Jump to content

Kako proizvođači, prodavci i pružaoci usluga varaju kupce? Velike i male tajne kokošarenja.


DJ_Vasa

Recommended Posts

Da, to traje vec duze vreme. Pitanje je kako se to desilo i zasto je postalo normalno da u Americi jednostavna zanatska usluga ima tako visoku cenu?  Hocu reci, lako je zamisliti kako je zdravstvo uspelo da  dostigne cene koje su neuporedivo vece nego u zemljama zapadne Evrope- jer su u tom sektoru alternative ogranicene. Zasto je to moguce kod prostih zanatskih poslova?  Zar su tamo bas svi spremni na "sisanje ovaca"?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Newcastle said:

Da, to traje vec duze vreme. Pitanje je kako se to desilo i zasto je postalo normalno da u Americi jednostavna zanatska usluga ima tako visoku cenu?  Hocu reci, lako je zamisliti kako je zdravstvo uspelo da  dostigne cene koje su neuporedivo vece nego u zemljama zapadne Evrope- jer su u tom sektoru alternative ogranicene. Zasto je to moguce kod prostih zanatskih poslova?  Zar su tamo bas svi spremni na "sisanje ovaca"?

 


Zato što mladje generacije studiraju da budu biznismeni, ne da nauče zanat i prljaju ruke. Šala, ali blizu istine. 
Pričao mi prijatelj, tu u komšiluku ko ima skuplju kuću od doktora…vodoinstalater. Lično, jako cenim manuelne poslove. Neka nas deru. Meni sasvim zasluženo. Kao što sam na početku rekla, decenijama se gaji ideja da svaki gimnazijalac mora na univerzitet inače je promašio život. Nadam se da će krenuti sa promenama da poguraju još više programe u višim školama gde se uče zanati. Većinu teških fizičkih poslova ovde rade imigranti. Mislim da su u mom kraju najunosniji poslovi ugradjivanje, održavanje klima uredjaja, vodoinstalateri jer zbog kvaliteta vode često moramo menjati česme, ugradjivanje solarnih panela, krovovi, beton oko bazena, itd. I kad smo kod bazena, stotka mesečno za 20 minuta posla ukupno, materijal iz našeg dzepa. Ne zvuči kao puno, ali nije loš side gig. Ima posla za one koji žele da rade, to svakako. @Eddard Sin jednom zaboravio ključ, zove, a mi poneli s nama rezervni, preko okeana. Pozvao majstora, platio skoro $200. I nije naučio lekciju, desilo mu se ponovo par godina kasnije. 😄

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:


Zato što mladje generacije studiraju da budu biznismeni, ne da nauče zanat i prljaju ruke. Šala, ali blizu istine. 
Pričao mi prijatelj, tu u komšiluku ko ima skuplju kuću od doktora…vodoinstalater. Lično, jako cenim manuelne poslove. Neka nas deru. Meni sasvim zasluženo. Kao što sam na početku rekla, decenijama se gaji ideja da svaki gimnazijalac mora na univerzitet inače je promašio život. Nadam se da će krenuti sa promenama da poguraju još više programe u višim školama gde se uče zanati. Većinu teških fizičkih poslova ovde rade imigranti. Mislim da su u mom kraju najunosniji poslovi ugradjivanje, održavanje klima uredjaja, vodoinstalateri jer zbog kvaliteta vode često moramo menjati česme, ugradjivanje solarnih panela, krovovi, beton oko bazena, itd. I kad smo kod bazena, stotka mesečno za 20 minuta posla ukupno, materijal iz našeg dzepa. Ne zvuči kao puno, ali nije loš side gig. Ima posla za one koji žele da rade, to svakako. @Eddard Sin jednom zaboravio ključ, zove, a mi poneli s nama rezervni, preko okeana. Pozvao majstora, platio skoro $200. I nije naučio lekciju, desilo mu se ponovo par godina kasnije. 😄

 

 

Zanimljive su analize proizvodjaca alata iz 80-ih godina: Slovenija bila mesto za "uradi sam" i kao i uvek, imala najvisi standard na Balkanu.  A republike koje su bile prilicno siromasne nisu imale neku vecu  potraznju za hobi-alatima - Crna Gora,  BiH, Makedonija. Tako da je bilo normalno da visi standard ide zajedno sa sposobnostima pojedinaca, pa i sposobnostima za majstorisanje po kuci.  E sad zasto to nije tako u Americi, posebno je pitanje.  Ja licno zovem majstora bas kad moram, i bas zbog tog ludovanja sa cenama, koje i u BG postaje uobicajeno, imam bas lepu kolekciju raznih alata.  Posebno je zadovoljstvo kad nesto uspem da popravim sam i kad ne moram da guram lovu u dzep nekog klipete koji nije ljubio skolu... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Nije samo u USA, i u Nemačkoj su bezobrazno skupi. Sve te uslužne delatnosti su takve. Dođe bravar, zameni tri brave, 200 eura.

Pregled lekara specijaliste: 80ak eur.

E al zasto mu to placas, ako je rec samo o bravi, to je odvijanje i zavrtanje jednog srafa.  Je l' ti bese ortoped - pa ti srafofe uvijas u kosti pacijenata, a ovaj u vec probusenu rupu u metalu...

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Newcastle said:

 E sad zasto to nije tako u Americi, posebno je pitanje.  Ja licno zovem majstora bas kad moram, i bas zbog tog ludovanja sa cenama, koje i u BG postaje uobicajeno, imam bas lepu kolekciju raznih alata.  Posebno je zadovoljstvo kad nesto uspem da popravim sam i kad ne moram da guram lovu u dzep nekog klipete koji nije ljubio skolu... 

Čuj, ovde možeš da kupiš svakake alatke, mašine, ukucaš u you tube, kako ovo, ono….ali! Šta ako ubrljaš nešto? 
Nemaju svi talenta za takve radove. Evo, imam jednog koji može da plati da mu se nešto uradi lepo, kako treba i brzo…ne, hoće sam, pa čekam tako mesecima da se završi 😀.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ControlFreak said:

Čuj, ovde možeš da kupiš svakake alatke, mašine, ukucaš u you tube, kako ovo, ono….ali! Šta ako ubrljaš nešto? 
Nemaju svi talenta za takve radove. Evo, imam jednog koji može da plati da mu se nešto uradi lepo, kako treba i brzo…ne, hoće sam, pa čekam tako mesecima da se završi 😀.

Znas kako se kaze:  "Sto je brzo, to je i kuso."  Bice, bice, malo strpljenja da to dodje na red kod coveka. 🙂

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Newcastle said:

Al' vas deru tamo, gori su od pijacnih prodavaca na Kalenicu.  250 dolazak, dolaze li avionom ili helikopterom?  Otvori servis koji ne naplacuje dolazak, odraces se od para.  A za rad 150/h, tj tacnije 450/h ako zavrsi za 20 min, ha, ha, pa to je cena advokata, a i oni nisu poznati po milosrdju...   Pravi komunizam, vidimo kako radnicka klasa izrabljuje "intelelktualce"  🙂😞   Kako se doslo do takvih cena? Zar bas niko ne krene sa nekim dampingom, u odnosu na ovu budalastinu? 

Ima i takvih koji ne naplacaju dolazak, ali kada krene leto i imaju gomilu poziva, onda skoro svi naplacuju, moze im se. Godinama su deca zavrsavala razne fakultete, a malo ko isao na zanate posle srednje skole. Zato danas majstori za HVAC, vodoinstalateri, mehanicari deru. Proslednje dve godine opao broj onih koji upisuju studije, konacno su shvatili da kao vodoinstalateri ili razni majstori mogu da zarade preko $100K godisnje i bez studija. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To ce obezbediti str

23 minutes ago, DJORDJE said:

Ima i takvih koji ne naplacaju dolazak, ali kada krene leto i imaju gomilu poziva, onda skoro svi naplacuju, moze im se. Godinama su deca zavrsavala razne fakultete, a malo ko isao na zanate posle srednje skole. Zato danas majstori za HVAC, vodoinstalateri, mehanicari deru. Proslednje dve godine opao broj onih koji upisuju studije, konacno su shvatili da kao vodoinstalateri ili razni majstori mogu da zarade preko $100K godisnje i bez studija. 

 

To ce obezbediti strahovit napredak za USA :),  za 30 godina ima da popravljaju cesme po Akapulku, ima samo da tece, i voda i lovaa...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Newcastle said:

To ce obezbediti str

To ce obezbediti strahovit napredak za USA :),  za 30 godina ima da popravljaju cesme po Akapulku, ima samo da tece, i voda i lovaa...

Mislim da ce znacajno opasti broj diploma za Fine Art, Law Enforcement i razne tipove managementa. Dugo postoji ekstremizam da se za najobicnije poslove tipa data entry trazi fakultetska diploma, pa onda imas gomilu onih koji su diplomirali neku nebulozu, a provedu zivot na poslu tipa Customer Service. To je grupa kojoj je Biden pokusao da plati skolovanje, jer od plate ga nece otplatiti do kraja zivota.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2022 at 8:02 AM, Pletilja said:

Ono sto mi nedostaje u svim lancima maloprodaje to je pomoc oko sklanjanja robe sa kase, to je prepusteno kupcu i onda se dogodi da neko trapav pocne da petlja sa proizvodima i nikako da ode sa kase. 

Ah, pa taj posao je ilegalan u Srbiji i većini drugih zemalja. Zabranjen je (implicitno) zakonom o minimalnoj nadnici. Naime, vi ako hoćete da zaposlite radnika u Srbiji, vi morate da ga platite najmanje, npr, 80k dinara mesečno (bruto). Međutim taj koji pakuje NE prinosi marketu 80k mesečno - ali prinosi, npr, 50k, međutim takvi ljudi su po zakonu ilegalni. Dakle, umesto da imamo, recimo, srećnog 18.ogodišnjaka koji bi trčeći uzeo platu od 30k dinara (neto) - i odveo curu ponekad na večeru i stekao neke radne navike, upoznao kolege ili mentore koji mogu da ga preporuče za drugi posao - i srećne mušterije koje bi rado platili mali premium da im neko spakuje namirnice (ja prvi) i srećnog vlasnika marketa koji ima veći promet, mi umesto toga imamo tog 18-ogodišnjaka u ćorsokaku kako sedi čitav dan u kladionici sa besposličarima, žicka se od roditelja za kafu, i imamo nas koji sami pakujemo namirnice i pravimo gužvu u redu i smanjujemo promet za vlasnika marketa.

 

Što se tiče cena koje završavaju na 9 ili ".99", konvencionalno mišljenje je da je to psihološki trik - kao ljudi lakše kupe nešto što košta "9.99" nego "10", navodno gledaju samo prvu cifru, misle da je to na sniženju itd. Međutim, mene to objašnjenje nikada nije u potpunosti zadovoljilo (kao i bilo koje drugo objašnjenje koje pretpostavlja da su ljudi univerzalno i dugoročni iracionalni). Bolje objašnjenje je da je to nastalo sa dolaskom ovih mehaničkih trgovački kasa, da bi vlasnik marketa smanjio šansu da ga radnik potkrada - terajući ga da, umesto da naplati lepu okruglu sumu i kada mu kupac plati on je strpa u džep, svaki put mora da otvara kasu da bi vratio mali kusur, ali time i registrovao trgovinu. Dobar test ove hipotezi bi bio proveriti da li se, statistički, cene ređe završavaju ".99" tamo gde vlasnici i rade za kasom (male porodične trgovine, recimo).

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

U vezi ovoga sa cenama koje završavaju sa ,99. (.99), u većini država u SAD-u se naplaćuje porez na robu, tako da moraš uračunati još oko, recimo 10%, varira od države do države, drugačiji za hranu, lekove ili konfekciju, itd. Ne vidim da bi me prevarila cena od $19.99, kada u mojoj glavi već vidim $22. Većina je naviknuta na to.
Medjutim, totalno me iznenadilo da se to sada radi i u Srbiji. To mi baš nije jasno, cene sa ovim parama, a skoro retko imaju ili vrate tačan kusur, plus porez vam je uračunat? 

Link to comment
Share on other sites

Negde ne dozvoljavam sebi, unapred u glavi, da odem u prodavnicu a da ne znam šta i koliko. Uvek ponesem neku od svojih većih sportskih torbi u slučaju da se uzima više od nekoliko stvari (Raspon nosivosti 5-20kg), a za manje od toga, ruke su mi dovoljne. Auto je tu za kupiti i dopremiti na veliko, i sa drugog kraja grada kad to zatreba. Otprilike, kese mi zatrebaju prilikom svake 50-te kupovine. To pakovanje na kasi sa kesama je negde teže i sporije, a negde brže i lakše (Zavisi od kasira). Inače ne primećujem da to usporava redove toliko, koliko plaćanje karticom svega i svačega. Evo baš pre neki dan, uletim ujutro u supermarket, uzmem par stvari, i krenem ka kasi, kad ono red od jedno 15m: Vidim posle šta je bilo u pitanju, ne samo da su skoro svi sve plaćali karticom, nego je i komunikacija sa bankama bila spora tog jutra (Dial up sporoća). Možda sam staromodnog rezona, ali ja bi naravno opet napomenuo, da ne mogu da razumem da neko koristi karticu da kupi coca-colu, žvake i čokoladicu...

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

Ima i od toga gore - kad se naređaju ovi sa čekovima, što sam se još u vreme Ante Markovića nadao da će ukinuti :lol_2: Ono, dođe čovek da kupi cigare, kad ono ispred njega neko napunio kolica, a vidiš ga da je čekaš i da će ga kilaviti 10 minuta :lol_2:

 

4 hours ago, AgroLaki said:

Kad nece da mi se otvori kesa, a kasirka naplatila, drugi cekaju... veci stres nego kad izlazem neki projekat pred klijentom. 

 

Možda bi mogao da počneš da ližeš prste, kano što se u Srbiji radi :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Marko said:

Možda sam staromodnog rezona, ali ja bi naravno opet napomenuo, da ne mogu da razumem da neko koristi karticu da kupi coca-colu, žvake i čokoladicu...

 

PO pravilu, plaćanje karticom je brže nego kešom, prisloniš karticu, čuješ pip-pip i gotovo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Možda bi mogao da počneš da ližeš prste, kano što se u Srbiji radi :lol_2:

Ja sam pre 2020. koristio asepsol da dezinfikujem telefon, radni sto na poslu, prao ruke cesce nego drugi, svi mislili da sam budala, a kad je dosla korola, alo momak, daj asepsola...

No, kad bih olizao prst posle pipanja svega po radnji, korpe, kolica, tacno bih pao u nesves', iznosili bi me iz radnje ko badnjak... 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bohumilo said:

Što se tiče cena koje završavaju na 9 ili ".99", konvencionalno mišljenje je da je to psihološki trik - kao ljudi lakše kupe nešto što košta "9.99" nego "10", navodno gledaju samo prvu cifru, misle da je to na sniženju itd. Međutim, mene to objašnjenje nikada nije u potpunosti zadovoljilo (kao i bilo koje drugo objašnjenje koje pretpostavlja da su ljudi univerzalno i dugoročni iracionalni). Bolje objašnjenje je da je to nastalo sa dolaskom ovih mehaničkih trgovački kasa, da bi vlasnik marketa smanjio šansu da ga radnik potkrada - terajući ga da, umesto da naplati lepu okruglu sumu i kada mu kupac plati on je strpa u džep, svaki put mora da otvara kasu da bi vratio mali kusur, ali time i registrovao trgovinu. Dobar test ove hipotezi bi bio proveriti da li se, statistički, cene ređe završavaju ".99" tamo gde vlasnici i rade za kasom (male porodične trgovine, recimo).

 

Moje iskustvo potvrdjuje ovu hipotezu. Na cosku imamo mini-samoposlugu u kojoj radi vlasnik, njegova zena i deca. U asortimanu se nalaze uobicajeni proizvodi i marke koje se mogu naci i u velikim lancima gde se skoro sve cene zavrsavaju na ".99". U nasem mini-marketu sve cene su zaokruzene. Par kilometara dalje, otvorila se nedavno porodicna radnja sa zaokruzenim cenama i multi-kulti asortimanom. Par lokala dalje nalazi se porodicna radnja koja prodaje azijsku hranu - sve cene su zaokruzene. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AgroLaki said:

Kad nece da mi se otvori kesa, a kasirka naplatila, drugi cekaju... veci stres nego kad izlazem neki projekat pred klijentom. 

 

Levom rukom uhvatis kesu za sredinu gornjeg dela (izmedju drski). 

Desnom rukom uhvatis kesu za desnu drsku. (naravno ova dva koraka mogu i simetricno da se urade).

Onda krenes nezno da razmacinjes ruke i teglis kesu u tom delu (nemoj da preterujes). 

Kesa je tako savijena da ima mali "jezicak", uz drsku, koji je unutar spoljnih povrsina kese i kad ovako nategnes kesu taj jezicak "izadje" i onda ga povuces i otvara se kesa. Vecinom su kese (tzv. "tregerice") tako napravljene, medjutim naidjem ponekad u nekim marketima da nije tako. Maxi na vocu/povrcu i na kasi (one "tregerice" koje se kupuju) ima takve kese. Lidl ima one tegljive i ako me secanje sluzi one nemaju ovo. 

 

#SviMiKojiPunoKucamoPaImamoIzlizanePrste

 

Edit: nasao sam i video 😄 

 

Edited by Kooineeperk
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

 

Isticanje cena na xxx,99 meni ne smeta, ne verujem ni da je veliki mamac za kupce, jednostavno je postao navika, možda je u nekom momentu predstavljao mamac, trgovcima je prešlo u naviku, kupci ne primećuju, programi za izradu kalkulacija cena tako funkcionišu, nema tu ni koristi za kasira, češće mi vraćaju kusur za par dinara veći nego što zakinu, mada ja obično taj metal ne uzimam, ne verujem da računaju na to. Ne vidim ni kako to vlasnik kontriliše kasira pomoću cene, kraj svakog računa znači i otvaranje kase, da li će staviti nocvac ili odsečak sa pos-terminala, svejedno.

Takođe, to što nema pomoćnih radnika po većim marketina nije stvar radnog prava, ima dovoljno prostora u zakonu da se nađe odgovarajuća forma ugovora o radu, ionako dobar procenat zaposlenih u trgovini radi na crno.

Jedna osrednja samoposluga ima 4-6 kasa, po pravilu radi jedna, eventualno 2-3 u špicevima, nikad više od tri, barem u BGD, kada bi se i kasiri smenjivali, uvek je jedan iza kase, pomaže pri pakovanju, i radi niz drugih poslića, proces bi išao brže, koliko sam video kod svakog problema sa merenjem, kupac ne izmeri robu ili odabere pogrešni artikal, kasir ide do vage bez obzira koliko kupaca čeka, isto i sa traženjem sitnine, reklamacijama kupaca, onda skoro svaki dan imaju neku akciju, proizvod koji kasir mora da ponudi svakom kupcu, pa ako se neko zainteresuje, počne da ispituje, čemu služi, kako se pokazao, kolika je ušteda, eto razgovora.

Stvarno postoji glupi običaj da se zaposlenom mora dati plata, nekad više liči na milostinju, verujem da bi nam maloprodaja cvetala kad vlasnik ne bi plaćao zaposlene, još kad bi i kupci došli i samo ostavili pare kako bi bili sposobni bisnismeni.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Div said:

 

proces bi išao brže, koliko sam video kod svakog problema sa merenjem, kupac ne izmeri robu ili odabere pogrešni artikal, kasir ide do vage bez obzira koliko kupaca čeka, …

 

Ta sam! Čim dodjem tamo, naviknuta na ovaj naš sistem gde mere na kasi, pa sve dok se ne naviknem na tamošnji, dodjem na kasu, pa moram natrag na vagu. Moglo bi to bolje da se organizuje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...