Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

11 minutes ago, Jezebel said:

Ne pricamo o fizickim razlikama, mislim, da li je moguce da postavljas takvo pitanje na ovu temu posle svega receno. 

Jezik se nuzno ne prilagodjava uvek sam, postoje i intervencije i objasnjeno je samo na ovoj temi vec nebrojeno puta zasto se vrse takve intervencije.

U mnogim jezicima su te intervencije, po sili promena u drustvu (pa i ove o kojoj pricamo), vec izvrsene.

A nisu izvrsene zato sto je nekome bilo dosadno - vec zato sto su bile nuzne i da bi isli u korak sa promenama u drustvu i promenjenim ulogama nekada obespravljenih, marginalizovanih clanova tih istih drustava... kao sto su zene, transrodne osobe, homoseksualne osobe etc.

Kome to nije jasno do sada, jbg. nije dovoljno izgleda ni crtati. Zato se ja ne oslanjam u ocekivanjima ko ce i kada da shvati, vec na intervencije. 

Koga, pobogu, kad ni Ministarka za rodnu ravnopravnost ne radi svoj posao? Nekoga sa strane? Moze se jezik menjati i nasilno - to nece doneti nista sustnski.

Promena ce se desiti onda kada zene budu beskrompomisno branile svoju strucnost, a poznajem i cenim veliki broj njih koje su u tome uspele.

Skolovala si se, imas neko znanje - pokazi ga i uspeces!

Ravnopravnost pocinje sa verom u sebe i sopstvene mogucnosti - bez obzira na pol ili seksualne preferencije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na sajtu Ministarstva pravde stoji:
Маја Поповић, министар правде, рођена је 17. марта 1972. године у Београду. Основну школу завршила је у Београду, а средњу школу у Шпанији – на енглеском колеџу Baleares international school, где се настава одржавала на шпанском и енглеском језику, где је била ђак генерације.

 

A, na sajtu Vlade:

Sastav Vlade:
Председница Владе Републике Србије

 

 

Spoiler

Први потпредседник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја

Потпредседник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде

Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике

Потпредседник Владе и министар одбране

Потпредседница Владе и министарка културе и информисања

Министар финансија

Министарка привреде

Министарка заштите животне средине

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре

Министарка трговине, туризма и телекомуникација

Министарка правде

Министарка државне управе и локалне самоуправе

Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог

Министар унутрашњих послова

Mинистар спољних послова

Министарка за европске интеграције

Министар здравља

Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања

Министар за бригу о породици и демографију

Министар омладине и спорта

Министар за бригу о селу

Министар без портфеља

Министар без портфеља

 

Ne znam ko odlučuje kako će se pisati naziv funkcije u državnim organima, očito da ne postoji jedinstven sistem.

 

Diskriminacija u društvu postoji, po mnogim osnovima, polu, naciji, veroispovesti, seksualnom opredeljenju, socijalnom statusu, pripadnosti grupama, partijama.

U borbi protiv diskriminacije treba prvo jasno identifikovati ko je i po kom osnovu diskriminisan, nije dovoljno što ja tvrdim da postoji, treba konkretno navesti gde i kako, šta je uzrok, zakoni, tradicija, bezobzirnost, interes, kako su ta pitanja zakonima uređena a kako bi trebalo da budu, ka ko se može popraviti, ko su nosioci promena i koji su ciljevi i koji metodi borbe za promene.

 

Znam da, kad jedan ministar odvali glupost, reakcja mnogih bude, naprednjak ili Vulin, šta ćeš, a kad glupost odvali ministarka, kaže se, žena, šta ćeš.

 

Malo se čuju u javnosti organizacije koje se zalažu za zaštitu i za ravnopravnost pa i to koordinaciono telo na čijem je čelu ministarka ZM, da li malo rade, nedovoljnu su glasna, da li ih neko sprečava ili se smatra nebitnim. Gde se još, osim na ovom forumu priča o RSJ i koliki je odjek u društvu?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Kronostime said:

Koga, pobogu, kad ni Ministarka za rodnu ravnopravnost ne radi svoj posao? Nekoga sa strane? Moze se jezik menjati i nasilno - to nece doneti nista sustnski.

Promena ce se desiti onda kada zene budu beskrompomisno branile svoju strucnost, a poznajem i cenim veliki broj njih koje su u tome uspele.

Skolovala si se, imas neko znanje - pokazi ga i uspeces!

Ravnopravnost pocinje sa verom u sebe i sopstvene mogucnosti - bez obzira na pol ili seksualne preferencije.

 

 

Pa vidi, pricamo kako treba a ne kako radi Srbija. Tu su mi strepnje uvek vece od nade.

 

Kao sto mi pokazuje i ovaj mikro uzorak na forumu, kad procitam koliko vas se, pa i zena, rita i rukama i nogama protiv jezicke ravnopravnosti da i -ZAMISLI JADA- pilot dobije zenski rod, DANAS. 

 

I ne, ravnopravnost dolazi i na silu, da pitas pojedinacno sta i kako, odgovor u rastucoj litijaskoj SRBIJI i sa sve zenama bio bi - povratak u jos konzervativnije. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Jezebel said:

 

 

Pa vidi, pricamo kako treba a ne kako radi Srbija. Tu su mi strepnje uvek vece od nade.

 

Kao sto mi pokazuje i ovaj mikro uzorak na forumu, kad procitam koliko vas se, pa i zena, rita i rukama i nogama protiv jezicke ravnopravnosti da i -ZAMISLI JADA- pilot dobije zenski rod, DANAS. 

 

I ne, ravnopravnost dolazi i na silu, da pitas pojedinacno sta i kako, odgovor u rastucoj litijaskoj SRBIJI i sa sve zenama bio bi - povratak u jos konzervativnije. 

 

 

Upravo ti taj mikro uzorak zena na ovom Forumu, koje su uspele uprkos onome sto je zivot stavio pred njih, demantuje u tvrdnji da mora nesto da se nanece silom.

Silom se namece samo sansa nekome da, bez potrebnog znanja i vestina, bude ravnopravan sa nekim ko je u to znanje i  vestine ulozio volju i vreme da ga dovede do nivoa gde je nekome potrebno da ga uposli i adekvatno plati, bez obzira na razlike zato sto, ako to ne ucini - ucinice neko drugi.

To je poenta ravnopravnosti - a ne neke floskule.

:default_coffee:

 

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Jezebel said:

 

Ne pricamo o fizickim razlikama, mislim, da li je moguce da postavljas takvo pitanje na ovu temu posle svega receno. 

 

Jezik se nuzno ne prilagodjava uvek sam, postoje i intervencije i objasnjeno je samo na ovoj temi vec nebrojeno puta zasto se vrse takve intervencije.

 

U mnogim jezicima (i RL) su te intervencije, po sili promena u drustvu (pa i ove o kojoj pricamo), vec izvrsene.

 

A nisu izvrsene zato sto je nekome bilo dosadno - vec zato sto su bile nuzne i da bi isli u korak sa promenama u drustvu i promenjenim ulogama nekada obespravljenih, marginalizovanih clanova tih istih drustava... kao sto su zene, transrodne osobe, homoseksualne osobe etc. pa tako i u poslovima koji su im nekada bili nedostupni, sada vise nisu. A kada vec jesu na svim tim poslovima, i jezicki moraju biti napravljene korekcije. A sta ce zene pri tome BIRATI kada im bude OMOGUCENA i OSTVARENA POTPUNA JEDNAKOST, to je vec njihova stvar, od zene do zene, po nahodjenju.

 

Kome to nije jasno do sada, jbg. nije dovoljno izgleda ni nacrtati. Zato se ja ne oslanjam u ocekivanjima na to ko ce i kada da shvati, vec na intervencije.  

 

 

Koriscenje velikih slova me iskreno samo iritira.

Jezik se sam prilagodjava, to sto tvrdis da su neki argumentovali je uglavnom bila salata propagandnog jezika. 

Niko nije argumentovao kako bi RSJ doprineo zenskoj ravnopravnosti prakticno, osim "I said so".

 

Kao neko, ko je proteklih 20+ (ili je to 30+) godina na prvom frontu feminizma, znaci prakticni borac za zenska prava, pragmaticna osoba, neko ko susrece zene koje su token I one koje su stvarno uspele da se izbore za svoje "muske" karijere, u sveri gde su nailazile na prepreke, prica o RSJ i kvotama su BS.

Bukvalno me ne interesuje ako sam pilot da li ces me ti zvati pilotkinja. Ne kazem ja da to radite zato sto vam je dosadno, to je izvuceno iz kontexta nekog drugog.

 

Radite to zato sto ne kontante sustinu, pa je daj sta das,  makar to bila znacka za zasluge.    

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Pletilja said:

https://pulse.rs/ludvig-vitgenstajn-o-prirodi-filozofije-i-jezika/ 

"Po Vitgenštajnu, dakle, način govora, jezik, jeste deo jedne životne forme tj. jednog načina života na isti način na koji su to i način oblačenja, oblik arhitekture, (ostale) igre koje igramo, način pozdravljanja itd".

Ne znam da li je citirani filozof ostao dosledan ovom stavu, njegov nacin razmishljanja ne samo o jeziku ima kontoverzi ali mi se cini da ovom citatu nema sta da se prigovori, niko vise ne govori Shekspirovskim engleskim jezikom jer se jezik menja kroz vreme i drustvene promene. Iz tog zakljucujem da promena mora da dodje iz zivota a ne iz pravila ili bar ne iz ne toliko sustinski vaznog pravila.? Zakljucujem da je potrebna kriticna masa zena prisutnih u nekoj profesiji da bi se u nazivu pojavila rodna odredjenost. Da muskarci nisu branili linije fronta u 2 s vetska rata, zene ne bi usle u proizvodne hale kao supstitucija otsutne radne snage. Da nisu morale da rade u fabrikama, ne bi se odrekle dugackih suknji, korseta, komplikovanih frizura, shesira, svilenih rukavica. Sta je diktiralo sve te promene? Zivot, promena okolnosti koje su morale da budu pracene pravnim normama.

Ako su rodne kvote nacin da se cuje zenski glas, dajte nam kvote. Dali su nam kvote. Pa danas u skupstini imamo utegnute, plastificirane surogate zenske snage i pameti, apologete vlasti, ceerlidersice AV ,cast izuzetcima. 

Resenje vidim u sprovodjenju, postovanju zakona koji se odnose na zastitu porodice, kad zeni pomognemo da se ne razapinje izmedju svojih bioloskih funkcija i drustvenih uloga koje mora ili zeli da obavlja, bice ih vise u svim sferama javnog zivota i jezik ce se menjati prirodno i argumentovano.

Jos pamtim koliko sam bila ponosna gradjanka kada je donet zakon o pravu oceva da uzimaju porodiljsko bolovanje: zenama nista nije oduzeto a muskarcima je dato, ne pamtim humaniju i delotvorniju promenu. Koja nije dovela da nastanka pojma " muska porodilja, porodilac" jer sa jezikom to ne ide tako. 

Davno, dobila sam jedno priznanje u profesiji, okupila decu studente da to malo obelezimo i dobila recenicu koja me i danas boli, izrekao ju je moj sin, prvenac: " mama, muskarac bi uradio vise". Sumnjam.

 

U praksi žene nisu ravnopravne.

U praksi i žene školuju decu.

(doduše, deca se školuju sama, roditelji to samo plaćaju, al ko još mari za finese).

 

Ovo je moj citirani post....dakle na tvrdnju i činjenicu da su žene u podređenom položaju, ja dobijem da čitam Vitgeštajna, rođenog u 19. veku.

 

Kakve sad ima on veze sa nejednakošću u srpskom jeziku?

 

Drago mi je da si bila ponosna građanKA...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Kronostime said:

Upravo ti taj mikro uzorak zena na ovom Forumu, koje su uspele uprkos onome sto je zivot stavio pred njih, demantuje u tvrdnji da mora nesto da se nanece silom.

 

 

Mozda si ti vidovit ili poznajes sve do jedne zene na ovom forumu pa znas njihov istorijat pravde/nepravde koje su dozivele u zivotu u svakom segmentu, ja nisam (ni vidovita niti poznajem) a i nije tema.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Jezebel said:

 

Mozda si ti vidovit ili poznajes sve do jedne zene na ovom forumu pa znas njihov istorijat pravde/nepravde koje su dozivele u zivotu u svakom segmentu, ja nisam (ni vidovita niti poznajem) a i nije tema.

 

Kroz dopisivanje na proslom i ovom Forumu smo se dosta upoznali i razmenili neka zivotna iskustva, a sa nekima sam se i upoznao u RL i mogu reci za njih sve da mi je cast sto sam upoznao tako otvorene dame sa kojima mogu da popricam o bilo cemu i da sagledam stvari i iz njihovog ugla.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Jezebel said:

Mozda si ti vidovit ili poznajes sve do jedne zene na ovom forumu

 

Neiskusno.

Ne bi me uopšte čudilo da ih zna sve do bez jedne... ok, možda dve.  :classic_unsure:

 

1 minute ago, Kronostime said:

upoznali i razmenili neka zivotna iskustva

 

👆

 

Spoiler

Unsuspecting woman:  A čime se baviš?

Kronos: Bio sam radiovezista... :ss:

Unsuspecting woman: Ah kako romantično, radiš na radiju i razumeš se u veze... :classic_love:

Kronos: Come to daddy... :default_coffee:

 

 

  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Angelia said:

Koriscenje velikih slova me iskreno samo iritira.

Jezik se sam prilagodjava, to sto tvrdis da su neki argumentovali je uglavnom bila salata propagandnog jezika. 

Niko nije argumentovao kako bi RSJ doprineo zenskoj ravnopravnosti prakticno, osim "I said so".

 

Kao neko, ko je proteklih 20+ (ili je to 30+) godina na prvom frontu feminizma, znaci prakticni borac za zenska prava, pragmaticna osoba, neko ko susrece zene koje su token I one koje su stvarno uspele da se izbore za svoje "muske" karijere, u sveri gde su nailazile na prepreke, prica o RSJ i kvotama su BS.

Bukvalno me ne interesuje ako sam pilot da li ces me ti zvati pilotkinja. Ne kazem ja da to radite zato sto vam je dosadno, to je izvuceno iz kontexta nekog drugog.

 

Radite to zato sto ne kontante sustinu, pa je daj sta das,  makar to bila znacka za zasluge.    

 

-Pa i mene iritira mnogo sto-sta od sagovornika pa eto ne zanovetam....

 

-Super, drago mi je da cujem, nego zasto se toliko ocajnicki onda protivis rodnoj ravnopravnosti i u jeziku, jednostavno nije logicno za nekog sa tvojim, da tako kazem, CV-om?

 

-To sto tebe ne interesuje kako ce neko da te zove, ne znaci da nekog drugog ne interesuje. Treba menjati jezicka pravila u skladu sa vremenom i promenama a ti posle toga sebe zovi kako hoces.

 

-Tako je, cekamO znacku koju si ti vec zaradila za zasluge u 'ravnopravnosti minus jezik - sviranje k.. pardon, onoj stvari', jer naravno, kakva je to borba ako nije polovicna, selektivna ravnopravnost je prava stvar, juhuuu, ura! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Drugovi muškarci i drugarice žene kojima je RSJ glupost / efemerija - Ispoštujte ono što je nekome očigledno bitno ma koliko izgledalo trivijalno i suštinski nebitno.  Ne košta ništa, neće jezik da se slomi i postane neupotrebljiv (mada, cinik u meni mora da doda da bi za civilizaciju bilo dobro da se to nekima i desi :classic_tongue: - disclaimer - ne, ne mislim na ovdašnju forumsku mikropopulaciju).

Samo ispoštujte.

Ili ne.

 

Ali, pliz ne koristite kosmičke argumente (rogobatno, neprirodno, glupost, unapred izgubljena bitka, a kako se kaže ovo a kako ono na "ženskom"...) da unapred sabotirate nešto što očigledno nekome znači.  Nije lepo.

 

Istorija je puna nelogičnih, nebitnih, očajničkih i unapred izgubljenih bitaka koje su se trijumfalno završile.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Helena said:

...i nemojte zvati žene ženetinama, jer nije lepo i tako dalje kosmičko i slično...

Zenetina moze oznacavati i krupnu zenu, a i zenu cije su moralne i ostale pozitivne kvalifikativne vrednosti daleko iznad proseka u odnosu na grupu na koju se odnosi.

Isto vazi i za muskarce - da se razumemo.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

To je besmislena recenica, jer muskarci I zene imaju razlike, tako da nikad nece biti potpuno ravnopravni. Mogu da budu ravnopravni kod zakona I mogucnosti.

 

Ma da, da neces mozda da mi zabranis da idem na vantelesnu? 

Kad je mogao Arnold uz pomoc Denija, zasto ne bih i ja?! 

 

Mislim, ako cemo da budemo 100% ravnopravni 😄 

 

Link to comment
Share on other sites

Svi ovde, koliko ja vidim, što kažu Englezi laju uz pogrešno drvo.

 

Jedna stvar je zvanje individue onako kako ona hoće, sistemsko rešenje je sasvim druga stvar.

 

Jedna devojka je sama izabrala na Forumu da se zove Helena, druga Jezebel, treća Pletilja i šta se dešava? Svi na Forumu ih zovu onako kako su same izabrale da se zovu na Forumu i niko s tim nema nikakvih problema.

 

S druge strane, neka Milica Mitić želi da je po njenoj životnoj profesiji zovu vatrogaskinja.

Neka druga Dragana Dragić želi da je po njenoj životnoj profesiji zovu vatrogasica.

Neka treća Slađana Suzić želi da je po njenoj životnoj profesiji zovu vatrogaska.

 

I sad kad sretneš njih tri, sve u vatrogasnim uniformama i osloviš ih po zanimanju, imaš 1/3 šanse da pogodiš i 2/3 šanse da uvrediš neku od njih, jer je ne zoveš kako ona želi.

 

Zato to mora sistemski da se reši, da neko stručno telo koje se bavi propisivanjem šta je zvanična gramatika i pravopis srpskog jezika sve to reši i uvede pravila i metode kako se u zvaničnoj upotrebi koristi RSJ. Kad oni to uvedu i kad radio, televizija, novine, svi koji po vokaciji treba da koriste književni srpski jezik to primene, tada će sve to prirodno "ući u uši" svima i primiće se bez problema.

 

Sve ostalo je lajanje uz pogrešno drvo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo će biti u stilu pisala sam da pišem...ali ipak..nisam ja sigurna u te tvoje trećine-evo sad su aktuelne odbojkašice, nisam čula da ijedna sebe zove odbojkašem...nisam čula nijednu koleginicu da sebe zove tehničarem..

Pitala sam ranije kako smo sistemski rešili persiranja i ispalo je da nismo...ali se eto snalazimo...

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Helena said:

Ovo će biti u stilu pisala sam da pišem...ali ipak..nisam ja sigurna u te tvoje trećine-evo sad su aktuelne odbojkašice, nisam čula da ijedna sebe zove odbojkašem...nisam čula nijednu koleginicu da sebe zove tehničarem..

Pitala sam ranije kako smo sistemski rešili persiranja i ispalo je da nismo...ali se eto snalazimo...

 

 

 

U Rečniku srpskog jezika Matice srpske (izdanje iz 2011. koje ja imam, ne znam ima li novije), reči одбојка, одбојкаш i одбојкашица su navedene na 840. strani.

 

Na strani 125. navedena je reč ватрогасац. Nije naveden ni jedan ženski oblik te imenice.

 

Da ponovim, borba za RSJ treba da se fokusira da se u sledećem izdanju Gramatike srpskog jezika nađu pravila za kreiranje ženskih oblika takvih imenica i u sledećem izdanju Rečnika srpskog jezika da se nađe izraz za ženu vatrogasca.

 

Da li će to da bude ватрогасица, ватрогаскиња ili ватрогаска (ili sve tri zajedno) neće odlučivati same žene vatrogasci, one dve feministkinje koje je pominjao @DJ_Vasa, ti ili ja, već oni koji za to imaju škole i znanje. Oni su ti koje treba ubediti da se time bave i tu borbu potpuno podržavam. Ali za tu priču se ne bori na jednom minornom Forumu kakav je ovaj, već u Parlamentu i protestima na ulici. Priču u Parlamentu ne vidim, proteste na ulicama ne vidim. Znači, nema još kritične mase koja bi to pogurala. Kad je jednog dana bude, biće i RSJ u Gramatici i Rečniku, pa u svim sredstvima javnog informisanja, a onda će se primiti i u običnom narodu. Onda će i Milica i Dragana i Slađana znati kako se zove njihovo zanimanje u ženskom rodu i sve tri će koristiti isti naziv.

 

Jedan korak u celoj borbi za žensku ravnopravnost, ali korak po korak... što rekao Sem Gemdži "još jedan korak i biću najdalje od svoje kuće nego što sam ikada bio", ali na kraju naš bucmasti Hobit i do Mordora stiže.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mi kako smo krenuli sa SPC- om na čelu, te korake nećemo sigurno praviti ka napred nego ka nazad.

Država koja dozvoljava da joj crkva menja udžbenik iz biologije, u kojoj taj koji ima obrazovanje, ali nema volju za promjene (naprotiv) sedi u parlamentu i glasa za "srpske svetinje".

Ona druga koja nema ni znanje ni obrazovanje, isto sedi u tom parlamentu je samo instagramuša...

 

Kad i kako misliš da će se ta kritična masa stvoriti?

Mi smo zemlja gde je jedan Vulin ministar...

I misliš da će matica srpska biti drugačija?

Neću da čekam da mi Bećković ne da unuci da bude vatrogaskinja ili pilotkinja.

Slušamo onu groteksnu akcentuacija na RTS-u, a nisam vidjela da se nešto komentarisao kako to para uši...

I da stanem sad...

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Jezebel said:

 

-Pa i mene iritira mnogo sto-sta od sagovornika pa eto ne zanovetam....

Kultura komunikacije na internetu smatra caps lock za dranje.

 

7 hours ago, Jezebel said:

-Super, drago mi je da cujem, nego zasto se toliko ocajnicki onda protivis rodnoj ravnopravnosti i u jeziku, jednostavno nije logicno za nekog sa tvojim, da tako kazem, CV-om?

Prvo uopste nije neka ocajnicka borba, imamo dijalog o misljenjima. A drugo, savrseno je logicno jer znam da je besmisleno za ravnopravnost

 

7 hours ago, Jezebel said:

-To sto tebe ne interesuje kako ce neko da te zove, ne znaci da nekog drugog ne interesuje. Treba menjati jezicka pravila u skladu sa vremenom i promenama a ti posle toga sebe zovi kako hoces.

A zar nije bolje ostaviti jezik da se sam menja, pa onda samo usvojiti to u knjizevni jezik, a kome ne odgovara moze sebe da zove kako hoce? Tako se to obicno radi svuda u svetu.

 

7 hours ago, Jezebel said:

-Tako je, cekamO znacku koju si ti vec zaradila za zasluge u 'ravnopravnosti minus jezik - sviranje k.. pardon, onoj stvari', jer naravno, kakva je to borba ako nije polovicna, selektivna ravnopravnost je prava stvar, juhuuu, ura! 

 

Mislim da nisi razumela, ja nisam zaradila znacku, moje titule nijedna nema rodnu odrednicu - i uopste mi to ne fali za ravnopravnost. Ali sam sa druge strane prosla borbu za bitne stvari za ravnopravnost zena, pa mislim da je to bitno za dostojanstvo i zivot zena u Srbiji, da imaju zastitu zakona i ekonomsku nezavisnost.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2022 at 12:42 AM, DameTime said:

 

 

 podržavanje nekih marginalnih grupa (Roma, LGBT itd). Dakle, nema ALI, šta mi vi nudite i sl. 

 

 

Molim te, nemoj pogrešno da me shvatiš..Možda umesto marginalnih grupa  treba da stoji osetljive manjinske grupe.  

 

Priznajem da na ove reči - marginalne grupe lično i emotivno reagujem. Nisam LGBT, nisam Romkinja, ali pripadam jednoj osetljivoj, manjinskoj grupi.

 

Znam da ovo nema veze sa temom, ali sam želela da nešto napišem u vezi tih reči. 

 

 

10 hours ago, Div said:
  Reveal hidden contents

Први потпредседник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја

Потпредседник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде

Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике

Потпредседник Владе и министар одбране

Потпредседница Владе и министарка културе и информисања

Министар финансија

Министарка привреде

Министарка заштите животне средине

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре

Министарка трговине, туризма и телекомуникација

Министарка правде

Министарка државне управе и локалне самоуправе

Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог

Министар унутрашњих послова

Mинистар спољних послова

Министарка за европске интеграције

Министар здравља

Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања

Министар за бригу о породици и демографију

Министар омладине и спорта

Министар за бригу о селу

Министар без портфеља

Министар без портфеља

 

. Gde se još, osim na ovom forumu priča o RSJ i koliki je odjek u društvu?

 

 

Mislim da se samo ovde o tome priča.  Nisam videla da se to ističe na protestima koji se održavaju ispred zgrade Informera. 

 

9 hours ago, Angelia said:

 

Niko nije argumentovao kako bi RSJ doprineo zenskoj ravnopravnosti prakticno, osim "I said so".    

 

Anđo, u potpunosti se slažem sa tobom. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...