Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

10 minutes ago, VladimirB said:

@taliesin Par koraka nazad...

 

Pitanja za tebe, ako nije problem. Šta tebi lično znači Kosovo, odakle toliko strasti i ogorčenosti u pisanju? I zašto misliš da je to tema nad temama za ovo društvo?

 

Ovakva pitanja je uvek bolje postaviti preko PM jer prelaze preko pravila RL - identiteta, što je kažnjivo. Znam da ti nije namera, možda nisi ni znao, ali je dužnost moderatora da ti skrene pažnju za dalje. Naravno, može i Taliesin sam da ti kaže, njegova slobodna volja.

 

@SVI Samo povedite računa da diskusije ne prelaze u lične sukobe i vređanja. Moderacija je svesno dopustila malo oštriju igru, što istovremeno povlači striktniji kriterijum kod učinjenih prekršaja. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VladimirB said:

 

Ulicna dosetka.

Neozbiljno je ovo od tebe. Ako si već uzeo neku istorijsku referencu, meni je zanimljivo zašto baš taj period....Koliko znam ni jedan od tih naroda, na tim prostorima, se nije po prvi put pojavio u tom periodu na prostoru i baš mi je zanimljivo zašto si se vezao za taj period.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:


Druže jasno ti je da je ovakav tip pitanja ("šta se konkretno otvorilo od fabrika") nije nešto na šta prosečni ja mogu da odgovorim i da takav podatak nemam..
Ali, ovde i nije bila reč o odbrani ili promovisanju kosovske ekonomije, čegagod, već o utisku koji je odatle pokupio prosečni politički neangažovani (“Đilas lopov, Vučić peder - Svi su isti") Srbin emoji16.png
 

 

 

Jasno je druže moj meni da ćeš dati takav odgovor, ali onda nemoj biti onako decidan u tvrdnji o "boljem mestu"....nekako mi je to uzročno-posledično :smiley2:

 

Ja se potrudih, guglao malo i evo šta nađoh:

 

Kosovo je, uz Moldaviju, najsiromašniji politički entitet u Evropi. Bruto domaći proizvod je tek 6,3 milijarde evra,  ili 3.400 evra po glavni stanovnika. Ako gledamo po kupovnoj moći, BDP per capita je 10.500 međunarodnih dolara.

Prema ovim podacima, stanovnici ostatka Srbije imaju upola veći životni standard od stanovnika Kosova.

Capture.jpgPodaci: MMF

 

Nizak dohodak je veliki problem, ali je verovatno još veći visoka nezaposlenost. Zvanično, ona iznosi 32% –  stopa nezaposlenosti u Srbiji koje je na svom vrhuncu 2012. iznosila 25%, dok je sada oko 12,5%.

 

Nezaposlenost mladih je još viša, oko 40% (u Srbiji 27,5%). Na Kosovu je ovo i veći problem jer mladog stanovištva ima procentualno više nego u Srbijis, dok su stope aktivacije na tržištu rada niže.

Javna potrošnja na Kosovu iznosi oko 27% BDP-a, što je duplo manje nego u Srbiji.

 

Prosečna neto plata je oko 450 evra, ali sa velikim razlikama: u privatnom sektoru je tek 340, u javnom 450 a u javnim preduzećima 590 evra. Stoga nije ni čudo da ko god može beži u javni sektor. Državna i javna preduzeća uglavnom prave gubitke i žive od subvencija. Minimalna zarada za radnike do 35 godina je 130 evra, a za starije 170 evra.

 

P.S. Imaj na umo da su ovo statistički podaci, a oni mogu biti poprilično "varljivi".

 

 

 

Spoiler

Screenshot_1.jpg

 

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lepo je što sde neki prosečan lik iz BG prijatno iznenadio prilikom svog boravka na Kosovu koliko je izgrađeno ali je to ipak samo dokaz koliko jedan prosečan građanin u Srbiji malo zna o Kosovu  i kako se tamo živi. Uopšte nije problem da se o tome informiše samo za početak ne treba da gleda pink i o2 i da ne čita informer i kurir. Ima sasvim dovoljno medija koji  koretktno izveštavaju i iz PR i iz BG. Siguran sam da dobar deo stanovništva i dalje misli da tamo šetaju u opankama i da je konjska zaprega najbolje prevozno sredstvo. 

Kosovo nije neka oaza mira i sjajno mesto za biznis i provod, ima tamo još mnogo mnogo problema koji se najbolje odslikavaju u izjavi Albina Kurtija u njihovoj skupštini " ako nam ukinu viznu liberalizaciju 50% stanovnika Kosova napustiće ove prostore i krenuti trbuhom za kruhom"  

Edited by perkos
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Constantin said:

Neozbiljno je ovo od tebe. Ako si već uzeo neku istorijsku referencu, meni je zanimljivo zašto baš taj period....Koliko znam ni jedan od tih naroda, na tim prostorima, se nije po prvi put pojavio u tom periodu na prostoru i baš mi je zanimljivo zašto si se vezao za taj period.

 

Pocetak XX veka je vreme kada je Srbija osvojila teritoriju Kosova. Mislim da je to odgovarajuci trenutak u modernoj istoriji od koga moze da se krene u analizu svega sto je dovelo do danasnjeg stanja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, VladimirB said:

 

Pocetak XX veka je vreme kada je Srbija osvojila teritoriju Kosova. Mislim da je to odgovarajuci trenutak u modernoj istoriji od koga moze da se krene u analizu svega sto je dovelo do danasnjeg stanja.

 

 

To važi samo za tvoju istoriju 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, VladimirB said:

 

Pocetak XX veka je vreme kada je Srbija osvojila teritoriju Kosova. Mislim da je to odgovarajuci trenutak u modernoj istoriji od koga moze da se krene u analizu svega sto je dovelo do danasnjeg stanja.

 

 

Hm ..da. pećku patrijaršiju su napravili Gege ili Toske ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, perkos said:

To važi samo za tvoju istoriju 

 

Dobro, od kada je po tebi drzava Srbija prisutna na teritoriji Kosova? 

 

Da li mislis da teritorija Kosova nije osvojena krvavim ratom?

 

Koji bi ti trenutak izabrao kao polaznu tacku za analizu dogadjaja u modernoj istoriji?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

Hm ..da. pećku patrijaršiju su napravili Gege ili Toske ?

 

Opet tekst na nivou ulicarskih dosetki.

 

Kakve veze ima Pecka patrijarsija sa razvojem odnosa izmedju Srba i Albanaca u modernoj istoriji? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VladimirB said:

 

Dobro, od kada je po tebi drzava Srbija prisutna na teritoriji Kosova? 

 

Da li mislis da teritorija Kosova nije osvojena krvavim ratom?

 

Koji bi ti trenutak izabrao kao polaznu tacku za analizu dogadjaja u modernoj istoriji?

Kao da slušam Hamzu Jasharija koji kaže " Srbi su na Kosovo došli 1928" :wink2:  Neinformisanost je najveća boljka umišljenih likova

Edited by perkos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VladimirB said:

 

Opet tekst na nivou ulicarskih dosetki.

 

Ja  nisam tvoje mišljenje kvalifikaovao kao diltetantsko, a tražio sam pojašnjenje. Ako misliš da postoje samo dve vrsta mišljenja: tvoje i pogrešno, preporučujem ti da bloguješ. Valjda smo s ovim završili ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VladimirB said:

 

Opet tekst na nivou ulicarskih dosetki.

 

Kakve veze ima Pecka patrijarsija sa razvojem odnosa izmedju Srba i Albanaca u modernoj istoriji? 

 

Na Kosovu postoje neki dokazi da su tu od davnina živeli Srbi dok sa dokazima da su tu odavnina živeli Albanci možeš da izađeš na forum. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, perkos said:

Kao da slušam Hamzu Jasharija koji kaže " Srbi su na Kosovo došli 1928" :wink2:  Neinformisanost je najveća boljka umišljenih likova

 

Ovo sam cekao. 😊

 

Moje pitanje je bilo veoma jednostavno, ne razumem kako nisi razumeo. Pitao sam o prisustvu DRZAVE SRBIJE na Kosovu. Odakle ti samo ideja kako mislim da Srba nije bilo na Kosovu poodavno?

Edited by VladimirB
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VladimirB said:

 

Ovo sam cekao. 😊

 

Moje pitanje je bilo veoma jednostavno, ne razumem kako nisi razumeo. Pitao sam o prisustvu DRZAVE SRBIJE na Kosovu. Odakle ti samo ideja kako mislim da Srba nije bilo na Kosovu poodavno?

Da sam prošao isti brzopotezni kurs kao ti sad bi valjda bilo normalno da te pitam o prisustvu države Kosovo na tom prostoru ali ja sam ipak pristojan tip koji je prošao mnogo toga na prethodnom forumu i mogu da iskuliram provokatore. Odlično ja tebe razumem:smiley53:  

 

Nemoj da galamiš na forumu, nepristojno je ... 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

Ja  nisam tvoje mišljenje kvalifikaovao kao diltetantsko, a tražio sam pojašnjenje. Ako misliš da postoje samo dve vrsta mišljenja: tvoje i pogrešno, preporučujem ti da bloguješ. Valjda smo s ovim završili ?

 

Ozbiljno sam pitao kakve veze ima Patrijarsija sa savremenim odnosima Srba i Albanaca. Kakve veze ima "sveta zemlja", crkve manastiri Patrijarsija stari grobovi... sa modernom istorijom?

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, VladimirB said:

 

Dobro, od kada je po tebi drzava Srbija prisutna na teritoriji Kosova? 

 

Da li mislis da teritorija Kosova nije osvojena krvavim ratom?

 

Koji bi ti trenutak izabrao kao polaznu tacku za analizu dogadjaja u modernoj istoriji?

 

Od pocetka 13. veka, neki delovi jos od kraja 12.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, perkos said:

Da sam prošao isti brzopotezni kurs kao ti sad bi valjda bilo normalno da te pitam o prisustvu države Kosovo na tom prostoru ali ja sam ipak pristojan tip koji je prošao mnogo toga na prethodnom forumu i mogu da iskuliram provokatore. Odlično ja tebe razumem:smiley53:  

 

Nemoj da galamiš na forumu, nepristojno je ... 

 

Sa teritorijom (namerno izbegavam rec drzava) Kosova su dosli i neki ljudi, zar ne? Ti neki ljudi su se tu doseljavali vekovima kako su vremenom se Srbi sa Kosova povlacili dalje na sever - u Sumadiju, Srem, Macvu, Vojvodinu...

 

Pocetkom XX veka tadasnja drzava Srbija je krvavo povratila teritoriju, kojom kasnije nije znala da upravlja.

 

Edited by VladimirB
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, taliesin said:

 

Od pocetka 13. veka, neki delovi jos od kraja 12.

 

Dobro, hajde ovako... Od kada je moderna drzava Srbija prisutna na Kosovu?

 

Nadam se da ne mislis da postoji kontinuitet srednjovekovne srpske drzave nakon 1459.?

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked this topic
  • A sad unlocked this topic

Da bismo odgovorili na pitanje da li treba priznati Kosovo ili ne hajmo da odgovorimo prvo na pitanje da li je Kosovo drzava u punom smislu te reci. Kosovo definitivno ima neke elemente drzavnosti. Nezavisno drustveno-pravno uredjenje i sistem, instrumente sile (policiju i pokusavaju da osnuju i vojsku) carinsku politiku, itd.. Najvazniji element drzavnosti, medjunarodno priznanje delimicno imaju. Nisu clanica nijedne znacajne medjunarodne organizacije, cak i neke clanice EU ih ne priznaju. Neke znacajne drzave (Kina, Rusija, Brazil, Indija) ih ne priznaju.  Najjaca ekonomska sila SAD ih priznaje. Dakle, Kosovo u ovom trenutku nije drzava u pravom smislu te reci. Nemaju puno medjunarodno priznanje. Nisu clanica medjunarodnih organizacija. Bez viza ne mogu da putuju nigde. Sta je kljucno da Kosovo postane drzava? Da ih Srbija prizna. U tom slucaju priznale bi ih i vecina ostalih drzava najverovatnije. E sad. Moj stav je da Kosovo ne treba priznati. Neka ga priznaju druge drzave. Zasto ga ne treba priznati? 

1. Smatram da na Kosovu trenutno vlada nacionalisticka politika u vidu ratnih vodja (i po mom misljenju ratnih zlocinaca) Tacija, Haradinaja itd...

2. Smatram da na Kosovu trenutno vlada veliko-albanska politika i da priznanje Kosova moze samo da da krila daljim teznjama albanskih elita za ujedinjenjem sa Albanijom i pripajanjem teritorija republike Srbije (Bujanovac, Presevo, itd.. ) pa u nekoj buducnosti ce se koliko god da to izgleda daleko sad otvoriti i pitanje drugih oblasti (Raske ili Sandzaka, pa mozda i Vojvodine).

3. Na kraju krajeva, spisak svih drzava koje ne priznaju Kosovo nam daje argument vise da ga ne priznamo ni mi kao drzava. 

Kakve su posledice nepriznanja Kosova? 

Evropski put bi bio zatvoren za Srbiju. Verovatno bi bilo pojacane tenzije izmedju albanskog i srpskog stanovnistva. Sta god nasa vlast napravi nece Srbija dobro proci. Tako da je ovo jedna pat pozicija iz koje nece biti lako izaci kao pobednik. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pretpristupni fondovi su najviše što Srbija može dobiti od EU, ali svakako treba nastaviti sa reformama i prvenstveno sudstvo dovesti u neki red, to je temelj svega.

Kosovo treba priznati, naravno, ali nakon dogovora - ukoliko kosovski Albanci dogovor ne žele mislim da je to veći problem za njih nego za Srbiju. Srbija nema šta da izgubi nepriznavanjem, a fantazije o prijemu u EU malo koga mogu zavarati - to je jednostavno i prosto nemoguće čak i u današnjim uslovima (što se tiče raspoloženja u EU) a biće samo gore u budućnosti.

U stvari, mogla bi se Srbija ugledati na Ukrajinu, pa donijeti čitavu lepezu mjera, neće pomoći ali će bar na papiru izgledati jako moćno i opasno . . .

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, fancy said:

A da se npr. "iscimaš" da pročitaš napisano pre nego _opet_ saspeš svoj jasammegacoolzabolemeqraczasve stav?

Dozvoli da pojasnim. emoji106.png
Gorenapisano se odnosilo na MOG prijatelja, Beograđanina, (ok, tehnički, iz Blokova je) koji se sticajem okolnosti (kolega po biznisu sa Kos.) obreo u Prištini na nedelju dana i odatle vratio šokiran razvojem što infrastrukture što ekonomije "dole". Slika koja, po njegovim rečima, ne odgovara apokaliptičkim izveštajima koje PTC plasira o našoj ex-pokrajini i emoji3590.png Srbije.

Ništa više i ništa manje od toga.

A sve sam to napisao NE zato što sam plaćeni promoter turizma/biznisa/nezavisnosti Kosova nego kao odgovor na tvoje "dole je jad i beda".
 ...
 

 

 

Iako jasno podržavam nezavisnost Kosova i nemam iluzija o njegovoj nezavisnosti, ne znam koliko je anegdotski dokaz relevantan za ovu diskusiju. Nije nikakva tajna da Kosovo ima sasvim OK autoput, da je infrastruktura podignuta na viši nivo, kao ni činjenice da su za infrastrukturu uzeta sredstva iz državnog budžeta i da su pare iz donacije iz kredita iskorišćene za njenu izgradnju. S druge strane, ekonomija Kosova se može meriti sa ekonomijom afričkih zemalja po svim parametrima, a nikakva šminka ne može uticati na to da je BDP smešan, da veliki deo standarda dolazi od doznaka iz inostranstva, kao ni to da su lepe privatne kuće zarađene radom u drugim zemljama. Priština ima deo koji podseća na centar mnogih drugih gradova, koji izgleda lepo i gde se vidi mnoštvo urbanih likova kojima ni na pamet ne bi palo da nekoga vređaju zbog toga što govori srpski. Ni to ne kazuje mnogo. Ista priča je i sa Beogradom - strani turisti će videti potez između Slavije i Kalemegdana, ali neće videti Kaluđericu, Altinu, Paviljone, Železnik ili Karaburmu. Ne sporim da izveštaji PTC-a predstavljaju da se tamo gladuje, ali Kosovo je ipak obična vukojebina. Kosovo čine i Gnjilane, Lipljan, Prizren, Dragaš, Uroševac, Đakovica, Zvečan, Vučitrn, Orahovac ili Peć. Ne znam ni koliko je relevantan podatak o platama na nekom fakultetu kod njih, jer jedno je državna služba sa masnim platama ni za šta, ali i tamo ima malo više ljudi koji za svoj hleb moraju da voze autobus, rade u prodavnici, čiste ulice, obrađuju zemlju, popravljaju automobile ili prodaju na pijaci.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy featured and unfeatured this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...