Jump to content

TAJVAN - nova tačka ključanja ili bespotrebno dizanje prašine


Constantin

Recommended Posts

1 hour ago, Милица said:

Moji kazu da je Kina uvela sankcije Tajvanu, obustavila je isporuku nekog peska koji sluzi za proizvodnju poluprovodnika, a zabranila uvoz prehrambenih proizvoda iz Tajvana jer navodno sadrze povecane kolicine pesticida i teskih metala, a na pakovanjima istih su pronasli cak i corona virus... 

Poseta Pelosi se uglavnom ocenjuju kao nepotrebna provokacija.

 

Pitanjee je ko su tvoji? :roflmao:😅

Link to comment
Share on other sites

Njeni su italijani kao sto su moji francuzi i kao sto je bila napisala sto puta do sada pa racuna oni koji citaju zapamtili su. Trebalo je da napise italijani ali sto se cerekas?

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ciao said:

Njeni su italijani kao sto su moji francuzi i kao sto je bila napisala sto puta do sada pa racuna oni koji citaju zapamtili su. Trebalo je da napise italijani ali sto se cerekas?

 

Pretpostavljam da je cerekanje zbog veoma selektivne upotrebe rijeci "moji"... Koji su btw. prije svega par mjeseci gotovo jednoglasno donijeli rezoluciju kojom se vlada poziva na aktivnije ucesce u definisanju i provodjenju strategije NATO i EU po pitanjima Tajvana.

 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Njeni su italijani kao sto su moji francuzi i kao sto je bila napisala sto puta do sada pa racuna oni koji citaju zapamtili su. Trebalo je da napise italijani ali sto se cerekas?

Sta se nerviras, ja sam odavno prestala da obracam paznju na ove sto se smeju kao lud na brasno, a i na ove sto usta ispiraju noksirom. 

Meni ih je zapravo zao. 

1 hour ago, ters said:

 

Pretpostavljam da je cerekanje zbog veoma selektivne upotrebe rijeci "moji"... Koji su btw. prije svega par mjeseci gotovo jednoglasno donijeli rezoluciju kojom se vlada poziva na aktivnije ucesce u definisanju i provodjenju strategije NATO i EU po pitanjima Tajvana.

 

 

 

I jel to onda znaci da ni jedan medij u Italiji ne sme da objavi vest o uvodjenju sankcija Tajvanu od strane Kine? 

Ili da sam ja, posto sam ovde napisala to sto sam jutros na RAI cula postala  kinezofil? 

Ne znam da li znas da je pala vlada u Italiji i da u septembru imamo izbore. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Boy Named Sue said:

Pa i Putin bi sada rado dao 2 dinara da izadje iz kola, ali ga je sramota. Zato je i status ovakav kakav je. Tako i Tajvan. Kina laje ali ne ujeda. Oni su kroz svoju veoma dugu istoriju napravili drzavu, koju sada odrzavaju na svoj nacin. Oni da ratuju ne umeju. Umeju svasta drugo ali rat i sukobe ne umeju. Posebno ne sa velikim silama. Pravice sto drugih stvari i nacina, ali u rat nece uci bez debelog razloga, a mozda ni tada nece. Celokupne te diktature se cesto ruse kao kula od karata kada dodje momenat haosa. Sve zasnovano na licemeriju i klimanju glavom se raspadne kada dodje problem. Znaju to u Si i ekipa oko njega, da ce moral za napad na Tajvan biti manji od morala Rusa koje su zeznuli da idu na vojnu vezbu, a ne u rat. Ali kada citas medije, to je druga prica. Bas kao sto je i javni stav da vecina Srba ne priznaje Kosovo, kao i sve stranke, a zapravo su ga skoro svi priznali i svi znaju da od coravog posla i rata nema nista. Sve je tesko licemerije. (Ukljucujuci i SAD naravno i nedvosmisleno, ako cemo objektivno) 

Za moral ne bi rekao pošto kinezi vide Tajvan kao svoju teritoriju, što je ipak drukčije od Rusije-Ukrajine (Ukrajina je nezavisna međunarodno priznata država, status je ipak drukčiji od Tajvana). Za "ne umeju da ratuju", slažem se da je tako bilo u istoriji ali ne mora nužno da se odnosi na danas. Takođe, cela proizvodnja je u Kini smeštena, što je velika prednost u ratovanju. Ali ... mislim da su im veoma male šanse da zauzmu Tajvan ako krenu u pohod. Za to im treba jaka mornarica i aviacija da obezbede kineskoj armiji da se iskrca na Tajvan, a zna se ko je broj 1 u svetu u tome. Zato i poseta Pelosi, da se da do znanja da ako napadnu, neće se ponoviti Ukrajinski scenario gde će biti ostavljeni na cedilu. I to je dobro. Takođe, posle ovoga bi trebalo ići na smanjenje tenzija, valjda je lekcija naučena.

 

Na kraju krajeva - nisam preterano zabrinut. Jel može neko da mi kaže koga je Kina napala u zadnjih 100 godina, bar direktno? Biće vežbi, gadnih reči, možda i nekih ekonomskih čarki - ali napada, teško. Mada sam isto mislio za Ukrajinu, a epilog znamo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devil In My Pants said:

Nisi kizenofil vec mrzitelj zapada na kom zivis i pokusavas da Italiju stavis na stranu "razuma" i to ruskog pa sad i kineskog. 

 

 

E bas ti hvala na prosvetljenju, eto ja nisam bila svesna toga :lol_2:

Ti i tvoji plusicari sto mrzite zemlju u kojoj ste rodjeni, besplatno se skolovali i niko vam ne brani da odete iz nje, mislite da tako razmilja ceo svet. 

A najbolji su ovi koji su izbegli sve moguce vojske i sad tamo iz daleka, hrabro, iz udobne fotelje, sa tastaturom u ruci, vode borbu protiv zamisljenih ruso i kinezofila za slobodu Ukrajine i Tajvana.

Da nije njih ovi bi verovatno davno bili pokoreni 💪

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Милица said:

E bas ti hvala na prosvetljenju, eto ja nisam bila svesna toga :lol_2:

Ti i tvoji plusicari sto mrzite zemlju u kojoj ste rodjeni, besplatno se skolovali i niko vam ne brani da odete iz nje, mislite da tako razmilja ceo svet. 

A najbolji su ovi koji su izbegli sve moguce vojske i sad tamo iz daleka, hrabro, iz udobne fotelje, sa tastaturom u ruci, vode borbu protiv zamisljenih ruso i kinezofila za slobodu Ukrajine i Tajvana.

Da nije njih ovi bi verovatno davno bili pokoreni 💪

 

 

Tebi niko nije branio i otisla si. Majka Srbija, rodna gruda...a mi je ovde mrzimo, a ti je volis iz ''tvoje'' Italije..:roflmao:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Inace USA i  India su najavili zajednicke vojne vezbe na granici sa Kinom. Trenutno se odrzavaju vojne vezbe u Indoneziji,  vojska Indonezije, Juesej, Japan i Singapur i nikoliko zemalja posmatraca.

 

Ovo cisto da se pokaze da Kina ima tacno 0 saveznika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kina tuče oko Tajvana a zapadni mediji samo prenose. Ovim potezima samo urušavaju svoju meku moć. Sada neutralne i "neutralne" zemlje ovo gledaju i dolaze u istu nedoumicu kao Ruski susedi posle agresije na UKR. Vrlo dobro odrađena provokacija, sada Kina radi posao za SAD a ovi samo prenose šta se dešava. Čak ne moraju više ni da šalju novinare tamo, Kina sama prenosi ispaljivanje raketa. Sad čekamo da i Kim ispali svoju raketu da podrži "brata" Sija.

 

Inače ovo što Kina radi ove godine jeste opasno za Tajvan čak i ako ne dođe do rata. Cilj Kine je totalna destabilizacija Tajvana i zato non stop provociraju i šalju avione i mornaricu tamo gde ne treba. Cilj je da se izazove nesigurnost na ostrvu i da neki investitori napuste zemlju, jer novac ne voli neizvesnost. Na taj način se želi oslabiti Tajvan. Zato SAD mora da nastavi sa odgovorima Kini da ni na trenutak ne pomisle kako će im to poći za rukom.

 

Tajvan uvozi 30% peska iz Kine ali je samo 1% kvarcni prirodni pesak koji se koristi za proizovnju čipova. Pre 15 godina smo imali sličnu situaciju pa je TAjvan uvozio isti sa Filipina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darko said:

Za moral ne bi rekao pošto kinezi vide Tajvan kao svoju teritoriju, što je ipak drukčije od Rusije-Ukrajine (Ukrajina je nezavisna međunarodno priznata država, status je ipak drukčiji od Tajvana). Za "ne umeju da ratuju", slažem se da je tako bilo u istoriji ali ne mora nužno da se odnosi na danas. Takođe, cela proizvodnja je u Kini smeštena, što je velika prednost u ratovanju. Ali ... mislim da su im veoma male šanse da zauzmu Tajvan ako krenu u pohod. Za to im treba jaka mornarica i aviacija da obezbede kineskoj armiji da se iskrca na Tajvan, a zna se ko je broj 1 u svetu u tome. Zato i poseta Pelosi, da se da do znanja da ako napadnu, neće se ponoviti Ukrajinski scenario gde će biti ostavljeni na cedilu. I to je dobro. Takođe, posle ovoga bi trebalo ići na smanjenje tenzija, valjda je lekcija naučena.

 

Na kraju krajeva - nisam preterano zabrinut. Jel može neko da mi kaže koga je Kina napala u zadnjih 100 godina, bar direktno? Biće vežbi, gadnih reči, možda i nekih ekonomskih čarki - ali napada, teško. Mada sam isto mislio za Ukrajinu, a epilog znamo.

Zato i kazem da nemaju sanse za rat, jer je njihova moc svedena na pricu o milijardu i koliko stotina miliona ljudi, nagli razvoj ovoga ili onoga, ali u sustini, klasican mravinjak. Mogu da ujedu ali zna se sta je Tigar ili Medved.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Boy Named Sue said:

Zato i kazem da nemaju sanse za rat, jer je njihova moc svedena na pricu o milijardu i koliko stotina miliona ljudi, nagli razvoj ovoga ili onoga, ali u sustini, klasican mravinjak. Mogu da ujedu ali zna se sta je Tigar ili Medved.

Ne zaboravi da je taj "klasican mravinjak" zasluzan sto danas imamo Severnu Koreju kao problem, i to bas protiv tigra, medjunarodne koalicije.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ras kass said:

Inace USA i  India su najavili zajednicke vojne vezbe na granici sa Kinom. Trenutno se odrzavaju vojne vezbe u Indoneziji,  vojska Indonezije, Juesej, Japan i Singapur i nikoliko zemalja posmatraca.

 

Ovo cisto da se pokaze da Kina ima tacno 0 saveznika.

 

Briks saveznistvo na djelu... 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

 

8 hours ago, Милица said:

Da nije njih ovi bi verovatno davno bili pokoreni 💪

 

Mali je doprinos iz fotelje sa tastaturom bilo kojeg pojedinca, ali kada se porezi koje ti i ja placamo upotrijebe ispravno, onda se vec negdje stize. 20%-30%-40% od svega sto zaradimo moze biti utroseno za te svrhe. 

Edited by ters
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

I sta bi? 'Oce li brat Si do Knina kada je vec Putin zajeb'o stvar?

 

明年在普里茲倫     ili sto bi se kod nas reklo: sljedece  godine u Prizrenu...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 9:01 AM, Милица said:

Ti i tvoji plusicari sto mrzite zemlju u kojoj ste rodjeni...

Nego, je li, jel to u patrijotskim glavama postoji neka obaveza da mesto X gde je neko sasvim slucajno ne sme nikako toj osobi da se gadi i slicno cak i ako to mesto postane fašistički anticivilizacijski brlog koji proganja svaku razlicitost, i gde za normalne nema ničega osim prljavštine i poniženja? A da li oni shvataju da to sto zagovaraju nema veze sa mozgom i da je isto kao da pokazes nekome na ulici neku devojku/dečka kako god, i kažeš "hajde zaljubi se u ovoga/ovu"?

 

Na stranu to sto ta zemlja nije uvek bila anticivilizacijski i fasisticki brlog gde slave ratne zlocince, svoje i tuđe, i gde nece da budu deo sveta nego hoce da se samoizoluju, sto pojedini i ne znaju, nego je bilo i vreme kad je ta zemlja, njen bolji deo, smatrala da je i ona svet, sto i jeste bila, kad je prihvatala uticaje iz okruzenja, od boljih od sebe, i kad cak i da se neko usudio da napise ili prikaze u medijima ono cime se ta vrla svoja zemlja uz odobravanje i na odusevljenje sirokih masa zapljuskuje vec decenijama (nacionalizam, mrznja, ksenofobija, netrpeljivost prema svemu sto nije oni...) , pojeo bi ga demokratski mrak u roku od odmah, kako je jedino prirodno.

 

Ono sto je ta zemlja postala neka vole teritorijalne zivotinje, njihova stvar, to je poenta, a ima koga takva travestija drugacijeg slucajnoevropejstva ne zanima uopste, u stvari je se gadi, pa?

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...