Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

Hajde da ovde podvučem crtu, neko mora jer ćemo ovako do prekosutra. 

 

Samo ovo: 

 

Quote

Sigurno je da bih tražio nešto negativno. Sigurno je da bih... Dakle, još jedno učitavanje. Unapred. 

 

Govorio si, pretpostavljam, da bi feministički aktivizam imao veću podršku kad ne bi bilo svega toga negativnog. Ja kažem da ne bi i da bi se ponovo tražile mane i dlake u jajetu. Tu se ništa ne učitava tebi nego je procena ponašanja generalne javnosti, s obzirom da mreže trenutno gore kampanjom protiv feministkinja koje zloupotrebljavaju ubijeno dete. Sutra će to biti nešto drugo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, DameTime said:

Hajde da ovde podvučem crtu, neko mora jer ćemo ovako do prekosutra. 

 

Ne bi, prekinulo bi se valjda ucitavanje i podmetanje. 

 

47 minutes ago, DameTime said:

Govorio si, pretpostavljam, da bi feministički aktivizam imao veću podršku kad ne bi bilo svega toga negativnog. Ja kažem da ne bi i da bi se ponovo tražile mane i dlake u jajetu. Tu se ništa ne učitava tebi nego je procena ponašanja generalne javnosti, s obzirom da mreže trenutno gore kampanjom protiv feministkinja koje zloupotrebljavaju ubijeno dete. Sutra će to biti nešto drugo.

OK, mozda je to samo moj ugao. Nekako i zelim pozitivnije da gledam i da verujem da ne bi bilo daljeg trazenja dlake u jajetu kad bi aktivizam bio bolje fokusiran i bez ovakvih ispada (kao sa ubistvom deteta). 

 

Na primer, a kao sto sam vec predlozio, da se aktivizam premesti sa ulice ispred prazne vlade subotom na vrata narodne skupstine kada su sednice u njoj. Zar je to toliko nelogicno, tesko? Mozda mi je promaklo da je toga bilo, a ja to nisam video.

 

A video sam recimo da postoji odredjena podrska nekih politicara na subotnjem protestu (doduse opozicionih pa onda ovi na vlasti to mogu ispolitizovati) i to treba iskoristiti, da se u saradnji sa njima to cuje dalje od ulice, drustvenih mreza, i pojedinih medija koje to prenesu (pa ko procita, pogleda). 

 

Recimo, aktivnosti tipa #StopNasiljuNadZenama na sportskim dogadjajima, angazovanje klubova i pojedinacnih sportista da nesto kazu o tome mi je odlican primer podizanja svesti, i gadja tamo gde su mase, pa cak gde je publika dominantno muska. Ne moze da ti promakne. Ali to samo po sebi nije dovoljno. Sto bi se matematicki reklo "potreban ali ne i dovoljan uslov" da se stvari promene. 

 

A kroz skupstinu, kroz institucije, se stvari menjaju i tu je potrebno izboriti pravu podrsku, za konkretne predloge (sto bih ja rekao "koji su bitniji"). Podrsku i pozicije i opozicije, da ne bi mogli da te svojataju. Nazalost, bez politicara se nista ne moze u ovoj zemlji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče političara, koliko znam sva ova udruženja ne žele da se stapaju sa političkim strankama, čak ni opozicionim. Da li na ovom ili nekom od prethodnih protesta, "jurila" ih je opozicija u stilu Za žene će sve biti bolje kad mi dođemo na vlast, zato nam pomozite da smaknemo AV. Zbog toga žele da što duže ostanu van politike. 

 

Za Skupštinu, nisam sigurna koliko bi to uopšte imalo smisla s obzirom na to ko sve tamo sedi. 🥲 Pretpostavljam da su ciljale Vladu jer je ipak sam vrh države u pitanju, makar i figurativno. 

 

Ovo za sport nije loša ideja samo bih ja tu možda čak krenula od ženskog sporta. Tj. angažovala bih klubove pa da se krene od devojaka i onda da se u muškom sportu npr. nastavi ta neka kampanja.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, DameTime said:

Ovo za sport nije loša ideja samo bih ja tu možda čak krenula od ženskog sporta. Tj. angažovala bih klubove pa da se krene od devojaka i onda da se u muškom sportu npr. nastavi ta neka kampanja.

 

Pa toga vec ima, ne znam da li ti je promaklo. Na Marakani je dugo vremena stajao baner na istocnoj tribini, ne znam da li je jos uvek, nekako sam navikao da je tamo pa se ne secam da li je jos uvek. Isti su cini mi se nosili i igraci na nekim utakmicama, kao i majice i bilo je propraceno objasnjenjem spikera... Na kosarkaskim utakmicama je takodje bilo. Snimljeni su i mnogi spotovi, zanimljivo - kladionice su se angazovale kao sponzori. 

 

 

Par primera akcija u sportu, spotovi sa sportistima, nosenje majici i banera, nosili su karmin na licu, delili na drustvenim mrezama... 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

Spoiler

 

 

 

Samo treba to jos vise raditi, dok se ne stigne do politicara. Nazalost mora sa njima. Svidelo se nama ili ne tamo sede narodni poslanici koji su nekom vecinom ipak izabrani, sede i opozicioni poslanici u nekoj meri makar. Ako 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Znam za dosta ovih stvari, ali bih volela da se više uključe devojke iz feminističkih udruženja i organizacija i da se zajednički dođe do nekog efektivnog rešenja. Ne znam da li je tako nešto rađeno za potrebe ove kampanje. Takođe bih detaljno proverila sve sportiste koji treba da promovišu ovakav sadržaj, da neko slučajno nema optužbu za uznemiravanje, zlostavljanje i sl. Iako ne volim kladionice koje jako često koriste objektivizaciju žena kako bi promovisali svoje ponude...

Edited by DameTime
reč
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kooineeperk said:

 

Samo treba to jos vise raditi, dok se ne stigne do politicara. Nazalost mora sa njima. Svidelo se nama ili ne tamo sede narodni poslanici koji su nekom vecinom ipak izabrani, sede i opozicioni poslanici u nekoj meri makar. Ako 


Ovo nazalost ne funkcionise kad je problem sistemski, znaci duboko ukorenjen u svim porama drustva, takav da se ne moze eliminisati zakonskim resenjima, koliko god dobra  ta resenja bila, ukljucujuci i implementaciju. Brzog resenja tu nema, a na duge staze bolje funkcionise aktivizam i javno zagovaranje.
 

Tesko mi je da objasnim zasto je tako, ali znam da jeste i mogu da ilustrujem statistikom. U 2021 godini u Srbiji je registrovano 14 ubistava zena od strane bivseg ili sadasnjeg partnera. U Svedskoj je taj broj iste te godine bio 19, znaci u odnosu na broj stanovnika cak i nesto vise nego u Srbiji.

Da ne bude zabune, zene ubijaju i drugi clanovi porodice, ne samo partneri, ali za to nemam tacne podatke, pa ne bih da spekulisem.

 

Zakljucak o tome koliko tu politika i razni institucionalni oblici borbe (ne) pomazu, nije tesko izvuci. Ostaje aktivizam, a on nikad nije masovan, uglavnom se svodi na neformalne grupe i cesto se izvrgava ruglu. Ne mora da bude feminizam, moze i ekologija ili nesto trece. Ja mislim da ipak vredi, nesto se cuje, pokrene se neka javna debata, i od svega nesto i ostane. Bar zelim u to da verujem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@vilhelmina 

Ja razlikujem pojam "sistemski problem" i "drustveni problem". Meni to nekako nije isto.

 

A femicid (i generalno zlostavljanje zena) kao i sama neravnopravnost polova su mi vise drustveni nego sistemski. Da je samo sistemski, sistemski bi se i resio - regulativom, procedurama... Problem je sto je ovo i drustveni problem, kao sto i sama kazes ukorenjen u sve pore drustva. Zato ne moze da se resi samo sistemski, i ja to ni ne zagovaram. Ja mislim da treba da se resava i sistemski (za sta je potrebna ipak podrska drzavnih organa) i na drustvenom nivou (kroz aktivizam, podizanje svesti).

 

Sistemsko resenje, bez drustvenog razumevanja problema, nece uroditi plodom, a da se ceka da drustveno razumevanje dostigne taj nivo svesti da moze da se samokontrolise, mi nazalost deluje nekako utopisticki. I pravila u saobracaju postoje iako smo svesni sta je lose a sta dobro. 

 

Tako da bih ja to resavao paralelno. I opet ponavljam, mora se imati fokus. Voleo bih da vidim ozbiljnu studiju koja ce reci sta je to sto najpre treba resiti - gde je na toj listi jednakost u poslovnom okruzenju (plata, prilike za napredovanje, izbalansiran % na rukovodecim mestima i slicno) a gde je rodno-senzitivni jezik. Opet ne kazem da je nesto najbitnije niti da je nesto nebitno, vec da bih voleo da znamo gde je sta i na sta da se fokusiramo. Mozda je nesto easy win, low hanging fruit, koje mozemo brzo da resimo. 

 

Ne znam kako je u Svedskoj sto se tice i drustva i sistema. Trebao bi mi taj kontekst da bih bolje razumeo ove dve brojke. I porediti samo jednu godinu bez trenda, saznanja sta je bilo ranije, a sta 2022. i sta se desava 2023. mi je nekako nedovoljno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Kooineeperk said:

@vilhelmina 

Ja razlikujem pojam "sistemski problem" i "drustveni problem". Meni to nekako nije isto.

 

Nismo se razumeli. Ja pod pojmom sistemski podrazumevam to sto ti nazivas drustvenim, ali ukljucujuci i ono sto je ispod povrsine i ne vidi se golim okom, obrasce ponasanja i nacine ramisljanja koji se reprodukuju na podsvesnom i nesvesnom nivou, predrasude na osnovu kojih ljudi formiraju misljenje, donose zakljucke, tumace ponasanje drugih… Zato sam i rekla da politicari tu slabo sta mogu da urade. Zakoni iz ove oblasti su vec doneseni u Srbiji i uskladjeni s EU. Primenjuju se kako se primenjuju, ni tu nisu neke velike razlike izmedju Srbije i EU.

Zato sam i dala onaj statisticki podatak. On nije slucajan, tu je negde svake godine. Nista se posebno nije desilo te 2021 osim sto je svuda bila nesto mirnija, zbog korone. Poenta je u tome sto problem izgleda zapanjujuce isto i u znatno uredjenijim zemljama od Srbije.

Isto to imas i po pitanju razlika u platama, ni tu nema razlike izmedju Srbije i uredjenog sveta. 
 

Zato i tvrdim da nije do zakona i njihove primene, a samim tim ni do politicara. Svedskim politicarima i drustvu u celini zaista nemam nista ozbiljnije da zamerim, dok mi u Srbiji sve izgleda naopako, nista ne funkcionise kako treba. A kad pogledas polozaj zena u bilo kom aspektu, skoro da nema razlike, sta god ti mislio.

 

Edit: Sto se tice trenda vezano za ubistva zena od strane partnera u Svedskoj, prosek izmedju 2000 i 2015 godine bio je 16 gidisnje. Broj stanovnika je od ispod 9 miliona 2000 porasao na oko 10,5 miliona danas, tako da su i onih 19 godine 2021 sasvim u trendu.

 

 

57 minutes ago, Kooineeperk said:
Edited by vilhelmina
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imam jedno pitanje: 

 

Da li će članice-volonterke Ženske solidarnosti doći na protest podrške tužiteljkama Jasmini Paunović i Bojani Savović koje su premeštene iz Odeljenja za borbu protiv korupcije u drugo Odeljenje VJT u Beogradu? 

 

Protest je zakazan za 02.03. ( četvrtak ) 2023. godine u 15.00 ispred zgrade Vlade Srbije.

 

Pitam jer su nedavna dešavanja u VJT u Beogradu i društveni i politički problem..

Link to comment
Share on other sites

Femicidi kao i nasilje nad ženama generalno su i društveni i sistemski problem. Sistemski deo je naglašen kod nas jer postoji problem sa institucijama, koje ne rade svoj posao ili ga rade veoma loše, što rezultira ovolikim brojem femicida koji je @vilhelmina navela a koji se ponavlja iz godine u godinu. Upravo zato je važno bezrezervno podržati žene u aktivizmu i borbi, pa ćemo posle da se bavimo šminkanjem.

 

3 minutes ago, Džudi said:

Imam jedno pitanje: 

 

Da li će članice-volonterke Ženske solidarnosti doći na protest podrške tužiteljkama Jasmini Paunović i Bojani Savović koje su premeštene iz Odeljenja za borbu protiv korupcije u drugo Odeljenje VJT u Beogradu? 

 

Protest je zakazan za 02.03. ( četvrtak ) 2023. godine u 15.00 ispred zgrade Vlade Srbije.

 

Pitam jer su nedavna dešavanja u VJT u Beogradu i društveni i politički problem..

 

Pisaću im pa mogu preneti ovde. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DameTime Pitam zbog ovog 

 

7 hours ago, DameTime said:

Što se tiče političara, koliko znam sva ova udruženja ne žele da se stapaju sa političkim strankama, čak ni opozicionim

 

Na protestu će biti i opozicionih političara i članova opozicionih stranaka. 

 

Inače, sve opozicione stranke imaju svoje "Ženske mreže" i bore se za prava žena i zato mi je malo nelogično da ta Udruženja ne žele da imaju neku vezu sa politikom. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DameTime said:

Ma nije organizatorkama problem da stanu uz isti protest kao neko iz političke stranke, podržale bi kad je u korist žena. Samo ne žele da se udružuju sa strankama i sl. 

Trebalo bi da podrze bez obzira na pol - to je jedan od puteva ka resenju problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DameTime said:

Femicidi kao i nasilje nad ženama generalno su i društveni i sistemski problem. Sistemski deo je naglašen kod nas jer postoji problem sa institucijama, koje ne rade svoj posao ili ga rade veoma loše, što rezultira ovolikim brojem femicida koji je @vilhelmina navela a koji se ponavlja iz godine u godinu. Upravo zato je važno bezrezervno podržati žene u aktivizmu i borbi, pa ćemo posle da se bavimo šminkanjem.

 

Osecam potrebu da jos jednom pojasnim sta sam mislila pod pojmom sistemski problem koji zahteva sistemska resenja. Taj izraz se u svakodnevnom govoru pogresno koristi i poistovecuje s pojmom institucionalni, valjda zato sto se cesto pominju u istom kontekstu, npr institucije sistema.

Ali stvar je obrnuta - sistemski pristup znaci nelinearni, kompleksan, takav da ne obuhvata samo posledicu (to je posao institucija!) vec i uzroke, znaci pozadinu, sustinu problema.  Takva su i sistemska resenja. Ona obuhvataju donosenje zakona i njihovo sprovodjenje, ali pre i iznad svega edukaciju u svrhu rasvetljavanja problema, u svrhu preventive. Sta ce ti najbolji zakoni na svetu, i institucije koje ih dosledno sprovode, ako imas mehanizme koji stalno iznova radjaju isti problem? U tom kontekstu sam pomenula i Svedsku. Dodatne ilustracije radi, u 2020 godini se mnogo radilo na prevenciji femicida, u okviru institucija naravno, ulozene grdne pare u grdne projekte, a rezultat bedan, nema ga.

 

8 hours ago, DameTime said:

 

 

Pisaću im pa mogu preneti ovde. 


Ja mislim da zenske grupe ne treba da staju iza tudjih protesta, jer se time gubi sustina aktivizma. Kao pojedinke itekako treba da budu svuda, i naravno, da u svakoj situaciji nastupaju sa zenskih pozicija. Ali kao grupa, makar i neformalna, nikako ne treba da se utapaju u tudje agende.

 

Dacu i jedan slikovit primer. Krajem devedesetih postojao je program Zene to mogu, koji su sprovodile pretece danasnjih zenskih organizacija, a finansirala svedska zenska mreza Kvinna till kvinna. Cilj je bio osnazivanje zena da se aktivnije ukljucuju u politicki zivot, bilo kroz aktivno ucesce u strankama, bilo prosto glasanjem na lokalnim izborima krajem 99 i kasnije na republickim. Ja sam u tome ucestvovala prvo kao polaznica seminara, a kasnije kao organizatorka i trenerica na lokalu.

Ono sto je nama koje smo prve usle u taj program, a sve smo pripadale DOSu, bilo tesko da svarimo, bilo je to sto su na seminare pozivane i u njemu ucestvovale, i predstavnice tada vladajuce strane, znaci SPS. One su uvek bile u manjini, ali bilo ih je. Danas vidim koliko je to bilo dobro. U javnosti smo bile politicke protivnice, a na ovim seminarima zajedno vezbale vestine politickog delovanja, pre svega nenasilne komunikacije. Btw, od glavnih koordinarki tog programa danas pamtim samo dve Tanje - Ignjatovic koje je danas koordinatorka Autonomnog zenskog centra, i Miscevic koja je ministarka u Vladi Srbije.

 

Hocu da kazem da sistemsko resenje zenskih pitanja podrazumeva i trazi okupljanje svih, i pozicije i opozicije. Znam kako zvuci, ali nema drugog puta. To je priroda aktivizma, a on nestaje, prestaje da postoji, gubi svoju ostricu i svrhu postojanja, onog trenutka kad se poveze samo s jednom politickom opcijom, a iskljuci sve druge. To je dobro savladao Savo Manojlovic. Treba uciti od njega, koliko god gadljivi bili na kontakte s onom politickom opcijom koja nam samima nije bliska. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Trebalo bi da podrze bez obzira na pol - to je jedan od puteva ka resenju problema.

 

Meni je ovo potenciranje muškaraca kad je feministički aktivizam u pitanju već malo degute. Svaki put kad se potegne priča oko ženske borbe, prava i ravnopravnosti, muškarci se obavezno jave da kažu: ali i mi smo žrtve! I mi možemo biti zlostavljani! Pa se iz toga izvlači neki zaključak kako feministkinje mrze muškarce i ok im je da oni budu zlostavljani. U stvari su žene ugroženije, statistički gledano veća je verovatnoća da budu zlostavljane u porodici, 9 od 10 žrtava silovanja je ženskog pola dok su počinioci muškog, a pogledaj i broj femicida. U takvoj situaciji, naravno da su feministički kolektivi okrenuti tome, imaju jasno postavljene ciljeve i misije svojih udruženja. Da li se iko buni kad neko udruženje Roma ili bilo koje manjine potencira kao ciljeve delovanja one usmerene samo ka Romima, jer zaboga eto ja nisam Romkinja ali zašto ne uključite i mene? 

 

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Osecam potrebu da jos jednom pojasnim sta sam mislila pod pojmom sistemski problem koji zahteva sistemska resenja. Taj izraz se u svakodnevnom govoru pogresno koristi i poistovecuje s pojmom institucionalni, valjda zato sto se cesto pominju u istom kontekstu, npr institucije sistema.

Ali stvar je obrnuta - sistemski pristup znaci nelinearni, kompleksan, takav da ne obuhvata samo posledicu (to je posao institucija!) vec i uzroke, znaci pozadinu, sustinu problema.  Takva su i sistemska resenja. Ona obuhvataju donosenje zakona i njihovo sprovodjenje, ali pre i iznad svega edukaciju u svrhu rasvetljavanja problema, u svrhu preventive. Sta ce ti najbolji zakoni na svetu, i institucije koje ih dosledno sprovode, ako imas mehanizme koji stalno iznova radjaju isti problem? U tom kontekstu sam pomenula i Svedsku. Dodatne ilustracije radi, u 2020 godini se mnogo radilo na prevenciji femicida, u okviru institucija naravno, ulozene grdne pare u grdne projekte, a rezultat bedan, nema ga.

 

Aha, sad mi je jasnije. Kod mene sistemski = institucionalni, tj. uglavnom tako gledam i nemam tu širu sliku. Tako da kad bolje razmislim, slažem se sa ovim. 

 

1 hour ago, vilhelmina said:


Ja mislim da zenske grupe ne treba da staju iza tudjih protesta, jer se time gubi sustina aktivizma. Kao pojedinke itekako treba da budu svuda, i naravno, da u svakoj situaciji nastupaju sa zenskih pozicija. Ali kao grupa, makar i neformalna, nikako ne treba da se utapaju u tudje agende.

 

Dacu i jedan slikovit primer. Krajem devedesetih postojao je program Zene to mogu, koji su sprovodile pretece danasnjih zenskih organizacija, a finansirala svedska zenska mreza Kvinna till kvinna. Cilj je bio osnazivanje zena da se aktivnije ukljucuju u politicki zivot, bilo kroz aktivno ucesce u strankama, bilo prosto glasanjem na lokalnim izborima krajem 99 i kasnije na republickim. Ja sam u tome ucestvovala prvo kao polaznica seminara, a kasnije kao organizatorka i trenerica na lokalu.

Ono sto je nama koje smo prve usle u taj program, a sve smo pripadale DOSu, bilo tesko da svarimo, bilo je to sto su na seminare pozivane i u njemu ucestvovale, i predstavnice tada vladajuce strane, znaci SPS. One su uvek bile u manjini, ali bilo ih je. Danas vidim koliko je to bilo dobro. U javnosti smo bile politicke protivnice, a na ovim seminarima zajedno vezbale vestine politickog delovanja, pre svega nenasilne komunikacije. Btw, od glavnih koordinarki tog programa danas pamtim samo dve Tanje - Ignjatovic koje je danas koordinatorka Autonomnog zenskog centra, i Miscevic koja je ministarka u Vladi Srbije.

 

Hocu da kazem da sistemsko resenje zenskih pitanja podrazumeva i trazi okupljanje svih, i pozicije i opozicije. Znam kako zvuci, ali nema drugog puta. To je priroda aktivizma, a on nestaje, prestaje da postoji, gubi svoju ostricu i svrhu postojanja, onog trenutka kad se poveze samo s jednom politickom opcijom, a iskljuci sve druge. To je dobro savladao Savo Manojlovic. Treba uciti od njega, koliko god gadljivi bili na kontakte s onom politickom opcijom koja nam samima nije bliska. 

 

Sa tim se slažem, da ne treba da se utapaju u agende i zbog toga i izbegavaju politiku. Ali ako bi se cost-benefit analiza podržavanja nekog protesta ili aktivnosti pokazala pozitivnom, verujem da bi podržale for the greater cause, makar individualno. 

 

Što se tiče udruživanja kroz neka politička delovanja, ja bih volela da to može da se ostvari. Međutim vrlo sam pesimistična s obzirom na današnju političku scenu i situaciju u Srbiji i koliko bi to bilo hmm iskreno ako bi tu učestvovala pozicija. Naravno kad bi se pozicija i opozicija okupile oko zajedničkog cilja i stavile kao jedan od prioriteta položaj žena u Srbiji, to bi bilo fenomenalno. Ni relacija SPS-DOS nije bila sjajna, zato mi je drago da ste bar vi imale pozitivno iskustvo ❤️

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

Hocu da kazem da sistemsko resenje zenskih pitanja podrazumeva i trazi okupljanje svih, i pozicije i opozicije. Znam kako zvuci, ali nema drugog puta. To je priroda aktivizma, a on nestaje, prestaje da postoji, gubi svoju ostricu i svrhu postojanja, onog trenutka kad se poveze samo s jednom politickom opcijom, a iskljuci sve druge. To je dobro savladao Savo Manojlovic. Treba uciti od njega, koliko god gadljivi bili na kontakte s onom politickom opcijom koja nam samima nije bliska. 

 

 

21 hours ago, Kooineeperk said:

A kroz skupstinu, kroz institucije, se stvari menjaju i tu je potrebno izboriti pravu podrsku, za konkretne predloge (sto bih ja rekao "koji su bitniji"). Podrsku i pozicije i opozicije, da ne bi mogli da te svojataju. Nazalost, bez politicara se nista ne moze u ovoj zemlji. 

 

 

Iscupao sam i tvoje i moje iz sireg kontekta ali to je u principu to. 

 

 

👍

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ja ne želim da one (žene) imaju vlast nad muškarcima, već nad sobom. 

Meri Vulstonkraft (1759-1797)

 

Srećan Dan žena svim ženama ovog foruma, a i šire. 🌷❤️ Želim nam da budemo jake, svoje i nezavisne i da to ostavimo u nasleđe generacijama iza nas. Žena je ženi uvek solidarna. 

 

 

  • Like 5
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DameTime said:

 

Srećan Dan žena svim ženama ovog foruma, a i šire. 🌷❤️ Želim nam da budemo jake, svoje i nezavisne i da to ostavimo u nasleđe generacijama iza nas. Žena je ženi uvek solidarna. 

 

 

 

Ja vam zelim da budete zavisne u istoj meri koliko smo i mi od vas zavisni, jer jedno bez drugih ne mozemo. 😉 

 

 

Licno tebi zelim da uvek posedujes tu energiju, svuda kao ovde na forumu, da je pravilno kanalises i maksimalno iskoristis. Da te prati i mudrost, da u onim bitkama, koje se ne biju samo na juris, zastanes i sagledas jos jednom situaciju i da li su ti "neprijatelji" zapravo potencijalni saveznici. Da se postujemo iako se mozda ne slazemo u nekim stvarima (sto nikada i nije razlog za nepostovanje). Svako dobro!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2023 at 4:13 AM, DameTime said:

 

 

 

Kako vas nije sramota da ovako spinujete priču, čuj ništa nije bilo upereno protiv majke. Zlostavljana i zanemarena otkako se rodila. Bold je tek "na dugom štapu", da su želele samopromociju mogle su se uhvatiti za slučaj Ane Volš, što je klasičan femicid, rekla bih i po vašoj "definiciji", zar ne? 

Ovaj, znam da kasnim ali bila sam malo zauzeta. Ali to sto se ova zena, udala i rodila sa 13 godina nije bas neobicna pojava. Znam vise njih koje su se udavale iz 7og ili 8og razreda osnovne. A kod Roma moze i mladje.

Znaci nije indikator zlostavljanja i zanemarivanja.

 

E sad za neke je to bilo uspesno a za neke nije. Ne podrzavam child-bride ideju, oduvek sam je mrzela ali je to isto tako i pomalo tradicija u ruralnim delovima juzne Srbije. Generalno ako se nisi udala do 18te bolje bi bilo da si akademski uspesna, jer nakon 18 pocinje da se pominje usedelica :classic_biggrin:

On 2/25/2023 at 4:58 AM, DameTime said:

 

Slučaj Ane Volš je jedan od medijski najpropraćenijih femicida u poslednje vreme i ko želi publicitet može vrlo lako da se "nakači na njega".

Slucaj Ane Vols nije femicid, nego ubistvo iz koristoljublja. Cinjenica da je ona zena ne menja motiv.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zdravo svima,

 

Ovih dana u okviru rijaliti programa "Zadruga" na TV Pink (ponovo) svedočimo scenama nasilja i pretnjama nasiljem nad ženom. Ovog puta od strane učesnika Zvezdana Slavnića nad učesnicom Anom Ćurčić. Znam da deluje kao uzaludan posao, ali možda i nije ako što veći broj nas prijavi uznemirujuće scene Regulatornom telu za elektronske medije. 

 

Prijava se može podneti putem linka: http://www.rem.rs/sr/prijave/podnesite-prijavu?fbclid=PAAabrwbU7q64qbN07R98M38YtfClIWMHcGlEBPkLDbYvdBuNfEs5E1Za8UQ4%23gsc.tab%3D0#gsc.tab=0 

 

Potrebno je upisati TV stanicu na kojoj su emitovane sporne uznemirujuće scene, okvirno vreme emitovanja kao i opis onoga što vas je uznemirilo. Ista žalba se može uputiti Republičkom javnom tužilaštvu putem mejl adrese [email protected]

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...