Jump to content

Totalna preporuka


dali_man

Recommended Posts

6 hours ago, Magia said:

Incendies- https://www.imdb.com/title/tt1255953/?ref_=fn_al_tt_1


Pretpostavljam da je vecina gledala, ali ja sam tek sad uspeo da odgledam i mogu reci da sam odusevljen. Mozda i najbolji anti-ratni film koji sam gledao. Dosta mucan za gledanje, ali stvarno fantasticna prica i atmosfera u celom filmu. 

Ne bih se slozio. Film kao film je dobar, ali radi se o klasicnom propagandnom filmu koji potpuno jednostrano prikazuje tragican gradjanski rat u Libanu. 

Link to comment
Share on other sites

Nisam toliko upucen u rat u Libanu, ali s obzirom da se maltene u celom filmu ne spominje koja je drzava u pitanju ( pretpostavka je da je Liban zbog sukoba Hriscana i Muslimana) mislim da to nije ni poenta filma, nego samo da prikaze sav besmisao ratovanja generalno svuda u svetu. 
Naravno, voleo bih da cujem i zasto smatras da je propaganda. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Magia said:

Nisam toliko upucen u rat u Libanu, ali s obzirom da se maltene u celom filmu ne spominje koja je drzava u pitanju ( pretpostavka je da je Liban zbog sukoba Hriscana i Muslimana) mislim da to nije ni poenta filma, nego samo da prikaze sav besmisao ratovanja generalno svuda u svetu. 
Naravno, voleo bih da cujem i zasto smatras da je propaganda. 

Pocetak filma je previse brz, tj ne pokazuje nikakve uzroke sukoba. Jednostavna pocinje tako sto prikazuje iracionalnu mrznju hriscana prema muslimanima. Kao grom iz vedra neba, nema zasto, nema suprotne strane i njihovog odnosa prena hriscanima. Od pocetka do kraja se prati samo njihova mrznja i film je posvecen tom sentimentu. Nigde se ne ulazi u dubinu podela, nigde nije prikazana druga strana, potencira se iskljucivo na krivici jedne i zlocinima jedne strane. To je naravno potpuno u skladu sa francuskom levicarskom tradicijom.

Ponavljam film jeste dobar, ja zapravo volim propagandne filmove i rado ih gledam, ali nije antiratni. Taj cilj, ako ga je i imao promasio je. Previse je jednostran da bi bio vise od propagande i prikazivanja zlocina jedne strane (sto nije uopste samo po sebi lose).

Libanski sukob je bio izuzetno kompleksan, dug, imao je vise faza. Iako je osnovna podela bila religijska, ona nije bila jedina, ali ni tako striktna. Da ne duzim sad o tome, nije tema. Film sve to pokazuje dosta povrsno i preterano uopsteno. 

Link to comment
Share on other sites

Da napisem ovde jedno kratko pojasnjenje.

Medju filmskim temama kao sto vidite nedostaje Totalna antipreporuka. Ja je nisam zeleo otvoriti iz razloga sto smatram da ako je neki film vredan paznje i gledanja on ce vec biti pomenut ili ovde ili na temi Poslednji film... Cak i ako nije vredan trosenja vremena opet ce ga neko u negativnom kontekstu pomenuti na istoj temi.  Skraceno - ne vidim zasto bi onda i dobio reklamu
No - ovo je slobodan forum i ako neko misli drugacije i smatra da i takva tema treba da postoji neka je otvori.

Takodje.
Bice otvorene i neke teme koje su,po mom skromnom uverenju,nedostajale na prethodnom forumu.
 

Edited by Crni Bombarder
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Da napisem ovde jedno kratko pojasnjenje.

Medju filmskim temama kao sto vidite nedostaje Totalna antipreporuka. Ja je nisam zeleo otvoriti iz razloga sto smatram da ako je neki film vredan paznje i gledanja on ce vec biti pomenut ili ovde ili na temi Poslednji film... Cak i ako nije vredan trosenja vremena opet ce ga neko u negativnom kontekstu pomenutu opet na temi Poslednji film. Skraceno - ne vidim zasto bi onda i dobio reklamu
No - ovo je slobodan forum i ako neko misli drugacije i smatra da i takva tema treba da postoji neka je otvori.

Takodje.
Bice otvorene i neke teme koje su,po mom skromnom uverenju,nedostajale na prethodnom forumu.
 

Slazem se u potpunosti.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, A sad said:

Pocetak filma je previse brz, tj ne pokazuje nikakve uzroke sukoba. Jednostavna pocinje tako sto prikazuje iracionalnu mrznju hriscana prema muslimanima. Kao grom iz vedra neba, nema zasto, nema suprotne strane i njihovog odnosa prena hriscanima. Od pocetka do kraja se prati samo njihova mrznja i film je posvecen tom sentimentu. Nigde se ne ulazi u dubinu podela, nigde nije prikazana druga strana, potencira se iskljucivo na krivici jedne i zlocinima jedne strane. To je naravno potpuno u skladu sa francuskom levicarskom tradicijom.

Ponavljam film jeste dobar, ja zapravo volim propagandne filmove i rado ih gledam, ali nije antiratni. Taj cilj, ako ga je i imao promasio je. Previse je jednostran da bi bio vise od propagande i prikazivanja zlocina jedne strane (sto nije uopste samo po sebi lose).

Libanski sukob je bio izuzetno kompleksan, dug, imao je vise faza. Iako je osnovna podela bila religijska, ona nije bila jedina, ali ni tako striktna. Da ne duzim sad o tome, nije tema. Film sve to pokazuje dosta povrsno i preterano uopsteno. 

Da ne duzimo ovde samo o ovom filmu, ali mogu ti reci da ga uopste nisam tako shvatio. Nijedne sekunde filma nije spomenuta zemlja gde se desava sukob, stoga nije ni poenta makar meni bila da se prikazuje taj  konkretni sukob kao takav niti njegovi uzroci ( ne shvatam film kao istorijski). Zato i shvatam film kao antiratni- pokazuje 2 sukobljene strane o kojima ne znamo nista sem da se mrze. U nastavku filma se pokazuju zlocini i jednih i drugih ( rekao bih sasvim ravnopravno), i pokazuju se posledice za obe strane. Mozda i najbolji primer tog besmisla rata je prvi sin koji cas ratuje na jednoj strani, cas na drugoj, a na kraju se vidi i kakve to posledice ima po njegov zivot. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Magia said:

Da ne duzimo ovde samo o ovom filmu, ali mogu ti reci da ga uopste nisam tako shvatio. Nijedne sekunde filma nije spomenuta zemlja gde se desava sukob, stoga nije ni poenta makar meni bila da se prikazuje taj  konkretni sukob kao takav niti njegovi uzroci ( ne shvatam film kao istorijski). Zato i shvatam film kao antiratni- pokazuje 2 sukobljene strane o kojima ne znamo nista sem da se mrze. U nastavku filma se pokazuju zlocini i jednih i drugih ( rekao bih sasvim ravnopravno), i pokazuju se posledice za obe strane. Mozda i najbolji primer tog besmisla rata je prvi sin koji cas ratuje na jednoj strani, cas na drugoj, a na kraju se vidi i kakve to posledice ima po njegov zivot. 

Ne mora da se eksplicitno spomenuto ime zemlje, to je vise nego ocigledno i bukvalno svi su ukapirali o cemu se radi.

 

Bold. Film ima jaku istorijsku notu. Radi se o preradjenoj biografiji Sohe Becare. Komunisticke teroristkinje koja je godinama mucena u juznolibanskom zatvoru. Naravno, njena uloga je romantizovana i dodatno tragiedizovana ubacivanjem price o sinu. 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Ne sam Safete said:

Meni je vise od prosjenog. Film koji je Vilneva izbacio u 'gornji dom' rezisera I obezbjedio mu vece budzete, sto je kasnije rezultovalo sa nekoliko remek djela. 

Ne znam je li za apsolutnu preporuku, ali svakako je vrijedan paznje. 

Pa hajde, ja sam malo preterao ali nije za više od 7/10. Očajan casting baš obara ocenu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, lekoviti said:

Love, Death & Robots

 

Kolekcija kratkih animiranih filmova (science fiction, fantasy, horror, comedy). Za Netflix produkciju radili Joshua Donen, David Fincher, Jennifer Miller i Tim Miller.

 

Odavno nisam imao prilike da odgledam kvalitetniju stvar. Najtoplija preporuka!

 

 

Zima Blue je remek delo. Bukvalno me je crtic od 10 minuta ostavio bez teksta. Ostale epizode su mi zabavne i stilski dobro odradjene ali ni blizu Zima

Link to comment
Share on other sites

https://www.imdb.com/title/tt6742252/

 

Danski film Skyldige (the Guilty) 

 

Skandinavska kinematografija i dalje izbacuje maestralna ostvarenja. Rediteljski debi Gustava Molera je još jedan skandinavski film koji ne podpada pod moderni uticaj Holivuda, superheroja, cgi, eksplozija... već ponovo pokazuje da je za odličan film dovoljoa samo imati kreativnost i znanje. Ne želim da pišem detalje filma, ali za sve koji voli drame i trilere - totalna preporuka!

Edited by Jurgen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Meni je vise od prosjenog. Film koji je Vilneva izbacio u 'gornji dom' rezisera I obezbjedio mu vece budzete, sto je kasnije rezultovalo sa nekoliko remek djela. 
Ne znam je li za apsolutnu preporuku, ali svakako je vrijedan paznje. 


Film koji je u rangu ako ne i iznad njegovog (po meni) najboljeg filma “Prisoners”. Vrlo retko me neka priča držala tako dugo kao o ovo dvoje. Režija majstorska.
Jesi gledao njegove ranije radove (“Polytechnique” npr.)? Preporuka.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, The Walking Dravot said:

Monodrama, jedna rec.

A nije monodrama, zato sto se drugi glumci pojavljuju kroz glasove iz telefonske slusalice.

 

Naravno da nije, zato je i smajli.

 

33 minutes ago, melankolic said:

 


Film koji je u rangu ako ne i iznad njegovog (po meni) najboljeg filma “Prisoners”. Vrlo retko me neka priča držala tako dugo kao o ovo dvoje. Režija majstorska.
Jesi gledao njegove ranije radove (“Polytechnique” npr.)? Preporuka.

 

 

Ne mogu da se porede. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...