Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

5 hours ago, Klotzen said:

Ja uopšte ne mislim da je Đilas pogrešio što je hteo da ujedini opoziciju. Problem je što je radio na svoju ruku i išao protiv volje ostatka opozicije. Ovo sa Ponošem je bio čist bezobrazluk a i onu grupu slobodna skupština je on oterao. Na kraju će moramo kome sam ja zamerao što nije hteo u jednu kolonu da napravi tu kolonu a SSP će ostati sam.

 

A u tom scenariju lako može da se desi da padnu ispod cenzusa.

 

Demostat kaze da je SSP sam na 10 posto, kada se oduzme procenat onih koji nece da izadju:lol_2:, SNS na 48 i ako su dobili 42 na zadnjim izborima, mogu slobodno da promene ime u DjilasStat :roflmao: Tacno se pravi atmosfera da posle sledecih izbora udju u koaliciju sa sns-om.

 

Djilas dok je bio predsednik DS , DS je jadva imao 6 posto, sad ovi pricaju od 10 posto nakon svih autogolova.

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

Ja uopšte ne mislim da je Đilas pogrešio što je hteo da ujedini opoziciju. Problem je što je radio na svoju ruku i išao protiv volje ostatka opozicije. Ovo sa Ponošem je bio čist bezobrazluk a i onu grupu slobodna skupština je on oterao. Na kraju će moramo kome sam ja zamerao što nije hteo u jednu kolonu da napravi tu kolonu a SSP će ostati sam.

 

A u tom scenariju lako može da se desi da padnu ispod cenzusa.

iz tvojih usta u Bozije usi..kada  ne ume da s eskloni, neka dobije po nosu, od glasaca skedeci put..

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako to zamisljate al ok.

 

Glavni problem u toj kombinatorici koju svi forsiraju (a koja moze da im pomogne samo da dobiju koji promil vise od opozicionog konkurenta) je cinjenica da opoziciono biracko telo po defaultu ima mnogo nizi stepen vernosti nego SNS glasaci.

 

Svakakve sitnice mogu uticati na gubljenje podrske i prelivanje drugima i vecina onih koji nikada ne bi glasali za Vucica ne bi glasala za partiju/lidera A/B/C/D iz opozicije, ili mozda i ni za koga.

 

U takvoj situaciji, svaka opoziciona stranka mora ili da radi ovo sto je uradio PSG i da orocava predsednika/nosioca na godinu do dve dana pre nego sto mu se ponovo proveri popularnost i istovremeno da salje sto vise drugih ljudi u etar.

 

Kada se proveri ko ima najbolji rejting od tih, da se i formalno stave na mesto predsednika stranaka pred izbore i onda prave programske koalicije.

 

Ovde je nebitno sto te cuvene medije drzi Vucic, jer bi se ovo sve odigravalo na drustvenim mrezama i portalima i televizijama koje su "slobodne". Time bi se prvo ukrupnilo i motivisalo opoziciono biracko telo da izadje na izbore, a nakon toga bi se stvorili i uslovi da rastu i napadnu Vucicevo biracko telo.

 

Jedino na ovaj nacin bi tako nesto moglo odraditi, ali sujeta i neozbiljno bavljenje politikom to sprecava.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, McLeod said:

 

 

 

 

 

 

U takvoj situaciji, svaka opoziciona stranka mora ili da radi ovo sto je uradio PSG i da orocava predsednika/nosioca na godinu do dve dana pre nego sto mu se ponovo proveri popularnost i istovremeno da salje sto vise drugih ljudi u etar.

 

Kada se proveri ko ima najbolji rejting od tih, da se i formalno stave na mesto predsednika stranaka pred izbore i onda prave programske koalicije.

 

 

 

Jedino na ovaj nacin bi tako nesto moglo odraditi, ali sujeta i neozbiljno bavljenje politikom to sprecava.

Sa izdvojenim se zapravo slazem, iako je kontekst drugaciji od onoga kako ja zamisljam..postavio bih ja recimo pitanje, da li je SSP vrsio takva istrazivanja npr, mada, po meni su istrazivanja, kod nas narocito, prilcinov arljiva kategorija, i ne uzimamm ih kao Sveto Pismo uopste,(za podrsku SNS, za rusofilstvo npr.) iako mislim da ih treba raditi, cisto da se otrpilike opipa puls naroda, i d ali ta istrazivanja, ako su uradjenja sto pdeantnije i adekvatnije, zaista govore da je ni pet ni sest, Djilas najpopularniji mejdu opozcionarima, ubedljivo? Ja ne bih rekao, ali mozda i ja gresim..dapace, mislim da je tu oko cenzusa, da  bi sam u najboljem slucaju, prosao kao Moramo..ja iance malo verujem u ustrazivanja, jer ih praksa cesto demantuje..sto je mozda i normalno, engo se mnogi hvataju za ta istrazivanja kao neki de fakto dokaz,a rgument..na stranu sto se i tim istrazivanjima itekako moze manipulisati..a sujeta je upravo kod Djilasa problem..i ako je negde potrebna smena predsednika, to je SSP, mada ni NS ne bi to skoldilo,a ni Tadicevoj koaliciji, mada, ajde njega da ostavimo po strani, on ni cenzus nije presao..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Ja ne razumem tu logiku da je rešenje problema opozicije "da se skloni ovaj ili onaj". Ko su ti koji će dovesti do pobede opozicije "ako se sklone Đilas i mnogi drugi"? Kako ih Đ&Co sputavaju u tome? Kakve ideološke pozicije ti treba da zastupaju? Šta oni treba da ponude biračima? Zašto se već nisu pojavili, a ako jesu zašto nisu privukli birače? 

Šta uopšte birači vide kao sliku "idealnog opozicionara"?  U kom pravcu i smeru treba da krene Srbija posle pobede te opozicije?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Zvezdinho said:

 

Demostat kaze da je SSP sam na 10 posto, kada se oduzme procenat onih koji nece da izadju:lol_2:, SNS na 48 i ako su dobili 42 na zadnjim izborima, mogu slobodno da promene ime u DjilasStat :roflmao: Tacno se pravi atmosfera da posle sledecih izbora udju u koaliciju sa sns-om.

 

Djilas dok je bio predsednik DS , DS je jadva imao 6 posto, sad ovi pricaju od 10 posto nakon svih autogolova.

 

Pa SSP možda nije na 10 ali sigurno ima 7-8%. Ali ovo o čemu mi pričamo još uvek nije vest nego naša predviđanja. Kada se to desi SSP će izgubiti većinu glasova i ta nova koalicija koja će izgledati perspektivnije će mu uzeti većinu glasača. Većina ljudi nije vezana za ove građanske stranke nego glasaju za njih jer su protiv vlasti. Ja sam za Đilasovu grupu glasao zato što mislim da je na ovim izborima bila realnija opcija od Moramo. Ukoliko Moramo okupi veći broj stranaka od raspadnutih Ujedinjenih naravno da će moj glas ići njima. Doduše treba videti šta će Ponoš i Savo uraditi i na šta će njihovi pokreti/pokret ličiti. Meni su oni skroz ok ali ne smeju sami da prave te stranke nego moraju da se okruže sa 4-5 respektabilnih ljudi da bi ja razmišljao o njima. To "one man show" smo videli još sa PSG da ne funkciniše.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Ja ne razumem tu logiku da je rešenje problema opozicije "da se skloni ovaj ili onaj". Ko su ti koji će dovesti do pobede opozicije "ako se sklone Đilas i mnogi drugi"? Kako ih Đ&Co sputavaju u tome? Kakve ideološke pozicije ti treba da zastupaju? Šta oni treba da ponude biračima? Zašto se već nisu pojavili, a ako jesu zašto nisu privukli birače?

Kao osoba koja ne razmislja na taj nacin - glasam onako holisticki i raznima sam dala sansu do sad i ne kajem se - jedno moguce objasnjenje:

Nastupi u javnosti sluze tome da se izreklamira stranka i njen plan i program i prikupe glasaci. Ako izuzmemo cinjenicu da su kod nas lideri stranaka de fakto vodje i da u skoro svakoj stranci vlada pravilo da slusas njega ili slobodno mozes da odes, lider stranke je takodje najvidljiviji clan stranke. Ako kao lidera stranke i coveka koji ce gostovati u 6/10 ovog jadnog malog broja slobodnih emisija isturis nekog ko nema potrebne ljudske kvalitete da se svidi glasacima (Jeremic), ko nema preteran politicki talenat (Bosko), cije politicarenje je bas providno (Djilas), ko ima bas dosta prtljaga iz proslosti (Tadic), privuci ces manji broj glasova nego sto ti je pun potencijal.

U Djilasovoj stranci postoji Marinika, koja ne pokriva neki ceo glasacki spektar kao sto neki vole da lupetaju, ali izaziva puno emocija kod ljudi koji su voleli da glasaju za DS kad je DS bio jak. Da je Djilas visokorangirajuci clan stranke koji izadje povremeno (redje od Borka Stefanovica) da kaze pokoju o svojoj medijskoj satanizaciji i katastrofalnoj slici Srbije bla bla truc truc a Marinika lider, SSP bi imao vise glasova nego sto ima sad. Onda dodas Moramo za nas koji ceo zivot cekamo da glasamo neku levu progresivnu stranku, dodas Jeremicevu stranku bez Jeremica ili Nadu (znaci neku "pristojno desnu" opciju), dodas PSG za ljude koji hoce samo nova lica al Moramo im je mnogo levo, dodas Tadicevu stranku i njegova lica i Tadica kao partijskog vojnika koji ce da ide da uzurpira rezimske emisije u PREDIZBORNOJ (ne potencijalnoj postizbornoj) koaliciji, dodas DS sa nekom osobom koja je malko zanimljivija za slusanje od Lutovca, i tu ti je neki rezultat na kome mozes nesto da gradis.

Trenutno mitska sirokopojasna ekstremno desno + levo opcija ne postoji, jer Zavetnici, Radule, niti bilo koja frakcija POKS-a nisu zainteresovani da prave bilo sta sa opozicijom, njima je bio cilj verovatno da lapaju skupstinske pare a neki su i lazna opozicija. Ako se pojavi neka super pravoslavna stranka koja eksplicitno kaze da im je cilj da ruse Vucicevu mafiju, a ne vuku nekog partnera kome uopste nije cilj da rusi Vucicevu mafiju, tad cu smatrati da u tome ima nesto. Dveri ispunjavaju samo prvi uslov, ostali ni toliko.

Ovi su stigli do pola sa tom misijom jer su isturili zanimljivije kandidate za predsednika i zanimljivije predloge za gradonacelnika, i ovo je bio rezultat na kome moze nesto da se gradi, ali su automatski svi popljuvali sve dok se jos kutije nisu cestito ispraznile, i sta cemo sad? Moramo ce sigurno da predje preko uvreda, PSG je i dalje uz svoju koaliciju, ostali su posvadjani, a 80% posvadjanosti se svodi na to sto je Djilas:

- obarao ruke sa svima za Ponosa a na kraju Ponos izgleda i nije bio adekvatno podrzan
- popljuvao skoro sve u izbornoj noci i direktno posle, a jako slabo objasnio izostanak uspeha koji je ne samo najavljivan nego i garantovan, pa ce normalno i on biti popljuvan in return
- kao kap koja je bas prelila, pitao sve da li treba da ide na sastanak s Vucicem, pa kad su mu rekli ne, svejedno otisao.

Edited by bzzz
greska
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, bzzz said:

Kao osoba koja ne razmislja na taj nacin - glasam onako holisticki i raznima sam dala sansu do sad i ne kajem se - jedno moguce objasnjenje:

Nastupi u javnosti sluze tome da se izreklamira stranka i njen plan i program i prikupe glasaci. Ako izuzmemo cinjenicu da su kod nas lideri stranaka de fakto vodje i da u skoro svakoj stranci vlada pravilo da slusas njega ili slobodno mozes da odes, lider stranke je takodje najvidljiviji clan stranke. Ako kao lidera stranke i coveka koji ce gostovati u 6/10 ovog jadnog malog broja slobodnih emisija isturis nekog ko nema potrebne ljudske kvalitete da se svidi glasacima (Jeremic), ko nema preteran politicki talenat (Bosko), cije politicarenje je bas providno (Djilas), ko ima bas dosta prtljaga iz proslosti (Tadic), privuci ces manji broj glasova nego sto ti je pun potencijal.

U Djilasovoj stranci postoji Marinika, koja ne pokriva neki ceo glasacki spektar kao sto neki vole da lupetaju, ali izaziva puno emocija kod ljudi koji su voleli da glasaju za DS kad je DS bio jak. Da je Djilas visokorangirajuci clan stranke koji izadje povremeno (redje od Borka Stefanovica) da kaze pokoju o svojoj medijskoj satanizaciji i katastrofalnoj slici Srbije bla bla truc truc a Marinika lider, SSP bi imao vise glasova nego sto ima sad. Onda dodas Moramo za nas koji ceo zivot cekamo da glasamo neku levu progresivnu stranku, dodas Jeremicevu stranku bez Jeremica ili Nadu (znaci neku "pristojno desnu" opciju), dodas PSG za ljude koji hoce samo nova lica al Moramo im je mnogo levo, dodas Tadicevu stranku i njegova lica i Tadica kao partijskog vojnika koji ce da ide da uzurpira rezimske emisije u PREDIZBORNOJ (ne potencijalnoj postizbornoj) koaliciji, dodas DS sa nekom osobom koja je malko zanimljivija za slusanje od Lutovca, i tu ti je neki rezultat na kome mozes nesto da gradis.

Trenutno mitska sirokopojasna ekstremno desno + levo opcija ne postoji, jer Zavetnici, Radule, niti bilo koja frakcija POKS-a nisu zainteresovani da prave bilo sta sa opozicijom, njima je bio cilj verovatno da lapaju skupstinske pare a neki su i lazna opozicija. Ako se pojavi neka super pravoslavna stranka koja eksplicitno kaze da im je cilj da ruse Vucicevu mafiju, a ne vuku nekog partnera kome uopste nije cilj da rusi Vucicevu mafiju, tad cu smatrati da u tome ima nesto. Dveri ispunjavaju samo prvi uslov, ostali ni toliko.

Ovi su stigli do pola sa tom misijom jer su isturili zanimljivije kandidate za predsednika i zanimljivije predloge za gradonacelnika, i ovo je bio rezultat na kome moze nesto da se gradi, ali su automatski svi popljuvali sve dok se jos kutije nisu cestito ispraznile, i sta cemo sad? Moramo ce sigurno da predje preko uvreda, PSG je i dalje uz svoju koaliciju, ostali su posvadjani, a 80% posvadjanosti se svodi na to sto je Djilas:

- obarao ruke sa svima za Ponosa a na kraju Ponos izgleda i nije bio adekvatno podrzan
- popljuvao skoro sve u izbornoj noci i direktno posle, a jako slabo objasnio izostanak uspeha koji je ne samo najavljivan nego i garantovan, pa ce normalno i on biti popljuvan in return
- kao kap koja je bas prelila, pitao sve da li treba da ide na sastanak s Vucicem, pa kad su mu rekli ne, svejedno otisao.

potpis na sve, od reci do reci..sve, ali sve se slazem, pored goldeberga, za mene,najbolje nesto  napisano ovde..za Mariniku jedino, ako si mislio na mene, nikada nisam govorio da Marinika pokriva siroko glasacko telo, vec da moze da privuce veliki broj, ponajvise glasaca nekadasnjeg, pokojnog DS, taj profil..bas kao  sto si i ti formulisao..boldovano posebno, mada na sve bih mogao mirne duse da dam potpis..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bzzz said:

dodas Tadicevu stranku i njegova lica

 

U Tadićevoj stranci ima mnogo starih lica. U tu stranku su se utopile Demokrate Srbije ( valjda je tako Branislav Lečić registrovao stranku ) i tu su i..Šutanovac, i Šumarac i Nada Kolundžija....Svi ti ljudi su, par meseci pre izbora, izbačeni iz DS-a zbog održavanja nelegitimne Skupštine stranke.

 

Duško Vujošević je bio kandidat za gradonačelnika, tj prvi na listi, a ne tako davno taj čovek je bio sa AV na nekoj manifestaciji...što možda nije bitno..ili jeste..kako ko vidi na to njegovo pojavljivanje i sedenje pored AV.

 

Ta lista nije ušla u beogradski parlament. Na ponovljenim izborima za njih su trebali da glasaju članovi i simpatizeri DS-a, NS-a, SSP-a...i ostali koji su to želeli.

 

Možda bi Tadićeva stranka i dobila odbornike u Skupštini grada Beograda, da se u tu stranku nisu utopile te Lečićeve demokrate.

 

Ne znam na koji način je Lutovac pozvao svoje članove i simpatizere da glasaju za ovu listu.

 

Aktivni članovi, članovi i simpatizeri DS-a koji su upoznati sa dešavanjima u stranci verovatno su pitali " Kako da glasamo za Šutanovca i Nadu Kolundžiju kada smo ih pre manje od 6 meseci izbacili iz stranke"....pretpostavljam da su tako pitali predsednike OO.. Ne znam sigurno..samo pretpostavljam i ovo pitanje mi se samo nameće..

 

 

2 hours ago, bzzz said:

popljuvao skoro sve u izbornoj noci i direktno posle,

 

Ovo nije tačno. Dragan Đilas i SSP ( funkcioneri, članovi, simpatizeri ) nikoga nisu pljuvali tokom i posle izborne noći.

 

I mnogo kasnije nikoga nisu vređali, čak i kada su direktno bili meta napada. 

 

To pljuvanje je prvi počeo Vladimir Gajić, jedan od potpredsednika NS-a, i to već dan posle izbora i dan danas nastavlja to da radi.  

 

Dan, dva kasnije  njemu se pridružio Vuk Jeremić, a za njim i većina funkcionera i članova NS-a, sem Siniše Kovačevića i Sande Rašković Ivić koji jesu podržali predsednika svoje stranke, ali nijednom nisu direktno-sami učestvovali u "verbalnom šamaranju "  D Đilasa i ostalih iz SSP-a. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bzzz said:

U Djilasovoj stranci postoji Marinika, koja ne pokriva neki ceo glasacki spektar kao sto neki vole da lupetaju, ali izaziva puno emocija kod ljudi koji su voleli da glasaju za DS kad je DS bio jak. Da je Djilas visokorangirajuci clan stranke koji izadje povremeno (redje od Borka Stefanovica) da kaze pokoju o svojoj medijskoj satanizaciji i katastrofalnoj slici Srbije bla bla truc truc a Marinika lider, SSP bi imao vise glasova nego sto ima sad. Onda dodas Moramo za nas koji ceo zivot cekamo da glasamo neku levu progresivnu stranku, dodas Jeremicevu stranku bez Jeremica ili Nadu (znaci neku "pristojno desnu" opciju), dodas PSG za ljude koji hoce samo nova lica al Moramo im je mnogo levo, dodas Tadicevu stranku i njegova lica i Tadica kao partijskog vojnika koji ce da ide da uzurpira rezimske emisije u PREDIZBORNOJ (ne potencijalnoj postizbornoj) koaliciji, dodas DS sa nekom osobom koja je malko zanimljivija za slusanje od Lutovca, i tu ti je neki rezultat na kome mozes nesto da gradis.

 

I koje ciljeve bi zastupala takva koalicija, sa kakvim programom, sa kojim ljudima?

Pristojnost te "pristojne desnice" se ogleda u tome što njen lider nosi odelo i ne psuje na televiziji, evo da i ja budem pristojan, neću da kažem kakva mu je politika, a ima takvih blizu pola opozicije, pola i po broju stranaka i po osvojenim glasovima.

Razumem sve lidere koji zameraju Đilasu na razgovoru sa Vučićem, ali osim par njih, niko i nije bio sa njim u koaliciji, kakve on ima obaveze prema ĆZavetnicima, zašto bi polagao račune POKSovima, uostalom, neka pokupe njegove glasove, ostavio im je veći prostor za delovanje, neka ponude nešto bolje. Od toj famoznog razgovora, veći deo opozicije se bavi Đilasom, više nego Vučićem.

Valjali bi većini stranaka novi ljudi ali to ne znači da se stari sklone da dođu novi nego da se novi nametnu, da okupe saradnike, da privuku glasače. Meni na nešto takvo liči koalicija Moramo, odnosno sada ta nova stranka koja nastaje od dela koalicije, njihovo je da se nametnu, ne da čekaju da se skloni Tadić, Đilas...

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Div said:

I koje ciljeve bi zastupala takva koalicija, sa kakvim programom, sa kojim ljudima?

Pristojnost te "pristojne desnice" se ogleda u tome što njen lider nosi odelo i ne psuje na televiziji, evo da i ja budem pristojan, neću da kažem kakva mu je politika, a ima takvih blizu pola opozicije, pola i po broju stranaka i po osvojenim glasovima.

Razumem sve lidere koji zameraju Đilasu na razgovoru sa Vučićem, ali osim par njih, niko i nije bio sa njim u koaliciji, kakve on ima obaveze prema ĆZavetnicima, zašto bi polagao račune POKSovima, uostalom, neka pokupe njegove glasove, ostavio im je veći prostor za delovanje, neka ponude nešto bolje. Od toj famoznog razgovora, veći deo opozicije se bavi Đilasom, više nego Vučićem.

Valjali bi većini stranaka novi ljudi ali to ne znači da se stari sklone da dođu novi nego da se novi nametnu, da okupe saradnike, da privuku glasače. Meni na nešto takvo liči koalicija Moramo, odnosno sada ta nova stranka koja nastaje od dela koalicije, njihovo je da se nametnu, ne da čekaju da se skloni Tadić, Đilas...

Ja imam potpuno isto misljenje i o uzaludnosti isturanja novih lica u starim strankama i o "pristojnosti" tzv pristojne desnice i o tome koliko je besmisleno da se prica o jednom razgovoru koji bih i ja iz ciste ljudske radoznalosti obavila. Ali ovako razmislja vecina ljudi koja je za "nova lica". S tim sto mislim da je to sa Djilasom simptom veceg problema, nije morao da bude u pitanju razgovor sa Vucicem, moglo je da bude i nesto nebitnije, ne mozes iznova i iznova da radis kako samo ti hoces a da ocekujes da budes u koaliciji. Zbog toga je ispao Bosko iz SZS-a, bas je voleo da napravi neki nesuvisli gaf pa da posle sere kako je on jedini koji tu radi nesto i "ko ce drugi da preuzme odgovornost".

 

19 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ovo nije tačno. Dragan Đilas i SSP ( funkcioneri, članovi, simpatizeri ) nikoga nisu pljuvali tokom i posle izborne noći.

 

I mnogo kasnije nikoga nisu vređali, čak i kada su direktno bili meta napada. 

 

To pljuvanje je prvi počeo Vladimir Gajić, jedan od potpredsednika NS-a, i to već dan posle izbora i dan danas nastavlja to da radi.  

 

Dan, dva kasnije  njemu se pridružio Vuk Jeremić, a za njim i većina funkcionera i članova NS-a, sem Siniše Kovačevića i Sande Rašković Ivić koji jesu podržali predsednika svoje stranke, ali nijednom nisu direktno-sami učestvovali u "verbalnom šamaranju "  D Đilasa i ostalih iz SSP-a.

Nije bitno ko je prvi poceo. Pogledaj prvo Djilasovo gostovanje (mislim kod Natase Miljkovic) i vidi kako prica o svima.

Glasala bih za bilo koju njegovu listu ako se sutra ugasi Moramo, nije problem. Kao sto ce verovatno i vecina ponovo glasati kad se sve ovo zaboravi. Da je probao da skuplja poene, jeste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2022 at 6:11 AM, Div said:

Mnogo bi mi ličilo na parole koje su ispaljivanje prilikom rušenja Tadića, samo da se sruši diktator, da narod vidi da može da bira, dalje sve ide samo, po automatizmu, gore ne može da bude. Vidimo da je automat negde omanuo, da može gore.

 

On 6/30/2022 at 7:47 PM, tomas.hokenberi said:

Šta uopšte birači vide kao sliku "idealnog opozicionara"?  U kom pravcu i smeru treba da krene Srbija posle pobede te opozicije?

 

On 7/1/2022 at 6:13 AM, Div said:

I koje ciljeve bi zastupala takva koalicija, sa kakvim programom, sa kojim ljudima?

 

Citiracu ova tri posta jer se u njima postavlja isto pitanje i odgovoricu na to pitanje kontrapitanjem:

 

Da li se slazemo da ovaj rezim nije demokratski (najkraca moguca ocena) i da su vazna ideoloska stremljenja stranaka koje su (makar formalno) protiv ove vlasti?

 

Na prvi pogled, odgovori na ova pitanja su laki - Da i Da.

 

Problem je sto ne mogu oba odgovara da budu potvrdna jer tako dolazimo do kontradikcije - ako je rezim nelegitiman, ako je pod ovakvom vlascu nemoguce izloziti svoj program na normalan nacin, ako se sve kritike ucutkuju, a kriticari gadjaju svim i svacim, ako su svi mediji upregnuti da nam namecu jednu osobu kao nekakvog naseg drugog oca i spasioca, ako je sve to tacno, onda ne moze da bude govora o vaznosti programa i ideoloskih stremljenja stranaka koje su protiv rezima. Sa druge strane, ako je drugi odgovor potvrdan, onda nestaje bitnost prvog pitanja i tada se na njega odgovara samo zato iz inercije, jer niko ne zeli da bude vidjen kao neko ko ima simpatija prema rezimu.

 

Jednostavno, Djilas uporno pokusava da ugura kocku u krug i to mu ne uspeva jer nije moguce istovremeno pomiriti tezu o uzurpaciji vlasti od strane jedne licnosti i klike oko njega koja se enormno bogati i tezu o vaznosti programskih nacela. Da, ako cemo da posmatramo sve filozofski i zamislimo da je SNS neki malo vise ogavan DSS, onda je takva stranka svakako bliza nekom NBGD, DS, SSP ili PSG od Dveri, DSS, DJB ili cak NS. Problem je sto se istovremeno i dalje drzimo ideje da je SNS diktatorski rezim koji ne zeli da pregovara ni o cemu (osim o zelji drugih politicara da se pridruze poklicu "Vucic je car" kao "Imhotep" u filmu "Mumija"). Sto znaci da smo dosli do kontradikcije.

 

Nisu ovde bitni klovnovi tipa Jovanovic (mislim na ovog iz DSS/Metla/NADA), Obradovic, Milica DJ. - S., Radulovic, Zika, Pera ili Jeremic, jasno je da su u pitanju likovi koji bi se rado prodali za parce vlasti, bitno je da bez sinergije i zajednickog glasanja ljudi koji misle da se Vucic igra sa duhom nacionalizma (sa cime se ne treba igrati) i ljudi koji su besni jer je Vucic izdao ideologiju srpskog nacionalizma (a realno gledano, jeste, izdao je da bi mogao da nas jase dok mu ne dosadi) nema smene SNS-SPS sistema i Vucica licno. Tako da, najidealnija moguca varijanta jeste nastup samo dve kolone, neka se jedna zove Nova Demokratska Stranka, a druga Srpski Nacionalni Preporod, neka lepo samo napadaju SNS svako sa svoje strane, neka oroce vlast na godinu dana da se naprednjacko zlo osteti i onda mozemo da se prebrojavamo ko je za istok, ko za zapad, ko za vise, a ko za manje subvencija, ko je za vece, a ko za manje poreze, ko je za populizam, a ko za liberalizam, da ne nabrajam dalje.

Edited by goldberg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

Da li se slazemo da ovaj rezim nije demokratski (najkraca moguca ocena) i da su vazna ideoloska stremljenja stranaka koje su (makar formalno) protiv ove vlasti?

 

Na prvi pogled, odgovori na ova pitanja su laki - Da i Da.

 

Ja nisam protiv udruživana opozicije i u jednu kolonu sa samo jednim ciljem, rušenje trenutne vlasti, ali pričam o realnom stanju, nespremnosti opozicije da postigne minimum dogovora za tako nešto i da i ono malo što se dogovori i ispoštuje. Dobro, ne mogu u jednu kolonu, previše se razlikuju ideološki, ne mogu u dve, nepomirljive sujete, organizuju se u 6-7 kolona, koalicija i počnu da pucaju još tokom predizborne kampanje. 

Komentarišemo sastanak Đilasa sa Vučićem, OK, nije trebao da ide na svoju ruku, ali šta se promenilo u odnosu na dan pre satanka, već je pukao dogovor između Đilasa i Jeremića, Već je bilo glasova ko sa kom neće ni po koju cenu, posle sastanka imamo još jednu nepremostivu podelu, Neko nikako neće sa Đilasom, neko bi i mogao, ali da Đilas prihvati njegov program, neke stranke su pokušale da se još jednom okupe, postignu kakav-takav dogovor, većina nije ni došla na dogovor, drži se svojih principa, neće sa izdajnicima, hoće na dogovor samo ako dođu svi, hoću dogovor pod uslovom da se usvoji moj predlog, e jebi ga.

Više glasača u Beogradu nije glasalo za SNS i SPS nego što jeste, nekih 70.000, ali to nije pretočeno u broj odbornika u skupštini, stranke koje nemaju podršku ni od 3% birača su uporne da odlučuju o potezima opozicije, a kad izbori prođu, ne pređu cenzus, kriv im je neko drugi, makar to bio i Đilas. Pa, dobro, sledeći put neka se organizuju u antiđilasovsku koaliciju, u koliko kolona misle da je optimalno da pobede i Vučića i Đilasa i najvećeg protivnika, sebe.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da l' ćemo opet i još o Đilasu?

 

Čovek uz'o glasova kol'ko je uzeo.

 

Ako se "skloni", ja ne vidim kako će to direktno da poveća broj glasova... za koga?

 

Kao, skloni se Đilas, pa onda gadljivi na njega 'oće da glasaju za nekog, a ovi što su glasali za DĐa i oni će da glasaju za tog nekog: ja mislim da to ne ide tako.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/30/2022 at 12:47 PM, tomas.hokenberi said:

Ja ne razumem tu logiku da je rešenje problema opozicije "da se skloni ovaj ili onaj". Ko su ti koji će dovesti do pobede opozicije "ako se sklone Đilas i mnogi drugi"? Kako ih Đ&Co sputavaju u tome? Kakve ideološke pozicije ti treba da zastupaju? Šta oni treba da ponude biračima? Zašto se već nisu pojavili, a ako jesu zašto nisu privukli birače? 

Šta uopšte birači vide kao sliku "idealnog opozicionara"?  U kom pravcu i smeru treba da krene Srbija posle pobede te opozicije?

I pored toga sto se situacija danas razlikuje od 90tih, napravicu paralelu, iz prostog razloga jer je na vlasti ista ekipa iz 90tih, samo pod drugim imenom. Devedesetih opozicija nije mogla da se ujedini dokle god SPO nije presao u poziciju, a razlog je bio sukob na relaciji Djindjic- Draskovic oko toga ko ce biti vodja ujedinjene opozicije. Djilas je sebe proglasio za vodju, izleteo je sa kandidatom za predsednicke izbore, na isti nacin je isao i na pregovore, o kojima su koalicioni partneri mogli da se informisu iz medija. 

Da bi se ova sadasnja vlast uklonila, potrebna je mnogo sira koalicije nego sto je SZS, a takva koalicija nece biti moguca sa Djilasom. Kada je 2000te odrzan onaj cuveni skup u Budimpesti, Djindjicu je bukvalno  receno da je uslov za pobedu opozicije njegovo povlacenje u zavetrinu i prepustanje ostalima da vode kampanju. On je bio pametan da to prihvati, a rezultat je poznat.

Danas sigurno nece biti nove Budimpeste ili bilo kakve pomoci tog tipa, vec ce sadasnja opozicija morati da nadje nacin da se ujedini bez obzira na ideoloske suprotnosti, a likovi kao sto su Djilas, Tadic i ostali iz perioda DOS-a , jednostavno ne omogucavaju taj ujedinjen front.

Juce sam gledao Novi dan i bilo je vise nego smesno videti kako opozicija pokusava da kritijuje  gradsku vlast zbog nekompetentnosti kadrova , a u njoj  ljudi koje je ranije Djilas postavljao na funkcije. DS je poslao sirotog poletarca koji se jos dobro i snasao, ali je cela situacija bila smesna cak i voditeljki.

Eto, zato je potrebno da se ljudi koji su ranije bili u vlasti sklone, a ako me pitas ko si ti novi, na to nemam odgovor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, goldberg said:

Citiracu ova tri posta jer se u njima postavlja isto pitanje i odgovoricu na to pitanje kontrapitanjem:

 

Da li se slazemo da ovaj rezim nije demokratski (najkraca moguca ocena) i da su vazna ideoloska stremljenja stranaka koje su (makar formalno) protiv ove vlasti?

 

Na prvi pogled, odgovori na ova pitanja su laki - Da i Da.

 

Problem je sto ne mogu oba odgovara da budu potvrdna jer tako dolazimo do kontradikcije - ako je rezim nelegitiman, ako je pod ovakvom vlascu nemoguce izloziti svoj program na normalan nacin, ako se sve kritike ucutkuju, a kriticari gadjaju svim i svacim, ako su svi mediji upregnuti da nam namecu jednu osobu kao nekakvog naseg drugog oca i spasioca, ako je sve to tacno, onda ne moze da bude govora o vaznosti programa i ideoloskih stremljenja stranaka koje su protiv rezima. Sa druge strane, ako je drugi odgovor potvrdan, onda nestaje bitnost prvog pitanja i tada se na njega odgovara samo zato iz inercije, jer niko ne zeli da bude vidjen kao neko ko ima simpatija prema rezimu.

Izvini, ali ovo gore napisano nema veze sa logikom. Naravno da mogu da na oba pitanja da budu odgovori DA.  I naravno da nema nikakve kontradikcije.  To sto je režim AV, nedemokratski i neligitiman, ne isključuje važnost ideologije koju zastupa opozicija.

Jednom smo već probali sa DOS koji je skupio sve moguće političke opcije, i šta smo dobili? Je***og Vojislava Koštunicu. U retrospektivi, mislim da bi za Srbiju bilo bolje da je SM ostao još koju godinu na vlasti sa SRS i da je doveo Srbiju do još dubljeg dna, onda bi možda imali "Rumunski scenario" i reset sistema. 

 

Drugo, meni licno hipoteticka vlada koja bi ukljucivala likove poput Milosa Jovanovica, Boška Obradovića i slične nije ništa legitimnija od vlade AV. Vodila bi nas u istu propast, možda i brže. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Drugo, meni licno hipoteticka vlada koja bi ukljucivala likove poput Milosa Jovanovica, Boška Obradovića i slične nije ništa legitimnija od vlade AV. Vodila bi nas u istu propast, možda i brže. 

Bez njih ovaj ne moze da se skine, iz prostog razloga sto je biracko telo takvo da jedino slicni  likovi mogu da mu uzmu deo glasaca. Iz istog razloga je Kostunica pobedio Milosevica, a bio je po mnogim pitanjim i ekstremniji od njega. Zato sam ja odavno izgubio nadu da ce odlaskom ove vlasti doci neka mnogo bolja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Bez njih ovaj ne moze da se skine, iz prostog razloga sto je biracko telo takvo da jedino slicni  likovi mogu da mu uzmu deo glasaca. Iz istog razloga je Kostunica pobedio Milosevica, a bio je po mnogim pitanjim i ekstremniji od njega. Zato sam ja odavno izgubio nadu da ce odlaskom ove vlasti doci neka mnogo bolja.

Koja je onda svrha skidanja AV-a ako će ga zameniti isti ili možda čak i gori?

Promena vlasti nije sama sebi cilj. Promena vlasti treba da dovede pozitivnih promena u društvu, a ako to nije moguće onda je Srbija osuđena na neumitnu prooast.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Koja je onda svrha skidanja AV-a ako će ga zameniti isti ili možda čak i gori?

Promena vlasti nije sama sebi cilj. Promena vlasti treba da dovede pozitivnih promena u društvu, a ako to nije moguće onda je Srbija osuđena na neumitnu prooast.

Bojim se da je to maksimum u ovom trenutku. To da se vlast redovno smenjuje na izborima, ma koliko trula bila, da vise nema vodje koji bi se brinuo o putevima, kanalizaciji i spoljnoj politici, to bi bio ogroman korak za stanje u kojem se Srbija nalazi danas. Ocekivati da neko progresivan bude izabran u zemlji u kojoj je najpopularniji politicar Putin, jednostavno nije realno. Jbg. 30 godina gledanja Pinka daje rezultate.

Link to comment
Share on other sites

  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...