Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

11 hours ago, DJ_Vasa said:

 

ne poznajem nijednu koleginicu koja se bavi prevođenjem, samim tim i jezikom, a koja bi se nazvala prevodilicom


Prevoditeljka, Vaso. Evo, da upoznaš neke ;):

 

https://www.google.com/search?rlz=1C9BKJA_enDE618DE618&hl=en-US&sxsrf=ALiCzsYZOFohphdfd87CXtRD4Uqrd-6Mfg:1664962036755&q=prevoditeljka&nfpr=1&sa=X&ved=2ahUKEwjIo4_24sj6AhWOraQKHffiChUQvgUoAXoECAMQAg&biw=1366&bih=905&dpr=2#ip=1

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

 

a zasto tacno postoji taj otpor? da li ta osoba koja ima otpor, smatra da je nepovredivost strane reci u univerzalnom obliku vaznija od poruke koju te zene, koje drze do toga, zele da istaknu ili je u necem drugom problem?

 

da li je ta osoba koja pruza otpor ugrozena tim cinom ili smatra da ove zene nisu [dovoljno] ugrozene da bi se solidarisali ili pak nesto trece??

 

Zašto bih morao da budem ugrožen nekim činom da se ne bih slagao sa nečim, ili smatrao da je glupost? Pošto otpor u ovom slučaju nije: 'ne treba da postoji rodno-senzitivni jezik kao metod borbe za još veće opšte dobro', nego: 'ne slažem se sa ovom varijantom istoga.'

 

To je valjda moje pravo, ili me u ovom slučaju solidarnost prema ženama obavezuje da se slažem sa svakom ženom, u svakoj situaciji, čak i kad se ni mnoge žene ne slažu? Zar ne mogu jednostavno da se ne slažem sa nečim, a da nisam nesolidaran sa svim ženama u procesu? Mnogo mi je to nešto kategorično.

 

Kada imamo navedeni primer, u kojem je osobi očigledno problem to što ispred imenice može da se turi zamenica 'taj', ignorišući svu logiku i značenje same reči, koja je uopšte poruka koja se šalje?

Ja smatram da potenciranje razlike, gde pritom razlika ne postoji, nije ni metod, ni potencijalno rešenje, a ni dobra poruka u tom slučaju. 

 

Edited by fillam
Link to comment
Share on other sites

@fillam, van diskusije je tvoje pravo da imas stav i misljenje koje je drugacije, to se podrazumeva.

ja tebe ili sve redom pitam ovo, zato sto je moj vajb, da kada je neko ugrozen, obespravljen, limitiran i ocekuje nekakav ustupak, u ovom slucaju simbolicki, jer sam za sebe ne pomaze puno - ja cu rado uciniti taj ustupak, zato sto je u mojoj glavi vazniji milimetar pomaka za polozaj zena (ocigledno je da postoji misljenje da je milimetar moguc na ovaj nacin), nego sto cu meriti koliko je to tacno kategoricno na mojoj licnoj skali kategoricnosti.

 

zato sam i pitao kronosa da li bi radije nosi kesu iz maksija na glavi kada izadje napolje, ako mu neko relevantan garantuje da ce to uciniti milimetar pomaka u poziciji zena.

Link to comment
Share on other sites

Svet danas: 

 

Hocemo rodnu rodno senzitivni jezik! To je najbitnije!

 

Spoiler

 

Svet nakon dosta mukotrpnih godina/decenija postizanja rodne rodne senzitivnosti jezika:

 

Eeeee a cekaj, zasto sam/je ja/ona manje placena? Zasto ne mogu/moze da se zaposlim/zaposli kao varilica?

 

Spoiler

 

Svet nakon jos par godina i  postizanja sustinske ravnopravnosti polova:

 

- Konacno uzivas u varenju? 

 - Da, ovo mi je zapravo bilo bitno, da dobijem istu priliku da radim i da budem jednako placena. Steta sto mi je ostalo jos samo par godina do penzije. 

- Drago mi je da smo konacno ravnopravni.

- Osim sto sam ja prethodnih decenija bila manje placena pa ce mi i penzija biti manja... 

 

Spoiler

 

Svet par godina nakon toga, neke nove generacije:

 

Eeeee a cekaj, kako smo to ravnopravni ako nam se profesija razlicito naziva?! Zasto sam ja varilica a ti varilac? Varilica zvuci diskriminisuce! 

 

Hocemo univerzalne nazive profesija!

 

 

 

Edited by Kooineeperk
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kooineeperk said:

 ali to se nece dogoditi u dogledno vreme, nazalost. 

 

(slažem se sa tobom ovde ali) zašto misliš da neće?

- ako krenu tako da govore, lice će im se istopiti kao u finalu raiders of the lost arc nacistima?

- smejaće im se drugari na motoraškom skupu ili na litijama?

- smatraju da je to početak ženske supremacije u kojoj će biti streljani na ulici ako su srećni?

- neće moći da oproste sebi uveče kada legnu koje su roblje, a mislili su da su najniže pali kada su čekali u redu za benzin ili u banci?

- veruju da je mesto ženi pored šporeta pa im se ne uklapa u životni pogled?

- neće moći da pričaju mizogine-boomer viceve sa istim kredibilitetom, pa će im društveni život uginuti?

- realno ih boli kurac za bilo koga osim za sebe?

- ništa od navedenog?

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

 

(slažem se sa tobom ovde ali) zašto misliš da neće?

- ako krenu tako da govore, lice će im se istopiti kao u finalu raiders of the lost arc nacistima?

- smejaće im se drugari na motoraškom skupu ili na litijama?

- smatraju da je to početak ženske supremacije u kojoj će biti streljani na ulici ako su srećni?

- neće moći da oproste sebi uveče kada legnu koje su roblje, a mislili su da su najniže pali kada su čekali u redu za benzin ili u banci?

- veruju da je mesto ženi pored šporeta pa im se ne uklapa u životni pogled?

- neće moći da pričaju mizogine-boomer viceve sa istim kredibilitetom, pa će im društveni život uginuti?

- realno ih boli kurac za bilo koga osim za sebe?

- ništa od navedenog?

Sve od navedenog i jos sto sta. Ima raznih budala...

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Preporuke i stavovi odbora za standardizaciju srpskog jezika

Oblike ženskog roda za imenice koje znače profesije treba upotrebljavati tamo gde je njihova upotreba u skladu sa postojećom normom i dobrom jezičkom praksom. Kada je reč o oblicima ženskog roda za označavanje profesija koji nisu normirani ili uobičajeni u jezičkoj praksi, ispravno je koristiti generički muški rod (npr. borac, pilot, akademik), jer njegova upotreba nikako ne implicira diskriminaciju žena, već podrazumeva svest o jednakoj društvenoj (/ljudskoj) vrednosti muškarca i žene.

Ukoliko je u datom kontekstu neophodno naglasiti da je nosilac funkcije ženskog roda, to se može obezbediti i drugim jezičkim sredstvima ili navođenjem ličnog imena. Primer 1: Prva žena kosmonaut Valentina Tereškova letela je u kosmos. Primer 2: Generalni konzul Aleksandra Đorđević zadužena je za konzularno područje GK Frankfurt. U prvom primeru važno je u datom kontekstu naglasiti pol, dok je u drugom primeru, upravo zbog principa rodne ravnopravnosti, potpuno irelevantno da li je generalni konzul muškog ili ženskog pola, a pri tom je vidljivost žena već obezbeđena navođenjem ličnog imena konzula.

Korišćenje paralelnih formi ili navođenje forme u muškom rodu sa oznakom za nastavak u ženskom rodu nepotrebno opterećuje rečenicu, uz sasvim izglednu mogućnost njenog dovođenja do apsurda (Svi prisutni/prisutne na ovoj proslavi bili/bile su nedvosmisleno razočarani/razočarane itd.), te ih zbog toga ne treba koristiti.

Nacrt teksta odluke sačinila je Sofija Miloradović, član Odbora za standardizaciju srpskog jezika. Nacrt je razmatran na sednici od 24. februara 2011. godine i usvojen kao odluka br.60

Evo šta kaže SANU o ovoj temi. 

Ceo tekst

https://www.b92.net/kultura/vesti.php?yyyy=2017&mm=10&dd=13&nav_category=1864&nav_id=1313748&version=amp

 

Prepoznajem stvari o kojima je i Vasa pisao i cenim da je neki maksimim koji bi mogao da se izvuče u toj borbi bio da žene imaju svoj naziv profesije/titule, ali reforma kompletnog jezika gde bi se pisalo/pričalo kao u boldu, neće se desiti nikad, a mislim da i nema potrebe za tim. Nadam se stvarno da se za tako nešto niko i ne zalaže. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dropkick Murphys said:

ali reforma kompletnog jezika gde bi se pisalo/pričalo kao u boldu, neće se desiti nikad, a mislim da i nema potrebe za tim. Nadam se stvarno da se za tako nešto niko i ne zalaže. 

 

zašto smatraš da se neće desiti nikada & zašto se nadaš da se niko ne zalaže za to?

 

(dragi gledaoci, ne znam da li ste primetili ali "zašto" je vrlo važan alat u razumevanju nečijih stavova, jer, jedno je posaditi neko mišljenje ali kada taj neko pojasni zašto misli to što misli, imamo uvid, da ne kažem uvidnicu, u dubinske motive xy stava xy osobe).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

 

zašto smatraš da se neće desiti nikada & zašto se nadaš da se niko ne zalaže za to?

 

(dragi gledaoci, ne znam da li ste primetili ali "zašto" je vrlo važan alat u razumevanju nečijih stavova, jer, jedno je posaditi neko mišljenje ali kada taj neko pojasni zašto misli to što misli, imamo uvid, da ne kažem uvidnicu, u dubinske motive xy stava xy osobe).

Zato što, kao što stoji u tekstu, apsurdno je navoditi u oba oblika sve moguće pojmove. Što se mene tiče, to bi bio najružniji jezik ikad. 

Pristajem da se sve prebaci u ženski rod po defaultu, samo bez pisanja/pričanja oba. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dropkick Murphys said:

 Što se mene tiče, to bi bio najružniji jezik ikad. 

 

šta je važnije, ružnoća jezika ili pokušaj ravnopravnosti? 

ja bih se npr polio pravim pravcatim govnima svakog dana u 17h, ako će to doneti neki nagoveštaj ravnopravnosti. ružnoća jezika u datim situacijama mi je mačiji kašalj.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, uini said:

 

šta je važnije, ružnoća jezika ili pokušaj ravnopravnosti? 

ja bih se npr polio pravim pravcatim govnima svakog dana u 17h, ako će to doneti neki nagoveštaj ravnopravnosti. ružnoća jezika u datim situacijama mi je mačiji kašalj.

 

Definisi "nagovestaj ravnopravnosti" pa da vidimo sta mozemo da uradimo. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

šta je važnije, ružnoća jezika ili pokušaj ravnopravnosti? 

ja bih se npr polio pravim pravcatim govnima svakog dana u 17h, ako će to doneti neki nagoveštaj ravnopravnosti. ružnoća jezika u datim situacijama mi je mačiji kašalj.

U ovom konkretnom slučaju, sekli bismo celu šumu da bismo napravili jednu bejzbol palicu, a ne igramo bejzbol. 

Zamišljam sebe da pričam uvek "gde ste bili/bile, šta ste radili/radile, koliko dugo ste šopingovali/šopingovale, baš ste jeftino prošli/prošle".

Verovatno bih radije prešao na znakovni jezik, pošto sam ga delom i naučio na fakultetu. 

 

Što se tiče polivanja kofom... Pa da je neka krucijalna stvar o ravnopravnosti, pridružio bih ti se. Ovako, za nešto što nije bitno ni mnogim ženama koje ja poznajem, preskočio bih verovatno. 

I kao što rekoh, pristao bih da sve bude u ženskom rodu, neka se zamene stvari potpuno, samo neka se ne prave egzibicije na granici cirkusa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Definisi "nagovestaj ravnopravnosti" pa da vidimo sta mozemo da uradimo. 

 

nismo mi ovde u centralnom savezu komiteta komunističke partije, pa da naše mišljenje znači rešenje u realnom životu. taj brod je otplovio.

 

1 minute ago, Dropkick Murphys said:

U ovom konkretnom slučaju, sekli bismo celu šumu da bismo napravili jednu bejzbol palicu, a ne igramo bejzbol. 

Zamišljam sebe da pričam uvek "gde ste bili/bile, šta ste radili/radile, koliko dugo ste šopingovali/šopingovale, baš ste jeftino prošli/prošle".

Verovatno bih radije prešao na znakovni jezik, pošto sam ga delom i naučio na fakultetu. 

 

Što se tiče polivanja kofom... Pa da je neka krucijalna stvar o ravnopravnosti, pridružio bih ti se. Ovako, za nešto što nije bitno ni mnogim ženama koje ja poznajem, preskočio bih verovatno. 

I kao što rekoh, pristao bih da sve bude u ženskom rodu, neka se zamene stvari potpuno, samo neka se ne prave egzibicije na granici cirkusa. 

 

znači, ovako ja doživljavam tvoj upis: ako je životno važno, skočiću u 'ladnu moravu i spasiti ženu. ako nije životno presudno, u fokusu su moja viđenja stvari a žene neka smisle nešto bolje;

 

mislim da je važno da razumemo kako je okej biti "humble", skroman, jel' to reč na srpskom? 

kada nekom pomažeš, onda ne meriš šta je tu za tebe - ili sam ja pogrešno razumeo hrišćanstvo, javi mi ako grešim.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

 

znači, ovako ja doživljavam tvoj upis: ako je životno važno, skočiću u 'ladnu moravu i spasiti ženu. ako nije životno presudno, u fokusu su moja viđenja stvari a žene neka smisle nešto bolje;

 

mislim da je važno da razumemo kako je okej biti "humble", skroman, jel' to reč na srpskom? 

kada nekom pomažeš, onda ne meriš šta je tu za tebe - ili sam ja pogrešno razumeo hrišćanstvo, javi mi ako grešim.

Evo javljam ti. 

 

Napisaću i treći put. Ako im je toliko bitno i osećaju da ih sadašnja verzija jezika ugrožava i stavlja u podređen položaj, glasao bih za to da se sve prebaci u ženski rod, pre nego što bih želeo da pišem i pričam oba u svakoj situaciji. 

Mislim, ako ovo nije zalaganje za poboljšanje pozicije žena u društvu, onda ne bi bilo ni ovo o čemu pišemo. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Evo javljam ti. 

 

Napisaću i treći put. Ako im je toliko bitno i osećaju da ih sadašnja verzija jezika ugrožava i stavlja u podređen položaj, glasao bih za to da se sve prebaci u ženski rod, pre nego što bih želeo da pišem i pričam oba u svakoj situaciji

Mislim, ako ovo nije zalaganje za poboljšanje pozicije žena u društvu, onda ne bi bilo ni ovo o čemu pišemo. 

 

dakle, ti si u fokusu a ne njihov problem, zato što hoćeš da učiniš ali ako te to ne izbaci iz zone komfora 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:

 

E, ANUS je prava adresa za ovakva pitanja... Da se oni pitaju, i hrvatski jezik je gramatički nepravilan, a o crnogorskom da ne pričamo. 

Ovde jedna korekcija-ti jezici po njima zapravo i ne postoje...

A linkovani članak je bruka za jednu ustanovu koja brine o jeziku.Pola članka sam preletjela i sve same tuđice..

 

I nisam znala da je umrla Nada Čavić Ilić, osjećam se kao kad su otišli Kosta i Nada :classic_mellow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, uini said:

nismo mi ovde u centralnom savezu komiteta komunističke partije, pa da naše mišljenje znači rešenje u realnom životu. taj brod je otplovio.

 

Nema veze gde smo i sta smo, vazno je da kad tako nesto izjavis moras da imas pojam/osecaj/metodologiju kako ces kvantifikovati "nagovestaj ravnopravnosti". 

 

Uz to, tvoja nomenklatura toga uopste ne mora biti jednaka mojoj ili necijoj tudjoj, pa je zato bitno da se razumemo - sta je to, po tvom misljenju, "nagovestaj ravnopravnosti"? 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

Ne znam šta pišu mediji, ali znam kako sebe nazivaju, šta im piše u reklamnim materijalima i sl.

Edited by DJ_Vasa
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Drug Crni said:

Eddard je bio brži, ali moram separatno da pitam @DJ_Vasazar nije ženski rod imenice prevodilac prevoditeljka, a ne prevodilica? 

Karikira, kao sa vatrogasilicom i još ponekim...

I GLE, telefon mi radi autokompletiranje ok od vatrogasilice je izbacio vatrogasačicu.:classic_laugh:

Dakle, dotle smo došli, telefoni pametniji od Srba 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:
17 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Evo javljam ti. 

 

Napisaću i treći put. Ako im je toliko bitno i osećaju da ih sadašnja verzija jezika ugrožava i stavlja u podređen položaj, glasao bih za to da se sve prebaci u ženski rod, pre nego što bih želeo da pišem i pričam oba u svakoj situaciji

Mislim, ako ovo nije zalaganje za poboljšanje pozicije žena u društvu, onda ne bi bilo ni ovo o čemu pišemo. 

 

dakle, ti si u fokusu a ne njihov problem, zato što hoćeš da učiniš ali ako te to ne izbaci iz zone komfora 

 

Klasican spin. Iako si boldovano "Ako im je toliko bitno..." - dakle osnovna premisa je fokus na zene. 

 

Juce mi kurir dodje po paket. 350 dinara za postarinu da mu platim. Nemam sitno dajem mu 500. Nema ni on sitno. Kaze mi idi do trafike razmeni, sacekacu te. Rekoh, ok je, ne mogu da idem, castim te (nije bas da ima pice da popije, ali mozda neku konzervicu u toj trafici). 


Hoces reci da fokus nije bio u onih 350 dinara kojim sam ja oduzio svoj obavezu prema njemu, vec je fokus na 150 dinara koje sam mu preko toga dao jer me mrzelo da idem do trafike?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...