Jump to content

Tehničke nedoumice...


Div

Recommended Posts

 

Mislio sam se kakav naslov da dam temi, pa po analogiji, imamo jezičke nedoumice, zašto ne i tehničke. Svi se svakodnevno srećemo i koristimo mnoštvo aparata, sa mnoštvom tehničkih rešenja, neka su nam jasna, neka ne, pa da pitamo znalce, recimo:
 

Kod punjača baterija, koliko znam ulazna struja mora biti voltaže iste kao baterija, vidim na ispravljaču, punjaču da je njemu ulazna struja 220-240/110 volti, izlazna 5, pretpostavljam da u punjaču postoji deo koji prepoznaje ulazni napon pa ga pretvara u potrebni izlazni, pitanje je da li i u uređaju koji se puni, telefon, trimer, bušilica, led sijalica postoji neki kontroler koji različite ulazne napone pretvara u potrebni izlazni ili prema uređaju sme da se "pusti" isključivo struja zahtevane voltaže?

Takođe, ako je punjač manje snage od potrebnog, baterija se puni duže, ako je jači to je opasno po bateriju ili grešim?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zavisi od uredjaja i punjaca. Stariji uredjaji i punaci su imali prekidac koji si morao sa prebacis na odgovarajuci ulazni napon, 110V ili 220V. Ako se secas kasetofona, starijih audio komponenti. Kod novijih uredjaja to se desava automatski u ispravljackom delu. Neki uredjaji imaju zastitu od veceg ulaznog napona, pogresne polarizacije ispravljaca, ali je neki nemaju. Ako je izlazni napon na punjacu znatno visi od recimo 5V, mozes da ostetis udedjaj koji punis, ako nema ugradjenu zastitu.

Ima mali milion razlicitih scenarija. Da, punjac vece snage od propisane moze da osteti bateriju. Recimo ako koristis punjac za industrijske masine za punjenje  akumulatora na automobilu sigurno ce ostetiti akumulator, moze cak i da eksplodira.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 2:35 PM, DJORDJE said:

Zavisi od uredjaja i punjaca. Stariji uredjaji i punaci su imali prekidac koji si morao sa prebacis na odgovarajuci ulazni napon, 110V ili 220V. Ako se secas kasetofona, starijih audio komponenti. Kod novijih uredjaja to se desava automatski u ispravljackom delu. Neki uredjaji imaju zastitu od veceg ulaznog napona, pogresne polarizacije ispravljaca, ali je neki nemaju. Ako je izlazni napon na punjacu znatno visi od recimo 5V, mozes da ostetis udedjaj koji punis, ako nema ugradjenu zastitu.

Ima mali milion razlicitih scenarija. Da, punjac vece snage od propisane moze da osteti bateriju. Recimo ako koristis punjac za industrijske masine za punjenje  akumulatora na automobilu sigurno ce ostetiti akumulator, moze cak i da eksplodira.

 

Da, to je nešto što otprilike znam, pročitao, čuo, ne mogu reći i da razumem, tanko mi je osnovno znanje, neke analogije me zbunjuju. Recimo, ako umesto 100 volti pustim struju od 220, verovatno ću uništti uređaj, tako je otišao jedan moj štampač na poslu, nisam ga ja "spalio2 nego majstor, serviser, ali sijalicu od 40 vati uključujem u istu utičnicu kao i grejač vode od 2000 vati, ako uključim potrošač od 5000 vati reagovačće osigurač, isključiti se ili pregoreti, neće stradati ni sijalica ni grejač zbog snage a hoće zbog napona. Kod punjača, ispravljača hoće da nastane šteta ako je snaga veća od potrebne.

Očito je koliko je moje znanje, ipak volim da nešto budžim, eksperimentišem korisrteći neka osnovna znanja, nešto uputstava, primera sa neta, konkretno sada bih da led sijalicu sa solarnim punjačem osposobim da se puni i preko punjača, ispravljača za mobilni da bih mogao da je punim i noću, ne samo kad je sunčano, bojim se da ne uništim bateriju, a tehnički podaci su veoma ograničeni, kineska roba, no name.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

 

Da, to je nešto što otprilike znam, pročitao, čuo, ne mogu reći i da razumem, tanko mi je osnovno znanje, neke analogije me zbunjuju. Recimo, ako umesto 100 volti pustim struju od 220, verovatno ću uništti uređaj, tako je otišao jedan moj štampač na poslu, nisam ga ja "spalio2 nego majstor, serviser,

Da, taj  printer nije napravljen za rad na 220V ili majstor nije obratio paznju u kojem je polozaju prekidac za voltazu. Spario mu je transformator, koji moze da se zameni ili popravi. 

 

6 hours ago, Div said:

 

 sijalicu od 40 vati uključujem u istu utičnicu kao i grejač vode od 2000 vati, ako uključim potrošač od 5000 vati reagovačće osigurač, isključiti se ili pregoreti, neće stradati ni sijalica ni grejač zbog snage a hoće zbog napona. Kod punjača, ispravljača hoće da nastane šteta ako je snaga veća od potrebne.

 

Pod uslovom da sva tri potrosaca su predvidjeni za rad na toj voltazi , tako je kako si opisao. Osiguraci su tu da sprece pregorevanje instalacije zbog prekomerne potrosnje ili kratkog spoja.

Kod punjaca/ ispravljaca. Ako je ispravljac manje snage od potrosaca izgorece ispravljac. Ako je punjac vece snage od baterije , ostetice se baterija. Obrati uvek paznju na polarizaciju, da  li je centar pozitivan ili negativan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Div said:

Pošto je neznanje veće i univerzalnije od svakog znanja, imam ja još jedno pitanje. Zasad.

Ako punim bateriju od 6V punjačem od 6,5V koliko je opasno po bateriju?

 

 

Nista - to je napon pri "praznom hodu" tj. kada nikakav potrosac nije prikljucen, zato sto tada napon padne.

Ono sto je bitno kod tih punjaca je snaga tj. koliko AH moze da izdrzi: sto vise - to je brze punjenje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nisam znao gde da postavim pa moze ovde. Tokom COVID-a udarila me jedno vreme dosada , pa sam poceo da restauriram stare audio uredjaje. Ovo je poslednji koji sam sredio, 30 godina star ali i dalje sjajan zvuk. Nekoliko rasusenih elektrolita i gumice na deckovima. spacer.png

 

spacer.png

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Generalka" na dvotaktnom motoru. Kod ovih motorcica najcesce dolazi do curenja dihtunga na glavi, cesto je dihtung gumica kao sa walkmena. Drugi problem koji se cesto javlja je zapekla karika/e, zbog cega motor izgubi kompresiju i nece da upali. Zamenio kariku, kada sam vec otvarao celu stvar i dihtung gumicu. Pored fabrickog dihtunga dodao silikonski dihtung i sada nema sanse da pusti. Sve u svemu, $10 u delovima i nekoliko sati zabave u garazi. Ovakve stvari me opustaju vise i od pecanja.

 

spacer.png

 

spacer.pngspacer.png

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ima li nekog na forumu ko se razume u solarne panele (varijanta za garažu), znači nešto najosnovnije... možda i više u kablove. Kratak mi je kabel koji imam izmedju panela i reflektora, pa da se posavetujem kako to da na najbolji način rešim (drugi kabel, konektori + kabel,...)

 

ovo je komplet koji imam: https://www.gembird.rs/artikal/solarni-led-reflektor-10w--6500k---daljinski-lrfs-1075-gr

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ako neko ima problem sa brzinom obrtaja na gramofonu. Prvo sam mislio da je oslabila gumica , ali i poste zamene iste imao sam isti problem. Vecina gramofona ima slicnu plocu kojom se regulise brzina, a 4 elektrolita koja su zaokruzne sluze za kontrolu iste. Dva su bila losa, ali kada sam vec otvarao zamenio sva cetiri. Potencimetri na placu, kao i potenciomentri za fino doterivanje brzine isto moraju da se ociste svakih 10tak godina, stari dobri WD40 odradi posao.

 

spacer.png

spacer.png

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...