Jump to content

Cyber

Član foruma
  • Posts

    1,083
  • Joined

Posts posted by Cyber

  1. Ovo se ne moze sazeti u jednom postu, ali valja otskrinuti tematiku. Naglasavam da moj pristup ovoj temi nije aktivisticke prirode, jer to nije moja priroda, te u tu vrstu diskusije ne bih ulazila. Iako smatram da je problematika vrlo kompleksna i neresiva iz jednog poteza, ipak preovladjuje wishful thinking da se sto pre nekako zauzda vulgo uzurpacija nekih svetskih destinacija. To je nemoguce, ne samo zbog zbog isprepletanih socijalnih, ekonomskih, politickih i inih interesnih sfera i faktora, nego prvenstveno zato sto – hvala na tome! - zivimo u slobodnim, pravnim drustvima gde vulgo-stil nije zabranjen, ma koliko saznanje o tome bilo porazno. Isto kao sto nije zabranjeno svakom pojedincu da se prema tome postavi i deluje u skladu sa tim, ma koliko to bilo nedovoljno da se bilo sta bitno promeni. Slaba vajda od toga sto poneko ne zeli sebi da dozvoli da tamo negde bude quiri na meti lokalnog pokreta otpora, kad milioni hrle tamo? 

     

    Ili ce vis major, tj. globalno zagrevanje i extremne vremenske prilike da doprinesu «resenju» problema koje masovni turizam sa sobom nosi? Ali to ”resenje” bi onda moglo da podrzaumeva i migraciju lokalnog stanovnistva (neka ovo ostane samo figurativna distopija!). Da paradox bude veci, u toj uzurpaciji ucestvuju i oni koji su svesni problema pa zato hoce da pozure i obidju hot-destinacije pre nego bude ”kasno”. To moze biti indicija da je vec kasno, kasno da se rehabilituje ljudsko dostojanstvo. 

     

    Thousands protest in Spain's Canary Islands over mass tourism

     

     “The Overwhelmed City”: Physical and Social Over-Capacities of Global Tourism in Venice”

  2. On 4/20/2024 at 12:15 PM, Beonegro said:

    Stvarno ti fali sračunatija i podlija verzija denisa jašarevića?

     

    Ovo je vrlo ruzno. Cak i za one kojima je noblesse oblige nesto nedostizno vazi da elementarno vaspitanje nalaze da se na ovaj nacin ne pominju oni koji nisu prisutni - bez obzira o kome se radilo - te samim tim ne mogu da odgovore na prozivku. 

    • Like 3
    • Ha-ha 1
  3. 6 hours ago, Constantin said:

    Rio Tinto je "gotova stvar"...Vučić im je "odbrusio' da moraju prvo da naprave fabriku baterija za električne automobile....i biće. 

     

     

    Ne reci dvaput, "nema sile koju Srbin ne obara". To je iz jedne pesme koja odlicno ilustruje modus vivendi nacije kad se njezino imanentno stanje inercije ukombinuje sa cuvenim srBskim inatom koji onda pojacava instiktivno opiranje. Pocuj zvuke srBske ekoloske svesti. 

     

    ”Rio Tinto, mars sa Drine, Srbin kaze, mars sa Drine dusmanine [] mars iz nase otadzbine”  

    • (kadrovi u kojima se deca eksponiraju u narodnoj nosnji)

    ”ovu zemlju nasoj deci ostavise slavni preci” … ”srpska diko, tu sam rode”

    • (hard rock solo Svilen konac podize ulog na nac.romanticnu kartu)

    ”Rio Tinto, mars sa Drine, mars sa nase djedovine, nema sile [] koju Srbin ne obara, poruka je svima jasna, pobeda je pravoslavlja”.  

     

    Sta god da je tema - naciJonalni praziluk iz ... mora barem malo da proviri. 

     

    Spoiler

    A u Srbiji, kao sto je poznato, zive samo Srbi ... 

     

    • Like 3
    • Thanks 1
  4. 14 hours ago, DameTime said:

    Stalno se potencira islam, a ta nakaradna pravila za odevanje i ponašanje žena nisu ekskluzivno vezana za ovu religiju. Naprotiv, svaka ima nešto slično. Nisam videla da neko komentariše običaj da Jevrejke brijaju glavu nakon udaje kako ne bi svojom kosom odvraćale muževe od vere ("žena ne sme pokazivati kosu ni zidovima svoje kuće"), pa nose perike, ili da mnogi od njih takođe smatraju bludnim da žena hoda sa otkrivenim delovima tela, pa zato moraju biti pokrivene. 

     

    Ovaj post je relativizacija  koja bi trebalo da se prebaci i ugleda svetlo dana na onom feministickom topiku. Ne bih rekla da se ”stalno [] potencira islam”, to je opste mesto koje odaje sustinsko nepoznavanje pojma politickog islama i iz tog nerazumevanja verovatno proizlazi ova nesretna relativizacija. Pre ce biti da (politicki) islam, cija je esencija bespogovorno pokoravanje, sam sebe potencira. Jer, institucionalizovana diskriminacija zena u kuranoljubivim zemljama nema pandan, te se stoga ne moze stavljati u istu ravan sa vaskolikim sektaskim praksama u sekularnim demokratskim drustvima. Treba li reci ista vise nego podsetiti na to da je islamska bratija - 57 zemalja (sic!) – usvojila sosptvenu kairsku Deklaraciju o ljudskim pravima koja se bazira na serijatskim verskim andramoljama kao antipod UN Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima koja je bazirana na sekularnom pogledu na ljudska prava. Sledbeno, kairska Deklaracija je lakmus papir duboko ukorenjenog sukoba izmedju politickog islama i ljudskih prava. Istina, deklaracije nisu pravno obavezujuce ali to nimalo ne umanjuje izuzetno relevantnu cinjenicu da su izraz volje i moralnog stava. Dovoljno je googlovati nesto poput violence against women in arab and islamic countries, women´s rights in the middle east, domestic violence in iran, mass arrests of women´s rights defenders in iran, female labor force participation in iran itd. u tom stilu da bi se brutalnost serijatskog svetonazora razoblicila. To po pretecoj ozbiljnosti daleko prevazilazi “nakardna pravila za odevanje i ponasanje zena” koja “nisu ekskluzivno vezana samo za ovu religiju”.

    • Like 8
    • Thanks 1
  5. On 1/2/2024 at 11:06 AM, Selina said:

    Citam jednu mnogo lepu i genijalnu knjigu od Hajnriha Bela ( Heinrich Böll)

    Grupni portret sa damom

     

    Ovaj roman je dao povod da Heinrich Böll dobije Nobelovu nagradu za knjizevnost 1972. 

  6. 1 hour ago, Selina said:

     

    Ja inace volim da koristim ( cisto zbog sebe licno) u medjuvremenu i arhaicne reci tipa basamaci, avlija i slicno.

     

    Basamak je jedna od reci koju dozivljavam kao rec svog detinjstva, jer ju je moj deda koristio. Upravo on a neko drugi, jer za njega sam bila veoma vezana. On i ja smo zajedno isli u «varoš» (u njegovo vreme je Slavija u odnosu na Čuburu bila bas to). Divote li! Reci i jezik generalno su uvek umeštene u nekom sociokulturoloskom kontekstu, zato je obicajeno je da u reci ucitavamo licno iskustvo. Tako deca uce reci, tako se uce reci i u stranim jezicima. Na taj nacin, sto bi rekao Bachtin, «prisvajamo reci», ucinimo ih svojim. I posle, kad otvorimo usta – pokazemo licnu (jezicku) kartu.

    • Like 1
    • Love 1
  7. 1 hour ago, 40Wins said:

    Nisam napisao da tamo daje pi*ku, nego da ona lize, jer ona je valjda dominantna, sta znam. 

    Ugl, Ana Brnabic je: Javna licnost, politicarka, znaci podlozna kritici, usput se moj post odnosio na njenu izjavu kako su nam ruske sluzbe "pomogle", tj pomogle njima, srpskoj naprednoj sekti, a ne normalnim gradjanima Srbije. 

    Mozda ima foruma i portala gde se gusi kritika vlasti, ali ovaj forum ce uvek biti otvoren za kritiku, a i zasluzeno vredjanje politicara, i pozicionih i opozicionih. Danas da ne vredjamo Anu Brnabic, ajde sutra da ne vredjamo i Milosevica? Nece moci.

     

    Kritika je davanje misljenja koje se bazira na sposobnost prosudjivanja, a ne na sposobnosti vredjanja. Dakle, napisano nije kritika nego a) relativizacja pojma kritike i uvrede javne licnosti, b) seksisticka pretpostavka o seksualnoj dominaciji (ko sta treba da radi) a takve pretpostavke se u biti zasnivaju na rodnim predrasudama. Bice ipak da se radi o neotesanosti koja de facto pali zeleno svetlo za seksizam na forumu. Voilà!

     

    • Like 4
    • Thanks 2
  8. 12 minutes ago, Pletilja said:

    Ner budite gadljivi, ako vam je stalo da jos nesto saznate o ova dva velikana, uzmite knjigu u ruke. Knjiga nije spaljivana javno, nije zabranjivana, rekla bih i da ne ujeda s obzirom da sam je citala. Predgovor je pisao Vladeta Jerotic ako vam to nesto znaci. 

    Ne budite narcisi, procitajte ili bojkotujte, marim ja.

     

    Zaista nema potrebe za ovim. 

  9. 3 hours ago, Selina said:

    Tih je godina Serano bio ambasador u Indiji, a bas u godini smrti Hesea postaje ambasador u Beogradu, ni Jung ni Hese nisu mogli

    da imaju pojma o njegovom obozavanju Hitlera, verovatno ih je i sreo na nekoliko sati jer su obojica u to vreme bili i stari,

    a Hese je umirao od leukemije. Znaci da ih nije bas mnogo obilazio nego je smislio pricu koju oni nisu mogli da demantuju

    jer su umrli, a po logici stvari nije ni moglo da ih zanima bilo kakvo prijateljstvo s njim jer je jedan bio Nobelovac, a drugi

    cuveni psihijatar.

     

    Ne samo sto je Hesse bio Nobelovac nego njegove knjige su 1933. spaljivane na lomacama diljem nacisticke Nemacke jer se nisu uklapale u nacisticku ideologiju, nego se i zna Hesseov stav u vezi sa nacizmom koji se skroz kosio sa njim. Isto kao sto se zna da je Serrano tokom drugog svetskog rata sprovodio kampanju podrske nacistickoj Nemackoj i bio promoter antisemitskih teorija zavere.  O Jungovom odnosu prema nacizmu i antisemitizmu ima za pocetak ovde.

  10. 4 hours ago, MilošVB said:

    Možeš li mi preporučiti neki materijal o ovome?

     

    Miguel Serrano’s Antisemitism and its Impact on the Twenty-First-Century Countercultural Rightists

     

     Sa gornjeg linka mozes da skines pdf. De Gruyter je izvor sa vrlo dobrom reputacijom.

     

    Quote

    This paper shows the impact of Serrano’s antisemitism on the twenty-first-century countercultural rightists, emphasizing both the local aspects –Latin American, Chilean– of his “Esoteric Hitlerism” and the global dimension of such an impact.

    • Thanks 1
  11. 3 hours ago, Selina said:

    Moja je profesija Dolmetscher(in), a tumac bi bio prevodilac, nikako neko ko nesto objasnjava, razjasnjava.

     

    Osnovna razlika izmedju tumaca i prevodioca je jezicki medij, no ta razlika nije podjednako izrazena u svim jezicima i/li u svakodnevnom govoru i praksi. U nemackom, koji uzimas za primer, je razlika izmedju ove dve vrste jezicke delatnosti jasna. Formalno gledano, tumaci usmeno prevode usmene ili pisane tekstove sa jednog jezika na drugi a prevodioci prevode pisane tekstove sa jednog jezika na drugi (izvor). Dakle, kod tumacenja je fokus na usmenoj interpretaciji i komunikaciji; prevodjenje zahteva visi nivo preciznosti i stilskog prilagodjavanja i vremenski je zahtevnije. Naravno, obe delatnosti zahtevaju sveobuhvatne kulturoloske i lingvisticke vestine. Razna ukrstanja postoje u zavisnosti od jezickih kvalifikacija onih koji se bave ovim stvarima. 

     

    A evo i sta kaze i moj prijatelj Duden:

     

    Dolmetscher/in (tumac) => Person, die [berufsmäßig] mündlich übersetzt (osoba koja [profesionalno] prevodi usmeno)

     

    Übersetzer/in (prevodilac) => Person, die berufsmäßig [schriftliche] Übersetzungen anfertigt (osoba koja se profesionalno bavi [pisanim] prevodima)

     

    • Like 1
  12. On 12/4/2023 at 1:56 PM, Selina said:

    Jednog drugog (Norverzanina) toplo preporucujem,

     

    Per Peterson: Hajde da krademo konje

    Kradja konja u nemackom, norveskom ( verovatno i na drugim germanskim jezicima ima malo drugacije znacenje od konjokradica 

    kod nas) znaci zapravo neko drugarstvo iz detinjstva u koje mozes da se uzdas celog zivota jer ste toliko slicni, isto mislite i zelite

    da cak i konje mozete da kradete.

     

    Atmosfera je u njegovim knjigama Hamsunsovska ( sa izuzetkom da je radnja barem 70 godina kasnije), ali i tu provejava Norveska

    sa ljudima koji jako malo govore narocito ne o svojim osecanjima, gde deca imaju utisak da ih roditelji ne vole  jer svoju ljubav nikadfa

    ne pokazuju i tako deca odrastaju pa su i sama skrta na recima i pokazivanju svojih osecanja.

    Roditelji i brat autora izgubili su zivot devedesetih na nekom feribotu u pozaru i kroz celo njegovo delo ( ima sedam - osam knjiga)

    provejava neka beskrajna tuga. Petersona nazivaju inace autorom norveskog Weltschmerza.

     

    Naslov ima - kao i nekoliko dogadjaja u romanu – dvostruko znacenje. Kad Trond sa svojim vrsnjakom Jonom krene da "krade" komsijine konje onda to aludira na decacke avanture i fantazije o kaubojima na Divljem zapadu koji mogu da rade sta im se cefne. Hajde da krademo konje je otprilike isto sto i hajde da budemo nestasni. Druga konotacija "kradje" konja je vezana za Trondovog oca koji je tokom rata pripadao pokretu otpora i svercovao vaznu dokumentaciju preko granice – "idi kradi konje" je bila sifrovana komanda koja se koristila za vreme okupacije.

     

    A propo atmosefere, ne kaze se dzabe da je citanje putovanje kroz svetove. Lepa proza ima tu moc da prenese atmosferu nekog dalekog mesta i zivota ljudi u njemu i/li stanje svesti. Negde pred kraj osnovne nadjem u policama knjigu Zima iz 1914. od Sigrid Undset (Nobelova nagrada za knjizevnost 1928). Totalno me je apsorbovalo mesto u norveskoj nedodjiji gde zimi stizu paketi i posta jednom mesecno kad ledolomac prokrci put za dostavu. Otvorio mi se (jos) jedan novi svet. Taj zivot, ta priroda, ta melanholija, ti ljudi i to mesto - kao da sam stvarno bila tamo. Desetak godina kasnije kada sam vec zivela u skandinavskom svetu padne mi na pamet da potrazim knjigu i da je ponovo procitam. Kad ono, nigde nema te knjige (to je bilo pre interneta kad si sve morao da trazis analogno). Ispostavilo se da se knjiga u originalu zove Prolece – jasno je zasto je naslov adaptiran u nasem prevodu. Elem, kad sam je ponovo procitala, to se potpuno poklopilo sa empirijom koju nisam imala kad sam knjigu prvi put citala u geografski i kulturoloski udaljenom Beogradu kao siparica. 

     

     

    41 minutes ago, Pletilja said:

    Ne odustajte od Fosea, ako treba, poslacu vam moj primerak knjige pa ga procitejte bar malo, nemoguce je da bi se komitet Nobelove nagrade bas tako prevario? 

     

    Ne brinite, niti je Fose napisao samo Melanholiju, niti Nobelov komitet daje Nagradu za jednu napisanu knjigu (u Svedskoj su oba dela spojili u jednu knjigu). 

    • Love 1
    • Thanks 1
  13. 19 minutes ago, Janne240 said:

    Taj film je kod nas preveden kao Bogovi su pali na teme.

     

     

    Secam se vrlo dobro da sam ga gledala u bioskopu Zvezda. 

    On 10/29/2023 at 5:13 AM, Kronostime said:

    F9iSYELWEAEwqFt?format=jpg&name=small

     

    ... a kao dete se nisam skidala sa ovakvih rolsua osim kad sam bas morala. 

    • Like 2
  14. 17 minutes ago, Dragan said:

    Poslovicni mudri, nepismeni seljak je jako, jako retki izuzetak (osim u filmovima i zen pricama).

    Najcesce, ako su neskolovani, imaju zdravu manipulativnu inteligenciju na koju ih prisiljava svakodnevica i izvesnu lukavost koja im omogucava da prezive.

    Osim toga boravak u prirodi im omogucava da ne mozgaju previse, a ponekad cak i da filozofski prihvate menu godisnjih doba, radjanje i umiranje ...

    Sve to najcesce ipak nije inteligencija, koja je odgovor na prvobitno postavljeno pitanje.

    Zar bi inace velika vecina seljaka birala SNS ? 🙂

     

    Treba napraviti razliku izmedju 1) skolske instrumentalne vrednosti znanja i 2) sustisnke vrednosti znanja. Ovo prvo je vezano za individualne mogucnosti na trzistu rada koje zavise od stepena formalnog obrazovanja (Ausbildung, skolovanje). Ovo drugo je vezano za prosirene vidike, dublje spoznaje i sl. a sto je vezano za obrazovanost (Bildung) – to je individulano brusenje koje moze da oblikuje, sto ja kazem, fino nastimovane ljude sa duhovnom finesom. 

     

    Boldovano: Ovo sto kazes ilustruje razliku izmedju street smarts (koje pominjes) i akademske inteligencije. 

    • Like 1
  15. 8 hours ago, Div said:

    Ne mogu da razdvojim EI i RI. tako da izvedem koja je važnija, cenim da alfa i omega znači otprilike to, veću važnost, prevagu. Razumevanje, samospoznja, samokontrola, empatija se postižu racionalnom analizom sopstvenih i tuđih postupaka, izazvanih i emocijama, nema emocionalne zrelosti bez razumnog pristupa. Nema ni razuma bez emocija, ako emocije određuju cilj, razum nalazi put i sredstva, znanje i iskustvo nam omogućavaju da odluke donosimo, naizgled, bez napora, bez kompletne analize svakiput kad naiđemo na dilemu, već ponavljamo izbor dok smo zadovoljni ishodom. Vidim potpuno preplitanje, ne i granice EI i RI, dakle, ne mogu ni da prihvatim rangiranje po važnosti jedne ili druge inteligencije.

     

    Sa ovim se slazem, samo ja radije govorim o kogniciji i emociji a ne o koeficijentima (Q). Stara kartezijanska linija razdvajanja izmedju razuma i osecanja je odavno deplasirana. Danas vise niko ko se ozbiljno bavi tim stvarima ne veruje da se te dve stvari mogu razdvojiti i proucavati tako odvojeno. Kognicija (misao) i emocija (osecaj) idu ruku pod ruku – ne moze se nista valjano nauciti bez motivacije koja je uvek manje-vise emotivno obojena a ima tu i drugih stvari, da ne duzim. S tim u vezi su i psihosocijalne spoznaje koje nas prate citav zivot i koje se ne desavaju bez upliva i kognicije i emocije. Dalje, savremena istrazivanja govore u prilog tome da znanje nije iskljucivo kognitivna kategorija. Da je dihotomija izmedju mentalnih i emocionalnih aktivnosti prevazidjena, svedoci i savremeni pogled na sam pojam znanja a sto je pak uticalo i na izradu novijih obrazovnih planova  u nekim zemljama – put je predjen od nekadasnjeg shvatanja znanja kao neceg ”propozicionalnog”, baziranog na suvoj teoriji (i nabubanim cinjenicama) do savremenog kontekstualnog shvatanja znanja kao neceg zasnovanog na prakticnoj epistemologiji koja podrazumeva interakciju izmedju cetiri aspekta znanja koji su uvek prisutni: cinjenice, razumevanje, vestine (knowing how) i samopouzdanost (knowing that). Nista se ne moze nauciti kao izolovano ostrvo, ucenje je uvek u nekoj interakciji sa svetom oko nas => dakle, ucenje je u sustini socijalna stvar a socijalno podrazumeva i kogniciju i emociju. 

     

    Ovo sto ti kazes je odraz logicke intuicije, koja se u ovom konkretnom slucaju moze i argumentovano odbraniti. Sam pojam logicke intuicije je zapravo simbioza dve razlicite kategorije: logike i intuicije. Logika se u sirem smislu vezuje za validnost nekog rezona koji se bazira na pristupu svim dostupnim cinjenicama (mentalna aktivnost). Nasuprot tome, intuicija se moze vezati za neposrednu percepciju koja se ne bazira na cinjenicama (osecaj). Kako covek citav zivot uci, radi na sebi i ubire zivotno iskustvo, tako se logicka intuicija razvija i onda ti dodjes do saznanja da se IQ i EQ ne mogu razdvojiti. Vaistinu ne mogu!  

    • Like 1
    • Thanks 1
  16. On 10/11/2023 at 4:49 PM, drgnk said:

     Jednom sam naleteo na listu poznatih pisaca koji nisu dobili Nobelovu nagradu, a mogli su (ceo život ili delovi istog zašli u 20.vek). Na prilično dugačkoj listi su se našli: Tolstoj, Čehov, Džozef Konrad, Grejam Grin, Borhes, Ibsen, Kafka, Džojs, Nabokov, Prust, Orvel, D.H. Lorens, Virdžinija Vulf, Somerset Mom, Artur Miler, Frensis Skot Ficdžerald, Tenesi Vilijams... 🤔

     

    Grupa svedskih intelektualaca tog doba se javno izvinila Tolstoju zbog, kako se i danas obicno smatra, neoprostivog promasaja Svedske akademije. Takodje, niije nikakva tajna da se anarhista Tolstoj iz petnih zila upinjao da ne dobije Nobelovu nagradu. Nabokov je nominovan ali te godine je Svedska akademija napravila jos jedan gaf o kome se i dan danas govori i smatra se velikom sramotom. Naime, Nagradu su te godine dobili svedski pisci Eyvind Johnson i Harry Martinson koji su u tom trenutku bili clanovi te iste Svedske akademije koja odlucuje o tome kome ce se Nobel dodeliti. Clanstvo u Svedskoj akademiji je inace dozivotno. Btw, nije smelo godinama da im na pamet padne da daju Nagradu nekom svedskom piscu. To se desilo tek 2011. ali to je bila zaista zasluzena nagrada Tranströmeru. Bilo je puno kontroverzi tokom godina, bilo bi cudno da nije. Ima i raznih dogodovstina, kao ona kad je Tagore izgubio chek sa iznosom tadasnje nagrade. A opet, onaj salonski levicar Sartre je izricito odbio da primi chek iz principa koji su se najbolje pokazali kad je vise od deset godina kasnije cvileo da mu Svedska akademija ipak da tu kintu. Zakasnio je jer po pravilniku vreme za isplatu istice nakon 10 godina. 

     

    Btw, juce-prekjuce je preminula Louise Glück (Nobel 2020). RIP

    • Like 1
    • Love 1
    • Thanks 2
  17. Nabasala sam na jednu svedsku studiju koja je ispitivala razlike izmedju onih koji su pozurili da se vakcinisu protiv covida cim se ukazala prilika i onih koji su odbili vakcinaciju. Ukupno, studija je obuhvatila priblizno 750.000 muskaraca i 3.000 zena rodjenih izmedju 1962. i 1979. Rezultati studije pokazuju vezu izmedju kognitivne sposobnosti i statusa vakcijacije. Studija je zasnovana na testovima koji se sprovode u vezi sa vojnom regrutacijom a koji daju sliku o kognitivnim sposobnostima pojedinca merenjem logickog razmisljanja, verbalne i prostorne sposobnosti kao i razumevanja apstraktnog. Rezultati testa su zatim uporedjeni sa statistikom vakcinacije svedske Uprave javnog zdravlja. Analize su pokazale da postoji jasna pozitivna veza izmedju vece kognitivne sposobnosti i vakcinacije protiv covida, te da je razlika u stopama vakcinacije izmedju pojedinaca sa najvisim i najnizim rezultatima na kognitivnim testovima velika.

     

    Da stvar bude interesantnija, ovaj obrazac nije pronadjen u regionu grada Uppsale. Istrazivacki tim veruje da je razlog tome cinjenica da je region svojim gradjanima slao pisma sa unapred zakazanim terminima za vakcinaciju, sto je posledicno dovelo do znacajnog povecanja stope vakcinacije, narocito medju onima sa nizim kognitivnim sposobnostima. Ovaj manevar regiona Uppsale istrazivaci tumace kao ”nudging” (termin u bihejvioralnoj ekonomiji i bihejvioralnim naukama koji se koristi za opisivanje metoda za nezno guranje ljudi u zeljenom pravcu). Dalje, nudging se zasniva na ideji da se ljudi ne ponasaju uvek racionalno te ne donose dobro promisljene odluke, ali da je moguce uticati na ljudske izbore sa relativno jednostavnim sredstvima. Moze se reci da je cilj nudginga da bez prinude i/li regulacije navede ljude da donose bolje informisane odluke. O ”nudgingu” kao podsticaju za vakcinaciju ima vise studija, jedna od njih je i ova.

     

    Za istrazivanje u oblasti nudginga je bihejvioralni ekonomista Richard Thaler dobio Nobelovu nagradu iz oblasti ekonomije. U knjizi ”Nudge: Improving decisions about health, wealth and happiness” on i i profesor prava Cass Sunstein kazu da svi mozemo da postanemo bolji ljudi i da donosimo mudrije odluke - samo ako nas malo gurnu. Ne slazem se bas 100% jer mislim da je iracionalnost kod nekih kao uklesana u stenu.

    • Like 7
  18. 2 hours ago, 40Wins said:

    Cek ljudi, zar nisu oni Turci iz Nemacke napravili vakcinu?

     

    Ovde se radi o novoj generaciji vakcina koje funkcionisu na sasvim drugom principu. Dosadasnje vakcine su se zasnivale na aktivnoj supstanci, odnosno antigenu. Kao antigen je koriscen odredjeni deo/doza virusa koji je trebao je da izazove (imunitetski) otpor organizma. mRNK je nova generacija vakcina koja ne sadrzi antigen, vec telo samo proizvodi aktivnu supstancu uz pomoc dejstva mRNK vakcine. Messenger RNK, odnosno iRNK koju sadrži iRNK vakcina, uzrokuje da misicne celije na mestu ubrizgavanja vakcine proizvode aktivnu supstancu. Aktivna supstanca u vakcini protiv korone je tzv povrsinski protein korona virusa, odnosno takozvani spike protein. Onda nas odbrambeni sistem identifikuje ovaj spike protein kao strano telo i pocinje da proizvodi antitela protiv njega. Na ovaj nacin, vakcina uci telo da se bori sa stvarnim koronavirusom u slucaju da nam virus udje u telo.

    RNK je ribonukleinska kiselina. Nase celije sadrze razlicite ribonukleinske kiseline koje imaju razlicite zadatke. Sa kodom koji sadrzi RNK (mRNK), celija moze da proizvodi proteine koji su potrebni telu da bi se odbranilo od uljeza. Drugim recima, mRNK je novi nacin transporta RNK-messengera u celiju i koriscenja naceg tela za prozivodnju aktivne supstance vakcine – antigena. Ovo je, izmedju ostalog, skratilo dugo vreme koje je do sada bilo potrebno za razvoj vakcina. Osim toga otvorile su se nove mogucnosti o cemu je bilo pomena ovde:

     

     

    On 7/22/2023 at 3:42 PM, Cyber said:

    Pandemija je doprinela tome da se 15 godina istrazivanja realizovalo za samo 12 do 18 meseci. Tako je pandemija doprinela tome da se puno toga naucilo za kratko vreme, a najveci nauk je to sto sada znamo da su mRNA vakcine ne samo bezbedne i efikasne nego i da njihov potencijal daleko prevazilazi zarazne bolesti. Zahvaljujuci otkricu mRNA vakcine ce, kazu farmaceutske kompanije, do kraja ove decenije moci da se identifikuje genetski uzrok bolesti koji ce onda moci da se ”popravi” personalizovanjem mRNA vakcine protiv raka, raznih vrsta tumora i autoimunih bolesti. Za razliku od preventivnih vakcina na koje smo navikli, ovo ce biti vakcina usmerena na lecenje. To bi moglo da spasi stotine hiljada, ako ne i milione zivota u buducnosti. 

     

    Jos jednom prilazem link koji je dobar pocetak za one koji zele da se bolje / detaljnije informisu o mRNK-vakcini kod onih koji su kompetentniji. 

    • Like 1
    • Thanks 2
  19. 4 hours ago, John Terry said:

    Da li sam ja depresivan ako se, potpuno odmoran fizički, nakon vikenda kada se nisam trošio već prilično uživao, nakon radnog dana za računarom, vratim kući potpuno bez energije i volje da bilo šta radim osim da se tresnem u krevet?

     

    Šta je moj problem? Posao mi je potpuno fizički nezahtevan a ja nemam trunku energije.

     

    Procitaj malo ovde, mozda nesto prepoznas + sto kaze Pletilja, a i ja iz iskustva mogu da potvrdim => fizicka aktivnost izuzetno pomaze. 

    • Like 1
    • Thanks 1
  20. 13 hours ago, DJ_Vasa said:

    Malo je duža priča, ali se svodi na to da Tysk i Deutsch imaju isti koren i da znače 'narod, ljudi'. [...]

     

    [...] Zanimljivo je i da je Engleska na irskom Sasana, a na srodnom škotskom Sassain, što u oba slučaja označava zemlju Saksonaca, germanskog plemena koje je jedan od predaka današnjih Engleza. Saksonci su živeli i u Nemačkoj, a po njima se u Nemačkoj naziva Saksonija, čiji je glavni grad Drezden.

     

    Da bi stvar bila komplikovanija, u Engleskoj postoje toponimi koji se vezuju za Saksonce, kao što su Wessex (West Saxony), Essex (East Saxony) ili Middlesex (Middle Saxony).

     

    Komplikovano je sa tim saksoncima, zar ne? :wink2:

     

    Nemacka na finskom je Saksa a Nemci su saksalainen (-lainen je sufix za, izmedju ostalog, stanovnike nekog mesta).

    Na norveskom, svedskom i danskom Nemacka je Tyskland. Islandski naziv za Nemacku je Þýskalands (kombinacija staonordijskog þýdisker och starogermanskog thioda za germanska plemena, tj. narod) => sto mu zapravo izadje na isto => Tyskland (zemlja nemackog naroda).

    • Thanks 4
  21. 25 minutes ago, Selina said:

    Facebook je Zuckerberg 2004 otvorio i pristup je bio je i za Kurtu i za Murtu. Kakva elita , kakvi bakraci.

    Ne znam zasto bi neko pravio sistem samo za studente, svako zeli da zaradi neke pare.

    Facebook je od pocetka bio za domacice, decu, tinejdzere, takav je valjda i dan danas.

     

    Ko pita ne skita. 

     

    It was founded by Mark Zuckerberg and college roommates and fellow Harvard University students, in particular Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz, and Chris Hughes.

    The website's membership was initially limited by the founders to Harvard students, but was expanded to other colleges in the Boston area, the Ivy League and gradually most universities in the United States and Canada, corporations, and by September 2006, to everyone with a valid email address along with an age requirement of being 13 or older. >>>

  22. 10 minutes ago, Smrtokapa said:

     

    Svakako da hoću, a ionako nisam u poziciji da ne dozvoljavam :classic_biggrin:

     

    Hvala na preciziranju i ispravci, ovo je gradivo iz osnovne škole pa su se malo zaboravili detalji. :classic_smile: I mogao bi neki moderator da prebaci ovo na jezičke nedoumice ili gde već pripada. Nego, ko je uopšte moderator ovde?

     

    Ovde kod mene se to ne uci detaljno ni u gimnaziji (streljali bi me) pa zato studenti na prvoj godini jezickih studija muku muce da raspetjaju sve te konce. 

  23. 14 hours ago, Smrtokapa said:

    @Cyber

     

    Homonimi postoje, fala bogu. Ovo (viđen) čak i nisu homonimi, već potpuno isti glagol koja se upotrebljava u više značenja.

     

    Dozvolices da preciziram, bice mi zadovoljstvo da podelim, steta da ostane nedovrseno (da, ovo je za onaj drugi pdf). Evo zasto (mislim da) se radi o klasicnoj homonimiji i dve razlicite vrste reci koje se isto pisu a imaju razlicito znacenje.

     

    ”Vidjen” (ugledan, uvazen) je [opisni] pridev, sto ce reci atribut koji opisuje [neku] imenicu (vidjen covek). Komparacijom je lako i proveriti da se zaista radi o pridevu, jer opisni pridevi se mogu porediti => vidjen – vidjeniji – najvidjeniji (jedan od vidjenijih / najvidjenijih likova). Ili postavis pitanje ”kakav?” => vidjen (ugledan, ovakav, onakav …). Pridevi se takodje mogu menjati po padezima.

     

    Glagoli se ne mogu identifikovati postavljanjem pitanja ”kakav?”, ne mogu se porediti niti menjati po padezima, zar ne? Ako to imamo u vidu onda ”vidjen” [juce na cosku kod pekare] moze samo biti trpni glagolski pridev => znaci, pasiv a gde je pasiv tu je i glagol. Glagol moze da oznaci radnju, stanje ili desavanje. Ovde imamo [trpno] stanje jer se ne zna ko vrsi radnju, taj koji je vidjen je predmet vrsenja radnje (objekat a ne subjekat) te zato ovaj glagol ovde ne moze biti sam predikat sto je obicno funkcija glagola u recenicama (otuda valjda i klasifikacija: trpni glagolski pridev, sire poznat kao pasiv). 

     

    Ovo pokazuje kako se razlicite vrste reci (kao ovde pridev i glagol) razlikuju po nekim (gore prikazanim) morfoloskim karakteristikama. Ove dve (vrste) reci se isto pisu i izgovaraju a imaju razlicito znacenje i zato su homonimi. Hononimi, naravno, mogu biti i reci iste vrste kao ranije pomenuta imenica kosa (na glavi) i kosa (za sisanje trave). 

     

    Jedan od skolskih primera reci koje se isto pisu a imaju razlicita znacenja je poznata nemacka igra reci (Zungenbrecher):

    „Wenn (kad) Hessen (stanovnici Hesena) in Essen (u Esenu) Essen (jelo) essen (jedu), essen (jedu) Essen (stanovnici Esena) Essen (jelo) in Essen (u Esenu).“

    • Thanks 2
×
×
  • Create New...