" Američka elita, sastavljena od čelnika korporacija, financijskih institucija i kreatora politike, desetljećima je sustavno davala prednost profitu i globalnoj dominaciji umjesto dobrobiti vlastitog naroda. Dok su prodavali globalizaciju kao put do ekonomskog rasta, slobode i prosperiteta, oni su u stvarnosti osmislili sustav koji je: smanjio američku srednju klasu, izrabljivaju jeftinu radnu snagu u zemljama trećeg svijeta i stvorio uvjete za klimatsku krizu protiv koje se sada navodno bore.
Elita je pod krinkom "slobodne trgovine" i "učinkovitosti" outsource-ala poslove u zemlje s nižim plaćama, bez zaštite radnika i bez ekoloških propisa.Korporativna elita to je opravdavala tvrdnjom da će potrošači imati koristi od jeftinijih proizvoda, ali ta ušteda nikada nije stigla do radnika (trickle down myth) - samo su vlasnici kapitala vidjeli stvarne dobitke.
Pod izlikom "pomoći zemljama u razvoju da se moderniziraju", stvorili su sustave ekonomske ovisnosti, gdje su te zemlje postale ovisne o stranim ulaganjima, ali nikada nisu doživjele pravi razvoj, već postali ogromni sweatshop.
Vlade u tim zemljama često su bile prisiljene da putem zajmova MMF-a i Svjetske banke dereguliraju, privatiziraju i otvore tržišta stranom kapitalu, ostavljajući ih ranjivima da budu izrabljivanje.
Iste korporacije koje su outsource-ale proizvodnju također su outsource-ale zagađivanje okoliša, premještajući ugljično-intenzivne industrije u Kinu, Indiju i jugoistočnu Aziju. Iako su SAD smanjile svoje izravne emisije, nastavile su trošiti goleme količine robe proizvedene u gospodarstvima s visokim zagađenjem.
Tko je na kraju najviše pretrpio štete? Američka srednja i radnička klasa, moderni robovi u zemljama trećeg svijeta, klima i okoliš Zemlje. "
Joshua Graham