Jump to content

TAJVAN - nova tačka ključanja ili bespotrebno dizanje prašine


Constantin

Recommended Posts

33 minutes ago, Klotzen said:

Inače EU je podržala Tajvan i poručila Kini da će im odma uvesti sankcije u slučaju agresije

Neverovatno je da se dopušta da rat eskalira, pa da se preti sankcijama. Treba uraditi sve da do invazije ne dođe, a za sancije ćemo lako. Rat koji bi se poveo između Kine I Tajvana bi bio nemerljivo gori za planetu od onog koji se vodi u Ukrajini. Ja kažem, da ako sam rekao da nema šanse da se upotrebni nuklearno oružje u ratu u Ukrajini, ovde ne da nisam siguran, nego to u ovom slučaju može da bude vrlo izvesno. I šta ćemo onda?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gde ste videli da Evropa preti sankcijama Kini? Ja ispregledah nista ne vidim na tu temu bar sto se Francuske tice, cuti se iz sve snage. Jedine novosti na temu Kine i Taiwana je da je Kina pocela vojne vezbe oko Taiwana ispalili vec ne znam koliko misila, vedzbaju ...

Po meni nema sanse da evropska unija bar Francuska udari neke sankcije Kini, vec sankcije rusiji nisu uopste bile uspeh u bilo kom smislu naprotiv, sankcije Kini bi mogle samo da nas uniste nacisto ako kinezi hoce, oni sve proizvode za nas, bar je tako bilo kad je poceo covid pa se prekinuo transport pa je bila frka panika naprimer u zdravstvu jer se valjda preko 9O posto lekova za Francusku naprimer proizvodi u Kini. Ne verujem da smo uspeli sve to da prebacimo iz Kine negde drugo u medjuvremenu, doduse vidim pocela je panika nestasica paracetamola poslednjih mesec dana. Da ne pominjem proizvodnju kompjutera telefona itd itd mogli bi samo da izumremo ako Kina nama uzvrati sankcijama. Francuska decenijama ogromne pare zaradjuje na prodaji oruzja svima i u principu ratovi odgovaraju :wicked: (dani kada je Sirak odbio da ucestvuje u ratu u Iraku su nazalost odavno prosli :classic_sad:) ali ako dodje stvarno do nekog bilo kog rata sa Kinom po meni evropa ce prva da izumre, mi smo skroz zavisni, mnogo nam lepo ovako

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Neverovatno je da se dopušta da rat eskalira, pa da se preti sankcijama. Treba uraditi sve da do invazije ne dođe, a za sancije ćemo lako.

Koji rat? Misliš situacija oko Tajvana? De-eskalacija bi bila dobra, iako ne verujem da će doći do napada Kine na Tajvan. U suprotnom, ode ceo svet u krasni. Za razliku od Rusije, Kinezi nisu nikoga napali u svojoj skorijoj istoriji, oni svoju moć razvijaju ekonomskim putem.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Juan said:

Problem je u kineskoj percepciji Tajvana, i u percepciji koju Tajvan ima prema Kini.

 

Mislim da je bolje je staviti, da je problem, u pekinškoj percepciji tajvana i u percepciji koju tajvan ima prema pekingu, s obzirom da obe strane tvrde da su (ona prava) kina.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Don Juan said:

Problem je u kineskoj percepciji Tajvana, i u percepciji koju Tajvan ima prema Kini.

 

Mislim da je bolje je staviti, da je problem, u pekinškoj percepciji tajvana i u percepciji koju tajvan ima prema pekingu, s obzirom da obe strane tvrde da su (ona prava) kina.

Edited by 033zero330
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ras kass said:

Kini bi sankcije trebalo preventivno uvesti, ako ne prestane da preti svima. 

Kini niko ne sme da uvede sankcije, svi su zavisni od Kine

Edited by ciao
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Tesko ce se izbaci rat koliko vidim. Ne ide Pelosi dzaba u sve zemlje koje nisu okrnute Kini u reionu.

I koliko vidim predsednik Južne Koreje ima pametnija posla, pa neće moći da se sretne sa njom.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Gde ste videli da Evropa preti sankcijama Kini? Ja ispregledah nista ne vidim na tu temu bar sto se Francuske tice, cuti se iz sve snage. Jedine novosti na temu Kine i Taiwana je da je Kina pocela vojne vezbe oko Taiwana ispalili vec ne znam koliko misila, vedzbaju ...

Po meni nema sanse da evropska unija bar Francuska udari neke sankcije Kini, vec sankcije rusiji nisu uopste bile uspeh u bilo kom smislu naprotiv, sankcije Kini bi mogle samo da nas uniste nacisto ako kinezi hoce, oni sve proizvode za nas, bar je tako bilo kad je poceo covid pa se prekinuo transport pa je bila frka panika naprimer u zdravstvu jer se valjda preko 9O posto lekova za Francusku naprimer proizvodi u Kini. Ne verujem da smo uspeli sve to da prebacimo iz Kine negde drugo u medjuvremenu, doduse vidim pocela je panika nestasica paracetamola poslednjih mesec dana. Da ne pominjem proizvodnju kompjutera telefona itd itd mogli bi samo da izumremo ako Kina nama uzvrati sankcijama. Francuska decenijama ogromne pare zaradjuje na prodaji oruzja svima i u principu ratovi odgovaraju :wicked: (dani kada je Sirak odbio da ucestvuje u ratu u Iraku su nazalost odavno prosli :classic_sad:) ali ako dodje stvarno do nekog bilo kog rata sa Kinom po meni evropa ce prva da izumre, mi smo skroz zavisni, mnogo nam lepo ovako

 

 

“In the event of a military invasion, we have made it very clear that the EU, with the United States and its allies, will impose similar or even greater measures than we have now taken against Russia,” the EU’s incoming ambassador to China, Jorge Toledo, said earlier this month.

 

Ambasador EU u Kini. Ima izjava i drugih zvaničnika.

 

@Don Juan

 

Ja mislim da su jasne najave šta čeka Kinu u slučaju agresije najbolje sredstvo za odvraćanje. Po onome što se javno govori trenutno treba da racunaju da ce dobiti sankcije od zapada a sa SAD će se možda naći i u ratu. Da je Putinu jasno i jednoglasno rečeno šta ga čeka ako pokrene rat ne bi se on nikad odlučio za ovo ludilo. Nego je verovao da će podeliti evropljane zbog gasa i mislio da će proći jeftino kao 2014.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Klotzen said:

Ja mislim da su jasne najave šta čeka Kinu u slučaju agresije najbolje sredstvo za odvraćanje. Po onome što se javno govori trenutno treba da racunaju da ce dobiti sankcije od zapada a sa SAD će se možda naći i u ratu. Da je Putinu jasno i jednoglasno rečeno šta ga čeka ako pokrene rat ne bi se on nikad odlučio za ovo ludilo. Nego je verovao da će podeliti evropljane zbog gasa i mislio da će proći jeftino kao 2014.

Kinu sankcije ne mogu da pogode kao Rusiju, iz više razloga. Prvi je osnovni, sankcije ukoliko nisu globalne i propisane od strane UN, i obavezujuće za sve zemlje nemaju toliko dejstvo. Gotovo je sigurno da bi Kina kratkoročno upala u krizu zbog nemogućnosti izvoza i uvoza, a to je negde oko 50% trgovine. Dugoročno, nisam siguran da bi to imalo ikakvog bitnijeg efekta pošto Kina, za razliku od Rusije je decenijama bila hermetički zatvorena zemlja i nije im strano da se povuku i zatvore. U tom stanju mogu da ostanu dugo, i iskreno ne treba testirati, pošto otvorena Kina je manje opasna od zatvorene Kine. 

Elem. što se tiče Putina, ja sam još negde u novemberu/decembru rekao da je Bajden dao Putinu zeleno svetlo za invaziju, kada je na otvoreno pitanje šta će se desiti, rekao da će se "Rusija suočiti sa sancijama, sa kakvim nije do sada". To pretnja za državu koja je već isplanirala invaziju jednostavno nije.

Link to comment
Share on other sites

Ne postoji zamena za trziste SAD i EU. Kinu će sankcije pogoditi mnogo gore nego Rusiju jer ona izvozi gotove proizvode a za to nije ista potreba u svetu. Pri tome bi se sankcijama verovatno pridružile i ostale zemlje saveznice zapada, možda čak i Indija koja sa Kinom ima neraščišćene račune. Nisam sabirao ali to je možda i 2/3 kineskog izvoza.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

Ne postoji zamena za trziste SAD i EU. Kinu će sankcije pogoditi mnogo gore nego Rusiju jer ona izvozi gotove proizvode a za to nije ista potreba u svetu. Pri tome bi se sankcijama verovatno pridružile i ostale zemlje saveznice zapada, možda čak i Indija koja sa Kinom ima neraščišćene račune. Nisam sabirao ali to je možda i 2/3 kineskog izvoza.

 

Ako ti je od pomoći, Kina izvozi u USA oko 450 mlrd $  na godišnjem nivou, a suprotnom smeru dolazi blizu 200 mlrd $....zašto bi se neko toga odrekao? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Darko said:

To je to. Nemaju šta da dobiju a MNOGO da izgube. Oni to rešavaju ekonomskim putem, ne verujem da je i sam Ši toliko tupav da pokrene rat. 

Pa i Putin bi sada rado dao 2 dinara da izadje iz kola, ali ga je sramota. Zato je i status ovakav kakav je. Tako i Tajvan. Kina laje ali ne ujeda. Oni su kroz svoju veoma dugu istoriju napravili drzavu, koju sada odrzavaju na svoj nacin. Oni da ratuju ne umeju. Umeju svasta drugo ali rat i sukobe ne umeju. Posebno ne sa velikim silama. Pravice sto drugih stvari i nacina, ali u rat nece uci bez debelog razloga, a mozda ni tada nece. Celokupne te diktature se cesto ruse kao kula od karata kada dodje momenat haosa. Sve zasnovano na licemeriju i klimanju glavom se raspadne kada dodje problem. Znaju to u Si i ekipa oko njega, da ce moral za napad na Tajvan biti manji od morala Rusa koje su zeznuli da idu na vojnu vezbu, a ne u rat. Ali kada citas medije, to je druga prica. Bas kao sto je i javni stav da vecina Srba ne priznaje Kosovo, kao i sve stranke, a zapravo su ga skoro svi priznali i svi znaju da od coravog posla i rata nema nista. Sve je tesko licemerije. (Ukljucujuci i SAD naravno i nedvosmisleno, ako cemo objektivno) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Moji kazu da je Kina uvela sankcije Tajvanu, obustavila je isporuku nekog peska koji sluzi za proizvodnju poluprovodnika, a zabranila uvoz prehrambenih proizvoda iz Tajvana jer navodno sadrze povecane kolicine pesticida i teskih metala, a na pakovanjima istih su pronasli cak i corona virus... 

Poseta Pelosi se uglavnom ocenjuju kao nepotrebna provokacija.

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Милица said:

Moji kazu da je Kina uvela sankcije Tajvanu, obustavila je isporuku nekog peska koji sluzi za proizvodnju poluprovodnika, a zabranila uvoz prehrambenih proizvoda iz Tajvana jer navodno sadrze povecane kolicine pesticida i teskih metala, a na pakovanjima istih su pronasli cak i corona virus... 

Poseta Pelosi se uglavnom ocenjuju kao nepotrebna provokacija.

 

 

Ovo nisam cuo, ali nema nikakvog  smisla jer bilo koje sankcije koje bi ugrozile proizvodnju poluprovodnika na Tajvanu bi ugrozile prvo Kinu koja je njihov najveci kupac... 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Tajvan iz Kine zadovoljava svega 3% svojih potreba za uvoznim peskom, čak i kad bi se on sav koristio za poluprovodnike, a ne uglavnom za građevinsku industriju. U pitanju je iznos od 2 miliona dolara godišnje, svakako nije u pitanju neka ekskluzivna roba i neka količina koju nije moguće nadomestiti drugde na tržištu da ih grdno zeznu.

 

Quote

China's commerce ministry said exports of natural sand - widely used for construction and in concrete - to Taiwan were suspended from Wednesday.

https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/economic-sanctions-that-china-has-imposed-on-taiwan-over-pelosi-visit

 

Quote

Taiwan imported over 75 per cent of its natural sand from China in 2012, but the figure dropped to just over 3 per cent last year.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-08-03/china-halts-natural-sand-exports-to-taiwan-after-pelosi-visit-l6cv09k3

 

FZQL1I_WYAMNffw?format=jpg&name=large

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...