Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Moja prva kupljena ploca/kaseta u zivotu je bila Prodavnica tajni od Bajage&Instruktora. Konkretno,kaseta je bila u pitanju. Naravno,stariji brat je imao svoju malu kolekciju koju sam povremeno pozajmljivao da slusam,ali ovo je bila prva koju sam bas ja kupio.

Bio sam treci razred osnovnjaka. Te godine smo na skolsku ekskurziju isli u Novi Sad. Neki plan je bio da posetimo SPENS, Petrovaradinsku tvrdjavu i centar grada. Prvo odrediste - SPENS. Sportsko-poslovni centar je tad jos uvek bio mlad..ocuvan..za nas klince nesto to tada nevidjeno. Razredni nas je savetovao da se krecemo u manjim grupama, da se ne odvajamo i da se za sat i po vremena nadjemo na dogovorenom mestu - tacki okupljanja. I bi tako. Sa par drugara krenuh u svoj prvi obilazak SPENS-a. Naravski,od roditelja sam dobio neki dzeparac dovoljan za koka-kolu,sladoled i neki suvenir. Meni to sve sto sam gledao bilo dosadnjikavo i nezanimljivo (govorim o suvenirima). Odjednom,nadjoh se ispred zvanicne prodavnice PGP RTB (ovo je jos vreme pre raspada zemlje..Televizija/Radio Beograd). Udjoh unutra da razgledam...vidim u nekoj vitrini sa novitetima "Prodavnicu tajni"..nisam ni bio neki Bajagin "fan" (ciji/koji bih i mogao biti u tim godinama? :lol_2:),medjutim "Plavi safir" je vec uveliko bio poznata stvar..da ne kazem hit. Naravno,cuo sam vec za Bajagu i znao i neke starije stvari..problem je bio u tome sto je kaseta imala paprenu cenu. Valjda jer je bila novo izdanje,ko ce ga znatI? To me odbije..jer ako je uzmem nemam kinte ni za zvaku vise :lol_2: Onako,smoren sam nastavio da tragam za nekim suvenirom po koridorima SPENS-a..i malo pre nego sto smo trebali da se nadjemo na pomenutoj tacki,ja prelomim - odjurim nazad ka prodavnici i kupum je!

Ulazimo u bus..svi drugari i drugarice pokazuju sta su kupili..ja vadim kasetu. Bejah prilicno ismejan.."ha-ha..Crni kupio kasetu..hi-hi..Bajaga"..pa kad rekoh cenu dobih duplu porciju zezanja.

Nastavak eksurzije provodim tako sto mi razredni staresina kupio sok na Tvrdjavi,a drugari skupili lovicu da mi kupe sladoled u centru. :classic_biggrin: Ponavljam: ja sam imao pristojan dzeparac,ali je traka stajala vraski mnogo para.

Uvece stizemo kuci. Pita keva kako je bilo,kako si se proveo,sta ti se najvise dopalo..uobicajena pitanja..dolazi do kljucnog: "Da vidim sta si kupio?". Vadim polu-stidljivo, polu-bojazljivo kasetu iz dzepa i pruzam je ka mami da pokazem. "Dobro.." (prilicno mrzovoljno je konstatovala).."..gde je drugo sta..dala sam ti dosta novca.." -Pa,nema drugo. To je to. Kaseta je kostala tacno koliko sam poneo.
Keva menja boje na licu poput semafora koji prebrzo prebacuje na crveno. Izvikala se "za sve pare",a prilicno sam siguran da sam popio i neke batine usput :lol_2:

Pobegao sam u krevet besan i na sebe i na Bajagu.
Medjutim,vrlo brzo,kaseta ce postati neizostavni rekvizit na rodjendanima i nekim decijim zurkama.

Kad sam malo poodrasteo,poceo sam da shvatam album u pravom znacenju. Da razumem Bajagine tekstove u kontekstu vremena. Zanimljivo je da ga je grupa i snimala u Novom Sadu,nislim u cuvenom Studiju M TVNS. @Mairosuto zna bolje od mene.

Prodavnica tajni je prvi album cije sam sve pesme naucio napamet. Ni pre ,a ni posle nikada sebe nisam dozivljavao nekakvim fanom Bajage i Instruktora..medjutim, nema znacajnije pesme koju su snimili,a da me je zaobisla. Sama kaseta se valjda bukvalno izlizala od slusanja..nazalost,nisam uspeo da je sacuvam.

Jeste da me kaseta kostala (novca,batina od mame i zadirkivanja od drugara),ali nekako mislim da sam prosao mnogo bolje sa njom,nego sto su moji drugari sa bezveznim suvenirima.

Izvinjavam se na poduzem postu. Ide omiljena stvar sa Prodavnice tajni.
Dobro vece svima u Kafani
 



 

  • Like 6
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

kad sam se rodio, ne znam koje sam kasete imao u kući. ali otkad pamtim, a pamtim od npr. 1984, u kući sam imao buvlju pijacu, mrtvu prirodu, božu puba i celovečernjeg the kida. kasnije su mi kupovali bajage i tako dalje. ali to su neke druge priče.

 

moja rođaka koja je živela na Labudovom brdu je bila malo starija od mene i skupljala te ćaoe bravoe i ostale časopise. ja sam često odlazio kod njih na gajbu jer je njen brat rođeni a moj...šta je već, jebeš ga, imao više kaseta za c64 od mene, pa smo igrali falcon patrol 2 i daley thompson decathlon i ne znam sad šta još. ali ona je imala tu token tinejdž sobu sa posterima i ja sam u posterima spazio lika koji je izgledao kao nešto mnogo moćno, a ona mi je rekla šta ne znaš Alice Coopera, kako bre nisi čuo Poison (cue imitiranje Alicea iz spota kad povlači prstom po venama uz serbglish "JOO POOOOJZOOOOON"). ne znam Boki (Bojana se zvala, zove se još uvek, mada je nisam video xx godina i pozdravljam je ovim putem ako ovo vidi), ali ako ti kažeš da je taj lik neki dobar lik, ja ti evo verujem na reč.

 

par meseci kasnije, nova je godina, ulazimo u devedesete. trećeg januara 1990. u sredu, dakle prvog radnog dana, nagonim majku da me povede u Beograđanku da spičkam ono nešto novca što sam pokupio od rodbine. prolazim kroz igračke i ostale stvari, ništa mi ne privlači pažnju previše, dok ne stižemo do magičnog dela gde se prodaju ploče i kasete. zveram levo, zveram desno, tek prilazi mi gospodin da me pita tražim li nešto. a ja mu odgovaram - imatel' novi album Elisa Kupera? Jebem li ga što sam to tako spremno rekao tada, iskreno nisam previše razmišljao o tome tada, ali eto nekako sam spremno ispalio tu rečenicu, a čovek me odmeri (ja imam devet godina u tom momentu), i kaže, imamo, naravno, jel' ploču ili kasetu hoćeš? Kasetu molim vas. I tako sav srećan odnesem kasetu na kasu i evo ga mart mesec, u kući ne mogu da žive od mene jer sam u međuvremenu nabavio i Appetite for Destruction i lepim postere Axl Rosea po gajbi, ćale ide u USA poslom i ja mu naručujem sav metal koji se može naći na kasetama (doneo je svašta, ali o tome drugom prilikom). Doneo je i Damaged Justice majcu od Metallice koju sam nosio do iznemoglosti. 

dok pišem ovo slušam Trash na jućubu, reko samo malo da pustim Spark in the Dark da uđem u gas dok pišem post kad me već neko tagovao, ali evo me, hedbenguje se, poslao sam ženu i dete na spavanje, nek grmi jako itd. kad dobri moj i pošteni Vincent Furnier rodom iz Detroita zagrmi we don't need nobody, baby, we don't need champagne osetim se opet kao taj dečak u prodavnici ploča, i opet osetim taj prvi high gateway druga u muziku distorziranih gitara. sahranite me uz Only My Heart Talkin', i na kovčeg bacite RTLJ kasetu. 

 

 

 

  • Like 10
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mairosu said:


dok pišem ovo slušam Trash na jućubu, reko samo malo da pustim Spark in the Dark da uđem u gas dok pišem post kad me već neko tagovao, ali evo me, hedbenguje se, poslao sam ženu i dete na spavanje, nek grmi jako itd. kad dobri moj i pošteni Vincent Furnier rodom iz Detroita zagrmi we don't need nobody, baby, we don't need champagne osetim se opet kao taj dečak u prodavnici ploča, i opet osetim taj prvi high gateway druga u muziku distorziranih gitara. sahranite me uz Only My Heart Talkin', i na kovčeg bacite RTLJ kasetu. 

 

 

 

 

Trash je oooodlican album bas vrhunski. Uz Hey stoopid meni omiljeni. Mejnstrim MTV zvuk al mi nesto prija bas svaki ton sa ta dva albuma. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

 

8 minutes ago, Mairosu said:

ma kako da ne prija. desmond child nije fejlovao tih godina. i meni širom otvorio vrata MTV mjetala, a posle smo nadograđivali znanje, ali prvo behu Trash, Appetite, bezglava đeca i ostalo, a posle lagano.

 

 

Tvrdim da je vrhunac tvrdjeg zvuka 89-91 a sam pik 1991. Koji albumi su tada izasli sve platinum do platinuma... sa razlogom.  

Link to comment
Share on other sites

smatram da je solo opus roberta planta uglavnom limunada.

takođe, smatram da je ovaj album track nadrealno dostignuće pop-new wave crossovera sa početka 80tih. na bubnju fikret "fićo" collins, sax solo raf "baker street" ravenscroft, onaj deo posle rafovog solo poteza kad se uključe klavijature i fićo malo doda gas, pure fucking bliss. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...