Jump to content

exSSSR


DJ_Vasa

Recommended Posts

7 hours ago, ras kass said:

 

Gde si je upoznao ? Moze pm . ..😀

U Dubrovniku.

 

Kad je već riječ o Bjelorusiji, jedna zanimljivost ili bolje reći bizarnost: Ako ste nezaposleni vodite se kao 'parazit' i zato ste dužni platiti državi, nekih 200-300 eura/god. ako se dobro sjećam.

Što i nije malo para s obzirom na visinu prosječne plaće.

Kad platite, dužni ste detaljno opravdati izvor novca, jer odakle vama pare da platite ako ne radite? 😂

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Bushman said:

U Dubrovniku.

 

Kad je već riječ o Bjelorusiji, jedna zanimljivost ili bolje reći bizarnost: Ako ste nezaposleni vodite se kao 'parazit' i zato ste dužni platiti državi, nekih 200-300 eura/god. ako se dobro sjećam.

Što i nije malo para s obzirom na visinu prosječne plaće.

Kad platite, dužni ste detaljno opravdati izvor novca, jer odakle vama pare da platite ako ne radite? 😂

Uh, ne bih da protivurecim tvojoj zarucenici koja je akademski gradjanin i imala je priliku da uziva u svim blagodetima Belorusije (jer pretpostavljam da si od nje dobio info), ali ic ne verujem ovo. Kao one pompezne idiotarije koje se pisu o Severnoj Koreji samo da bi izazvali neku mesavinu smeha i neverice kod ljudi. Novinari, blogeri, mim stranice i sl bas vole da muzu tu kravu. Npr, u toku SP je na svim medijima isla vest i snimak koji je navodno isecak iz njihovog dnevnika u kojem je prilog sa detaljima meca NK i Portugala u kojem je NK pobedila 7:0. Tako nekako mi to zvuci...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RatzenStadt said:

Uh, ne bih da protivurecim tvojoj zarucenici koja je akademski gradjanin i imala je priliku da uziva u svim blagodetima Belorusije (jer pretpostavljam da si od nje dobio info), ali ic ne verujem ovo. Kao one pompezne idiotarije koje se pisu o Severnoj Koreji samo da bi izazvali neku mesavinu smeha i neverice kod ljudi. Novinari, blogeri, mim stranice i sl bas vole da muzu tu kravu. Npr, u toku SP je na svim medijima isla vest i snimak koji je navodno isecak iz njihovog dnevnika u kojem je prilog sa detaljima meca NK i Portugala u kojem je NK pobedila 7:0. Tako nekako mi to zvuci...

 

Ovo je istina 100%, barem onaj deo da placaju neku taksu za nezaposlenost u tom iznosu. Za pravdanje tog novca ne znam, nemam info o tome, ali mogu da proverim. Otprilike placa se jedna mesecna prosecna plata na godinu dana.

 

Imaju oni I neke poreze za napustanje sumskih ruralnih predela... 

 

Ja sam sa Belorusima u Bjalistoku vec godinama. Dok smo razvijali posao u Poljskoj za nas su radili uglavnom Belorusi. Kad smo se podelili taj deo je pripao bratu. Ali I dalje cesto idem tamo I u kontaktu sam sa tim ljudima. 

 

Razmisljam da napisem nesto opsirnije ovde, ali videcemo... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ok, posle 5 minuta guglanja, izgleda mi da je istina oko "oporezivanja parazita" ta da je zakon zaista implementiran u 2017-oj. Tacno da covek podigne obrve u neverici na jedno par dana. Ukinut je u Januaru 2018-e nakon masovnih protesta. Samo 11% ljudi je ispostovalo placanje tih dazbina u toku trajanja tog zakona.

 

Izvor: dw


Ne bih komentarisao sav bezobrazluk i besmisao uvodjenja takvih taksi, ali nije bas da se placao "harac i danak u krvi" 30 godina.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je i Janusz Korwin - Mikke imao slicne ideje. U clanku o njemu na vikipediji pise:

 

Quote

In regard to welfare, he claimed that "if someone gives money to an unemployed person, he should have his hand cut off because he is destroying the morale of the people".

 

Ne znam bas mnogo u Belorusiji, ali verujem da Lukasenko vlada slicno kao i Vucic. Malo desnicarskog, malo levicarskog populizma.

Link to comment
Share on other sites

U Belorusiji je mnogo gora situacija nego kod nas, ali problem je što ovaj naš ide istim putem kao i Lukašenko. Nije ni Lukašenko napravio ovakav nakaradni sistem odma 90-ih nego je vremenom uvodio sve više i više odbrambenih mehanizama da se ubije bilo kakva kritička misao.

 

Evo kratkog intervjua našeg bivšeg ambasadora Đukića o situaciji u i oko Belorusije :

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

U Belorusiji je mnogo gora situacija nego kod nas, ali problem je što ovaj naš ide istim putem kao i Lukašenko. Nije ni Lukašenko napravio ovakav nakaradni sistem odma 90-ih nego je vremenom uvodio sve više i više odbrambenih mehanizama da se ubije bilo kakva kritička misao.

 

 

 

Ne. Uopste nije tako. Situacija u Belorusiji sad mnogo bolja nego sto je bila ranije, uopste nije uporedivo. On je bukvalno od prvog dana zaveo diktaturu sovjetskog tipa tamo. Poslednjih godina je dosta popustio.

 

Sa druge strane uopste ne vidim paralelu izmedju situacije u Srbiji i Belorusiji. Razlika nebo i zemlja, plus sam siguran da kod nas uopste i ne moze da se zavede takva diktatura. 

4 hours ago, goldberg said:

Mislim da je i Janusz Korwin - Mikke imao slicne ideje. U clanku o njemu na vikipediji pise:

 

 

Pa dobro nije to isto, nije cak ni slicno... Plus je Janusz prilicno nebitan faktor. 

5 hours ago, RatzenStadt said:

Ok, posle 5 minuta guglanja, izgleda mi da je istina oko "oporezivanja parazita" ta da je zakon zaista implementiran u 2017-oj. Tacno da covek podigne obrve u neverici na jedno par dana. Ukinut je u Januaru 2018-e nakon masovnih protesta. Samo 11% ljudi je ispostovalo placanje tih dazbina u toku trajanja tog zakona.

 

Izvor: dw


Ne bih komentarisao sav bezobrazluk i besmisao uvodjenja takvih taksi, ali nije bas da se placao "harac i danak u krvi" 30 godina.

 

To je pokusano 2013 da se uvde. Pa je ukaz donet 2015, pa menjan 2017 godine. Onda su bili protesti pa je opet izmenjen i odlozena primena za 2019 godinu, pa je sad na snazi neka znatno ublazena verzija. Jbg to sto su ljudi odbijali da placaju taksu ne znaci da se ona nije primenjivala.

 

Koga ne mrzi da gugla, postojale su/postoje takse za preseljenje iz sela u gradove, napustanje sumskih oblasti... i razne gluposti koje se mogu opisati kao feudalne. 

Link to comment
Share on other sites

Moje je mišljenje da je u Belorusiji gora situacija za nekoliko klasa u odnosu na nas. Čak je i u Rusiji bolja situacija nego u Belorusiji. Evo par razloga :

 

1. Opozicioni lideri se hapse pred izbore i tako izbacuju iz trke.

2. Ne postoje mediji gde može da se kritikuje vlast (ne računajući internet)

3. Ne postoje nevladine organizacije koje nisu pod kontrolom vlade :)

4. Samo dve organizacije imaju dozvolu da rade istraživanje javnog mnjenja, obe pod kontrolom vlasti

 

Ovi izbori su krunski dokaz čiste diktature. Naime protivkandidatkinja Cikanouskaja (ako sam nab'o :) ) nije ni trebala da bude kandidat na izborima. Naime njen muž koje je poznat kao neko ko kritikuje režim se prošle godine aktivirao na youtube-u i za godinu dana stekao 300k subscribe-ra što je priličan uspeh (ko je aktivan na YT zna koliko je to teško). Kada je to video Lukašenko uplašio se pa ga uhapsio da ga spreči da izađe na izbore i tu je upala njegova žena koja je bez problema skupila abnormalnih 100.000 potpisa za par dana (ovi naši nisu u stanju da skupe 10k za mesec dana) što je jasan znak da je imala ogromnu podršku. Ali naravno opozicija je imala kontrolu na svega 90 izbornih mesta a ovaj je na ostatku mogao da radi šta je hteo i pokrao je izbore. Po nekima realan rezultat je čak bio i obrnut ali to je teško sad kazati jer kao što rekoh u toj zemlji ne smete da istražujete javno menjenje bez dovole države.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Moje je mišljenje da je u Belorusiji gora situacija za nekoliko klasa u odnosu na nas. Čak je i u Rusiji bolja situacija nego u Belorusiji. Evo par razloga :

 

1. Opozicioni lideri se hapse pred izbore i tako izbacuju iz trke.

2. Ne postoje mediji gde može da se kritikuje vlast (ne računajući internet)

3. Ne postoje nevladine organizacije koje nisu pod kontrolom vlade 🙂

4. Samo dve organizacije imaju dozvolu da rade istraživanje javnog mnjenja, obe pod kontrolom vlasti

 

Ovi izbori su krunski dokaz čiste diktature. Naime protivkandidatkinja Cikanouskaja (ako sam nab'o 🙂 ) nije ni trebala da bude kandidat na izborima. Naime njen muž koje je poznat kao neko ko kritikuje režim se prošle godine aktivirao na youtube-u i za godinu dana stekao 300k subscribe-ra što je priličan uspeh (ko je aktivan na YT zna koliko je to teško). Kada je to video Lukašenko uplašio se pa ga uhapsio da ga spreči da izađe na izbore i tu je upala njegova žena koja je bez problema skupila abnormalnih 100.000 potpisa za par dana (ovi naši nisu u stanju da skupe 10k za mesec dana) što je jasan znak da je imala ogromnu podršku. Ali naravno opozicija je imala kontrolu na svega 90 izbornih mesta a ovaj je na ostatku mogao da radi šta je hteo i pokrao je izbore. Po nekima realan rezultat je čak bio i obrnut ali to je teško sad kazati jer kao što rekoh u toj zemlji ne smete da istražujete javno menjenje bez dovole države.

 

Kljucna stvar zasto je gore stanje u Belorusiju od svih ostalih diktatorskih/autoritarnih drzava na evropskom, pa i americkom kontinentu su politicka ubistva i kidnapovanja. Netreba zaboraviti da se situacija u Belorusiji od 2014 godine i promena u Ukrajini zapravo znatno popravila i da ovo cak nije prava vec prilicno umivena slika Lukasenkovog rezima. 

 

Ma njen muz cak nije bio ni glavni opozicioni kandidat. Jednostavno, bukvalno niko drugi nije ostao da se kandiduje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Cikanouskaja (ako sam nab'o 🙂

 

Na beloruskom bi bilo Svjatlana Cihanouskaja, a na ruskom Svetlana Tihanovskaja. E sad problem kod izgovora je slovo ў. To je tzv kratko u. Izgovara se izmedju u i v, ali vise se govori kao v, pa bi na beloruskom moglo da bude i Cihanovskaja.

 

Posto je ona verovatno etnicka Ukrajinka, ime je mozda i Svitlana, pa bi bilo Svitlana Tihanovska. 

 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lukašenko oslobodio jedan deo uhapšenih građana koji su protestovali. MUP izdao javno izvinjenje za prebijanje i maltretiranje ljudi. Moram priznati neočekivano, samo dan nakon pretnje novim sankcijama od EU i neposredno pre sastanka EU ministara gde je i Belorusija bila tema. Čak i u zatvoru se nastavilo maltretranje ljudi jedno svedočenje kaže da su ih terali da pevaju himnu pa su onda prebijali one koji najlošije pevaju 🙂

 

EU mora dobro da osmisli svoje poteze jer preveliki pritisak bi mogao da ga vrati u zagrljaj Putina.

Link to comment
Share on other sites

Policija je pocela da otkazuje poslusnost u nekim gradovima. Do sada je bilo dosta pojedinacnih slucajeva, ali izgleda da je sad otkazala poslusnost kompletna policija u gradu Lida i pridruzila se demonstrantima. To nije mali grad, oko 100 hiljada stanovnika.

 

Grad se nalazi na zapadu zemlje. Belorusi cine samo relativnu vecinu. Veliki broj Rusa zivi u tom gradu, oko 10%. Medjutim Poljaka ima tamo jako mnogo, oko 35%. Vecina stanovnika grada su katolicke veroispovesti (ne postoje tacni podaci, ali ogroman broj Belorusa su katolicke veroispovesti. vecinski oni jesu pravoslavni narod, ali katolika ima jako mnogo, znatno vise nego sto kod Ukrajinaca ima grkokatolika). 

Edited by A sad
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Constantin said:

Kakva je to priča o srpskim specijalcima koji učestvuju u razbijanju demonstracija u Minsku ?

..😎

 

Fake news izbačena od šarlatana propagandiste koji je nedavno izjednačavao "sovjetsku okupaciju" Belorusije sa nacističkom. Ne znam sa kojim ciljem je plasirao ovaj fake o učešću srpske vojske u razbijanju demonstracija, valjda kako bi Srbija u svakoj priči bila prikazana kao neko zlo koje podržava druga zla u svetu.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...