Jump to content

Opšta diskusija o pročitanim knjigama i onima koje planiramo da čitamo


Džudi

Recommended Posts

Ne znam da li sam izabrala dobar naslov za temu- ukoliko ne odgovara, molim moderatora ovog pdf-a da promeni ime teme.

 

Nisam želela da kvarim temu "Šta čitate" i mislim da ovde možemo da diskutujemo o pročitanim knjigama i o onim knjigama koje planiramo da pročitamo...i da ovo bude opšta diskusija o knjigama, piscima, ekranizovanim knjigama..

 

Već duže vreme muči me jedno pitanje, a volela bih da ovde dobijem odgovor.

 

U poslednjih godinu, dve primećujem da sve više ljudi čita naučnu fantastiku ( epsku, etno ...)

 

Zašto je poraslo interesovanje za SF i sve njene podžanrove?

 

Laguna otkupljuje autorska prava za  mnoge SF knjige.

 

Ne znam kako je u IK Vulkanu..mislim da oni još akcenat "bacaju" na trilere.

 

Kao neko ko voli istorijske romane, istorijski triler, drame, zanima me zašto volite da čitate epsku i drugu fantastiku?

 

Ja planiram da kupim serijal Praznik zveri Zorana Petrovića jer mi je sam autor rekao da to nije samo epska fantastika već da su tu zastupljeni i drugi žanrovi..

 

U to sam se i sama uverila kada sam čitala deo iz četvrte knjige a videla sam da i u prvom delu serijala " Žeteoci" ima više žanrova.

 

To će biti moje prvo iskustvo sa epskom fantastikom. 

 

Iz tog razloga postavljam još jedno pitanje :

 

Pored Sage-Praznik zveri šta mi preporučujete da čitam? 

 

Napominjem da volim istorijske romane, trilere, drame, horor ( knjige Stivena Kinga ).

 

@Knipex  @DameTime od vas ali i od ostalih očekujem odgovore 🙂 

 

Hvala unapred...      

   

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mene fantastika privlači od kad znam za sebe. Što kroz filmove i serije što kroz knjige. Za prvi serijal Galaktike sam trčao kući da bih stigao da odgledam epizodu. Tada su bila samo dva kanala RTB1 i RTB2. Star trek obožavam. Gledao sam sve filmove i većinu serija. Oduvek me privlačila mistika dalekih svetova.

 

Od knjiga prva mi je bila 20000 milja pod morem. Majka imala komplete knjiga lektira pa sam imao sreću da se tu zadesila još jedna Vernova knjiga, Tajanstveno ostrvo. Posle se tu svašta naređalo.

 

Prvi susret sa Epskom fantastikom mi je bio Gospodar prstenova od Tolkina a nakon toga Igra prestola. Oba serijala sam progutao. S tim što sam ovaj drugi čitao duže jer sam prvo pročitao 3 knjige pa kasnije kako su izašla četvrta i peta i njih. Sledi serijal Veštac od Sapkovskog, pa Hronike Ambera od Železnog. Od Aberkrombija sam kupio sve što je kod nas izašlo ali nisam sve pročitao (Njega pominjem jer, po mom mišljenju, piše najkvalitetniju epsku fantastiku trenutno). Eriksena isto imam sve, kao i Sandersona. Ima tu još ali je kasno pa me mrzi sad da detaljišem, ima vremena. Videću da sutra okačim neku listu knjiga koje imam.

 

Preporučujem ti Za belim sokolom od od Roberta Lindona. Odlična knjiga. Sve vreme drži ritam i vuče te da čitaš dalje. Šteta što nije preveden i nezvanični nastavak Imperial fire.

 

Što se tiče domaćih autora, od tog serijala koji je napisao Petrović samo zadnju knjigu nisam pročitao. Nisam nešto oduševljen. Na skali od 1 do 10 dao bih mu 3. Po meni Tešić piše dosta bolje od njega (Njegove sve imam i sve sam pročitao) ali i njega kada bi upoređivao sa ovim gore nabrojanim rekao bih da im nije do kolena. Mnogo se ponavlja. Kletva Kainova je dosta zanimljiv serijal. 

 

Pročitao sam od Petkovića Vukovi sudbine, 3 knjige u jednoj. Sve nekako zbrzano. Nisam čitao ostalo.

 

Sa Jankovićem si se već upoznala 🙂 Nije loš ni Stojiljković. On se baš lako i brzo čita.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I ja sam gledala "Galaktiku" ali se ne sećam da li samo prvi serijal. 

 

Hvala ti na preporuci za roman " Za belim sokolom".

 

Rasprodat je roman u Laguni, ali ga ima u Delfi knjižarama. Ne znam da li ću kupiti za ovu Noć knjige ili kasnije...

 

Već imam spisak knjiga za Laguninu Noć knjige koja je ove godine od 17.06. do 19.06.2022.  

 

Zorana Petrovića sam upoznala preko nekih Fejsbuk grupa posvećenim knjigama ( ima ih dosta na Fejsu )...i onda smo postali prijatelji...i s vremena na vreme četujemo. 

 

Čitala sam samo njegov roman "Bulevar greha". On ne spada u žanr naučne fantastike.

 

Razmišljam o Kainovoj kletvi, pošto i taj serijal mnogo hvale. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ne znam da li sam izabrala dobar naslov za temu- ukoliko ne odgovara, molim moderatora ovog pdf-a da promeni ime teme.

 

Nisam želela da kvarim temu "Šta čitate" i mislim da ovde možemo da diskutujemo o pročitanim knjigama i o onim knjigama koje planiramo da pročitamo...i da ovo bude opšta diskusija o knjigama, piscima, ekranizovanim knjigama..

 

Već duže vreme muči me jedno pitanje, a volela bih da ovde dobijem odgovor.

 

U poslednjih godinu, dve primećujem da sve više ljudi čita naučnu fantastiku ( epsku, etno ...)

 

Zašto je poraslo interesovanje za SF i sve njene podžanrove?

 

Laguna otkupljuje autorska prava za  mnoge SF knjige.

 

Ne znam kako je u IK Vulkanu..mislim da oni još akcenat "bacaju" na trilere.

 

Kao neko ko voli istorijske romane, istorijski triler, drame, zanima me zašto volite da čitate epsku i drugu fantastiku?

 

Ja planiram da kupim serijal Praznik zveri Zorana Petrovića jer mi je sam autor rekao da to nije samo epska fantastika već da su tu zastupljeni i drugi žanrovi..

 

U to sam se i sama uverila kada sam čitala deo iz četvrte knjige a videla sam da i u prvom delu serijala " Žeteoci" ima više žanrova.

 

To će biti moje prvo iskustvo sa epskom fantastikom. 

 

Iz tog razloga postavljam još jedno pitanje :

 

Pored Sage-Praznik zveri šta mi preporučujete da čitam? 

 

Napominjem da volim istorijske romane, trilere, drame, horor ( knjige Stivena Kinga ).

 

@Knipex  @DameTime od vas ali i od ostalih očekujem odgovore 🙂 

 

Hvala unapred...      

   

 

Hvala za otvaranje teme, a i pitanja koja si postavila su super! 

 

Pre svega, fantastika je jedan širok žanr koji obuhvata (uprošćeno) epsku fantastiku, naučnu fantastiku. Meni lično su knjige privlačne zato što sam odmalena imala "svoj svet" u glavi i volela da maštam. To je nešto što većina knjiga pruža, transportovanje u neki drugačiji svet gde proživljavaš ta neka iskustva koja inače ne možeš u realnom svetu. Fantastika ide još jedan korak napred kad je to u pitanju, jer se tu bukvalno radi o izmišljenim svetovima, jezicima, dakle nije sve nužno utemeljeno u realnosti (kako je JKR recimo osmislila Wizarding World koji ima svoja pravila, ili Tolkin koji je izmislio vilenjački jezik). Meni je SF interesantan i za pisanje zato što zahteva visoku koncentraciju mašte kako bi osmislio nešto, recimo, tehnološki napredno ili što još uvek ne postoji itd. Vrlo lako se može skliznuti u mediokritet jer je zahtevan žanr (primer: gomila crappy distopijskih romana i serijala).

 

Što se tiče same popularnosti EF i SF, iskreno mislim da postoje dva dominantna razloga za to:

 

1. Publici su danas sve informacije i sadržaji koji ih interesuju dostupni u par klikova, to su izdavačke kuće prepoznale i pokušavaju da odgovore na potrebe publike (s tim da u realnosti to bude drugačije - počnu štampanje serijala i onda prekinu posle knjige ili dve jer se ne prodaje dovoljno; to Laguna čini mi se radi sa Aberkrombijem, Sandersonom i sl)

2. Popularizacija kroz TV i filmski sadržaj (ekranizacije dela)

 

Od izdavačkih kuća koje imaju dobra izdanja fantastike izdvajam Čarobnu kuću i Urban Reads.

 

Što se tiče preporuka, ja sam čula za serijal Zorana Petrovića (+ ga pratim na FB) i na listi mi je, ali nikako da nabavim. Ako te zanima tako nešto mogu preporučiti serijal Kosingas Aleksandra Tešića, možda bi ti se dopalo jer on spaja istoriju i EF.

 

Meni je jedan od omiljenih pisaca Stiven King ali on žanrovski ne spada u fantastičare, mada njegovi romani često imaju fantastične elemente. Preporučila bih ti njegov serijal Mračna kula, koji je možda najfantastičnije od svih njegovih dela.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo spisak domaćih naslova koje imam i od kojih sam pročitao 90%. Nisam pročitao od Tešića "Kosingas Buđenje Svarogovo" (Sad treba da izađe treća knjiga iz tog serijala pa ću čitati zajedno), Od Jankovića "Zidanje ambisa", od Petrovića "Zakon krvoljublja" i obe od Delića (Za koje sam čuo da su baš dobre).

 

msEiZIZ.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Možda će me mnogi osuditi zbog ovoga što ću reći ali nisam fan fantastike.Pokušaću da objasnim.

Fantastiku jednostavno ne doživljavam kao umetnički vrednu književnost, tu mi je nekako više akcenat na zabavi, brzoj radnji, mnoštvu likova.Obozavam sf i ep fan filmove ali knjige su nešto sasvim drugo.Pročitala sam Aberkrobijevu Oštricu sa namerom da završim serijal ali sam posle te knjige stala, takođe sam želela da dam šansu ovom njegovom drugom serijalu pa sam pročitala Malo mržnje ali jok....

Od kolege, strasnog poznavaoca fantastike, pročitah Levu ruke tame koja me je totalno oduvala.Kakav stil, kakva ideja.Sjajno.Podstaknuta tim, pročitala sam od Ursule i jednu knjigu za tinejdžere jer me zanimalo kako se tako dobar pisac snalazi u dva različita žanra (ovaj teen nije fant) i ponovo me oduševila.

Meni najvise prijaju klasici i savremene drame mada sam i tu jako probirljiva.

Pozdrav svima.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

E, da...planiram da pročitam Hiperion sad kad ga je Čarobna ponovo objavila, Pitera Breta, Gorolom od Tešića i još par naslova.

Čula sam da je super i Više nego ljudski opet u izdanju Čarobne, čini mi se....tako da se trudim sa dam šansu fantastici ali bih rekla da nismo bas u ljubavi.🙄🙄🙄

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sofija06 said:

pročitah Levu ruke tame koja me je totalno oduvala.Kakav stil, kakva ideja.Sjajno.Podstaknuta tim, pročitala sam od Ursule i jednu knjigu za tinejdžere jer me zanimalo kako se tako dobar pisac snalazi u dva različita žanra (ovaj teen nije fant) i ponovo me oduševila.

Leva ruka tame je odlična knjiga. Imam desetak njenih knjiga i pročitao sam većinu. Dubina pisanja je neverovatna. Preporučujem serijal Zemljomorje. Svih 6 knjiga je izdao Kontrast. Prve tri su ranije izdavane kao serijal uz dodatak četvrte, Tehanu. Kontrast je prvi put kod nas izdao i ostale dve.

2 hours ago, sofija06 said:

Gorolom od Tešića

Prilično razočarenje za mene. Kao da je na silu napisana. Prva asocijacija na knjigu je besomučno ponavljanje izraza "Lomi Gorolome!"

 

2 hours ago, sofija06 said:

E, da...planiram da pročitam Hiperion sad kad ga je Čarobna ponovo objavila

Najavili su da će izdati i naredne 2, "Endimion" i "Uspon Endimiona". Rade odličan posao u poslednje vreme. Izdali su dosta knjiga od Asimova.

Link to comment
Share on other sites

Više nego ljudski je odlična knjiga, svakako preporučujem Sterdžena i Ursulu Legvin. Od nje može i EF i SF, sve je dobro :classic_smile:

Hiperion i Pad Hiperiona takođe, dalje može a ne mora. 

Generalno volim fantastiku ali SF najviše (horor nikad nisam volela, OK ako ima elemenata horora ali ne kao "čist" žanr; ne sviđa mi se Kingov stil i radije gledam njegove ekranizacije).

Ono što se smatra žanrovskim EF-om (osim naravno Tolkina) uglavnom izbegavam jer prosto ne volim serijale, ako je do tri knjige nekako ali čim se više rastegne deluje mi da ne vredi toliko vremena. Plus što kaže Sofija ako ste navikli na "ozbiljnu" književnost stil često nije na tom nivou, ali ne znači da ceo žanr zato treba otpisati zbog skorašnje najezde štancovanih klonova koječega, ima tu jako dobrih autora, a klasici žanra su uvek u modi :classic_smile:

Za SF distopije, od klasika tu je Vrli novi svet, 1984, odličan je i Zamjatinov Mi mada se treba navići na malo čudan stil (ali kasnije se uvidi da postoji razlog za to), razume se i Životinjska farma i još dosta toga što mi trenutno ne pada na pamet, ali naravno sve to nije za one koji ne vole depresivne teme. Isto za takve čitaoce ne preporučujem klasike kao što su Vels ili Vonegat, tu ako imaš neku apokalipsu, do kraja knjige samo navijaš da se što pre desi jer smo toliko beznadežni kao vrsta da bolje da nas što pre zbriše neka kataklizma :default_sofa:

Jedan od najboljih za "umetnički" SF je Stanislav Lem, Solaris za početak a posle kome se svidi može dalje :classic_smile: 

Braća Strugacki, Teško je biti bog i Piknik kraj puta. Možda ne nešto drugo za početak pošto umeju da budu komplikovani.

Imali smo i razne lektire u školi o kojima sad neću jer smo ih valjda čitali :classic_smile:

Generalno sviđa mi se taj ruski senzibilitet za SF, imaju i "ozbiljni" autori takve izlete, recimo ko voli Bulgakova inače, neka proba za SF njegovo Pseće srce, ima i horor priča koje nisu baš moj cup of tea, ali razume se i Majstor i Margarita spada u fantastiku pa niko neće reći da je knjiga loša samo zato što se đavo i njegova svita šetaju po Moskvi :classic_smile:

Od fantastike koji bi možda danas nazvali epskom, mada zapravo nije, meni je omiljena trilogija Kamen moći Hansa Bemana koji se međutim danas može naći samo u antikvarnicama, i bojim se da je kvalitet štampe tog jedinog izdanja dosta loš :classic_sad: ali vredi, žao mi je što nisam našla ništa drugo od njega da pročitam. To bi po meni bila neka lirska fantastika ako bi takav žanr postojao :heart:

U principu ne treba ceo žanr posmatrati kroz ono što nam se danas servira od modernih autora, a NAROČITO ne treba gledati kompletan SF kroz današnje superherojske filmove koji sa SF-om suštinski nemaju nikakve veze i mnogo su mu naškodili kod ne-SF publike koja ga onda u većini neće ni razmatrati ako ne voli stripove.

Ako je pisac dobar, nema veze ima li u njegovim delima elemenata fantastike ili nema, jer će se baviti univerzalnim pitanjima i problemima čovečanstva kroz bilo šta što napiše. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@DameTime Hvala ti na odličnom postu. 

 

Kada je u pitanju Čarobna knjiga, kod njih sam kupila nekoliko knjiga iz serijala Katarina, to je istorijska romansa. 

 

Priznajem da nisam počela da čitam taj serijal jer moram da kupim još dve ili tri knjige i onda ću imati ceo komplet. Ne volim da čitam tri knjige iz serijala i posle da čekam nastavke..to me nervira.

 

@Knipex Bravo za ceo spisak, hvala ti. Sa tog spiska čitala sam: Petu žicu, Vetrove zla i Gvozdene oblake Branislava Jankovića.

 

Moja komšinica ima ceo komplet knjiga Aleksandra Tešića, ima i sve od Dejana Stojiljkovića.

 

Nas dve razmenjujemo knjige- ona otkriva svet istorijskih romana a ja knjige domaćih  autora. 

 

Da počnem prvo sa Stojiljkovićem ili sa Tešićem?

 

A kada je u pitanju knjiga "Za belim sokolom" malopre mi mama kaže da je to odlična knjiga i da stoji u njenoj sobi, na jednoj od dve police sa knjigama 🙂 

 

Potpuno sam zaboravila da smo kupile tu knjigu..

 

**

 

Učestvujem u godišnjem izazovu Delfi kutka, Fejs grupe čiji su osnivači  Laguna i Delfi.

 

Na spisku knjiga koje trebam da pročitam nalazi se, između ostalih,  jedna knjiga ( po izboru ) iz žanra fantastike i jedna horor knjiga..

 

Horor me ne brine, ponovo ću čitati "Mobilni telefon " Stivena Kinga. Kada je fantastika u pitanju, ne znam šta da radim- Tešić ili Stojiljković..

 

Takođe, ne znam da li ste članovi te Fejsbuk grupe.

 

U izazovu postoje 3 kategorije, ja sam izabrala prvi nivo i moram da pročitam 15 knjiga koje se uklapaju u taj izazov. Postoji spisak žanrova+ spisak pisaca čije knjige mogu da se pročitaju. 

 

Tu je i pomoć "bonus"..Oni koji učestvuju u prvom nivou mogu da iskoriste dva bonusa u toku  godine. Ja sam iskoristila jedan bonus.

 

 

Posle čitanja knjige, svaki učesnik piše prikaz knjige.

 

Slede nagrade na mesečnom nivou za najbolji prikaz. Nagrade daje Laguna, i ponekad član koji je pokretač izazova.

 

Trenutno čitam "Onlajn" Tamare Kučan, uklapa se u izazov ( knjiga koja ima 500+ strana).

 

Iskreno, mislim da sam pogrešila što sam se priključila izazovu. Zbog njega ne  mogu da čitam knjige van izazova..one moraju da čekaju. 

 

Ne mogu da nađem zbirku poezije i knjigu koja ima 150 ili manje strana.

 

Sve knjige koje imam u svojoj biblioteci imaju najmanje 250+ strana, a brojne su knjige sa 500+ strana. 

 

 

@sofija06 Ja sam imala sličnu predrasudu prema SF. Mislila sam da te knjige uglavnom čitaju tinejdžeri..vidim da sam pogrešila. 

 

PS.

 

Da li Pekićevo " Besnilo" spada u distopiju i u SF ili je drama? Nikada nisam razmišljala kom žanru pripada.

 

Besnilo sam čitala 3-4 puta a Atlantidu samo jednom.

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

PS. Da li Pekićevo " Besnilo" spada u distopiju i u SF ili je drama? Nikada nisam razmišljala kom žanru pripada.

 

Besnilo sam čitala 3-4 puta a Atlantidu samo jednom.

Eto vidiš, znala sam da sam nekog zaboravila :classic_biggrin:

Besnilo je horor, iz današnje perspektive više nisam sigurna je li i SF :default_sofa: a Atlantida je sigurno SF, tu nema šta :classic_smile: tu je i njegova 1999, koja je doduše i najteža za čitanje. Plus Vreme čuda i Argonautika nisam sigurna u kakvu tačno fantastiku spadaju, ajde ovo drugo moooooožda može da se podvuče pod epsku.

 

Nisam razumela, jeste li ograničeni na domaće pisce u tim izazovima, i šta ti fali od žanra? Lemov Solaris je tanka knjižica na primer, kao i Zadužbina od Asimova.

Link to comment
Share on other sites

@alcesta  Nisam ograničena samo na domaće pisce. Zapravo, ja skoro da ne čitam knjige domaćih autora.

 

Tu izuzimam Pekićeve knjige, Selenićeve, Svetlanu Velmar Janković.

 

Od savremenih, naših pisaca čitam sve što napišu Igor Marojević i Tamara Kučan..

Kada su Tamarine knjige u pitanju, po njenoj preporuci, nisam čitala knjige koje je napisala kao tinejdžerka.

 

Da, volim i Jelenu Bačić Alimpić čije pisanje mnogi osporavaju, ali se njene knjige meni dopadaju.

 

Ringišpil je oborio rekord- najduže je bio na prvom mestu Lagunine top liste.

 

Evo kako izgleda taj izazov: 

 

    

KATEGORIJE:

 

1. Mala Laguna (knjige za djecu i mlade)

2. EX YU (autori sa prostora bivše Jugoslavije)

3. 4 ili više riječi u naslovu

4. Drama

5. Želim da ti preporučim.

6. Fatastika, avantura

7. Ljubavni roman koji je napisao muškarac

8. U naslovu ime

9. Istorija

10. Naslovnica ima životinju

11. Nagrađivane

13. Ruski klasici

14. Dio serijala

15. Publicistika

16. Ana ti zadaje slovo.

17. Horor

18. Do 150.strana

19. Krimi, triler

20. Autor kojeg nisam čitao

21. Poezija pjesnikinje

22. Naslovnica plave boje

23. Memoari, dnevnici

24. Knjiga objavljena prije tvog rođenja

25. Ne sviđa mi se!

Bonus:

a) u naslovu hrana

b) omiljeni izdavač

c) filmovana

d) distopija

e) naslov počinje prvim slovom tvog prezimena

 

AUTORI:

1. Karin Sloter

2. Domeniko Starnone

3. Orhan Pamuk

4. Branislav Janković

5. Dikens

6. Miljenko Jergović

7. Slobodan Vladušić

8. Džo Aberkombi

9. Miloš Crnjanski

10. Dostojevski

11. Orvel

12. Karlos Ruis Safon

13. Dejvid Mičel

14.Ju Nesbe

15. Džon Fauls

16. Kejt Morton

17. Dino Bucati

18. Kolin Huver

19. Megi O Farel

20. Robert Džordan

21. Filip Rot

22. Ijan Mekdonald

23. Kazuo Išiguro

24. Stiven Erikson

25. Haruki Murakami

 

Bonus:

a) Autor rođen u mjesecu za koji biraš bonus

b) Inicijali autora isti kao tvoji

c) Omiljeni autor

d) Američki književnici

e) Piše pod pseudonimom

 

Drugari,

I 2022.godine ćemo se družiti kroz godišnji izazov. Znam da ste jedva čekali da vidite promjene koje sam uvela i nadam se da će vam se svidjeti. U komentaru se javite ako želite učestvovati i za koji nivo.

Imate kategorije i autore i njihove bonuse (pomoći)

 

Birate između četiri nivoa težine:

 

I nivo: pročitati i napisati utisak o 15 knjiga u toku godine, a birate sa liste kategorije i autora. Kao pomoć možete izabrati dva bonusa u toku godine

II nivo: pročitati i napisati utisak o 30 knjiga u toku godine, a birate sa liste kategorije i autora. Kao pomoć možete izabrati četiri bonusa u toku godine

III nivo: pročitati i napisati utisak o 45 knjiga u toku godine. Naslove i autore sami birate.

JA TO MOGU! Pročitati i napisati utisak o 65 knjiga u toku godine. Naslove i autore sami birate.

Nema mjesečnih prijava! Ja ću vas krajem svakog mjeseca podsjetiti koje kategorije i autore imate i za 16.kategoriju zadati slova.

Prvi i drugi nivo možete kombinovati sa trećim ili JA TO MOGU (15 ili 30 knjiga iz kategorija ili autora plus 30 ili 15 koje vi izaberete)

Kategorije i autore ne smijete ponavljati.

Potrebno je da u osvrtu stavite #Aningodisnjiizazov, kategoriju ili autora i označite mene.

Laguna će kao i do sad nagraditi najbolje osvrte.

Ja ću vrijedno bilježiti sve što budete čitali i na kraju godine vam poslati spisak.

Početkom godine će biti postovi u kojima ćemo pisati preporuke za kategorije i autore da nam bude lakše odabrati.

 

Boldovano Samo su dali dva puta predloge. 

 

Imam problem sa ovim kategorijama: 

 

Mala Laguna (knjige za djecu i mlade)

 

Publicistika - nemam ni jednu knjigu iz tog žanra )

 

Do 150.strana

 

Poezija pjesnikinje

 

Memoari, dnevnici

 

Ostalo mi je da pročitam još 5 knjiga iz tog izazova...

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

Nemoj molim te "Mobilni telefon", to je bukvalno najlošiji Kingov roman. 😄 Uzmi tipa "Ono" ili "Keri".

 

P.S. Meni je ta Lagunina grupa bila užasno toksična pa sam izašla iz nje. A i ne podnosim onog nadobudnog Ivana Dabetića xD

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

17. Dino Bucati

A, ovo je must, taman primer kako može fantastika da bude i te kako književno vredna:

https://www.laguna.rs/n4379_knjiga_prodavnica_tajni_laguna.html

Moram međutim napomenuti da mi niikad nije bio jasan sistem po kome su birane priče iz ove zbirke (koliko znam ovo je jedini naš prevod), nedostaju neke od najboljih a više mi deluje da je kriterijum bio ajde da preskočimo ono što je teže prevesti :classic_rolleyes:

Doduše može biti da je ovo novo izdanje dopunjeno, ali sumnjam. Kako god, klasik i preporuka u svakom slučaju :heart:

 

Edit: ako ti je problem publicistika, probaj Vedranu Rudan. Nisam čitala konkretno Puding od vanilije, ali na osnovu njenih blogova, šta god ko mislio o njoj dosadna sigurno nije :classic_biggrin: vidim da ima preko 200 strana, ali su slova ogromna.

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam SF fan bukvalno od kada znam za sebe. Ja književnost bukvalno delim na SF i ostalo :classic_laugh:.  Ranije sam voleo i razne oblike fantazija ali to je vremenom preraslo u jako negativna osećanja, a jedini razlog je moderna spisateljsko/izdavačka paradigma gde se štancaju stalno novi i novi serijali, i stalno novi i novi nastavci.  Ima toga i u SF-u, ali u manjem obliku. Knjiga treba da se piše kad imaš ideju, a ne kad sa izdavačem potpišeš ugovor za 12 nastavaka serijala.

 

Edited by P-51D
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da počnem prvo sa Stojiljkovićem ili sa Tešićem?

Stojiljković je dosta lakši za čitanje. Njegove knjige se čitaju za dan. Obrati samo pažnju da ne pomešaš redosled kod serijala Duge noći crne zastave (za sada je izašlo 3 knjige a najavio je 5), ako to budeš prvo čitala. Redosled je po spisku koji sam okačio.

 

Kod Tešića, ipak, moraš malo da se udubiš da bi pratila radnju. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

SF obozavam od malih nogu i emisije Zorana Zivkovica "Zvezdani ekran", da vam malo podgrejem secanje:

 

 

Takodje sam kao "sasvim mala biba" bio zalepljen za ekran uz emisije poput "Posle dvehiljadite", a jedno od prvih maglovitih secanja iz ranog detinjstva vezano je za sledecu legendarnu scenu:

 

 

Naravno, to je neko vreme kad se i "Terminator" prvi put prikazivao na RTB u jeku onih "nicim izazvanih" sankcija. Scene koje ti se urezu u memoriju zauvek. Onda dolazi osnovna skola i nezaboravni romani Zila Verna poput "20 000 milja" i "Tajanstvenog ostrva".

Posle toga jedno vreme uopste nisam bio zainteresovan za fantastiku. Tek po zavrsetku studija - a studirao sam knjizevnost - ponovo sam joj se vratio, jer sam bio prezasicen klasicnom literaturom. 

 

Ima ona cuvena od maestralnog Teodora Sterdzena  da je "90 posto sf smece, ali i da je 90 posto svega generalno smece". Autori popt Ursule Le Gvin, Filipa K. Dika, Kurta Vonegata, Stanislava Lema odavno su prevazisli zanrovske okvire.

  • Like 1
  • Love 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ima Sterdžen veći broj  čuvenih o SF žanru. Pored te koju si spomenuo mnogo dobra je i "Nikada ništa u ljudskoj istoriji nije bilo ocenjivano isključivo na osnovo loših primera kao što je to slučaj sa naučnom fantastikom". Imo...Sterdžen nije samo pisac nego i teoretičar žanra. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

Nemoj molim te "Mobilni telefon", to je bukvalno najlošiji Kingov roman. 😄 Uzmi tipa "Ono" ili "Keri".

 

P.S. Meni je ta Lagunina grupa bila užasno toksična pa sam izašla iz nje. A i ne podnosim onog nadobudnog Ivana Dabetića xD

 

Pored "Mobilnog telefona" u kući imam "Zelenu milju" i "Uporište" -sva tri dela. Biblioteka u kraju već godinu i više dana ne radi, renovira se.

 

Što se tiče grupe, izašla sam jednom, pa se vratila. Trenutno nema aktivnih admina tamo.

 

Dabetić mi ide na živce, posvađali smo se jednom preko mejla ( duga priča, možda nije za ovu temu ) i tamo nismo komentarisali jedno drugo.

 

Onda se iznenada pojavio, i javno  pozvao nekoliko nas da napišemo nešto o aplikaciji E books- EDEN. 

 

I ta naša pisanija našla su se na Laguninom sajtu.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interesantno da sam za više ljudi čula da su se posvađali s Dabetićem :classic_laugh:

18 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Autori popt Ursule Le Gvin, Filipa K. Dika, Kurta Vonegata, Stanislava Lema odavno su prevazisli zanrovske okvire.

Zašto sam pročitala "zatvorske okvire" :ajme:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pored "Mobilnog telefona" u kući imam "Zelenu milju" i "Uporište" -sva tri dela. Biblioteka u kraju već godinu i više dana ne radi, renovira se.

 

Zelena milja ❤️ Možeš onda Uporište, ako se dobro sećam može se svrstati u horor.

 

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Što se tiče grupe, izašla sam jednom, pa se vratila. Trenutno nema aktivnih admina tamo.

 

Dabetić mi ide na živce, posvađali smo se jednom preko mejla ( duga priča, možda nije za ovu temu ) i tamo nismo komentarisali jedno drugo.

 

Onda se iznenada pojavio, i javno  pozvao nekoliko nas da napišemo nešto o aplikaciji E books- EDEN. 

 

I ta naša pisanija našla su se na Laguninom sajtu.. 

 

Ma jeziv je lik. Još od grupe ga ne podnosim, bilo je to pre možda 3 godine, a tek sad ovaj skandal koji su imali sa nagradnim konkursom na IG gde su uz feminističku knjigu delili lakove za nokte i testenine. Nazivao je čitaoce debilima na Tviteru i pisao svašta po LinkedIn-u. 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, alcesta said:

Interesantno da sam za više ljudi čula da su se posvađali s Dabetićem :classic_laugh:

Zašto sam pročitala "zatvorske okvire" :ajme:

 

Šapni mi na pp ako si član te grupe, molim te..

 

 

2 hours ago, DameTime said:

 

Zelena milja ❤️ Možeš onda Uporište, ako se dobro sećam može se svrstati u horor.

 

 

Ma jeziv je lik. Još od grupe ga ne podnosim, bilo je to pre možda 3 godine, a tek sad ovaj skandal koji su imali sa nagradnim konkursom na IG gde su uz feminističku knjigu delili lakove za nokte i testenine. Nazivao je čitaoce debilima na Tviteru i pisao svašta po LinkedIn-u. 

 

Molim? Prvi put čujem za ovo. Ali, to me ne iznenađuje kada je on u pitanju. 

 

Joj, ovo je sve ogovaranje, ne volim da ogovaram, ali...

 

Ja već dugo, dugo vremena  želim da napišem otvoreno pismo toj IK ( Pismo na mom "glavnom blogu" )...

 

Ne bih iznosila imena ljudi, niti otkrivala izvor informacija..već  želim da im napišem šta stvarno mislim o svemu šta znam..

 

Prepreka tome je jedna meni. veoma draga osoba, ta osoba ne voli ogovaranja...i ćuti o svemu šta zna.. 

 

Mislim da bi bio razočaran u mene kada bi pročitao takvo pismo ( prati moje blogove -prvi je lajkovao dve moje FB stranice )...

 

Zato ćutim ili pišem u šiframa na Tviteru i na Fejsu..

 

Mislim da ovo nije offtopic jer pišemo o nekome iz jedne IK..  Sve je povezano sa knjigama. :)  

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Molim? Prvi put čujem za ovo. Ali, to me ne iznenađuje kada je on u pitanju. 

 

Joj, ovo je sve ogovaranje, ne volim da ogovaram, ali...

 

Ja već dugo, dugo vremena  želim da napišem otvoreno pismo toj IK ( Pismo na mom "glavnom blogu" )...

 

Ne bih iznosila imena ljudi, niti otkrivala izvor informacija..već  želim da im napišem šta stvarno mislim o svemu šta znam..

 

Prepreka tome je jedna meni. veoma draga osoba, ta osoba ne voli ogovaranja...i ćuti o svemu šta zna.. 

 

Mislim da bi bio razočaran u mene kada bi pročitao takvo pismo ( prati moje blogove -prvi je lajkovao dve moje FB stranice )...

 

Zato ćutim ili pišem u šiframa na Tviteru i na Fejsu..

 

Mislim da ovo nije offtopic jer pišemo o nekome iz jedne IK..  Sve je povezano sa knjigama. 🙂

 

 

Evo za one koji nisu ispratili: https://www.instagram.com/p/CZZyZQxA99l/ a izvinjenje je bilo u stilu "nismo mi pogrešili, nego vi nas niste razumeli". I sve to odobrava direktor digital-a. Obrisao je te uvredljive tvitove, sad vidim.

 

Baš gadan lik. Meni je jako žao što Laguna kao naša najveća IK i sa najviše priznanja posluje na taj način. Pa tamo ljudi koji rade u marketingu ne služe ničemu. A nemaju loša izdanja uopšte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Šapni mi na pp ako si član te grupe, molim te..

Nisam nikad imala nalog na FB niti ću, mnogo mi je lepo bez toga :classic_biggrin: a ovo sam čula od ljudi koje privatno poznajem. Da ne širimo priču, ukratko niko nije imao lepu reč za njega.

41 minutes ago, DameTime said:

 

Evo za one koji nisu ispratili: https://www.instagram.com/p/CZZyZQxA99l/ a izvinjenje je bilo u stilu "nismo mi pogrešili, nego vi nas niste razumeli". I sve to odobrava direktor digital-a. Obrisao je te uvredljive tvitove, sad vidim.

Jao, sećam se, ovo je skoro bilo... videla sam da se i autorka javila da objasni kako njenu knjigu ne treba tako tumačiti ili nešto slično :ajme:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

A nemaju loša izdanja uopšte.

 

Zavisi... do pre dve, tri godine bilo je mnogo više kvalitetnih knjiga..

 

Razočarana sam zbog ovakvih knjiga, npr i zbog autobiografije Ace Lukasa.. 

 

https://www.laguna.rs/n5491_knjiga_aronija_jagoda_kupina_malina_ogrozd_ribizla_laguna.html

 

 

Mislila sam da u Laguni neću kupiti više nijednu knjigu, do izlaska poslednje knjige iz serijala Sedam sestara Lusinde Rajli. Tu poslednju knjigu piše sada njen sin...

Ali...i ove godine, za Noć knjige planiram 5-6 knjiga... Našla sam knjigu iz oblasti publicistike, odavno čeka da se nađe u mojim rukama..

 

Nije Vedrana Rudan.. 

 

Kad smo već spomenuli Lagunu, možemo i Vulkan i Deretu. 🙂

 

Ranije se mnogo čitalaca na svim FB grupama- knjiškim grupama, žalilo se na loš prevod Vulkanovih prevodilaca i na puno grešaka-pravopisnih i gramatičkih.

 

Više to nije slučaj. Primećujem na sajtu Vulkana da imaju često dobre akcije, kupujem njihove knjige i ja sam zadovoljna..ne vidim greške kojih je ranije bilo.

 

Dereta ima sve bolja i bolja izdanja+i oni su počeli sa akcijama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...