Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

 
 
Priznajem, ne znam bog zna sta o situaciji "dole." I ne znam nista o autoru ove fotke.
 
Samo sam dovoljno mator da pamtim slicne "vesti" i uzalud prolivene suze.
 
'91. sam vec ziveo u USA. Pocela su sranja u SFRJ. Razgovaram sa kumom u Zagrebu telefonom (interneta jos nije bilo). U pozadini cujem Radio 101 kako porucuje nekom porucniku da je identifikovan i da prestane da puca iz konkretnog stana, na javno izrecenoj adresi. Bilo je jos "informacija" o snajperistima JNA koji pucaju u ljude po gradu.
Majku im **bem lazovsku. Ni nakon 30 i kusur godina, niko ne moze da navede ni jedno jedino ime nekog Zagrepcana koji je nastradao od snajperiste.
Ali jos uvek imam cedulju koju je (kao posledicu ovih lazi) nasla moja (vec pokojna) tasta u postanskom sanducetu. Na njoj pise: "DJUBRAD SRPSKA, SELITE ODAVDE!" Morao sam da nju i tasta dovedem u USA i sacuvam im glavu, jer je tast bio oficir JNA (mada vec i tada u penziji!). Nisu se osecali bezbedno u Zagrebu. Koliko je taj osecaj bio realan, ne mogu da procenim. Dovoljno je da je postojao. Kao sto smo i culi od komsija da su ga trazili (ko? koji "oni?").
 
U isto vreme, malo juznije, u Beogradu je Risto Djogo "javljao" da "Turci" u Sarajevu bacaju srpsku decu lavovima u zooloskom vrtu. Kao i u Zagrebu, niko ne moze da imenuje ni jedno dete koje je tako stradalo. Ali se kod mnogih stvorio sentiment prema "balijama" koji traje i danas.
 
Zato sam skeptican i prema ovoj "vesti" koja samo ima svrhu da da potpaljuje. Nema adrese, nema imena ni snajperiste ni zrtve, nema nista. Fotka bi lako mogla da bude i iz Sudana ili nekog americkog filma.
 
Prestar sam i preumoran da opet placem i sekiram se. Izmestio sam dupe na bezbedno mesto. Kao relikt proslosti i relativna retkost (Jugosloven), ovde nemam nikakva manjinska/etnicka/nacionalna prava. Imam gradjanska prava i to mi je dovoljno. U kuci slobodno pricam srpskohrvatski i ni najmanje me nije smetalo kad mi je dete poslo u skolu na engleskom jeziku. Valjda je vazniji sadrzaj obrazovanja nego  jezik na kojem se predaje? Kao roditelj deteta koje je vec davno krenulo na nastavu na jeziku koji mi nije maternji (u mojem slucaju, engleski), ne razumem one koji nece da im deca slusaju srpski ili albanski.
Bez brige, i tako ce im u modernom svetu biti bitnije da znaju nemacki ili engleski.
 
Osim ako im zivotni cilj bude da se osvecuju za nepravde nanete precima od srednjeg veka do '90-ih.
 
Da se vratim na temu i dogadjaje, imam pitanje.
Kome je (i kako) zivot lepsi i bolji jer je sudelovao u sukobima nego bi bio da je sedeou kuci i prao ves?
 
 
 
 
 
 
 
 
Zoćo, autor je nebitan. Možemo da pričamo u tom kontekstu, i je li ovo fotošopirano ili autentično? Mislim da je autentično i nije ništa neuobičajeno kod ovakvih akcija. Da li je zloupotrebljeno ili ne, to je nešto opet sasvim drugo ?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

 
Hvala litijama i SPC koje su smijenile poslednjeg evropskog diktatora i demokratizovale Crnu Goru.


,[emoji39]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E ovaj zaokruženi....bije šakama ko Sveti Ilija.....kad šljepi ovog u prvom redu, tri naredna pomeri dva metra nazad....
 
bJ65pCq.png
 
 
Znači, ovako laički gledano, jer nikad ništa slično nisam video... ovi bez šlemova su mirno, dok su pacifisticki sedeli na ulici, mahali palicama, pesnicama i kamenjem dok su ih kforovci gađali plastičnim štitovima?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Sa PPP-a:
Mislim da se ni Radojičić više ništa ne pita, samo mu se izdaju naređenja. Aleksandar Filipović, bivši šef operative u Policiji Kosova za region sever, snimljen kao jedan od maskiranih napadača na KFOR. Inače je taj bio i na sastanku u sedištu BIE 10. maja sa koga su direktno Dačić i Vulin otišli u Moskvu.
 
Znaci putler traži od vuclera da otvori "drugi front".

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Да ли би Србија била вољна да призна Косово као суверену државу ако би нам они препустили тај део до севера Косовске Митровице, односно тај део који је споран и где живе Срби или већинско српско становништво? 
 
Јел би то била фер трампа по нама?
A srbi južno, njih ko jebe?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nene, hteli da izvuku dva coveka iz okopnjaka koji je ostao u masi (onaj koji je ostecen, imas slike), ostala su im dva vojnika unutra. I hteli su da sklone njih i svoja vozila. 
Znaci pametni ljudi umesto da puste kfor da izvuče svoja dva čoveka, nisu ni to hteli i onda se čude što su dobili po labrnji.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Italijanska premijerka Meloni:

Quote

On behalf of myself and the Government, I express my sincerest feelings of sympathy to the Italian military personnel who were injured during the unrest in Kosovo. I also express the strongest condemnation of the attack that took place against the KFOR mission, which also involved servicemen from other nations. What is happening is absolutely unacceptable and irresponsible. We will not tolerate further attacks on KFOR. It is essential that further unilateral actions by the Kosovar Authorities be avoided and that all parties involved take an immediate step back by contributing to the easing of tensions. The Italian government's commitment to peace and stability in the Western Balkans is maximum and we will continue to work with our allies. I confirm to the Italian military my closeness and the Government's strong gratitude for the extraordinary professionalism and commendable spirit of service they demonstrate in all circumstances.

https://www.governo.it/it/articolo/attacco-alla-missione-kfor-dichiarazione-del-presidente-meloni/22729 (prevod: Deepl)

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

Zoćo, autor je nebitan. Možemo da pričamo u tom kontekstu, i je li ovo fotošopirano ili autentično? Mislim da je autentično i nije ništa neuobičajeno kod ovakvih akcija. Da li je zloupotrebljeno ili ne, to je nešto opet sasvim drugo ?

Zanimljivo je kad pretražiš po slici. Slika se pojavljuje u vesti od juče, pre nereda, sa naslovom SNAJPER SPREMLJEN ZA SRBE?! Autor je republika.rs a.k.a Portal Srpskog telegrafa.

 

Da li je slika autentična? Možda. Da li je snajper upotrebljen? Možda. Znajući autore vesti, da li se slika zloupotrebljava? Sigurno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jedino je pitanje da li su se ovi dobri momci navijaci otrgli Vucicevoj kontroli ili su imali nalog za ovako nesto. S obzirom na to da se vidi po ovim snimcima koje smo videli da su se Rakic i drugari usrali, mozda je po sredi ono drugo.

 

Da li je Kurti svojim nalozima doveo do ovoga - sigurno.

 

Da li su Srbi izazvali sam incident - nesumnjivo.

 

Napao si jedini entitet koji te sigurno cuva tamo. Napao si jedinicu koja cuva Decane (ako su oni clanovi te jedinice).

 

Najtragicnije je to sto me vise nijedan akt gluposti i nacin zabijanja autogolova vise ne cudi.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Smrtokapa said:

Zanimljivo je kad pretražiš po slici. Slika se pojavljuje u vesti od juče, pre nereda, sa naslovom SNAJPER SPREMLJEN ZA SRBE?! Autor je republika.rs a.k.a Portal Srpskog telegrafa.

 

Da li je slika autentična? Možda. Da li je snajper upotrebljen? Možda. Znajući autore vesti, da li se slika zloupotrebljava? Sigurno.

 

 

Ovo je slika iz Zubin Potoka i ne znam od kad je, ali u Zvecanu kada je krenulo sve, sa prozora opstine je izasla cev, nije pucano, vrvt im je samo osigurac za bezbednost. 

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Znači, ovako laički gledano, jer nikad ništa slično nisam video... ovi bez šlemova su mirno, dok su pacifisticki sedeli na ulici, mahali palicama, pesnicama i kamenjem dok su ih kforovci gađali plastičnim štitovima?

 

To mu dodje baš laički :kece:

Svi su mirni i fini dok ne počne. "Kad sudija svirne u pištaljku" svaka psihologija mase radi svoje...nema tu velike matematike.

Link to comment
Share on other sites

Moje mišljenje na temu Kosova koje niko nije tražio:

 

Pre svega, ta tema me ne zanima mnogo jer je isuviše isilovana i izmasakrirana raznim narativima a ja nisam detaljno pratio šta se tu zapravo dešava nikad. Znam samo da se grozim ovih nabildovanih tipova sa kačketima koje god da su fele, taj nije moj.

 

Iako će možda ovo neko shvatiti kao suprotnost mojim stavovima vezanim za ostatak Srbije, ja lično nikad ne bih priznao i potpisao nezavisnost Kosova bez obzira na sve. Svaku vrstu autonomije nad bilo čim - da, nezavisnost - ne, taj potpis od mene ne bi dobio. Dakle, ne negiram uopšte da je srpska politika prema kosovskim Albancima dovela do "Kosovskog pitanja", da su tu sigurno rađeni veliki i sistematski zločini prema albanskom stanovništvu i da je to stanovništvo na neki način trebalo zaštititi kroz međunarodne mehanizme. Pošto je prirodni priraštaj Albanaca u odnosu na Srbe na Kosovu bio neuporedivo veći, vremenom je manjina postala ogromna većina faktički i to je činjenica, kao što je uostalom činjenica da u mnogim državama postoje delovi teritorije koji su dominantno nastanjene nekim drugim narodom a ne konstitutivnim. Meni se inače živo jebe za narode i narodnosti ali sam u teškoj manjini na globalu i taj koncept je i dalje dominantan i stvara najveće probleme na svetu, ne računajući suštinski faktor ogromnih ekonomskih razlika, uz  koncept religije i podele po tim osnovama. Kosovo nije nikakvo srce Srbije ali jeste deo teritorije suverene države isto kao Šumadija, Beograd ili Bačka. Svako oduzimanje teritorije suverenoj državi bez obzira na kontekst jeste pravno nasilje. Meni Kosovo ne znači baš ništa u životu (mada sam bio u Prištini pre 10ak godina), svestan sam da je ono naseljeno 95% albanskim stanovništvom koje je u velikoj meri (sa pravom često) antagonistički nastrojeno ka Srbima, te da je zapravo ogroman metastazirajući tumor na Srbiji koji bi bilo najracionalnije hirurški odstraniti ali nije to deda ostavio nekoj vlasti pa da može sa tim da radi šta hoće, ko je taj autoritet koji će de iure da prizna da deo teritorije suverene države više to nije. Kosovo je za Srbiju kao neko monstruozno dete, ali ne možeš da se odrekneš svog deteta. Ako Albanci na Kosovu mogu i već de facto godinama funkcionišu kao da je to zasebna država, ne znam zašto se pravi problem oko formalizma. Kosovo je de facto njihovo ali je de iure deo Srbije. Nikakvo ali ne može da promeni tu činjenicu. 

 

Problem je jako komplikovan i pre svega krvav. Treba naći načina da postane što manje krvav, a to kriminalcima na vlasti i u Beogradu i u Prištini nikako ne odgovara. Kad sam bio u Prištini, tamo niko nije više pričao o Srbima i Srbiji jer je ta priča odavno deplasirana, već o tome koliko je ta njihova "država" kurac od ovce sa svakim nizom svojih problema i potpuno neatraktivna za život bilo kakvog progresivnog školovanog čoveka. 

 

Dakle, što se mene tiče - sve može, radite šta hoćete, zovite kako hoćete, ako ste jači nek vam bude, čak i da ne ostane na Kosovu nijedan Srbin na popisu stanovništva, opet takav pravni zločin ne bih mogao da napravim. Prosto nam nikakav primer iz prakse i međunarodnog prava ne ukazuje na bilo šta slično, makar dok se držimo ovog koncepta o državama čiji sam takođe protivnik. Ne vidim nikakvu nezavisnost Katalonije, Kurdistana, Republike Srpske ili bilo kog znanog i neznanog wannabe državnog entiteta. Dajte neki primer iz novije istorije ako ja grešim. Pri tome, nikakvom vojskom ne bih branio tu teritoriju jer bi narod samo bezveze ginuo. I naravno, trubio bih na sve strane o ugroženosti bilo kakvog naroda ako je bilo gde ugrožen samo zato što nije "pravi" narod u datom kontekstu. Dakle, u praksi je Kosovo isto toliko srpsko kao npr Austrija ili Kambodža, ali na papiru za mene je deo Srbije. I tako dok ne stasaju neke nove generacije kojima, nadam se, neće biti uopšte bitno ko je koje nacije ili iz koje države, već će se na to gledati samo kao folklor i čisti lokalizam.

 

Možda grešim jer je za mene pitanje Kosova danas samo neka tamo epska priča koja se kupuje i prodaje kako kome odgovara. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kakvo spinovanje u medijima a i u tvom postu sa "nabildovani likovi sa kacketima". 

Ljudi su stavljali kackete i fantomke zato sto posle svakog sranja sa snimka se ide redom i hapse svi koje prepoznaju, a nas dragi AV na sve to cuti. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Igor_ said:

a nas dragi AV na sve to cuti. 

 

 

Ali kakoto, nije mi jasno, kad je covek pre 5 dana izjavio sledece:

 

 

Izgleda da covek laze, neverovatno.

 

 

Mislim, salu nastranu, vecinski Srbi sa Kosova su dali odresene ruke Vucicu da resava pitanje Kosova i covek ih je na kraju prodao. Verujem da sada ima ljudi koji koji uvidjaju da moraju sami da se organizuju i da se bore za svoju lokalnu zajednicu, ali plasim se da je taj voz prosao... 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, 40Wins said:

 

Ali kakoto, nije mi jasno, kad je covek pre 5 dana izjavio sledece:

 

 

Izgleda da covek laze, neverovatno.

 

 

Mislim, salu nastranu, vecinski Srbi sa Kosova su dali odresene ruke Vucicu da resava pitanje Kosova i covek ih je na kraju prodao. Verujem da sada ima ljudi koji koji uvidjaju da moraju sami da se organizuju i da se bore za svoju lokalnu zajednicu, ali plasim se da je taj voz prosao... 

Dali su mu clanovi SL, koji ucenama drze narod. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

A srbi južno, njih ko jebe?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Другачије је стање са њима, ја бар мислим тако јер имам пример како живе Срби из једног места које се зове Пасјане, место код Гњилана. Гњилане је скоро па само албанско становништво, али у том месту Пасјане живи доста Срба и немају никаквих проблема са властима тамо. Рецимо када иду у школу договор је да једна смена буду Срби, друга Албанци и то пролази без икаквих проблема са иједне стране. 

 

Север је друго јер је конфликтна зона и служи за мерење патке власти и једне и друге државе. 

 

Срби који живе у осталом делу Косова су прихватили да живе у другој држави. Имаш ти Србе и у Призрену и Приштини, али су се помирили да су друга држава и понашају се тако. Немају проблем ни са таблицама, ни државним обележјима Косова и једноставно живе као што Србин живи у Канади нпр.

 

На северу је другачија слика јер су ти људи  везани за Београд и њихова обећања као и контролу на неки начин од стране Београда. И то Косово као републику (са њихове тачке гледишта) нервира и понаша се према том делу како се понаша.

 

Ја не знам коме не може да буде јасно да је од 99 политика која се водила за Косово и са једне и друге стране крајње погрешна. Ја не знам шта је требало да се уради и шта је могло другачије, али када нешто не можеш да решиш две деценије и више онда је јасно да или не желиш да га решиш. или си изузетно неспособан а можда и комбинација оба.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Igor_ said:

Kakvo spinovanje u medijima a i u tvom postu sa "nabildovani likovi sa kacketima". 

Ljudi su stavljali kackete i fantomke zato sto posle svakog sranja sa snimka se ide redom i hapse svi koje prepoznaju, a nas dragi AV na sve to cuti. 

 

Pa to je Kurtijev narativ o krimosima sa severa kojim pravda svaki svoj potez uz podrsku domacih i stranih medija.

Link to comment
Share on other sites

Kakvo spinovanje u medijima a i u tvom postu sa "nabildovani likovi sa kacketima". 
Ljudi su stavljali kackete i fantomke zato sto posle svakog sranja sa snimka se ide redom i hapse svi koje prepoznaju, a nas dragi AV na sve to cuti. 
 
Spinovanje nespinovanje, ne deluje mi da su neki akademici u pitanju koji su gađali kfor hrizantemama.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Dali su mu clanovi SL, koji ucenama drze narod. 
Koliko je SL dobila na izborima?
Koliko su dobile stranke koje nisu SL ako su smele da se kandiduju uopšte.

Kao kad bi mi ovde rekli da vučić vlada nelegitimno a on dobio preko 2M glasova. Znaci hoće ga ljudi.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Другачије је стање са њима, ја бар мислим тако јер имам пример како живе Срби из једног места које се зове Пасјане, место код Гњилана. Гњилане је скоро па само албанско становништво, али у том месту Пасјане живи доста Срба и немају никаквих проблема са властима тамо. Рецимо када иду у школу договор је да једна смена буду Срби, друга Албанци и то пролази без икаквих проблема са иједне стране. 
 
Север је друго јер је конфликтна зона и служи за мерење патке власти и једне и друге државе. 
 
Срби који живе у осталом делу Косова су прихватили да живе у другој држави. Имаш ти Србе и у Призрену и Приштини, али су се помирили да су друга држава и понашају се тако. Немају проблем ни са таблицама, ни државним обележјима Косова и једноставно живе као што Србин живи у Канади нпр.
 
На северу је другачија слика јер су ти људи  везани за Београд и њихова обећања као и контролу на неки начин од стране Београда. И то Косово као републику (са њихове тачке гледишта) нервира и понаша се према том делу како се понаша.
 
Ја не знам коме не може да буде јасно да је од 99 политика која се водила за Косово и са једне и друге стране крајње погрешна. Ја не знам шта је требало да се уради и шта је могло другачије, али када нешто не можеш да решиш две деценије и више онда је јасно да или не желиш да га решиш. или си изузетно неспособан а можда и комбинација оба.


Sa kosovskoalbanske strane su se ponašali bas onako kako je trebalo da bi ostvarili cilj tj nezavisnost. A s BG strane su se isto ponašali bas onako kako je trebalo da kim postane nezavisno.
Nema tu šta da se rešava još od 1999. godine.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Pa to je Kurtijev narativ o krimosima sa severa kojim pravda svaki svoj potez uz podrsku domacih i stranih medija.
Nije da nema ni zrnce istine. Ubedite me u suprotno glede nepostojećih kriminalaca na severu. Neki od njih su se i po srbiji prilično raširili sa svojim prljavim parama.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oboriće im tog veselog baticu, a ionako je red i krajnje vreme da se zamene MIGovi za F16.
Neće...fajt bi bio pošten sa neizvesnim ishodom. Ako misliš da VS nabavi F-16 ...možemo mi to bolje, a iskreno mislim da nam uopšte nije potrebna nekakva eskadrila...samo dobar PVO. Možda par dežurnih "lovaca" i po neki za delove [emoji847].....vidiš da je bolje da imamo dronove. A tu je naš naučnik i pronalazač PRDC...tako da...u prednosti smo...

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, shonke said:


 

 


Sa kosovskoalbanske strane su se ponašali bas onako kako je trebalo da bi ostvarili cilj tj nezavisnost. A s BG strane su se isto ponašali bas onako kako je trebalo da kim postane nezavisno.
Nema tu šta da se rešava još od 1999. godine.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Nije da nema ni zrnce istine. Ubedite me u suprotno glede nepostojećih kriminalaca na severu. Neki od njih su se i po srbiji prilično raširili sa svojim prljavim parama.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

 

Ima i vise od zrna istine, a ima i ceo balvan u Kurtijevom oku. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...