Jump to content

Grupa G (BRA,SWI,SER,CAM)


Grupa G  

50 members have voted

  1. 1. Ko prolazi u 1/8 ?

    • Brazil
      48
    • Srbija
      43
    • Svajcarska
      7
    • Kamerun
      1


Recommended Posts

Grupa G je 3/4 kopija grupe E iz Rusije 2018. Brazil, Svajcarska i Srbija opet zajedno, a iz cetvrtog sesira Kamerun umesto Kostarike. Jedna od tezih ako ne najteza grupa na Mundialu. Matematicki gledano Brazil je prvi favorit (i u grupi i po kvotama na SP), Svajcarska za niansu ispred Srbije, a Rigobert Song i druzina su postavljeni kao 4 u grupi.

Raspored (CET)

Švajcarska - Kamerun 24. novembar u 11:00
Al Janoub, Al Wakrah

Brazil - Srbija 24. novembar u 20:00
Lusail Iconic, Lusail

Kamerun - Srbija 28. novembar u 11:00
Al Janoub, Al Wakrah

Brazil - Švajcarska 28. novembar u 17:00
974, Doha

Srbija - Švajcarska 2. decembar u 20:00
974, Doha

Kamerun Brazil 2. decembar u 20:00
Lusail Iconic, Lusail


BRAZIL (1. na FIFA ranglisti)
Pele-in-action.jpg
Golmani: Alisson (Liverpool), Ederson (Man. City), Weverton (Palmeiras);

Obrana: Bremer (Juventus), Eder Militao (Real Madrid) Marquinhos (PSG), Thiago Silva (Chelsea), Danilo (Juventus), Daniel Alves (Pumas), Alex Sandro (Juventus), Alex Telles (Sevilla);

Vezni red: Bruno Guimaraes (Newcastle), Casemiro (Man. United), Everton Ribeiro (Flamengo), Fabinho (Liverpool), Fred (Man. United), Lucas Paqueta (West Ham).

Napadači: Antony (Man. United), Gabriel Jesus (Arsenal), Gabriel Martinelli (Arsenal), Neymar Jr (PSG), Pedro (Flamengo), Raphinha (Barcelona), Richarlison (Tottenham), Rodrygo (Real Madrid), Vinicius Jr (Real Madrid)

Najbolj plasman: Prvaci sveta 5x (1958, 1962, 1970, 1994 i 2002)

 

Kvalifikacije:
Nebi smatrao ludim coveka, koji bi izjavio da se je Brazil prošetao u kvalifikacijama. U 17 utakmica (protiv Argentine drugu utakmicu nikad nisu odigrali) 14-3-0. Ima u Juzni Ameriki neugodnih gostovanja, tako da su stvarno dominirali u kvalama. Kuci (8-0) su pobedili sve (sa Argentinom nisu igrali), a u gostima (6-3-0) neresano su odigrali samo sa Argentinom, Ekuadorom i Kolumbijom. U 17 utakmica gol razlika +35 (40-5) !

Tim i taktika:
Tite najvise voli da igra 4-2-3-1 a najcesce alternative su 4-3-3 ili 4-4-2
Sto se tice prvih 11, nije to vise stari Brazil gde se zna vec unapred prvih 11 (brojevi 1-11)

Svi golmani na popisu su branili u kvalama (Allison 8x, Ederson 5x, Wewerton 4x), ja licno ocekujem Allisona, ali svi su dobro branili pa je Tite na slatkim mukama. Brazil igra uvek sa 4 u zadnjoj liniji Alex Telles/Alex Sandro - Thiago Silva - Marquinhos - Danilo je verovatno najrealnija opcija za prvu utakmicu. Ovde vec postaje interesantno in zavisi od toga, dali ce Brazil igrati sa dve "sestice" (Casemiro i Fred npr.) ili samo Casemiro kao DM. Sve je tu moguce, ali posto Tite veruje Paqueti (odigrao najvise utakmica u kvalama = 14) meni je realan scenario gde ce igrati ova trojica u sredini. U navali je siguran Neymar, vrlo moguce i Vinicius Junior (ili cak Richarlison) a ostalo je nemoguce prognozirati pogotovo jer je i sam Tite pricao o “perninhas rapidas” (fast little legs) i videcemo ko ce od mladjih snaga prvi dobiti najvecu sansu (Raphinha, Antony, Vinicius Jr, Rodrygo, Gabriel Martinelli)

Zvezda: Ovde je sve jasno Neymar 121 utakmica, 75 golova + 54 asistencija. Igra od 10.8.2010 za NT (12+godina) , u kvalifikacijama je bio prvi strelac Brazila sa 8 postignutih golova.

Prognoza:
Zbog odlicnih mladjih igraca meni deluju bolje nego 2018, polufinale. Tanki su na bekovima, pa mozda zbog toga nisu moj prvi pick.
 

ŠVAJCARSKA (15. na FIFA ranglisti)
s-l1600.jpg
Golmani: Gregor Kobel, Yann Sommer, Jonas Omlin, Philipp Kohn

Odbrana: Manuel Akanji, Eray Comert, Nico Elvedi, Fabian Schar, Silvan Widmer, Ricardo Rodriguez, Edimilson Fernandes

Sredina: Michel Aebischer, Xherdan Shaqiri, Renato Steffen, Granit Xhaka, Denis Zakaria, Fabian Frei, Remo Freuler, Noah Okafor, Fabian Rieder, Ardon Jashari

Napad: Breel Embolo, Ruben Vargas, Djibril Sow, Haris Seferovic, Christian Fassnacht


Najbolji plasman: 1/4 x3 (1934, 1938, 1954)

 

Kvalifikacije:
Švajcarska je bila u grupi sa Italijom. U 8 utakmica 5x su pobedili (2x Bugare, 2x Litvaniju i Severnu Irsku) i 3x nereseno (Italijax2, Severna Irska). Protiv Italije su imali puno srece u obe utakmice a negativni junak "brazilac" Jorginho, koji je 2x uspeo da promasi penal. I tako je Svajcarska zavrsila kao 1. u grupi i direktno prosla u Qatar. Gor razlika +13 (15-2).
 

Tim i taktika:
Svajcarci igraju najcesce 4-2-3-1
Na golu je Sommer, iskusan 33-godisnji cuvar mreze Borusije (M). Odbranio je penal Mbappeju na EP i jedan penal Jorginhu (u Baselu). Alternativa je Kobel, igra takodje u Borusiji ali (D) 🙂 Interesantno, poveli su cak 4 golmana na SP. Igraju standardno sa 4 u liniji. Rodriguez- Akanji - Elvedi- Widmer bi mogla biti njihova zadnja linija, stoper Shar je najozbiljnija konkurencija na stoperu, a na bekovima su relativno tanki. Rodriguez igra levoga beka a prirodno je vise levi stoper, a na desnom beku nema vise Lichtsteinera.
Igraju sa 2 zadnja vezna Freuler- Xhaka je najrealnije, ali ako Xhaka upadne u probleme (Arteta je izjavio, da ima stomacni virus) onda je tu Zakaria, koji je igrao vise u kvalifikacijama od Xhake. U ofanzivnijem delu sredine ocekujem Vargasa na levom krilu, a onda ostaju dve variante. Ili Saciri desno i Sow u sredini. Ili Saciri u sredini i Steffen na desnom krilu. Spic Embolo(Seferovic).

Zvezda: Svajcarci koriste ono sta imaju maksimalno. I to im je po meni najveci forte. Ali su realno u blagom padu. Shaqiri jedan od njihovih najpoznatijih igraca igra npr sada u MLS, a za vreme Rusije2018 uspeo mu je veliki transfer iz Stoke City u Liverpool.

Prognoza: 3. mesto u grupi. Nema vise Petkovica, Lihsteinera, vec neko vreme ni Blattera 🙂 Saciri nije vise u peak-u. VAR pravila su jasnije pa ne verujem ni u nove "specialce" tipa Brih. A kad zaboravimo off the pitch" faktore, Srbija je bolji tim od Svajcarske.

SRBIJA (21. na FIFA ranglisti)

maxresdefault.jpg


Golmani: Vanja Milinković Savić (Torino), Marko Dmitrović (Sevilja), Predrag Rajković (Majorka);

Defanzivci: Stefan Mitrović (Hetafe), Nikola Milenković (Fjorentina), Miloš Veljković (Verder Bremen), Strahinja Pavlović (Salcburg), Strahinja Eraković (Crvena zvezda), Srđan Babić (Alemerija), Filip Mladenović (Legija);

Sredina terena: Uroš Račić (Braga), Ivan Ilić (Verona), Saša Lukić (Torino), Nemanja Maksimović (Hetafe), Nemanja Gudelj (Sevilja), Darko Lazović (Verona), Nemanja Radonjić (Torino), Andrija Živković (PAOК), Filip Кostić (Juventus), Sergej Milinković Savić (Lacio), Filip Đuričić (Sasuolo), Marko Grujić (Porto);

Napadači: Dušan Tadić (Ajaks), Aleksandar Mitrović (Fulam), Luka Jović (Fjorentina) i Dušan Vlahović (Juventus).

Najbolji plasman: polufinale 2x (1930,1962)

 

Kvalifikacije:
Srbiju je 2021 preuzeo Dragan Piksi Stojkovic i odmah preporodio ekipu. U tezkoj grupi (sa Portugalom i Irskom) Srbija je posle dramaticne utakmice u Lisabonu i pobede 2:1 osvojila prvo mestu u grupi i otisla direktno u Qatar. Interesatno je, da je Srbija u ovom veku nikad nije zavrsila kao druga u grupi(po rankingu bi to cesto bilo najrealnije) za SP ili je bila prva (2006 Petkovic ,2010 Antic ,za 2018 Muslin ,2022 Stojkovic) ili treca (za 2002,2014) znaci kod nas nema zlatne sredine. Srbija je igrala veoma ofenzivan fudbal, u 8 utakmica gol razlika +9 (18:9) 3,375 po utakmici, to je za tesku grupu bez totalnih outsajdera bas overaski.
 


Tim i taktika:
Piksi je najvise forsirao 3-4-2-1

Vanja Milinkovic Savic. Imamo naravno jos Rajkovica (i Dmitrovica), ali deluje da je u tom trenutku Vanja prvi golman.
Pavlovic- Veljkovic - Milenkovic Po meni to je najbolje i najrealnije. Konkurira i iskusni Stefan Mitrovic, a Erakovicu i Babicu su sanse minimalne.
Levi WB Kostic tu nema price, desno Lazovic/Zivkovic/Radonjic Radonjic je kod Piksija djoker pa ocekujem ili Lazovica ili Zivkovica u startnih 11. U sredini Gudelj i Lukic. Prva alternativa Maksimovic.
Dva ofenzivna vezna naravno Tadic i SMS (alternativa Djuricic).
Spic Vlahovic/Mitrovic

Ako bi pak igrali sa 2 spica (3-5-2, kao protiv Svedske u ligi nacija) onda bi odpao jedan centralni vezni, a SMS bi igrao za niansu defanzivnije ili ako bi jurili rezultat, ostali bi samo sa jednim klasicnim centralnim veznim.

Zvezda tima: Mitrovic. Svaka cast Vlahovicu, Tadicu i Kosticu ali Mitar je legenda reprezentacije, rekorder sa 50 golova...

Prognoza: Prolazak grupe i posle jedna 50/50 utakmica u 1/8. A Piksi zna kako se igra 1/8....znaci cetvrtfinale 😛
 



KAMERUN (43. na FIFA ranglisti)
Roger-Milla-celebrates-scoring-for-Camer
Golmani: Devis Epassy, Simon Ngapandouetnbu, Andre Onana

Odbrana: Jean-Charles Castelletto, Enzo Ebosse, Collins Fai, Olivier Mbaizo, Nicolas Nkoulou, Tolo Nouhou, Christopher Wooh

Vezni red: Martin Hongla, Pierre Kunde, Olivier Ntcham, Gael Ondoua, Samuel Oum Gouet, Andre-Frank Zambo Anguissa

Napadači: Vincent Aboubakar, Christian Bassogog, Eric Maxim Choupo-Moting, Souaibou Marou, Bryan Mbeumo, Nicolas Moumi Ngamaleu, Jerome Ngom, Georges-Kevin Nkoudou, Jean-Pierre Nsame, Karl Toko Ekambi

 

Kvalifikacije:
U grupi je Kameron osvojio 15 od maksimalnih 18 bodova. Izgubili su u gostima od Obale Slonovanace (glavni rival, 13 bodova). Mozambik i Malawi su dobili relativno pouzdano a Obalu Slonovace u poslednjem kolu 1:0 i tako se kao plasirali u playoff, gol razlika +9 (12:3) Pre playoffa bivsi selektor António Conceição je dobio otkaz i umesto njega na klupu je seo Rigoberto Song. U playoff su igrali protiv Alzira i posle poraza kuci 0:1 u Bildi uspeli su da okrenu rezultat dobili 0:1 i izvukli produzetke. A tamo se se zavrsilo 1:2 pa su prosli na gol u gostima. Realno je Alzir bio bolja ekipa u tih 210minuta.

Zvezda: Andre Onana. 23-godisnji golman Intera postao je poznat siroj fudbalskoj javnosti u Ajaxu gde je branio od 2016 do 2022. Mogao je Kamerun imati dobru odbranu sa vrhunskim vratarom ali Song je bez argumentacije izostavio standardnog stopera repke Michael Ngadeu-a(Gent) & protivnici u grupi su dosta napadacki potentni (pogotovo Brazil i Srbija) pa bi mogao imati Onana puno posla.

Najbolji plasman: 1/4 (1990)

Pod Songom Kamerun igra najcesce 4-4-2 (sa dve sestice).

Ocekivan sastav :
Choupo-Moting - Aboubakar
Toko Ekambi - Oum Gouet- Anguissa (Ondua) - Hongla
Tolo Nouhou - Castelleto - Nkolou (neocekivano je otpao Ngadeu iz Genta) - Fai
Onana

Prognoza: Ne uliva mi poverenje selektor Song & stvarno su upali u pretesku grupu pa bi sve osim 4.mesta bilo iznenadjenje, a prolazak grupe prava (mini) senzacija.

Edited by sassha
  • Like 12
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

  • sassha changed the title to Grupa G (BRA,SWI,SER,CAM)

Mislim da selektor Brazila, Tite, ima samo par dilema za prvu utakmicu.

Prva je vezana za fitnes Markinjosa. Dosao je na pripreme sa manjom povredom. Poslednji izvestaji kazu da ce poceti utakmicu sigurno.
Druga je oko napadacke trojke. Po meni, Rafinja startuje 100% utakmicu. Dilema je da li ce Nejmar biti u sredini napada (u kom slucaju Vinicius pocinje levo) ili ce Ricarlison poceti,a Nejmar ide levo (u kom slucaju Vinicius krece na klupi)

Link to comment
Share on other sites

Brazil igra sigurno 4-3-3 gde krilni igraci pomazu po bokovima u odbrani pa se to da kazemo transformise u 4-5-1, odnosno 4-2-3-1. Protiv Tunisa su igrali kako Kontador kaze, licno mislim da ce Nejmar biti najistureniji, a takodje mislim da ako im se nesto obije o glavu, to je vodjenje Ricarlisona i davati istom ozbiljnu ulogu na ovom prvenstvu.

 

Paketu Tite jako ceni i seta ga po pozicijama, Rafinja i Entoni uglavnom ne igraju zajedno i Tite daje prednost jos jednom igracu koji je trenutno u slabijoj formi (Rafinji).

 

Odbrana se verovatno zna.

 

Najslabija karika je po obicaju selektor, uz taj krater koji imaju po bokovima.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da će Brazil protiv nas izadji sa svim adutima napred.  Vini levo, Rafinja desno, Richarlison špic i Nejmar iza njega. Richarlison je precenjen ali takvi igrači obično protiv nas odigraju tekme karijere.

Tiago Silva od 38 ljeta  je impresivan sportista mada se meni trenutno čini bolji Militao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma,kakav Dani Alves..mislim,ja bih voleo,ali nema trika da zaigra protiv nas.

Na poslednjem otvorenom treningu pred put u Katar (Brazil se spremao u centru,u Torinu) Tite je zaista uigravao napadacku postavu sa samo dva veznjaka (Casemiro i Paqueta) i neymarom isped njih + dva krila (Raphinha i Vinicius) + Jesus.

Sad,da li je ovo bila "navlakusa" za nase? Nebitno. Piksi je rekao da sigurno zna ko ce poceti protiv Srbije. Ne moze mu Tite nista :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Profesor said:

Posle zreba Kamerun je proglasen za potpunog autsajdera. Medjutim kladionice uopste ne misle tako. Kvota od 1.7 na Svajcarce je sve samo ne mala.


Ta kvota implicira da je vjerojatnost za pobjedu Švicaraca skoro 60 posto, što je, s obzirom da se igra na neutralnom terenu dosta velika brojka. Po meni malo prevelika kvota na Kamerunce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...