Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

13 minutes ago, uini said:

 

dakle, ti si u fokusu a ne njihov problem, zato što hoćeš da učiniš ali ako te to ne izbaci iz zone komfora 

A računa se samo da sam pomogao ako to i mene remeti? Mislim, da li je cilj onda tog aktivizma da se suštinski poboljša položaj žena ili da se drugima oteža život/položaj/govor/da se izbace iz zone komfora? 

 

Evo, zalagao bih se i da žene imaju veću platu za ista radna mesta, uz isto obrazovanje i iskustvo + 1-2 dodatna slobodna dana mesečno, jer smatram da bi trebalo nadoknaditi (bar na taj način) što nisu (bile) ravnopravne kroz čitavu istoriju. Stvarno me ne bi pogodilo. Ali, mogu reći, uništavati jezik na ovaj način bilo bi, za mene, apsolutno neprihvatljivo. 

Edited by Dropkick Murphys
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

 

ne, već se računa da si pomogao ako lično remećenje nije faktor ali vidi mene, učim tebe o hrišćanstvu i srodnim metodama i disciplinama, budala.

to što ti pričaš je samo teorija i univerzalna stvar koja bi mogla da se ubaci na bilo koju temu, bez ulaska u suštinu

 

to ovde nije slučaj, jer pričamo konkretno.

 

znači, nije dovoljno da se sve prebaci u ženski rod (što mi je bolja opcija), nije dovoljno da imaju veću platu za isto radno mesto, nije dovoljno da su apsolutno ravnopravne (čak sam rekao da sam sasvim ok sa tim i da imaju povlašćen status). sve je to džaba, moraju ljudu i da se remete i kroz govor/jezik, jer to je krucijalna stvar. i to ne tako da se sve promeni u ženski rod, kako sam rekao da bih pristao (i svakako bi me remetilo, dok ne uđe u naviku), mora se pisati /pričati u oba oblika, jer...šta? 

 

ne znam da li primećuješ koliko si otišao u krajnost i koliko ovo što pišeš je stvarno smešno

 

(o mom hrišćanstvu i onome što radim (ili ne radim), da li me remeti ili ne u pravom životu ne bih pisao po forumu, a ni pričao drugima, jer hrišćanski je uraditi bez da bilo ko zna)

prevashodno treba shvatiti da li time: 1. uopšte pomažeš i 2.  što pomažeš jednoj grupi ljudi odmažeš mnogo većoj, ali to je očigledno nebitno u celoj priči

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au brate kakav spin, forumašice Dropkick... Hoćeš da nas ubediš da bi ti bilo lakše/lepše/prirodnije da od sutra sada sve počnemo da govorimo u ženskom rodu umesto u oba roda istovremeno. Ne zajebavaj. 

Edited by Eddard
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Dropkick Murphys said:

sve je to džaba, moraju ljudu i da se remete i kroz govor/jezik, jer to je krucijalna stvar.

 

dragi gledaoci, evo još jednog kojem je izbrisano pamćenje ili čita samo svoje postove.

 

(o tvom hrišćanstvu govore reči i dela a ti najbolje znaš kakvi su, ne trebam ti ja za to)

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Dropkick Murphys said:

U ovom konkretnom slučaju, sekli bismo celu šumu da bismo napravili jednu bejzbol palicu, a ne igramo bejzbol. 

Zamišljam sebe da pričam uvek "gde ste bili/bile, šta ste radili/radile, koliko dugo ste šopingovali/šopingovale, baš ste jeftino prošli/prošle".

Verovatno bih radije prešao na znakovni jezik, pošto sam ga delom i naučio na fakultetu. 

 

Ali ti ne smeta i nije rogobatno upotrijebiti rijec šopingovali ???

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

Au brate kakav spin, forumašice Dropkick... Hoćeš da nas ubediš da bi ti bilo lakše/lepše/prirodnije da od sutra sve počnemo da govorimo u ženskom rodu umesto u oba roda istovremeno. Ne zajebavaj. 

Da, bilo bi mi lakše da govorim: gde ste bile, šta ste kupile, koliko ste platile, umesto: gde ste bili/bile, šta ste kupili/kupile, koliko ste platili/platile.

Da li je prirodnije, možda nije, ali jednostavnije svakako i kada bi me  ikad iko pitao da odlučim, to bi bilo ovo prvo. 

 

Ali se neće desiti ni jedno, niti drugo, pa sam bez razloga izgubio vreme na ovu raspravu. Puko teoretisanje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kronostime said:

Apropo ove lingvisticke rasprave: kada bi se sastali stanovnici iz X, XIII, XVIII i XX veka iz istog zaseoka - ne bi se razumeli. :s_d:

PS. Vazi za bilo koju naciju.

 

Jadna lingvistika sta joj ljudi sve rade, jezik je svacija prcija. Ova rasprava lici na ono sto smo kao deca govorili - "celavi bez ruku za kosu se vuku". 

 

Btw, ja videla u naslovu "zenska revolucija" pa pomislila na ovu veliku i vaznu stvar koja se desava u Iranu.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Just now, Cyber said:

 

Jadna lingvistika sta joj ljudi sve rade, jezik je svacija prcija. Ova rasprava lici na ono sto smo kao deca govorili - "celavi bez ruku za kosu se vuku". 

 

eheheh jes, bravo macjori [kazem ovo rodno-nebitno, "macjori", da bih te hajpovao, tj tvoju misao].

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Cyber said:

 

Jadna lingvistika sta joj ljudi sve rade, jezik je svacija prcija. Ova rasprava lici na ono sto smo kao deca govorili - "celavi bez ruku za kosu se vuku". 

Problem je nametanje silom  jezickih normi u bilo kom cilju.

Da se vratimo na crkveno-slavjanski kao najduzi standard u istoriji i pisemo tako na Forumu, cesnjejsja Sajberko, blagoslovena medju gospama severnih obala?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

i dalje je najvaznije sta ti zelis a ne sta je zenama potrebno, @Dropkick Murphys

Voleo bih jedan referendum na koji bi pravo glasa imale samo žene, gde bi im bili dati jasni primeri i predlozi jezika kakav je trenutno i rodno senzitivnog jezika, čisto da vidimo kolikom procentu žena je potrebno ovo o čemu se piše i koliko njih bi ga promenile. 

 

Ako bih se kladio, uložio bih pare na "manje od 10%".

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Eddard said:

Hoćeš da nas ubediš da bi ti bilo lakše/lepše/prirodnije da od sutra sada sve počnemo da govorimo u ženskom rodu umesto u oba roda istovremeno. 

 

8 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Da, bilo bi mi lakše da govorim: gde ste bile, šta ste kupile, koliko ste platile, umesto: gde ste bili/bile, šta ste kupili/kupile, koliko ste platili/platile.

Da li je prirodnije, možda nije, ali jednostavnije svakako i kada bi me  ikad iko pitao da odlučim, to bi bilo ovo prvo. 

 

Ali se neće desiti ni jedno, niti drugo, pa sam bez razloga izgubio vreme na ovu raspravu. Puko teoretisanje. 

 

5 minutes ago, uini said:

i dalje je najvaznije sta ti zelis a ne sta je zenama potrebno, @Dropkick Murphys

 

Pa hahahahahahaha! 

 

@Eddard ga pita konkretno za njega, kako bi mu bilo.

@Dropkick Murphys odgovori na postavljeno pitanje.

i onda se ubaci @uini sa iznosenjem zakljucka da @Dropkick Murphys stavlja sebe ispred drugih. 

 

Pa da li je ovo realno? 😄 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Eddard je bio brži, ali moram separatno da pitam @DJ_Vasazar nije ženski rod imenice prevodilac prevoditeljka, a ne prevodilica? 

Postoji taj oblik, a uzet je iz hrvatskog jer kod njih postoji prevoditelj. Mi u zezanju kažemo prevodilica, što je kolokvijalizam u okviru branše.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Da, bilo bi mi lakše da govorim: gde ste bile, šta ste kupile, koliko ste platile, umesto: gde ste bili/bile, šta ste kupili/kupile, koliko ste platili/platile.

 

Ovo je mešanje baba i žaba i nema ama baš nikakve veze sa onim o čemu raspravljamo.

 

Ispravniji primer bi bio da ti je lakše da kažeš da na ovoj temi diskutuju forumašice, a ne forumaši i forumašice. 

 

9 minutes ago, Kooineeperk said:

 

 

 

Pa hahahahahahaha! 

 

@Eddard ga pita konkretno za njega, kako bi mu bilo.

@Dropkick Murphys odgovori na postavljeno pitanje.

i onda se ubaci @uini sa iznosenjem zakljucka da @Dropkick Murphys stavlja sebe ispred drugih. 

 

Pa da li je ovo realno? 😄 

 

Nemam objašnjenje šta je tebi tu smešno i zašto ne kapiraš šta uini hoće da kaže. 

Link to comment
Share on other sites

Evo jedne male studije o tome koliko polno obelezavanje naziva nekog zanimanja ustvari otezava autoritet kod suprotnog pola.

 

https://www.gendereconomy.org/how-occupations-become-gendered/

 

Quote

For example, public relations, nursing, and teaching are considered “female-gendered” occupations, whereas stock trading, engineering, and construction are considered “male-gendered” occupations. In addition, research suggests that women are perceived as less authoritative than men in work contexts.

 

 

Evo jos jedna studija, predugacka je, ali ako nekog interesuje https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/0268580906061380

26 minutes ago, uini said:

i dalje je najvaznije sta ti zelis a ne sta je zenama potrebno, @Dropkick Murphys

 

Pa sve je onaj fazon 'ja tebe cenim i postujem, ali nemoj molim te da mi trazis...'

Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:
2 minutes ago, Kooineeperk said:

Vec duze vreme spustas na licni nivo, samo nastavi... 🍻 

 

 

6 hours ago, Kooineeperk said:

 

Da li si ti zaista uvek toliko bezobrazan ili samo sada? (retoricko pitanje)

 

Da, nekada ti necu ostati duzan. A sve je krenulo od onog tvog "alo bre liku", pa preko prozivanja za nepismenost, brisanje pamcenja, prozivanje da li sam gej (sa losim iskustvom ili osvetom), itd... 

 

Ali sam ovaj put odlucio da te iskuliram i obrisem adekvatan odgovor koji sam napisao. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Voleo bih jedan referendum na koji bi pravo glasa imale samo žene

 

Ovo je diskriminacija ali ne muskaraca vec opet zena. Ali svejedno ja sam za to da se i zivotinjama omoguci da imaju svoje muske i zenske oblike...

 

Zasto moze da bude lav i lavica,  a zirafa ili zebra ili krokodil tu ne znas da li je u pitanju musko ili zensko....u srpskom recimo nema moj omiljeni naziv za zenku leoparda - to smatram skandaloznim i nefer.

 

A pazi, ima vepar i krmaca....ima krava i vo...a ngde je ameba?

To mislim muska ameba obzirom da je ameba vec zensko...Recju uzas i papazjanija sa rodom. Sve sto je zensko kao buva, kamila, pomenuta ameba i sta sve ne - ima samo u zenskom rodu. ccccccccc zivot je jedna jezicka ogavstina.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dropkick Murphys said:

 

1 hour ago, Eddard said:

 

E, ANUS je prava adresa za ovakva pitanja... Da se oni pitaju, i hrvatski jezik je gramatički nepravilan, a o crnogorskom da ne pričamo. 

 

Oni se zapravo tu mnogo i ne pitaju jer ovde postoji jedna papirološka zavrzlama. O jeziku se obično izjašnjava Odbor za standardizaciju srpskog jezika. Taj odbor je osnovan pri Institutu za srpski jezik SANU, ali je u pitanju outsourcing. Evo šta piše na njihovom sajtu, tj. kakav je sastav:

 

Оснивачи Одбора су три академије наука и уметности (САНУ, ЦАНУ и АНУРС), Институт за српски језик САНУ и Матица српска, факултети из Србије, Републике Српске и Црне Горе на којимa се студира и изучава српски језик, те Српска књижевна задруга. Одбор представља стручно тело које обједињује највећи број институција и појединаца од струке, који су постигли готово једногласан став о најважнијим питањима у вези са статусом српског језика у Србији и на целокупном српском говорном подручју.

 

Spisak članova dotičnog odbora je maltene kao telefonski imenik. Ne znam koliko se sastaju u praksi i koliko ih učestvuje u odlučivanju. Ono što su napisali deluje sasvim pristojno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...