Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

10 hours ago, ZnajJova said:

Ja ga vidim. Ako moram da napustim svoju porodicu, i da u nekim godinama kada sve počinje da boli ,moram  da menjam profesiju, navike i sve ostalo...da za mene je to problem, kao i za desetine hiljada koji su već otišli. Ima i izuzetaka, ali su oni najveća moguća manjina.

 

Da Kosovo treba da poklonimo Norvežanima ili Fincima, verujem da bih uspeo da shvatim sve vas koji ste za "priznanje". Sve dok su u jednačini Ramuš i Hašim, i njima slični, ja vas zaista ne razumem. Nemam kapacitet.

 

zašto misliš da bi se Norvežani i Finci drugačije ponašali? i kud baš Finsku da pominješ?

 

ja gledam na Kosovo kao na svaku mladu demokratsku državu. dakle kroz razvoj gospodarstva i demokratskih institucija, a ne kroz pojedince na vlasti. prekjučer Fadil Hoxha, jučer Ibrahim Rugova, a danas Ramuš i Hašim. sutra će pak doći neko drugi, a preksutra neko sasvim treći. nije Republika Kosovo "Kolo gorskih tića" Jovana Čaruge, pa da nestane kad žandari Jovu objese u dvorištu Kraljevskog sudbenog stola u Osijeku. a nije ni Osmansko carstvo, pa da svaki detalj tvog života ovisi o sultanovoj jutarnjoj kafi (odnosno čaju, to s jutarnjim kafama je naš izum).

 

za ono prvo, ne znam šta da ti kažem. to što Srbija nije u Evropskoj uniji ne znači da ti ne možeš krenit na rekreaciju. 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, perkos said:

20 godina nije malo vremena za razvoj demokratije i vladavinu prava

 

pa koliko treba Srbiji? kad je ono Srbija proglasila samostalnost, 1878.?

to je 141 godina, and counting.

 

http://eupregovori.bos.rs/progovori-o-pregovorima/pregovori-o-pristupanju-srbije-eu/1741/2017/12/26/pregovori-o-pristupanju-srbije-eu.html

 

 

Edited by Vjekoslav
and counting
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa koliko treba Srbiji? kad je ono Srbija proglasila samostalnost, 1878.?

to je 141 godina, and counting.

 

http://eupregovori.bos.rs/progovori-o-pregovorima/pregovori-o-pristupanju-srbije-eu/1741/2017/12/26/pregovori-o-pristupanju-srbije-eu.html

 

 

A na Kosovu bila oko 160 godina kao država, (kraljevina, carevnina) Od 1945 Kosovo ne pripada Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kinik said:

 

 

Naivno je ocekivati da se imovinski odnosi rese u jednom totalnom haosu od inacenja - 'kontri & rekontri'.

 

No, evo i drugog primera: kad je pocelo resavanje 'imovinskih odnosa' vezanih za privatnu imovinu posle '45g?

 

Ovde nije reč o svojinskim odnosima i transformaciji društvenog uredjenja za čega je neophodno bilo doneti odredjene zakone u vezi denacionalizacije

Ovde je reč o otimačini i uzurpaciji privatne imovine od naroda kojim je silom prilika morao napustiti svoje domove.

To nije nacionalizovano.

To su neki pojedinci prosto prisvojili.

To nije isti slučaj ni sa vojnim stanovima u Hrvatskoj.

Možda taj neko kome je oteta kuća, stan, par hektara zemlje priznaje Kosovo kao nezavisnu državu. Možda se on ne inati u vezi toga.

Čovek hoće svoje, hoće da živi...

 

4 hours ago, Kinik said:

 

 

Jedno trik-pitanje: kada kazes 'vlasti na Kosovu' - koga imas u vidu, koje vlasti?

 

 

Mislim na sve vlasti koje postoje na Kosovu. I na kosovske institucije i na UNMIK, EUFOR i sve nadležne...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Bejbl said:

 

Ovde nije reč o svojinskim odnosima i transformaciji društvenog uredjenja za čega je neophodno bilo doneti odredjene zakone u vezi denacionalizacije

Ovde je reč o otimačini i uzurpaciji privatne imovine od naroda kojim je silom prilika morao napustiti svoje domove.

To nije nacionalizovano.

To su neki pojedinci prosto prisvojili.

To nije isti slučaj ni sa vojnim stanovima u Hrvatskoj.

Možda taj neko kome je oteta kuća, stan, par hektara zemlje priznaje Kosovo kao nezavisnu državu. Možda se on ne inati u vezi toga.

Čovek hoće svoje, hoće da živi...

iz fotelje se to ne razume a tesko i ovi sto bi ga priznali, nije njihova imovina, vozi

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Bejbl said:

... ovde nije reč o svojinskim odnosima i transformaciji društvenog uredjenja za čega je neophodno bilo doneti odredjene zakone u vezi denacionalizacije

... ovde je reč o otimačini i uzurpaciji privatne imovine od naroda kojim je silom prilika morao napustiti svoje domove.

... to nije nacionalizovano ... to su neki pojedinci prosto prisvojili.

... to nije isti slučaj ni sa vojnim stanovima u Hrvatskoj.

... možda taj neko kome je oteta kuća, stan, par hektara zemlje priznaje Kosovo kao nezavisnu državu. Možda se on ne inati u vezi toga.

... covek hoće svoje, hoće da živi...

 

... mislim na sve vlasti koje postoje na Kosovu. I na kosovske institucije i na UNMIK, EUFOR i sve nadležne...

 

Iz cije vizure to tvrdis?

Vlasti kosovskih albanaca na dogadjaje svoje novije istorije gledaju drugacije nego vlasti ovog provizorijuma.

Za jedne je to 'revolucionarna nacionalizacija / transformacija drustvenog uredjenja', za druge 'otimacina'. Normalno, da jedni druge cascavaju epitetima ' bando', sto smo sve videli i posle '45. Interesantno, i tada su tudju imovinu 'neki pojedinci prosto prisvojili'. Ni to nije bila 'narodna imovina', vec imovina pojedinaca, no je dekretom / zakonima za 'narodnu' proglasena.

 

Nije li Latinka Perovic jednom napisala povodom dogadjaja na Kosovu: mi smo svedoci formiranja jedne nacije.

I drzave, dodao bih ja.

 

Ima jako puno slicnosti sa vojnim stanovima u 'Cro. I tamo je bila doneta odredjena odluka na osnovu 'cro. zakona / tumacenja a vlasnici / 'vlasnici' bili upuceni na drzavne institucije. Znamo kako je to islo / kako ide.

 

Mislim da se ne treba kriti iza UNMIKa, EUFORa - zna se zasto su oni tamo, i zna se zasto im ne pada na pamet da se mesaju. Neki, (u ovom provizorijumu), sto se nadaju da ce žar razgrtati rukama privremenih medjunarodnih organa / institucija - varaju se. Niko nece totalni konflikt sa ogromnom vecinom stanovnistva. Jednostavnije im je ubediti i jedne i druge u cinjenice iz RL, a zna se u ciju korist vreme radi i ko ce, na kraju, usled pogresne politike, biti najveci gubitnik.  

Nisu li to neizbezne lekcije iz Istorije?

 

Normalno, i ovom prilikom mi se nesto ucitava.

Daleko od toga da imam nesto protiv vracanja imovine vlasnicima, no dokle god su kosovski srbi sredstvo za manipulaciju - instrumentalizaciju / politizaciju od strane kratkovidog 'beogradskog rezima' - nemamo cemu da se nadamo.

 

Evo ti primer sa tuznim izgovorom RTSa oko emitovanja reklame za neki shampionat i trijumfalizma oko 'neprimanja koCoBa u Euroviziju'. Sutra ce neka budala da iskljuci link RTSa na koCoBu i imacemo 'jos jednu humanitarnu katastrofu'.

 

Doduse, citavu stvar mozda popravi izjava premijerke:

'Ana Brnabić istakla je da je Srbija aposlutni prvak u zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina u Evropi.'

 

Zaista, izjava koja je odjeknula.

Kao kad metalni lavor padne 'na betonu'.

:smiley26: 

 

...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, perkos said:

Mozemo ovde da pametujemo.ili palamudimo kao sto radi kinik uz solidnu podrsku celnika ovog foruma. Istina je samo. jedna, SPC,  kosovski Srbi, i mnoge firme iz centralbe Srbije  su i dàlje vlaasnici    imovine na Kosovu. U mnogo slucaja ta imovina je uzurpirana ali ne moze se legalizovati kao imovina novih vlasnika.  Imate slucaj u Dečanu gde je 20 i nesto hektara koje pripada SPC oteto. Na sudu je doneeta presuda da se to.vrati SPC ali pojedinci( otimači) razvlače valjda po ovoj kinikovoj da vreme radi za njih. 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Vjekoslav said:

 

zašto misliš da bi se Norvežani i Finci drugačije ponašali? i kud baš Finsku da pominješ?

 

ja gledam na Kosovo kao na svaku mladu demokratsku državu. dakle kroz razvoj gospodarstva i demokratskih institucija, a ne kroz pojedince na vlasti. prekjučer Fadil Hoxha, jučer Ibrahim Rugova, a danas Ramuš i Hašim. sutra će pak doći neko drugi, a preksutra neko sasvim treći. nije Republika Kosovo "Kolo gorskih tića" Jovana Čaruge, pa da nestane kad žandari Jovu objese u dvorištu Kraljevskog sudbenog stola u Osijeku. a nije ni Osmansko carstvo, pa da svaki detalj tvog života ovisi o sultanovoj jutarnjoj kafi (odnosno čaju, to s jutarnjim kafama je naš izum).

 

za ono prvo, ne znam šta da ti kažem. to što Srbija nije u Evropskoj uniji ne znači da ti ne možeš krenit na rekreaciju. 

 

 

Jovo  Čaruga je za trenutnu političku "elitu" na Kosovu Abraham Linkoln lično.  A Statut " Kola gorskih tića" sinonim demokratije. I to je poenta čitave ove bajke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kinik said:

 

Iz cije vizure to tvrdis?

Vlasti kosovskih albanaca na dogadjaje svoje novije istorije gledaju drugacije nego vlasti ovog provizorijuma.

Za jedne je to 'revolucionarna nacionalizacija / transformacija drustvenog uredjenja', za druge 'otimacina'. Normalno, da jedni druge cascavaju epitetima ' bando', sto smo sve videli i posle '45. Interesantno, i tada su tudju imovinu 'neki pojedinci prosto prisvojili'. Ni to nije bila 'narodna imovina', vec imovina pojedinaca, no je dekretom / zakonima za 'narodnu' proglasena.

Nije li Latinka Perovic jednom napisala povodom dogadjaja na Kosovu: mi smo svedoci formiranja jedne nacije.

I drzave, dodao bih ja.

 

Ne znam zaista zašto albanskim vlastima na Kosovu učitavaš komunističku doktrinu i revolucionarnu nacionalizaciju privatne imovine.

Da bar jeste to po sredi, da su doneli neke zakone i partijske dekrete...pa da čovek zna na čemu je.

Kosovo bi onda baš bilo "sui generis", jer bi bila prva komunistička država stvorena pod američkim i zapadnim tutorstvom.

 

Ali naravno da nije to u pitanju.

Kosovo je "posvećeno" demokratiji i zapadnim vrednostima gde je privatna svojina svetinja. Ne postoje ni zakoni, ni partijski dekreti kojim bi se legalizovala uzurpacija privatne imovine.

Ali pošto se otimačina i pljačka odvijaju već 20 godina, jasno je da u tom pogledu na Kosovu vlada bezakonje.

Takvu država Srbija ne može da prizna, pogotovo što su žrtve tog bezakonja raseljena lica koja žive u Srbiji, a ne mogu da se vrate dole niti da raspolažu svojom imovinom.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Vjekoslav said:

 

  1. el postoje sudovi na Kosovu?
  2. el postoji Evropski sud za ljudska prava u Strazburu?

https://hrcak.srce.hr/file/122307

 

Sudovi na Kosovu postoje, ali reč suda na Kosovu ne vredi mnogo po ovim pitanjima.

Postoje i presude, postoje i nalozi nadležnih institucija, kako domaćih tako i medjunarodnih...ali u praksi to ne znači ništa.

 

Recimo, postoji ona presuda za vraćanje zemljišta SPC, koju nadležni opštinski organi ignorišu.

Obični ljudi tek nemaju čemu da se nadaju, čak ni za kuće i stanove. A o zemljištu da ne govorimo, jer to je već uzurpirano od organizovanih kriminalnih klanova.

 

Sudu za ljudska prava u Strazburu možeš se žaliti, ako pravdu ne možeš postići pred redovnim  sudovima u zemlji.

Ali kao što rekoh, pred kosovskim sudovima često i možeš dobiti pravdu, ali  tamo se pravda u praksi teško sprovodi.

Edited by Bejbl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2015 su nasi pregovaraci potpisali da se od 2017 svi nasi sudovi integrisu u privremene sudove na kosovu, dali im vlast.

naravno predstavljeno nam je kao vrlo vazan dogovor(srbi ce imati pravnu zastitu)  i ako znamo da ti sudovi rade iskljucivo sa misijom eu.

potpisnik evropske konvencije je unmik koji sve to nadgleda, tako da strazbur i ne vidi slucajeve sa kosova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, quad said:

Ti si kriv emoji4.png

Nisam bas ubedjen u to ...ili ti ako mislis nesto onda znas i zasto to mislis ..pa objasnis ..

Al moze i tako opusteno ....ja nemam problem sa time al tanko mi nekako 

Vuce na ono sto mi se cini kao nas najveci problem ...moj stav je ispravan i nema tu  price bez ikakvog  agrumenta osim ja sam u pravu  😃

i gde stigosmo sa takvim stavomima  ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam bas ubedjen u to ...ili ti ako mislis nesto onda znas i zasto to mislis ..pa objasnis ..
Al moze i tako opusteno ....ja nemam problem sa time al tanko mi nekako 
Vuce na ono sto mi se cini kao nas najveci problem ...moj stav je ispravan i nema tu  price bez ikakvog  agrumenta osim ja sam u pravu  [emoji2]
i gde stigosmo sa takvim stavomima  ???
Nema stav, tako su mu rekli i to ce da vrti ko papagaj.
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, quad said:

Slusam pre neki dan ono djubre i komunisticku drukaru latinku ona jos uvek ima nesto da kaze i objasni, nikad se mi toga necemo osloboditi

 

I Latinka se oglasila? Koliko ona sada ima godina?

 

I slažem se, nikada se mi toga nećemo osloboditi..mislim na te komunjare...možda, možda za 100 godina..ko zna..

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...