Jump to content

Egzotika u motorsportu


Alen13ASC

Recommended Posts

Gledam taj Ližije na ovoj slici, čoveče ovo su dve trkačke serije u jednom. Obožavam f1 sedamdesetih

 

4aa180ecb4bc99b1448bb5e3fd2407eb.jpg

 

Nikad mi neće biti jasno kako su uopšte vozači imali smelosti da voze ovakve motor-dragstere. Isuse. Ovo je Angus MekFajlov Džejd Varior▼

 

59edb672a908f564864ad6454347cf04.jpg

 

Quote


''In 1985, Performance Bikes Magazine featured this amazing creation of British motorcycle racer Angus MacPhail – who built it himself in his garage – that could best be described as some sort of cross between a motorcycle and a snow sled. Known as the “Jade Warrior,” this one-of-a-kind ride traversed the quarter mile in under 8 seconds a quarter century ago without the use of nitromethane. That’s quite a feat for the time, and an experience that could probably be best described as riding on the tip of a bullet.

MacPhail literally laid head-first and stretched out full length on the Jade Warrior, which ran on a small scooter tire out front and a massive meat ala a Top Fuel Motorcycle out back. It was powered by an inline 4-cylinder that blended MacPhail’s own engineering with that of a Ford Cosworth and sported a Roots supercharger amongst the gaggle of pulleys and belts that the particular style of engine utilized. MacPhail estimated it to produce somewhere between 400 and 500 horsepower.''

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Alen13ASC said:

Nikad mi neće biti jasno kako su uopšte vozači imali smelosti da voze ovakve motor-dragstere. Isuse. Ovo je Angus MekFajlov Džejd Varior▼

 

Sedamdesetih su vozači bolide F1 zvali mrtvačkim sanducima na točkovima, tako da meni ovo deluje tek malo veći stepen ludila.

Ko zna, možda grešim...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Jedna od ludjih skalamerija koja se pokusala predstaviti kao trkacki automobil:

 

https://racer.com/2022/05/26/retro-the-wild-tale-of-1982s-eagle-aviation-flyer-indycar/

 

https://racer.com/2022/05/27/retro-the-wild-tale-of-1982s-eagle-aviation-flyer-indycar-part-2/

 

1982-637-a.jpg

 

Fascinantna prica sta se dogodi kada dizajner poljoprivrednih aviona za zaprasivanje useva s potpunim nerazumevanjem aerodinamickih principa za trkacke automobile umisli da moze da dizajnira bolid za Indi.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pored što je Erovz testirao duplo prednje krilo a Džordan spojler na ćeliji za preživljavanje na treninzima uoči VN Monaka 2001, Prost je doneo rešenje dvospratnog prednjeg krila koji je kasnije tokom godina postao neki standard sve do aerodinamičke revolucije 2009. godine. Tek danas sam otkrio ovo rešenje Prosta. Za volanom na slici je Lučijano Burti.

 

173513244_Dwm2022-08-0515-43-19-31.jpg.9365ae292f33ae6767939ea7e8e25ba2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo vam je poznato ali nek bude u temi, Ferari je uoči VN Holandije 1978. godine uneo vrli novi koncept grejanja guma pre trke nebili imali što bolje ugrejane gume koje bi instant bili u optimalnoj temperaturi na startu. Njihovo rešenje- obične ćebadi na gumama :D Vozač na slici je Karlos Rojtman u Ferariju 312T3

 

1758089116_Dwm2022-08-0318-48-52-52.jpg.276d6598b4146012931a33dff56e8dad.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Erouvz je pored duplog prednjeg krila testirao i neku njihovu viyiju T krila s dva elementa, isto na VN Monaka 2001.Tek danas ovo otkrio. Inače ovo je Jos Ferštapen vozio i u trci.

 

249869237_Dwm2022-08-0516-17-04-34.jpg.4bdc720bd7a830db5fc5568c8af01171.jpg

 

A evo ga i čuveni dupli prednji spojler

 

413185061_Dwm2022-08-0516-22-31-34.jpg.f178cd208bd0790fa2ce2b123139ed8b.jpg

Edited by Alen13ASC
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Mislim da zaslužuje biti u ovoj temi, Mercedes W13.

 

1019025125-LAT-20220311-F122T02_091910_56I1136.jpg.7853edd133212012968f740371d98326.jpg

 

Bolid Mercedesa iz 2022 je zapravo antipod svemu onom što nas je F1 učila za vreme prošle ere "efekta tla" a to je da imaš velike bokove i usmerivače koji teraju što više vazduha od točkova uz ogromne venturijeve tunele koji sve zajedno daju u preseku oblik obrnutog profila krila aviona. Ona era nije mogla priuštiti nešto što se može u modernoj f1 a to je prisustvo ogromnog poda koji ti daje prednost na nivou vazduha pod visokim pritiskom ispod bolida i koji hrane venturijeve tunele a istovremeno bokovi ne zavise od poda, što u onoj eri je bilo nezamisljivo.

 

W13 u biti ima bokove normalne veličine ali su okrenuti unatraške pa deluju kao da "nema" bokova ali ovime se totalno anulira pokušaj stvaranja prijanjanja sa hranjenjem donjih stranica konvencionalnih bokova sa vazduhom na nivou prednje strane poda kod sakivenih deflektora do zadnjeg dela bolida. Mercedes onime pokušava da agresivno natera vazduh da opstrujava cele bokove i tako hrane gornju stranu difuzora. Odmilja srednji spojler služi da stvori vrtlženje koje bi teralo prljav vazduh koje stvaraju prednji točkovi što više spolja uz drugu vrstu vrtloga koji dolazi iza sakrivenih deflektora. Sve ovo ništa nije upalilo na stazi jer vazdušni otpor prema zadnjim točkovima su prejaki odnosno nema ništa konkretno kao kod ostalih timova da preusmeri vazduh prema vani i istovremeno prema zadnjem delu poklopca motora/nosećem krilu zadnjeg spojlera/gornjoj ivici difuzora.

 

Kao što vidite bolid na slici sa invertovanim bokovima liči po rečima Sebastijana Fetela pre grupnog slikanja uoči starta sezone "kao [da nelajem] kad baciš na tlo, onako se formira".

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Alen13ASC said:

BRM je 1969. godine dizajnirao futuristički orijentisan bolid P142 koji je pritom aerodinamički jako efikasan, ceo projekat nije zaživeo.

 

 

P142 je bila oznaka BRM-ovog V12 motora koji su koristili u raznim bolidima 1969. - 1974. Moguce je da je ova studija nije dobila zvanicnu oznaku a da je planirano da koristi ovaj motor?

(Svi BRM "proizvodi" su imali jedinstven P-broj, bio to motor, bolid za F1, F2, Tasman, sportski prototip...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1984, CART Indikar sampionat, alobodni trening pred trku na Micigen Spidveju i Tom Sniva u bolidu bez zadnjeg krila:

Unknown-1.jpeg

 

Iako znacajno brzi u poredjenju sa standardnom konfiguracijom krila bolid je ipak imao suvise nepredvidljivo ponasanje i prakticno je svaki krug bio lutrija hoce li odrzati kontrolu ili se razbiti o zid, pa je vec za kvalifikacije vraceno krilo...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Господин Јура из Јапана је основао тим за К4ГП и ово је "љута" машина коју је направио. 

 

F3prpEBaYAA2_WI?format=jpg&name=large    F3prpEGa4AAb__5?format=jpg&name=large

 

F3prpEGbMAA17sD?format=jpg&name=large

 

F3prpEDaUAAdCLP?format=jpg&name=large

 

3ivr9px23jib1.jpg?width=1024&auto=webp&s

 

К4ГП је серија која је направљена за ову тему, толико шареноликости и чудеса. Иначе регионални шампионат издржљивости. Погледајте рецимо галерију из 2017 https://www.dailysportscar.com/2017/10/14/6h-fuji-k4-gp-gallery.html  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 12/15/2023 at 10:00 PM, Radoye said:

Ne bi ovo proslo po pravilima iz 1992, mozda 1982...

 

Baš tako, i ja sam se čudio kad sam video sliku na X uz navode da je ovo model za 1992 jer imam neke vizije pravilnika za tu godinu. No guglo sam i zaista ti egzotisti su mislili ući u F1 sa ovime...

 

https://www.unracedf1.com/the-revolutionary-trebron/

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...