Jump to content

Zdravstveni sistem u Srbiji - lečiti se ili ne, pitanje je sad...


DJ_Vasa

Recommended Posts

https://mondo.rs/Info/Drustvo/a1889710/Danica-Grujicic-rekla-da-je-Srbija-na-pragu-epidemije-velikog-kaslja.html

 

Danica Grujičić, ministarka zdravlja, izjavila je danas u Nišu, prilikom obilaska Univerzitetskog kliničkog centra, da Srbija nije na pragu epidemije morbila, ali jeste na pragu epidemije velikog kašlja.

"Od Nove godine imamo oko 400 novih slučajeva velikog kašlja. To je puno i moja molba svima je da vakcinišu decu po kalendaru koji je zakonski obavezan. Nepotrebno pravimo rizike", rekla je Grujičić danas u Nišu tokom obraćanja novinarima.

 

Prema njenim rečima, uskoro će biti održan sastanak republičke Komisije za infektivne bolesti na kome će biti odlučeno da li treba ići na vakcinaciju trudnica od velikog kašlja, kako bi se zaštitila deca do dve godine. Podsetimo, deca počinju da primaju vakcinu protiv velikog kašlja tek od druge godine, ali do tada mogu da budu zaštićena preko majke.

Uskoro opširnije...

Link to comment
Share on other sites

To nije tačno, radi se o mesecima, ne godinama. Vakcina se daje od drugog meseca, ne godine. Izem ti novinarstvo. 

 

Imunizacija trudnica se radi da bi se bebe zaštitile u ta prva dva-tri meseca, odnosno dok ne steknu imunitet od vakcine.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Eddard said:

To nije tačno, radi se o mesecima, ne godinama. Vakcina se daje od drugog meseca, ne godine. Izem ti novinarstvo. 

 

Imunizacija trudnica se radi da bi se bebe zaštitile u ta prva dva-tri meseca, odnosno dok ne steknu imunitet od vakcine.

 

Da li prva vakcina potpuno štiti dete od zaraze, pitam jer koliko sam pročitao neophodna je revakcinacija koja se vrši sa navršenih dve godine. Verujem da je tu zabuna.

Link to comment
Share on other sites

Da, od drugog meseca, moja ćerka je primila 1 februara sa dva meseca i desetak dana. Možda je lapsus.

 

U svakom slučaju, ne mogu da verujem koji smo mi pacijenti da nam zapati veliki kašalj u 2024. godini. Kultura Nestorovića i pod mač bato kretena...

4 minutes ago, Div said:

 

Da li prva vakcina potpuno štiti dete od zaraze, pitam jer koliko sam pročitao neophodna je revakcinacija koja se vrši sa navršenih dve godine. Verujem da je tu zabuna.

 

Konkretno za ovu vakciju, treća doza i završna je u 6 meseci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Terry said:

Konkretno za ovu vakciju, treća doza i završna je u 6 meseci.

 

Ovde:

https://www.zdravlje.org.rs/index.php/aktuelne-vesti/59-2015-05-19-11-01-54/imunizacija/vakcine/789-veliki-kasalj-vakcina

Kaže da se treća doza daje pred polazak u školu.

Edard je u pravu oko formulacije u tekstu, kažu da se imunizacija započinje tek od druge godine života, što nije tačno, započinje se sa dva meseca i obnavlja do polaska u školu još dva puta.

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2024 at 2:37 PM, Div said:

 

Ovde:

https://www.zdravlje.org.rs/index.php/aktuelne-vesti/59-2015-05-19-11-01-54/imunizacija/vakcine/789-veliki-kasalj-vakcina

Kaže da se treća doza daje pred polazak u školu.

Edard je u pravu oko formulacije u tekstu, kažu da se imunizacija započinje tek od druge godine života, što nije tačno, započinje se sa dva meseca i obnavlja do polaska u školu još dva puta.

Nalupali se za sve pare.

Imale ja sam često puta čula da je potpuno pravilno koristiti izraz epidemija, pa makar bila i četiri slučaja, jer nemamo kolektivni imunitet i neko je morao biti izvor zaraze.

Plus, to su samo registrovani slučajevi.

A dosta lekara nije ni videlo morbile, pa ja sam ih videla zadnji put 1995.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...