Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Ja sam za ovu godinu odustao. Spremam se za mjesec-dva u domaju u visemjesecni obilazak, pa bi mi sve propalo dok se vratim.

 

Ali mi je Dogmatix/Honey Badger (nisam sad siguran koji nick koristi na ovom forumu) prosle godine dao ideju, kad je pisao o onim raznim sjemenkama koje je narucivao i kako s njima.

Citave jeseni i zime, kad bi kupio povrce u ducanu, prije pripreme ili konzumacije sam se zezao s njim, ako mi se dopalo. Ovako:

 

paprika iz ducana

NtpJW5g.jpg

 

... pa bih je narezao i izvadio sjemenke

AknXdOx.jpg

 

... pa stavio sjemenke u salvetu  ili nesto i oznacio o cemu se radi

q20FnvA.jpg

 

 

I onda s njima u plasticnu vrecicu pa u frizer. S namjerom da u proljece probam nesto s njima, bez ideje hoce li uspjeti. Posto to necu raditi ove godine, pitanje je hoce li biti cemu slijedece. A imam par desetaka vrecica sjemenki raznog povrca, dijelom iz ducana, dijelom kupljeno tokom putesestvija sa nekakvog roadside stand, dijelom od susjeda.

Ne zurim (ah, ljepote penzionerstva), vidjeti ce se vec, kad-tad.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vilhelmina, izvini sto te gnjavim, al' imam pitanjce.

Koliko se sjecam, ti si zavrsila sumarski fakultet. Ne znam ima li ikakve dodirne tocke sa vocarstvom, no meni je sve to drvece...

 

Kad sam preselio tokom ljeta, zatekao sam i neka stabla, navodno su neka vrsta sljive.  Nisu nista rodile, no kazu mi da je kasno u proljece (kad su vec ocvale) bilo iznenadjujuce hladnih mrazeva, pa mozda zato.

A moje pitanje: na granama imaju neke crne "tumore". Nemam pojma je li to lisaj, neki nametnik ili neka cudna bolestina. Izgledaju ovako:

 

OnL47Gk.jpg

 

tJ76ifl.jpg

 

b2N5k6u.jpg

 

qWsZiwL.jpg

 

Ako imas ideju o cemu se radi, reci. Ako ne, nista. Ja cu ih ostaviti da vidim hoce li biti plodova ove godine. Ako ne, posjeci cu, sto god da je, pa posaditi nesto drugo.

 

Link to comment
Share on other sites

Ove izrasline ne pojedinim suvim granama su smola. To sto je ima toliko mnogo je znak da je stablo pod stresom. On moze biti izazvan bilo cime - virusnom, bakterijskom ili gljivicnom bolescu, ali i nekim incidentom u prethodnim godinama. Npr ako je jesen topla i vlazna, pa naglo naidju mrazevi, onda je stablo nespremno na njih jer je jos puno vlage i dolazi do izmrzlina. Moze biti i da je stablo imalo previse ploda prethodne godine, pa se iscrpilo. Mislim, svasta moze biti, ali ja bih ti rekla da mu pruzis jos neku sansu. Mozda se oporavi, jer ta smola i sluzi tome da izoluje ostecenja od ostatka stabla i da se steta ne siri.

Doduse, ako je smola sveza, jos curi, znaci da negativni proces i dalje traje. To onda dodatno iscrpljuje stablo i ne dozvoljava mu da se oporavi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, zoran59 said:

 

 

I onda s njima u plasticnu vrecicu pa u frizer.

 

 

 

Dragi Zorane, qqll, pa ne ide svjeze sjeme u zamrzivac. To sjeme je puno vode, a znas sta se desava sa vodom na temperaturama ispod nule? Sjeme moze da se drzi u zamrzivacu ali mora biti 100% suho mada nema potrebe za tim ako bas ne namjeravas da ga ostavljas u amanet narednim pokoljenjima. Svako sjeme ce biti sasvim OK ako se normalno osusi i moze se drzati na suhom i tamnom mjestu, moze i u frizideru ali ne mora. Svake naredne godine mu klijavost opada pa ako nadjes neko zaboravljeno nakon par godina nece isklijati svako ali poneko i hoce, samo posij vise.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2019 at 9:03 AM, Kronostime said:

Da priupitam za "zdravlje" veverica?

 

Divljaju, prave stetu, niko im nista ne moze. 

 

Morao sam u sve saksije sa papricicama poredati kamenje i okrnjke cigle da mi ne rove i vade biljke. Bestije.

 

 

chilli pots.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hvala vam oboma!

 

Vilhelmina, ostaviti cu stabla svakako jos ovu godinu da vidim sto ce se desiti, a ako stignem, zvati cu i nekog profesionalca da ih malo "postuca" ako i koliko treba. Bemu sveca sad mi opet fale dede i bake, oni su to tako dobro znali...

 

HB, srecom nije bilo puno mjesta u frizeru pa dosta toga ima i u frizideru... A usput si me podsjetio da sam neznalica i jos puno moram uciti...

Link to comment
Share on other sites

Doslo je vrijeme da jos ovo papricica koje su vec prerasle smjestim u vece saksije. Imam saksije od 12 i 7 litara, jednu od 20 i ako ne bude nekih ludih klimatskih poremecaja, ocekujem dobru berbu i ove godine iako se vec sad brinem sta cu sa tolikim capsaicinom.

 

Imam i tri vrste paradajza, 12 stabljika, to je vec lakse rasporediti. 

rasada2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

 

HB, srecom nije bilo puno mjesta u frizeru pa dosta toga ima i u frizideru... A usput si me podsjetio da sam neznalica i jos puno moram uciti...

 

Kada bi neko ispred mene stavio alnaser i karburator ja bih imao samo 50% sanse da pogodim koje je sta. 

 

Sto se bastovanstva tice, ne znam sta bih ti rekao... Nastavi uciti, tu si negdje. Sve je trial and error, ni meni ne uspijeva sve sto pocnem.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Kada bi neko ispred mene stavio alnaser i karburator ja bih imao samo 50% sanse da pogodim koje je sta. 

 

 

Ma, to je isto, ne možeš pogrešiti. :classic_smile:

 

No, bašta. Posejao sam, za rasad, nešto paprike, paradaisa, patlidžana, korijandera, šrargle, timijana, peršuna. Sve je u zemlji, količine koje premašujumoje potrebe, ukoliko nikne sve, a izgleda da jeste, i ako rasadim sve. Pored toga, nešto graška, boranije, bundeve, tikvica, lubenice. Posadio ove godine tri kruške, tri jabuke radi održavanja sorte nekih starih jabuka izuzetnog ukusa, nekoliko aronija, prošle godine 3-4 šljive, nekoliko kajsija, 2 trešnje, dve višnje, nekoliko desetina višanja imam od ranije. Šta će biti od svega, videću, što kaže Zoran, nigde ne žurim, blagodet penzije.

Tek kad sam krenuo da radim ponešto, vidim koliko neznam, sve mi je poznato, onako, uopšteno, konkretno, ništa. Učim maltene od nule iako sam rođen i odrastao u selu. Najveći problem će biti zaštita od štetočina, insekata, koliko i kada prskati, mora li uopšte da se prska. Ono što se nađe po netu od saveta, uglavnom se odnosi na komercijalnu proizvodnju, mene zanima samo da biljka živi i da kvalitetan plod, količina me ne zanima, ima svega na pijaci. Tako da će biti učenje na ssopstvenim greškama što nije baš najpraktičnije, bolje je kad se uči na tuđim greškama, manje košta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

 

Ma, to je isto, ne možeš pogrešiti. :classic_smile:

 

No, bašta. Posejao sam, za rasad, nešto paprike, paradaisa, patlidžana, korijandera, šrargle, timijana, peršuna. Sve je u zemlji, količine koje premašujumoje potrebe, ukoliko nikne sve, a izgleda da jeste, i ako rasadim sve. Pored toga, nešto graška, boranije, bundeve, tikvica, lubenice. Posadio ove godine tri kruške, tri jabuke radi održavanja sorte nekih starih jabuka izuzetnog ukusa, nekoliko aronija, prošle godine 3-4 šljive, nekoliko kajsija, 2 trešnje, dve višnje, nekoliko desetina višanja imam od ranije. Šta će biti od svega, videću, što kaže Zoran, nigde ne žurim, blagodet penzije.

Tek kad sam krenuo da radim ponešto, vidim koliko neznam, sve mi je poznato, onako, uopšteno, konkretno, ništa. Učim maltene od nule iako sam rođen i odrastao u selu. Najveći problem će biti zaštita od štetočina, insekata, koliko i kada prskati, mora li uopšte da se prska. Ono što se nađe po netu od saveta, uglavnom se odnosi na komercijalnu proizvodnju, mene zanima samo da biljka živi i da kvalitetan plod, količina me ne zanima, ima svega na pijaci. Tako da će biti učenje na ssopstvenim greškama što nije baš najpraktičnije, bolje je kad se uči na tuđim greškama, manje košta.

 

Dobro si svega posijao i posadio, neka ti ne bude mrsko da i koju slicicu postavis pa da prokomentarisemo koju. 

 

Neka je bericetna basta! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

http://aronija.jpg

http://kajsija-u-cvetu.jpg

http://jabuka-u-cvetu.jpg


Slikesu od pre mesec dana, prve dve, kajsija i aronija, jabuka je od pre 20+ dana. 

Povrće se još ne vidi, odnosno vide se dva lista, tako da sve izgleda isto i ne razlikuje se od trave. 

 

Editovao, umesto pejstovanja slika postavio linkove.

Edited by Div
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

...

 

Ja stavljam sa mog laptopa, onaj Photobucket vise i ne radi ali mi svaku postavljenu sliku trazi da smanjujem velicinu.

 

Meni je ostalo jos nekoliko da rasadim ali sam ostao bez perlite i vermiculate koji mijesam sa kompostom pa cu nastaviti sutra ako dobavim. Mislio sam da postavim sliku ali mi dozvoljava nesto malo pa necu da se maltretiram. 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Div said:

Da li je pametno slike pejstovati ovde ili ih stavljati na neki server pa linkovati. 
Slikesu od pre mesec dana, prve dve, kajsija i aronija, jabuka je od pre 20+ dana. 

Povrće se još ne vidi, odnosno vide se dva lista, tako da sve izgleda isto i ne razlikuje se od trave. 

 

Ni ja ih ne vidim.

Za kacenje fotki koristim Imgur (    https://imgur.com/   ).  Vrlo jednostavno za upotrebu, a i besplatno je. Kad otvoris svoju fotku, sa strane imas nekakav "image code" i samo ga copy/paste u post ovde. Slika se pojavi.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Div said:

Lako ide ovo sa slikama, samo pokušaš stotinak puta, jednom mora da uspe.

 

Dobro je, radi ovaj .org, ne trazi ni email adresu. Mislim, trazi ali ne insistira da mu das. Barem za sad. 

 

Nego, de mi reci nesto o aroniji. Moj tetak ima vikendicu na Majevici i tamo ima nekoliko zbunica aronije i koliko sam skontao, slicno je borovnicama i kao jako je zdrava. Interesuje me kako se uzgaja, kakvi joj uslovi trebaju pa da skontam mogu li i hocu li da pokusam uzgojiti jedan ili dva zbunica. 

 

Maloprije sam razdijelio visak sadnica paradajza komsijama sa desne strane, a komsiji Paulu sam jos ranije dao i paradajza i papricica. Meni je ostalo jos 4 ljute papricice ali one meni ne trebaju i ja se sada kanim da ove 4 dam Paulu da ih da Mathew-u posto Paul ima dovoljno, a Mathew ima allotment negdje u blizini i rado prihvata visak koji ja proizvedem.

 

Meni ostaje desetak velikih saksija koje bih volio napuniti necim interesantnim, mozda pokusam uzgojiti bamiju? Vidio sam da ima i jako lijep cvijet. Hm, odluke, odluke. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Bamiju sam sejao pre 20-30 godina, koliko se sećam uspelo mi je, mislim da sam imao problem sa lisnim vašima, znam da sam nekako u isto vreme sejao bob i da nisam imao šta da uberem, lisne vaši i puževi su me pretekli u berbi. Bamija mi je dobar dodatak kuvanim jelima, ovde je inače vrlo retka. Sejao sam tada i kikiriki, posejao desetak semenki, ubrao dvadesetak, da sam nastavio da sejem sve, dosad bih imao na vagone.:classic_smile:

Aronija je postala popularna zadnjh desetleća, pročula se kao voćka iz Rusije koja, naravno, leči sve. Pre par godina sam video kod rođaka lepo uzgojene, obilno su rodile, dobio sam par kolograma, stavio u zamrzivač i skuvali nešto malo kao slatko, dobar je dodatak kolačima, sladoledu. Jako oporog ukusa, po izgledu slična borovnici. Posle sam pročitao da je poreklom iz Severne Amerike, iz hladnih delova, dobro podnosi ekstremnu hladnoću, zato je zovu sibirska aronija i vezuju za Rusiju. Nešto detaljnije o uzgoju neznam, osim da nije mnogo zahtevna, a može se gajiti u obliku grma, žive ograde, špalira, shodno tome se treba i orezivati, oblikovati. Ja sam kupio pet sadnica, posadio ih bez nekog plana, vidim da lepo izgledaju, brzo su se primile, sa prvim toplim danima krenuli cvetovi, neznam ni kada da očekujem prve plodove, znam da berba traje duže vreme, do kasne jeseni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Maloprije sam narucio kesicu sjemena bamije, posijacu nekoliko, cisto da vidim hoce li. Cijela biljka je jako lijepa, ima krasne cvjetova pa i ako ne bude previse plodova, barem ce biti dobro pcelama i drugim insektima. Kikiriki zvuci interesantno, prije dosta godina, dok ja nisam ni naslucivao da ce ovo da me interesuje, jedan drug je uzgajao nekoliko kikirikija na balkonu, a ja ga zajebavao. Pokusao bih kikiriki da nije vjeverica, pored njih nemam nikakve sanse. Papricice i paradajz nisu njihova hrana pa to nekako i mogu ali sve ostalo tamane bezobzirno i uvijek moram njih da imam na umu kad biram sta cu da uzgajam. Za razliku od crvenih, evropskih vjeverica, ove sive americke mogu da vare i nezrelo voce i povrce pa mi devastiraju jabuke dok su jos sitne i zelene. Ovu staru, kiselu ne diraju do kraja pa mi tako ostane po nesto.

 

Mislim da aronija nije za ovdje kod mene. To mora negdje da ima stalno mjesto, a ne u saksiju kako ja namjeravam, a za stalno mjesto - nemam mjesta. Pogotovo sto ce vjerovatno tek doci do punog kapaciteta nakon dvije ili tri godine, a za to nemam ni zivaca. 

 

Nista, da probam bamiju jos ove godine, imam nesto paradajza, svo zacinsko bilje koje mi treba i sve ove lude papricice i to mi je vise nego dovoljno da se zezam ovo ljeto.

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...