Врло занимљива дискусија. Да смо 15 година млађи и да се ово дешава вероватно ми све што каже Нек грми јако било тачно. Да ли је све тачно наданашљи дан?
Постављају се питања:
1.Да ли је Иран сам?
a) Русија и Кина јаке на речима суштински Иран је сам,
б) Данас смо 15 година старији а геополитичка ситуација је промењена.
Ја посматрам ову ситуацију око Ирана кроз призму геополитике.
Да ли Кина може усред рата под ваздужном опасношћу да шаље карго Ирану?
Да ли обавештајно Кина помаже Иран?
a)Да ли ствара слику у реалном времену и њу преноси Ирану?
б)Да ли је Кина нервозна због агресивног става САД?
Што се Руса тиче они тек кад се на максимум дигну улози може да запрети да ће ставити Иран под свој нуклеарни штит.
Међутим у реалном времену, САД играју јако педантну и хирушки прецизну игру. Очигледно да је у основи план да се елиминише верски вођа брзо, ургентно, тренутно. Циљ је промена режима.
Ако је циљ промена режима онда је то без пардона геополитичка ствар. Свакако ће бити успех уколико се елиминише верски вођа.
Да ли је у том случајуту крај приче? Сама чињеница да је су ови удари извршени хирушки прецизно показује стратешку млитавност Русије и Кине, тј. да је у почетној али у Трамповој доктрини и завршној фази конкуренција надиграна. Уколико Иран преживи овај викенд очекујем да ће САД брутално разорити Техеран немилице. Читам да је место постројење у којем се праве балистичке ракете такође поравнато данас.
У сваком случају разбијање брда у коме се обогаћује уранијум у дванестодневном рату - начин на који је то урађено показује мож Америке, евентуална елиминација Ахатолаха данас такође би показала мож Америке, њену неприкосновеност. Поставља се питање да ли је то довољно у овој игри. Дакле на тас кад се стави обезглављивање вође као и она парада стратешких бомбардера у дванестодневном рату без обзира на импресивност учинка да ли је тај тас наша шоља чаја. Без обзира на садржајдругог таса ипак се питају и други тас.
@Nek grmi jako Уколико је дошло или дође до убиства ајатолаха какав развој ситуације предвиђаш?