Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

8 minutes ago, Helena said:

...da to izjavi bilo ko drugi, pa i da ima smisla..

 

Pa ima. Ja cesto prihvatam skretanje s teme u humor. Malo smo se zezali na zajednicko interesovanje za termicko obradjeno prase. Chill...Kronos to zna, I malo zeza mene a malo je comedic relief. Bukvalno je namenjeno meni I Urosu koji smo komsije. Nije svaki upis o tebi 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Helena said:

A gle, koliko sutra možda već shvatiš..

I ono što ne sam pominjala, pojavi se Kronos, ode se u besmislen humor i ostali se uhvate, jer je ipak prijatnije tako...

 

:classic_huh:

Ako mozes, pisi razumljivije, kakav kronos? i gde se pojavio? ko su ostali? Ako ne mozes onda nista. Nije ni toliko vazno.

 

...i kakve to sve sto kazes ima veze ima sa onim sto sam napisala oko us predsednica....mislis da je to bilo humoristicno? Odmah da kazem - nije.

Jos kao zakljucujes - `ipak je prijatnije tako` Zar je tesko artikulisanije objasniti sta hoces da kazes....

 

Kakogod....ustvari ovo sam htela ovde da pitam - da li zelis da budes vrbovana u feministicku ekipu protiv muskih nickova koji su pisali kao neke tabloidno uzbudjene babe tamo na politici? Prijavljujem se da vrbujem. Jer negde se mora poceti ....

 

Ni jedna zena nije ucestvovala u toj ispraznoj diskusiji  i to je meni dovoljan dokaz da su alapache ne zenski vec muski pol.

Uostalom kako se kaze alapacha u muskom rodu?

 

Ako ne postoji ni taj izraz - to je jos jedan dokaz diskriminacije zena jer prikrivajuci svoj praiskonski talenat za alapaciranje,

isti su pripisali zenama.........

Toliko za sada. Nadam se da ce nas biti mnogo...ako i ne bude i jedna ce da bude dovoljna.

 

 

Edited by Mama_mia
k
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Stiletto said:

Anđo, mi muškarci barem znamo da smo za sve krivi, ti si na dlaku od toga da budeš proglašena za Uncle Tom-a 😄

Nemoj se brines, navikla sam ja na svakakve etikete na forumu 😊to samo dodam jos jednu znacku, zato sto cesto dolazim u sukob sa extremima.

A inace, to uopste nije retko misljenje medju zenama, pogotovo zenama koje su uspesne u poslovima gde ih ima malo, ili zahteva dosta odricanja. Uostalom, kao sto sam ranije rekla, da postoji siri koncenzus, jezik bi se organski menjao, kao sto u nekim slucajevima jeste. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mama_mia said:

 

:classic_huh:

Ako mozes, pisi razumljivije, kakav kronos? i gde se pojavio? ko su ostali? Ako ne mozes onda nista. Nije ni toliko vazno.

 

...i kakve to sve sto kazes ima veze ima sa onim sto sam napisala oko us predsednica....mislis da je to bilo humoristicno? Odmah da kazem - nije.

Jos kao zakljucujes - `ipak je prijatnije tako` Zar je tesko artikulisanije objasniti sta hoces da kazes....

 

Kakogod....ustvari ovo sam htela ovde da pitam - da li zelis da budes vrbovana u feministicku ekipu protiv muskih nickova koji su pisali kao neke tabloidno uzbudjene babe tamo na politici? Prijavljujem se da vrbujem. Jer negde se mora poceti ....

 

Ni jedna zena nije ucestvovala u toj ispraznoj diskusiji  i to je meni dovoljan dokaz da su alapache ne zenski vec muski pol.

Uostalom kako se kaze alapacha u muskom rodu?

 

Ako ne postoji ni taj izraz - to je jos jedan dokaz diskriminacije zena jer prikrivajuci svoj praiskonski talenat za alapaciranje,

isti su pripisali zenama.........

Toliko za sada. Nadam se da ce nas biti mnogo...ako i ne bude i jedna ce da bude dovoljna.

 

 

Ako nije važno, nemoj replicirati, to je makar prosto...ali nije najvažnije...važnije je što želiš da me uvrediš i što se od teme debelo odmaklo...

Pa ti eno Angelia za vrbovanje pa se vrbujte zajedno...

Ponoviću za one koji preskaču postove-ja sam za RSJ i ravnopravnost žena...punktum.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Helena said:

Ako nije važno, nemoj replicirati, to je makar prosto...ali nije najvažnije...važnije je što želiš da me uvrediš i što se od teme debelo odmaklo...

Pa ti eno Angelia za vrbovanje pa se vrbujte zajedno...

Ponoviću za one koji preskaču postove-ja sam za RSJ i ravnopravnost žena...punktum.

Jedno pitanje za tebe, ozbiljno bez humora, da li ti podrsku RSJ izjednacavas sa podrskom ravnopravnosti zena? 

Neko je tu pominjao neku solidarnost sa zenama, mozda ne ti, u smislu zasto treba podrzavati RSJ. Pa mi se cini da se tu malo mesaju pojmovi.  

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno, kao jednu od mnogih sitnih krupnih stvari koje kad se udruže daju silu i za konačno istinsku promenu.

Ne bi provejavala mizoginija koju mnogi ni ne primećuju.

To nije nikakvo mešanje pojmova.

Jedno pitanje za tebe-zašto ne možeš da prihvatiš pilotkinju, a možeš sportistkinju? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Helena said:

Apsolutno, kao jednu od mnogih sitnih krupnih stvari koje kad se udruže daju silu i za konačno istinsku promenu.

Ne bi provejavala mizoginija koju mnogi ni ne primećuju.

To nije nikakvo mešanje pojmova.

Jedno pitanje za tebe-zašto ne možeš da prihvatiš pilotkinju, a možeš sportistkinju? 

 

 

 

Ok, sad mi je jasno jer za mene te stvari nisu povezane. Iz prostog razloga zato sto smatram (znam) da RSJ ne cini nista za ravnopravnost zena. Po meni, to samo zabasuruje prave probleme. To je ono, znacka na reveru.

 

Veruj mi, sa pozicije jezika koji su veoma malo masakrirali po tom pitanju, bukvalno nista ne menja.

 

Iskreno receno, ni sportistkinja mi ne zvuci dobro. Zasto je problem da svi budu sportisti? Ili sportista u jednini. Pilotkinja zvuci kao omalovazavanje. Zasto moramo da stavimo rod u zanimanje? Da bi naglasili da je zena u pitanju? Ako mene pitas, da hocu da menjam jezik, titule treba da budu rodno neutralne, kao sto arhitekta zvuci rodno neutralan. Ili su svi medicinske sestre ili su svi medicijski tehnicari.

 

Samo tako barem malo doprinosis rodnoj neutralnosti.

Link to comment
Share on other sites

Ako letis na medjunarodnim letovima, pilot se obraca na engleskom I kaze "this is you captain speaking" bez obzira da li je musko ili zensko. Svojevremeno su bile stewardess I stewards. Sad imamo flight attendants. Bilo je policeman, sad je police officer. Znaci prihvatimo titule kao rodno neutralne, sto sad jesu jer zene drze te titule (pa moze biti taj psiholog ili ta psiholog), nema potrebe komplikovati jezik.

 

Meni nikad nije smetalo da zenu nazovem policeman. Nista u njihovom zivotu se nije promenilo ako ih zoves police woman ili police officer. 0 contribution.

 

Prosto promenis u gramatici I kazes te imenice su rodno neutralne. Prostije nego "dragi piloti I pilotkinje, skupili smo se da gledamo sportiste I sportistkinje, da bi pocastvovali psihologe I psihologistkinje zajedno sa medicinskim sestrama I medicinskim tehnicarima, za dostignuce u medicini za sportiste I sportiskinje"

1 minute ago, Helena said:

Zanimanje nije titula.A i titule, zašto bi trebale bi da budu samo mu u muškom rodu?Eno im popovske titule, to nek zadrže.

Drugo napisano je izlišno u svakom smislu

 

Zanimanje obicno povlaci titulu. PhD je doctor. Nemam pojma sta popovi rade u toj prici. Sta hoces da kazes, da Director ili CEO nisu titule? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ok, sad mi je jasno jer za mene te stvari nisu povezane. Iz prostog razloga zato sto smatram (znam) da RSJ ne cini nista za ravnopravnost zena. Po meni, to samo zabasuruje prave probleme. To je ono, znacka na reveru.

 

Veruj mi, sa pozicije jezika koji su veoma malo masakrirali po tom pitanju, bukvalno nista ne menja.

 

Iskreno receno, ni sportistkinja mi ne zvuci dobro. Zasto je problem da svi budu sportisti? Ili sportista u jednini. Pilotkinja zvuci kao omalovazavanje. Zasto moramo da stavimo rod u zanimanje? Da bi naglasili da je zena u pitanju? Ako mene pitas, da hocu da menjam jezik, titule treba da budu rodno neutralne, kao sto arhitekta zvuci rodno neutralan. Ili su svi medicinske sestre ili su svi medicijski tehnicari.

 

Samo tako barem malo doprinosis rodnoj neutralnosti.

 

Ponavljas iz posta u post da je omalovazavanje, da ne resava problem, da zabasuruje problem, a ni jednog jedinog objasnjenja kako i zasto.

 

Zasto je omalovazavanje nazvati zenu sportistu sportiskinja, ili zenu pilota pilotkinja? Zato sto ne zvuci dobro? Opet se vracamo na osetljive usi i predivan srpski jezik koji ne treba kvariti. 

 

To da li resava problem, niko nije rekao da resava problem, ali da ne postoji ovo pitanje kojem se eto i nekolicina na nas pozabavila na dvadesetak strana, a tako je nevazno, verovatno ne bi bilo nikada ni potegnuto. Mozda tebi ne resava nista, mozda meni ne resava nista, mozda nikome sa ovog foruma ne resava nista, ali niko se time ne bi bavio da ne postoje one zene koje smatraju da treba da budu nazvane u zenskom rodu. 

 

Zasto bi pilotkinaja bilo omalovazavajuce? Zato sto je do kraja 20 veka postojao naziv zanimanja samo u muskom rodu koji je bitan, a sada eto zena pilot treba da postane nebitna ponovo jer pilot nesto znaci, a pilotkinja nista. Pa na ravno da ne znaci kada se masa ubi da objasni kako je nebitno po zilion puta. Ako je tako nebitno, sto se uopste bavite time?! Jel vas to necim vredja ako neko hoce da bude pilotkinja, ugrozava ili sta?! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kronostime said:

Cemu silovanje jezika, pobogu?

Zbog neke ravnopravnosti?

Zar nije bolje da ta ravnopravnost dodje kao koncenzus, a ne kao oktroisana?

:classic_blink:

 

Pa vidi, niko te ne siluje da ga koristis. Jednostavno, neki zele da menjeju nesto i sto im ne bi dali na pravo da to menjaju, a nista ne kosta? Na tebi je da li zelis da ucestvujes u tome ili ne. 

 

Meni je totalno bezvezno da ljudi koji se ne slazu, a nicim nisu primorani imaju potrebu da objasnjavaju kako je to glupo. Ja recimo ne idem na fudbal ili kosarku ili boks i objasnjavam ljudima da je glupo gledati dvoje ljudi koji se lupaju rukavicama dok se neko ne onesvesti. Cak i da odem da izjavim tako nesto, ne bi zadrzavala ljubitelje boksa i ponavljala kako je glupo, jer jednom recju bi njima rekla da su oni u mojim ocima glupi. 

 

Ja vec rekoh, meni licno ne smeta, razumem da ima nekom kome smeta i menjao bi i podrzavam, jer ko sam ja da govorim kome je sta vazno. Sa druge strane, ako je nekom to bitno, necu insistirati u nekom licnom ili virtuelnom razgovoru da ga oslovljavam u inat onako kako to meni odgovara (boze moj zbog lepote jezika) i pokazujem koliki sam ignorant, a bukvalno me ne kosta nista da napravim neki mali ustupak.

 

Ako ne mogu da napravim taj korak, sigurana sam da ne bih bila spremna ni na vece, one koje ce mozda zaista nesto sistemski promeniti. 

 

Da dodam kronose, pametan si covek, sam znas da ova ovde rasprava uopste nije oko jezika. 

Edited by Baby
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Ako letis na medjunarodnim letovima, pilot se obraca na engleskom I kaze "this is you captain speaking" bez obzira da li je musko ili zensko. Svojevremeno su bile stewardess I stewards. Sad imamo flight attendants. Bilo je policeman, sad je police officer. Znaci prihvatimo titule kao rodno neutralne, sto sad jesu jer zene drze te titule (pa moze biti taj psiholog ili ta psiholog), nema potrebe komplikovati jezik.

 

Meni nikad nije smetalo da zenu nazovem policeman. Nista u njihovom zivotu se nije promenilo ako ih zoves police woman ili police officer. 0 contribution.

 

Prosto promenis u gramatici I kazes te imenice su rodno neutralne. Prostije nego "dragi piloti I pilotkinje, skupili smo se da gledamo sportiste I sportistkinje, da bi pocastvovali psihologe I psihologistkinje zajedno sa medicinskim sestrama I medicinskim tehnicarima, za dostignuce u medicini za sportiste I sportiskinje"

Zanimanje obicno povlaci titulu. PhD je doctor. Nemam pojma sta popovi rade u toj prici. Sta hoces da kazes, da Director ili CEO nisu titule? 

O da, puna Srbija direktorki i ministarki...

 

I prosto promeniš gramatiku-od kad je to prosto i kako nije prostije koristiti već postojeću-JER ako se koristi sportistkinja, može i pilotkinja- e to je prosto, sam' eto vama nije po volji...

2 hours ago, Kronostime said:

Cemu silovanje jezika, pobogu?

Zbog neke ravnopravnosti?

Zar nije bolje da ta ravnopravnost dodje kao koncenzus, a ne kao oktroisana?

:classic_blink:

Kako je to silovanje jezika, kad zanimanja, pa i titule već postoje u srpskom jeziku-to što se neke reči nisu koristile, ne znači da nisu postojale.

I onda kreŠČendo-NEKE ravnopravnosti?!!

Imate li vi ljudi ženske srodnike, sestre ćerke, žene, majke pa da pokušate malo da dočarate sebi kako bi izgledalo da  neko od njih mora tri puta više da da sebe da bi uspela kao vatrogaskinja...da joj ne dobacuju u med. unoformi...

 

Ili jakjo volite onaj odvratni  vic o Raziji Mujanović?

 

 

I ne ne znam kako se kaže ŽENSKI ubica, neka rešenja za to traže kvalifikovani...imate li još svetlih primera-pitanja i ceo topik smišljate ovako neka?

Nije dovođeno postojanje SUDIJE u muškom obliku, odakle je izvedena sutkinja. nego odmah ubica?

 

btw, sjajan post Baby...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Helena said:

O da, puna Srbija direktorki i ministarki...

 

I prosto promeniš gramatiku-od kad je to prosto i kako nije prostije koristiti već postojeću-JER ako se koristi sportistkinja, može i pilotkinja- e to je prosto, sam' eto vama nije po volji...

Kako je to silovanje jezika, kad zanimanja, pa i titule već postoje u srpskom jeziku-to što se neke reči nisu koristile, ne znači da nisu postojale.

I onda kreŠČendo-NEKE ravnopravnosti?!!

Imate li vi ljudi ženske srodnike, sestre ćerke, žene, majke pa da pokušate malo da dočarate sebi kako bi izgledalo da  neko od njih mora tri puta više da da sebe da bi uspela kao vatrogaskinja...da joj ne dobacuju u med. unoformi...

 

Ili jakjo volite onaj odvratni  vic o Raziji Mujanović?

 

 

I ne ne znam kako se kaže ŽENSKI ubica, neka rešenja za to traže kvalifikovani...imate li još svetlih primera-pitanja i ceo topik smišljate ovako neka?

Nije dovođeno postojanje SUDIJE u muškom obliku, odakle je izvedena sutkinja. nego odmah ubica?

 

btw, sjajan post Baby...

Imam i suprugu, i, sestre, i bratanice, i sestricine, a i ostalu zensku rodbinu + drugarice, prijateljice, komsinice, koleginice... i sa svima se sporazumevam krajnje dzentlmenski i sa postovanjem.

Obzirom da radim u vecinski zenskom okruzenju, pitao sam ih sta misle o tvojoj konstataciji - samo su se prekrstile.

:krstipd4:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kronostime said:

Imam i suprugu, i, sestre, i bratanice, i sestricine, a i ostalu zensku rodbinu + drugarice, prijateljice, komsinice, koleginice... i sa svima se sporazumevam krajnje dzentlmenski i sa postovanjem.

Obzirom da radim u vecinski zenskom okruzenju, pitao sam ih sta misle o tvojoj konstataciji - samo su se prekrstile.

:krstipd4:

Verujem da jesu...

I veruj da mi je žao..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Sudija i sutkinja su pomenuti na temi 50 puta bar. 

Pitao sam jer me zanima. To što je značenje reči takvo kakvo jeste potpuno je nebitno. 

Mada, generalno...sve te loše reči su uvek u muškom rodu. Ubica, monstrum, zver, pedofil, lopov, zločinac. Ratna zločinica/zločinkinja wtf?! 

 

I ti nemaš maaaalecki hint za to..

Oke

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dropkick Murphys said:

Sudija i sutkinja su pomenuti na temi 50 puta bar. 

Pitao sam jer me zanima. To što je značenje reči takvo kakvo jeste potpuno je nebitno. 

Mada, generalno...sve te loše reči su uvek u muškom rodu. Ubica, monstrum, zver, pedofil, lopov, zločinac. Ratna zločinica/zločinkinja wtf?! 

 

Po novogovoru bi trebalo da je: ubickinja, monstrumkinja/monstrumica, zverkinja/zverica, pedofilka, lopovka/lopovkinja, zločinica/zločinka... Ako gledamo jezički, po tom novom, ništa manje nije nepravilno od advokatkinja, trenerka, prevoditeljka, kapetanka itd itd itd.... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...