Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

10 hours ago, Kido from Junkovac said:

Sve dok se odnosi sa Kosovom ne regulisu,

ovo nazalost ostaje jedino politicko pitanje u Srbiji,

pitanje svih pitanja, gde sve ostalo ima manju magnitudu vaznosti.

 

Verujem da ce ovo pitanje ostati nereseno jos neko vreme,

jer u tom vakumu se moze lako vladati, bez odgovornosti,

u osakacenom politickom prostoru.

 

Ne vidim kako bi ova vlast mogla da izvede normalizaciju odnosa

koja bi dakako ukljucivala neku vrstu priznanja,

a da ne izazove teske frustracije dela svog birackog tela,

i konacno da sebi na nacini stetu.

 

Ako godinama pripremas teren za dublje netrpeljivosti

i pogorsavas retoriku, onda ti je manevarski prostor jako suzen.

 

Elem, ako dodje do malo duzeg zamrzavanja ovog pitanja,

na par decenija, sto nije nemoguce gledajuci smer i

brzinu ovog najnovijeg sveta,

pitanje Kosova nece samo biti glavno i jedino politicko pitanje

koje je osnova svega, nego ce bukvalno to pitanje ostati

jedina definicija srpstva.

 

 

 

 

Ovo mi lici na poeziju u slobodnom stihu. To mi se svidja, Kosovo je vjekovima tema mnogih nasih epova. Kad bi se moglo srociti u desetercu, bilo bi jos efektnije.

Sto se mene tice, evo ja priznajem da je Kosovo neotudjivi dio Srbije. Bez da ulazim i u kakve dalje istorijske analize, dovoljno se vratiti u 1992, kada su nam gospodari svijeta i Kosmosa rekli da su republicke granice konacne. Znaci, "njihov" obraz se dovodi u pitanje evo vec 20 godina. Moramo cuvati i "njihov" obraz, ne samo svoj.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Djordje Manijak said:

Ovo mi lici na poeziju u slobodnom stihu. To mi se svidja, Kosovo je vjekovima tema mnogih nasih epova. Kad bi se moglo srociti u desetercu, bilo bi jos efektnije.

Sto se mene tice, evo ja priznajem da je Kosovo neotudjivi dio Srbije. Bez da ulazim i u kakve dalje istorijske analize, dovoljno se vratiti u 1992, kada su nam gospodari svijeta i Kosmosa rekli da su republicke granice konacne. Znaci, "njihov" obraz se dovodi u pitanje evo vec 20 godina. Moramo cuvati i "njihov" obraz, ne samo svoj.

Da, ali Kosovo predstavlja izuzetak od tog pravila. A zna se da svako pravilo ima izuzetak. Kosovo je "specijalni slucaj"! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ok. Bolje da se vratimo na temu - a tema je Kosovo: priznati ili ne. 

Ja sam vec jednom postavio pitanje koje je proslo nezapazeno: ako se uzme u obzir sadasnji status quo, koji tesko da se moze promeniti u doglednoj buducnosti- sta Srbija gubi priznanjem Kosova? 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Darth Bane said:

sta Srbija gubi priznanjem Kosova? 

Pravo pitanje i sustina o kojoj vredi razgovarati Mozda samo da se krene paralelno sta gubi i sta dobija pa recimo kao ideja (dopuniti ono sto nedostaje)

sta gubi .....dobija 

politicki

ekomomski

drustveno 

....dodati 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Ok. Bolje da se vratimo na temu - a tema je Kosovo: priznati ili ne. 

Ja sam vec jednom postavio pitanje koje je proslo nezapazeno: ako se uzme u obzir sadasnji status quo, koji tesko da se moze promeniti u doglednoj buducnosti- sta Srbija gubi priznanjem Kosova? 

 

Nisu li svi učesnici na temi  po barem dva puta odgovorili na to pitanje?

Link to comment
Share on other sites

 

bas cu da pregledam te odgovore na ovo pitanje,

ne znam samo zasto su po dva i vise puta ljudi odgovarali

obzirom da postoji samo jedan odgovor a to je da je kosovo izgubljeno i samo je u pitanju teatralnost da se

tek priznavanjem moze izgubiti...

 

evo da dodam kao neku utehu:  kosovo nije izgubljeno ali nece biti ni vraceno i to je ta politika u kojoj se srb vrti kao hrcak

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:
16 minutes ago, Mama_mia said:

 

bas cu da pregledam te odgovore na ovo pitanje,

ne znam samo zasto su po dva i vise puta ljudi odgovarali

obzirom da postoji samo jedan odgovor a to je da je kosovo izgubljeno i samo je u pitanju teatralnost da se

tek priznavanjem moze izgubiti...

 

evo da dodam kao neku utehu:  kosovo nije izgubljeno ali nece biti ni vraceno i to je ta politika u kojoj se srb vrti kao hrcak

 

 

 

Kossovo nije izgubljeno, na istom je mestu gde je i bilo. Mogu da ga izgube samo oni koji bi da njima vladaju preko daljinca.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, quad said:

kako znas da nece?

 

isto onako kako ti znas da hoce

osim sto sam ja u ovom trenutku realnija

 

i da ne ispadne da ja ne bih zelela da se dogodi da ceo svet i albanci uz izvinjenje vrate srbiji kosovo,

nego nije mi realno zato kazem...nije realno jer za tako nesto je potrebno ogromno vreme koje srbija nema, a kada bi i doslo do toga za nekih mnogo decenija ili vekova, kome ce da vrate kosovo? da li ce vise biti nekoga tamo da preuzme tu teritoriju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mama_mia said:

i da ne ispadne da ja ne bih zelela da se dogodi da ceo svet i albanci uz izvinjenje vrate srbiji kosovo,

nego nije mi realno zato kazem...nije realno jer za tako nesto je potrebno ogromno vreme koje srbija nema, a kada bi i doslo do toga za nekih mnogo decenija ili vekova, kome ce da vrate kosovo? da li ce vise biti nekoga tamo da preuzme tu teritoriju...

👌

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mama_mia said:

ogromno vreme koje srbija nema, a kada bi i doslo do toga za nekih mnogo decenija ili vekova, kome ce da vrate kosovo? da li ce vise biti nekoga tamo da preuzme tu teritoriju...

b1 Zasto mislis da Srbija nema vremena tj za sta nema vremena 

b2 pa kome su ga i uzeli valjda 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Mama_mia said:

 

isto onako kako ti znas da hoce

osim sto sam ja u ovom trenutku realnija

 

i da ne ispadne da ja ne bih zelela da se dogodi da ceo svet i albanci uz izvinjenje vrate srbiji kosovo,

nego nije mi realno zato kazem...nije realno jer za tako nesto je potrebno ogromno vreme koje srbija nema, a kada bi i doslo do toga za nekih mnogo decenija ili vekova, kome ce da vrate kosovo? da li ce vise biti nekoga tamo da preuzme tu teritoriju...

 

doci ce neki posve drugi ljudi na tu teritoriju, nakon sto i Srbi i Albanci zaprase na Zapad.

u Evropskoj uniji, dakako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Vjekoslav said:

 

doci ce neki posve drugi ljudi na tu teritoriju, nakon sto i Srbi i Albanci zaprase na Zapad.

u Evropskoj uniji, dakako.

 

Koji drugi ljudi bi poželeli da dodju na "tu" teritoriju? Upoznao si nekog migranta koji bi želeo da živi u Srbiji...ili Hrvatskoj?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

bas cu da pregledam te odgovore na ovo pitanje,

ne znam samo zasto su po dva i vise puta ljudi odgovarali

obzirom da postoji samo jedan odgovor a to je da je kosovo izgubljeno i samo je u pitanju teatralnost da se

tek priznavanjem moze izgubiti...

 

 

 

 

Nije uopšte u pitanju teatralnost niti puki hir vlasti u Srbiji, koja se uzgred u poslednjih 20 godina prilično menjala, za razliku od one na Kosovu.

 

Srbija priznanjem Kosova u ovom trenutku gubi pregovarački potencijal.

Zašto ljudi uopšte pregovaraju?

Pa da dodju do nekog kompromisa.

 

Nije tu u pitanju samo vlast na odredjenoj teritoriji. Eto, možemo se i složiti da Srbija više nikad neće imati vlast nad teritorijom Kosova. S te strane je Kosovo izgubljeno.

Ali pored toga postoji još mnoštvo nerešenih pitanja. Od imovinskih do pitanja zločina nad Srbima s Kosova i procesuiranja izvršioca. Tu je i pitanje zaštite preostalog srpskog stanovništva na Kosovu, njihovih prava, zaštite kulturnih dobara itd itd..

 

Onog trenutka kad bi Srbija priznala Kosovo kao nezavisnu zemlju , više ništa ne bi mogla da učini po ovim pitanjima.

Onda bi Albanci mogli komotno da predju na pitanje Preševske doline.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, perkos said:

Ti si neki šaljivdžija?

 

Meni je neverovatno da ljudi koji su potrosili vise od 6 meseci (mada dovoljno je i manje) (na pokojnom i ovom forumu) i dalje uzimaju Baneta za ozbiljno i trose vreme i tastaturu na odgovore.... 😄

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZnajJova said:

Koji drugi ljudi bi poželeli da dodju na "tu" teritoriju? Upoznao si nekog migranta koji bi želeo da živi u Srbiji...ili Hrvatskoj?

 

jesam.

 

...

 

ovdje je medjutim rijec o dugorocnim perspektivama, a ne o tome koga sam ja jucer u Donjoj Moticini upoznao. Slavonija se sve vise prazni, mislis da ce navijeke ostati prazna? nije nikad u proslosti, nece vala ni u buducnosti. dakle kada Kosovo i Srbija udju u Europsku uniju, i kada siromasna raja slobodno krene radit / zivjet na Zapadu, pa za nekoliko decenija samo gledaj. to su posve prirodni procesi koji se odvijaju unutar EU. slobodan protok kapitala, robe, i ljudi. rusi sve nacionalisticke snove o Kosovu (i srpske i albanske) u samim temeljima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bejbl said:

 

Nije uopšte u pitanju teatralnost niti puki hir vlasti u Srbiji, koja se uzgred u poslednjih 20 godina prilično menjala, za razliku od one na Kosovu.

 

Srbija priznanjem Kosova u ovom trenutku gubi pregovarački potencijal.

Zašto ljudi uopšte pregovaraju?

Pa da dodju do nekog kompromisa.

 

Nije tu u pitanju samo vlast na odredjenoj teritoriji. Eto, možemo se i složiti da Srbija više nikad neće imati vlast nad teritorijom Kosova. S te strane je Kosovo izgubljeno.

Ali pored toga postoji još mnoštvo nerešenih pitanja. Od imovinskih do pitanja zločina nad Srbima s Kosova i procesuiranja izvršioca. Tu je i pitanje zaštite preostalog srpskog stanovništva na Kosovu, njihovih prava, zaštite kulturnih dobara itd itd..

 

Onog trenutka kad bi Srbija priznala Kosovo kao nezavisnu zemlju , više ništa ne bi mogla da učini po ovim pitanjima.

 

vidjeti primjer Njemacke i Austrije (i pitanja podunavskih Svaba u Slavoniji i Vojvodini).

a bogami vidjeti i primjer Madjarske (i pitanja madjarske nacionalne manjine u Slavoniji i Vojvodini).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vjekoslav said:

 

jesam.

 

...

 

ovdje je medjutim rijec o dugorocnim perspektivama, a ne o tome koga sam ja jucer u Donjoj Moticini upoznao. Slavonija se sve vise prazni, mislis da ce navijeke ostati prazna? nije nikad u proslosti, nece vala ni u buducnosti. dakle kada Kosovo i Srbija udju u Europsku uniju, i kada siromasna raja slobodno krene radit / zivjet na Zapadu, pa za nekoliko decenija samo gledaj. to su posve prirodni procesi koji se odvijaju unutar EU. slobodan protok kapitala, robe, i ljudi. rusi sve nacionalisticke snove o Kosovu (i srpske i albanske) u samim temeljima.

 

Slažem se da je iseljavanje kojim je pogodjena Hrvatska, neminovnost i za Srbiju. To je kroz istoriju uvek bivalo tako. No, složićeš se sa mnom, preživeli su i Hrvati i Srbi, i svi ostali Balkanski narodi i mnogo veća sranja, pa će preživeti i ovo. Polako... dogovoriće se i Srbi i Albanci, pre ili kasnije.Dotle, živimo u miru i gledajmo da pomognemo prvo sebi, da bi mogli pomoći drugima.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

 

jesam.

 

...

 

ovdje je medjutim rijec o dugorocnim perspektivama, a ne o tome koga sam ja jucer u Donjoj Moticini upoznao. Slavonija se sve vise prazni, mislis da ce navijeke ostati prazna? nije nikad u proslosti, nece vala ni u buducnosti. dakle kada Kosovo i Srbija udju u Europsku uniju, i kada siromasna raja slobodno krene radit / zivjet na Zapadu, pa za nekoliko decenija samo gledaj. to su posve prirodni procesi koji se odvijaju unutar EU. slobodan protok kapitala, robe, i ljudi. rusi sve nacionalisticke snove o Kosovu (i srpske i albanske) u samim temeljima.

 

Mislim da grešiš.

To što su se nekad davno ovašnji prostori praznili, pa opet punili...nema veze sa savremenim dobom.

Ljudi nekad nisu ni odlazili daleko, već su se usled ratnih pohoda raznih zavojevača sklanjali u najbliže pogodno i bezbedno okruženje.

Tako se recimo i Slavonija popunila, nakon što je prethodno ispražnjena usled turskih pohoda na Beč.

Danas je to posve druga priča. Ljudi odlaze daleko sa jasnim ciljem. I onaj iz Avganistana koji prelazi hiljade kilometara zna tačno gde hoće da ide.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vjekoslav said:

 

vidjeti primjer Njemacke i Austrije (i pitanja podunavskih Svaba u Slavoniji i Vojvodini).

a bogami vidjeti i primjer Madjarske (i pitanja madjarske nacionalne manjine u Slavoniji i Vojvodini).

 

Nisu ti to baš najsretniji primeri.

Ali čak i ako uzmemo primer Madjarske nakon WWI, sve je rešeno na kraju nekakvim sporazumom. U tom slučaju Trijanonskim.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...