Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

3 hours ago, Sunshine State said:

Je l' putovao ko skoro?

 

Uzasi po aerodromima - redovi, sati cekanja...

Amsterdam/Schiphol je u haosu jos od kraja aprila i planiraju da ukinu 30 % letova ovog leta, jer nemaju dovoljno radnika na security check i baggage handling. 

Nekad sam mogla doci 1 h 45 min ranije za let za US, sad gde god letis ni 4 sata ranije nije dovoljno.

 

Gde su nestali radnici, jesu se pozaposljavali negde? Gde?

Evo vidim da je slicno i u zeleznickom saobracaju, kao i u bus saobracaju u NL - nedostatak radnika, proredjuju neke linije 

Ja na Maltu....ali niški aerodrom, nema gužve, ide to kako ide...otuda isto. Pisah na nekoj temi....samo što je avion uzleteo oko 8,00 AM (petak) stigla dojava za "bombu"....sreća, izbegao za malo. Povratak, ponedeljak popodne, molim Boga u sebi, nemoj ponovo "dojava" ne vucara mi se po Sofiji, a još gore po Beogradu. Srećom, nije bilo ništa od toga, mada sam imao male nedoumice, ali zato sutra dan, na sabajle ... dojava. Pomisliće neko da sam imao veze s tim, ali nisam....:66:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sinoć je letela ćerka sa LAX do IST sa Türk Hava Yolari, pa nastavila za BEG, malopre sletela, kaže sve OK.

 

Nas čeka let početkom jula PRG - VIE - LCA sa Lufthansom, u Beču imamo samo pola sata za presedanje, baš je knap. Iz Praga leti za Beč Embraer, izlaziš na pisti pa te voze autobusom na kraj terminala, prošli put sam imao odlet sa najudaljenijeg gatea, skroz na suprotnoj strani. Regularno trčanje, inače bih leteo možda sledećim avionom, možda sutra. Nazad letimo preko MUC, tamo je uvek alles in Ordnung.

Link to comment
Share on other sites

Da se upišem i ja, pre par nedelja. Još nismo ni pošli, poslali nam email 3 sati kašnjenja. Ok, ne moramo da žurimo…let za Denver…obaveštenje o nevremenu, odugovlačenje do odobrenja za sletanje…ok…putnici se unervozili, brinemo za veze sa idućim letovima. Ništa ne mogu da nam pomognu sa konkretnim informacijama o našem letu, ali se pominje  neki Liberty, osećam se glupo jer nikada nisam čula za to mesto a trećina putnika se uznemirila što gube vezu. Mislim si, a ja tek krenula preko okeana, ne budite maze…slećemo, izleću prvo Libertijanci, mi ubedjeni da smo promašIli vezu. Kad ono, ipak je  nevreme poremetilo i naš let što sad znači imamo par sati, dovoljno za čašu vina. Upoznali se sa parom koji putuje u Prag, pa smo jedni druge informisali kad saznamo kada zapravo polećemo. E, menjali nam izlaz tri puta, od 6, let pomeren u 8, ali uspeli najzad da odletimo iz tog Denvera koga ću izbegavati ubuduće. Minhen, promašen let za Bgd…pokušava fina gospodja da  nam nadje drugi let. Predlaže nešto preko Beča, stizanje u ponoć…okrenem se mom i kažem nadji noćenje,  pa sutra isti let. I bi mi sutra baš lep onaj let od sat i   nešto a ja odmorna.

Edited by ControlFreak
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sunshine State said:

Je l' putovao ko skoro?

 

Uzasi po aerodromima - redovi, sati cekanja...

Amsterdam/Schiphol je u haosu jos od kraja aprila i planiraju da ukinu 30 % letova ovog leta, jer nemaju dovoljno radnika na security check i baggage handling. 

Nekad sam mogla doci 1 h 45 min ranije za let za US, sad gde god letis ni 4 sata ranije nije dovoljno.

 

Gde su nestali radnici, jesu se pozaposljavali negde? Gde?

Evo vidim da je slicno i u zeleznickom saobracaju, kao i u bus saobracaju u NL - nedostatak radnika, proredjuju neke linije 

Ja nagrabusila onomad na letovima za Sr, a ni povratak nije bio komforan za UK. Juce mi i klinac doleteo iz UK i prosao ok. Ali ono sto sam pre dve i po nedelje videla na Heatrow je bio uzas. I zamalo da zaglavimo prisilni turizam u Varsavi. 

Link to comment
Share on other sites

Inace da prijavim ovakav utisak, pa me grdite. Otisla malo u shopping danas u Filiju, I tu otkrijem da ne samo da su zabranili plasticne kese u prodavnicama, ok stite okolinu ne? Nego sto u mnogim prodavnicama nema nikakvih kesa. Nisam odavno shopingovala u gradu, pa nisam primetila, kod mene toga nema. Pitam dobro jel imate papirne, nema...nestalo. pa dobro aj da kupim reusable platicu da ne nosim u rukama...nema, nestali a treba dugo vremena da stigne iz Kine 😡pa mislim se nesto kakva vam je to implementacija @!&??

ja sam neko ko reciklira, znaci nemam ja nista protiv zastite okoline, ali brate pa nije valjda da za sve treba da vucem ceger ko baba na pijacu?    

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

..................................

ja sam neko ko reciklira, znaci nemam ja nista protiv zastite okoline, ali brate pa nije valjda da za sve treba da vucem ceger ko baba na pijacu?    

 

Zahvaljujuci korona-merama, promenio sam navike...

U nabavku idem nedeljom u 6 ujutru. Nigde nikoga, citav supermarket je moj, i natovarim citava kolica. Nije samo manja sansa za zarazu, nego nema guzve izmedju stalaza, sve ide brzo, lako nadjem sta hocu.

Al' prvo odem u pozadinu, tamo gde iznose stvari iz skladista u javni deo ducana, pa zatrazim prazne kartonske kutije. Fino ih napunim, pa kad dodjem kuci, imam samo 3 ili 5 kutija umesto 128 vrecica...

 

:classic_biggrin:

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zoran59 said:

 

Zahvaljujuci korona-merama, promenio sam navike...

U nabavku idem nedeljom u 6 ujutru. Nigde nikoga, citav supermarket je moj, i natovarim citava kolica. Nije samo manja sansa za zarazu, nego nema guzve izmedju stalaza, sve ide brzo, lako nadjem sta hocu.

Al' prvo odem u pozadinu, tamo gde iznose stvari iz skladista u javni deo ducana, pa zatrazim prazne kartonske kutije. Fino ih napunim, pa kad dodjem kuci, imam samo 3 ili 5 kutija umesto 128 vrecica...

 

:classic_biggrin:

 

Ne moze tako dvako da planira, a uz to kutije u ovom slucaju ne bi imale smisla. Pricam o gradu, i regularnom ulasku iz prodavnice u prodavnicu gde u svakoj uzmes par stvari, a kola su 10-15 minuta hoda na parkingu.

Druga opcija je da pomeras kola po gradu... a to ne sluzi svrsi zastite okoline.

Link to comment
Share on other sites

Da se prijavim nakon ovog da sam “baba” koja nosi “ceger” sa sobom i kojoj bar 5-6 stoje odloženi u gepeku. To radim godinama. Nisam opterećena samo zbog “save the environment “ jer znam da ima minimalnog efekta, već volim da planiram, taj osećaj da to svesno činim, da lično ne doprinosim nekom nepotrebnom bacanju plastičnih kesa ili papirnih zbog kojih strada drveće koje obožavam i želim da ih ima što više… ne govorim drugima da rade kao ja, ali često ljudi reaguju kada vide moje torbe/kese, pa možda nekog inspirišem…inače moj partner je davno još komentarisao da sam “bag lady” i nije mi zasmetalo 🙂.

Možda ima delom i neke nostalgije ili sama činjenica da se ne mora baš sve odbaciti ako je činjeno u prošlosti, zameniti ako dobro odradjuje posao. Tako i ovo sa nošenjem svojih kesa, možda nije baś potrebno svemu dodati neki ogroman značaj. It’s a good thing.

Edited by ControlFreak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Inace da prijavim ovakav utisak, pa me grdite. Otisla malo u shopping danas u Filiju, I tu otkrijem da ne samo da su zabranili plasticne kese u prodavnicama, ok stite okolinu ne? Nego sto u mnogim prodavnicama nema nikakvih kesa. Nisam odavno shopingovala u gradu, pa nisam primetila, kod mene toga nema. Pitam dobro jel imate papirne, nema...nestalo. pa dobro aj da kupim reusable platicu da ne nosim u rukama...nema, nestali a treba dugo vremena da stigne iz Kine 😡pa mislim se nesto kakva vam je to implementacija @!&??

ja sam neko ko reciklira, znaci nemam ja nista protiv zastite okoline, ali brate pa nije valjda da za sve treba da vucem ceger ko baba na pijacu?    

U Cikagu su uveli to sranje odavno, jedino nisam proveravao kako funkcionise u praksi , jer nikada nisam isao u kupovinu tamo. U hotelu i dalje imaju plasticne kese, valjda za njih ne vazi.

Link to comment
Share on other sites

Cegere mrzim iz dna duše. Keva ih i dan danas koristi, kako one odvratne plastične sa rupama, tako i one platnene. Ima čak i neke korpe, i kolica za kupovinu tamo kod nje u špajzu. Kad mi je jedan taj ceger dala u ruke, jednom prilikom kad sam krenuo u prodavnicu, malo mi je falilo da prihvatim samo da bi ga bacio u kontejner čim siđem dole na ulicu, ovako sam joj samo rekao da neću to nositi u supermarket sve i da mi plati da se pojavim sa tim. Za slučaj kad baš puno dovlačim sa pijace ili iz prodavnice, (10,15,20kg), ne uzimam kese u marketu, nego ponesem neku od mojih sportskih/putničkih torbi: Npr moja torba za rekreaciju je dovoljno velika da u nju komotno stane košarkaška lopta, patike, odeća, peškiri, flaša od litar,dva+ toiletries&accessories, što će reći da u njoj mogu da ponesem lagano 10kg groceries, i to sve da mi se drške ne usecaju u šake. A to mi dođe midsize bag u celom mom arsenalu torbi (Duffel bag imam jedan, između ostalih, što mi je za max što mogu da ponesem, idealan za povrće, krompir i sl). Tako da, što se mene tiče, kakvi crni cegeri. Mada ajde, babama i dedama praštam 😄

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro gospodje I gospodo, ima I fensi cegera ne mora da bude babski. (kome nije svejedno da neko ne pomisli - u, vidi ovu babu)

 

I ja sam protiv -svaka kupovina po 100 plasticnih kesa- mora taj zagadjivac da se zauvek izbaci iz upotrebe.

 

Ja u autu, u gepeku, imam/drzim rancinu za kupovinu, eto moze I sportska torba, mogu dakle I stilizovani cegeri (neki modni krik:classic_tongue:) kad krenes u kupovinu sta ti tesko da poneses torbu u cemu ces odneti namirnice kuci - logicno, ma bilo sta osim plasticnih kesa.

 

Najcesce u kupovinu idem biciklom koji na gepeku pozadi ima one dve ogromne torbe okacene I fiksirane u sta moze da stane pola samousluge. 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ha! Baš sam se potresla da sam nazvana “babom” 😂. Moji cegeri uvek privlače pažnju - omiljeni su Rembrandtov The Night Watch iz Rijks muzeja i par sa Van Goghovim slikama. Naravno da retko ko zna da pogodi umetnike ili dela imenom….

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sta vam smetaju cegeri? I zasto su rezervisani samo za "babe sa cegerom"? Ne smeta vam mikroplastika pronadjena u krvi zivih bica? U Srbiji kese rastu na drvecu, ruzno i tuzno. Ima sigurno vec 20 godina kako se poklanjaju reklamni platneni cegeri, moj poslednji "ulov" ima na sebi tekst "Mnogo lep ceger", sve se to lepo pere i pegla i moze da ponese i do 5 kg robe. Crkla pukla da mi neko od prijatelja koji putuju po svetu donese ogromnu torbu od rafije, divan rucni rad, takoreci - umetnicko delo u kojem mogu da spakujem i slona. Danas se proizvode i papirne kese velike nosivosti i biorazgradive. Kolica za pijac se sklapaju i rasklapaju, imaju i dodatak za zamrznutu hranu i lepo mogu da se odloze u gepek.

Ako cemo pravo, danas jos samo zidari i ostali majstori nose iz samoposluge svoj dorucak spakovan u bezlicne, gadne plasticne kese. Mislite o tome. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ControlFreak said:

Ha! Baš sam se potresla da sam nazvana “babom” 😂. Moji cegeri uvek privlače pažnju

 

Sto bi se reklo jos uvek imas seksi ceger, pa lepo.:classic_biggrin:

Pricam sa majkom veceras. Ona se snabdela i obezbedila zalihe ulja, brasna secera, bas kao u zlatna Slobina vremena. Nekada smo imali Centroprom ispred zgrade, ali je cale bio ziv pa je vozio po gradu da nabavi zalie. Bio je ziv i ujak, koji je u GSP-u preko sindikata nabavljao dzakove. Secam se dodjem u BG negde 95-6ste , a matori od nase sobe napravii skladiste. Dzakovi brasna, secera, praska, ulje, kao da ce da hrane kasarnu, a ne njih dvoje. 

Kada sam prvi put dosao sa zenom u BG, u nasoj sobi dzakovi i dva zamrzivaca, pa ti onda objasni pracnom partneru.:roflmao:

Do Bog odseli smo u hotelu i pored insistiranja da u tolikom stanu ima mesta.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Jezebel said:

Pa dobro gospodje I gospodo, ima I fensi cegera ne mora da bude babski. (kome nije svejedno da neko ne pomisli - u, vidi ovu babu)

 

I ja sam protiv -svaka kupovina po 100 plasticnih kesa- mora taj zagadjivac da se zauvek izbaci iz upotrebe.

 

Ja u autu, u gepeku, imam/drzim rancinu za kupovinu, eto moze I sportska torba, mogu dakle I stilizovani cegeri (neki modni krik:classic_tongue:) kad krenes u kupovinu sta ti tesko da poneses torbu u cemu ces odneti namirnice kuci - logicno, ma bilo sta osim plasticnih kesa.

 

Najcesce u kupovinu idem biciklom koji na gepeku pozadi ima one dve ogromne torbe okacene I fiksirane u sta moze da stane pola samousluge. 

 

 

Poenta nije bila u babama i cegerima, nego da oni nemaju nijednu opciju, sto je jadna izvedba. opcija je bila nosi stvari u rukama, ili odustani od kupovine.

A vi se zakacili za kese, i babe i cegere :classic_biggrin: Poenta je i da oni te cegere cekaju iz Kine....

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da, teško je prebaciti proizvodnju plastičnih kesa u USA…neće neko s tim da se bavi, visoka tehnologija. Svesna sam šta je problem u tom delu Filija, ali ponekad se lako nadovezati na jedan aspekt posta pa se raspričamo. Uostalom, kao queen bag lady, post je momentalno otkačio moj okidač. Nemoj da počnem kačim sličice moje kolekcije 😁

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ControlFreak said:

Da, teško je prebaciti proizvodnju plastičnih kesa u USA…neće neko s tim da se bavi, visoka tehnologija. Svesna sam šta je problem u tom delu Filija, ali ponekad se lako nadovezati na jedan aspekt posta pa se raspričamo. Uostalom, kao queen bag lady, post je momentalno otkačio moj okidač. Nemoj da počnem kačim sličice moje kolekcije 😁

Nije problem u prebacivanju proizvodnje plasticnih kesa za Fili, nego da su prakticno ukinuli kese, koje su dostupne (znam da jesu jer 15 minuta odatle u mom kraju dobijes duple plasticne kese za nista, pa I po 16 koje posle moram da bacam I objasnjavam da mi ne treba posebna kesa za svaku stvar) a da nemaju alternativu.

 

Kese su zabranjene, nema papirnih a I ako ima nemaju drsku, a reusable ne mozes da kupis jer ih nema ...cekaju iz Kine. Implementiras zakon, za koji nemas logistiku. 

 

Nisam ja kritikovala ni ukidanje plasticnih kesa, ni to sto neko koristi cegere/torbe, nego idiotizam lokalne vlasti koja je sve to prebacila na nas, jer su nesposobni.

 

Edit: bezvezni virtue signaling a bez podrske. Ovo je zakon koji je donesen pre 2-3 godine, a implementiran pre par meseci...nisu imali vremena da obezbede kese? 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

U prodavnici…plaćeno, pakujem, sestra i ja…obraća nam se mladji čovek koji kupuje iza nas po redu: Jel’ ima korone? To se naravno odnosilo na nas dve sa n95 maskama. Ima korone, kažem mu ja. Pa to sad samo banditi nose maske…A, ok, onda, mi smo banditi - rekoh i otperjam van..iza ledja čujem, pa šala….

Nikom ne govorim, niti sam svih ovih pandemskih godina rekla, komentarisala, pogledala popreko, nosili ili ne. Gledaj svoja posla, tvoje mišljenje me ne interesuje. Roditelji su nam stari i bolesni, ne želim da te obrazujem o tome ako za ovaj period, pa i ranije, nisi naučio da vodiš brigu i o drugima, ne samo sebi.

I kao dodatak, jutros sam pročitala email od menadžerstva da je neko u našoj kancelariji testirao pozitivno. A poznato mi ja da su u četvrtak svi išli na ručak da proslave nečiji odlazak…so, yes, Sherlock, ima korone…

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Daleko bilo!

Quote

Luggage chaos at Heathrow as passengers told they may not get bags back for 2 days >>>

 

Quote

Luggage chaos at Heathrow airport as 'ongoing issue' with baggage system leaves travellers frustrated >>>

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Pocinju i ostali da lice na Al Italiju. Davno sam leteo iz Beograda za NYC preko Milana . Ja u NYC a prtljag u Amsterdamu. Posto sam u NYC samo presedao , trebalo im je dva meseca da mi donesu prtljag u Salt Lake, a koferi su izgledali kao da su prosli pola planete. Bukvalno sam ih bacio.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJORDJE said:

Pocinju i ostali da lice na Al Italiju. Davno sam leteo iz Beograda za NYC preko Milana . Ja u NYC a prtljag u Amsterdamu. Posto sam u NYC samo presedao , trebalo im je dva meseca da mi donesu prtljag u Salt Lake, a koferi su izgledali kao da su prosli pola planete. Bukvalno sam ih bacio.

Nisam stigla ranije ali evo. Meni je to uradio Air France ali davno,, pre 15 godina.

 

Ovo sto sam sada prosla sa LOTom, mi se nikad nije desilo. Stavili nas na stand by za drugu konekciju za London. Sto je suludo, jer smo vec iskoristili 3/4 karte. Karta je regularna, znaci nismo kupili nista sa stand by. 

 

Mislila sam da je haos zbog Jubilee, ali vidim da se nastavlja, znaci problem je dublji.

Link to comment
Share on other sites

@alberto.ascari

A jel' koristite gas za hladjenje?:classic_biggrin:

Imam neke poznanike u Pragu i povremeno mi plasiraju neke price koje nemaju nikakvog smisla. Danas sam cuo da im je za stigao racun za gas od 500 eura za maj mesec, pa racunam da pitam tebe. Druga prica za koju 100% znam da je BS je da su svi Western Union u Pragu zatvoreni.

Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2022 at 5:45 AM, Sunshine State said:

 

Gde su nestali radnici, jesu se pozaposljavali negde? Gde?

 

 

Ovo sam primetila, ne na aerodromima, nego svuda. Restoran, cekas do iznemoglosti, dodje konobar, ne razumete se, ne govori engleski, sve manje njih govori i spanski. Majstor mi bio, nisam mogla da mu objasnim sta se desilo, govori samo hibru. Trazim radnika, niko nece da radi, svi su u fazonu bolje da sedi kod kuce i preprodaje nesto na interenetu ili vozi uber za tri puta manju platu, i da se ne nerviraju... Po prodavnicama duplo manje personala, redovi na kasama. Totalno je raspad sistema gde god se okrenes. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...