Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

4 minutes ago, Constantin said:

Ulica u Nišu, i dan danas....tu su padale one kasetne bombe, svojevremeno...ups, možda nisam trebao?

 

 

Krenuo sam da napišem da i u Bgd postoji ulica Franca Rozmana, ipak da proverim, pogledam mapu, ono , ne zove se više tako nego Sime Igumanova.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:
7 minutes ago, urosg3 said:
Inače zanimljiva je evolucija imena te kasarne, koja je uzgred ostala jedina kasarna u Ljubljina dan danas. Prvo se zvala "Bratsvo jedinstvo", pa "Franc Rozman Stane" sada je "Edvard Perperko".
 

Ko je dotični?

Narodni heroj, španski borac, komandant GŠ NOV Slovenije. Poginuo nesrećnim slučajem prilikom isprobavanja minobacača kada je mina eksplodirala u cevi.

Link to comment
Share on other sites

Pa nije evro stavljen zbog evra, nego zbog lika na njemu, da se vidi kako normalni iz ex SFRJ ne prekrajaju svoju istoriju, nego se prema njoj odnose kao normalni ljudi, a ne kao nekakvi luzeri koji lazu sami sebe da je bilo nesto sto nije bilo, a prave se da nije bilo ono sto je bilo  :classic_blink:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Ne znam za Franca, ali ovom drugom, svakako...

 

https://sh.wikipedia.org/wiki/Franc_Rozman

 

Quote

Kad je 7. novembra 1944. godine, zajedno s grupom viših oficira, isprobavao novi engleski laki minobacač, kod Petrove Vaši, jedna mina je eksplodirala u samoj cevi, i smrtno ga ranila. Istog dana je umro u bolnici Kanižarnica, kod Crnomlja. Sahranjen je u Grobnici narodnih heroja u Ljubljani.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Neizostavni deo zivota je bio malo sa druge strane granica: Trst i Graz. Za one koji su stanovali blizu granice i isli cesto, samo na kafu i po deterdzent, dosta je bilo stati vec u Novoj Goriziji ili Leibnizu, odmah po prelasku.

 

Kratki trailer:

 

 

 

Koga zanima, citav dokumentarac (traje sat i par minuta) je ovde:

 

 

 

 

edit: Ovo ce mozda pomoci onima koji danas pricaju da smo bili u zatvoru, nije moglo da se putuje, nije bilo nicega itd.

 

Mozda poneko i nije mogao. Ima nas i ovde na forumu koji pisemo o Jugoslaviji kao da smo ziveli u razlicitim drzavama - mi u Svajcarskoj a oni u Moldaviji...

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

 Ovo ce mozda pomoci onima koji danas pricaju da smo bili u zatvoru, nije moglo da se putuje, nije bilo nicega itd.

 

Moja frizerka, Nemica koja je odrasla u Istocnoj Nemackoj se divila nasoj slobodi da putujemo po svetu. 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...