Jump to content

Iskreni pomiritelj

Član foruma
  • Posts

    34
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Iskreni pomiritelj

  1. 9 hours ago, koca popovic said:

    Da neces da kazes da su svi Muslimani/Bosnjaci Alijini ljudi? Dragi nas pomiritelju da li bi ste  nam mogli  reci sa koje strane ste vi ?

    Nisam upucen u BiH zbivanja, ali mozes li mi reci ko bjese ovaj Nenad Kecmanovic?

    Nista ne generalizujem kad je rec o narodima.Samo sam ukazao na genezu pojma gradjanska drzava u javnom diskursu BiH.

  2. 39 minutes ago, ters said:

    Medjunarodna zajednica je u sukobu sa samim sobom jer u svojim zemljama daje prvenstvo gradjaninu i individualnim pravima. Etnicka prava su sekundarna i uglavnom se svode na pravo da jodlas ili cupkas u narodnoj nosnji na seoskom trgu...Da su se razlicite etnije i plemena u Bosni organizovale na nivou kulturno umjetnickih drustava, nikakvih problema ne bi bilo

    Prvo je bila islamska drzava (vidi Islamska Deklaracija Alije Izetbegovića 1970 godina Sarajevo,autorovo  izdanje) a onda kad je obnavljano višestranačje 1990 godine  neko je rekao  A.Izetbegoviću i njegovim ortacima da ne mogu sa takvom idejom ili programom da se javno predstave nego da termin islamska zamene terminom gradjanska.I od tad, znači, 31 godinu ne samo stranka islamskog kulturno-povijesnog kruga SDA  nego i sve druge stranke koje su okupaljale i okupaljaju  Muslimane od 1993 Bošnjake,od nekadašnjeg SK BiH preimenovanog u SDP BiH,do onih kako sebe nazivaju liberalnih kao što je Naša Stranka,u horu sa SDA ponavljaju da su za građansku državu. :classic_biggrin:

     

  3. On 8/11/2021 at 9:12 PM, bohumilo said:

    Ta zabrana negiranja genocida je bespotrebni totalitarni refleks kojim se bagatelišu i napori u cilju šireg priznavanja i razumevanja i samih zločina koji su u pitanju. Ljudska prava su temljna stvar koja ima prvenstvo nad bilo kakvim komesarskim ukazima, zakonima i namerama - ONI se mogu sagledavati u svetlu toga da li poštuju ili krše ljudska prava, a ne obrnuto (i to je jedna od glavnih pouka i samog Nirnberškog procesa).

     

    To da li neko ima ili nema pravo da kaže to šta misli ni u kakvoj meri ne zavisi od toga hoće li mu kakav polit-kom dati dozvolu (kao što ne zavisi ni od toga da li je to što neko govori i misli tačno ili pogrešno); to zavisi od toga kakva je pravila uspostavio vlasnik medijuma u kojem se komunicira (kuce, kafane, medija, pozorišta i td) - rečju svako IMA pravo da misli i govori šta hoće u svojoj kući, i kod svojih prijatelja i u novinama koje hoće da ga objave itd - samo to može biti temeljna vrednost. I upravo u istom smislu, na primer, pravo na život ljudi koji su spaljeni u masovnim živim lomačama u Višegradu (a time i to da li je to što se njima dešavalo bio zločin, i u širem smislu genocid) ni u kakvom smislu ne zavisi od toga da li to izvedeno u skladu sa implicitnim ili eksplicitinim zakonima, pravilima i dozvolama koje su uspostavljali i izdavali ONDAŠNJI komesari.

    Politicari medjunarodne zajednice su  politicari kao i balkanski politicari.Ni oni ne vole da se bave teskim pitanjima.Jedno takvo pitanje jeste pitanje izbornog zakona.Izborni zakon se dotice uglavnom Federacije BiH .Povodom spora oko izbornog zakona   medjunarodna zajednica je  na odredjeni nacin u sukobu i sa samom sobom jer RH kao clanica EU i NATO nastupa sa disonantnim tonovima u odnosu na ostatak zajednice  a i sami Hrvati u BiH su u ogromnoj vecini imaoci hrvatskog i samim tim EU drzavljanstva.Razumljvo je sto od jedne takve neprijatnosti odgovorni iz MZ zele da pobegnu.Naravno   najlakse je pobeci u  teme o proslosti konkretno u ratna dogadjanja jer takve teme najvise angazuju emocije i paznju.

  4. Nema značaja da li neki geopolitički entitet može porediti sa drugim po svojoj proslosti,aktuelnom pravnom statusu i dr.Poenta je u resavanju problema a problem se resava  uspostavljanjem  stanja gde se politicke i dr. elite mogu fokusirati na prosperitet odnosnih drustava umesto na ocuvanje drzavnog okvira odnsono famoznog teritorijalnog integriteta i suvereniteta.Ta dva posla se istina mogu obavljati istovremeno ali na stetu prosperiteta.Time se resavanje problema samo odlaze i prevaljujje  buducim generacijama.

    Nece u BiH posto govorimo o BiH pasti nebo ili se dogoditi neko drugo cudo.

  5. 1 hour ago, ters said:

    Kao sto i vecinski stav Srbije i dijela Srba u Crnoj Gori prema razdruzenju 15 godina kasnije ponesto govori. 

    Poenta je u tome da je to razdruženje prošlo sporazumno i mirno i da je strana koja je izgubila sportski podnela poraz priznajući rezultat odnosno volju većine građana Crne Gore .Ne mogu da govorim o tome kako su Srbi u Crnoj Gori percipirali razdruženje  ali u Srbiji taj događaj sigurno nije izazvao kolektivnu traumu.Uostalom,prema nekim istraživanjima većina građana Srbije i ne želi  novo udruživanje sa Crnom Gorom.Naravno,poltiika Srbije prema Crnoj Gori zasnovana je na sopstvenim intersima.Srbija je država kao i sve druge i ima svoje interese pa i kad je reč o Crnoj Gori kao susednoj zemlji.

    • Like 1
  6. 8 hours ago, ters said:

     

    Pa I Ceska I Slovacka su izasle iz komunistickog sistema... A na kvalifikaciju da je proslo trideset godina demokratije cu se samo nasmijati - Srbija je imala naznake da bi mogla izgraditi demokratiju mozda godinu-dvije dana u vrijeme Djindjica (ali je nije nikada izgradila), Hrvatska mozda koju godinu duze za vrijeme Mesica kao predsjednika koji je uradio ogromnu stvar - ukinuo diktaturu i ovlastenja predsjednika i vratio odlucivanje u parlament, Bosna na zalost nikad zbog nakaradnosti nacionalno-fasistickih partnera na vlasti, o Crnoj Gori i Knjazu Milu i demokratiji da i ne pricamo...

     

     

    Jesu ali iz drugacijeg komunizma.Komunizma koji je opažan kao način uprave  od strane okupatora - Sovjeta.

    Način na koji je izvršeno razdruženje Srbije  i  Crne Gore  2006 ipak ponešto govori.

  7. On 8/3/2021 at 11:36 PM, ters said:

     

    Primjena cehoslovackog modela je propala onog trenutka kada ostatak Jugoslavije (Srbija/Crna Gora/Makedonija) nisu bile prve na listi onih koji cestitaju nezavisnost Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni.

    Prošlo je od tad 30 godina.A i svi pomenuti geopolitički entiteti tek su bili  izašli iz komunističkog sistema.Trideset  godina demokratije trebalo bi  da je sve učinilo "zreljijim" ukljucujuci i sve strane u BiH.

  8. 4 minutes ago, ters said:

     

     

    Porodicna istorija i djedovi su bitni - ja ne bih ovdje kucao da generacije moje porodice nisu dezertirale, ili bjezale pred neprijateljem i predavle se na vrijeme (za one manje sretne koji su prisilno mobilisani)...

    Nema potrebe za tim.Poruke na poslednjoj stranici  govore o mogućnostima primene čehoslovačkog dakle evropskog  modela razdruženja.

  9. 1 hour ago, Budha said:

    Ta tema je ovdje već bila aktualna pa sam ja lijepo zamolio nekog od obožavatelja Miloradove ideje da mi prosto, ugrubo iscrtaju granice kako bi se podjela izvrsila - nastade muk među Miloradovim apologetama.

     

    Da ne govorim kakve bi to ekonomske implikacije imalo na ekonomiju i onako siromašne Republike Srpske kad bi joj se zatvorilo(ili bilo teže dostupno) tržište Federacije.

     

    Osim ako sljedeći korak ne bi bio pripajanje majčici Srbiji i sisanje Vučićeve sise - koliko ono daje, 100 - 200 jevra? lol 

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ja ne mogu izlaziti sa konkretnim predlozima niti bi to imalo smisla ali već insistiraš podrazumeva se da bi se nove medjunarodno i medjusobno priznate države pojavile u svojim već priznatim granicama ako šta drugo ne bi bilo dogovoreno.Teško je očekivati da bi bio postignut sporazum o nekim krupnijm preinačenjima dejtonskih granica između Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske.Neke manje korekciju sigurno su moguće.Uostalom,nema razloga da ne bude primenjen Badinterov model.

    Novi sporazum bi se odnosio na pitanja prvenstveno ekonomske saradnje ali i svim drugim pitanjima kao što su prava manjina ,saobraćaj odnsono transport i sl. jer je reč o dva  suseda koja su upućeni na saradnju.

    Ne mislim da je ideja o aneksiji Republike Srpske od strane  Srbije dobra ideja jer bi to moguće kod nekih stvorilo bojazan od narušavanja ravnoteže u regionu  , ne samo kod zainteresovanih  u okvirima BiH nego i van BiH.

    I R.Srpsku i za Federacija Bosne  i Hercegovine najbolje bi bilo da se u spoljnopolitičkoj orijentaciji drže načela jednake distance prema svim svojim susedima sem možda sa razumljivih razloga u nekim pitanjima  u međusobnim odnosima. Banjaluci  bi dakle  jednako bili bliski i jednako  daleki  i  Zagreb i Sarajevo  i Beograd.

  10. Oko tih istorija teško da može biti kompromisa.Svako ima svoju istoriju.I svi su u pravu iz svog ugla.U svakom slučaju previše istorije a ispravljanje istorijskih nepravdi ili nepravdi nigde ka dobru  ne vodi.Uostalom i ideja ujedinjenja Evrope kroz EEZ kasnije EU počiva na načelu odricanja od ispravljanja  istorijskih  nepravdi ili "nepravdi"

     Naravno istorija jeste važna i za sadašnjost odnosno budućnost jer se od istorije uči.Posebno da se ne bi ponavljale  greške "sopstvene" ili "tuđe".

    Elem,kad je reč o Bosni i Hercegovini nemam ništa protiv da ta država opstane ali  da li to baš  optimalno rešenje za tamošnje stanovnike ? Ja u to mnogo  ne verujem.

    Upravo iskustvo višenacionalnih složenih državnih tvorevina govori suprotno.Naravno nemam ništa protiv složenih višenacionalnih država ali takve imaju smisla samo ako ih iskreno prihvataju svi činioci od kojih su takve državne tvorevine sastavljene.U suprotnom,to je obrazac za nestabilnost pa i konflikte.

    Većina takvih državnih tvorevina nestala je sa istorijske scene.Od onih velikih kao što su Austrougarska i Sovjetski Savez pa do manjih državnih tvorevina kakve su bile Jugoslavija i Čehoslovačka.U bitnom smislu postojanje odnosnih državnih tvorevina nije bilo praćeno i formiranjem jedinstvenih društava.Razlog je očigledan,to nije bilo moguće  jer su društva ili nacije od kojih su te državne tvorevine bile sastavljene već bila oformljena pa ni komunističke diktature nisu mogle  da  točak istorije preokrenu.

    Umesto tvrdoglavnog insistiranja na jednom projektu ili društvenom eksperimentu koji  koji se iznova  pokazuje kao neuspeo ,strane  u BiH bi trebalo da pristupe razgovorima  o civilizovanom rastanku koji bi s obzirom na opredeljenost svih za pridruživanje EU bio privremen.Jer ionako će ceo taj prostor,u ne tako daleko budućnosti. opet biti zajedno u okvirima EU.

    EU pa i  ostatak zapadnog sveta kao najodgovorniji činioci  za budućnost i ovog dela Evrope najdragoceniju pomoć koju bi mogli da ukažu stanovnicima Bosne i Hercegovine  jeste da strane pa i te stanovnike neposredno ohrabre da deluju  u tom smeru.

     

     

×
×
  • Create New...