Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

6 hours ago, Angelia said:

@Amigo @Baby poenta nije bila da se ja zalim na zivot u SFRJ, to je prosto tako bilo, barem u mom kraju. Razlozi zasto I kako, je prosto da mojim roditeljima nije bilo vise dostupno kao I mnogima. Ali nije poenta o meni, nego da je tako zivelo dosta ljudi. I ta vasa secanja kako je standard bio super, zvuce kao da mi neko sa Beverly Hillsa objasni kako nema kriminala u LA, sve je super I lepo se provodimo.

Imali ste ovde nekoliko ljudi da pomenu iskustva iz zivota ili vojske, o ljudima koji nisu znali sta je sapun ili voz, koji nisu imali pojma sta je skijanje na Kopaoniku, ili letovanje na Jadranu. Ne zato sto su bili siromasni ili primitivci. Nego zato sto sa time nisu ni dosli u kontakt. 

I potpuno je besmisleno to porediti sa kapitalizmom.  Zato sto u kapitalizmu imas vise izbora.

I jasno mi je da se tog perioda rado secate,  samo vas statistika zeza, da to u proseku, nije bas tako izgledalo. Ponavljam, u proseku. Vasa licna iskustva I dalje ostaju licna. Nije ni moje iskustvo prosek, istina je negde izmedju. Nemam pojma zasto ne mozete da prihvatite da je vase subjektivno secanje, samo to. Subjektivno.

Kao sto je moje, subjektivno, samo spusta vas prosek.

Cek` bre, meni nije smetalo da odem u poljski WC u selu kad sam tamo niti sam ocekivao wc solju koja mi svira klasiku - kao sto mi nije smetalo da zahvatam vodu iz bunara. Onda kad mi je to zasmetalo - kupio sam i ugradio hidrofor da bih imao vodu u kuci i napravio kupatilo u istoj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

Gradnja je bila izvanredna, ali je sistem raspodjele bio los. Ja sam i tada tvrdio, kao klinac, da se za stanove dobijaju krediti, kao sto su ih davali za kuce, pa onda kupis sta hoces i gde hoces.

 

Ono sto meni upada u oci, i u Bg i NS i Su, i gde god je, da svi ti dobijeni stanovi, i 50-60 godina kasnije izgledaju isto - ne mogu da verujem da je neko dobio stan, placao neke sitne pare, i za sve te godine nije uspeo da promeni, recimo, roletne. A nisu morali da kupuju plac, prave temelj, zidaju kucu, krov, stolarija, instalacije, grejanje,...... oni 3 fucking prozora na stanu nisu u stanju da zamene 50 godina.

 

Moja prica/osecanja vezana za SFRJ su pribliznija ovima koji imaju lepe uspomene - ali to, verovatno, vise ima veze s onim:"Nema tog starog kralja koji se ne bi menjao s mladim prosjakom!"

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ono sto meni upada u oci, i u Bg i NS i Su, i gde god je, da svi ti dobijeni stanovi, i 50-60 godina kasnije izgledaju isto - ne mogu da verujem da je neko dobio stan, placao neke sitne pare, i za sve te godine nije uspeo da promeni, recimo, roletne. A nisu morali da kupuju plac, prave temelj, zidaju kucu, krov, stolarija, instalacije, grejanje,...... oni 3 fucking prozora na stanu nisu u stanju da zamene 50 godina.

 

 

Kada su se stanovi otkupili od drzave, veoma brzo se shvatilo da ce vlasnik morati da odrzava sve, tako dobijamo oronule fasade, roletne koje se ne podizu, kapije koje ne funkcionisu, plafoni koji otpadaju.... mnogo se naviklo da drugi vode racuna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Baby said:

 

Cekaj, jer ja treba da se osecam krivom sto sam imala stan, hranu i wc i sto sam se slobodno kretala po ulici i letovala?! To je za tebe Beverly Hills?! 

 

O cemu ti uopste govoris?! 

Ti I tebi slicni ste mozda bili privilegovani. Sto se ne bi mogli reci za Angeliu i mrd-a i mene. O tome se radi.

2 hours ago, urosg3 said:

Ma odakle ti to...

Izgooglao. Cak nas je I fasisticka Spanija pretekla po visini GDPa. Iako smo krajem 40-tih svi startovali mahom sa istih pozicija. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Ti I tebi slicni ste mozda bili privilegovani. Sto se ne bi mogli reci za Angeliu i mrd-a i mene. O tome se radi.

Izgooglao. Cak nas je I fasisticka Spanija pretekla po visini GDPa. Iako smo krajem 40-tih svi startovali mahom sa istih pozicija. 

To sa Bugarskom mi neverovatno, neka gužva na poslu ali posle ću da pogledam. Mislim da je BDP Bugarske makar upola manji od SFRJ, ili BDP per capita ili apsolutni, ali makar 2x manji

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darth Bane said:

Ti I tebi slicni ste mozda bili privilegovani. Sto se ne bi mogli reci za Angeliu i mrd-a i mene.

 

Privilegovani tacno cime? Sto su nam se roditelji borili da nam bude dobro koliko je moglo da bude? 

 

Jasno je meni da ste vi protiv onog sistema, i ja sam, ali preterujete u siromastvu i bedi, posebno ako gledate iz ove pozicije u kojoj ste danas i sa svim ovim napretkom i proizvodima koji su do danas izumljeni. A mozda je problem sto niste videli u ono vreme da neki ljudi u tim razvijenom zemljama zive isto tako, jer ste gledali u lepsu stranu i mislili da je svima isto dobro tamo negde.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Baby said:

 

Privilegovani tacno cime? Sto su nam se roditelji borili da nam bude dobro koliko je moglo da bude? 

 

Jasno je meni da ste vi protiv onog sistema, i ja sam, ali preterujete u siromastvu i bedi, posebno ako gledate iz ove pozicije u kojoj ste danas i sa svim ovim napretkom i proizvodima koji su do danas izumljeni. A mozda je problem sto niste videli u ono vreme da neki ljudi u tim razvijenom zemljama zive isto tako, jer ste gledali u lepsu stranu i mislili da je svima isto dobro tamo negde.. 

zikina-dinastija-%C5%BEikina-dinastija.g

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Cekaj, jer ja treba da se osecam krivom sto sam imala stan, hranu i wc i sto sam se slobodno kretala po ulici i letovala?! To je za tebe Beverly Hills?! 

 

O cemu ti uopste govoris?! 

Svasta ko ti je rekao da treba da se osecas krivom?Naravno da ne, samo da razumes da tvoje licno iskustvo pripada samo tebi, i ne predstavlja kolektivno iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

To sa Bugarskom mi neverovatno, neka gužva na poslu ali posle ću da pogledam. Mislim da je BDP Bugarske makar upola manji od SFRJ, ili BDP per capita ili apsolutni, ali makar 2x manji

 

Urose, nije neverovatno - mada samo na papiru.

 

Mislim da je stos u tome sto je ekonomija (trgovina/razmena) istocnog bloka bila klirinska (prebijalo se uvoz/izvoz), ali se medjunarodno promet racunao u dolarima. Tako su Bugari mogli da izvezu u Rusiju 100 tona paradajza po 100 000 $/tona, a Rusi njima prodaju 10 Moskvica za milionce/komad.

Tako si na papiru dobio milionsku trgovinu, a u realnosti se radi o vrednosti par plata nekog Zapadnjaka.

 

Malo sam pojednostavio/karikirao, ali otprilike tako je bilo. Danas, kad se sve manje ljudi toga seca, na papirima ili Wiki se samo vidi lazna novcana vrednost...

Edited by zoran59
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, dok ne stignem na brzinu sam našao:
SFRJ $129.5 billion
Bugarska: $73.3 billion

Za 1990. godinu.
Naravno da je klirinški iskazan, dok je za SFRJ realan. 

 

11 minutes ago, zoran59 said:

Malo sam pojednostavio/karikirao, ali otprilike tako je bilo. Danas, kad se sve manje ljudi toga seca, na papirima ili Wiki se samo vidi lazna novcana vrednost...

Pitaju rumunskog diplomatu za vreme Čaušeskua kako ide saradnja sa SSSR i on kaže:
"odlično sarađujemo, mi njima damo naftu, a oni nama uzmu žito"

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Bilo kako bilo,vladajuća i jedina partija u eseferjot stalno je sprovodila neke reforme. Malo je izgledno  da ta  okolnost indicira  blagostanje i prosperitet.Zdrava noga se ne liječi pa ni zdrava odnosno uspješna  ekonomija ne tretira se reformama .1989. na kraju  svoje "istorijske misije"  koju je partija sama sebi povjerila, preko svog  saveznog parlamenta .ako se ne varam jednoglasno,usvoja   i završni paket reformi.kojim se napušta i famozno samoupravljanje i socijalizam i sve se u ekonomiji vraca na vrijeme prije dolaska na vlast partije časne :classic_biggrin: .Obrnut je pun krug. 

Za  razumne ljude to je ništa drugo  nego priznanje od te same partije da je ono što je radila 45 godina bilo pogrešno ali eto neki hoće  da budu veći katolici od Pape.

 

Edited by Daniel Den
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, zoran59 said:

 

Urose, nije neverovatno - mada samo na papiru.

 

Mislim da je stos u tome sto je ekonomija (trgovina/razmena) istocnog bloka bila klirinska (prebijalo se uvoz/izvoz), ali se medjunarodno promet racunao u dolarima. Tako su Bugari mogli da izvezu u Rusiju 100 tona paradajza po 100 000 $/tona, a Rusi njima prodaju 10 Moskvica za milionce/komad.

Tako si na papiru dobio milionsku trgovinu, a u realnosti se radi o vrednosti par plata nekog Zapadnjaka.

 

Malo sam pojednostavio/karikirao, ali otprilike tako je bilo. Danas, kad se sve manje ljudi toga seca, na papirima ili Wiki se samo vidi lazna novcana vrednost...

 

Kao u vicu:

Sretne komšija komšiju koji nosi prase u džaku:

-Gde ideš komšija?
-Na pijacu da prodam prase.
-Koliko ga ceniš?

-1000 evra.
-Jel si ti lud, ko će dati 1000 evra za prase?
-Naći će se neko.

 

Posle par sati veaća se čovek sa pijace, pita ga komšija:
-jesi li prodao prase?

-Jesam, za 1000 evra.

-Koja ti budala dade 1000 evra?
-Dao mi čovek dve kokoške od po 500 evra.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, urosg3 said:

Ok, dok ne stignem na brzinu sam našao:
SFRJ $129.5 billion
Bugarska: $73.3 billion

Za 1990. godinu.
Naravno da je klirinški iskazan, dok je za SFRJ realan. 

 

Pitaju rumunskog diplomatu za vreme Čaušeskua kako ide saradnja sa SSSR i on kaže:
"odlično sarađujemo, mi njima damo naftu, a oni nama uzmu žito"

Mislio sam na GDP per capita. 

Uzmi u obzir da je Bugarska tada imala oko 9 milijona stanovnika a Yu 22 ! 

Kao kad Vucic kaze "prestizemo Hrvatsku" - ali po ukupnom GDP-u a ne per capita. 

2 hours ago, Baby said:

 

Privilegovani tacno cime? Sto su nam se roditelji borili da nam bude dobro koliko je moglo da bude? 

 

Jasno je meni da ste vi protiv onog sistema, i ja sam, ali preterujete u siromastvu i bedi, posebno ako gledate iz ove pozicije u kojoj ste danas i sa svim ovim napretkom i proizvodima koji su do danas izumljeni. A mozda je problem sto niste videli u ono vreme da neki ljudi u tim razvijenom zemljama zive isto tako, jer ste gledali u lepsu stranu i mislili da je svima isto dobro tamo negde.. 

Zvuci kao da si bila privilegovano dete bogatih roditelja. Ne tvrdim to, samo se takav dojam stice.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

..............................................

Razumem da neko ima drugačiji doživlja i drugačije sećanje, moj život nisu statistički podaci već moje uspomene, subjektivni osećaj, prihvatam da i drugi na isti način ali iz svog ugla vide i prošlost i sadašnjost.

 

 

Dive, odlican post, a nadovezao bih se samo na ovo kvotovano.

 

Ovo je drugi put da gledam ove price. Prvi put, kao i neki drugi, sam primetio te razlike tokom odsluzenja vojnog roka. Sada, drugi put, citam o tome na forumu.

 

Moje secanje na SFRJ se svodi na '60-e i '70-e. Rodjen sam '59. a iselio '81. Dakle, zakljucujem da sam ziveo u YU kad je bilo najlepse - ne u smislu visokog standarda nego u vreme kad se video napredak, kad je svake godine bilo svima bolje nego prethodne.

Sunovrat '80-ih i uzas '90-ih nisam proziveo. Ma, jesam ga video tokom poseta, ali to nije isto kao licni dozivljaj.

Meni, urbanom detetu iz Zagreba, je napredovanje '60/'70-ih znacilo sve cesce odlaske u Trst ili na skijanje u Austriju, nabavke kucne elektronike ili mopeda itd. Mojoj familiji na selu je to znacilo da su jedne godine dobili struju, sledece vodovod, a naredne i asfalt. Nisu iskustva tih ruralnih rodjaka i moja ista, ali tendencija napretka u odnosu na ranije jeste bila zajednicka.

Mozda se zato onaj deo familije na selu nije zalio.

 

U vojsci sam shvatio da razlike nisu samo u odnosu selo-grad nego i u juznim-severnim delovima zemlje (mada, to ne vredi samo za bivsu Yu nego i za vecinu zemalja na severnoj hemisferi - npr. Nemacku ili USA. Najcesce, sever je industrijski razvijeniji).

Medju vojnicima, cak i siromasni seljaci iz Slovenije bi razumeli kad bih ispricao neki dozivljaj iz svojih motoristickih putesestvija, a oni iz neke zabiti na jugu zemlje su vidjali moped jednom mesecno, kad bi neki postar zalutao u selo, pa nisu imali pojma o cemu pricam.

 

To nerazumevanje sever-jug (u YU, moze i istok-zapad) se moglo videti i u jednoj forumskoj raspravi koju sam imao sa Denisom. On me je pokusao ismejati i pokazati kako sam bedan i glup kad sam pisao kako sam dobrovoljno isao na ORA (omladinska radna akcija) - jer je on isao na more ili (cak!) posetio neku zapadnu drzavu. Nije razumeo da su meni more i posete zapadnoj Evropi maltene svakodnevica, a ORA je bila prava nova avantura.

 

Jos malo o razlici Yu vs. zapadne zemlje, i kako lako dolazi do kvarenja percepcije. Jedna anegdota.

Ziveo sam vec u USA, a odrzavala se zimska Olimpijada u Sarajevu. Gledao sam na TV. Elem, ovi zaposlili tada popularnog pevaca Johna Denvera da pravi kratke reportaze o okolini koje su emitovane izmedju takmicenja. Taj je nekom brdu nasao kolibu, u njoj deda i unuk, imaju stado ovaca. Struje i vode nemaju - vodu nose u cabru sa izvora. I Denver na kraju kaze: "evo, ovako izgleda selo u Jugoslaviji."

Moji prijatelji se zaprepastili, pitaju me jesam li i ja tako odrastao... A ja se naljutio. Pa im kazem - evo, otici cu u neku mocvaru u Louisiani ili neku rupcagu u Arkansas, snimicu poslednje bednike, pa cu svima reci da se tako zivi u USA!

Jeste li videli film Deliverance? To je ta prica...

 

Nesto o SFRJ.

Nije mi zao sto se raspala. Moja baka je zivela u (i nadzivela) tri drzave - A-U, Kraljevinu Yu i SFRJ (i za svakom je plakala). Nista cudno ako neko dozivi raspad administrativnih granica.

Ali sam strahovito tuzan zbog nacina na koji se raspala, u krvi i sa razaranjem.

Napredak koji vidim u novonastalim ex-Yu prcijama je iskljucivo tehnoloski - tj. ima telefona ili asfalta tamo gde ih nije bilo. Banda je ostala banda, normalna manjina ih trpi - ili bezi. Tu se nista nije promenilo.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ok, dok ne stignem na brzinu sam našao:
SFRJ $129.5 billion
Bugarska: $73.3 billion

Za 1990. godinu.
Naravno da je klirinški iskazan, dok je za SFRJ realan. 

Bugarski BDP je sigurno bio manji jer je Bugarska imala jedva 10 miliona stanovnika, medjutim ako se gleda GDP per capita onda su od nas 1990te jedino gore bile Albanija i Rumunija. Koliko je BDP  SFRJ realan je u najmanju ruku diskutabilno, posto je preko 50% izvoza islo za zemlje SEV-a , a ako se uzme u obzir da je trgovina sa Irakom i Libijom i jos nekim zemljama  isto bila klirinska, onda je taj procenat isao i do 70%.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJORDJE said:

 Medjutim, tada nije bilo tabloida koji su objavljivali sve i svasta, a stampa jednostavno nije smela da objavljuje stvari kao sto su ubistva ili silovanja da se ne bi uznemiravala javnost. Recimo u Beogradu je 70tih bilo u proseku nekoliko ubistava mesecno, najcesce iz strasti, kafanske tuce, kockarski dugovi itd. To je vrlo retko zavrsavalo u novinama, na televiziji jer narod nije smeo da se uznemirava. Ja znam jer je moj otac proveo radni vek u tom polju i ko zna koliko puta je dobijao poziv u sred noci da ide na posao. Bilo je cak i ubistava po skolama, najcesce tuce oko devojke ili iz ciste gluposti.

 

Mozda je i bilo tako, ali se secam da je u svim dnevnim novinam postojala Crna hronika, plus da je bio specijalizovani magazin 92, posvecen iskljucivo kriminalu, kao i neki drugi magazinim npr Arena koji su voljeli da objavljuju takve priloge.

Sto se tice tabloida, tu je bio AS, cini mi se pokrenut negdje krajem sedamdesetih. Pisalo se sve i svasta, i mislim da je glavno ogranicenje u pisanju bilo vezano za nacionalizam, ostalo je islo bez problema. To sto ti spominjes je mozda bilo sezdesetih, ne znam, tada sam se tek rodio :classic_biggrin:

 

8 hours ago, Kronostime said:

Hm, cale bio kelner, keva trgovac, nijedno clan partije, a imali smo:

- Stan u Brace Jerkovica naselju

- Vikendicu na Adi Ciganliji, gde sam provodio dobar deo leta

- Kucu na Jastrepcu, oceva dedovina

- Kucu na Ohridu, majcina dedovina

- Letovalo se u Baskim Vodama, Starom Gradu na Hvaru i Bolu na Bracu

- Prvi kompjuter (ZX Spectrum) dobio 1981. godine kao nagradu za odlican uspeh i primerno vladanje.

- licnu kartu izvadio sa 16 godina dan posto mi je pandur na Trgu Republike odvalio forhend  u  1h izjutra, dok sam cekao nocnu 26icu, zato sto sam mu na pitanje "Sta ti mali radis ovde u ovo doba?" odgovorio mamurno  "A sta te boli qrac?" . Odma` izjutra sam otisao da predam dokumenta za LK.

Bilo je kriminala, jbg. moj kraj je bio po zlu poznat 80-ih: Zabac, Knele, Brankovici, Klopa, Mija, Zuca, Goran Majmun..... i ostala gospoda, ali bilo je i mnogo bezazlenije i sigurnije vreme nego ovo danas.

 

Kriminalaca je bilo svuda i bice ih, ali onoliko koliko sam ja to poznavao, nije bilo organzivanog kriminala, kriminalci su isli vani da kradu, a trosili u Jugi, morali su se javljati policiji kada se vrate u zemlju i bili su pod strogom kontrolom.

 

6 hours ago, Darth Bane said:

Ali cak i Bugarska je imala veci GDP od SFRJ!?!? 

 

:roflmao:

 

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Ono sto meni upada u oci, i u Bg i NS i Su, i gde god je, da svi ti dobijeni stanovi, i 50-60 godina kasnije izgledaju isto - ne mogu da verujem da je neko dobio stan, placao neke sitne pare, i za sve te godine nije uspeo da promeni, recimo, roletne. A nisu morali da kupuju plac, prave temelj, zidaju kucu, krov, stolarija, instalacije, grejanje,...... oni 3 fucking prozora na stanu nisu u stanju da zamene 50 godina.

 

Moja prica/osecanja vezana za SFRJ su pribliznija ovima koji imaju lepe uspomene - ali to, verovatno, vise ima veze s onim:"Nema tog starog kralja koji se ne bi menjao s mladim prosjakom!"

 

Stanovi se zaista nisu renovirali. Predpostavljam da je jedan razlog bio sto je to bilo dosta novo, a i nije bilo u trendu, nisu se prodavali, pa nije bilo toliko potrebe.

 

3 hours ago, Darth Bane said:

Ti I tebi slicni ste mozda bili privilegovani. Sto se ne bi mogli reci za Angeliu i mrd-a i mene. O tome se radi.

Izgooglao. Cak nas je I fasisticka Spanija pretekla po visini GDPa. Iako smo krajem 40-tih svi startovali mahom sa istih pozicija. 

 

Jesmo 40-tih, ali nismo 45-ih, mi sruseni, oni netaknuti.

 

1 hour ago, Daniel Den said:

Bilo kako bilo,vladajuća i jedina partija u eseferjot stalno je sprovodila neke reforme. Malo je izgledno  da ta i okolnost indicira  blagostanje i prosperitet.Zdrava noga se ne liječi pa ni zdrava odnosno uspješna  ekonomija ne tretira se reformama .1989. na kraju  svoje "istorijske misije"  koju je partija sama sebi povjerila, preko svog  saveznog parlamenta .ako se ne varam jednoglasno,usvoja  je i završni paket reformi.kojim se napušta i famozno samoupravljanje i socijalizam i sve se u ekonomiji vraca na vrijeme prije dolaska na vlast partije časne :classic_biggrin: .Obrnut je pun krug. 

Za  razumne ljude to je ništa drugo  nego priznanje od te same partije da je ono što je radila 45 godina bilo pogrešno ali eto neki hoće  da budu veći katolici od Pape.

 

 

Ko to hoce da bude veci katolik od Pape i ko je uopste rekao da je to uredjene bilo dobro, ovo je prica samo kako je ko zivio. 

 

1 hour ago, Drug Crni said:

Upadoh kao padobranac na topik..jel se ovde stvarno poredi zivotni standard u Bugarskoj sa onim u SFRJ? U bilo kom periodu? Po bilo kom osnovu?

 

Ignorisi, prica bez veze.

 

1 hour ago, zoran59 said:

Moje secanje na SFRJ se svodi na '60-e i '70-e. Rodjen sam '59. a iselio '81. Dakle, zakljucujem da sam ziveo u YU kad je bilo najlepse - ne u smislu visokog standarda nego u vreme kad se video napredak, kad je svake godine bilo svima bolje nego prethodne.

Sunovrat '80-ih i uzas '90-ih nisam proziveo.

 

Ma kakav sunovrat 80-tih, prica bez veze, ne veruj u te glasine. Npr 1984 je najbolja godina u istoriji Sarajeva, sve blista, tih godina se izgradilo npr jedno novo naselje za 40.000 ljudi, i to kao uzas.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ma kakav sunovrat 80-tih, prica bez veze, ne veruj u te glasine. Npr 1984 je najbolja godina u istoriji Sarajeva, sve blista, tih godina se izgradilo npr jedno novo naselje za 40.000 ljudi, i to kao uzas.

 

A da to možda nije imalo veze sa OI u Sarajevu 1984., kad "drugovi" nisu smeli da blamiraju državu pred strancima, pa se sve što je imalo u državi sručilo u Sarajevo? A to novo naselje koje pominješ, da nije možda prvobitno bilo olimpijsko selo? 

 

Dok se kod mene u Beogradu kafa, šećer, deterdžent i zejtin kupovalo na bonove, a i to kad se nađe u prodavnici, pa kad se raščuje po komšiluku u tren oka se stvori kolona pred samiškom. 

 

Moj matori je u to doba radio na održavanju kamiona i dizalica u jednoj beogradskoj firmi, "Udarnik" se zvala. Bukvalno svaka mašina je bila angažovana u Sarajevu u to doba, a moj matori i ostali majstori su imali otvorenu avio kartu Beograd-Sarajevo, čim neka crkne da se stvore na Butmiru pod odmah. U to doba se zezao sa komšilukom da mu je lakše sa Novog Beograda da stigne u Sarajevo nego na Karaburmu, gde su bili garaža i servis 😁

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Samo da se osvrnem na komentare o zgradama. Koristio sam rec lepe u smislu nisu trule. Pogledati po Beogradu zgrade sazidane pre WWII, pogledati zgrade sazidane 60 i obratiti paznju na izgled fasada, moze neko da poseti i neki stan u tim starim zgradama i poredi sa stanjem stanova u ovim iz 60-ih. Koji su u boljem stanju.

 

@Sunshine State, ma jos uvek niko ne tretira zgrade u kojima zive, kao njihove. Svi cekaju da im komsija okreci zajednicki hodnik. 🙂 

To je sad nesto sa mentalitetom. Dok je zgrada u privatnom vlasnistvu, gazdi je vazno da sve izgleda lepo. Za ove COP, mora da postoji HOA, ili neko telo koje se time bavi i koristi pare od tih fondova na uredjivanje zgrada. 

Cuj u vecini zgrada u Marsala Tita u BG si ranije imao portira.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoran59 said:

 

Nije mi zao sto se raspala. Moja baka je zivela u (i nadzivela) tri drzave - A-U, Kraljevinu Yu i SFRJ (i za svakom je plakala). Nista cudno ako neko dozivi raspad administrativnih granica.

Ali sam strahovito tuzan zbog nacina na koji se raspala, u krvi i sa razaranjem.

Napredak koji vidim u novonastalim ex-Yu prcijama je iskljucivo tehnoloski - tj. ima telefona ili asfalta tamo gde ih nije bilo. Banda je ostala banda, normalna manjina ih trpi - ili bezi. Tu se nista nije promenilo.

Na ovaj deo mogu da stavim potpis.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stiletto said:

 

A da to možda nije imalo veze sa OI u Sarajevu 1984., kad "drugovi" nisu smeli da blamiraju državu pred strancima, pa se sve što je imalo u državi sručilo u Sarajevo? A to novo naselje koje pominješ, da nije možda prvobitno bilo olimpijsko selo? 

 

Nije to olimpijsko selo, ja sam zivio u olimpijskom selu poslije olimpijade. To naselje koje sam spomenuo se zove Dobrinja, i tu je bila jedna ili dvije zgrade koje su bile novinarsko naselje, a pored tog naselja koje je bilo najvece, osamdesetih su se izgradilo jos dosta drugih naselja, ja sam samo spomenu to jedno jer je bilo najvece.

Sto se tice Olimpijade, vjerujem da su dolazile pare i iz drugih republika, ali najveci teret je bio bas na nas u Bosni. Svaki zaposleni je bio tzv donator i "dobrovoljno" i zaista dobrovoljno se odbijalo od plate neko vreme. Koliko je to trajalo ne sjecam se, jer tada nisam radio, moj stari je bio donator i koliko se sjecam djelom je bio primoran, ali djelom je mislio da je to i ispravno, jer ipak je sve na kraju to ostalo nama, kao drustvenoj zajednici.

 

1 hour ago, Stiletto said:

Dok se kod mene u Beogradu kafa, šećer, deterdžent i zejtin kupovalo na bonove, a i to kad se nađe u prodavnici, pa kad se raščuje po komšiluku u tren oka se stvori kolona pred samiškom. 

 

To smo vec spominjali,1982 drugu sam mahom proveo u JNA, tako da se ne sjecam mnogo tih nestasica, koje su delom nastajale i zbog gomilanja zaliha.

 

1 hour ago, Stiletto said:

Moj matori je u to doba radio na održavanju kamiona i dizalica u jednoj beogradskoj firmi, "Udarnik" se zvala. Bukvalno svaka mašina je bila angažovana u Sarajevu u to doba, a moj matori i ostali majstori su imali otvorenu avio kartu Beograd-Sarajevo, čim neka crkne da se stvore na Butmiru pod odmah. U to doba se zezao sa komšilukom da mu je lakše sa Novog Beograda da stigne u Sarajevo nego na Karaburmu, gde su bili garaža i servis 😁

 

Eto to je bila drzava. Sada svaka dlaka smeta. Cim se spomene rad, odmah svi na ulice :lol_2:

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Pricam o tome kako danas izgledaju - da neko ne moze za 50 godina da sredi sopstveni stan

 

Ipak ne znam kakve to veze ima sa SFRJ?

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, mrd said:

Samo da se osvrnem na komentare o zgradama. Koristio sam rec lepe u smislu nisu trule. Pogledati po Beogradu zgrade sazidane pre WWII, pogledati zgrade sazidane 60 i obratiti paznju na izgled fasada, moze neko da poseti i neki stan u tim starim zgradama i poredi sa stanjem stanova u ovim iz 60-ih. Koji su u boljem stanju.

 

@Sunshine State, ma jos uvek niko ne tretira zgrade u kojima zive, kao njihove. Svi cekaju da im komsija okreci zajednicki hodnik. 🙂 

To je sad nesto sa mentalitetom. Dok je zgrada u privatnom vlasnistvu, gazdi je vazno da sve izgleda lepo. Za ove COP, mora da postoji HOA, ili neko telo koje se time bavi i koristi pare od tih fondova na uredjivanje zgrada. 

Cuj u vecini zgrada u Marsala Tita u BG si ranije imao portira.

Stanari mogu da se dogovore da skupe pare i urade izolaciju i farbanje fasada! Imali bi i energetsku ustedu. Ali, sve se ocekuje od drzave. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

Cek` bre, meni nije smetalo da odem u poljski WC u selu kad sam tamo niti sam ocekivao wc solju koja mi svira klasiku - kao sto mi nije smetalo da zahvatam vodu iz bunara. Onda kad mi je to zasmetalo - kupio sam i ugradio hidrofor da bih imao vodu u kuci i napravio kupatilo u istoj.

Nisam ni ja rekla da mi je smetalo - kako bi mi smetalo nesto sto je bilo uobicajeno? Pocelo je da mi smeta kad sam skontala da ne zive svi tako (pazi ja sam bila dete) i zasto. I kad sam mogla - otisla sam. Svako je na svoj nacin promenio situaciju. Ali ipak postoji razlika, ti pricas kad si bio tamo, ne da si ziveo konstantno, tako da ti je verovatno trebalo duze da ti zasmeta, jer je to bila privremena situacija.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...