Jump to content

Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine


...

Recommended Posts

On 6/15/2019 at 3:38 PM, lekoviti said:

Pa ni sad ne pogadjaju , tj predvidjaju vremensku prognozu tacno. Na tv-u u dnevniku jedno govore a u realnosti drugo.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Da li će poskupeti karte: EU razmatra uvođenje ekoloških taksi za avio saobraćaj

 

 

 

Nagradno pitanje - ko će maznuti najviše para?

 

Tu nema neke velike misterije.

 

Pare od poreza na CO2 idu u francusku poresku kasu, isto kao i pare od akciza na duvan i alkohol.

 

To su javno dostupne brojke, objavljuju se u Službenom Listu. kao i državni predračun budžeta za sledeću fiskalnu godinu, raspodela budžeta za MUP, vojsku, subvencije, školstvo itd...
Dogodine se opet javno objave brojke o razlikama između predračuna i stvarne potrošnje.

 

Ako misliš da Makron ili neki drugi francuski budžovan te pare može da mazne i prebaci na svoj privatan račun u nekoj švajcarskoj banci... pa, teorijski moguće, ali u praksi teško, bar u Francuskoj.

 

 

S druge strane, mene lično takve mere pogađaju po džepu.


Razumem Francuze, jer su decenijma ulagali u  superbrze vozove. 

Zašto bi se neko cimao avionom od Pariza do Tuluza, izuvao cipele, prolazio full body scan,  čekirao se dva sata ranije, jebavao se oko prtljaga, tražio prevoz od aerodroma do grada - kada može da gospodski sedne u voz u strogom centru Pariza, piči 400 na sat do Tuluza i izađe opet u strogom centru, kao kada se ja vozim tramvajem po Amsterdamu.

Iako voz ima duplo manju brzinu od mlaznog aviona, vozom ipak stigneš brže od centra do centra, uz neuporedivo manje stresa.

 

 

Meni nije tako.  

 

WizzAir me vozi od Ajndhovena do Beograda za dva sata, po ceni od 25 evra, a vozom bih se klackao dan i noć i ispalo bi mi deset puta skuplje.

 

 

 

Ovo inače nije ništa novo, EU odavno ima stroga pravila o vazdušnom zagađivanju.


Postoji dugačak spisak tipova aviona koji ne smeju da lete nad evropskim nebom i ne smeju da sleću na evropske aerodrome, jer su suviše bučni i previše zagađuju. Stari Boeinzi, McDonnel-Douglas, Tupoljevi, Iljušini... 

Edited by yossarian
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, yossarian said:

 

 

Razumem Francuze, jer su decenijma ulagali u  superbrze vozove. 

Zašto bi se neko cimao avionom od Pariza do Tuluza, izuvao cipele, prolazio full body scan,  čekirao se dva sata ranije, jebavao se oko prtljaga, tražio prevoz od aerodroma do grada - kada može da gospodski sedne u voz u strogom centru Pariza, piči 400 na sat do Tuluza i izađe opet u strogom centru, kao kada se ja vozim tramvajem po Amsterdamu.

Iako voz ima duplo manju brzinu od mlaznog aviona, vozom ipak stigneš brže od centra do centra, uz neuporedivo manje stresa.

 

 

To je sasvim u redu, evo ja bih prvi prihvatio pre putovanje vozom pa neka i nema ustede u vremenu i aerodromskim maltretiranjima, one aerodromske atmosphere kao na sahrani :roflmao:.

 

Pitanje je zasto to mora vlada da forsira, zar su gradjani toliko glupi da sami ne shvataju sta im je bolje? Te avio linije bi trebale po ekonomskoj logici da se ugase same od sebe, ne bi trebalo niko da ih reketira.

 

Ili je problem sto je cena te vozne karte nenormalno skupa. moguce zato sto je u drzavnom vlasnistvu?!? Ne znam to, nego pitam.

 

Secam se kada sam hteo iz Amsterdama da se sa decom prebacim do Pariza proverio sam prvo voz i bilo je neko ludilo od cene karte, cini mi se 400 evra po osobi u jednom pravcu. Ima tome 12-13 godina pa nisam siguran, jedino sam siguran u moju reakciju kada sam shvatio koliko je to za nas troje - "Ma daj bre koga vi zajebavate".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Francuska vlada poseduje deonice Air-France-a

 

Francuska vlada poseduje deonice francuskih aerodroma.

 

Francuska vlada poseduje deonice ultrabrzih pruga, kao i deonice firmi koje grade ultrabrze vozove.

 

Prebacuju pare iz jednog sopstvenog džepa u drugi spostveni džep. 

Niti gube niti dobijaju. Ipak imam utisak da se povode idejom optimalizacije - većeg dugoročnog dobitka za celu Francusku.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, yossarian said:

Francuska vlada poseduje deonice Air-France-a

 

Francuska vlada poseduje deonice francuskih aerodroma.

 

Francuska vlada poseduje deonice ultrabrzih pruga, kao i deonice firmi koje grade ultrabrze vozove.

 

Eto vidis, zato i imaju nemire. Tako je i ovde u Kvebeku, najgore kompanije, sve pate od neprofitabilnosti, ali socijala jaka, nezaposlenoist uvek visoka, sibanje sa policijom nacionalni hobi.

Link to comment
Share on other sites

U Svedskoj je proslo vise od godinu dana od uvodjenja  posebnog poreza na kerozin.  Rezultat se pokazao ispod ocekivanja, tacnije nepostojeci. Cak je uocen i kontraefekat jer su kompanije manje motivisane da ulazu u nove avione i tehnologije koje manje zagadjuju. Bilo je dosta polemike pred donosenje prolecnog budzeta, ali je ovaj porez ipak zadrzan. Medjutim, izvesno je da ce prvom sledecom prilikom, dakle na jesen, ipak biti ukinut. Zato ni EU ne mora da otkriva rupu na saksiji. Ovaj porez ne donosi zeljeni rezultat, treba traziti druga resenja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yossarian said:

Tu nema neke velike misterije.

 

Pare od poreza na CO2 idu u francusku poresku kasu, isto kao i pare od akciza na duvan i alkohol.

 

To su javno dostupne brojke, objavljuju se u Službenom Listu. kao i državni predračun budžeta za sledeću fiskalnu godinu, raspodela budžeta za MUP, vojsku, subvencije, školstvo itd...
Dogodine se opet javno objave brojke o razlikama između predračuna i stvarne potrošnje.

 

Ako misliš da Makron ili neki drugi francuski budžovan te pare može da mazne i prebaci na svoj privatan račun u nekoj švajcarskoj banci... pa, teorijski moguće, ali u praksi teško, bar u Francuskoj.

 

Ne mislim ja da će Makron da stavi pare u džep, i nije problem ulaz, već izlaz. Kada kažem izlaz, mislim na to na šta će pare da budu spiskane. I njima je počela da igra mečka pred vratima, premda ne verujem da će krenuti putem Grčke, ali biće da pregojenoj birokratiji nije dosta para. Mora to da dobije još neki evrić za kroasan ili vince, da radi još koji sat kraće za iste ili veće pare, a verujem da će se na forumu naći neko ko je imao prilike da se susretne sa njihovom birokratijom. Već vidim žute prsluke kako stavljaju šibicu pod neki policijski auto jer će morati da plate dodatni novac ukoliko žele da posete baku u Parizu, tetku u Lionu ili roditelje u Tuluzu.

3 hours ago, yossarian said:

S druge strane, mene lično takve mere pogađaju po džepu.

Pogađaju i mnoge druge građane više zemalja, jer vest ne govori samo o Francuskoj. Ja ne živim u EU, meni ni iz džepa ni u džep, ali zaista nemam nameru da seirim što će neki Pierre, Fritz, Jorge, Jiří ili István morati da plati više kako bi se prevezao od tačke A do tačke B.


 

Quote

 

Zašto bi se neko cimao avionom od Pariza do Tuluza, izuvao cipele, prolazio full body scan,  čekirao se dva sata ranije, jebavao se oko prtljaga, tražio prevoz od aerodroma do grada - kada može da gospodski sedne u voz u strogom centru Pariza, piči 400 na sat do Tuluza i izađe opet u strogom centru, kao kada se ja vozim tramvajem po Amsterdamu.

Iako voz ima duplo manju brzinu od mlaznog aviona, vozom ipak stigneš brže od centra do centra, uz neuporedivo manje stresa. 

 

 

Ja se tu ne bih mešao. Prosečan Francuz se ne meša u to kako ću ja stići od tačke A do tačke B, tako da bih ostavio tom prosečnom Francuzu da sam odluči kako će da se preveze.

4 hours ago, yossarian said:

Postoji dugačak spisak tipova aviona koji ne smeju da lete nad evropskim nebom i ne smeju da sleću na evropske aerodrome, jer su suviše bučni i previše zagađuju. Stari Boeinzi, McDonnel-Douglas, Tupoljevi, Iljušini... 

Tačno. Pomenuti avioni američkih proizvođača već odavno postoje u EU uglavnom kao muzejski primerci, dok su se čak i ruske kompanije, uključujući i Aeroflot, odavno otarasile tih kanti. Jeste da su to njihovi (polu)proizvodi, ali to loče kerozin i nije baš isplativo. Okosnica flote pomenutog Aeroflota su avioni mrske im evropske proizvodnje (Airbus) i još mrskije američke (Boeing), pri čemu ne koriste stare, raspale kante, već imaju sasvim pristojne avione.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Eto vidis, zato i imaju nemire. Tako je i ovde u Kvebeku, najgore kompanije, sve pate od neprofitabilnosti, ali socijala jaka, nezaposlenoist uvek visoka, sibanje sa policijom nacionalni hobi.

 

Nismo se razumeli.

 

Rekao sam da država poseduje akcije, a ne da je vlasnik. Daleko od toga.

 

 Air France-KLM je multinacionalna kompanija, registovana na berzi.


 Francuska vlada je kupila i posedujer 14% akcija.


 Holandska vlada je imala 12%, a nedavno su na berzi dokupili akcije do 14% (o tome se ovde vodila rasprava, pa zato i znam brojke).

 

 

 Slično važi i za Alstom, proizvođača vozova.

 Hteo sam da kažem da vlada nema finansijkog računa da promoviše vozove na račun vazdušnog saobraćaja, jer ako s jedne strane dobija, s druge strane gubi. 
 
 PS. Alstom je hteo da se fuzira sa nemačkim Siemensom, ali je Evropska komisija zabranila tu fuziju jer bi se formirao prejak željeznički kartel... ali to je druga priča.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, yossarian said:

 

Nismo se razumeli.

 

Rekao sam da država poseduje akcije, a ne da je vlasnik. Daleko od toga.

 

Cak sam napisao "ne znam jesu li u vlasnistvu drzave". Nisam ja nigde napisao da je drzava - ako je vlasnik - jedini vlasnik, vec MOZDA vecinski vlasnik, mozda i nije, ali sa 28% vrlo verovatno i da jeste, ODLUCUJUCI VLASNIK. Od drzave su gori jedino sindikati :classic_biggrin:.

 

Svejedno, ne vidim razlog da se jedan vid prevoza gradjana forsira u odnosu na drugi - prinudom/reketiranjem.

 

Hocu reci, u kontekstu topika, kakav je smisao reketirati i unistavati AF-KLM koji imaju zajednicku flotu od 545 aviona kada Kina planira kupovinu 7690 putnickih aviona narednih 20 godina??? I ne pada im na kraj pameti da se zayebavaju sa "taksama" na ….. bilo sta, posebno ne na nesto sto bi uticalo na njihov razvoj.

 

Iz tog razloga sve glasnije prozivke kako je - sramota putovati avionom bih ocenio kao - nije sramota putovati avionom, sramota je nemati mozak.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

To je sasvim u redu, evo ja bih prvi prihvatio pre putovanje vozom pa neka i nema ustede u vremenu i aerodromskim maltretiranjima, one aerodromske atmosphere kao na sahrani :roflmao:.

 

Pitanje je zasto to mora vlada da forsira, zar su gradjani toliko glupi da sami ne shvataju sta im je bolje? Te avio linije bi trebale po ekonomskoj logici da se ugase same od sebe, ne bi trebalo niko da ih reketira.

 

Ili je problem sto je cena te vozne karte nenormalno skupa. moguce zato sto je u drzavnom vlasnistvu?!? Ne znam to, nego pitam.

 

Secam se kada sam hteo iz Amsterdama da se sa decom prebacim do Pariza proverio sam prvo voz i bilo je neko ludilo od cene karte, cini mi se 400 evra po osobi u jednom pravcu. Ima tome 12-13 godina pa nisam siguran, jedino sam siguran u moju reakciju kada sam shvatio koliko je to za nas troje - "Ma daj bre koga vi zajebavate".

Denise, sad si ga "ubo" s oprostenjem! 

Jer, brze zeleznice u gusto naseljenim delovima sveta su jedan od odgovora na probleme sa kojima se svet susrece u buducnosti. 

Uzmimo za primer relaciju Beograd- Franfurt: oko 1300km. Let avionom traje priblizno 2 sata. Ali na aerodrom treba doci bar 2 sata ranije, check- in, prelazak carine, ukrcavanje ... zatim kada se stigne do destinacije sledi iskrcavanje, ponovo carinska kontrola, te put od aerodroma do centra grada ( jer aerodromi su obicno van gradova ....) tako da se za taj put gubi ukupno oko 5- 6 sati! Minimum! Superbrzim vozovima koji bi sibali 350-400 km na cas bi bilo potrebno 3-4 sati da prevale toliku razdaljinu! Uz odredjeno dodatno vreme (pasoska kontrola i sl) sve ukupno vreme opet ne bi preslo 5-6 sati, a treba istaci i da je putovanje vozom mnogo udobnije od putovanja avionom! 

Link to comment
Share on other sites

U Kanadu je skoro AVIONIMA doputovalo nekoliko hiljada proverenih spasilaca planete. Pozdravio ih je jedan od vrhovnih spasilaca, premijer Kanade, koji se zrtvovao i doleteo helikopterom Iz njegovog ureda "udaljenog" celih 200 kilometara od mesta dogadjaja, da pozdravi drugove. A mogli su dati primer gradjanima kako se bori protiv glob. zagrevanja tako sto ce konferenciju odrzati jednim sada vec zastarelim "izumom" :s_d: koji se zove - internet !!! Ionako se svi dobro znaju posto nista drugo i ne rade vec putuju AVIONIMA po celom svetu.

 

Samo sto tu onda ne bi bilo masnih nadnica i dobre zajebancije, a poznato je da su to najbolji poslovi na svetu ..... leteti da bi se aplaudiralo i slikalo. Jer su se vec oko svega slozili - treba se boriti do poslednje avio-karte!

 

GLOBALNA ELITA.

 

Sve to placaju ovi sto rmbaju 350 dana u godini, pa se gresni drznu da odlete negde na 15 dana kako bi izdrzali sledecih 350.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Shinkansen, prevezao celo stanovništvo planete od 1964. Da se ovaj voz (16 vagona, 1,500 putnika, ide relaciju Beograd - Ljubljana na svaka 3 minuta u špicevima) ubrza do 250kmh i na toj brzini održi 1 sat potrebno je zapanjujuće malo energije - vredne 100 EUR. To je sve.

 

Relaciju Beograd - Sofija prelazi za 95 minuta sa 3 stajanja. Od prošlog petka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cena karte za relaciju baš kao Beograd - Sofija (350km)  je 10,000 dinara. Kao Beograd - Ljubljana je 15,000 dinara. 

 

Tokyo - Fukuoka, 930km, idu na 30 minuta, cena je 23,000 dinara i traje 5 sati (12 stanica) od centra do centra. Tek tu je avion uporediv po vremenu a po ceni ako je low cost.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Yoyogi said:

Cena karte za relaciju baš kao Beograd - Sofija (350km)  je 10,000 dinara. Kao Beograd - Ljubljana je 15,000 dinara. 

 

Tokyo - Fukuoka, 930km, idu na 30 minuta, cena je 23,000 dinara i traje 5 sati (12 stanica) od centra do centra. Tek tu je avion uporediv po vremenu a po ceni ako je low cost.

 

Dudek, daj se skoncentrirat …….. koliko bi dosla Pariz-Fukuoka preko Stalaća, druga klasa? Mislim ….. sve vreme pricamo o Francuskoj brate.

Link to comment
Share on other sites

Evo gde je problem …… znaci Amsterdam-Pariz, povratna, kao sto sam rekao kada sam odustao od voza 

 

1. autobus 48 $

 

2. avion 251 $$

 

3. voz 427 do 593 $$$

 

--------------

 

znaci mora na silu da se ljudi nateraju, drugacije ne moze. Resena misterija. Prevoznik Transavia, vlasnistvo KLM_AirFrance.

 

Prosecna usteda za porodicu od 4 koja zeli da provede 7 dana u Pazrizu …. samo 1000 evra. :s_d:

 

Taman za 7 dana hotel sa doruckom. Besplatan boravak.

 

E sad to treba uterati u progress ……. sta ima to da se svrcka avionima i da globalno zagreva. Avioni su samo za elitu koja spasava svet od globalnog zagrevanja.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Dudek, daj se skoncentrirat …….. koliko bi dosla Pariz-Fukuoka preko Stalaća, druga klasa? Mislim ….. sve vreme pricamo o Francuskoj brate.

 

Dudek, ta relacija 430km (bez tvog Stalaća) bi kod mene bila 24,000 dinara povratna. I što "Pričamo o Francuskoj", jer ti nisu uspeo da se tamo popneš u voz zbog nemanja para? Pa ti nešto nije pravo?

 

Priča se o klimatskim promenama i šta voz tu može da uradi a ne kada ćeš ti da skupiš pare da u njega sedneš.

 

Voli Dudek da se voza googlama kao zamenu za lični pristup, eno mu gore pa nek se navoza satima sa "replay".

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Ja pričam o brzim vozovima, pričaš i ti,  sa razlikom da si naleteo drugačije cene koje ne moraju biti toliko visoke. Nebitna je zemlja.

 

Nisam nista naletao nego sam otkucao da hocu sutra 18. juna iz Amsterdama da odem u Pariz i dobio ovo …….. a isto mi se desilo i kada sam bio sa decom, samo sto je razlika bila jos nenormalnija ……..

 

…… sto se tice tvog prozivanja da nemam novca, pa odmah cu ti reci da nisam bogat i da mi razlika od 800 dolara na razdaljinu od yebenih 400 kilometara znaci i to prilicno znaci. Kome ne znaci - blago njemu. Tako da ne moras vise da me prozivas zbog siromastva, nema ljutnje, samo izbaci to iz upotrebe.

 

Quote

spacer.png

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Ma ko nema da plati, daj odma pet karata. :lol_2:

 

Danas sam bas gledao vozove i letove London - Amsterdam i tu su negdje po cijeni, skoro identicno. Eurostar i Easyjet, oko £60 u jednom pravcu. Mislim da cu vozom, da me ne izuvaju i pretresaju bezveze.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Honey Badger said:

Ma ko nema da plati, daj odma pet karata. :lol_2:

 

Danas sam bas gledao vozove i letove London - Amsterdam i tu su negdje po cijeni, skoro identicno. Eurostar i Easyjet, oko £60 u jednom pravcu. Mislim da cu vozom, da me ne izuvaju i pretresaju bezveze.

 

A neka hvala, ne idem ja vozom ispod mora, zayebi to, nema tih para :s_d:. Na feri u Harwichu, uzeo kabinu za spavanje i ujutro bili u Roterdamu. :classic_biggrin: Ima piva na feriju koliko hoces.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

A neka hvala, ne idem ja vozom ispod mora, zayebi to, nema tih para :s_d:. Na feri u Harwichu, uzeo kabinu za spavanje i ujutro bili u Roterdamu. :classic_biggrin: 

 

Eurostar je odlican. Do u centar Pariza odavde sa St Pancras za neka dva sata, taman u vozu popijes kafu i procitas novine. Ako se ne varam, ispod mora si svega jedno 20-30 minuta. Kad stignes, stigao si u centar, ne na neku njivu 50-100km od centra i niko ti ne trazi da se izuvas. A sjedala udobna, siroka i mozes noge pruziti kao covjek. Uvijek bih radije na voz prije aviona ako je ikako moguce.

 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

Eurostar je odlican. Do u centar Pariza odavde sa St Pancras za neka dva sata, taman u vozu popijes kafu i procitas novine. Ako se ne varam, ispod mora si svega jedno 20-30 minuta. Kad stignes, stigao si u centar, ne na neku njivu 50-100km od centra i niko ti ne trazi da se izuvas. A sjedala udobna, siroka i mozes noge pruziti kao covjek. Uvijek bih radije na voz prije aviona ako je ikako moguce.

 

 

Citao sam neke novine engleske tih dana i ybg …… navat'o se straha, ne vredi ….. Eurostar passengers told not to breathe so hard as they ran out of air

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...