Jump to content

Šta kupiti od tehnike?


Recommended Posts

37 minutes ago, Nicklord said:

2 i to je dosta razlike koliko vidim, ovaj prvi ne treba toliko da košta uopšte


Ali nema nijedan i3 da je ispod 50k + ovaj ima win10. Prema poređenjima vidim da je taj i3 procesor bolji od ovog Celeron n4500. Ali taj drugi ima 8gb ram i više ssd. 

A oba su 45k, ne znam da nisi prevideo cenu.

Edited by uvrnuto
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2022 at 2:50 PM, realno *w said:

Ja sam prošle godine kupovako za kolegu nosač za dva monitora, to mi baš vrhunski izgleda a i funkcionalno je, naročito u ograničenim prostorima.

 

Ovako nešto:

 

?image=aHR0cHM6Ly9tLm1lZGlhLWFtYXpvbi5jb

 

Razmisljao sam o ovom ali na kraju odustao, kad sam gledao nekako mi se to mnogo treslo. Ne bojim se da ce spasti, siguran sam da nece, nego me nervira kad se tako pomera. 🙂 

 

S obzirom da sam sam pravio plocu stola, onda sam uradio i ploce koje sam spojio u jedan stalak, koji mi sluzi za landscape monitor (sada je na njemu ova 27ica koju sam uzeo) a pored stalka, na stolu mi stoji starti monitor bas kao i na slici. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, uvrnuto said:

Ali nema nijedan i3 da je ispod 50k + ovaj ima win10.

 

11 hours ago, uvrnuto said:

A oba su 45k, ne znam da nisi prevideo cenu.

 

Meni taj HP izlazi da je 60k dinara. 😕 

 

 

Nema bas nesto ispod 50k, a jos ako dodas i Win (koji je sam 16.000dinara pa navise) onda taj HP (ako ga imas az 45k) deluje kao zanimljiva ponuda. Ima cak i SSD ali sa 128GB se neces usreciti. 


Ako ti nije potrebno za nesto gde ce se proveravati legalnost operativnog sistema, odnosno da ti stoji ona dole poruka da nije aktiviran Windows, onda gledaj nesto bez OS. 

 

Evo ti ovo za 47-50k i to 15.6" ekran i za Dell mozda dobijas i onu 5* godina garanciju

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/dell-pro02070.html

https://www.winwin.rs/laptop-pro02070-15-6-intel-core-i3-1005g1-4-gb-ddr4-1-tb-hdd-163538.html

 

Serija 35xx je plastikaner (skroz plasticno kuciste), ali ako je za kucnu upotrebu i ne akas ga tamo-vamo onda je ok.

1TB HDD je bonus. 

 

A baci pogled i u nekom Win Win outlet-u, tamo kod studenjaka na NBGD sam video dosta laptopova i na tu prikazanu cenu imas -30% a ubedjen sam da sam video nesto u tom cenovnom rangu (bez tih 30%). Proveri samo "poreklo", da li je bio koristen (od strane prethodnog kupca ili mozda samo izlozbeni model - tada je uglavnom samo ambalaza nedostajuca). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, uvrnuto said:

1. https://ananas.rs/proizvod/hp-laptop-14-dq1037wm-14-i3-1005g1-4gb-128gb-ssd-win10home-srebrni/121106

vs

2. https://www.bcgroup-online.com/laptopovi/hp-15s_fq3009nm-(chalkboard-gray)-full-hd.-celeron-n4500.-8gb.-256gb-ssd-(4q630ea)-113395

šta vam je bolja kupovina? ako vam nije bitna veličina ekrana.
za surfovanje, word i excel.

@realno *w mislim da si se ti uglavnom uključivao kad su laptopovi bili u pitanju, pa da te tagujem jer mi prilično brzo treba neki odgovor. 

Ja bih uzeo br 1 bolji procesor, ram i memoriju mozes uvek nadogradit. i 14incha ekran, odlicno. Ja imam macbook pro 13incha i nikad ne bih kupio laptop sa vecim ekranom.

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2022 at 12:59 PM, uvrnuto said:

1. https://ananas.rs/proizvod/hp-laptop-14-dq1037wm-14-i3-1005g1-4gb-128gb-ssd-win10home-srebrni/121106

vs

2. https://www.bcgroup-online.com/laptopovi/hp-15s_fq3009nm-(chalkboard-gray)-full-hd.-celeron-n4500.-8gb.-256gb-ssd-(4q630ea)-113395

šta vam je bolja kupovina? ako vam nije bitna veličina ekrana.
za surfovanje, word i excel.

@realno *w mislim da si se ti uglavnom uključivao kad su laptopovi bili u pitanju, pa da te tagujem jer mi prilično brzo treba neki odgovor. 

 

 

Kao prvo oprosti, sad tek vidim, isključene su mi notifikacije.

 

Drugo:

Ovo su baš katastrofalne cene, kako ih nije sramota jbt.

 

Kako god, nikako nemoj celeron uzeti. Naravno da su nabudžili RAM i stavili SSD 256 da malo poprave generalnu sliku.

Ali šta je problem - to je celeron pa je celeron i tu ne možeš ništa budžiti.

 

Sa druge strane, i3 10 generacija je sasvim dobar procesor. Taj laptop ima 3 mane: 

1. malo RAMa, 4gb je užas, ali jbr, to se lako nadogradi.

2. SSD 128 gb jeste mali, ali pitanje koliko imaš podataka, može biti i dosta. Takođe lako zamenjiv deo.

3. Po meni najveća mana nije HD ekran.  (2022. godina je-bo-te).

 

Suma sumarum, ili da uzmeš ovaj i3, ali da računaš da uložiš posle nekog vremena u dodatnih 8gb RAMa, što je nekih 35 evra. Onda bi imao i3 + 12 gb RAMa, to bi bila ok mašina.

 

******

 

Treće rešenje je da dodaš još malo para za recimo ovako nešto

https://www.eponuda.com/laptopovi-cene/hp-15-da3000ny-2q8z9ea-8-intel-core-i3-1005g1-15-6-fhd-8gb-256gb-intel-uhd-graphics-dvd-rw-crni-laptop-cena-573932

 

i3 + 8gb RAm + 250 gb SSD i full hd ekran... a i veći je ekran. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kooineeperk said:

 

Ovo da, ali odmah da uračunaš SSD. Windows 10, naročito 11, na običnom disku je neverovatno sranje...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, realno *w said:

 

Ovo da, ali odmah da uračunaš SSD. Windows 10, naročito 11, na običnom disku je neverovatno sranje...

Za ovo sto njemu treba (Surf, Office), uz WIn10 Home (dakle da ne ide na 11 i Pro), moze ok da mu radi i na HDD. 

A sve ozbiljnije ipak treba preci na SSD kao sistemski disk. 

 

1 hour ago, Tomiprunet said:

Ja bih uzeo br 1 bolji procesor, ram i memoriju mozes uvek nadogradit. i 14incha ekran, odlicno. Ja imam macbook pro 13incha i nikad ne bih kupio laptop sa vecim ekranom.

 

38 minutes ago, realno *w said:

Suma sumarum, ili da uzmeš ovaj i3, ali da računaš da uložiš posle nekog vremena u dodatnih 8gb RAMa, što je nekih 35 evra. Onda bi imao i3 + 12 gb RAMa, to bi bila ok mašina.

 

 

Treba biti obazriv sa mogucnoscu upgrade-a, nije to bas tako lako kod laptopova i moze solidno da kosta. Kod nekih modela bukvalno mora da se odlemi modul i zalemi novi (a stari ti je visak). 

 

Ja zato sada uzimam Dell 5510/5515 (i7 ili Ryzen7 sa 16GB rama) i on ima mogucnost dodavanja jos jednog memorijskog modula bez mnogo cimanja (ima dva slota i nije 8+8 kao kod Lenovo modela koje sam gledao, vec je 1x16GB popunjeno). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Za ovo sto njemu treba (Surf, Office), uz WIn10 Home (dakle da ne ide na 11 i Pro), moze ok da mu radi i na HDD. 

A sve ozbiljnije ipak treba preci na SSD kao sistemski disk. 

 

Ne slažem se. U samom startu će biti donekle ok, ali će vremenom postajati sve sporiji. Mi smo pre tipa 4  godina kupili nekih 40ak i3/i5 računara sa običnim diskovima, brendirane mašine, očajno je to bilo. 

Posle smo na svakom ugradili SSD i RAM.

 

To je tada sprdnja bila, kako proveravamo koji je disk: pritisneš windows dugme i vidiš posle koliko otvori meni  😄

 

I kako vreme prolazi, sve je gore i gore. Sada je već vreme da je M2 u biznisu standard, neuporedivo je brži od SSDa. A kamo li da pričamo o običnom disku.

 

 

1 hour ago, Kooineeperk said:

Treba biti obazriv sa mogucnoscu upgrade-a, nije to bas tako lako kod laptopova i moze solidno da kosta. Kod nekih modela bukvalno mora da se odlemi modul i zalemi novi (a stari ti je visak). 

 

 

Ovo još nikad nisam video. Da ima jedan slot, to stoji da može biti slučaj i to treba proveriti, jer je skuplja zamena. 

 

 

Quote

Ja zato sada uzimam Dell 5510/5515 (i7 ili Ryzen7 sa 16GB rama) i on ima mogucnost dodavanja jos jednog memorijskog modula bez mnogo cimanja (ima dva slota i nije 8+8 kao kod Lenovo modela koje sam gledao, vec je 1x16GB popunjeno). 

 

Jedan od dva laptopa mi je Dell 5400, i7, imao 16 orginalno, ja mu dodao još 8, što kažeš fabrički stiže sa 1x16, što je super. Pouzdane mašine, nema šta.

 

I kod Lenova to zavisi od klase, svi jači na koje sam naišao imaju 1x16.

Edited by realno *w
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam drugaru skoro menjao HDD, stavio SSD i laptop je poleteo. A koristi isto za osnovne stvari i to retko, ali ga je nerviralo jer je spor, a prilično ok konfiguracija.

@realno *w
https://www.ctshop.rs/lenovo-v14-ada-82c600gpya-laptop-14-quot-fhd-ryzen-3-3250u-8gb-256gb-ssd-amd-radeon-graphics-sivi.html

šta misliš ovako nešto? S tim da je ok da bude 14".
ili 
https://www.elbraco.rs/kupi/asus-x515fa-ej312c-24577?utm_source=eponuda.com&utm_medium=product_price_click&utm_campaign=Eponuda.com&utm_term=es_0_4_pp


što se tiče onog što si poslao taj je već od 60k, a krenuli su sa 40k. 😄

Edited by uvrnuto
Link to comment
Share on other sites

Mozda je najbolje uzeti Lenovo, kod njih se najlakse menja SSD i DDR memorija. 

Ne znam sta da mislim o ovim novim Laptopovima. Ja imam macbook pro 13 iz late 2013. 8gb ram 256gb ssd iris graficka kartica. i jos odlicno radi, baterija drzi oko 4h. Prijatelj je za to vreme promenio jedan HP, jedan Qompac, i evo sad koristi Lenovo, stim da sam mu obican hdd zamenio za ssd. Mozda je ipak najbolje resenje naci neki apple macbook air ili kako se vec zove, pa moze i macbook pro par godina star ali u odlicnom stanju za te pare, nego kupiti novi windows lap top.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, realno *w said:

 

Ne slažem se. U samom startu će biti donekle ok, ali će vremenom postajati sve sporiji. Mi smo pre tipa 4  godina kupili nekih 40ak i3/i5 računara sa običnim diskovima, brendirane mašine, očajno je to bilo. 

Posle smo na svakom ugradili SSD i RAM.

 

To je tada sprdnja bila, kako proveravamo koji je disk: pritisneš windows dugme i vidiš posle koliko otvori meni  😄

 

I kako vreme prolazi, sve je gore i gore. Sada je već vreme da je M2 u biznisu standard, neuporedivo je brži od SSDa. A kamo li da pričamo o običnom disku.

OK, to je relevantan uzorak. Ja se nosim nekim svojim starim laptopom koji sad koriste moji, a to je bukvalno samo surf. Doduse ne secam se koji je procesor ali je sigurno HDD, a valjda sa novijim moze biti samo manje problema... 🙂 

 

 

38 minutes ago, realno *w said:

Ovo još nikad nisam video. Da ima jedan slot, to stoji da može biti slučaj i to treba proveriti, jer je skuplja zamena. 

 

Jedan od dva laptopa mi je Dell 5400, i7, imao 16 orginalno, ja mu dodao još 8, što kažeš fabrički stiže sa 1x16, što je super. Pouzdane mašine, nema šta.

 

I kod Lenova to zavisi od klase, svi jači na koje sam naišao imaju 1x16.

Gledao sam Lenovo ThinkBook, oni imaju 8+8 pa sam odustao.

 

Mozda ThinkPad ima bolji hardware setup u tom upgrade smislu, nisam proveravao, zadrzali su taj stari robusni izgled a to mi se ne svidja. Imao sam ranije ThinkPad (T4xx, zaboravio sam tacno koji) koji sam otkupio od stare firme, eno jos je ziv, koristi ga zena za everyday surf, mislim da je i5 i 8GB sa SSD. Nije lep ali je najdugotrajniji laptop, samo baterija je posle 5-6 godina propala.  

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Tomiprunet said:

Ja bih uzeo br 1 bolji procesor, ram i memoriju mozes uvek nadogradit. i 14incha ekran, odlicno. Ja imam macbook pro 13incha i nikad ne bih kupio laptop sa vecim ekranom.

To je za sada moj prvi utisak, ovih nekoliko sati koriscenja macbook pro-a.
Nisam stigao jos da sednem i ozbiljno da ga koristim, radim i ovo sad pisem sa drugog laptopa, ali baš sam u fazonu više od 13 inch-a ti ne treba, ja i ovaj što imam od 15'6, koristim da mi na njega stoje komunikacioni tool-ovi (teams, insta, viber), ili nekakav brzi search. Cim hocu nesto da procitam ili slicno, prevlacim na monitor. Cak i teams ako cesto prevlacim direkt na monitor.
A zato je vazda tezi, nemobilniji.

Kad mi je stigla 13ica, bio sam u fazonu "ok, ovo je mozda malo", zapravo sam bas zadovoljan.

Od ostalih utisaka, koje sam mogao da napravim u ovom periodu zvuk je brutalan.
Po prvi put nisam alergican na zvuk sa zvucnika nekog monitora. Touch bar mi se mnogo svidja.
Trebalo bi da mi stigne usb c hub u narednim danima pa se bacam na ozbiljnije koriscenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne vidim poentu laptopa sa ekranom od 19". Ako vec putujes onda je 12-13" maximum. Ja koristim Inspirion I7, 16GB i vise nego zadovoljan. Par puta mi je i zveknuo na pod kod kontrole prtljaga i nista. Od svih marki najbolje iskustvo imam sa Dell masinama, Sony ili Toshiba bi izbegao u sirokom krugu, HP nikada nisam bio ljubitelj njihovih proizvoda osim laser stampaca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 4:33 PM, uvrnuto said:

Ja sam drugaru skoro menjao HDD, stavio SSD i laptop je poleteo. A koristi isto za osnovne stvari i to retko, ali ga je nerviralo jer je spor, a prilično ok konfiguracija.

@realno *w
https://www.ctshop.rs/lenovo-v14-ada-82c600gpya-laptop-14-quot-fhd-ryzen-3-3250u-8gb-256gb-ssd-amd-radeon-graphics-sivi.html

šta misliš ovako nešto? S tim da je ok da bude 14".
ili 
https://www.elbraco.rs/kupi/asus-x515fa-ej312c-24577?utm_source=eponuda.com&utm_medium=product_price_click&utm_campaign=Eponuda.com&utm_term=es_0_4_pp


što se tiče onog što si poslao taj je već od 60k, a krenuli su sa 40k. 😄

 

Lenovo iz CT shopa je ok. To je prepakovan v330 15ikb, tačno prepoznam tu tastaturu i plastiku. Imaš solidan disk, ekran, imaš 2 slota za RAM, u nekom trenutku zameniš 4 za 8, da imaš 12 i to je sve ok.

 

I Asus je dobar. Sad vidim m2 disk, to je ozbiljna prednost u odnosu na Lenovo.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li ima ovih manjih slusalica u uvo sto se nabiju ko pampur, ali da moze da izdrzi 8 sati reprodukcije video poziva, youtuba na duzi rok?

S obzirom koliko sam na pozivima, plasim se da ulozim vece pare u kvalitetan zvuk, a da posle godinu dana ne moze baterija da mi izdrzi ceo dan, onda bih se vratio na zicne i dzaba sam davao pare.

 Budzet, do 20k. 

Ako nema takvih, da li ima onih naglavnih sto imaju mikrofon da moz se uvuce.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, realno *w said:

Neprekidno 8 sati?

 

Nešto ne verujem, ali je fora da imaš kučište koje puni bubice jako brzo, a tu imaš još maltene 2 punjenja. Nisam baš testirao ove moje, ali verujem da je realno oko 5h.

 

Pa kad nisam po sastancima uglavnom ili slusam muziku, neke podkaste, galebe, labude, to bude bar 5 sati dnevno efektivno da rade slusalice.

E sad, ja znam da ima slusalica koje mogu out of box da izdrze toliko, ali s obzirom na minijaturne baterije plasim se da ce posle godinu dana vec da riknu brzo sto se kapaciteta tice. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Pa kad nisam po sastancima uglavnom ili slusam muziku, neke podkaste, galebe, labude, to bude bar 5 sati dnevno efektivno da rade slusalice.

E sad, ja znam da ima slusalica koje mogu out of box da izdrze toliko, ali s obzirom na minijaturne baterije plasim se da ce posle godinu dana vec da riknu brzo sto se kapaciteta tice. 

 

Ja moje imam oko 6 meseci, malo jače, nisam primetio da su oslabile. A raznosim ih od korišćenja. Buds live.

Link to comment
Share on other sites

Druze Saveta, ovaj @realno *w-i, daj preporuku za USB 3.1 type-C kabal da povezem ovaj Dell sa ovim Gigabyte monitorom (naravno, nije dosao kabl u paketu sa monitorom - a jesu HDMI i DP).

 

Mogu da povezem preko HDMI ali sam to rezervisao za drugi monitor vec, tako da bih povezao preko USB-C. A i koji moj sam kupovao sve sa USB-C ako necu tako nista povezati? 😄 

 

Koliko sam citao, mora da podrzi 5-10Gb protoka ili da na njemu pise da je za video signal, a to kod ovih nasih online pametnjakovica nigde nesto ne pise, a ne bih da dam 5-6.000din ako ne moram. 

 

Ovako nesto bi radilo https://gigatron.rs/usb-kablovi/digitus-usb-kabl-tipc-1m-crna-410980 ? Ima li sta jeftinije? 😄   

Link to comment
Share on other sites

Треба ми таблет или неки мањи лаптоп који би ми користио да могу у колима да откуцам нешто у ворду, погледам неки видео, ништа специјално. Шта бисте препоручили?

Link to comment
Share on other sites

  • MetalHead changed the title to Šta kupiti od tehnike?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...