Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

40 minutes ago, DJ_Vasa said:

Kad si već kod Islanđana, da li im je avonim obavezan ili se koriste da bi se razlikovale dve osobe istog imena i prezimena?

Ne znam mnogo islandjana/islandjanki i iako svi oni/one prakticno imaju to drugo prezime nije to nesto sto isticu u predstavljanju. Znam samo da ponekad biraju koje ce im biti "glavno" sto da bi se razlikovali/razlikovale od nekog/neke ko/koja ima isto ime i prezime, a sto jer misle da im jedno bolje stoji uz ime nego ovo drugo. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Izvini, ali meni je to glupo, a glupo mi je jer nije efikasno. Dodavati reči samo komplikuje i usporava jezik, i to je glavni razlog zašto neće uspeti. I da li se ovo odnosi samo na srpski jezik, ili ćemo menjati španski i ostale jezike gde je množina muškog roda? 

 

Takođe, ne vidim kako bi sva ta zavrzlama pomogla oko smanjenja diskriminacije prema ženama. Štaviše, može da odmogne u vidu kontrareakcije na preteran zahtev menjanja jezika, kao što vidimo kod kontrareakcije prema trans zajednici posle njihovog preterivanja da žene kao rod uopšte ne postoje.  

 

Pa interesantno je da niko nece da procita ni jednu studiju a svi pricaju o tome. Menjanje jezika ne donosi drasticne rezove od danas do sutra, ali usvajanjem novonastalih reci donosi promene vremenom. Eno postavila sam ja neko istrazivanje na finansijskim menadzerima, gde postoji veci stepen da zajmoprimci ne isplacuju zajam na vreme kada ga dobiju od zene, nego kada ga dobiju od muskarca, jer zene ne smatraju dovoljno velikim autoritetom posto je jel, menadzer po difoltu muskarac. 

Zato imas reci da bi shvatio jednako ozbiljno: chairman, chairwoman, congressman, congresswoman... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Pa interesantno je da niko nece da procita ni jednu studiju a svi pricaju o tome. Menjanje jezika ne donosi drasticne rezove od danas do sutra, ali usvajanjem novonastalih reci donosi promene vremenom. Eno postavila sam ja neko istrazivanje na finansijskim menadzerima, gde postoji veci stepen da zajmoprimci ne isplacuju zajam na vreme kada ga dobiju od zene, nego kada ga dobiju od muskarca, jer zene ne smatraju dovoljno velikim autoritetom posto je jel, menadzer po difoltu muskarac. 

Zato imas reci da bi shvatio jednako ozbiljno: chairman, chairwoman, congressman, congresswoman... 

OK, ali ne govorim za jedninu (što mi je ok), pričam za množinu. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Baby said:

 

Ladies and gentlemen... 

Dame i gospodo, loše ti je poređenje. "Oni i one" umesto "oni" na primer, kada grupa ima muškarce i devojke. Inžinjeri i inženjerke umesto inžinjeri, itd itd. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Darko said:

Dame i gospodo, loše ti je poređenje. "Oni i one" umesto "oni" na primer, kada grupa ima muškarce i devojke. Inžinjeri i inženjerke umesto inžinjeri, itd itd. 

 

Pa mozes da kazes i oba, a mozes da kazes i kako se koristi imenica u mnozini... Stvar kod rsj je u licnom obracanju i nazivu radnog mesta. 

 

Zavisi od situacije. 

 

'Vi ste programeri' ili 'vi ste programeri i programerke' 

'Ti si programerka,' ne 'ti si programer' - zeni

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

Kovanje reči je besmislena stvar, pošto je jezik živa stvar i ne mogu reči da postoje van društva/naroda. Kao što ne treba insistirati da se za strane reči po svaku cenu nalazi (ili izmišlja), domaći prevod, tako ne treba smišljati i kovati reči da bi se pokazala neka "politička korektnost" pošto to nema nikakve svrhe niti značenja. Englezi su našli odlično kompromisno rešenje, pa su za određene profesije našli neutralan oblik, na primer - Policeman- Police Office, i slično, i to je zaživelo.

 

Stavaranje reči koje neće živeti u "narodu", nego samo na papiru nema nikakve svrhe i protivno je sa baznim pravilom srpskog jezika, da je srpski jezik narodni jezik. Zato i nemamo pojedinih slovnih oznaka, koje su korićene u sloveno-serpskom jeziku, pošto ih je nemoguće izgovoriti, ili se jednostavno ne koriste u narodnom govoru.

 

Ako postoji potreba da se određena reč "iskuje" biće iskovana u samom jeziku/narodu, i vrlo lako će naći široku upotrebu kao što su i - učiteljica, direktorica/ka, nastavnica, doktorka, ministarka, i slično.

 

Meni je jako zanimljivo korišćenje reči - spisateljica. Ako je muški oblik pisac (a nije, ali nema veze), onda je ženski oblik spisateljica, ali šta ćemo sa spisateljima? Da li su onda muškarci i pisci i spisatelji, a žene su samo spisateljice, mada postoji, i u praksi se koristi - književnik i književnica. Ili možda ima neke razlike. Možda je recimo Isidora Sekulić pisac i književnica, a Mirjana Bobić Mojsilović je spisateljica, ali nije književnica.

 

edit. dakle da zaključim. Nije problem u ženskim oblicima nekih reči/zanimanja, nego je problem u nasilnom kovanju reči van ikakvog rezona. Te reči u jeziku neće zaživeti. Ako postoji potreba za muškim ili ženskim oblikom neke reči/profesije, vrlo lako će se to stvoriti u izgovoru. Sve ostalo što ide odozgo, a ne odozdo neće imati nikakvu sreću. Kao primer pogledajte kako su govorili činovnici s kraja 19. i početka 20. veka (izraze koji su koristili)  i naravno da je taj izgovor nestao kao santa leda. 

Edited by Don Juan
  • Like 4
  • Thanks 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, uini said:

brate angelia, kada nekoga upoznam, pogotovo osobu u godinama ali nije presudno, ja joj persiram, jer tako nalazu dobri maniri i pristojnost feat postovanje. ujedno i govori da necu ja [jer ko sam ja toj osobi], odredjivati nivo prisnosti.

 

ako me ta osoba zamoli da joj ne persiram, ja opet necu reci da sam sokiran i da je to nedopustivo, vec cu poslusati molbu, iako ce mi se ponekad omaci persiranje i iskreno cu se izviniti.

 

da li ce to uciniti da medjuljudski odnosi postanu globalno bolji? nece samo za sebe, kao sto nisu do sada.

 

da li za milimitar podrzava ljudskiju i pristojniju klimu u ophodjenju? da, makar onoliko da moje dete to nauci na primeru ako niko drugi.

 

da li ce mi pasti kruna s'glave sto to radim? naravno da nece.

 

kako je to drugacije od ovoga o cemu diskutujemo? nikako sustinski, osim sto ne krsi ustaljene pravopisne norme, koje bi po meni trebalo da su mrtvo slovo na papiru u poredjenju sa pomenutim medjuljudskim odnosima.

 

sto kazu batice iz kraja, ljubi te brat [a ubedjen sam da se ne

ljube stvarno].

Meni kruna s glave ne pada ni sto mi niko ovde ne persira - niti svaka profesija ima zensku varijantu.

A i oni koji se glupiraju i ovde sa chairwoman, i slicno (gde u reci ima man) su po meni ljudi koji gube vreme.

Samim time sto ja mogu biti chairman, to vise nije ekluzivno muska pozicija. Znaci taj fazon, kao Trudo onomad sa people kind je po meni, idiotizam.

Nit to nesto radi za ravnopravnost zene, nit je prirodno (jer jezik treba da evoluira).

Dok se elita bavi RSJ, neku zenu u SR mlati muz jer je "zasluzila".

 

Ljudi se takvim nebitnim stvarima bave, kad realno ne mogu da rese probleme, pa im treba primer kako se ipak trude. Tzv virtue signaling.

Pre neki dan videla neki video gde zenska tvrdi da Manchester treba da promeni ime. Tako ide aktivizam.

 

Pre par godina naletela na skolsku iz osnovne, pa me pita kako sam ja otisla u Ameriku... mene malo pitanje zbunilo, pa kazem avionom. I onda ide "ma ne, nego jel te muz odveo". To resavajte u SR. A jezik ako treba ce se sam promeniti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Angelia said:

Meni kruna s glave ne pada ni sto mi niko ovde ne persira - niti svaka profesija ima zensku varijantu.

A i oni koji se glupiraju i ovde sa chairwoman, i slicno (gde u reci ima man) su po meni ljudi koji gube vreme.

Samim time sto ja mogu biti chairman, to vise nije ekluzivno muska pozicija. Znaci taj fazon, kao Trudo onomad sa people kind je po meni, idiotizam.

Nit to nesto radi za ravnopravnost zene, nit je prirodno (jer jezik treba da evoluira).

Dok se elita bavi RSJ, neku zenu u SR mlati muz jer je "zasluzila".

 

Ljudi se takvim nebitnim stvarima bave, kad realno ne mogu da rese probleme, pa im treba primer kako se ipak trude. Tzv virtue signaling.

Pre neki dan videla neki video gde zenska tvrdi da Manchester treba da promeni ime. Tako ide aktivizam.

 

Pre par godina naletela na skolsku iz osnovne, pa me pita kako sam ja otisla u Ameriku... mene malo pitanje zbunilo, pa kazem avionom. I onda ide "ma ne, nego jel te muz odveo". To resavajte u SR. A jezik ako treba ce se sam promeniti.

 

Ja se glupiram sa chairwoman...

 

Bitno je da mi se ne obracas, ali persiranje je stvar kucnog vaspitanja...

 

Izgleda je sve nebitno dok ne dotakne licno (zena koja menstruira) jbg. 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Helena said:

Eto ti sad, nemoj na silu, a Englezi odlično napravili to i to, pa zaživjelo..

A čudo kako malo vježbe čuda čini i kako bi se lakše primilo u ovom PATRIJARHatu nego što mislite..

 

Englezi nisu izmislili reč, nego su za profesiju počeli da koriste naziv koji je već postojao.

U stvari pravilnije je na engleskom govornom području.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Angelia said:

 

Ljudi se takvim nebitnim stvarima bave, kad realno ne mogu da rese probleme

 

:lol_2:

kako nebitnim? imam jedan, ovaj ispod primer (preneto sa usa topica)

 

Quote

Jer demokrate, pa da ne vredjam sada te ljude jer ipak - ljudi su ok gluplji od ostalih - sede u nekim studijima koju novu a politicki korektnu rec ili konstrukciju da umetnu u svoj novogovor.... npr. satima priopcavaju i studiraju i nikako da odluce da li treba reci `homeless people` ili `people without housing`...ili `people without homes` :lol_2:

 

Ili ovaj?

 

17 hours ago, Helena said:

Prvo bi bilo dobro naučiti da su par krava i bik.

Vo je pak nesretnik...

 

 

Pobogu andzo, zar su sve ovo nebitne stvari????

 

dakle `dobro nauciti` to oko volova a ostalo (ne)ce biti reseno ni na milionitoj stranici ovog topica koji je mogao da bude onakav kako je naslovljen, no eto...kao oni demsi iznad :lol_2:

 

 

ps. a kamila i zirafa? hijena...crv...ili recimo zasto rec bomba mora da bude zensko?

znaci nuklearna bomba je zensko?

 

ama ko smislja ovo....

Link to comment
Share on other sites

Ja jesam za ravnopravnost, more i da zene budu ravnopravnije od drugih ljudskih zivotinja, zato sto su mi te druge ljudske zivotinje oduvek isle na ganglije, i narocito sam mrzeo bazd adrenalinskog znoja iz muskih svlacionica, koji se razlikuje od mirisa obicnog znoja, kad je nekome vrucina, ili radi nesto, i za razliku od toga taj adrenalinski znoj je posebno ogavnog bazda, ali ovo sa izmisljenim recima je smesno.

 

Kako ce neko postati ravnopravnija zivotinja od drugih ravnopravnih zivotinja tako sto ce sebe nazivati ovako i onako? Pocelo je vidim od toga "fankinja" pa cekaj, zar ovo stvarno ne zvuci kao sprdnja :lol_2: 

 

Koje jos postoje reci za zanimanja ili drustvene grupe ili nesto koje su pozajmljene iz drugih jezika kao reč fan? Ne mogu sad da se setim. Znam sta bih izbacio od pozajmljenih reci. Npr stjuard i struardesa. Ne, to je letacko osoblje. Ali obrnuto, kako bi bilo? Ovo, kad se prave nove reci dodatkom sa "kinja". Npr, šloserkinja. Ili šusterkinja. Šta je to, kinjenje jezika? :lol_2: 

 

Eto vidiš, jezik sam sebe brani. Kad ga kinje, reč deluje idiotski.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, uini said:

 

koliko si privilegovan da ti takva potencijalna promena smeta, jel'te

 

Cela tema je black hole conversation... Da su ljudi malo fleksibilniji i ravnopravniji prema drugima, mi ovo uopste ne bi raspravljali, cak se verovatno ne bi dovodilo u pitanje kako se zove zanimanje jer bi bilo nebitno ako bi se ljudi na njemu tretirali jednako. 

 

Al poceh sve od biblije i zene napravljene muskarcevog od rebra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

@Baby, ja sam iz diskusije naucio koliko je proper x ortodox jezik vazan u srbjji. kad mi neko kaze "brate" ili "rodjeni", to je samo kamuflaza za ivan klajn fan club [na fankinja se drake grozi u memeu].

 

Bar si nesto naucio, a ja sam se uplela u konverzaciju koja sam znala da ne vodi nigde. Ne moze se odrastao covek promeniti (neko je to vec pomenuo). Oni sto su doneli promene su oni koji su se bunili zbog necega uz pomoc onih koji nisu imali stav pa su uspeli da budu dovoljno dalekovidi da ce to jednom izaci na bolje. Izgradjeni stavovi su zacementirani.

 

Veci je problem sto te plodove tih promena danasnje generacije uzivaju i mnogima nije bitno sta ce biti sa buducim generacijama, pogotovo ako im se remeti ili misle da ce da im se remeti neki komotitet. Ljudi su egoisti u biti. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Ja se glupiram sa chairwoman...

 

Bitno je da mi se ne obracas, ali persiranje je stvar kucnog vaspitanja...

 

Izgleda je sve nebitno dok ne dotakne licno (zena koja menstruira) jbg. 

"i ovde" u mojoj recenici se nije odnosilo na forum, nego na USA, pa stoga Baby nemoj se osecati prozvanom. A zasto ti se ne obracam ti dobro znas...

rodni jezik me se licno ne dotice a osobe koje menstruiraju me se licno dotice :classic_blink: logika 101. Zao mi je sto ne vidis da su to tacno ista stvar, u kojima ja imam potpuno isti stav da su to budalastine.

2 hours ago, Mama_mia said:

 

:lol_2:

kako nebitnim? imam jedan, ovaj ispod primer (preneto sa usa topica)

 

Svojevremeno su me takve stvari zabavljale po fazonu "vidi budala nemaju pametnija posla" a sad vise nije zabavno. Postalo je direktan napad na zdrav razum.

I u USA, Balkan samo kasni malo, oni izmisljaju rodne profesije a ovde (u US) su vec presli na brisanje zena kao kategorije.

 

Koliko bi bilo korisnije da se takav aktivizam usmeri na nesto korisno tipa pomoci sklonistima za zene koje trpe nasilje? Umesto toga dodacemo #metoo, okaciti znacku na reveru, ili insistirati na RSJ, i istog trenutka se osecamo moralno visi :classic_biggrin:

 

Mislim da sam na temu rekla dovoljno sta mislim.

 

To da li ces nekog zvati homeless people, ili people with housing problems....im ne resava ama nikakav problem. ustvari ga samo zabasuri. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

 

 

To da li ces nekog zvati homeless people, ili people with housing problems....im ne resava ama nikakav problem. ustvari ga samo zabasuri. 

 

hajde onda da ga zovemo onako kako ljudi bez kucje smatraju da treba. ili ti to smeta?

citiram namerno najvecu glupost, da pokazem da cak i kada nema smisla, ima nekog.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, uini said:

 

hajde onda da ga zovemo onako kako ljudi bez kucje smatraju da treba. ili ti to smeta?

citiram namerno najvecu glupost, da pokazem da cak i kada nema smisla, ima nekog.

Nema podataka da je njih iko pitao, a i da jeste ... na osnovu cega smatras da neko ima pravo da natera nekog drugog da promeni svoj govor?

Zato je jezik pitanje evolucije i treba da se desava organski.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Kooineeperk said:

Anketar beskucniku: Izvinite, da li bi Vama licno vise odgovaralo da vas ljudi nazivaju "beskucnik" ili "covek bez stalnog prebivalista"?

Beskucnik anketaru: Da li imate nesto za jelo? A mozda neku sitninu koja Vam ne treba? 

 

Tacno... ali totalno masite poentu. Ako vec ne mozemo da mu nabavimo kucu, posao, hranu, bar da ga ne ponizavamo verbalno i da se tamo gde treba zalazemo da se nesto po tom pitanju uradi. Ovako odmahnemo rukom, ma kao, nista mu nece pomoci i odemo svojim putem, a posle se zalimo kako prolazimo pored beskucnika i kako smrde tu nasim nosevima na ulici. 

 

Nije u pitanju samo kako cemo stvari nazivati, u pitanju je sto smo bahati i razmazeni i sto smatramo da tudj problem nije nas - dok ne postane nas. 

 

Ono, bar neki mali korak da napravimo da se neko oko nas oseca bolje, nije tesko stvarno. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...