Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

Da li je neki borac/borkinja za RSJ pokusala da izgura sebe na invalidskim kolicima uz neku rampu - propisanu Zakonom?

Na zalost, zatrebalo mi je to iskustvo i jos mi kolena bride od pada na metar od automobila - samo zato sto sam cekao u Klinickom Centru Srbije (ovom najsavremenijem) da ista kolica dovuku sa sprata posto nisam vise mogao da hodam zbog terapije na kojoj sam bio 10 dana.

Koga da psujem: 2 medicinske sestre, medicinskog tehnicara ili onog ko je njih troje poslao da me isprate do izlaza?

Par godina pre toga sam psovao moje u firmi kad su pravili rampu i sredjivali stepeniste da je rampa pod prevelikim uglom, a stepeniste klizavo zbog nalepljenih plocica.

Kad se prva koleginica okliznula,slomila nogu i tuzila firmu za naknadu stete - zalepise itison preko onih plocica i portiri ciste svaki dan stepeniste i po 10 metara prilaza ulicom ka istom.

Tako se osvajaju prava, a ne nekim insistiranjem na etikeciji..

Edited by Kronostime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Kronostime said:

Da li je neki borac/borkinja za RSJ pokusala da izgura sebe na invalidskim kolicima uz neku rampu - propisanu Zakonom?

Na zalost, zatrebalo mi je to iskustvo i jos mi kolena bride od pada na metar od automobila - samo zato sto sam cekao u Klinickom Centru Srbije (ovom najsavremenijem) da ista kolica dovuku sa sprata posto nisam vise mogao da hodam zbog terapije na kojoj sam bio 10 dana.

Koga da psujem: 2 medicinske sestre, medicinskog tehnicara ili onog ko je njih troje poslao da me isprate do izlaza?

Par godina pre toga sam psovao moje u firmi kad su pravili rampu i sredjivali stepeniste da je rampa pod prevelikim uglom, a stepeniste klizavo zbog nalepljenih plocica.

Kad se prva koleginica okliznula,slomila nogu i tuzila firmu za naknadu stete - zalepise itison preko onih plocica i portiri ciste svaki dan stepeniste i po 10 metara prilaza ulicom ka istom.

Tako se osvajaju prava, a ne nekim insistiranjem na etikeciji..

 

Daleko od toga da nisi u pravu, ali... medicinskog tehnicara si lako usvojio, bez prelamanja jezika, jer...

 

U moje vreme mladosti se to zvalo medicinska sestra, pa kako su muskarci poceli sve vise time da se bave prvo smo ih zvali medicinski brat, da bi to izraslo u medicinski tehnicar... 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

To "medicinski brat" nikad nije bilo nešto zvanično, nego samo džiberski "humor" u pokušaju, na nivou Žikine dinastije. Meni je to uvek bilo idiotski zato što uopšte nije smesno, plus je vređanje. Verovatno taj izraz u bolnicama niko nije koristio.

 

Pa upravo... i onomad niko nije stajao u odbranu ocuvanja jezika, nego ubacili tehnicar da ne bi vredjali musku populaciju zbog sestre. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Da li je neki borac/borkinja za RSJ pokusala da izgura sebe na invalidskim kolicima uz neku rampu - propisanu Zakonom?

Na zalost, zatrebalo mi je to iskustvo i jos mi kolena bride od pada na metar od automobila - samo zato sto sam cekao u Klinickom Centru Srbije (ovom najsavremenijem) da ista kolica dovuku sa sprata posto nisam vise mogao da hodam zbog terapije na kojoj sam bio 10 dana.

Koga da psujem: 2 medicinske sestre, medicinskog tehnicara ili onog ko je njih troje poslao da me isprate do izlaza?

Par godina pre toga sam psovao moje u firmi kad su pravili rampu i sredjivali stepeniste da je rampa pod prevelikim uglom, a stepeniste klizavo zbog nalepljenih plocica.

Kad se prva koleginica okliznula,slomila nogu i tuzila firmu za naknadu stete - zalepise itison preko onih plocica i portiri ciste svaki dan stepeniste i po 10 metara prilaza ulicom ka istom.

Tako se osvajaju prava, a ne nekim insistiranjem na etikeciji..

Pa meni to nije potrebno, pošto ti smatraš da smo ravnopravne...čuj, ba, prava...šta će joj kad ih već ima...

A koliko jezik jeste i treba da bude senzitivna, pokazuje što je sasvim normalna stvar da se koristi Romi i Albanci...ili Afroamerikanci tamo...

I sad sam u nedoumici-da li tvrdiš i dalje da smo ravnopravne, ili smo dokone pa želimo RSJ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Molim te, nemoj pogrešno da me shvatiš..Možda umesto marginalnih grupa  treba da stoji osetljive manjinske grupe.  

 

Priznajem da na ove reči - marginalne grupe lično i emotivno reagujem. Nisam LGBT, nisam Romkinja, ali pripadam jednoj osetljivoj, manjinskoj grupi.

 

Znam da ovo nema veze sa temom, ali sam želela da nešto napišem u vezi tih reči. 

 

Hej, skroz je u redu što si to napisala, nadam se da te nisam uvredila. Lično mislim da može i jedno i drugo da se koristi (s tim da je prvi izraz više "sterilan"), ali potrudiću se da usvojim i drugi. 

 

5 hours ago, Kooineeperk said:

 

Jos nedelju dana prodje, a post se ne pojavi. 😞

 

Nemoj ti da brineš za to, nisam zaboravila.

 

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Helena said:

U praksi žene nisu ravnopravne.

U praksi i žene školuju decu.

(doduše, deca se školuju sama, roditelji to samo plaćaju, al ko još mari za finese).

 

Ovo je moj citirani post....dakle na tvrdnju i činjenicu da su žene u podređenom položaju, ja dobijem da čitam Vitgeštajna, rođenog u 19. veku.

 

Kakve sad ima on veze sa nejednakošću u srpskom jeziku?

 

Drago mi je da si bila ponosna građanKA...

 

 

Covek umro u XX veku, 1951, bavio se logikom, jezikom kao funkcijom uma, principi su isti i u 19 i 21 veku. 

 

Juce: srecem se sa prijateljicom u 15.30 h i krecemo u shetnju oko jezera, ona stize pravo iz sudnice, delila pravdu 8 sati.  I, pitam ja nju kako bi zelela da je oslovljavaju, kao sudija ili kao sudkinja? Osinula me je pogledom i opsovala masno....posle smo zurile u mirnu vodu po kojoj su klizili labudovi...

Helena, to sto mi je RSJ rogobatan, sto ne volim ista sto lici na rat polova, ne znaci da nisam svesna koliko su zene neravnopravne, potlacene i koliko njihov doprinos porodici, drustvu, civilizaciji nije pravedno vrednovan i uvazen. Da, razlikujemo se od muskih i hvala Bogu sto je tako, neko mora i da radi, radja, i spasava rod dok se tamo neki shepure kao onaj golub i prave s.... od nasih zivota. Valjda zbog toga sto zaista smatram da smo mi, zene, jaci pol, nemam potrebu za ovako necim sustinski nebitnim kao sto je RSJ. Jednakost pred zakonom, pomoc tamo gde smo slabe, ranjive (porodica?) uvek cu se boriti za to, na kraju svih krajeva, ja imam cerku, da je neko pokusao da joj uskrati pravo na obrazovanje, rad, oci bih mu iskopala pa sta kosta da kosta. Ipak, moja cerka se smeje kada je pitam da li hoce da bude filolog ili filoloshkinja, kaze : mama, pusti me da radim, imam pametnijeg posla" . 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Pletilja said:

Covek umro u XX veku, 1951, bavio se logikom, jezikom kao funkcijom uma, principi su isti i u 19 i 21 veku. 

 

Juce: srecem se sa prijateljicom u 15.30 h i krecemo u shetnju oko jezera, ona stize pravo iz sudnice, delila pravdu 8 sati.  I, pitam ja nju kako bi zelela da je oslovljavaju, kao sudija ili kao sudkinja? Osinula me je pogledom i opsovala masno....posle smo zurile u mirnu vodu po kojoj su klizili labudovi...

 

 

To je nekako individualno. Ja sam radila celo leto praksu u sudu i jedna zena sudija je insistirala cak onomad da je zovemo sudijnica. Tada nam je to bilo smesno, jer nikada pre nismo culi za taj izraz. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

To je nekako individualno. Ja sam radila celo leto praksu u sudu i jedna zena sudija je insistirala cak onomad da je zovemo sudijnica. Tada nam je to bilo smesno, jer nikada pre nismo culi za taj izraz. 

Kada? Zivis u US, gde to ne postoji. Taj izraz se ni danas ne koristi u SR.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Covek umro u XX veku, 1951, bavio se logikom, jezikom kao funkcijom uma, principi su isti i u 19 i 21 veku. 

 

Juce: srecem se sa prijateljicom u 15.30 h i krecemo u shetnju oko jezera, ona stize pravo iz sudnice, delila pravdu 8 sati.  I, pitam ja nju kako bi zelela da je oslovljavaju, kao sudija ili kao sudkinja? Osinula me je pogledom i opsovala masno....posle smo zurile u mirnu vodu po kojoj su klizili labudovi...

Helena, to sto mi je RSJ rogobatan, sto ne volim ista sto lici na rat polova, ne znaci da nisam svesna koliko su zene neravnopravne, potlacene i koliko njihov doprinos porodici, drustvu, civilizaciji nije pravedno vrednovan i uvazen. Da, razlikujemo se od muskih i hvala Bogu sto je tako, neko mora i da radi, radja, i spasava rod dok se tamo neki shepure kao onaj golub i prave s.... od nasih zivota. Valjda zbog toga sto zaista smatram da smo mi, zene, jaci pol, nemam potrebu za ovako necim sustinski nebitnim kao sto je RSJ. Jednakost pred zakonom, pomoc tamo gde smo slabe, ranjive (porodica?) uvek cu se boriti za to, na kraju svih krajeva, ja imam cerku, da je neko pokusao da joj uskrati pravo na obrazovanje, rad, oci bih mu iskopala pa sta kosta da kosta. Ipak, moja cerka se smeje kada je pitam da li hoce da bude filolog ili filoloshkinja, kaze : mama, pusti me da radim, imam pametnijeg posla" . 

Koji lirski momenat, ouf...jezero, labudovi...

 

Bolji stereotipni prikaz žene koja je "vezana za porodicu, da radi i rađa". ni Boško Obradović ne bi bolje sastavio, jedino što ima diskrinatorskog tona prema muškarcima.

A to u vezi smejanja...neki se ljudi smeju i na to da se žene školuju...

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

Valjda zbog toga sto zaista smatram da smo mi, zene, jaci pol, nemam potrebu za ovako necim sustinski nebitnim kao sto je RSJ. Jednakost pred zakonom, pomoc tamo gde smo slabe, ranjive (porodica?) uvek cu se boriti za to, na kraju svih krajeva, ja imam cerku, da je neko pokusao da joj uskrati pravo na obrazovanje, rad, oci bih mu iskopala pa sta kosta da kosta. Ipak, moja cerka se smeje kada je pitam da li hoce da bude filolog ili filoloshkinja, kaze : mama, pusti me da radim, imam pametnijeg posla" . 

 

To što ti smatraš i veruješ da su žene jači pol ne znači da je RSJ "suštinski nebitan". Takođe, apsolutno je legitiman izbor tvoje ćerke da je ne zanima da li je iko oslovljava sa filološkinja ili filolog - ali to ne znači da je to nebitno u današnjem društvu. 

 

Inače, Gospođa ministarka je objavljena 1929. godine. Gospođa ministarka.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Kada? Zivis u US, gde to ne postoji. Taj izraz se ni danas ne koristi u SR.

 

Davno, kada sam studirala u Jugi. E sada ne postoji. Zena je tako trazila da je oslovaljavamo, bilo nam smesno prvih 10 - 20 puta, posle smo se navikli. Danas ne postoji ni medicinski brat, nego medicijski tehnicar, a jedno vreme je bio u upotrebi, valjda dok se nije nasao pogodniji izraz. 

 

Evo nasla ovde, i ova upotrebila isti izraz u svom CV. Cak je za trenera rekla trenerka. 

 

https://independent.academia.edu/VesnaVKukić/CurriculumVitae

 

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stiletto said:

To "trenerka" me uvek podseti na lepotu srpskog jezika u korišćenju homonima...

 

"Dopisnica je poslala dopisnicu da javi da je govornica na govornici grdila trenerku jer nosi trenerku." 😄

 

 

 

Lepi nas jezik 😄  ali bar ima izbora donekle. Ja za trenerku (garderobu) kazem trenerica i nemam pojma sta je pravilno. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Molim te, nemoj pogrešno da me shvatiš..Možda umesto marginalnih grupa  treba da stoji osetljive manjinske grupe.  

 

Priznajem da na ove reči - marginalne grupe lično i emotivno reagujem. Nisam LGBT, nisam Romkinja, ali pripadam jednoj osetljivoj, manjinskoj grupi.

 

Znam da ovo nema veze sa temom, ali sam želela da nešto napišem u vezi tih reči. 

 

 

 

Mislim da se samo ovde o tome priča.  Nisam videla da se to ističe na protestima koji se održavaju ispred zgrade Informera. 

 

 

Anđo, u potpunosti se slažem sa tobom. 

 

 

Ne možeš se slagati sa Angeliom koja je stava da su te stvari sa jezikom trivije, i očekivati da se za pripadnost manjini koristi neki prikladniji termin, jer "to u suštini ne doprinosi ničemu".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Procitah citavu temu i sve postove ja cirkusa koji me vrag tjerao da sve procitam ali nisam mogao da vjerujem dokle ste spremni da naklapate sunce ti drago poljubim.

Svaka vam cast kad bi tako marili za sve u zivotu i sve nepravde Srbija bi bila mnogo bolje mjesto a realnost je....

Ovde niko nikog ne sljivi niti ga je briga za drugoga ko sto vidim.

Vrijeme leti ali nista se promijenilo nije, niti ce ikad.

Samo nastavite zivi bili

Link to comment
Share on other sites

Meni ni lakse ni teze ni iz dzepa ni u dzep samo vas posmatram.

Uostalom zar ti nisi u Njemackoj spomenuo sam da se u Srbiji nista ne mijenja e neka si mi ti ono kao odgovorio bas sam se nasikirao sada.

Edited by Belper
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...