Jump to content

Crvendaći vs. Gibaničari


deez nuts.
Message added by 40Wins,

Evo vam Tata topik na Politici. Svako izlivanje na Vox i ostale day to day teme, biće sankcionisano. 

Recommended Posts

1 hour ago, Newcastle said:

Kakvi li su ekstremi kad si ti levi centar, Jovo Kapicic i njemu slicni 🙂

 

Posle WWII su sve drzave napredovale ubrzanim  tempom, da ne ulazimo sada u razloge za to.  Ima u ekonomiji nesto sto se zove efekt sustizanja, a odnosi se na cinjenicu da je u procentima izrazen napredak zemalja koje su na dnu po mnogim parametrima, izrazeniji nego sto je % napredak razvijenih drzava. To je jedan aspekt tog rasta, ali ne i najvazniji.  Najvazniji aspekt jeste cinjenica da su komunisti pozajmljivali novac znajuci da nece moci da ga vrate.  Mnogi ljudi ce danas reci pa sta, to je tako i trebalo, ionako su ti sa zapada sve pokrali.  E zahvaljujuci takvom vidjenju, SFRJ je snaslo ono sto je snaslo. Za normalne ljude, takav odnos prema tudjem novcu se zove kradja, a svaka kradja na kraju bude kaznjena.  Setimo se samo Pariskog kluba, pa Londonskog kluba i oprastanja dela dugova - ne zaboravljaju oni to tako olako, kao sto su se mnogi ovde nadali.  Dakle jedan relativno dobar period nije bio zasnovan na stabilnoj ekonomskoj i drustvenoj politici, nije bilo dozvoljeno privatnom sektoru da  postane nosilac razvoja kao sto je to svu svim normalnim drzavama, pa se zato drzava urusila.  I kada je 90-te trebalo izabrati pravi put, one drzave koje su do tada uzivale u  pravim "blagodetima" komunizma bez pozajmica sa trulog zapada, su naravno ucinile dobar izbor, a mi smo se nadali da nasa lazna bajka moze da traje.  Zbog toga smo danas par svetlosnih godina iza Ceske, Poljske, pa sad evo i Rumunije i Bugarske.  Ko god ima dovoljno godina i ko je posetio ove zemlje pre 90-ih, zna dobro kako je bedan zivot bio u njima - to je bila realna slika levicarskih dometa.  

Pricaj ti sta hoces, nikada i nicim neces moci da me nateras da postanem desnicar, monarhista, ljubitelj crkve, religije, popova, iNdetiteta, tradicije i slicnih gluposti na koje se vecina lozi cak i na ovom forumu. 

Jednostavno, desnica i sve ono sto ona sa sobom donosi mi je strana, tudja i odvratna i to ce tako ostati. 

 

 

Edited by FrediB
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJORDJE said:

Nisam siguran da su bili svesni toga, neki verovatno jesu, veliki broj je verovao u bajke. Ako pogledas da je mozak Jugo ekonomije bio propali student medicine, onda je sasvim otvoreno pitanje da li su bili svesni sta rade. To je kao Grcic i EPS. Da li je on svesno napravio stetu u EPS-u ili jednostavno nije imao pojma sta radi.

 

Ne znam na koga misliš kad kažeš mozak jugoekonomije, mislim da nije postojala jedna ideja koje su se držali kad je ekonomija u piranju, bilo je nekoliko ozbiljnih zaokrete, što sa jedne strane govori da jesu bili svesni grešaka, makar naknadno, sa druge strane činjenica da nijedna reforma nije dala dovoljno dobre rezultate, po meni govori da zdrava ekonomija nije ni bila cilj, cilj je bio održavanje sistema.

Elektrifikacija, gradnja puteva i pruga, građevinarstvo, poljoprivreda, farmaceutska industrija jesu imale rezultata, ostavile su nešto što je moglo dalje da se razvija ali i najboljim vremenima nije moglo da se meri po efikasnosti sa zapadom, uvek je broj zaposlenih bio veći od potrebnog, poslovi su se dobijali dogovorom na komitetima, ako je posao od lokalnog značaja dobija ga lokalna firma, svaka opština imala je trgovinsko preduzeće, svaki region autoprevoznika i poljoprivredni kombinat, svaka republika železaru.
Opet, opismenjavanje je velika zasluga i komunista, makar njima bio cilj da kroj opismenjavanje plasiraju svoju ideologiju, bolje mi je da većina bude pismena, školovana, dobrim delom i stručna nego da ih drži samo pripadnost pokretu.
Školstvo i zdravstvo je bilo bolje nego sada, lekari i inženjeri su mogli da se zaposle na zapadu i da napreduju, pravnici, ekonomisti, sociolozi nisu, ipak je i među njima bio začetak otpora, drugog mišljenja..

Ako se dobro sećam, predsednik komisije za izradu ZURa bio je Kiro Gligorov, mislim da je i on i drugi oko njega bio svestan šta ne valja, ali svako rešenje mora prvo da obezbeđuje neprikosnoveno vodeću ulogu partije.

Samo jedan čovek je imao presudni uticaj na sve, i spoljnu i unutrašnju politiku i ekonomiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, FrediB said:

Pricaj ti sta hoces, nikada i nicim neces moci da me nateras da postanem desnicar, monarhista, ljubitelj crkve, religije, popova, iNdetiteta, tradicije i slicnih gluposti na koje se vecina lozi cak i na ovom forumu. 

Jednostavno, desnica i sve ono sto ona sa sobom donosi mi je strana, tudja i odvratna i to ce tako ostati. 

 

 


😆
 

Pazi, mene ce mozda slomiti kod ljubavi prema crkvi i vlasnicima krupnog kapitala aka cestitim domacinima. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

...Dive,pretpostavljam da je Đorđe mislio na Kidriča.No,postojale su u ono vrijeme petoljetke,po uzoru na SSSR,i na osnovu tih projekcija svi su divili kako bi lijepo mogli biti.

No na stranu to,prvi koji je uočio manjakovisti tog modela bio je đilas.Možemo reći da je bio pijevac koji je preravno zakokurikao.u nekim ranijim javljanjima sam napisao da je Staljin trebao još poživjeti,barem 5 ili 10 godina.Naime,bez promjene političkog sustava,vodeće uloge KP/SKJ u principu nema promjene niti promjene u ekonomiji

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mladenvzz said:

...Dive,pretpostavljam da je Đorđe mislio na Kidriča.No,postojale su u ono vrijeme petoljetke,po uzoru na SSSR,i na osnovu tih projekcija svi su divili kako bi lijepo mogli biti.

No na stranu to,prvi koji je uočio manjakovisti tog modela bio je đilas.Možemo reći da je bio pijevac koji je preravno zakokurikao.u nekim ranijim javljanjima sam napisao da je Staljin trebao još poživjeti,barem 5 ili 10 godina.Naime,bez promjene političkog sustava,vodeće uloge KP/SKJ u principu nema promjene niti promjene u ekonomiji

 

 

I ja sam u prvi mah, pomislio na Kidriča pa sam pogledao Wiki, kaže da studirao hemiju u Ljubljani i Pragu. Drugo, otprilike u isto vreme kad je Kidrič umro odustalo se od prisilnog teranja seljaka u zadruge, čak je neka zemlja vraćana, sa industrijom je valjda već bilo završeno, da bi 10-12 godina kasnije dozvoljeno osnivanje GG preduzeća, neka vrsta preduzetništva, pa još 10 godina kasnije i SOURa, samostalnih a ne složenih OURa. Naravno sve to dokazuje da su (smo) uviđali slabosti i nedostatke ali nije bilo hrabrosti za odlučniji iskorak.

Ako je neka firma iskočila po razvoju tehnologije i uspešnom poslovanju obično je sledilo etiketiranje za tehnokratizam, manjak samoupravljanja.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Dive,raditi i pokušavati djelovati u vremenenima prije devedesetih bilo je prilično,pokušavam biti normalam,zahjevan.Ako si se usmjeravao na vlastito poduzeće,bio si tehnokrata,ako ti je bila u interesnekakova imaginarna opća dobit,bio si komunjara.Moja iskustva i moje frustracije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Stiletto said:

Da je ostalo po Staljinovom? Ne želim ni da mislim o tome.

Ovakvi kao danasnji rusofili bi verovatno odavno bili post... ovaj, marginalizovani, a do devedesetih bi biko kao u Bugarskoj, mozda i gore. Mada bi onda ovi mozda kao svi normalni jedva docekali propast komunizma pa da se integrisu u Evropu i NATO. Mada stanje je to, ovo bre, srbstbo, pa možda i ne bi. Ali onda ove neke generacije ne bi provele najbolje decenije 20 veka, poslednju četvrtinu istog, kako su provele, nego kao što su ih provodile te generacije u Bugarskoj isl, pa je onda OK 😁

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, FrediB said:

Posle WWII su sve drzave napredovale ubrzanim  tempom, da ne ulazimo sada u razloge za to.  Ima u ekonomiji nesto sto se zove efekt sustizanja, a odnosi se na cinjenicu da je u procentima izrazen napredak zemalja koje su na dnu po mnogim parametrima, izrazeniji nego sto je % napredak razvijenih drzava. To je jedan aspekt tog rasta, ali ne i najvazniji.  Najvazniji aspekt jeste cinjenica da su komunisti pozajmljivali novac znajuci da nece moci da ga vrate.

Ovo je malo urbana legenda.

 

Javni dug SFRJ ne počinje da raste posle WWII nego sredinom sedamdesetih, i te "petoletke" koje su u suštini bile i motor razvoja posle II svetskog rata, nisu bile generator duga.


To najbolje govori podatak da je 1961, SFRJ bila u dugu ispod 1 milijarde USD, da bi 1970 bio 2,5 milijardi, a onda skočio na preko 18 milijardi USD (1980). Dug koji se sada vraća, je uglavnom iz tog perioda.

 

Dakle, suština je da industrijalizacija nije bila bazirana na spoljnom dugu, i da su, posebno u tom prvom periodu, ekonomski rezultati bili više nego vidljivi. Zašto se, međutim, odustalo od toga je posebna priča, ali nema veze sa dugom.

 

Ima još jedan zanimljiv podatak vezan za dug. Naime, USA je uredno, beležila emigraciju koja je posle II svetskog rata došla iz SFRJ u USA (poitička emigracija) i to uredno "fakturisala" i poslala SFRJ, kao račun za odštetu. To je prvih godina bilo ignorisano, ali posle 1948. i promene politike prema SSSR-u, i taj dug je morao da se uzme u razmatranje i da se "reguliše".

 

ps. Koliko se sećam fakturisali su nam i neke avione koje su naši "greškom" oborili posle rata.

Edited by Don Juan
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 

I ja sam u prvi mah, pomislio na Kidriča pa sam pogledao Wiki, kaže da studirao hemiju u Ljubljani i Pragu. Drugo, otprilike u isto vreme kad je Kidrič umro odustalo se od prisilnog teranja seljaka u zadruge, čak je neka zemlja vraćana, sa industrijom je valjda već bilo završeno, da bi 10-12 godina kasnije dozvoljeno osnivanje GG preduzeća, neka vrsta preduzetništva, pa još 10 godina kasnije i SOURa, samostalnih a ne složenih OURa. Naravno sve to dokazuje da su (smo) uviđali slabosti i nedostatke ali nije bilo hrabrosti za odlučniji iskorak.

Ako je neka firma iskočila po razvoju tehnologije i uspešnom poslovanju obično je sledilo etiketiranje za tehnokratizam, manjak samoupravljanja.

 

Mislio sam na Sergeja Kraighera, njegovu cuvenu komisiju koja je trebala da nas izvadi iz one bule sa kraja 70tih i pocetka 80tih. Spomenuo si Gligorova, on je sigurno jedan od onih koji su bili svesni posledica zaduzivanja, mnogo je pricao o ekonomiji SFRJ 90tih i kasnije, ali je tada izabrao da cuti, inace bi zavrsio kao Crvenkovski.
H. Klasic je imao rad na temu ekonomiije SFRJ i privredne reforme iz 65te, ako ga pronadjem postavicu ovde. Tu je spomenuto interno istrazivanje partije sa kraja 60tih u kome se navodi da skoro 50% direktora ima samo osnovnu skolu, dok samo 20% ima zavrsen fakultet. Naravno, procenti su varirali po republikama. Spirala Jugo zaduzivanja upravo pocinje kada su smenjeni progresivni politicari po svim republikama pocetkom 70tih, a to sigurno nije slucajnost. Postoje dva razloga, nesposobnost onih kojima se pri kraju zivota Broz okruzio,  njegova nesigurnost nakon svih tih smena. Nije zeleo da rizikuje nezadovoljstovo padom standarda, isti se odrzavao dugovima, bez obzira na dugorocnu cenu. Da je neko tipa A. Markovic dosao na celo SIV-a 71ve, mozda je bilo sanse da se izbegne ekonomski kolaps koji je nastupio kasnije. Kazem mozda , jer smo kao i svaka totalitarna drzava imali dvostruke strukture, drzavne i partijske, a stvarna vlast je bila u partijskim. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 9:25 PM, FrediB said:

Pricaj ti sta hoces, nikada i nicim neces moci da me nateras da postanem desnicar, monarhista, ljubitelj crkve, religije, popova, iNdetiteta, tradicije i slicnih gluposti na koje se vecina lozi cak i na ovom forumu. 

Jednostavno, desnica i sve ono sto ona sa sobom donosi mi je strana, tudja i odvratna i to ce tako ostati. 

 

 

Pa niko te ne tera, sve je stvar slobodnog izbora. Ni ja nisam ljubitelj ekstremista, narocito  onih na levoj strani jer su zlikovci, a ni na desnoj jer su budale.   A posto ova zemlja zaostaje za svetom, onda bi bilo zgodno da sledi primer M.Tacer i njene politike od pre 40+ godina.  Iz njenog primera se moze lepo videti kako se sve sto gore nabrajas smesta na pravo mesto, ono u kojem sve nabrojano pronalazi svoj smisao, a pri tom se ne unistava, niti utice na one koji ga ne ljube bas mnogo. Pa tako monarhija biva prisutna i postovana ali se ne pita ni za sta; crkva pripada vernicima i uticajna je samo onoliko koliko oni to zele; nacija ima mesto u medijima i glavama samo kad pokusaju da im otmu Foklandska ostva, a posle intervencije je opet u drugom planu.  Bandoglavci koji misle da im je bolje da im deca budu rudari nego finansijski strucnjaci bivaju skrajnuti, a navijaci koji bi da biju druge ljude bivaju zatvoreni, a ljubitelji nacionalnog sporta opomenuti da ako bude potrebno, fudbal ce biti ukinut. U ekonomskom smislu, sve sto ne radi biva zgazeno a ono sto je ostalo od firmi naterano da se bori za poziciju na globalnom trzistu.  Obicni ljudi shvataju da je zivot borba a ne igranka. Onima bez skole nije lako ali opet imaju minimum za normalan zivot, ako rade naravno. Ako ne rade, ko ih...  Onima sa vise skole narocito onima sa vise inicijative, sve je otvoreno.  Masovna privatizacija svega sto je hramalo; a u spoljnjoj politici ostro protiv Sovjetskog Saveza, prave i jedine imperije zla.  Dakle, uvek na desnoj strani, ali nikada na strani gluposti. Radila je sve sto je moralo da se uradi, bez obzira na broj glasaca - to se vidi i po cinjenici da je tunjavi Mejdzor dosao na mesto premijera umesto nje (i kasnije doziveo katastrofalni poraz od crvendaca Tonija Blera, pravog sinonima za zlo - hint 99-a).  Uvek na strani pameti i sa dovoljno cojones da  se ne broje glasaci vec da se radi ono sto je neophodno.  Porezi niski, a privatna inicijativa  ohrabrena i podrzana.  Ona je predstavnik odmerenog i krajnje logicnog, racionalnog desnog politickog nazora, apsolutno superiornog u odnosu na sve do danas.  Sada, da li to moze da uspe kod kod nas, mnogi bi rekli kakvi smo mi Englezi, takva nam je i desnica, ali M. Tacer ne bi ni malo interesovalo sta bi mnogi rekli, ni sta bi mislili.  Eto tako moze da izgleda desnica koja je, nadam se, i tebi prihvatljiva.         

Edited by Newcastle
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Newcastle said:

Sada, da li to moze da uspe kod kod nas, mnogi bi rekli kakvi smo mi Englezi, takva nam je i desnica

Upravo je tu caka.

 

U Srbiji, desnica se svodi iskljucivo na: cetnike, Rusiju, putlera, podrsku Z-lotvorima i raznim belosvetskim despotima, buncanja o iNdetitetu i ugrozenom srBstvu, rehabilitaciju raznih kvislinga i ratnih zlocinaca, slavljenje istih, crkvu i njeno mesanje u sve, naci-onanisanje, mrznju prema ''ustasama, *alijama, *iptarima'' itd, negiranje ratnih zlocina, negiranje citavih nacija, mracnjastvo, ''ubi *edera'' i sve sto uz to ide.

 

Dok su jedino levica ili makar levi centar, odnosno ''drugosrbijanci/komuñare'' kako ih mnogi zovu jedina koliko-toliko gradjanska, progresivna, kulturna i civilizovana opcija u Srbiji. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, FrediB said:

Upravo je tu caka.

 

U Srbiji, desnica se svodi iskljucivo na: cetnike, Rusiju, putlera, podrsku Z-lotvorima i raznim belosvetskim despotima, buncanja o iNdetitetu i ugrozenom srBstvu, rehabilitaciju raznih kvislinga i ratnih zlocinaca, slavljenje istih, crkvu i njeno mesanje u sve, naci-onanisanje, mrznju prema ''ustasama, *alijama, *iptarima'' itd, negiranje ratnih zlocina, negiranje citavih nacija, mracnjastvo, ''ubi *edera'' i sve sto uz to ide.

 

Dok su jedino levica ili makar levi centar, odnosno ''drugosrbijanci/komuñare'' kako ih mnogi zovu jedina koliko-toliko gradjanska, progresivna, kulturna i civilizovana opcija u Srbiji. 

Verujem da si shvatio da ja ne propovedam ovo sto navodis u drugom pasusu. 

 

Ali sa druge strane,  pogresno je identifikovati drugu Srbiju sa levicom.  To sto nazivas progresivnom, kulturnom i civilizovanom opcijom u jednakoj meri se moze identifikovati i sa desnicom zapadnog tipa.   Srbija na Zapadu, to je sustina (ipak ne u Svedskoj, nego u Merkelinoj Nemackoj ili Tacerkinoj UK, moze i  Reganovoj USA - to treba da bude model). 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Newcastle said:

To sto nazivas progresivnom, kulturnom i civilizovanom opcijom u jednakoj meri se moze identifikovati i sa desnicom zapadnog tipa. Srbija na Zapadu

Toga ovde nema niti ce biti. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Newcastle said:

Verujem da si shvatio da ja ne propovedam ovo sto navodis u drugom pasusu. 

 

Ali sa druge strane,  pogresno je identifikovati drugu Srbiju sa levicom.  To sto nazivas progresivnom, kulturnom i civilizovanom opcijom u jednakoj meri se moze identifikovati i sa desnicom zapadnog tipa.   Srbija na Zapadu, to je sustina (ipak ne u Svedskoj, nego u Merkelinoj Nemackoj ili Tacerkinoj UK, moze i  Reganovoj USA - to treba da bude model). 

Gledaj ovako. Ako si obican covjek  i radis  neki posao, Ne mogu da shvatim da zagovaras desnicu . Posto zivim na zapadu, zamolio bih te da nam ne solis pamet o zlim komunistima (socijalistima) i mnogo dobrim kapitalistima (sve do jednog majka Tereza). I desnjaci i socijalisti ( mislim na partije ) rade za bogtase, a ti ih zovi kako hoces.Jedino pozitivno sa socijalistima ovdje kod mene je da malo vise dobijemo kad su oni na vlasti.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da verujem sta citam.  Posto zivis na zapadu, mislis da ne postoje ljudi koji su ziveli ili proveli  dobar komad vremena na mestima na koje se redje ide i koji po nesto vide bolje od nekog ko radi za platicu kod nekog “bogatasa” u nekoj nemackoj rupi?   Posto zivis na zapadu , mislis da po pravilu znas vise od onih koji ne zive tu? Mozda ti drugi zive u Koreji, Singapuru ili Pakistanu – nije ti palo na pamet da i tamo postoje “levaci” (srecom u promilima).    Znas ono kad  oko Bozica dodju u zavicaj pa na sve sto im se ne dopadne kazu “Eee kako je to kod nas u SvedskE…” – razmisli da li ovo tvoje pisanije lici na to.  Taj otklon od “bogatasa” –  ta vrsta zavisti je bila izvor svakog crvenog zla, ta zelja da se otme, da se uzme tudje – to je motiv svake revolucije u proslom veku.  Pa ti zivis na zapadu, a prezires kapitalizam – kako su uspeo da se tako unesrecis?

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nikako ne mogu da razumem to sto je nekima OK pljacka, samo zato sto po njihovoj proceni neko ima previse. Djilas je opisao kako su 44te u BG isli po kucama i otimali ljudima slike/namestaj, da bi se opremile vile i stanovi funkcionera. Po cemu se to razlikuje od onoga sto je radio Gering, mislim na pljacku umetnina sirom Evrope, a kod nas imas gomilu ljudi koji ce to i danas da opravdavaju "duhom vremena".

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Ja nikako ne mogu da razumem to sto je nekima OK pljacka, samo zato sto po njihovoj proceni neko ima previse. Djilas je opisao kako su 44te u BG isli po kucama i otimali ljudima slike/namestaj, da bi se opremile vile i stanovi funkcionera. Po cemu se to razlikuje od onoga sto je radio Gering, mislim na pljacku umetnina sirom Evrope, a kod nas imas gomilu ljudi koji ce to i danas da opravdavaju "duhom vremena".

Recimo i ti opljackani su bili pljackasi, prevaranti i spekulanti.

 

Prodavali ljudima u ratu brasno pomesano sa peskom i cizme sa kartonskim djonom, a i pre toga su umesto prave soli prodavali mesavinu soli i kreca i to 2x skuplje.

Da Srbija izlazi na Atlantik ili Mediteran, takvi bi isli u Afriku i Aziju da hvataju robove, trguju njima i uzivaju u plodovima njihovog robovskog rada. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, FrediB said:

Kakva jeftina relativizacija, podmetacina i whataboutizam.

 

 

Ti ne znaš onaj matori vic?

 

Nalete Tito i Hitler jedan na drugog u nekim brdima. Čim ga spazi, Tito drekne, "fašisto!" Hitler ne ostane dužan, "komunisto!" A brda odjekuju, "isto... isto... isto..."

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stiletto said:

 

Ti ne znaš onaj matori vic?

 

Nalete Tito i Hitler jedan na drugog u nekim brdima. Čim ga spazi, Tito drekne, "fašisto!" Hitler ne ostane dužan, "komunisto!" A brda odjekuju, "isto... isto... isto..."

To sto se protivim monarhiji, cetnicima, tzv. svetosavlju, nedavanju svetiLJa, ''domacinima'' i slicnim atavizmima ne znaci da sam ikakav komunista - stavise, kamo srece da se ruZZija vec jednom raspadne ko sto se raspalo ono SSSRanje. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJORDJE said:

Takva objasnjenja je davao i Gering.

 

Svi su imali objašnjenja za svoju pljačku, uglavnom slična, a sva privatna imovina je zasnovana na prvobitnoj pljački, od ratnih pohoda divljih plemena radi pljačke susednih plemena, otimanja useva, pašnjaka, žena, odvođenja u ropstvo, preko malo organizovanijih formi pljačke, posedovanja robova, vojske zadužene za pohode radi osvjanja teritorija, opet, pljačke, dodeli na plodouživanje i upravljanje teritorija i poseda najuspešnijim u tim pohodima a radi vernosti ubuduče. Prve države i prvi zakoni su imali za cilj da opljačkano i legalizuje, da obeshrabri potčinjene da se pobune, da traže više, da najmoćnijem osigura apsolutnu vlast a niajsiromašnije drži u apsolutnoj potčinjenosti.

Siguran sam da feudalna vlastela nije gledala na novu, buržoasku klasu kao na sposobnije i naprednije več kao na pljačkaže i uzurpatore koji su im oduzeli vekovna prava, sve što su rođenjem dobijali, stavljajući rad, trgovinu i znanje iznad božanskih zakona i plemenitog porekla.

Jeste milion puta ponovljeno, ne smeta još jednom, razvoj civilizacije je omogućen plačkom, kolonizacijom, prinudnim radom. 

Imali su i levičari razloga za nezadovoljstvo, pobunu, to što su izboruli bolje uslove rada, veće zarade, je ubrzalo i tazvoj tehnologije i veću produktivnost i dohodak vlasnika kapitala. U većini zemalja, pa i u KJ komunisti su učestvovali na izborima u okviru ustava i zakona ali kad se uvidelo da mogu da predstavljaju ozbiljnu političku snagu, pa i da pobede, zabranjivan je njihov rad, hapšeni su i zatvarani. Komunisti su u Francuskoj, Italiji i Španiji bili u vlasti, lokalnoj svakako, mislim da su odnosi Francuske i USA bili jako zategnuti kad su komunisti imali poziciju da odlučuju o sastavu vlade, da je vršrn veliki pritisak na Francusku da ne sme da izabere vladu sa komunistim u njoj, kriza je završena nekim kompromisom, ne sećem se tačno ko je popustio, ali francuska nije propala, zahvaljujući šraksi u SSSR komunisti su postali nepopularni na zapadu, ali veći deo ciljeva i dalje u svojim programima imaju socijalisti, socijaldemokrati i druge levičarske partije i pokreti i najbolji recept za napredak društva je smena levih i desnih opcija.

Ja pljačku i teror komunista u Jugoslaviji ne opravdavam ni duhom vremenea ni prirodnim pravom, ali nije za očekivati da snaga koja se borila i izborila sa okupatorom sada preda vlast strankama čiji su vođe sedeli u Londonu, Kairu ili sarađivali sa Nemcima.

Danas možemo da pričamo šta su radili, kako su vladali, da osuđujemo i ocenjujemo, svakako moramo sa nekog stanovišta da posmatramo, današnjeg, duha vremena, prirodnog prava, bormbe za opstanak, da se složimo ili ne, samo nikako ne možemo znati šta bi bilo da su se izmirili četnici i partizani, da je vraćena monarhija, da su održani izbori za ustavotvornu skupštinu, možda bi bili bogatiji od Švajcarske, možda bi već tada nestali u građanskom ratu.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde se fokusira na takve pljacke ili stagod bile, a vaznije je pitanje da li bi gibanicari uveli civilizacijski napredak kao crvendaci ili bi kao sad ovi podsticali popovsko silovanje po kucama i vucenje nazad. Ako ne bi, onda ko im klati koske. Npr, evo sad, sve ove sto drndaju o "porodicnim i tradicionalnim vrednostima", to treba mesiti. Tj ako ne drndaju u "minhenskim pivnicama" nego sa nekih mesta na kojima su navodno "autoriteti". Onaj ko to radi, ma ti si bre stetan, i kako do tebe reci ne dopiru, treba te mesiti. Ma pomeri se bre covece i ostavi ljude na miru da se prirodno razvijaju. Pa ako prihvate nesto novo, znaci da staro nije za k ni bilo, ako zadrze nesto staro OK, ali prestani da silujes u glave, zato sto ce onda kad tad doći neki "crvendać" da ti razbije tu glavu (ako će), i onda hajde sve u krug. Oni znaju o "porodicnim vrednostima", koje im se svode na "ovo je ovako bilo u vreme askurđela". More marš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja smatram da je Kraljevina Jugoslavija/Srbija bila veoma slicna danasjnoj Srbiji. Dakle,odron od drzave kojoj su svi hteli da vide kraj i za kojom je malo ko posten suzu pustio.

Kad vidim kako danas izgleda provizorijum u kojem zivim, ko kupuje Genexe, ko zivi po vilama..jos vise osecam odijum prema onima koji 70.godina ne prestaju da kmece zbog nacionalizacije..dok je vecina bukvalno krvavila u gace,manjina je izrabljivala,zelenasila i bavila se spekulativnim poslovima..nisu svoj imetak ni stekli postenim radom,vec enormnom korupcijom i nepostenjem..posto im je sistem i tada to omogucavao.

Nova drzava je opismenila mase i pruzila mogucnost seoskoj i radnickoj deci da se skoluju. Jebale ih vile.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...