije nista. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Procene su da ce Feds podici u toku godine kamate za 5 points :smiley26: To iz bankarskog sektora. Ala ga je opravio Biden, svaka mu cast.

Zato sad dizu buku oko Ukrajine sto vise, i rat ce da pocne da ne izgubi izbore.... Videcemo i da li ce ovo da vrati Trampa 2024. 

 

Kako izgleda covid nece moci da muzu do Novembra 

Jel si ti sigurna da si dobro cula, mozda su rekli 0,5 ?

 

5% znaci kolaps, jer su svi duzni ko Grcka.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, brusli said:

Jel si ti sigurna da si dobro cula, mozda su rekli 0,5 ?

 

5% znaci kolaps, jer su svi duzni ko Grcka.

 

Dobro sam cula - to je samo prognoza,

Ne bi to bilo cudno, kad je Regan morao da zaiustavi inflaciju kamate su otisle mnogo vise. 2008 smo bili na 6%

feds jesu najavili 5 dizanja od 0.25 prethodno sa mogucnoscu na brze dizanje, sad se pominje 7

 

Znaci ne bi imalo smisla da mi neko kaze izgleda da ide na 0.5, jer je to vec given. Prime je cini mi se, trenutno 3.25. Ako se dobro secam Regan je isao nesto kao 13%.

 

Sad sam videla da u martu dizu 0.5%

Link to comment
Share on other sites

Dobro sam cula - to je samo prognoza,
Ne bi to bilo cudno, kad je Regan morao da zaiustavi inflaciju kamate su otisle mnogo vise. 2008 smo bili na 6%
feds jesu najavili 5 dizanja od 0.25 prethodno sa mogucnoscu na brze dizanje, sad se pominje 7
 
Znaci ne bi imalo smisla da mi neko kaze izgleda da ide na 0.5, jer je to vec given. Prime je cini mi se, trenutno 3.25. Ako se dobro secam Regan je isao nesto kao 13%.
 
Sad sam videla da u martu dizu 0.5%
Nešto mi tih 13% bilo malo piše da je interest rate bila 20.5% 1981

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

Nešto mi tih 13% bilo malo piše da je interest rate bila 20.5% 1981

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

Moguce. Nisam proveravala. Nadam se da nece da ode toliko ali cak i ako ostanu sa 1.25% to je dosta. 

Ja bas nasla kad cu da prodajem kucu :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

The January inflation reading on Thursday put annual inflation at 7.5 percent, the highest level since February 1982, as the period known as the 'Great Inflation' was coming to a close.

Spurred by failed monetary policy and two oil crises in 1973 and 1979, the period from 1965 to 1982 was marked by soaring inflation that topped 14 percent by 1980.

Consumers suffered greatly from the rising prices, and outrage over the inflation crisis contributed to Ronald Reagan's defeat of one-term incumbent President Jimmy Carter in 1980. 

'Inflation is as violent as a mugger, as frightening as an armed robber and as deadly as a hit man,' Reagan famously said, and he devoted the first years of his presidency to tackling the issue. 

Reagan's controversial economic policy had four key pillars: reducing government spending, slashing taxes, reducing regulations, and tightening the monetary supply through higher interest rates.

Naysayers claimed at the time that Reagan's policies would drive prices even higher, but history proved them wrong and inflation was soon back to sustainable levels.

 

 

Meni se cini da ovo nece dobro da ide, kad su izabrali samo da podignu kamate.

WSJ kaze da prosecno svakog ovo kosta $276 mesecno. Taman da otplatimo one $1400 cekove.

Za to vreme da bi odvratili paznju Biden se igra chicken sa Putinom, samo se plasim da je Putin iskusniji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Dobro sam cula - to je samo prognoza,

Ne bi to bilo cudno, kad je Regan morao da zaiustavi inflaciju kamate su otisle mnogo vise. 2008 smo bili na 6%

feds jesu najavili 5 dizanja od 0.25 prethodno sa mogucnoscu na brze dizanje, sad se pominje 7

 

Znaci ne bi imalo smisla da mi neko kaze izgleda da ide na 0.5, jer je to vec given. Prime je cini mi se, trenutno 3.25. Ako se dobro secam Regan je isao nesto kao 13%.

 

Sad sam videla da u martu dizu 0.5%

Kad se kaze "5 points" to ti je 0.5%, a ne 5%.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

Brkate points i interest rate... 

U pravu si, I ispravka 5 points u bases points bi bilo 0.05% a ne 0.5%. U tom slucaju Bane bi bio u pravu I to ne bi bilo nesto problematicno. Ali posto sam ja pricala sa bankarom koji je u landing, njima su points 1%. Posto su feds najavili povecanje 5x po 0.25%, ili 7x, a sad za mart rekli 0.5%, jasno je da nisam nista pogresno razumela. To u martu je 50 bases points.

 

A ako jesam rado cu se demantovati, uostalom kao svaki put kad sam otkrila da nisam bila u pravu. 

 

I uostalom, rekla sam da se radi o prognozi, bankari pricaju medjusobno I prenose ono sto su culi kad znaju da to moze da utice na tvoje odluke, ako im je stalo da te upozore.

 

Posto znam ko mi je to rekao, dosad me nikad nije pogresno upozorio, mozda nekad preterano konzervativno, ali I to je bolje.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

U pravu si, I ispravka 5 points u bases points bi bilo 0.05% a ne 0.5%. U tom slucaju Bane bi bio u pravu I to ne bi bilo nesto problematicno. Ali posto sam ja pricala sa bankarom koji je u landing, njima su points 1%. Posto su feds najavili povecanje 5x po 0.25%, ili 7x, a sad za mart rekli 0.5%, jasno je da nisam nista pogresno razumela. To u martu je 50 bases points.

 

A ako jesam rado cu se demantovati, uostalom kao svaki put kad sam otkrila da nisam bila u pravu. 

 

I uostalom, rekla sam da se radi o prognozi, bankari pricaju medjusobno I prenose ono sto su culi kad znaju da to moze da utice na tvoje odluke, ako im je stalo da te upozore.

 

Posto znam ko mi je to rekao, dosad me nikad nije pogresno upozorio, mozda nekad preterano konzervativno, ali I to je bolje.

 

Sada je skocilo 21 basis points, danas mislim... sto je nekih 0.21%... 

 

Sto se tice kredita za kucu ti imas opciju da otkupis poene pri uzimanju kredita. Pri otkupu 1 poen placaj 1% od kredita, a kredit ti se smanjuje svakim otkupljenim poenom za 0.25%. 

 

Samo sam primetila da si izbrkala basis points i mortgage points... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...