Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

E, a najbolje je sto je prevod bio profesionalniji, kao i svi prevodi u to vreme. Ono, danasnji umEtnici bi verovatno nesto mudrovali, pa "prilagođavali prevod pućanstvu" a tada je bilo prevedeno bukvalno "slatka mala izvrnuta torto" i šlus.

 

Ono, postoji "upside down cake

 

500px-Pineapple-upside-down-cake.jpg

 

Ali nema potrebe to prevoditi na lokalne termine "razumljivije nasim ljudima" kao kad mudraci prevode "kupi u Best Buy" sa " kupi u Tempu" i slicno :puke:

 

Naravno, aždaja iz tog crtanog je peder, kao i bik Ferdinand itd, jer je zli Dizni krisom sirio "homoseksualizam" kroz crtane filmove, jel tako, jeste :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

E, a najbolje je sto je prevod bio profesionalniji, kao i svi prevodi u to vreme. Ono, danasnji umEtnici bi verovatno nesto mudrovali, pa "prilagođavali prevod pućanstvu" a tada je bilo prevedeno bukvalno "slatka mala izvrnuta torto" i šlus.

 

Ono, postoji "upside down cake

 

500px-Pineapple-upside-down-cake.jpg

 

Ali nema potrebe to prevoditi na lokalne termine "razumljivije nasim ljudima" kao kad mudraci prevode "kupi u Best Buy" sa " kupi u Tempu" i slicno :puke:

 

Naravno, aždaja iz tog crtanog je peder, kao i bik Ferdinand itd, jer je zli Dizni krisom sirio "homoseksualizam" kroz crtane filmove, jel tako, jeste :lol_2:

Jesi li dobio ovaj kolac za oprostaj? 

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2023 at 10:04 AM, DJ_Vasa said:

 

Sve je ovo tačno, samo bih uneo jednu malu ispravku, a to je da su demistifikovali primitivizam, one za koje je Koča Popović rekao da su bašibozuk, bagra i brabonjci, a ne selo kao geografski pojam. Takvi su se nakotili po gradovima, pa bacaju đubre kroz prozor, pljuju po ulici, parkiraju na raskrsnici ili na mestu za invalide, pipaju hleb prljavim rukama, ne kupaju se i ne peru zube, guraju se preko reda, podmićuju i rade još mnogo toga sličnog. Osim pop kulture, u doba zlih komunista je objavljeno najviše kvalitetnih knjiga svetskih autora, naučno-popularna literatura je cvetala, otvoreni su mnogi fakulteti, muzeji i galerije. U goste su dolazili Luj Armstrong, Kopola, De Niro, operisao je Debejki, dirigovao Zubin Mehta, a danas kojekakve Ace Bosanci otimaju pozorišta.

 

 

Mene bas zanima pojava pipaca jel to iskljucivo nas fetis? Npr gledam ukrajinskog Amera koji radi emsije o svojoj mladosti i lepo pomenu da su u Kijevu u prodavnicima i pekarama imali neku dugacku sipku za pipkanje hlebova a izabrani hleb ti da prodavacica.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja kada sam bio tako 5-6 razred sam pravio neke albume, obicne sveske u koje bih lijepio neke slike izrezane iz raznih magazina i morao sam da koristim Oho ljepilo, jer bi Karbofix iskrivio tanke listove sveske.

 

56f9a614-6d18-4237-8260-63b70a0a0a6c-101

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Kad smo već kod lepka, seća li se neko brenda Leonhardi? Tube su bile narandžaste, a mislim da ih je proizvodio zagrebački TOZ. Taj lepak je bio otprilike kao OHO, providan i jakog mirisa, a pristojno je radio posao.

A bilo je i patrona za naliv pera, kao i mastilo za klasično punjenje penkala. Plavo, crno, crveno....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

A bilo je i patrona za naliv pera, kao i mastilo za klasično punjenje penkala. Plavo, crno, crveno....

 

E, sad si me podsetio i na njihove grafitne olovke, gumice i na tempere. Da budem iskren, crtanje mi baš i nije išlo, tako da mi je i danas domet kljakava varijanta čiča Gliše :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

E, sad si me podsetio i na njihove grafitne olovke, gumice i na tempere. Da budem iskren, crtanje mi baš i nije išlo, tako da mi je i danas domet kljakava varijanta čiča Gliše :lol_2:

Ja sam, a to je izgleda genetski, imao smisla za krasnopis, ali za crtanje i ne baš. Ne treba mi mreža za tehnička slova. Kad sam radio temperama ili vodenim bojama, to je llčilo na neku umetninu, ali kad se radilo drvenim, voštanim bojama ili kasnije flomasterima...katastrofa 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Constantin said:

Ja sam, a to je izgleda genetski, imao smisla za krasnopis, ali za crtanje i ne baš. Ne treba mi mreža za tehnička slova. Kad sam radio temperama ili vodenim bojama, to je llčilo na neku umetninu, ali kad se radilo drvenim, voštanim bojama ili kasnije flomasterima...katastrofa 

 

Eh, a meni i lepo pisanje baš ne ide. Mogu da rukom napišem sasvim čitljiv tekst, ali od estetike tu nema ništa. Kada beležim nešto samo za sebe, tipa spiska za kupovinu, to liči na mešavinu arapskog i klinastog pisma :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Eh, a meni i lepo pisanje baš ne ide. Mogu da rukom napišem sasvim čitljiv tekst, ali od estetike tu nema ništa. Kada beležim nešto samo za sebe, tipa spiska za kupovinu, to liči na mešavinu arapskog i klinastog pisma :classic_tongue:

Znači...doktorski rukopis imaš 😃

Link to comment
Share on other sites

Kad sam krenuo u školu standardan lepak je bio u četvrtastoj bočici, gumarabika, ne mogu da nađem sliku nigde. Proizvodio je Balkan Beograd, vrhunac je bio kad se bočica otvori ili razbije u torbi.
Karbofix je došao kasnije, a OHO još kasnije.

 

Rukopis mi je takav da ni sam ne mogu da pročitam posle 3-4 dana, dojk se sećam šta sam pisao i nekako, posle, nikako. Imao sam koleginicu koja je mogla da čita moj rukopis i posle godinu dana, profesionalna deformacija, daktilograf, navikla se da čita svakakve škrabotine. Dešavalo se nađem neki papir, ne mogu da ga pročitam, pitam koleginicu šta je, da ne bih bacio nešto što je značajno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...