Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

Evo rekao vučić da su studenti (i sportisti) u pravu. Još da to kaže i skupština, i nema protesta u subotu, reko Savo... 

 

Zna vrlo lepo vučić koje bitke mu je bolje da izgubi... iako i ovo pokušava da skine sa sebe...

 

Ako nas je samo ovo tištilo, i ne izađemo na ulicu zbog 1001. druge stvari... Onda ok...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mare80 said:

Pa vidiš li koliko se ugojio ... 😄

Pa jel` zlatno doba ili nije?
Elem ovu posebnu slabost treba koristiti, nanjušio sam kad je onako brzo reterirao kad smo par noći šerpovali, pa ostavio Kona & co na cedilu oko prvomajskih praznika onako baš bahato, sad je očigledno da ga najmanji pritisak izmesti iz zone komfora.

Svašta može da se uradi kad je ovako očigledno, za početak.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Diogen Nisam je defetista ni blizu, ali sam poprilicno realan.

Nego sa cisto ekoloskog aspekta, nevezano za politiku, zasto je Rio Tinto prioritet?

Na telefonu sam, mrsko mi da guglam, ali se dobro secam da je Kostolac B, da li ove ili prosle godine, proglasen najvecim zagadjivacem SO2 na Balkanu. I tako je vec odavno. 
Smederevo takodje ima neki nenormalan broj dana godisnje kada je vazduh pet-sest puta gori od dozvoljenog.

Znaci cisto ekoloski, zar ovo nisu goruci prioriteti?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

vučić je odigrao taktički dobar potez, prihvatio zahteve sa protesta, Izmene zakona o referendumu i vraćanje zakona o eksproprijaciji, obećava puteve i mostove po Jadru, dovodi u pitanje smisao protesta. Sava je i  inače najavio za subotu proslavu pobede, što mi ne zvuči baš razumno, protesti ne treba da spuštaju intenzitet, treba da postave zahtev da se obustave svi postupci po prijavama protiv učesnika protesta i da se ne pokreću novi.

I ovo će Vučić pokušati da okrene u svoju korist, naglasio je da niko nije otišao da razgovara sa ljudima u Nedeljice, sve mora on, istakao je i da je on jedini funkcioner sa punim legitimitetom, izabran imenom i prezimenom, poruka ostalima u SNS da su tu gde jesu zahvaljujući njemu a ne izborima.

Ha, ha, ha. Kritikuje ministre što se mešaju u sve i što im nije posao.

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da ispitivanja javnog mnjenja govore Šizoju da mora da popusti.

 

Ameri zategli.

 

Nema je više Angela.

 

-----

 

Ja nekako sve mislim da smo zadnjih 5 dana gledali cenkanje uživo koje se završilo time da je Savo Manojlović omogućio predsedniku da se izvuče prihvatanjem oba uslova protesta, s tim da nema više zahteva od Kreni promeni + Savo neće da bude na izborima u aprilu (vrlo mi je bilo smešno da su Savu svi pitali da li će se kandidovati, i opozicija i pozicija).

 

Videćemo da li je sve odloženo za vreme posle izbora.

 

Videćemo šta će duradi Rio Tinto (sa godišnjim prihodom skoro ko Srbija), nisu male pare u igri.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

 

vučić je odigrao taktički dobar potez, prihvatio zahteve sa protesta, Izmene zakona o referendumu i vraćanje zakona o eksproprijaciji, obećava puteve i mostove po Jadru, dovodi u pitanje smisao protesta. Sava je i  inače najavio za subotu proslavu pobede, što mi ne zvuči baš razumno, protesti ne treba da spuštaju intenzitet, treba da postave zahtev da se obustave svi postupci po prijavama protiv učesnika protesta i da se ne pokreću novi.

I ovo će Vučić pokušati da okrene u svoju korist, naglasio je da niko nije otišao da razgovara sa ljudima u Nedeljice, sve mora on, istakao je i da je on jedini funkcioner sa punim legitimitetom, izabran imenom i prezimenom, poruka ostalima u SNS da su tu gde jesu zahvaljujući njemu a ne izborima.

 

 

To je uvek pitanje kad se ide sa zahtevima - a sta kad se ispune? Ionako nije realno promeniti vlast na ulici, nego animirati ljude da zaokruze broj u aprilu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
1 hour ago, Issey said:

 

Pa reče Savo da će biti neko slavlje...

Lika ni ne znam, pratio sam iskreno samo Ekoloski ustanak, Cuta mi izgleda kao kvalitetna budala po meri i kurcevit u pravoj meri za vreme u kome zivimo.

 

Sta hoce ovaj Savo, ne znam. Pa ovo je najlaksi nacin da se razbiju protesti, neka kao dva zahteva se posalju, ovi ispune i kao to je to. Mozda je to i dogovor od pocetka.

 

Posto je sve bilo idealno pre. Eksproprijacija i referendum, sve ostalo je super. I Rio Tinto malo da se promeni i ne bude bas toliki ubica zivotne okoline, nek malo iskulira. 

 

Moj zahtev je da sidje sa vlasti.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam zašto se digla halabuka zbog najave "Kreni promeni" da će prekinuti blokade ukoliko zahtevi protesta budu ispunjeni ....

Uspeli su,naterali su vlast na povlačenje,napravili pokaznu vežbu kako se suprotstaviti SNS ...

Imam utisak blagog razočarenja odredjenih opozicionih aktivista zbog odbijanja "Kreni promeni" da vodi njihove borbe ...

Uostalom opozicija je slobodna da nastavi i da pozove gradjane na dalje proteste oko nekih novih zahteva, pa nisu valjda nesposobniji od jedne skoro pa nepoznate gradjanske inicijative ... 😉

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mare80 said:

Ja ne znam zašto se digla halabuka zbog najave "Kreni promeni" da će prekinuti blokade ukoliko zahtevi protesta budu ispunjeni ....

Uspeli su,naterali su vlast na povlačenje,napravili pokaznu vežbu kako se suprotstaviti SNS ...

Imam utisak blagog razočarenja odredjenih opozicionih aktivista zbog odbijanja "Kreni promeni" da vodi njihove borbe ...

Uostalom opozicija je slobodna da nastavi i da pozove gradjane na dalje proteste oko nekih novih zahteva, pa nisu valjda nesposobniji od jedne skoro pa nepoznate gradjanske inicijative ... 😉

Pa nek prekidaju oni, njih sest i po iz organizacije. Niko zbog njih nije izlazio na ulice niti su oni samostalno organizovali blokade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najveci problem je diletantski pristup bitnim pitanjima zitelja u ovoj nesrecnoj zemlji: sta nam je raditi i kakvu zemlju ostavljamo onima posle nas.

Nije samo Rio Tinto i Jadar problem tu - problem je i iskopavanje zlata u istocnoj Srbiji koje planira ona kanadska kompanija gde postoji mogucnost da se Mlava zagadi Cijanidom, koji se koristi u tom procesu.

Ili iskopvanje uljanih skriljaca oko Aleksinca i defrakcija nafte iz njih.:krstipd4:

Rudna renta je smejurija u odnosu na ono sto ce te firme zaraditi, ali steta po okolinu je nemerljiva i potrebne su hiljade godina da  se to sanira.

Imamo li toliko?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stray_cat said:

 

Ne znam koliko si pratio, pozvao - čitaj naredio predsednik Šizoje opštini Loznica da poništi/obriše rudnik iz prostornog plana.

Naravno da nisam pratio, ali poenta je da se ne odustane do ispunjenja konacnog cilja.

 

"Jedan od organizatora protesta iz Ekološkog ustanka Đorđe Miketić kaže da su povlačenjem Zakona o eksproprijaciji iz procedure i predlogom Skupštini da se izmeni i dopuni Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi, ispunjena dva ključna zahteva na kojima su aktivisti insistirali, "ali ovo je daleko od toga da Rio Tinto neće nastaviti da vršlja po Srbiji". On, na pitanje da li će se ove subote nastaviti sa protestima, kaže "mi i ove subote imamo već dogovoren protest na 50 lokacija, ljudima je dozlogrdio strah, neko protestuje zbog Rio Tinta, u Zrenjaninu protestuju zbog Linglonga, u Boru zbog Ziđina... Nama je fokus Rio Tinto, ali on neće da ode samim povlačenjem dva zakona".

 

„Mnogo je ljudi, mnogo je zahteva, svakako su ispunjena dva ključna zahteva na kojima smo insistirali, ono što je dobro je da je (predsednik Srbije Aleksandar) Vučić u defanzivi. Jedino što razume je masovnost, masovnost ljudi na ulicama, zbog toga je pala vlast u Loznici i boji se da se to ne desi i njemu, i zbog toga on povlači ove zakone, ali ovo je daleko od toga da Rio Tinto neće nastaviti da vršlja po Srbiji. Mi imamo, pored zakona o eksproprijaciji i referendumu, lokacijske uslove izdate za Rio Tinto pre sedam dana, imamo radno telo kojim predsedava (ministarka energetike i rudarstva Zorana) Mihajlović, imamo prostorni plan u Skupštini opštini Loznica. Samim povlačenjem ovih zakona neće stati Rio Tinto u Srbiji, on nastavlja da radi posao na terenu“, kaže Miketić u Danu uživo na TV N1.

 

Na pitanje kako tumači izjavu predstavnika pokreta Kreni-promeni Sava Manojlovića, koorganizatora protesta, koji je posle odluke vlade o pomenutim zakonima proglasio pobedu građanskih protesta, Miketić kaže: „Samo neka on slavi“.

„Ljudi su tu jer je neki bager hteo da nas pogazi i zgnječi na mostu u Šapcu… Nije ovo samo pitanje dva mala zakona. Jeste, super, pobeda, ali delimična“, ističe Miketić.

A na to kako tumači Vučićeve pozive aktivistima na dijalog, on kaže da je „osnovno pitanje da li verujemo Vučiću na reč“.

„Ja mu ne verujem, on poziva na dijalog sada kada smo blokirali ulice, što nije ranije. Vlast u Loznici je pala zbog Rio Tinta, on se uplašio da se to ne desi i njemu, zato odugovlači“, smatra Miketić.

On ponavlja da je Zakon o eksproprijaciji usvojen da bi išao na ruku Rio Tintu, koji je kako kaže uspeo da kupi 150 hektara ili jednu trećinu potrebne zemlje u Nedeljicama i okolini.

„Tamo je kao ratno stanje, kao da se juče desila oluja, prolaze neki crni džipovi, pritiskaju ih… To će da se nastavi, možda se malo pritaji do izbora, ali šta ćemo posle“, pita Miketić.

Ekološki ustanak je ranije danas saopštio da će, ukoliko Skupština Loznice ne donese odluku o brisanju projekta Jadar iz prostornog plana, pozvati građane na „blokade puteva do ispunjenja konačnog cilja, a to je proterivanje Rio Tinta iz Srbije“, sa čim se slaže i Miketić."

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...