Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

8 hours ago, Kooineeperk said:

Kako ono bese, Alanja nema aerodrum u blizini? A Antalija ga ima? 

Ima Alanya aerodrom, Gazipaša. Razvija se sve više i ima letova iz dosta evropskih gradova. Iz Beograda može samo Turkish Airlinesom preko Istanbula i tu je problem. Najbrža kombinacija, koja se eventualno može naći je 4 sata i 30 minuta (uglavnom su kombinacije sa po 7 sati i više) i to po ceni od oko 550 Eura/povratna karta. Za Antalyju Pegasus leti po defaultu 4 sata i nešto preko Istanbula i to po ceni od nešto ispod 200 Eura/povratna karta. To sam nešto svojevremeno na brzaka isproveravao, možda može i bolje (ili gore). Ne garantujem šta sam upamtio od podataka.

 

Taksi je u Turskoj džabe, verovatno može sa nekim da se iscenjka da te iz Antalyje odveze u Alanyu za 100 Eura. 

 

Sve u svemu prevoz je malo zeznut i traje. A 1700km kolima su isto gnjavaža po kičmu, makar i sa dva noćenja. Ostaje i sitan detalj da je uvoz polovnjaka u Tursku izuzetno problematična priča (mogu samo verifikovani penzosi i to valjda na do dve godine), a cene polovnjaka u Turskoj su katastrofa. Ko hoće preko 6 meseci da ostane u Turskoj mora tamo da nabavi neki lokalni krš od auta i da se dva puta prekrsti. Po svemu ostalom je Turska savršena za freelancere u emigraciji, izuzev po razdaljini/putu i ceni polovnih automobila/problemu uvoza polovnjaka.

Edited by Akiro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Kooineeperk said:

Ima li neki nasi gastosi kao ovaj u Truskoj koji prodaje nekretnine, ali u Grckoj? 🙂 

Ako misliš na "naše" agencije za nekretnine, znam dve koje hendluju Solun i okolinu. Roman Real Estate, iz Kruševca mislim da su bili, koji na sajtu imaju odličan izbor, su me uputili na njihovog partnera u Haniotiju, nekog Bugarina, koji mi je pokazao sve suprotno od onog, što sam decidirano odredio. 

 

Ima još jedna agencija iz Beograda, koja ima filijalu u Solunu, zaboravio sam im ime, ali naći ćeš preko oglasa kao fizičko lice, koje nudi nekretnine i usluge u Grčkoj, takođe mi u dobrom maniru srpskih agencija pokazali sve suprotno od onog šta sam tražio i ono, što niko iz nekog razloga neće (blizu magistralnog puta, prizemlje, bez pogleda na more, i sl.). To ti je princip rada srpskih agencija. Vode te na pet mesta, od toga tri za koja bi i maloumnik shvatio da to ne želiš, preko četvrtog polurešenja da bi te izmrcvarili da prihvatiš petu nekretninu, koja je opet samo polurešenje. A u ponudi imaju tačno ono što tražiš, ali to nikako da ti pokažu. Na kraju sam direktno sa investitorom završio perfektan posao.

 

Ima ih verovatno još u Grčkoj. Naših ima tamo kao kusjih pasa (navodno samo u Solunu nekih 10.000-15.000), dosta sam ih upoznao na Halkidikiju. Drže kafane/kafiće, butike, rade u ugostiteljstvu kao radna snaga, svačega imaš.

 

Ako te zanimaju nekretnine, potraži ih na ovom portalu: https://en.spitogatos.gr/   Ili obiđi pešaka lokaciju koja te zanima i gledaj na table koje označavaju prodaju. Kad sam pošandrcao od agencija, primenio sam ovo zadnje i dalo je najbolji rezultat.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala @Akiro tako se to radi a ne "pitaj google" 😄 

 

Ja sam za pocetak mislio da cisto pratim cene, lokacije, istrazujem. Vidim to kao neku buducu investiciju. Svakako mi je Grcka milija od Turske, a one cene u Alanji su bile prilicno dobre (u poredjenju sa Beogradom). 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

Hvala @Akiro tako se to radi a ne "pitaj google" 😄 

 

Ja sam za pocetak mislio da cisto pratim cene, lokacije, istrazujem. Vidim to kao neku buducu investiciju. Svakako mi je Grcka milija od Turske, a one cene u Alanji su bile prilicno dobre (u poredjenju sa Beogradom). 

Pa kad pitas svasta, Akiro ima dobru dushu prema preduzetnicima pa ti daje link,kod mene to ne moze da prodje. 😄

 

Meni to nije ulaganje sem ako hoces da zivis tamo. Imati nekretninu na moru a ne ziveti tamo je besmisleno jer imas ceo svet da istrazis..ici na jedno te isto mesto je suludo. 

 

Mozda tipa, leto tamo,zima vamo ili obratno...ali ici na tipa 2-3-4 nedelje je krajnje nepotrebno...posebno i ako je ulaganje, to je tek baceno...i bezvredno..mada svako ima svoj ugao gledanja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Meni to nije ulaganje sem ako hoces da zivis tamo. Imati nekretninu na moru a ne ziveti tamo je besmisleno jer imas ceo svet da istrazis..ici na jedno te isto mesto je suludo. 

 

Mozda tipa, leto tamo,zima vamo ili obratno...ali ici na tipa 2-3-4 nedelje je krajnje nepotrebno...posebno i ako je ulaganje, to je tek baceno...i bezvredno..mada svako ima svoj ugao gledanja.

 

Pa racunaj ceo letnji raspust + mozda jos neki period (ne moze biti lose otici tamo i zimi, da se opustis). Sve ostalo moze da ide na Airbnb, zavisno kakva situacija bude sa porezom za to 😄 da li se isplati. (da se vratimo na temu poreza). 

 

Da se samo ja pitam, ja bih konvertovao kombi u kamper i malo tamo, malo vamo, uz dobar mobilni internet 🙂 

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Pa racunaj ceo letnji raspust + mozda jos neki period (ne moze biti lose otici tamo i zimi, da se opustis). Sve ostalo moze da ide na Airbnb, zavisno kakva situacija bude sa porezom za to 😄 da li se isplati. (da se vratimo na temu poreza). 

 

Da se samo ja pitam, ja bih konvertovao kombi u kamper i malo tamo, malo vamo, uz dobar mobilni internet 🙂 

 

60ff3c10f13f72a7e67640e98cbcd2b5.jpg

 

More!

206_3-lg.jpg

Letovanje na Goliji ili Pesteru pod punom opremom pa da vidite sta je odmor.:s_d:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Ima dosta likova koji kroz internet uzimaju pare a zive u top kamperima i putuju po zemlji,svetu...samo oni su manje  vise iznad miliona koliko znam, ali u principu bi mogao sa nekim ok finansijama,bitno da su redovne i da nisu manje zajedno od 5k mesecno.  Ostalo je mucenje...samo treba biti i avanturistickog  duha, nije to bas lako. U Grckoj porezmora da se plati :))

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ima dosta likova koji kroz internet uzimaju pare a zive u top kamperima i putuju po zemlji,svetu...samo oni su manje  vise iznad miliona koliko znam, ali u principu bi mogao sa nekim ok finansijama,bitno da su redovne i da nisu manje zajedno od 5k mesecno.  Ostalo je mucenje...samo treba biti i avanturistickog  duha, nije to bas lako. U Grckoj porezmora da se plati :))

giphy.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

60ff3c10f13f72a7e67640e98cbcd2b5.jpg

 

Nije to ono sto meni treba, ja bih nesto vece 🙂 

 

image.thumb.png.e60ab617856be5ec36065021b62f0476.png

 

8 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ima dosta likova koji kroz internet uzimaju pare a zive u top kamperima i putuju po zemlji,svetu...samo oni su manje  vise iznad miliona koliko znam, ali u principu bi mogao sa nekim ok finansijama,bitno da su redovne i da nisu manje zajedno od 5k mesecno.  Ostalo je mucenje...samo treba biti i avanturistickog  duha, nije to bas lako. U Grckoj porezmora da se plati :))

Upravo to... 😉 A porez nije problem, porez se placa. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

Nije to ono sto meni treba, ja bih nesto vece 🙂 

 

image.thumb.png.e60ab617856be5ec36065021b62f0476.png

 

Upravo to... 😉 A porez nije problem, porez se placa. 

Pa pisem ti da ovde ne mora. 

 

Drugi kombi ima smisla 😁  mada ja nisam za te avanture sada.

 

Bice zanimljiva CG ako budu pametni i spuste namete. Dosta ljudi ce otici tamo da zive.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kooineeperk said:

Hvala @Akiro tako se to radi a ne "pitaj google" 😄 

 

Ja sam za pocetak mislio da cisto pratim cene, lokacije, istrazujem. Vidim to kao neku buducu investiciju. Svakako mi je Grcka milija od Turske, a one cene u Alanji su bile prilicno dobre (u poredjenju sa Beogradom). 

Ako je za investiciju, bolja mesta su ona, koja privlače Grke, nego srpske kolonije. Naš stan je porastao u ceni za nekih 10.000-15.000 jer je Afitos za kupovinu prevashodno samim Grcima interesantan, pored toga kao turistima dosta i Severnjacima. U Grčkoj su glavni kupci još uvek - Grci. Cena dobre gajbe ide od 1.500/m2 pa na gore. Nađe se retko i nešto dobro za malu cenu, ali niska cena uglavnom znači prizemlje, suteren, matora gradnja sa dosta potrebe za renoviranjem, loša lokacija, ... Zavisi malo i od sreće. U traženim mestima obavezno stan sa sopstvenim garažnim ili parking mestom. Bez toga nema života a neće ni Grci da kupuju jer znaju situaciju.

 

Ako želiš da koristiš zimi, doći ćeš u dilemu između investicije i svežeg vazduha. Centar sela/mesta je sa tačke gledišta investicije uvek dobar, ali stalno nastanjena residential zona može da ima svoje začkoljice. Mi smo zimi, kada možemo, išli u Grčku da se malo poštedimo trovanja lignitom u Beogradu i dišemo svež vazduh. I to je funkcionisalo dva puta besprekorno sve do ove zime. Dok su ložili drva, sve je bilo super, međutim ove godine su Grci otkrili grejanje na naftu. Ne znam zašto, valjda zbog cene. Zavisno od pritiska, težak smrad od 5 popodne  bar do 11 noću, slično Beogradu u najgorim momentima. Na terasi dnevno masni krupni pratikli gari veličine nokta. Centar sela pod gustim dimom. Zbog toga smo i počeli Tursku da razmatramo, ne samo zbog povoljnije temperature i manje vetra u Alanyi. I to striktno zimi uglavnom prazni resor van grada i bilo kakve residential zone sa odžacima. Ukratko, ako hoćeš i zimi tamo da boraviš, možda valja pre kupovine mesto obići i zimi na par dana. Možda je resor za dugoročni boravak bolje rešenje od centra sela, iako deluje kao mesto duhova jer je tek poneki stranac tu i zimi. Mada, kako su zbog Corone ove godine otkrili zimske čari sela, možda i više Grka ubuduće bude boravilo na moru umesto u velikim gradovima. To će svakako doprineti daljem rastu cena. Takođe i Mitsotakisova poreska politika. Njegovo smanjenje poreza na nekretnine je dovelo do ponovnog booma istih.

 

Možda vredi razmotriti i neke druge opcije sem izvikanog i sve natrpanijeg Halkidikija. Zbog Corone se to prošle godine izmenilo, ali Halkidiki je sve natrpaniji, leti ponekad do nepodnošljivosti. Zimi je predivan, ali bi ipak moglo da je toplije (mada je znatno bolje od Beograda). Peloponez i grad Patras bi mogli da budu interesantni. Životni troškovi do 20% manji u odnosu na Solun i Atinu, mislim i da su nekretnine nešto povoljnije, južnije time i toplije nego Halkidiki. Dosta je dalji, doduše, za vožnju. Ali za mlađe ne bi trebao da je problem. 

 

Ima tu svašta da se razmotri i mnoštvo mogućnosti. U svakom slučaju, dok je Mitsotakisa biće povoljnih uslova za freelancere. 9% do 10k Eura, 20% za sve preko toga, prvih 7 godina 50% popusta. Samo da mu ceo paket prođe i ukine najzad solidarni porez, zaostavštinu hebenih leftičara. 

 

Jedini problem ti može biti permanentni boravak za preko 2 x 90 dana. Ako ni ti niti supruga nemate neki EU ili EU-Plus (Švajcarska, Norveška) pasoš, moraš da dokažeš redovne mesečne prihode od 2k+ Eura po osobi, odnosno za porodice 2k plus 20% za svakog daljeg člana (supruga, deca). 

 

Eto, par sitnica da započneš matriks razmatranja i zabavljaš se bar dve godine. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

Pa racunaj ceo letnji raspust + mozda jos neki period (ne moze biti lose otici tamo i zimi, da se opustis). Sve ostalo moze da ide na Airbnb, zavisno kakva situacija bude sa porezom za to 😄 da li se isplati. (da se vratimo na temu poreza).

Trenutno je porez na izdavanje, koliko znam, 10% do 12.000 Eura godišnje i 26% na sve preko toga. Ako samo deo godine izdaješ, taman si u dobroj poreskoj zoni.

 

Mada proveri ovo, nisu baš najsvežije informacije. Što se tiče AirBnB-a i Bookinga, Grčka je sa njima sklopila deal da primaju samo one, koji su se u Grčkoj kod poreske uprave registrovali za to i imaju registracioni broj. To je najsvežija informacija (video pre neki dan na KeeptalkingGreece). Toliko i na temu poreske discipline Grka, kod njih je tax evasion nacionalni sport. 

 

Mislim da u Grčkoj nije zvanični porez problem kod izdavanja, već koliki "porez" ćeš da platiš nekome da to hendluje u tvom odsustvu. Opet zastarela informacija, ali naše agencije traže hladno 20-40%. A 20% valjda uzima i Booking (za AirBnB nisam ništa čuo, ali teško da je manje). Tako da je kombinacija Bookinga i naše agencije smrtonosna. Ili ideš preko neke naše agencije bez Bookinga ili ideš sa Bookingom a bez srpske agencije uz pomoć neke naše, makedonske, bugarske, rumunske kelnerice/nečeg drugog, koja živi preko cele godine tamo i može da pobegne sa posla da to hendluje. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala @Akiro, zanimljiv info. Grcka mi je interesantna zbog same blizine, da mogu da sednem u auto i za 7-8-10 sati zavisno gde je nekretnina i kako je na granicama, budem tu. 

I zbog tog nekog "bratskog" odnosa. I sto tamo moze da bude rata samo zbog sporta.

 

Turska mi zato ispada iz interesa, em daleko, em ne volim mentalitet, em sa Erdoganom nije iskljuceno da bude spoljno/unutrasnjih nemira. 

 

Nije mi porez problem, ja bih svakako sve prihodovao u Srbiji. Jedino to evenutalno rentiranje bi verovatno moralo da ide lokalno (sumnjam da mogu da izdajem nekretninu u Grckoj a prihodujem sa Airbnb-a na Srbiju i tu platim porez a ne Grckoj). Tako da bi to verovatno onda bilo oporezovano u Grckoj kako vec ide, ako vec ne moze nekako smisleno i legalno da se optimizuje (Devil ce tu pre biti "reprezentativac" Grcke u tom "nacionalnom sportu" nego ja) 🙂 

 

42 minutes ago, Akiro said:

Jedini problem ti može biti permanentni boravak za preko 2 x 90 dana. Ako ni ti niti supruga nemate neki EU ili EU-Plus (Švajcarska, Norveška) pasoš, moraš da dokažeš redovne mesečne prihode od 2k+ Eura po osobi, odnosno za porodice 2k plus 20% za svakog daljeg člana (supruga, deca). 

 

E ovo nisam znao. Jbg, onda Devil ispada iz price, pogotovo sto ce mu traziti jos 20% za manje od 9 meseci 😄 🍻

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devil In My Pants said:

 

Meni to nije ulaganje sem ako hoces da zivis tamo. Imati nekretninu na moru a ne ziveti tamo je besmisleno jer imas ceo svet da istrazis..ici na jedno te isto mesto je suludo. 

Isplati se i ako delimično koristiš. Za sada blizu 7 godina, koliko to imamo, proveli smo tamo ugrubo 2,5 godine (ovaj zadnji boravak od 8 meseci je znatno digao prosek). Računaj 2,5 godine hotela ili AirBnB-a. To ne bi mogli ni da sanjamo. Ne isplati se onome, koga čeka povratak na stacionarni posao posle tri nedelje ili ko ima decu u školskom uzrastu (mada je njihova letnja pauza sasvim solidna). Freelancerima se isplati.

 

Jeste lepo da se nagledaš sveta, pogotovo kad si mlad, ali je još lepše da uđeš u svoje, opremljeno tačno po tvojoj meri i potrebi, i da znaš da u dušeku nema grinja i smrdljivog znoja kojekoga, ko je pre tebe u hotelu ili AirBnB-u boravio. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Kooineeperk said:

Tako da bi to verovatno onda bilo oporezovano u Grckoj kako vec ide, ako vec ne moze nekako smisleno i legalno da se optimizuje (Devil ce tu pre biti "reprezentativac" Grcke u tom "nacionalnom sportu" nego ja) 🙂 

Optimizuješ tako da ne izdaješ za više od 12k eura. To ćeš ionako teško dostići ako ti AirBnB uzme 20%. Neka je 150 Eura/noć za dobar stan sa 6 kreveta, od toga AirBnb 20%, ostaje 120 Eura, od toga grčka država 10%, neko da hendluje 20%, ostaje 84 Eura/noć. Znači, ostaje ti otprilike 56% neto. Na to popravke, renoviranja, etc, ako ti dođe 4-6 drugara ili 4-6 drugarica i to padne i na manje. Ako izdaješ, gledaj da samo porodicama izdaješ, nikako klinčariji u grupama. Mada, to mislim da ne možeš da usloviš sa AirBnB. 

 

Eto, čista matematika bez turističkih čari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

@Akiro

 

Koliko izađu mesečno ovi propratni troškovi za jedan stan na mesečnom nivou. Recimo za dvosoban ili jednoiposoban stan od 50m2. Znači klasika, voda, struja, grejanje, kablovska internet ....

Sad baš malo mnogo skrećemo, ali ajde da to interpretiramo kao pitanje da li od freelancerskih prihoda može da se preživi, pretpostvljam u Grčkoj pošto nisi precizirao.

 

Mogu da ti kažem za svoje troškove, ne pratim opštu statistiku. Jednoiposoban stan 40m2. Voda, koju veoma obilato trošimo oko 100 Eura godišnje. Uvedena nam prošle godine javna kanalizacija, to će biti valjda 115 Eura godišnje (sengrup je u sezoni bio 30 Eura mesečno, van sezone 50 jer nas ima samo dvoje u zgradi, koji su i zimi tamo). Zajednička struja (rasveta u dvorištu i garaži) su nam do sada uzimali 20 Eura godišnje. Struja duplo skuplja nego u Srbiji, zimi nam izađe 300 do 350 Eura. Toliko plaćamo i u Beogradu, ali za veće hladnoće i stan od 90m2. Leti izađe valjda oko 40-50 Eura mesečno. Grejanje na struju, hence i toliki računi struje. Internet 55 Eura mesečno 4G flatrate (nije bilo slobodnih linija za ADSL, koji ima i za 32 Eura). Grčku televiziju ne koristimo, gledamo EON preko VPNa. Kablovske na selu nema, mogu grčke varijante EONa ili Nova, to ti dođe kao grčki Total TV. Računaj minimum od 30 do 50 Eura za televiziju, ako hoćeš grčku, ali čemu njihova ako imaš EON. Porez oko 130 Eura godišnje (do Mitsotakisa bio 200 Eura). Grubo sa strujom negde 250 Eura mesečno u proseku ako tamo boraviš čitave godine. Režije, pa čak i sa strujom, nisu tako strašne, ali gotovo sve ostalo je duplo skuplje. 

 

Ispod crte, sirotinjski mogu dve osobe da prežive sa 1.000 Eura (da jedeš, greješ se i ne mrdaš iz kuće), za polupristojan život minimum 1.500 Eura, za relativno pristojan život i po koju kafanu i vožnju po kraju bar 2.000. računaj da ćeš u Srbiji za iste pare duplo bolje živeti, a u Turskoj i tri do četiri puta bolje.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NMX said:

Braćo frilenserska, sada kad je Nordeus prodat amerima za masTne pare, ko će biti dežurni krivac što porez mora da se plaća i što je uveden test samostalnosti za paušalce? :s_d:

Microsoft. Nije Nordeus jedini. 😉 

 

Inace, prodati su za cini mi se manje para nego sto bih onako "prsto-lizom-odmeravao-vetar". 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...