Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

...

 

>> ... Ko je najviše zaradio od građanskog rata u Siriji?

     Sirijski građanski rat nije katastrofa za sve. Neki uspevaju i čak postaju milioneri kao rezultat stalnog konflikta. Jedan takav novi milioner je Rami Mahluf, rođak predsednika Bashara al-Asada. Uprkos ličnim sankcijama koje su mu nametnule SAD i neke evropske zemlje, on i dalje razvija svoj posao. Nedavno je čak stvorio novu kompaniju i nazvao je po sebi, investirajući 5 miliona dolara u projekat.

     Mahluf, koji se smatra najbogatijim čovekom u Siriji, upravlja poslom porodice Asad i stoga kontroliše sve ekonomske odluke koje režim donosi u mnogo većoj meri nego ministri. On zarađuje novac stvarajući franšize, uvoz, novine i druge medije. On je vlasnik Syriatel, provajdera mobilne telefonije u Siriji. Poslednjih godina, on je takođe zastupao iranske kompanije, i javne i privatne, koje su dobile dozvolu od sirijske vlade da ulažu u Siriju, neku vrstu zahvalnosti od Asada Irancima za vojnu i ekonomsku pomoć.

     Međutim, Makhluf ima jakog konkurenta: Samera Foza, koji je uz to državljanin Turske i održava vrlo bliske veze sa sirijskim obaveštajnim službama. Foz je takođe pod ličnim sankcijama. Pre njihovog uvođenja, zaradio je novac kupujući udele u islamskim bankama koje posluju u Siriji. Uz njihovu pomoć, on je upravljao efikasnom mrežom finansiranja koja je pomogla Siriji da zaobiđe međunarodne sankcije koje su joj nametnute.

     Foz je sunitski musliman, osnovao je mnoge lazne kompanije izvan Sirije koje su prebacivale novac i davale zajmove Assadovom režimu. Obično drugih izvora za kreditiranje režima jednostavno nije bilo.

     Uz ova dva tajkuna, još uvijek postoji određen broj privrednika koji osiguravaju ekonomsku sigurnost režima, i to uglavnom obitelji Asad. Među njima je i Mohammed Hamsho, prijatelj Mahera Asada, brata predsjednika. Hamsho je bio odgovoran za pranje novca režima Sadama Huseina u Iraku pre dve decenije, a takođe je stajao iza sporazuma o nafti između Iraka i Sirije pre Zalivskog rata, kada je Irak bio podvrgnut međunarodnim sankcijama.

     Hossam al-Katerdzi - još jedan biznismen u službi režima. On radi u severnoj Siriji i na kurdskim područjima, gde je izgradio sistem za krijumčarenje nafte iz islamske države, koja je tada kontrolisala naftna polja Sirije. Al-Katerdzhi je stvorio paradoksalnu situaciju u kojoj je Asadov režim kupio vlastitu naftu od IG-a po cijeni znatno ispod tržišne cene, čime je finansirao Islamsku državu.

     Ovo su samo neki od onih koji finansiraju Asadovu porodicu i mogu imati velike koristi od rekonstrukcije Sirije. U međuvremenu, rat se nastavlja i još uvijek ima mnogo prilika da se zaradi novac. Na primer, mnogi Sirijci su požurili u sigurnije severne delove zemlje. Stotine hiljada imigranata stiglo je u pokrajinu Idlib i kurdske enklave.

     Te izbjeglice teško pronalaze smještaj. Domaćini su podigli cijene iznajmljivanja za desetine, ako ne i stotine posto. Sama vlada i građevinske kompanije koje pripadaju Asadovim poveriocima takođe ostvaruju profit. Najnoviji projekat uključuje izgradnju hiljada stanova u blizini turske granice. Smeštaj bi trebao biti jeftin: dvosoban stan će koštati oko 5.000 dolara, od čega će 1.000 dolara biti plaćeno unapred, a ostatak će biti plaćen u ratama po 150 dolara mesečno, što je približno jednako nivou zakupa u ovim delovima.

     Ove cene mogu izgledati smiješno niske za izraelske uši, ali ako zaradite 150 ili 200 dolara mesečno, onda ni to ne možete priuštiti. Kao rezultat toga, samo relativno bogati ljudi mogu kupiti ove stanove, a zatim ih iznajmiti onima koji su napustili svoje domove i ne mogu sebi priuštiti da kuću kupe sami. Tako se stvaraju nove „elite“, ljudi koji imaju malo više od svojih komšija, a novi vlasnici kuća i njihovi stanari, zavisiće od građevinskih kompanija koje finansiraju projekte. Oni, pak, duguju svoje prihode sirijskom režimu.

    Tako je bilo iu Siriji i pri rata. Promenili su se samo klijenti. Krug pobednika u ovom ratu uključuje ne samo sirijske biznismene, već i iranske i ruske, kao i one zemlje koje su saveznici Damaska. Turska se, s druge strane, smatra okupatorom, a sirijski režim zahteva povlačenje svih turskih snaga. Turskoj, Damask, naravno, neće dati nikakve projekte. Međutim, Turska ima ekonomske poluge.

     Oni su zauzeli grad Afrin u severnoj Siriji i kontrolišu neke oblasti u centralnom delu severne Sirije - duž granice. Desetine hiljada raseljenih lica u Siriji pobegli su u Afrin uz podršku Turske. Ankara smatra da je to odlična prilika za razblaživanje broja kurdskog stanovništva u ovim oblastima, koje karakteriše tradicionalno neprijateljstvo prema Turcima. Novi naseljenici uživaju ne samo relativnu sigurnost, već i ekonomsku podršku Turske. Izgleda da će turske kompanije uskoro graditi kuće za ove migrante kako bi ih ohrabrile da se zauvijek nastane.

    Takve ekonomske niše - upotreba problema raseljenih lica i izbeglica, oduzimanje imovine koju su ostavili ljudi koji su pobegli iz rata, oduzimanje infrastrukturnih objekata od raznih mafijaških grupa - sve je to pretvorilo Siriju u zemlju prilika. I sve je to umesto urednog plana obnove, neophodnog za normalizaciju života u zemlji.

 

Zvi Barel, "Haaretz"

 

....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.haaretz.com/middle-east-news/syria/.premium-the-land-of-opportunity-who-gains-the-most-out-of-syria-s-civil-war-1.7492322

Originalni članak.

Ne znam samo čemu takav članak ovdje, apsolutno nije relevantno i ništa novo. Bolje da se našao neko da istraži koliko Saudijaca je došlo da arlauče "allahu akbar" po Siriji i koliko para su "uložili u revoluciju iznutra".

 

Link to comment
Share on other sites

Ajd malo i ja da upadnem kao padobranac...
Koliko sam upoznat sa situacijom tamo trenutno postoje :

SAA sa sve saveznicima : Libanskim Hezbollahom, raznoraznim siitskim milicijama + "dobrovoljcma" iz IRGC...

TFSA, opozicija pod direktnom kontrolom Erdogana tj. skup raznih manjih grupa kojima je  primarni cilj ne toliko obracun sa Asadom koliko cekanje prilike za obracun sa Kurdima...

HTS aka bivsa Al Qaeda u Siriji+ TIP (gorenavedeni Ujgurski "dobrovoljci")... Vojno i organizaciono najozbiljnija vojna formmacija koja se bori protiv Asada,a zna i ovim Erdoganovima da sa vremena na vreme pocupa usi... Nisam siguran ali verovatno ih podrzavaju Saudi...

YPG, Kurdi +nesto Arapa,poceli kao Sirijska ekspozitura PKK,kasnije im primarni cilj bio zastita Kurda od ISIL,danas su vise u sukobu sa TFSA nego sa SAA,podrzavaju ih SAD i vecina zemalja EU...

ISIL,teritirijalno razbijen,ali gerilski i dalje vrlo aktivan,narocito uz dolinu Eufrata gde imaju podrsku lokalnih plemena. I SAA i YPG tamo imaju velike probleme sa njima,napadi na patrole i ubistva lokalnih vodja od strane ISIL tamo su svakodnevni...

 

Iz gore navedenog,zakljucujem da su najpametniji bili oni Sirijci koji su na pocetku rata odmah uhvatili maglu,jer kako god dole da se rat zavrsi dobro za obican narod biti nece....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Armin said:

... ne znam samo čemu takav članak ovdje, apsolutno nije relevantno i ništa novo. Bolje da se našao neko da istraži koliko Saudijaca je došlo da arlauče "allahu akbar" po Siriji i koliko para su "uložili u revoluciju iznutra"... 

 

Clanak je apsolutno relevantan je pokazuje rezim siriji i ponasanje kasapina.

To je pre svega borba za vlast, teritorije i novac. A da bi se sve to zabasurilo koristi se halabuka o 'stranom uplitanju'.

 

Deja vu u Ex_Yu. Na kraju se sve svelo samo na novac.

I ogromne zrtve.

 

Btw, rašisticki propagandni uradci me apsolutno ne zanimaju.

Ta pomijarska zlocinacka hovna ce se kad-tad naci pred nekim Medjunarodnim tribunalom pa ce da vide svog 'buratina'.

:puke:

To su neopisivi idiJoti, militaristicka bagra, ljudski talog i sljam. 

Zar ovde da navodim podatke o broju rašističkih placenika koji se bore u siriji na obe strane? 

I na strani ekstremnh islamista, i na strani rezima? Ko je njih doveo u siriju - turisticka agencija?

A koliko je ta rulja sposobna u vojnom pogledu - videlo se kad su ih izdrndali ameri.

 

Srecom, pa ovi sirijski nesretnici nemaju PVO ili raketne lansere, ta 'avijacija' na papiru, bi se provela kao u Avganistanu.

Sa preko sto izgubljenih aviona i preko 200 helikoptera. Lako je bombardovati gradove, skole, bolnice i civile.

To se, inace, zove - ratni zlocin.

 

A i njihov sirijski proteze - to je stara diktatorska prica, tako mila ovdasnjim naZiJonskim radenicima. Navijali su oni i za 'kamilara' i za 'irackog obesenjaka' - so?

:wink2:

Ni sirijski kasapin nece dugo sedeti na bajonetima.

Sklonice ga njegovi. Kao i obicno - zbog para i plena. 

Jos cemo se mi nagledati ruznih slika.

 

...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kinik said:

 

Clanak je apsolutno relevantan je pokazuje rezim siriji i ponasanje kasapina.

Članak ne pokazuje ništa, jer ništa ne dokazuje. Sve što je rečeno je samo na rekla-kazala nivou.

 

15 minutes ago, Kinik said:

Jos cemo se mi nagledati ruznih slika.

 

...

Slažem se, još koji napad “nervnim agensom” i polivanje djece šmrkovima, uz obavezno njuškanje ranca CNN novinarskim nosevima.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Armin said:

... clanak ne pokazuje ništa, jer ništa ne dokazuje. Sve što je rečeno je samo na rekla-kazala nivou ...

... još koji napad “nervnim agensom” i polivanje djece šmrkovima, uz obavezno njuškanje ranca CNN novinarskim nosevima ...

 

 

Sudeci po tvom pisaniju, ti nisi u stanju da ocenis sta je relevantno.

Clanak je pisao lik iz Haaretz-a, a oni su vrlo upuceni.

A ovo oko Obaminh CNN lazova - to je tvoj nivo - 'rekla kazala'.

 

Uostalom, kao i rašistički 'buratino' uradci. 

Btw - lik Buratino sinonim za malog lazova.

 

Znas kako je B. Willis u nonom filmu rekao svojoj macki: ne gledaj te 'buratino' reklame, istrunuce ti mozak!

:smiley26:

 

A patkometrija oko ruskog hrdjavog naoruzanja - tek to je totalno degutantno.

Ima li u toj hovnari / pomijari iceg drugog osim militaristrickog taslambasanja i zapevanja oko oruzja?

Pa oni nisu u stanju da proizvedu normalan puter / sir, vec uvoze palnimo ulje u milionskim kolicinama i truju narod 'fake' proizvodima.

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Kad su tako upuceni sto ne pisu o tome kako je IDF prakticno naoruzavao i hranio “revolucionare” (citaj teroriste) dok ih nisu Sirijsci razjurili “ko macke s jebista”.

 

A tek “moderate rebels” konstrukt ? 

 

U vezi Sirije vjerujem samo ono sto cujem iz prve ruke. Moj porodicni ljekar je Sirijac, pa ako on kaze da to sto se desava dole nije doslo “iznutra” - ja mu vjerujem. A sunit je.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Tamo je svako svakoga naoruzavao i to nije tajna.

 

A sto se tice 'porodicnog ljekara sirijca' - to je za mene kao 'porodicni ljekar iz RS' sa nekom iscasenom pricom.

 

Bilo je takvih prica / ispovesti.

Ja verujem sebi i nekom iskustvu a tudje religizno / politicko opredeljenje samo konstatujem.

No, ne zanima me previse.

 

Evo, zamisli primer.

Nekom stranom liku koji je poprilicno upucen u problematiku, nekolicina ovdasnjih likova - 'pro' & 'contra', iznose svoj stav o nekim dogadjajima. Kome da veruje?

Pa, normalno - sebi!

:classic_cool:

 

...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Armin said:

Kad su tako upuceni sto ne pisu o tome kako je IDF prakticno naoruzavao i hranio “revolucionare” (citaj teroriste) dok ih nisu Sirijsci razjurili “ko macke s jebista”.

 

A tek “moderate rebels” konstrukt ? 

 

U vezi Sirije vjerujem samo ono sto cujem iz prve ruke. Moj porodicni ljekar je Sirijac, pa ako on kaze da to sto se desava dole nije doslo “iznutra” - ja mu vjerujem. A sunit je.

Za pobedu nad teroristima je najzasluznija Amerika. 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Nikome.

Pa nisam ja kacio 'novinarsko djubre'!

A za lokalne likove sa iscasenom pricom sam ti rekao.

 

Ja sam citao dosta izvora oko sirije - i neke na eng.jeziku (manje) - toga je previse, arapski ne znam, a tu ih ima ko kusih pasa, i na ruskom (sto vlast / sto opoziciju / sto neke neutralce) i izraelske izvore, tako da imam jednu odredjenu predstavu.

Kako procitam vest za nekog ruskog drzavnog izvora o siriji i vidim lika koga citiraju - sve mi je jasno. To je propagandno djubre. Gledao sam ja neke uradke (pa i strane), kad se reklamira 'miran zivot' u prestonici, pa na Uniju / poslasticarnici (gde ce arapi bez slatkisa!) neke lokalne likinje koje su utegle debela dupeta u moderne krpice, sa ajfonima i vuitton autfitima, nesto unjkaju kako im je oduzeto pravo na miran zivot, u naprednoj siriji, pod mudrim vodjstvom ...

:puke:

Tamo rusima uopste nije sjajno, niti stvari idu glatko - jednstavno su se pogubili i vozaju po inerciji - tj. jedno sta znaju je besomucno, neselektivno bombardovanje. Oni se nadaju da se doci do nekakvog 'mirovnog sporazuma', ali po njihovim (sirijskim) pravilima, da ce glupi svet (francuzi) pohrliti da rekonstruise siriju (sta bi samo tamo rekonstruisali?) i oni brojali pare, dobili baze / uticaj. To je racun bez krcmara. Niko im to nece dati na tacni, u cemu se vidi njihova kratkovidost, imperijalni primitivizam i elementarni bezobrazluk.

Da ne kazem rašističko gloopilo.

 

Nase 'izvore' - apsolutn izbegavam, dosta mije ljudozderske drljavine o 'sirijskim tigrovima' i iscasenih lokalnih budaletina.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Od danasnjih novinara/medija je besmisleno ocekivati tacnu i objektivnu informaciju, to odavno ne postoji, jos od kad je cnn postao globalni “istinozborac”.

 

O jednom dogadjaju/incidentu svako izvjestava potpuno drugaciju pricu, zapad jedno, iran drugo a  rusi trece. Kojem god svjetonazoru naginjao, neces biti u prilici saznati tacnu i potpunu informaciju.

 

Nije samo moj ljekar osoba sa kojom prebacim koju na temu, ima tu jos ljudi, cak i porodice nekih koji su otisli u “svetu zemlju sham pite” LOL

 

2011, kad je dole pocelo, pita me jedan poznanik sa nekog game servera, sta da radi - da se prikljuci revoluciji, da ne radi nista ili da bjezi.

Rekao sam mu, bjezi, sto dalje to bolje.

Trebalo je godinu dvije da me poslusa, ali sad je zahvalan. On je inace suni, salafistickih uvjerenja u to vrijeme, a sad normalan poslovan covjek u Istanbulu.

 

Ugl, prije par mjeseci se javio i kaze - sve si bio u pravu.

Link to comment
Share on other sites

...

 

To je tipicno teroristicko ponasanje ' 'ili nam dajte, pare, ili pocinjemo da ubijamo taoce!

 

Tako je rekao neki ruski 'diplomata' u EU, za vreme onog talasa teroristickih atentata - sto manje zelite da pregovorate sa nama, to cete vise imati eksplozija'.

:wicked:

...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mare80 said:

Ajd malo i ja da upadnem kao padobranac...
Koliko sam upoznat sa situacijom tamo trenutno postoje :

SAA sa sve saveznicima : Libanskim Hezbollahom, raznoraznim siitskim milicijama + "dobrovoljcma" iz IRGC...

TFSA, opozicija pod direktnom kontrolom Erdogana tj. skup raznih manjih grupa kojima je  primarni cilj ne toliko obracun sa Asadom koliko cekanje prilike za obracun sa Kurdima...

HTS aka bivsa Al Qaeda u Siriji+ TIP (gorenavedeni Ujgurski "dobrovoljci")... Vojno i organizaciono najozbiljnija vojna formmacija koja se bori protiv Asada,a zna i ovim Erdoganovima da sa vremena na vreme pocupa usi... Nisam siguran ali verovatno ih podrzavaju Saudi...

YPG, Kurdi +nesto Arapa,poceli kao Sirijska ekspozitura PKK,kasnije im primarni cilj bio zastita Kurda od ISIL,danas su vise u sukobu sa TFSA nego sa SAA,podrzavaju ih SAD i vecina zemalja EU...

ISIL,teritirijalno razbijen,ali gerilski i dalje vrlo aktivan,narocito uz dolinu Eufrata gde imaju podrsku lokalnih plemena. I SAA i YPG tamo imaju velike probleme sa njima,napadi na patrole i ubistva lokalnih vodja od strane ISIL tamo su svakodnevni...

 

Iz gore navedenog,zakljucujem da su najpametniji bili oni Sirijci koji su na pocetku rata odmah uhvatili maglu,jer kako god dole da se rat zavrsi dobro za obican narod biti nece....

 

 

Pa dobro ti pratis to, ima tu milion prica, 90% laznih,ali ovo je sigurno tacno i opste obrazlozeno. Ima tu jos milion stvari, plemena..Ono tamo je cvor neverovatan.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Armin said:

Od danasnjih novinara/medija je besmisleno ocekivati tacnu i objektivnu informaciju, to odavno ne postoji, jos od kad je cnn postao globalni “istinozborac”.

 

O jednom dogadjaju/incidentu svako izvjestava potpuno drugaciju pricu, zapad jedno, iran drugo a  rusi trece. Kojem god svjetonazoru naginjao, neces biti u prilici saznati tacnu i potpunu informaciju.

 

Nije samo moj ljekar osoba sa kojom prebacim koju na temu, ima tu jos ljudi, cak i porodice nekih koji su otisli u “svetu zemlju sham pite” LOL

 

2011, kad je dole pocelo, pita me jedan poznanik sa nekog game servera, sta da radi - da se prikljuci revoluciji, da ne radi nista ili da bjezi.

Rekao sam mu, bjezi, sto dalje to bolje.

Trebalo je godinu dvije da me poslusa, ali sad je zahvalan. On je inace suni, salafistickih uvjerenja u to vrijeme, a sad normalan poslovan covjek u Istanbulu.

 

Ugl, prije par mjeseci se javio i kaze - sve si bio u pravu.

 

Pa svakako je odabrao dobro. Zato revolucija nije ni uspela. Ipak su dupeta bila bintija, sto je i logicno. Ko zna kako bi mi ovde odlucili. 

 

Samo eto i tvoj prijatelj je bio protiv Asada, koji je veliki zlocinac i nista dobro nije doneo svom narodu. Kraj bez njegovog egzila u Iran ili Rusiju nije moguc. Smesno je sta oni rade, tj njegova porodica i on zadnjih 40 godina skoro.

Edited by Pavaroti
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

@Armin

To sto je tvoj prijatelj iz Sirije, ne znaci da on zna sve sta se tamo desavalo i zbog cega?! Pa kada smo mi saznali za genocid u Srebrenici? U momentu kada se to desavalo nismo imali pojma. 

Prva stvar koju sam vidio kad sam se registrovao je neki post gdje neki od moderatora kaže da ideš na "MOP" (šta god to bilo) jer pišeš gluposti. Ne baš doslovno, ali dalo se naslutiti da je baš to u pitanju.

 

1 hour ago, Kinik said:

...

 

To je tipicno teroristicko ponasanje ' 'ili nam dajte, pare, ili pocinjemo da ubijamo taoce!

 

Tako je rekao neki ruski 'diplomata' u EU, za vreme onog talasa teroristickih atentata - sto manje zelite da pregovorate sa nama, to cete vise imati eksplozija'.

:wicked:

...

Neki kredibilan izvor za ovo, a da nije sa backpacks sniffers channel ?

 

--

Pozicija US je sad prilično čudna, povukli su se iz sporazuma, a očekuju da ga Iran i dalje poštuje. Iranci po običaju samo prijete jer ne postoji scenario u kojem će oni izvući tanji kraj ako nastave to "nuklearno kurchenje".

Najprije će biti da će sankcijama pristupiti prvo UK pa onda i ostatak US saveznika a "sporazum" će imati malo manju vrijedost od rezolucije 1244.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pavaroti said:

 

Pa svakako je odabrao dobro. Zato revolucija nije ni uspela. Ipak su dupeta bila bintija, sto je i logicno. Ko zna kako bi mi ovde odlucili. 

E da, sutra će mu kažem - da nisi pobjegao, sad bi Asad bio kaputt.

LOL

Pa ja sam mu odmah rekao da od "revolucije" nema ništa i da ne rizikuje glavu bzze, nego da izljubi roditelje i uhvati se grane.

 

4 minutes ago, Pavaroti said:

 

Samo eto i tvoj prijatelj je bio protiv Asada, koji je veliki zlocinac i nista dobro nije doneo svom narodu. Kraj bez njegovog egzila u Iran ili Rusiju nije moguc. Smesno je sta oni rade, tj njegova prodica i on zadnjih 40 godina skoro.

Još će da se vidi da li je i koliki je Asad zločinac, a šta su neki drugi koji su došli u njegovu državu da "uvode red". Da me neko pita koga bih da me "teroriše" naravno da bih odabrao Asada a ne islamistički šljam i bašibozuk sakupljen sa svih strana svijeta.

 

Treba shvatiti da će Asad otići vrlo brzo nakon što u Siriji zavlada mir i ta radikalna bratija bude poražena. Na slobodnim izborima on teško može dobiti većinu.

Pitanje je kakvi su interesi u igri, i šta se u stvari želi - "normalna" Sirija ili još jedno žarište kao Afganistan.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Armin said:

E da, sutra će mu kažem - da nisi pobjegao, sad bi Asad bio kaputt.

LOL

Pa ja sam mu odmah rekao da od "revolucije" nema ništa i da ne rizikuje glavu bzze, nego da izljubi roditelje i uhvati se grane.

 

Još će da se vidi da li je i koliki je Asad zločinac, a šta su neki drugi koji su došli u njegovu državu da "uvode red". Da me neko pita koga bih da me "teroriše" naravno da bih odabrao Asada a ne islamistički šljam i bašibozuk sakupljen sa svih strana svijeta.

 

Treba shvatiti da će Asad otići vrlo brzo nakon što u Siriji zavlada mir i ta radikalna bratija bude poražena. Na slobodnim izborima on teško može dobiti većinu.

Pitanje je kakvi su interesi u igri, i šta se u stvari želi - "normalna" Sirija ili još jedno žarište kao Afganistan.

Revolucija jos traje.

 

Slazem se da islamisticke grupe nisu dobre, ali one nisu tu za vlast. Potpuno sam siguran da oni znaju da ne mogu doci na vlast. Asad ako dobije ovo, vladace ne samo on dugo, vec njegovi sinovi. Vidim sta pricaju njegovi sledbenici. Opet ponavljam, revolucija nije gotova.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Armin said:

 

Treba shvatiti da će Asad otići vrlo brzo nakon što u Siriji zavlada mir i ta radikalna bratija bude poražena. Na slobodnim izborima on teško može dobiti većinu.

 

 

zavlada mir, slobodni su izbori, asad, taj dokazani fer plejer odlazi jer ga narod nece, pticice cvrkucu

a ruinirana sirija se sama od sebe regenerise...Raj.

 

zvuci provokativno idilicno i naravno nestvarno,

dok sirija mora da se obnavlja i dok zapad ne zeli da ucestvuje u obnovi a rusija i iran nemaju sredstva a i jednima i drugima odgovara da asad sedi tu gde jeste.

 

Sta na to kaze tvoj porodicni lekar?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Pavaroti said:

Revolucija jos traje.

 

Nikad je nije ni bilo, nego isključivo ovo što si rekao ispod.

38 minutes ago, Pavaroti said:

 

Slazem se da islamisticke grupe nisu dobre, ali one nisu tu za vlast. Potpuno sam siguran da oni znaju da ne mogu doci na vlast. Asad ako dobije ovo, vladace ne samo on dugo, vec njegovi sinovi. Vidim sta pricaju njegovi sledbenici. Opet ponavljam, revolucija nije gotova.

 

5 minutes ago, Mama_mia said:

 

zavlada mir, slobodni su izbori, asad, taj dokazani fer plejer odlazi jer ga narod nece, pticice cvrkucu

a ruinirana sirija se sama od sebe regenerise...Raj.

 

zvuci provokativno idilicno i naravno nestvarno,

dok sirija mora da se obnavlja i dok zapad ne zeli da ucestvuje u obnovi a rusija i iran nemaju sredstva a i jednima i drugima odgovara da asad sedi tu gde jeste.

 

Sta na to kaze tvoj porodicni lekar?

 

Zna se gdje i kod koga su sad pare.

 

Ne brinem se ja za obnovu, a ni moj ljekar. 

I sad dolazimo do kojeg zaključka ? Pokušaj rasturanja Sirije je bio besmislen i uzaludan ? Da li je neko stvarno vjerovao da će to završiti ikako drugačije nego kao što je sad ?

 

Pa nevjerovatno je  koliko je truda, vremena i novca uloženo da se u Siriji pronađu neki ljudi koje zapad može zvati čak i "moderate islamists" pa ćorak, ništa. Kurdi na kraju imaju najveći kapacitet da se "civilizuju", ali kurdski problem je antagonizovao Tursku i sad su se svi našli u neugodnoj situaciji (neočekivanoj) gdje Erdoan kupuje strateške komplekse od Rusije + se takođe strateški oslanja na ruski plin.

 

Asad je jedini ozbiljan igrač, sposoban da opstane, da izdejstvuje pomoć i izdrži. I to je to - džaba su krečili.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Armin said:

 

 

Asad je jedini ozbiljan igrač, sposoban da opstane, da izdejstvuje pomoć i izdrži. I to je to - džaba su krečili.

 

 

 

ucinilo mi se da si napisao da ce asad otici vrlo brzo,

ali eto sada ce ipak da opstane, izdrzace sve nedace, pomoc stize...

 

taj tvoj lekar zbunjuje nas ovde da znas :lol_2:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...