Jump to content

Izbori za narodne poslanike Republike Srbije 2020.


goldberg

Izbori za narodne poslanike Republike Srbije 2020.  

113 members have voted

  1. 1. Za koga cete glasati?

    • SNS
    • SPS
      0
    • SRS
      0
    • SVM
      0
    • Sapic - SPAS
    • POKS
    • UDS
      0
    • Metla 2020
    • Srpska stranka Zavetnici
      0
    • PSG
    • Nek maske padnu - Zelena stranka - Nova stranka
    • Suverenisti
    • Ostali
      0
    • Ne izlazim na izbore


Recommended Posts

Ili mu je prosto ispran mozak preko medija. Još ako je penzioner oni su najpodobniji za tako nešto.

 

Edit :

 

Napisao sam da je crta uočila dve ozbiljne nepravilnosti na izborima ali izgleda da je prava vest da su ozbiljne nepravilnosti uočene na 2% izbronih mesta.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Ili mu je prosto ispran mozak preko medija. Još ako je penzioner oni su najpodobniji za tako nešto.

 

Edit :

 

Napisao sam da je crta uočila dve ozbiljne nepravilnosti na izborima ali izgleda da je prava vest da su ozbiljne nepravilnosti uočene na 2% izbronih mesta.

Da, na 2%, mada se to ne može sa sigurnošću reći, jer nažalost crta ima ljude na samo 500 biračkih mesta, a neki od tih nepravilnosti su glasanje onih koji nisu u biračkom spisku, glasačke kutije koje nisu zapečaćene itd. 

Link to comment
Share on other sites

Kao što je već rečeno, mogu da našteluju koliko hoće. I izlaznost i rezultate. I to će i uraditi. Siguran sam da će večeras oko 22h kad stignu kvazi rezultati biti toliko bizarno da ćemo se smejati...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, bohumilo said:

Ja ne bojkotujem ali nacelno nikada ne glasam, i to ne iz nekog politickog, ideoloskog ili etickog, nego iz prakticnog razloga. Prosto, verovatnoca da ce moj glas imati ikakvog pozitivnog uticaja na bilo sta u mom zivotu je toliko mala da ne vredi vremena i benzina koje cu uloziti da odem do birackog mesta (bas kao sto kladjenje na ishod bacanja (stadndardne, sestostrane) kockice vredi dolar samo u slucaju da pogodak placa vise od 6 dolara). O Svetoj nedelji odvojim nekoliko sati u kojima radim nesto sto nedvosmisleno ima pozitivan ocekivani drustveni i licni efekat (ne moram ni to, lezanje u krevetu ceo dan bi odradilo posao, nego da imam nesto malo bolje da prilozim kada me ljudi kritikuju da ne glasam iz lenjosti) - naucicu nesto novo vezano za posao, ili cu otici da istreniram, ili cu zvati rodbinu da vidim kako su ili cu zameniti sijalicu na ulazu u zgradu ako je crkla ili cu pomoci zeni da trenira paralelno parkiranje itd, isl...

 

A da nisam prakticni ovog puta bih verovatno bio politicki apstinent, posto ici na te izbore ima smisla koliko i ici na one izbore koji su se odrzavali za vreme komunisticke tiranije u Srbiji.Situacija je slicna, samo sto danas umesto jedne postoji vise malih komunistickih paritija koje su medju sobom podelile institucije, javna preduzeca, gradove i lokalne samouprave kojima suvereno komanduju i preko kojih sisaju glasove u zamenu za poslove/prezivaljavanje. Situacija je u nekom smislu jos nadrealnija, jer za vreme komunizma si za mesto direktora morao biti istaknuti partijas, dok danas i cistacica mora da bude clan, da prati partijsku liniju na Fejsbuku i da obezbedi jedan broj "sigurnih glasova"...

 

Naleteh na neke tvoje postove i uzimajući u obzir šta i kako pišeš, ne bih očekivao ovako infantilan stav (boldovano). To bi bilo kao kad bih ja tek ispijenu flašicu soka zafrljačio u reku. I na opasku dobronamernog prolaznika "Konjino, smeće se ne baca u reku! U šta li si sprc'o tol'ke godine, kad se redu nisi naučio...", ja mu odgovaram, "Ja ne bacam smeće u reku zato što nisam ekološki svestan, nego iz praktičnog razloga. Prosto, verovatnoća da će nebacanje ove flašice imati ikakvog pozitivnog uticaja na opštu zagađenost reka u Srbiji je toliko mala da ne vredi vremena koje ću uložiti da odem do prvog kontejnera". I zar ne bih bio u pravu? Makar na isti način kao i ti sa "praktičnim" aspektom neizlaska na izbore...

 

Građanin, individualac, nezavisni društveno-politički subjekt, mora uvek i u svakoj situaciji da pođe od sebe i da prevashodno završi na sebi. Jer, sopstveni mikrokosmos je jedini relevantan domen njegovog delovanja. I tu nema mesta ovakvim kalkulacijama. Uvek je nužno uraditi ispravnu star ne baveći se realnim, opštim uticajem urađene stvari. Suština je da na ove izbore ne treba izaći, ali baš iz politickog, ideološkog i etičkog, a nikako iz "praktičnog" razloga. I tu se sa drugim pasusom tvog posta apsolutno slažem.

  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Issey said:

Kao što je već rečeno, mogu da našteluju koliko hoće. I izlaznost i rezultate. I to će i uraditi. Siguran sam da će večeras oko 22h kad stignu kvazi rezultati biti toliko bizarno da ćemo se smejati...

 

U fazonu 6 lista sa tacno 3%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pijem kafu i gledam kroz pendzer,ocekujem defile komsija zaposlenih u javnom sektoru koji idu da ispune svoju "gradjansku duznost"...

Malo pre jedan prolazi kolima sa celom uzom porodicom,ja na terasi ,masem mu 😀 on me kulira,kao ne vidi me....

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Ilija Pandurović said:

 

Naleteh na neke tvoje postove i uzimajući u obzir šta i kako pišeš, ne bih očekivao ovako infantilan stav (boldovano). To bi bilo kao kad bih ja tek ispijenu flašicu soka zafrljačio u reku. I na opasku dobronamernog prolaznika "Konjino, smeće se ne baca u reku! U šta li si sprc'o tol'ke godine, kad se redu nisi naučio...", ja mu odgovaram, "Ja ne bacam smeće u reku zato što nisam ekološki svestan, nego iz praktičnog razloga. Prosto, verovatnoća da će nebacanje ove flašice imati ikakvog pozitivnog uticaja na opštu zagađenost reka u Srbiji je toliko mala da ne vredi vremena koje ću uložiti da odem do prvog kontejnera". I zar ne bih bio u pravu? Makar na isti način kao i ti sa "praktičnim" aspektom neizlaska na izbore...

Generalno dobra poentu, u smislu da si ispravno prepoznao da se (barem na prvi pogled, vise o tome u nastavku) u oba slucaju radi o onome sto ekonomisti ponekad zovu "market failure" - tj, o situaciji u kojoj individualna racionalnost proizvodi kolektivno iracionalno ponasanje. I ja mislim da to jeste jedan od glavnih problema sa demokratijom - prosto, ako neko hoce da na izborima zaokruzi onog kandidata koji bi zaista objektivno proizveo najbolji efekat na njega (tj. njegovu zajednicu, drustvo) potrebno je da ulozi ogromnu kolicinu napora u pracenje politike, ucenje, analiziranje sta bi koja politika zaista proizvela (posto svako reklamira samo pozitivnu stranu svoje politike) itd, itd - dakle napor ogroman, a za uzvrat atomski mala sansa da ce taj njegov glas zaista doneti prevagu, tj. odluciti bilo sta. Stoga je racionalno ono sto se zbilja i desava - da ljudi glasaju onako kako glasa njihovo mikro-okruzenje, dobri su clanovi svoje grupe, veruju u "vrednosti" svoje grupe, jer to zahteva mnogo manji napor a ima mnogo veci od pozitivan povrat od ovog prvog ponasanja (koje teorija demokratije pretpostavlja).

 

Ali mislim da u ovom konretnom slucaju gresis, jer - kazem, tacno je - bacanje konzerve u reku za mene predstavlja mali benefit (ne nosim je do kante) dok za drustvo (tj. za druge clanove) predstavlja mali trosak (ali veci nego sto bi za mene bio trosak da odnesem konzervu do kante), dok moje glasanje (uzmimo da sam ja neki savrsen glasac koji ce sigurno odabrati da zaokruzi najbolju listu, i cak zanemarimo potpuno troskove koje izlaskom na glasanje stvaram i sebi i drugima (benzin (ili mesto u autobusu), vreme, mogucnost da nekoga zarazim itd)) predstavlja neki mali benefit za drustvo, ali zato ja tendenciozno biram da za to vreme, umesto da odem glasam, proizvedem neki jos veci benefit za drustvo. Drugim recima, kada bi svi bacali konzerve u reku ukupna steta po glavi "bacaca" bila bi veca nega mala steta koju trpi dok nosi sok do kante, ali kada bi svi na dan izbora umesto toga uradili nesto sto ima pozitivniji povrat od glasanja, ukupan benefit po glavi stanovnika "neglasaca" bi bio veci nego mali benefit koji proizvodi izlaskom na glasanje.

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...