Jump to content

Preporučite knjigu i pisce


Džudi

Recommended Posts

Tema slična onoj " Šta čitate" ali ipak drugačija. 

 

Preporučite svoje omiljene pisce i omiljene knjige. Možda imamo isti ili sličan ukus, ko zna?

 

Prva preporuka od mene- Igor Marojević i sve knjige koje je do sada objavio..A posebna, topla preporuka za završnu knjigu Beogradskog petoknjižja "Tuđine".

Link to comment
Share on other sites

Misli - Marko Aurelije 

Kratka, jasna i konkkretna knjiga, bez previse filozofiranja. Koliko god je to moguce za filozofsko delo. Ne morate biti stoik niti praktikovati stoicizam, ali garantujem da ce vam otvoriti vidike, da cete poceti gledati na neke stvari iz drugacije perspektive i da cete pronaci mnogo korisnih saveta koji ce vam biti od pomoci u svakodnevnom zivotu. 

Link to comment
Share on other sites

Mario Benedeti - Smrt i druga iznenadjenja

 

Pripovetke i kratka forma u svakom smislu su ono sto mi najvise prija, a ovo mi je dugo bila omiljena zbirka.

One koje se trude da je izguraju sa tog trona su

 

Rejmond Karver - O cemu govorimo kada govorimo o ljubavi

Raj Kuder - Price iz LA

Istvan Erkenj - Jednominutne novele

 

Edited by The Walking Dravot
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@The Walking Dravot gde mogu da pronađem knjigu Mario Benedeti - Smrt i druga iznenadjenja? Da li je ima u bibliotekama?

 

Moja preporuka za pisca je Ken Folet i sva njegova dela istorijskog žanra.

 

Trilogija "Stoleće" je obimno delo, remek delo u pravom smislu te reči. Kroz svakodnevni život nemačke, engleske, škotske, ruske porodice pratimo i istorijska previranja pre i posle I i II svetskog rata skoro do današnjih dana.

 

ps. možda sam neku porodicu i zaboravila- ne zamerite, davno sam čitala.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od Zebalda sve knjige, od Žorža Pereka Život uputstvo za upotrebu, od Frenzena Sloboda Korekcije, od Česlava Miloša Zemlja Ulro, od Vilijama Volmana Centralna Evropa, Moja borba Knausgorova...

Od domaćih/regionalnih u posljednje vrijeme dopao mi se Calypso Ognjena Spahića.

Od klasika Fokner, Tolstoj...

Od domaćih klasika Crnjanski, Krležine Zastave...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Džudi said:

 

 

Moja preporuka za pisca je Ken Folet i sva njegova dela istorijskog žanra.

 

 

jesu to istorijski trileri? koja bi bila najzgodnija/najzanimljivija za početak?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@JFW  Istorijski romani, jedan je triler, ostali su..ne znam u koji podžanr da ih smestim:

 

Stubovi zemlje, Svet bez kraja I deo, Svet bez kraja II deo i Temelji večnosti  - topla preporuka

 

Trilogija "Stoleće":  Sunovrat divova, Zima sveta i Na rubu večnosti - ovo je redosled..

 

" Stoleće" preporučujem za jesenje i zimske dane i potrebna je koncentracija jer ima mnogo likova i radnje.

 

Stubovi zemlje i ostale tri knjige mogu da se čitaju uvek. :)

 

Topla preporuka i za knjigu "Treći blizanac" autor je takođe Ken Folet i žanr je triler.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
On 5/3/2019 at 1:45 AM, Džudi said:

@The Walking Dravot gde mogu da pronađem knjigu Mario Benedeti - Smrt i druga iznenadjenja? Da li je ima u bibliotekama?

 

Moja preporuka za pisca je Ken Folet i sva njegova dela istorijskog žanra.

 

Trilogija "Stoleće" je obimno delo, remek delo u pravom smislu te reči. Kroz svakodnevni život nemačke, engleske, škotske, ruske porodice pratimo i istorijska previranja pre i posle I i II svetskog rata skoro do današnjih dana.

 

ps. možda sam neku porodicu i zaboravila- ne zamerite, davno sam čitala.. 

Ken Folet izuzetan, Stubovi zemlje takodje sjajna knjiga, generalno volim knjige sa istorijskom tematikom.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Marojević je odličan. Pročitala sam neke knjige i dva, tri puta. :classic_smile:  Ne mogu da preporučim određenu knjigu jer mi se sve dopadaju..

 

Od Grišama takođe preporučujem sve..ne mogu da izdvojim neku knjigu kada su sve odlične.

Edited by Džudi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pol Grevejak - Crvene duse

 

Moskva. SSSR. Gulag za reci. Kultura u sluzbi drzave. Roman o cenzoru koji je bio prinudjen da cita najbolja ruska dela XXveka kako bi u njima ugusio svaki plamicak slobode. 

 

Dario Fo - Sampion

 

On je Johan Trolman, najbolji bosker u nacistickoj Nemackoj. Ali postoji jedan problem, on je Rom. Fantasticna i potresna knjiga pisana po istinitim dogadjajima

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Edvard Raderfurd:

 

1. Ruska I i II tom

 

2. London I, II i III tom

 

3. Njujork I i II tom

 

4. Pariz I i II tom

 

Još nisam kupila Sarum u tri toma, kupujem uskoro. To je inače Raderfurdovo starije delo, za koje je Laguna tek prošle godine otkupila prava.

 

Raderfurd trenutno piše Peking...a ja se nadam da će napisati Berlin, bar u tri toma.

 

Sve ove knjige su istorijske,  obimne su jer o Rusiji, Velikoj Britaniji i ostalim zemljama piše gotovo od početka nastanka tog podneblja..u nekim romanima radnja se dešava 1030 i neke i ranije..pa gotovo sve do naših dana..

 

Ovo su romani o gradovima, a gradove čine ljudi. Kroz sudbine nekoliko porodica, njihovih predaka i potomaka, pratimo i kako je grad nastajao i cela zemlja o kojoj piše.

 

Topla preporuka za sve koji vole istorijski žanr.  

Edited by Devojka Luke Razića
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije
 
Čingiz Ajtmatov (kirgiski: Чыңгыз Айтматов, ruski: Чинги́з Тореку́лович Айтма́тов, 12. decembar 1928 - 10. jun 2008) bio je kirgiski pisac koji je pisao na ruskom i kirgiskom. 123.JPG.959bf3545812c4d518d5d37a8bd25253.JPG233.JPG.cf1abc2934abfec0281a86f3e65336fe.JPG
 
 
Нисам успела да нађем све његове књиге, али планирам да их прочитам. Препоручујем "И дуже од века траје дан".
Edited by Aunt Steelbreaker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzon Chiver, Odabrane price.....

Dobitnik Pulicerove nagrade......americki A.P.Chehov.......pa sad, da je Chehov - nije, ali da lepo pise - pise.  O zabludama, frustracijama bele srednje klase Amerike posle II  Velikog rata...

Geometrija ljubavi, prica o coveku koji je, primenjujuci Euklidovu geometriju, blisku njegovoj vlastitoj logici, izracunao da mu je lakse da umre nego da nastavi dalje....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...