Jump to content

Crvendaći vs. Gibaničari


deez nuts.
Message added by 40Wins,

Evo vam Tata topik na Politici. Svako izlivanje na Vox i ostale day to day teme, biće sankcionisano. 

Recommended Posts

23 minutes ago, deez nuts. said:

Izdvajamo iz edicije “cestiti srbski domacini”


06a58bc124f89532325e3fa101489335.jpg


1a02a731ce604cb63a974249f62ce098.jpg

 I sta jos kaze Trisa Kaclerovic, Radovan Dragovic i ostali crveni lazovi?   Cak je i ovaj ljigavi Vesic za njih politicka velicina, bez obzira sto nije tesko izgledati dobar kad se uporedi sa levicarskim ideolozima.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo i Čeda Antić podlegao propagandi.

 

Quote

Autor: Čedomir Antić

Dok je srpska vojska u blatu Posavine i Podrinja branila slobodu i demokratiju, polovina ili čak dve trećine opanaka koje je srpski liferant dopremio vojsci bilo je neupotrebljivo. Bilo je tu kartonskih i dečjih opanaka, a većina nije mogla da izdrži više od jedne sedmice marša. Liferanti su bili dvojica industrijalaca iz Niša, Milan i Vlada Ilić.
Pokrenuta od opozicije u novembru 1914. godine, ova afera je odlagana i zataškavana, da bi posle rata bila zaboravljena, pošto je tokom povlačenja preko Albanije "izgubljena dokumentacija".

https://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:280062-Vojniku-decji-opanak

Edited by erwin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, erwin said:

 

Ne zna se ko je relevantniji - da li Vuceliceve Novosti ili Antic.  Crvenima ne treba verovati nista - oni su izvor svakog zla, kao ni esktremistima.  Evo moze to i ovako da se prikaze  https://sr.wikipedia.org/wiki/Влада_Илић  Pazi dobro,  ja ne tvrdim ni da je ovo drugo sasvim istinito.

 

Edited by Newcastle
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Koje drugo? U članku stoji ono što je Antić napisao.

 

Quote

Међутим, његово име се везује за Опанчарску аферу из 1914.[6], као и за његовог брата Сотира, затим радикалског народног посланика Максима Сретеновића из Горњег Милановца, радикалског народног посланика Уроша Бркића из Кладова, као и чланове кожарске енгрос-фирме Мигрић, Новаковић и Стефановић. Поред огромне материјалне штете за државу, утврђено је да су се многи војници, а нарочито за време Сувоборскe офанзиве, скоро боси борили, јер су се опанци од картона распадали на влази. Испоручили су 793.295 пари опанака, од којих је више од половине било од труле коже или од пресованог картона, тако да нису трајали дуже од 5 до 10 дана.

 

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, erwin said:

Koje drugo? U članku stoji ono što je Antić napisao.

 

 

 Ne pise bas tako: "..његово име се везује за Опанчарску аферу из 1914..."  Dakle, postojala je afera, a ne i dokazi da je taj Ilic krivac.  Mozemo sada samo da nagadjamo da li  je bilo nesto ovako: "-Ne mozemo da isporucimo toliku kolicinu, nema koze.  -Samo ti pravi od onog sto imas, pa neka traje koliko traje...-Ja to necu....- Ko te je pitao da li hoces, napravices  toliko i toliko po toj ceni i daces meni XYZ dinara....".  Postoji kod nas veoma ruzna navika, da se svi uspesni ljudi osporavaju, nazivaju lopovima, da se drugi raduju njihovim porodicnim nesrecama ili poslovnim gubicima, jednostavno rajinski mentalitet preovladava. Udri bogatasa, to je njihovo pravilo.  Setimo se samo kako je Vucic gradio svoju poziciju tako sto je optuzio i uhapsio Miskovica - najuspesnijeg srpskog privrednika koji je tada zaposljavao oko 10,000 ljudi.  Bas me raduje sto cemo uskoro svi morati da doprinesemo placanju odstete.  Pa onda ona prica, Kostic kupio secerane za tri evra, u majku mu lopovsku, a sto je preuzeo dug od 30 milona evra, kome je to vazno... Ima takvih primera na svakom cosku.   Verujem da je tako bilo i sa ovim Ilicem.  Jos ovo, takvi ljudi sigurno nisu cvecke, ali to se od njih i ne ocekuje.  Od njih se ocekuje da svojom inicijativom, novcem, umecem, znanjem, cime god, doprinose uvecanju GDP-a.  To je jedini nacin kako jedna zemlja moze da napreduje, a njeni stanovnici izbegnu zamke siromastva. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, deez nuts. said:

 


069a75b95d70f795ba8d6235458382c6.jpg

 

Ha, ha, bas je bilo divno na tim omladinskim radnim akcijama!  Kakva djubrad su tu pocela politicku karijeru, majko moja.  Samo kad se setim kako su u svoje biografije upisivali  "komandant ORA Morava 75" i slicno, kurcili se tim kao da su konstruisali spejs satl.  E, a kad je 1980. godine SFRJ bankrotirala, onda je bilo "pa kako to moze, pa ko je kriv, pa mi smo radili, pa mangupi u nasim redovima.... bla, bla". Osim danasnjeg zla, nista nije ostalo od crvenih.  

 

BTW & ackchyually, ovaj tvoj cetnik na slici ima petokraku na kokardi 🙂   E, to je pravi opis ovih sa ORA-e (ustaj mala zora jeeeeee, ustaj mala zora svice, na'rani pilice) 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, erwin said:

 

:roflmao:

 

Mišo Brkiću, ti li si?

He, he, nisam, takvi su bili brojevi pre desetak godina, taj uspeh se meri samo brojevima, ne i subjektivnim parametrima.  I nisam neki ljubitelj M.M., ali kad drzava pocne da sprecava ljude da se bave onim sto znaju, onda me to ne raduje. Verujem da i ti tako mislis.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Da da, to su ti najuspešniji srpski preduzetnici... Mišković, Kostić, Karić... Ako ih ne pitaš za prvi milion.
 

 

Ajde mi objasni kako je to Kostic neuspesan, lenj, neznalica, neobrazovan, prevarant, bezobziran,  neposten, kako je zaradio prvi milion?    

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mada ce mnogi reci da sam komunjara, sto ja definitivno nisam..pokusavam na forumu ponekad da predstavim dobre,pozitivne,ali i negativne strane odredjene vlasti tokom nekog perioda.. U skladu sa tim,smatram da su komunisti napravili dosta dobrih stvari,ali i losih..medjutim,kad uporedim njihovo vreme sa onim pre,ali i posle njih, mislim da su napravili najvise da nas priblize svetu i onome sto se zove univerzalnim (civilizacijskim) vrednostima..

Takodje,jasno se moze i videti,procitati i osetiti kako Srbi danas imaju prilicno nacional-romanticarski pogled na period dveju kraljevina - Srbije i SHS (Jugoslavije). Delom jer ne znaju dovoljno o tom periodu,a delom jer je popularno komuniste (o)kriviti za sve..pa i za ono za sta objektivno nisu mogli biti odgovorni.

A te dve kraljevine..tesko je reci koja je bila veci odron od drzave..brojni podaci i pokazatelji govore tome u prilog,ali eto..taj nacional-romanticarski pogled je danas dominantan iako je prilicno iskrivljen.

 

  • Like 11
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Drug Crni said:

Mada ce mnogi reci da sam komunjara, sto ja definitivno nisam..pokusavam na forumu ponekad da predstavim dobre,pozitivne,ali i negativne strane odredjene vlasti tokom nekog perioda.. U skladu sa tim,smatram da su komunisti napravili dosta dobrih stvari,ali i losih..medjutim,kad uporedim njihovo vreme sa onim pre,ali i posle njih, mislim da su napravili najvise da nas priblize svetu i onome sto se zove univerzalnim (civilizacijskim) vrednostima..

Takodje,jasno se moze i videti,procitati i osetiti kako Srbi danas imaju prilicno nacional-romanticarski pogled na period dveju kraljevina - Srbije i SHS (Jugoslavije). Delom jer ne znaju dovoljno o tom periodu,a delom jer je popularno komuniste (o)kriviti za sve..pa i za ono za sta objektivno nisu mogli biti odgovorni.

A te dve kraljevine..tesko je reci koja je bila veci odron od drzave..brojni podaci i pokazatelji govore tome u prilog,ali eto..taj nacional-romanticarski pogled je danas dominantan iako je prilicno iskrivljen.

 

Ne osećamo mi danas posledice zbog Kraljevine nego zbog "komunističkog" nasleđa koje i danas upravlja Srbijom. Svaki period naravno ima i nečeg pozitivnog ali negativna selekcija, podaništvo vođi je posledica iz doba "komunista". I tu naravno imamo razne periode one posleratne baš komunističke i one kasnije karijerističke  i lopovske. Ali obračun sa "neprijateljom" im je uvek bio surov tu nisu menjali metode.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

 
Ajde mi objasni kako je to Kostic neuspesan, lenj, neznalica, neobrazovan, prevarant, bezobziran,  neposten, kako je zaradio prvi milion?    
Čekaj, ti stvarno misliš da su gore pobrojani ovo što imaju stekli zato što su vredni, sposobni, pošteni i vrhunski stručnjaci?

U sposobnost ne ubrajam najpoželjniju srpsku osobinu - "zna da se snađe".
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vojin Đorđević i profesor Predrag Ranković pokradeni.

Da dodam da sam kao mlad dečko imao dosta poteškoća da kontektualizujem objektivni komunistički teror nakon rata, jahanje privrednika i sveštenih lica, upadanje u stanove i kuće (ostadoh i sam bez poveće nekretnine u Beogradu), šikaniranje i čisto streljanje. A onda, negde od 2012te, počeh da naslućujem taj neki zeitgeist...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drug Crni said:

Mada ce mnogi reci da sam komunjara, sto ja definitivno nisam..pokusavam na forumu ponekad da predstavim dobre,pozitivne,ali i negativne strane odredjene vlasti tokom nekog perioda.. U skladu sa tim,smatram da su komunisti napravili dosta dobrih stvari,ali i losih..medjutim,kad uporedim njihovo vreme sa onim pre,ali i posle njih, mislim da su napravili najvise da nas priblize svetu i onome sto se zove univerzalnim (civilizacijskim) vrednostima..

Takodje,jasno se moze i videti,procitati i osetiti kako Srbi danas imaju prilicno nacional-romanticarski pogled na period dveju kraljevina - Srbije i SHS (Jugoslavije). Delom jer ne znaju dovoljno o tom periodu,a delom jer je popularno komuniste (o)kriviti za sve..pa i za ono za sta objektivno nisu mogli biti odgovorni.

A te dve kraljevine..tesko je reci koja je bila veci odron od drzave..brojni podaci i pokazatelji govore tome u prilog,ali eto..taj nacional-romanticarski pogled je danas dominantan iako je prilicno iskrivljen.

 

 

Nije nikakav problem da se kaže da je Titova Jugoslavija bila nedemokratska, da je bilo vansudskih streljanja, hapšenja i oduzimanja imovine, ali problem je što je takva država sa svim svojim manama bila civilizovanija od trule kraljevine, bilo da govorimo o Obrenovićima, bilo o Karađorđevićima, a o „demokratskom” i višestranačkom ispljuvku SFRJ ne vredi trošiti ni reči. Dok su se ljudi pre oko pola veka disciplinovano vakcinisali protiv variole, ushićeno gledali sletanje na mesec, danas misle da će ih Bil GejC čipovati kroz vakcinu, boje se da priđu bankomatu ili elektronskog plaćanja, a školski idol im je nemanjićki mračnjak koji se odaziva na pseudonim sv. Sava, dok je pismenost negde na nivou vremena Vuka Karadžića. Nekada su oni zatucani učestvovali u radnim akcijama, iza kojih su ostali infrastrukturni objekti i zgrade, a danas takvi plivaju za nekakvom krstačom kroz hladnu vodu. Nekada je cela zemlja gledala Kviskoteku, u kojoj se cenilo znanje, a danas gleda Zadrugu, u kojoj se ceni primitivizam. Nekada se kažnjavalo kada javno kažeš Š*ptar, a danas tu reč koriste ministri. Nekada su popovi bili u crkvama, gde im je mesto, a danas luduju po državnim institucijama.

 

Mogu da nastavim sa primerima, ali mislim da je to izlišno. Oni koji su znali kako da se ponašaju posle pada Berlinskog zida (Češka, Slovenija itd.) su sada tamo gde im je i mesto, a oni koji su hteli da se vrate u srednji vek su takođe tamo gde i pripadaju. Neko će ići na skijanje u Tatre ili na Kranjsku goru, a neko će da usklikuje sa ljubavlju mračnom sinu Nemanjića i da 'hrabro' NEДA Kosovo sa Kosmetom i Metohijom.

  • Like 5
  • Love 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

RAZVOJ MODERNE SRPSKE DRŽAVE U KONTEKSTU KORUPCIJE

Aleksandra BULATOVIĆ

Srđan KORAĆ

 

 

KORUPCIJA U VREME VLADAVINE MILOŠA OBRENOVIĆA

 Vladan JOVANOVIĆ

AFERA BELIMARKOVIĆ —NEPOTIZAMI KORUPCIJA U KNEŽEVINI SRBIJI

 Aleksandar R. MILETIĆ

ŽELEZNIČKA AFERA

 Goran ANTONIĆ

KORUPCIJA U VOJSCI KRALJEVINE SRBIJE OD 1906. DO 1912. GODINE

 Aleksandar R. MILETIĆ

PRVI SVETSKI RAT I KORUPCIJA

 Aleksandar R. MILETIĆ

AFERA SA RATNIM PLENOM

 Goran ANTONIĆ

BEČKA AFERA

 Goran ANTONIĆ

AFERA OMNIUM SERB

Goran ANTONIĆ

ZLOUPOTREBE SA OBVEZNICAMA RATNE ŠTETE U KRALJEVINI SRBA, HRVATA I SLOVENACA ŠTA PREDSTAVLJAI KAKO SE SUOČITI SA NjOM 

Aleksandar R. MILETIĆ

ČINOVNIČKA KORUPCIJA NA KOSOVU I METOHIJI U PERIODU DRŽAVNOPRAVNOG PROVIZORIJUMA

 Goran ANTONIĆ

STOČNA AFERA

Goran ANTONIĆ

AFERA ADAMSTAL

 Goran ANTONIĆ

AFERA OKO ŠUMSKOG POSEDA MANASTIRA DEČANI

 Goran ANTONIĆ

AFERA TEOKAREVIĆ

 Goran ANTONIĆ

AFERA SA IZDAVANJEM PASOŠA

 Goran ANTONIĆ

AFERA TURN-TAKSIS

 Aleksandar R. MILETIĆ

 ČINOVNIČKA KORUPCIJA U KRALJEVINI SRBA, HRVATA I SLOVENACA

 Aleksandar R. MILETIĆ

ZLOUPOTREBE BUDZETA KRALJEVINE SRBA, HRVATA I SLOVENACA

 Aleksandar R. MILETIĆ

SKUPŠTINSKI ANKETNI ODBOR ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE

 Goran ANTONIĆ

DRUGA STRANA MITA O „SRPSKIM NACIONALNIM RADNICIMA” U MAKEDONIJI

 Vladan JOVANOVIĆ

KAKO JE UGOVARANA IZGRADNJA MOSTA PREKO SAVE U BEOGRADU —POLITIKA I(LI) KORUPCIJA

 Vladimir CVETKOVIĆ

AFERA „BATNJOL” U SKUPŠTINI KRALJEVINE JUGOSLAVIJE

 Vladimir CVETKOVIĆ

KORUPCIJA DRŽAVNIH ČINOVNIKA U NAŠIČKOJ AFERI

 Goran ANTONIĆ

AFERA ,,GRANAP” 

Srđan CVETKOVIĆ

 

https://www.academia.edu/20407041/Korupcija_i_stvaranje_moderne_srpske_države_2006_

 

1-be7ff5fab5.jpg

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

Nekada se kažnjavalo kada javno kažeš Š*ptar, a danas tu reč koriste ministri. Nekada su popovi bili u crkvama, gde im je mesto, a danas luduju po državnim institucijama.

 

Jedna opaska na ovaj deo, mislim da nikad nije kažnjavana upotreba reči Šiptar, koliko se sećam mi smo u školi učili da je to narod koji većinski živi na Kosmetu, sam naziv nije imao pogrdnu konotaciju mada je većina gledala pomalo pocenjivački zbog siromaštva, nedovoljnog znanja jezika onih Albanaca koje su imali prilike da vide, uglavnom fizičke radnike, nadničare, sve se promenilo osadesetih.

 

Inače, čisto dijalektike radi, ako je današnje stanje u društvu posledica komunizma, onda je komunizam posledica monarhije i njene demokratije i poštenja. Otkud toliki broj pretežno mladih ljudi spremnih da se istovremeno bore protiv okupatora i protiv monarhističke vlade i tzv vojske istovremeno i da postigne pobedu. 

U vreme neprikosnovene vlasti SKJ u SFRJ niko, ajde, skoro niko, nije navijao za SSSR na sportskim takmičenjima, niko nije podržavao intervencije SSSR u Mađarskoj, Poljskoj, Čehoslovačkoj, Avganistanu.

I u vreme komunističke vlasti smo učili o Svetom Svi kao o utemeljivaču školstva i obrazovanja u Srbiji, nisu se, naravno, dovodili popovi u škole, nije sam dan Svetog Sve obeleževan kao praznik ali su nastavnici započinjali časove sa par prigodnih rečenica, opet ne znam da ji je tako bilo u svim školama, sve vreme, ali su lekcije u udžbenicima bile jednake za sve.

Komunisti u Jugoslaviji nisu umeli da se prilagode vremenu, nisu umeli da sačuvaju Jugoslaviju od raspada i krvavog rata, ali rat je izazvan i vođen nacionalističkom ideologijom a ne komunističkom iako su neki, može se reći i mnogi, komunisti zamenili jednu ideologiju za drugi ulu ih udružili, vodili nacionalističke ratove i u svom dvorištu vladali komunističkim metodama, onim sa početka, boljševičkim, staljinističkim, koje su komunisti u SFRJ napustili većim delom još pedesetih i šesdesetih.

 

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

Jedna opaska na ovaj deo, mislim da nikad nije kažnjavana upotreba reči Šiptar, koliko se sećam mi smo u školi učili da je to narod koji većinski živi na Kosmetu, sam naziv nije imao pogrdnu konotaciju mada je većina gledala pomalo pocenjivački zbog siromaštva, nedovoljnog znanja jezika onih Albanaca koje su imali prilike da vide, uglavnom fizičke radnike, nadničare, sve se promenilo osadesetih.

 

Inače, čisto dijalektike radi, ako je današnje stanje u društvu posledica komunizma, onda je komunizam posledica monarhije i njene demokratije i poštenja. Otkud toliki broj pretežno mladih ljudi spremnih da se istovremeno bore protiv okupatora i protiv monarhističke vlade i tzv vojske istovremeno i da postigne pobedu. 

U vreme neprikosnovene vlasti SKJ u SFRJ niko, ajde, skoro niko, nije navijao za SSSR na sportskim takmičenjima, niko nije podržavao intervencije SSSR u Mađarskoj, Poljskoj, Čehoslovačkoj, Avganistanu.

I u vreme komunističke vlasti smo učili o Svetom Svi kao o utemeljivaču školstva i obrazovanja u Srbiji, nisu se, naravno, dovodili popovi u škole, nije sam dan Svetog Sve obeleževan kao praznik ali su nastavnici započinjali časove sa par prigodnih rečenica, opet ne znam da ji je tako bilo u svim školama, sve vreme, ali su lekcije u udžbenicima bile jednake za sve.

Komunisti u Jugoslaviji nisu umeli da se prilagode vremenu, nisu umeli da sačuvaju Jugoslaviju od raspada i krvavog rata, ali rat je izazvan i vođen nacionalističkom ideologijom a ne komunističkom iako su neki, može se reći i mnogi, komunisti zamenili jednu ideologiju za drugi ulu ih udružili, vodili nacionalističke ratove i u svom dvorištu vladali komunističkim metodama, onim sa početka, boljševičkim, staljinističkim, koje su komunisti u SFRJ napustili većim delom još pedesetih i šesdesetih.

 

Ne bi danas niko navijao za SSSR a Rusiju jedan deo stanovnika Srbije smatra bukvalno svojom starijom sestrom. Zašto i kako ne znam ali vidim kod ljudi. Što se tiče lekcija u školi ja nisam imao te lekcije o Sv.Savi ali sam imao o Frasheriju i Hasan Prishtini na primer. Kad smo 1980 išli na neku đačku ekskurziju prvo smo naravno išli da se poklonimo zločincu na Dedinju pa posle prvac na Kadinjaču, naša razredna zamlo vozača da svratimo i do Oplenca i mi malo okasnimo. Pita nas direktor što kasnimo i mi koinci priznamo gde smo bili, naravno da su je otpustili iz škole i naravno da je taj direktor izvesni Ristić 90-tih bio SPS jurišnik i" veliki Srbin" ne sumnjam da je danas u naprdnjacima.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Jedna opaska na ovaj deo, mislim da nikad nije kažnjavana upotreba reči Šiptar, koliko se sećam mi smo u školi učili da je to narod koji većinski živi na Kosmetu, sam naziv nije imao pogrdnu konotaciju mada je većina gledala pomalo pocenjivački zbog siromaštva, nedovoljnog znanja jezika onih Albanaca koje su imali prilike da vide, uglavnom fizičke radnike, nadničare, sve se promenilo osadesetih.

 

Inače, čisto dijalektike radi, ako je današnje stanje u društvu posledica komunizma, onda je komunizam posledica monarhije i njene demokratije i poštenja. Otkud toliki broj pretežno mladih ljudi spremnih da se istovremeno bore protiv okupatora i protiv monarhističke vlade i tzv vojske istovremeno i da postigne pobedu. 

U vreme neprikosnovene vlasti SKJ u SFRJ niko, ajde, skoro niko, nije navijao za SSSR na sportskim takmičenjima, niko nije podržavao intervencije SSSR u Mađarskoj, Poljskoj, Čehoslovačkoj, Avganistanu.

I u vreme komunističke vlasti smo učili o Svetom Svi kao o utemeljivaču školstva i obrazovanja u Srbiji, nisu se, naravno, dovodili popovi u škole, nije sam dan Svetog Sve obeleževan kao praznik ali su nastavnici započinjali časove sa par prigodnih rečenica, opet ne znam da ji je tako bilo u svim školama, sve vreme, ali su lekcije u udžbenicima bile jednake za sve.

Komunisti u Jugoslaviji nisu umeli da se prilagode vremenu, nisu umeli da sačuvaju Jugoslaviju od raspada i krvavog rata, ali rat je izazvan i vođen nacionalističkom ideologijom a ne komunističkom iako su neki, može se reći i mnogi, komunisti zamenili jednu ideologiju za drugi ulu ih udružili, vodili nacionalističke ratove i u svom dvorištu vladali komunističkim metodama, onim sa početka, boljševičkim, staljinističkim, koje su komunisti u SFRJ napustili većim delom još pedesetih i šesdesetih.

 

 

Moram priznati da mi nije lično poznato da je neko kažnjen zbog toga, ali dok sam bio u školi zaista nisam imao uvida u rad sudova i u presude. Naravno, deca školskog uzrasta nisu dolazila do suda, osim možda maloletničkog ako naprave neku veliku glupost, ali takve nisam poznavao.

 

I ja sam učio o Nemanjićima, Karađorđu, Obrenovićima, da se Vuk Karadžić školovao u Tronoši uz napomenu da je školstvo u to doba bilo organizovano po manastirima, a sećam se da je godinama pre Dnevnika išao neki telop za dobrovoljno davanje krvi u zavodu u Ulici sv. Save.

 

U međuvremenu sam se zapitao šta bi Rastko Nemanjić lično pomislio kada bi znao kako ga danas proslavljaju. Postoji zapovest koja glasi „Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati, niti im služiti.” Znam kako je danas, ali mi se čini da bi u to vreme bilo drugačije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

KAd smo kod naziva naroda, naziv Cigani je bio legitiman šesdesetih, dok sam išao u osnovnu školu, nije uvek imao negativnu konotaciju ali često jeste, naziv Romi je došao paralelno sa uspehom filma Skupljači perja i pesme Đelem, đelem, takođe, šesdesetih smo učili u školi da u BiH žive Srbi i Hrvati različite vere, sedamdesetih su već Srbi, Hrvati i Muslimani (veliko M), lično ni jedan naziv nisam koristio u pogrdnom značenju ali sam prihvatao nove nazive jer je manja šansa da se neko oseti povređenim.

Jedan primer, u nižim razredima osnovne škole nas je bilo 22-23 u razredu, od toga polovina Romi, kad je učitelj dobio dojavu da dolazii prosvetni inspektor slao je sve Rome, osim 3-4, kući i to uz instrukciju da ne idu glavnim putem već okolo, da ne bi sreli inspektora, važno mu je bilo kako će inspektor da oceni njega ne i kako će se ta deca osećati, zašto treba da se kriju. Nije bilo sistemske diskriminacije ali ni velikog truda da se pomogne siromašnoj manjini. Na kraju, osnovnu školu je završilo 2-3 učenika od tih 11-12, danas su najveće kuće u selu njihove.

 

 

Edited by Div
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...