Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

1 hour ago, Angelia said:

"i ovde" u mojoj recenici se nije odnosilo na forum, nego na USA, pa stoga Baby nemoj se osecati prozvanom. A zasto ti se ne obracam ti dobro znas...

 

 

Znaci, tebi je u US problem i glupiraju se zato sto chairwoman zovu u zenskom obliku, a koliko me pamet sluzi ti si se onomad izjasnila kao business woman, pa sto nisi rekla da si business man? Zato sto se valjda ne osecas kao muskarac, posto nisi i zelis da te u tom svetu cene jednako i ravnopravno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nema podataka da je njih iko pitao, a i da jeste ... na osnovu cega smatras da neko ima pravo da natera nekog drugog da promeni svoj govor?

Zato je jezik pitanje evolucije i treba da se desava organski.

 

ali ovo nije pitanje jezika. to je kao da pricamo o covecanstvu kao o pitanju koze, jer je najveci organ.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Baby said:

 

Tacno... ali totalno masite poentu. Ako vec ne mozemo da mu nabavimo kucu, posao, hranu, bar da ga ne ponizavamo verbalno i da se tamo gde treba zalazemo da se nesto po tom pitanju uradi. Ovako odmahnemo rukom, ma kao, nista mu nece pomoci i odemo svojim putem, a posle se zalimo kako prolazimo pored beskucnika i kako smrde tu nasim nosevima na ulici. 

 

Nije u pitanju samo kako cemo stvari nazivati, u pitanju je sto smo bahati i razmazeni i sto smatramo da tudj problem nije nas - dok ne postane nas. 

 

Ono, bar neki mali korak da napravimo da se neko oko nas oseca bolje, nije tesko stvarno. 

 

Ja mislim da se poenta masi sa druge strane. 

 

Eto konkretan primer beskucnika/beskucnice - ne treba da mu/joj nabavimo kucu, kad bi tako radili svi bi namerno postajali beskucnici/beskucnice samo da bi dobili sve na gotovo. Uz to ne znam sto bi "beskucnik/beskucnica" bilo verbalno ponizavanje? Bukvalno iskovana imenica od "bez kuce".  


Ono sto je potrebno, u tom slucaju, jeste da pokusamo da takvu osobu re-integrisemo u drustvo, da mu/joj damo mogucnosti, mozda treba da se prekvalifikuje i da pocne da radi nesto, mozda ima neki psiholoski ili zdravstveni problem koji se moze otkloniti pa da pocne da opet zivi normalno... I onda ce sam/sama doci do hrane i krova nad glavom, zdravstvene zastite... 

 

Narodne kuhinje i prenocista su ok (i nekima koji/koje bas nikako ne mogu da se re-integrisu jedina spas), ali ih samo odrzavaju u zivotu a ne daju im mogucnost da zivot promene na bolje. 

 

Da se vratim na temu - mali korak jeste da pisemo/govorimo koristeci rodno senzitivne profesije. Silovati jezik kao iznad sto radim, je... gubljenje vremena.  

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DJ_Vasa said:

Postoji i jedan islandski štos koji nama deluje čudno. Njihova prezimena se ne nasleđuju generacijski kao kod nas, gde porodice generacijama nose isto prezime. Islanđani po pravilu dobijaju prezime po ocu, a oblik zavisi od pola. Ako se neko zove Harald i ima dvoje dece, od kojih se jedno zove Jon, a drugo Marija, sin će nositi prezime Haraldson, a Marija će biti Haraldsdotir. Ako dotični Jon Haraldson bude imao dece, ona će se prezivati po njemu, tj. Jonson i Jonsdotir i tako dalje.

 

Uveli su novi zakon pa ako hoces mozes da promenis nastavak na prezimenu -dottir (cerka) i -son (sin) i stavis rodno neutralan sufix -bur („dete“ [svojih roditelja]). 

 

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

E, a kad naiđe Koca Popovic ili neko ko je u Norveskoj, procitao sam da u dijalektu kojim se govori u zapadnom delu Norveske ne postoje imenice ženskog roda, samo muski i srednji. I sta rade onda tamo, ono, da li isto neki izmisljaju novorijek, ili...

 

Probacu da slozim te kockice tako da bude razumljivo. Veruje se da je prvobitni indoevropski jezik imao tri gramaticka roda: muski, zenski i srednji, kao sto je jos uvek slucaj u mnogim jezicima. S druge strane, u modernom svedskom i danskom su se muski i zenski stopili u zajednicki gramaticki rod (utrum ili reale/pravi) i srednji rod (neutrum). Utrum se kolokvijalno naziva n-rodom jer je odredjen prefiksom/sufixom (e)n => en bok/boken (knjiga); neutrum t-rodom jer je odredjen prefiksom/sufixom (e)t => ett hus/huset (kuca). Znaci, imamo dva gramaticka roda – reale/pravi i srednji. U svedskom je razlika izmedju reci muskog i zenskog roda u velikoj meri nestala jer zamenice on i ona koje se ne odnose na ljude su konvertovane u zamenicu den koja je rodno neutralna. U staroskandinavskom jeziku su postojali muski, zenski i srednji rod, sto se vidi po nekim izuzecima od danasnjeg pravila. Na primer, zamenica za imenicu sat je ”ona” ili covek (u smislu zivo bice) je takodje ”ona”. 

 

Iz tog ugla se moze lakse razumeti i norveski rodni sistem => bokmål je zvanicni norveski jezik koji koristi 90% ljudi. Drugi, novo-norveski (nynorsk) se uci u skoli i koristi se kao maternji jezik u nekim regionima. To je podela iz istorisjkih razloga (dansko-norveska prica). Zvanicni bokmål je, poput danasnjeg svedskog i danskog, prvobitno imao dva roda, utrum (zajednicki rod) i neutrum (srednji rod). No vremenom je stvar evoluirala pa danas utrum (zajednicki rod) moze da se (po zelji) razlista na muski i zenski rod, pa bi oblik zenskog roda bio ei kirke (crkva) umesto en kirke (utrum). U finskom ne postoji gramaticki rod i zato se koristi rodno neutralna zamenica hän bez obzira na pol. I u svedskom figurira neutralna zamenica hen. U islandskom su ocuvana tri roda: muski, zenski i srednji. Moze se reci da semantika igra veliku ulogu u svedskom/danskom/norveskom rodovskom sistemu jer su mu osnovi semanticke kategorije. Zapravo, moze se reci da svi gramaticki rodovski sistemi imaju semanticko jezgro u nekoj meri, o tome se da diskutovati, to je vrlo interesanto. 

 

Da bi se lakse razumele ove skandivske rodovske zavrzlame, mozemo da zamislimo reci ”devojce” i ”devojcurak” koje oznacavaju osobu zenskog pola (dakle, semanticki zenski rod) ali je [to] devojce gramaticki srednji a ” [taj] devojcurak je muski gramaticki rod. U nemackom su, primera radi, demunitivi srednjeg roda i izvode se iz imenica dodavanjem sufiksa -chen: das Mädchen (devojcica) => ”das” oznacava srednji gramaticki rod, semanticki je devojcica zenskog roda. Ovi primeri mogu da ilustruju i to kako reci percipiramo i asociramo sa onim sto nam se nalazi na mentalnoj karti. Ja tacno znam sta bih vizualizovala kad bi mi neka rekla da je roditeljka. 😄

 

 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

 

 

 

 

George je ekstremno inteligentan i ja licno jako volim da ga slusam sta ima da kaze. 

 

Medjutim. Imali smo neki soft language i problemi koji postoje su se resavali presporo. Oni sa hard language su ostali zatvoreni u svoja 4 zida da gundjaju jer im se ne svidja. Desila se promena i sav hard language je isplovio na povrsinu i sada imamo grupe koje se gadjaju govnima sa obe strane, bukvalno nespojivo u ko zna koliko decenija unapred. 

 

Dok je toilet paper postajao toilet tissue (primer) niko se nije bunio, svi su koristili kako su hteli, ali u nekim krugovima je ostalo pozeljno da koristis soft ne hard inace budes izopsten (i dalje je tako). Sada kada treba da dodje do neke promene, neki su strano uvredjeni i glasni zbog toga a drugi se onda otimaju na svoju stranu. 

 

Problemi ce se i dalje presporo resavati ako se pita jedna strana (levicari), a ako se pita druga strana oni zele da bude samo onako kako i kada su se oni osecali udobno (konzervativci), a vise ne moraju da cute, isplivali su vec na povrsinu. US je postala jedna jako 'zanimljiva' drzava za zivot. Otudjeno drustvo se jos vise otudjilo. Tome li tezimo? 

 

 

6 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Ja mislim da se poenta masi sa druge strane. 

 

Eto konkretan primer beskucnika/beskucnice - ne treba da mu/joj nabavimo kucu, kad bi tako radili svi bi namerno postajali beskucnici/beskucnice samo da bi dobili sve na gotovo. Uz to ne znam sto bi "beskucnik/beskucnica" bilo verbalno ponizavanje? Bukvalno iskovana imenica od "bez kuce".  


Ono sto je potrebno, u tom slucaju, jeste da pokusamo da takvu osobu re-integrisemo u drustvo, da mu/joj damo mogucnosti, mozda treba da se prekvalifikuje i da pocne da radi nesto, mozda ima neki psiholoski ili zdravstveni problem koji se moze otkloniti pa da pocne da opet zivi normalno... I onda ce sam/sama doci do hrane i krova nad glavom, zdravstvene zastite... 

 

Narodne kuhinje i prenocista su ok (i nekima koji/koje bas nikako ne mogu da se re-integrisu jedina spas), ali ih samo odrzavaju u zivotu a ne daju im mogucnost da zivot promene na bolje. 

 

Da se vratim na temu - mali korak jeste da pisemo/govorimo koristeci rodno senzitivne profesije. Silovati jezik kao iznad sto radim, je... gubljenje vremena.  

 

Moj bold. 

Ja se slazem apsolutno, ali kada dodje do pitanje toga, e onda postoji drugi otpor. Oni su lenstine koje ne zele da rade nego da zive na nasoj grbaci, oni su alkoholicari i zavisnici... blabla. 

 

Ko ce da se buni na jezik, ce se buniti na jos vece korake koje treba da napravi. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

Ja se slazem apsolutno, ali kada dodje do pitanje toga, e onda postoji drugi otpor. Oni su lenstine koje ne zele da rade nego da zive na nasoj grbaci, oni su alkoholicari i zavisnici... blabla. 

 

Ko ce da se buni na jezik, ce se buniti na jos vece korake koje treba da napravi. 

Kad im das sistemske mogucnosti i pojedini to ne zele da iskoriste, onda je taj "drugi otpor" cak i donekle opravdan (iskljucivo u smislu "ako nece da nam dozvole da im pomognemo, i ne treba im pomoci" a ne nesto ekstremnije).

 

Ali opet, taj otpor treba da bude usmeren samo prema onima koji ne zele tu pomoc. I tu nema sta mnogo da se uradi, realno. Pomognes onom ko prihvata pomoc, onom ko ne prihvata, ostavis ga tako ili ako postoji neko resenje gde mogu da se smeste, neku ustanovu (ne zatvor, ludnicu, vec nesto drugacijeg tipa, ali sad sam otisao predaleko). 

 

 

Mozda sam ja samo utopista pa tripujem da stvari mogu (i moraju) sistemski da se resavaju. Pritom, ja ne razmisljam ovde samo o Srbiji vec o covecanstvu.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kooineeperk said:

Kad im das sistemske mogucnosti i pojedini to ne zele da iskoriste, onda je taj "drugi otpor" cak i donekle opravdan (iskljucivo u smislu "ako nece da nam dozvole da im pomognemo, i ne treba im pomoci" a ne nesto ekstremnije).

 

Ali opet, taj otpor treba da bude usmeren samo prema onima koji ne zele tu pomoc. I tu nema sta mnogo da se uradi, realno. Pomognes onom ko prihvata pomoc, onom ko ne prihvata, ostavis ga tako ili ako postoji neko resenje gde mogu da se smeste, neku ustanovu (ne zatvor, ludnicu, vec nesto drugacijeg tipa, ali sad sam otisao predaleko). 

 

 

Mozda sam ja samo utopista pa tripujem da stvari mogu (i moraju) sistemski da se resavaju. Pritom, ja ne razmisljam ovde samo o Srbiji vec o covecanstvu.

 

Nismo li skloni da sve trpamo u jedan kos pa i ostali deo grupacije karakterisemo zbog nekog njegovog dela? 

 

Stvari moraju sistemski da se resavaju, ali bez naseg aktivnog ucestvovanja nema sistema koji ce dobrovoljno odvojiti od sebe i ustupiti nekom drugom. Na zalost sto to sistemsko resavanja zavisi od politicara koji taj sistem vode, a na prste mogu da se izbroje oni koji nisu licno gramzivi jer u politiku se uglavnom upusta onaj tip ljudi koji vidi licni prosperitet i licnu korist od politike. Tu mislim na covecanstvo, ne na Srbiju samo. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

Nismo li skloni da sve trpamo u jedan kos pa i ostali deo grupacije karakterisemo zbog nekog njegovog dela? 

Jesmo. Sto ne znaci da se to nece promeniti kada se pokazu pozitivni primeri proizisli iz sistemskog resenja. 

 

 

1 minute ago, Baby said:

Stvari moraju sistemski da se resavaju, ali bez naseg aktivnog ucestvovanja nema sistema koji ce dobrovoljno odvojiti od sebe i ustupiti nekom drugom. Na zalost sto to sistemsko resavanja zavisi od politicara koji taj sistem vode, a na prste mogu da se izbroje oni koji nisu licno gramzivi jer u politiku se uglavnom upusta onaj tip ljudi koji vidi licni prosperitet i licnu korist od politike. Tu mislim na covecanstvo, ne na Srbiju samo. 

Nisam rekao da je lako. I upravo zato ne treba trositi energiju, resurse i volju za aktivizmom na manje bitne stvari. 

A politika i politicari, to je tek posebna tema... 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Baby said:

 

Znaci, tebi je u US problem i glupiraju se zato sto chairwoman zovu u zenskom obliku, a koliko me pamet sluzi ti si se onomad izjasnila kao business woman, pa sto nisi rekla da si business man? Zato sto se valjda ne osecas kao muskarac, posto nisi i zelis da te u tom svetu cene jednako i ravnopravno. 

Etimologija reci koja nema nikakve veze sa rodnom ravnopravnoscu niti kako se ja osecam. Ja za sebe i potpisujem kao Chairman. Isto kao sto Mankind znaci covecanstvo, a ne muskarastvo. Ni fisherman nema rod, i zvucalo bi jako glupo da bude fisherwoman ... znaci jezik sam evoluira po potrebi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

 

ali ovo nije pitanje jezika. to je kao da pricamo o covecanstvu kao o pitanju koze, jer je najveci organ.

Nego je pitanje cega? Sta resava promena jezika, I menjanje pozicije Dekana u Dekanka? Jel menja nesto vecu ravnopravnost koju zene u US, ili UK imaju u odnosu na zene u SR, zato sto dosta profesija nema rodnu odrednicu?

Ajde recimo da promenimo gospodina u gospodicica I gospodicinu, nesto mi ne izgleda da ce to da promeni stanje "patrijarhata" u SR. Zasto samo zene da imaju bracno stanje u tituli 😀

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Kooineeperk said:

B1: Poenta mog ispravljanja nije korekcija rodne senzitivnosti koja ima smisla (a koju, priznajes, cak i sama ne koristis), jer nisam ja menjao tvoje i uini-evo oslovljavanje same/samog sebe ili nekog pojedinca/pojedinice, vec grupe ljudi gde onda mora da se koristi zensko-muski rod istovremeno, sto stvara rogobatnost u izrazavanju. Evo reci mi, kad naucis i usvojis RSJ, da li ces pricati/pisati ovako kako sam ti ispravio izjave?  

 

Ova je bila samo mala pokazna vezba da ni sami ne praktikujete ekstrem za koji se zalazete. 

 

Bilo šta da menjaš je bespredmentno i skreće nas sa suštine (a suština je da si nazivao RSJ sviranjem kurcu, ko je zaboravio, podsetiću na svakoj strani sve dok pokušavaš da obesmisliš diskusiju), nego se ti baviš uinijem i mnome. Ja sam rekla da učim još uvek i usvajam i ne stidim se toga.

 

15 hours ago, Kooineeperk said:

 

Niko ovde, barem ne ja, nije/nisam rekao da rodna senzitivnost ne treba da postoji - itekako treba, u smislenom i prakticnom okviru. To je ono sto @DJ_Vasa ovde jako lepo objasnjava. 

 

 

B2: S obzirom da ja smatram prioritetom to da zene imaju sustinski jednaka prava (ili cak povlascena) kao i muskarci (a objasnio sam vec sta to podrazumeva), a ti mi kazes da je to u zenskoj borbi irelevantno, znaci da se vi (ili ti, ili neka manjina zena jer mi je tesko da poverujem da vecina boraca misli kao ti) borite za neke stvari koje ce vam doneti privid ravnopravnosti ali ce i dalje vladati prakticna neravnopravnost.

 

 

Ne znači. Dodatno, već sam ti rekla da se žene ne bore za to da im daješ 20 000 rsd "prednosti" na radnom mestu.

 

Ako se borimo na istoj strani - za potpuno ravnopravnost žena, zašto imaš problem sa RSJ?

 

15 hours ago, Kooineeperk said:

 

 

 

 

Ovde je sistem i/ili pojedinac/pojedinica iz centra za socicjalni rad brutalno zakazao/zakazala i ni jedna RSJ inicijativa ovo nece resiti. 

 

Cak je prilicno gadljivo to sto nesretno dete i majku dovodis u vezu sa time sto ti sebe nazivas "fankinjom" (da si rekla "psiholoskinjom" bilo bi za nijansu manje ekstremno). 

 

Wtf, ne dovodim sebe u vezu sa njom i ne bih sebe nikad uporedila sa žrtvom zlostavljanja i femicida, samo govorim o rasponu toga šta se sve muškarci "pitaju" i sebi daju za pravo. 

 

15 hours ago, Kooineeperk said:

 

RSJ jeste nesto na sta mozemo SVI ODMAH da uticemo (kao sto je rekla @vilhelmina a rekao sam i ja pre nekoliko postova), ako se postavi onako kako treba. A sa ekstremima, tesko da ce to poleteti tako brzo i efikasno. I to je poenta nas strasnih "protivnika/protivnica" RSJ. 

 

Šta znači "postaviti onako kako treba" i ko određuje kako treba? Ti? 

 

P.S. Onaj post i dalje sastavljam.

 

19 minutes ago, Angelia said:

Nego je pitanje cega? Sta resava promena jezika, I menjanje pozicije Dekana u Dekanka? Jel menja nesto vecu ravnopravnost koju zene u US, ili UK imaju u odnosu na zene u SR, zato sto dosta profesija nema rodnu odrednicu?

Ajde recimo da promenimo gospodina u gospodicica I gospodicinu, nesto mi ne izgleda da ce to da promeni stanje "patrijarhata" u SR. Zasto samo zene da imaju bracno stanje u tituli 😀

 

 

Promena jezika menja promenu narativa u javnosti i medijima u kojima najviše ulogu imaju upravo muškarci. Upravo se jedno istraživanje koje ću okačiti bavilo time ko konstruiše te narative. 

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inače, primetih da iskrsava jedan interesantan "argument", a to je klasna borba. Za mene lično klasna borba i borba nas žena su neodvojive, no to je neka druga tema. Ona je zanimljiva da se iskoristi tamo gde nam odgovara, a tamo gde nam ne odgovara se sistemski ignoriše. Pa se tako postavljaju pitanja da li je beskućnici bitnije da je oslovimo sa beskućnica ili da ima krov nad glavom; time se "poentira" kako postoje neke potrebe koje treba da budu ispunjene kako bismo išli dalje. To je delimično tačno (Maslovljeva hijerarhija potreba i motiva) ali ne treba uzimati doslovce već treba razumeti. Dakle, ja razumem da nekoj ženi koja je u određenoj teškoj životnoj situaciji trenutno nije bitno kako ćemo je oslovljavati, ali to ne znači da je to kako oslovljavamo žene manje bitno nego nešto drugo. I to ne znači da postoje uslovi za upotrebu rodno senzitivnog jezika. Na kraju se vraćamo na ono što je Mek spomenuo a to je pravo izbora svake od nas. Zanimljivo je kako se svaki pedalj prostora koji osvojimo preispituje, stavlja pod lupu i veća o tome da li je to bitno ili nije.

Edited by DameTime
pravopis
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Darko said:

Ne vidim problem za jedninu, ali šta ćemo za množinu? Hoćemo svaki put reći: vatrogasci i vatrogaskinje umesto vatrogasci? Isto je tako u španskom jeziku, množina je uvek muški rod. 

 

 

Pisala sam ranije da su ovde medicinari u obavezi kontinuirane edukacije...s toga često odlazim na predavanja i ne uvek svojom voljom...

 

Na bukvalno svakom predavanju se koristi  za medicinske sestre i zdravstvene tehničare...

Na našim dokumentima se vrlo vešto izbegava rod a tamo gde se koristi, piše zaposlen/a, zaposlen/e etc

 

S toga ne vidim kakav je problem reći poštovani vatrogasci i vatrogaskinje...

 

Evo i ja sam gore pisala u muškom rodu, ali u zvaničnim dokumentima može da stoji u oba roda, ja ne vidim problem zašto vi vidite problem...

Kad sam se ja navikla na onu akcentuaciju sa RTS-a, i drugi ljudi će se navići na oba roda...jel ti nije glupo da postoji učitelj i učiteljica, doktor i doktorica (nastavi dalje), a ne može psiholog i psihološkinja, sudija i sutkinja (opet nastavi dalje)...

 

Ponavljam, sve je stvar vežbe i navike i meni svi ovi izneti dokazi protiv RSJ deluju sakato, jer ih upravo jezik demantuje..

 

I ne mogu da Srbi da se vade na silovanje jezika RS jezikom, a prihvatli su moleban i još neke reči koje do skora ni čula nisam.

 

Stvarno se ponavljam ali prosto zatrpavate temu, pa se javili i Amerikanci/Amerikanke, u Americi gde je reč niger zabranjena i pretvorena u Afoamerikanac-to je tim ljudima tamo bilo važno  i izborili su se za to...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DameTime said:

Inače, primetih da iskrsava jedan interesantan "argument", a to je klasna borba. Za mene lično klasna borba i borba nas žena su neodvojive, no to je neka druga tema. Ona je zanimljiva da se iskoristi tamo gde nam odgovara, a tamo gde nam ne odgovara se sistemski ignoriše. Pa se tako postavljaju pitanja da li je beskućnici bitnije da je oslovimo sa beskućnica ili da ima krov nad glavom; time se "poentira" kako postoje neke potrebe koje treba da budu ispunjene kako bismo išli dalje. To je delimično tačno (Maslovljeva hijerarhija potreba i motiva) ali ne treba uzimati doslovce već treba razumeti. Dakle, ja razumem da nekoj ženi koja je u određenoj teškoj životnoj situaciji trenutno nije bitno kako ćemo je oslovljavati, ali to ne znači da je to kako oslovljavamo žene manje bitno nego nešto drugo. I to ne znači da postoje uslovi za upotrebu rodno senzitivnog jezika. Na kraju se vraćamo na ono što je Mek spomenuo a to je pravo izbora svake od nas. Zanimljivo je kako se svaki pedalj prostora koji osvojimo preispituje, stavlja pod lupu i veća o tome da li je to bitno ili nije.

 

Jos nismo odmakli od stava 'nosila je mini suknju' 

 

U US muskarci naveliko objasnjavaju zasto su (i zasto to rade) za ukidanje abortusa. Isti ti koji su najglasniji oko prava zena glasaju da deca nemaju obezbedjeno zdravstveno osgiranje po rodjenju sa stecenim zdravstvenim problemima. Isti ti se zalazu protiv kontracepcije. Isti ti se predstavljaju kao najveci andjeli koji samo zele da spasu zivot. Isti ti zele da od drzave naprave teokratiju i puna su im usta boga. I isti ti zele da naoruzaju stanovnistvo do zuba (valjda puska sluzi sirenju ljubavi). 

 

Ne verujem sta se desava u razvijenom zemljama u 21 veku. Meni je to ogroman civilizacijski poraz. Na drugu stranu, zene u Iranu koje su bile emancipirane sedamdesetih proslog veka, pa im navukli hidzabe, izasli na ulice sa sve muskarcima da kazu dosta tlacenju. Znaju sta je i kako su prosle. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kooineeperk said:

 

Silovati jezik kao iznad sto radim, je... gubljenje vremena.  

 

Ovde me prosto pakosno draži to gubljenje vremena...pogledala sam ovo-popularizacija košarke u regionu...vrlo korisno utrošeno to vreme.... a kolko vidim, najviše vremena se i troši na sportu, i sam sam se registrovala zbog tenisa...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

 

Stvarno se ponavljam ali prosto zatrpavate temu, pa se javili i Amerikanci/Amerikanke, u Americi gde je reč niger zabranjena i pretvorena u Afoamerikanac-to je tim ljudima tamo bilo važno  i izborili su se za to...

Ponavljas ovo iako ti je vec receno da nije tacno. Em sto rec nije zabranjena em sto nije pretvorena u Afroamerikanac. 

African-American je u koriscenju prakticno zamenila rec crnac, iako oba izraza postoje paralelno, oko 250 godina.

Ima dosta reci koje se smatraju za nepristojne I uvredljive. Nisu zabranjene. Neki crnci ne vole AA izraz.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Helena said:

Kad je neko upotrebio reč niger javno na TV-u, čisto da znam?

Joe Rogan 😀lil kim, Martha Stewart, Eminem, Obama

31 minutes ago, Helena said:

U kom dokumentu mogu naći reč Niger?

Google is your friend, probaj African American History Museum, imaju pricu mislim o evoluciji izraza. 

31 minutes ago, Helena said:

Kako se Afroamerikanci oslovljavaju u sudu?

Po imenu. Tokom vremena u sudu su za opis crnaca korisceni izrazi kao Negro, Nigger, Black, Afroamerican I African-American. Svi ti izrazi su manje-vise korisceni paralelno. Danas African American se koristi uglavnom kao sinonim za crnca, ne za nekog ko je poreklom iz Afrike.

31 minutes ago, Helena said:

Da li je crnac jednako što i Niger?

 

Ne. Nekada je bilo isto, ali je vremenom jedno postalo uvredljivo kao izraz a drugo ne. Oba izraza su koriscena paralelno. Znaci pricamo o evoluciji stotine godina.

Recimo kao C-word koja je danas uvredljiva.

Znaci jos uvek se koristi, samo je nepristojno koristiti, ili zavisi ko je koristi.

Jel u SR zabranjeno koristiti Sh....ri za Albance? Nisam u toku, mozda jeste.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Helena said:

Kad je neko upotrebio reč niger javno na TV-u, čisto da znam?

U kom dokumentu mogu naći reč Niger?

Kako se Afroamerikanci oslovljavaju u sudu?

Da li je crnac jednako što i Niger?

 

 

Bil Maher je upotrebio da bi napravio fazon, pa se posle izvinjavao do besvesti. Marta Stjuart je napravila isto fazon kuvajuci u emisiji sa Snup Dogom (nije se njemu obratila, nego je on nekog nazvao nigga, pa ona ponovila glupavo pitanje da li je tom nekom sada neprijatno sto ga ovaj tako zove). 

Ljudi sebe stave prosto u neprijatnu situaciju i da moraju da se izvinjavaju i lizu ono sto ispljuvali kada tako odvaljuju 'sale'

 

Black nije isto sto i nigga ili nigger, jedno je oznaka rase, drugo je uvreda za rasu. To sto crnci koriste medju sobom ima sasvim drugaciji kontekst (u stilu bro, dude...). Rec nije zabranjena ali je najcenzurisanija rec u americkom engleskom. U formalnom engleskom se nikada ne koristi, pa tako ne ni na sudu. Kazu ili Afro.- American ili black person. 

Link to comment
Share on other sites

@Helena ta rasprava oko sta je uvredljivo, I za koga je ok ili nije da koristi neke izraze, se jos uvek vodi. Nijedna od tih reci nije zabranjena. Da neko mene nazove C-word, ne bi mogla da tuzim, niti bi bio krivicno gonjen. Bukvalno kao da me je nazvao "kravom", nepristojno, ali nije zabranjeno.

Isto vazi za F-word, pricam o onoj duzoj od 4 slova. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kooineeperk said:

 

Ja mislim da se poenta masi sa druge strane. 

 

Eto konkretan primer beskucnika/beskucnice - ne treba da mu/joj nabavimo kucu, kad bi tako radili svi bi namerno postajali beskucnici/beskucnice samo da bi dobili sve na gotovo. Uz to ne znam sto bi "beskucnik/beskucnica" bilo verbalno ponizavanje? Bukvalno iskovana imenica od "bez kuce".  


Ono sto je potrebno, u tom slucaju, jeste da pokusamo da takvu osobu re-integrisemo u drustvo, da mu/joj damo mogucnosti, mozda treba da se prekvalifikuje i da pocne da radi nesto, mozda ima neki psiholoski ili zdravstveni problem koji se moze otkloniti pa da pocne da opet zivi normalno... I onda ce sam/sama doci do hrane i krova nad glavom, zdravstvene zastite... 

 

Narodne kuhinje i prenocista su ok (i nekima koji/koje bas nikako ne mogu da se re-integrisu jedina spas), ali ih samo odrzavaju u zivotu a ne daju im mogucnost da zivot promene na bolje. 

 

Da se vratim na temu - mali korak jeste da pisemo/govorimo koristeci rodno senzitivne profesije. Silovati jezik kao iznad sto radim, je... gubljenje vremena.  

 

Post je dokaz koliko je naš jezik zasnovan na stalnoj upotrebi muškog roda.

Edited by Brian Setzer
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DameTime said:

Bilo šta da menjaš je bespredmentno i skreće nas sa suštine (a suština je da si nazivao RSJ sviranjem kurcu, ko je zaboravio, podsetiću na svakoj strani sve dok pokušavaš da obesmisliš diskusiju), nego se ti baviš uinijem i mnome. Ja sam rekla da učim još uvek i usvajam i ne stidim se toga.

 

Bold2: 😄  sve ste mi vi bitni, bas. U ovoj temi odgovaram svima, ali vas dvoje ste se bas nakacili i naravno da necu da cutim na ucitavanja. 

 

Bold1: A ja cu te na svakoj strani podsetiti da izvlacis iz konteksta, i ucitavas. I pitam se dokle ces?

Ja sam bio vrlo jasan: 

On 10/3/2022 at 3:38 PM, Kooineeperk said:

daleko bitnije od toga kako se profesija neke zene naziva jeste da ta profesija kada je zena popuni bude jednako (novcano, karijerno) bude vrednovana kao i kada je popuni muska osoba. Ovo sa rodnom senzitivnocu jezika je do tada, s oprostenjem, sviranje... 

A ti nastavi da izvrces. 

 

 

7 hours ago, DameTime said:

Ne znači. Dodatno, već sam ti rekla da se žene ne bore za to da im daješ 20 000 rsd "prednosti" na radnom mestu.

Daj nam onda molim te spisak po prioritetima, sta to zene (i aktivistkinje/aktivisti generalno) smatraju bitnijim ili manje bitnim u borbi za ravnopravnost.  

 

Ja smatram da se treba boriti za sustinsku ravnopravnost, ne samo za 20.000 (zapravo barem jednaku platu, a ti i to izvrces nekom ruglu).

 

 

7 hours ago, DameTime said:

Ako se borimo na istoj strani - za potpuno ravnopravnost žena, zašto imaš problem sa RSJ?

Opet izvrces. Nemam problem sa RSJ, gde sam rekao da imam problem sa RSJ?

 

Imam problem kada je RSJ stavljen (od strane pojedinaca/pojedinki) u prvi plan borbe za ravnopravnost i to do ekstrema a ne u nekom smislenom obliku. Dakle nemam problem sa samim RSJ, vec kako se borba za isti pogresno vodi.

 

 

8 hours ago, DameTime said:

Wtf, ne dovodim sebe u vezu sa njom i ne bih sebe nikad uporedila sa žrtvom zlostavljanja i femicida, samo govorim o rasponu toga šta se sve muškarci "pitaju" i sebi daju za pravo. 

Svakako je bljutavo a-la-Vucic style.

 

To sto ti sebe nazivas rodno senzitivnim nazivom je sasvim OK i podrzavam (malo je glupo sto ne koristis "obozavateljka" vec od rodno neutralne strane reci pravis rodno senzitivnu srpsku rec, ali dobro sad).

 

OK je cak i da, tako nakaradno skovan naziv, ti bude neka simbolika u toj borbi ali nece ni promil promeniti situaciju ni jedne zene u neravnopravnom polozaju. Pa cak ni kad ona sebe pocne da naziva rodno senzitivnim nazivom. Da bi se na taj nacin promenile stvari, da bi se podiglo dovoljno svesti samo zbog primene RSJ, morace mnoooooogo vremena da prodje. Ko dozivi, super. 

 

 

8 hours ago, DameTime said:

Šta znači "postaviti onako kako treba" i ko određuje kako treba? Ti? 

Strucni ljudi. A ne aktivisti. Ne forumasi. Ja, kao i ti, mogu samo da iznesem svoje misljenje.

 

"Postavi onako kako treba" upravo znaci da strucni ljudi kazu "ovako to treba, od sada cemo tako, zato sto to i to...", daju pravila, daju objasnjenje jer tako se stvari inace rade u normalnom svetu sta god da je u pitanju, ne samo jezik. 

 

 

8 hours ago, DameTime said:

P.S. Onaj post i dalje sastavljam.

Ajde, polako, lagano. Da manje vremena trosis na izvrtanje tudjih postova, pre bi ga zavrsila. 😉 

Link to comment
Share on other sites



you spin us round round....


Ne, nazvao si RSJ sviranjem kurcu "do tada" (dok se neki tvoji uslovi ne ispune), a s obzirom da to "tada" još nije nastupilo i ti to znaš, ergo, za tebe je u ovom trenutku, sadašnjem trenutku naše rasprave, RSJ - sviranje kurcu. Tačka. Sve ostalo je tvoj spin.

Čisto da podsetimo :).

I nije meni nikakav problem da to misliš, kao i neki drugi koji su se na temi javili sa nešto drugačijim formulacijama, ali istom suštinom, već je problem što ti uporno već danima pokušavaš da nas ubediš da to nisi rekao. Jebote.
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 6:31 PM, medobrundo said:

Jbt kakva borba i mentalno upinjanje da se devojci objasni zašto zanimanje treba da joj bude u muškom rodu i kako nezgrapno zvuči kao je u ženskom

 

Ne znam ni šta tu više ima da se piše i pojašnjava nekome, osim kratkog "Aj odjebi".

 

Posle dana i dana rasprave sa ljudima na forumu, koji su još i relativno civilizovani u odnosu na ono što srećete u srpskoj svakodnevnici, mogu samo da ponovim/citiram ono što sam prvo napisao na temu i time i zaključim svoju diskusiju na istu. 

 

Ni milimetar promene zatucanog mišljenja -- da podsetim, rasprava je oko toga može li se napraviti ustupak da se ženama obraćamo u ženskom rodu, a ne u muškom, kad god je moguće.

 

Niko nije ni tvrdio da je to game changer, ali da bi bio jedan lep manir, indikator spremnosti da se problem prepozna i uvaži ranjivija grupa, te da je jedna kap u moru problema koji treba rešiti kako bi žene bile punopravne i ravnopravne članice društva.

 

Sasvim je jasno da muškarcima to ne odgovara (ženska ravnopravnost). To nije samo ista plata za isti posao, ni blizu toga. 90% muškaraca u Srbiji bi se pre ubilo nego da mora zaista da primeti šta u kući nedostaje i treba da se kupi u prodavnici, da treba da skuplja, pere i prostire veš, da vodi računa da li dete ima šta da obuče i da se to pripremi sutradan za školu.. od jednostavnijih stvari. Da ne pričam o tome da ostaju kući sa malom decom i odgajaju ih omogućavajući ženi da se vrati ranije na posao i sl. Najveća "muška" laž je, najiskrenije, da je teže na poslu, zarađujući dinar, nego kući sa detetom (onda kod većine i sledi argument da oni zarađuju više i na taj način doprinose porodici, što sve zajedno čini paradoks). Ukratko, 90% muškaraca u Srbiji bi se pre ubilo nego da postanu odgovorne, razumne i solidarne osobe, u fullu, a ne za osmi mart, rođendan i pre izlaska uveče.

 

Niko ozbiljan ni ne misli da će se to promeniti preko noći, ili ikada.

 

Kao i kod većine drugih stvari u životu, oni koji su a priori i žustro protiv političke korektnosti, isti su oni koji je nikada nisu ni primenjivali, a uglavnom je ni videli na delu -- ali su ipak jako umorni od iste. I da, ti su takođe protivnici ili kočničari pomeranja stvari unapred. Jer, često oni koji guraju "političku korektnost", guraju ili pokušavaju da guraju i mnoge druge procese i promene. A oni koji za te promene nisu, uhvate se za tu političku korektnost i jašu temu koju odaberu -- sa krunskim argumentom, nije to suštinski problem. Ma, ajde!? Na kraju, oni koji uglavnom za svaku zdravorazumsku inicijativu i pričaju da je sviranje kurca, uglavnom su najisprakrisraniji svirači kurca, koji ne mogu da pomere čašu sa stola -- ali i zašto bi, kad je ionako cela kuća u haosu, a treba i stolarija da se zameni, dimnjak da se očisti, buđavi zidovi da se sastružu. A i piće sutra iz te čaše. 

 

Situacija je jasna -- svi oni koji istinski zanima unapređenje statusa žena, veoma će lako pro/imeniti par jezičkih promena -- koje su pritom potpuno logične -- niko ne traži da se žene oslovljavaju titulama koje im ne pripadaju, već da ne budu samo kurve, sluškinje, čistačice i vaspitačice (što kaže ona neka devojka, pička se rascepa na pola da bi donela biće na svet, a posle mi svi muda koristimo kao simbol hrabrosti, a pičku kao kukavičluka; a muškarcima smeta i na TV-u da gledaju porođaj). 99% orkova u Srbiji će imati svoje mišljenje na temu, u pauzi od vakcina, 5g mreža, popisa i podrške Rusiji. Na kraju zaista mislim da je najveći problem upravo u ljudima kao što je ekipa sa ovog foruma -- koja i ima obrazovanje i mozgla.. ali eto, malo inata i zatucanosti ipak nikome nije škodilo, ne daj bože da se nekada podrži prava strana, bez da imaš posebno mišljenje o tome. Jednostavno treba srce da ti bude na pravom mestu, ućutiš i podržiš nešto i što ti se ne sviđa. Valjda je lepši osećaj nego pričati isto što i imati argumentaciju kao levijatani, vacići, vulini, žike seljaci, informeri i svi drugi ženomrsci u ovoj zemlji.  

Edited by medobrundo
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...