Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 hours ago, mladenvzz said:

...zorane,dok si u H,molim te nemoj krenuti u krivom smjeru,npr. pljačkati banke.Možda,kad policija napravi foto-robot lako bi mogli zakucati i na moja vrata..S time da imam ipak ljepšu bradu,onako ugodno šatiranu.Mislim da je to u redu,ja sam  deda a ti još nisi. Stigeš još to uskladiti.

Lijepi pozdrav,i nadam se da su zdrastveni problemi iza tebe,mene su momentalno stigli.

Kada sam ugledao fotografiju prvo sto mi je palo na pamet uhapsili ga jer je skinuo tablu.:classic_biggrin:

Onda sam tek primetio da slikano u kuhinji.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoran59 said:

 

Da kvotujem samog sebe i dodam......

 

Tada, u duhu "bratstva i jedinstva," imali smo posete, "karavane," izmedju 10. beogradske i 10. zagrebacke gimnazije. Prelepa druzenja, fantazija.Spavali smo jedni kod drugih, unapred prijavili koliko mozemo da primimo itd. Kod dolaska i odlaska, uvek velika festa i program.

 

Tako, dodju nama Beogradjani, veliko veselje i ples, upoznajemo se. Upoznajem mladica, a taj se predstavi: "Ja sam Dragan, a zovu me Malajac." Neverovatno, ja odgovorim: "Ja sam Zoran, a i mene zovu "Malayac" (potpisivao sam se sa "Y"). Oba nadimka glupe izvedenice iz prezimena koja nemaju veze sa Malezijom. Odmah smo se pobratimili!

Jos neverovatnije, kasnije smo obojica upisali ETF (ja sam kasnije promenio, za njega se ne secam).

 

I na fakultetu smo imali druzenja/karavane - beogradski KST i zagrebacki KSET. Drugarstva se stvorila koja traju i danas, kad smo vec u penziji.

Zato popizdim kad me neko zajebava "srpstvom" ili "hrvatstvom."

 

edit: slovca

 

 

 

 

 

I moja osnovna škola sa Novog Beograda je imala istu takvu saradnju sa školom iz Novog Zagreba. Iako nije svako imao 'svog' Zagrepčanina, kolektivno smo se družili i kapirali smo se na keca, kako bi mađi danas rekli. Sticajem okolnosti, mnogo godina kasnije sam upoznao jednog koji je boravio kod školskog druga koji je živeo u zgradi iza moje, a još se ispostavilo da smo u okviru većeg društva zajedno išli u tada tek otvoreni McDonald's. Iako smo tih godina skoro sve Zagrepčane vodili tamo, lako smo utvrdili da je to bilo u istom trenutku jer je u restoranu nestala struja na minut ili dva kada je mrak već pao.

 

Poznajem nekoliko Zagrepčana i jednog Splićanina sličnih godina i mogu reći da smo veoma kompatibilni po mnogim pitanjima. I jedni i drugi preziremo lokalne fekalije, kao što su npr. Baja Mali Knindža ili Tupson, u lepom sećanju imamo Avalu, Sljeme i Marjan, j*** nam se da li se ono što jedemo zove hleb ili kruh, a zajedno i podjednako volimo i Relju Bašića i Ljubu Tadića, Miću Orlovića i Olivera Mlakara, Ilicu i Knez Mihailovu. Svi zajedno se jednako poseremo i na četnike i na ustaše.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Tema je McDonald's u bišvoj Jugoslaviji, pa ako ima nekih zanimljivosti da podeli neko od cenjenih kolega sa foruma, bilo bi lepo da se napiše koji red o Meku 🙂
 

Da li se seća neko vesti o tome kako i zašto je McDonald’s došao u Beograd,

zašto je sklopio ugovor baš sa Genex-om,

kako je u Jugoslaviji bila prihvaćena američka tehnologija u pripremi hrane i

kako je jugoslovensko-američko zajedničko ulaganje McDonald’s-a i Genex-a funkcionisalo.

da li je Mek bio atrakcija i kako su obični ljudi posmatrali odlaske na obrok

da li je rad Meka uticao na promenu mišljenja o SAD kod ljudi

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ryu said:

da li je rad Meka uticao na promenu mišljenja o SAD kod ljudi

 

Nije bilo potrebe za tim, jer misljene o SAD u Ex-Yu je vec bilo vrlo pozitivno.

 

Svi mi iz vremena Jugoslavije smo odrasli na americkoj kulturi jos od malih nogu. Prvo sa kaubojskim filmovima, stripovima gdje je radnja smjestena najcesce na Divlji zapad, igrackama kao sto su koltovi, pa onda auto-industrija, poslije rokenrol i farmerke, vijetnamke, Holivud, Playboy, kosarka itd itd.

 

 

Edited by Amigo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ryu said:

Tema je McDonald's u bišvoj Jugoslaviji, pa ako ima nekih zanimljivosti da podeli neko od cenjenih kolega sa foruma, bilo bi lepo da se napiše koji red o Meku 🙂
 

Da li se seća neko vesti o tome kako i zašto je McDonald’s došao u Beograd,

zašto je sklopio ugovor baš sa Genex-om,

kako je u Jugoslaviji bila prihvaćena američka tehnologija u pripremi hrane i

kako je jugoslovensko-američko zajedničko ulaganje McDonald’s-a i Genex-a funkcionisalo.

da li je Mek bio atrakcija i kako su obični ljudi posmatrali odlaske na obrok

da li je rad Meka uticao na promenu mišljenja o SAD kod ljudi

Najznačajnija stvar koju je Mek doneo u Beograd je higijena, čisti, uredni  i održavani toaleti. Ogroman pomak u odnosu na druge.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Bluecuracao2 said:

Najznačajnija stvar koju je Mek doneo u Beograd je higijena, čisti, uredni  i održavani toaleti. Ogroman pomak u odnosu na druge.

Ovo je istina- ne znam koliko sam godina imala kad sam bila u Beogradu i ušla u mek, neki roze mermer je bio, ogromno ogledalo kad se silazilo ispod, oznake na radnicima kao činovima i vojsci , i najvažnije-pušenje je bilo zabranjeno.

Sami burgeri su mi bili prilično bedni i što se tiče ukusa i veličine...i danas su...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ryu said:

Tema je McDonald's u bišvoj Jugoslaviji, pa ako ima nekih zanimljivosti da podeli neko od cenjenih kolega sa foruma, bilo bi lepo da se napiše koji red o Meku 🙂
 

Da li se seća neko vesti o tome kako i zašto je McDonald’s došao u Beograd,

zašto je sklopio ugovor baš sa Genex-om,

kako je u Jugoslaviji bila prihvaćena američka tehnologija u pripremi hrane i

kako je jugoslovensko-američko zajedničko ulaganje McDonald’s-a i Genex-a funkcionisalo.

da li je Mek bio atrakcija i kako su obični ljudi posmatrali odlaske na obrok

da li je rad Meka uticao na promenu mišljenja o SAD kod ljudi

Odgovoriću koliko mogu po sećanju.

 

Genex je bio najjača firma sa velikim političkim uticajem, pa je bilo i očekivano da uđu u dil sa Mekom. Na početku se čekalo na red, made ne kao u RuSSiji, a brzo je počeo da se širi i bio neka vrsta statusnog simbola, ali ne u finansijskom, već u kulturnom smislu. Čak su i Zvezdini najvijački pavijani svojevremeno zezali Zagrebačke kolege uzvicima 'Mi imamo McD, gde je vama?'

 

Bilo je to drugo doba kada se gledalo na SAD onako kako treba i kada je mainstream kultura bila okrenuta ka svetu. Nažalost, sada je glavno kosovorati, ćirilisati i crkvenisati. Ovo što se sada dešava kod nas je čist primer evolucije u suptornom smeru.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Moja majka je radila u Genexu, tako da znam neke detalje.  Restorane u BG je otvorio Genex svojim novcem, a onda se taj OOUR odvojio i postao posebna firma, pa se  ista privatizovala. Ukratko Genex je dao novac  a dobio patku, oproban recept kako su se stvarli tajkuni. Mislim da je Genex otvorio i onaj prvi restoran u Moskvi, ili je to isto bilo neko zajednicko ulaganje, proslo puno vremena pa sam zaboravio detalje.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bluecuracao2 said:

Najznačajnija stvar koju je Mek doneo u Beograd je higijena, čisti, uredni  i održavani toaleti. Ogroman pomak u odnosu na druge.

Kao neko ko je jos od malih nogu bio upoznat sa ponudom beogradskih i sire ugostiteljskih objekata (jbg., rahmetli babo je bio ugostitelj) mogu ti reci da je higijena u beogradskim restoranima bila na zavidnom nivou i pre dolaska Meka zato sto je sanitarna, a i ostale inspekcije bile vrlo rigorozne po tom pitanju i ugostitelji su prilicno pazili po tom pitanju. U suprotnom, kazne su bile drasticne i nije im se igralo sa tim.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Kao neko ko je jos od malih nogu bio upoznat sa ponudom beogradskih i sire ugostiteljskih objekata (jbg., rahmetli babo je bio ugostitelj) mogu ti reci da je higijena u beogradskim restoranima bila na zavidnom nivou i pre dolaska Meka zato sto je sanitarna, a i ostale inspekcije bile vrlo rigorozne po tom pitanju i ugostitelji su prilicno pazili po tom pitanju. U suprotnom, kazne su bile drasticne i nije im se igralo sa tim.

U stvari, potpuno si u pravu sto se tice higijene u objektu i svih zaposlenih. No, toaleti...

Edited by Bluecuracao2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Šta smo imali u SFRJ?

1. "Levi Srauss" je proizvodio Varteks iz Varaždina
2. "Lee Cooper“ - Beko
3. "Wrangler" se proizvodio u Makedoniji
4. Tenisice "Puma" u Borovu
5. "Adidas" - Planika (Slovenija), ...''Nike'' nije ni postojao, pojavio se tek krajem sedamdesetih
6. "Boss" se radio u Diorku, Kragujevac
7. "Javor" iz Ivanjice proizvodio 20.000 košulja mjesečno za izvoz
8. "22.decembar" proizvodio uniforme za vojsku i policiju
9. "Elan" proizvodio skije na kojima je vozio svjetski prvak Stenmark
10."Tomi" majoneza, PEZ i Wrigley, današnji Orbit dolazili su iz Kolinske u Sloveniji
11. "Podravka" iz Koprivnice sa Vegetom pokrivala 20% svjetskog tržišta začina, a njihov govedji gulaš bio je i u prehrani nekih stranih armija
12. naša, ''roland'' klasa maline bila je najskuplja na tržištu, a mi smo bili najveći izvoznici
13. ''Zastava'' je proizvodila cca 200.000 automobila godišnje koji su bili 90% od domaćih kooperanata. Danas Zastava proizvodi s ''Fiatom'' model Fiat 600L, ali je omjer ugrađenih dijelova obrnut - 90% je iz uvoza
14. Sarajevski TAS proizvodio je godišnje 40.000 Wolksvagena (Golf)
15. IMV Novo Mesto izbacivalo je godišnje 30.000 Renaulta, danas proizvodi isključivo tvingo model.
16. Cimos je proizvodio Citroena
17. U Prištini se radio Pegueot
18. IDA iz Kikinde proizvodila je godišnje 10.000 Opela ... u njenoj ljevaonici radili su se blokovi za Mercedes, BMW...
19. FAP iz Priboja i TAM iz Maribora proizvodili su teške kamione i šlepere, a kragujevačka Zastava lake transportere..
20. "Ikarbus" je proizvodio autobuse, a TAM mini buseve
21. Tomos iz Kopra proizvodio je mopede i vanbrodske motore ...njihova ''penta'' bila je u ono vrijeme najbolji motor na svijetu
22. Tvornice Lada u Rusiji i -125 pz- u Poljskoj pustili su u pogon, u suradnji s Fiatom, Zastavini stručnjaci
23. Farovi slovenske tvornice "Saturnus" su se osim u Zastavine modele ugrađivali i u Wolksvagen, Opel, Fiat..
24. FRAD u Aleksincu proizvodio je zračne filtere za za Mercedes, Moris, Fiat...
25. HTD iz Ohrida proizvodio je brave, kvake... za auto industriju (između ostalog za cijelu sovjetsku proizvodnju)
26. Priština je proizvodila amortizere za Zastavu, Fiat i Opel
27. Beogradski „21.maj“ (sada ugašen) proizvodio je motore
28. Postojalo je nekoliko tvornica autoguma i akumulatora
29. Jugoplastika iz Splita 40% svoje proizvodnje izvozila je na Evropsko tržište
31. "Prvomajska" Zagreb proizvodila je strugove, bušilice i opremala čitave pogone po svetu
32. IMT je izvezao 20.000 traktora u Egipat
33. Brodogradilišta u Hrvatskoj, Uljanik u Puli i 3. maj u Rijeci, bila su na svjetskoj razini i proizvodila su za strane naručitelje najveće prekooceanske brodove, ali su s njihovih navoza sišli i svi brodovi Jadrolinije
34. "Uljanik" - generatore za te brodove
35. Tvornice "Obod", "Cer", "Gorenje", "Iskra", "Rudi Čajavec", proizvodile su elektro uređaje, televizore, radio aparate, gramofone, kasetofone i bijelu tehniku, a "Borac"- Beograd čak i aparate za espreso
36. Iskrau Sloveniji i Digitron u Istri (u Bujama), još krajem sedamdesetih počeli su sklapati računare
37. EI Niš bio jedan od najboljih svjetskih proizvođača lampi za radio i TV prijemnike (ugrađivao ih je i Philips), a proizvodnju TV prijemnika u boji počeo je prije Sony-a
38. "Insa" iz Zemuna proizvodila je satove
39. Radile su 3 tvornice telefona. Jedan model iz ''Iskre'' proglašen je najboljim na svijetu i izložen je u Newyorškom Muzeju suvremene umjetnosti
40. Postojale su 2 tvornice žarulja - "Tesla" Pančevo i "TIZ" Zagreb, sada nema ni jedne
41. Radile su 3 tvornice šibica, od kojih je ona u Rijeci proizvodila čak i parafinske šibice - sve za izvoz, danas nema ni jedne
42. "Jugodent" iz Vojvodine proizvodio je i izvozio u Afriku i Indiju zubarske stolice
43. "Soko", Mostar proizvodio je u Jugoslaviji projektirane borbene avione (Galeb, Jastreb, Orao, G 4) i helikopter Gazelu (po francuskoj licenci)
44. Zastavin pištolj koristila je američka policija, a lovačka puška bila je najprodavaniji model puške u SAD
45. Tenkovi (po sovjetkoj licenci) su u potpunosti proizvođeni kooperacijom tvornica u Slavonskom Brodu, Kruševcu, Beogradu... samo Kuvajt kupio je više od 1.000 tenkova. Teleoptik je proizvodio žiroskope za cijeli svijet
47. Pored JAT-a postojao je još jedan avioprijevoznik - "Inex adriu" koji je u floti imao 9 Boinga, kupljenih u kompenzaciji za prašku šunku "Crvene Zvezde" iz Kragujevca i rezni alat FRA iz Čačka
48. Farmaceutska industrija snabdijevala je 30% tržišta SSSR, gotovo pola Afrike i Indije ..."Lek", "Krka", "Pliva", "Galenika", "Zdravlje", "Alkaloid"
49. Velik broj impozantnih građevinskih objekata širom svijeta projektirali su i izvodili "Energoprojekt" i bosanski "Energoinvest" - od Asuanske brane, mostova po Africi i čitavih naselja u SSSR, preko bolnica u Libiji, pa do Paname, Zimbabvea..
50. "Šipad" Sarajevo opremao je namještajem sve hotele, bolnice i i druge objekte štgradila u svijetu, a bilo ih je na stotine
51. "Slovenjiales", "Lesnina" i "Meblo" gotovo cijelu proizvodnju izvozili su na zapadno tržište, zahvaljujući kvaliteti i dizajnu
52. "Jelovica" i "Šipad" izvozili su stolariju u Austriju i Italiju
53. Imali smo željezare u Skopju, Smederevu, Sisku, Zenici i Sloveniji, aluminijumske kombinate u Titogradu i Skoplju, tvornicu pocinčanog lima na Kosovu
54. Sevojno je dobilo prvu liniju za plastifikaciju lima u Evropi
56. Litostroj je proizvodio turbine koje su bile ugrađivane u sve velike hidrocentrale svijeta."

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2023 at 11:00 PM, Helena said:

Ovo je istina- ne znam koliko sam godina imala kad sam bila u Beogradu i ušla u mek, neki roze mermer je bio, ogromno ogledalo kad se silazilo ispod, oznake na radnicima kao činovima i vojsci , i najvažnije-pušenje je bilo zabranjeno.

Sami burgeri su mi bili prilično bedni i što se tiče ukusa i veličine...i danas su...

Mislim na burgere

Just now, koca popovic said:

Mislim na burgere

da su bijedni

 

Link to comment
Share on other sites

U SFRJ je vise na emancipaciji srpstva uradio sirom iste popularan pank komedi bend Rokeri s Moravu, nego svi nacosi posle zajedno sa njihovim imaginarnim "ponositim Srbinom" koji se umudrio kao da je prdnuo u crkvi pa bunca li bunca. Ja ovo ozbiljno mislim.

 

Jer, sto bi rekao Teofil Pančić, oni su deidealizovali i demistifikovali selo i seosku kulturu sa mladim i zdravim cobanima i cobanicama koji "zive prirodno"  o kojoj ovi nesrecnici drve a u stvari nikad nije ni bila, i u njega doveli disko, picerije, bioskopske projekcije, Tarzana, Svarcenegera, Dinastiju itd, znaci globalnu pop kulturu, kako jeste bilo, i jos je. Zato su i isli na nerve nacosima, sto su govorili istinu o selu i "narodnoj kulturi". Rokeri s Moravu su zakon :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

U SFRJ je vise na emancipaciji srpstva uradio sirom iste popularan pank komedi bend Rokeri s Moravu, nego svi nacosi posle zajedno sa njihovim imaginarnim "ponositim Srbinom" koji se umudrio kao da je prdnuo u crkvi pa bunca li bunca. Ja ovo ozbiljno mislim.

 

Jer, sto bi rekao Teofil Pančić, oni su deidealizovali i demistifikovali selo i seosku kulturu sa mladim i zdravim cobanima i cobanicama koji "zive prirodno"  o kojoj ovi nesrecnici drve a u stvari nikad nije ni bila, i u njega doveli disko, picerije, bioskopske projekcije, Tarzana, Svarcenegera itd, znaci globalnu pop kulturu, kako jeste bilo, i jos je. Zato su i isli na nerve nacosima, sto su govorili istinu o selu i "narodnoj kulturi". Rokeri s Moravu su zakon :lol_2:

 

Sve je ovo tačno, samo bih uneo jednu malu ispravku, a to je da su demistifikovali primitivizam, one za koje je Koča Popović rekao da su bašibozuk, bagra i brabonjci, a ne selo kao geografski pojam. Takvi su se nakotili po gradovima, pa bacaju đubre kroz prozor, pljuju po ulici, parkiraju na raskrsnici ili na mestu za invalide, pipaju hleb prljavim rukama, ne kupaju se i ne peru zube, guraju se preko reda, podmićuju i rade još mnogo toga sličnog. Osim pop kulture, u doba zlih komunista je objavljeno najviše kvalitetnih knjiga svetskih autora, naučno-popularna literatura je cvetala, otvoreni su mnogi fakulteti, muzeji i galerije. U goste su dolazili Luj Armstrong, Kopola, De Niro, operisao je Debejki, dirigovao Zubin Mehta, a danas kojekakve Ace Bosanci otimaju pozorišta.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...