Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

[mention=50]Milenko Puzigaca[/mention] Ne žive u Srbiji  samo članovi, simpatizeri, glasači  sps-a i  sns-a.  Žive i drugi ljudi.    
Ne bih da ti rušim sneška ali ti drugi ljudi, toga nema ni milion. Pogledaš samo statistiku izbora od 1990. i sve ti bude jasno.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Doc Holiday said:

 

ima toga da sama kazna utice...  Znam bezbroj slucaja na Horgosu da nakon prelaska granice nasi isprazne pepeljaru na parkingu- dole...  kad ga pitas zato to nije uradio preko- kaze tamo ne sme...

 

 Ne mozes nesto uterati u narod preko noci ako toga nije bilo 100 godina unazad- ili takoreci nikad.. Ali stroge kazne + edukacija za mlade narastaje bi dala rezultate.....   Matorac ce isprazniti pepeljaru nakon ulaza u Srbiju ali dete rodjeno i/ili skolovano u Nemackoj i Austriji  to nece uraditi...

 

   I nemojte da govorite da je to nasledje komunizma  jer nije...  Odlazio sam u Madjarsku i u vreme pre pada komunizma- papirica nije bilo , kidanje  lala iz ulicnih bastica nije bilo...  Toga nije bilo ni u Sloveniji...

 

Dao si odličan primer koliko su neki stoka. Jeste da ne pušim u automobilu, ali ukoliko imam otpatke, bacam ih tamo gde je to predviđeno - u kantu ili kontejner. Iskreno me baš briga kolike su kazne za to u Srbiji, Mađarskoj, Argentini, Norveškoj, Burkini Faso ili Australiji jer sam naučio da otpatke bacam u kantu i da se ne ponašam kao stoka. Ako su oni tolika stoka da istresu pepeljaru nasred parkinga, treba im naplatiti debelo.

Link to comment
Share on other sites

 
Nisam odgovorio na njegov post koji je vrlo detaljan vise iz postovanja onoga sto je nize napisao. Ali kada vec potezes to... zavisi kako hoces da citas ceo proces ekstrakcije litijuma. Jedan nacin je da se na tom jalovistu moze podici farma lala, lavande i organskog paradajza jer, jelte, to je green rudarstvo? A koje su lose strane tog rudnika? Ovo je jedan prilicno nezavisan clanak:
https://www.pakt.org.rs/sr/2016-05-18-09-48-28/205-jadarit
 
imas na kraju recenicu: 
Lokalna zajednica mora biti aktivnije uključena u svakoj fazi ovog veoma velikog rudarskog projekta, kako bi se na vreme vodilo računa o njenim interesima, zaštiti životne sredine i koristi koju bi ovakav projekat doneo lokalnoj zajednici u odnosu na sve potencijalne opasnosti koje sa sobom nosi ovakva vrsta eksploatacije.
Rio Tinto to jednostavno ne radi, pokazi mi jedan jedini clanak, press release, konferenciju, ma BILO STA gde se objasnjava nesto vise od "da ce se voditi o zastiti sredine po najvisim standardima"? Sta to zapravo znaci? Koji su to nizi i visi standardi? Sta ti ljudi tamo mogu da ocekuju? A pa da... evo sta mogu:
https://birn.rs/posledice-istrazivanja-rio-tinta-bor-iz-podzemnih-voda-osusio-detelinu/
Ovo nije podizanje trznog centra dole niz ulicu ovo treba da raskopa i potencijalno upropasti ceo jedan deo Srbije. Sto se mene tice, AV i sve oko njega je sporedna tema, mislim da svi znamo sta mozemo od njih da ocekujemo. Ali problem je sto firma koja treba da raskopa pola srbije isto tako nije transparentna. Oko ovako necega vaznog se ne mogu donositi odluke na poluinformacijama i zamajavanjem. 
 
Niko da pomene primer Ceske koja ima vise litijuma od nas, pa eto, blesavi resili da ga ne vade, kazu steti okolini... To je opredeljenje u kakvoj zemlji hoces da zivis: da li ces da budes sirovinska baza za EU i rezervna varijanta u njihovim buducim nadgornjavanjima sa Kinom i Rusijom ili hoces da zivis u zemlji gde mozes da barem dises koliko toliko. I velis ljudi bacaju djubre po ulici, pa ajde da im ubijemo sve zivo u rekama, sta ce im?
 
 
Ovo je razvojna šansa žalbu Srbiju. Da budemo nešto kao Švajcarska samo da čuvamo neke druge stvari. Taman kad ta zemlja ne bude ni za šta, tu neće ni da živi niko i moći će lepo da se na tim lokacijama skladišti nukelarni otpad koji gomila nacija već ne zna gde će da ga turi. Eto, rešeno, dobili ljudi pare za njive i kuće, država uzme 3% rudne rente i još za čuvanje otpada iz nuklearki.... Iha, ima da se oparimo...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

noice. 

 

https://www.danas.rs/kultura/glumci-iz-neciste-krvi-pozvali-ljude-na-proteste-u-jutarnjem-programu-rts/

 

voditeljka ih je pitala gde jos mozemo da vas gledamo osim subote u 20h na rtsu 

 

 

 

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/401/film-i-tv/4618827/necista-krv-nedim-nezirovic-marko-grabez.html

 

Na RTS sajtu i dalje stoji kompletan intervju, sa sve ovim delom iz tvita na kraju, a i u propratnom tekstu na sajtu piše

 

Quote

Грабеж и Незировић су позвали гледаоце да у суботу увече погледају нову епизоду "Нечисте крви" и најавили да ће раније током дана као грађани учествовати на еколошким  протестима у Београду.

 

 

Izgleda se RTS urednici sa makazama još nisu vratili iz kafane :smiley2:

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

@Diogen

neko se pitao ovde koliko cemo zaraditi godisnje od tog rudnika


Ja sam se pitao (u sebi, nisam ovde na forumu) i malopre baš računao. Na osnovu njihove (RT) brošure u kojoj piše da ce godišnje proizvoditi 58000t litijum karobanata, 160000t borne kiseline i 225000t natrijum sulfate, a po trenutnim cenama na svetskom tržištu, Srbija bi na osnovu rudne rente od 3% (toliko uzimamo Rusima za naftu i gas) inkasirala godišnje u budžet oko 50.000.000 dolara. 50 miliona dolara. Pod uslovom danrudna renta bude na tom nivou.
Ako bude 10% (važi) to bi prešlo. 150 miliona dolara godišnje.
To je 0.4% do 1.2% budžetskih prihoda republike srbije za 2021. godinu.
Realno, smešna stavka naspram potencijalnog gubitka u ekološkom smislu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Dao si odličan primer koliko su neki stoka. Jeste da ne pušim u automobilu, ali ukoliko imam otpatke, bacam ih tamo gde je to predviđeno - u kantu ili kontejner. Iskreno me baš briga kolike su kazne za to u Srbiji, Mađarskoj, Argentini, Norveškoj, Burkini Faso ili Australiji jer sam naučio da otpatke bacam u kantu i da se ne ponašam kao stoka. Ako su oni tolika stoka da istresu pepeljaru nasred parkinga, treba im naplatiti debelo.

 

  Primer sa pepeljarom sam naveo za starije gasterbajtere- ne sve ...   Njihova deca koja su odrasla u Nemackoj , Austriji...  to vec ne rade..

 

  Sad ces mozda da me nazoves sovinistom , prozivacem ( cekam vise @Perkos2 😂 ) itd...  Ali reci cu da tog bacanja od Srbije nije bilo ni u Subotici pre dolaska izbeglica..  bilo je ali ni blizu kolko npr u Beogradu, mom Pancevu itd... Dolaskom izbeglica se to promenilo na gore ali vec sam rekao i to da sam poceo da primecujem promene u pozitivnom smislu i kod tih izbeglica..  Stvar je do mentaliteta naroda..  I btw...  Nije to u Subotici bilo samo do Madjara- oni ni pre 90ih nisu cinili vecinu.. mozda 1/3  -  ostali su bili Srbi, Hrvati , Bunjevci itd...

 

  Ali...  kao sto sam rekao Subotica je za Srbiju oduvek bila kao Slovenija za SFRJ...

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Doc Holiday said:

 

  Primer sa pepeljarom sam naveo za starije gasterbajtere- ne sve ...   Njihova deca koja su odrasla u Nemackoj , Austriji...  to vec ne rade..

 

  Sad ces mozda da me nazoves sovinistom , prozivacem ( cekam vise @Perkos2 😂 ) itd...  Ali reci cu da tog bacanja od Srbije nije bilo ni u Subotici pre dolaska izbeglica..  bilo je ali ni blizu kolko npr u Beogradu, mom Pancevu itd... Dolaskom izbeglica se to promenilo na gore ali vec sam rekao i to da sam poceo da primecujem promene u pozitivnom smislu i kod tih izbeglica..  Stvar je do mentaliteta naroda..  I btw...  Nije to u Subotici bilo samo do Madjara- oni ni pre 90ih nisu cinili vecinu.. mozda 1/3  -  ostali su bili Srbi, Hrvati , Bunjevci itd...

 

  Ali...  kao sto sam rekao Subotica je za Srbiju oduvek bila kao Slovenija za SFRJ...

 

 

Pa ono jes, ni ovi iz Rio Tinta nisu došli dok nisu došle izbeglice.

Zašto se to krije?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

@Diogen

 


Ja sam se pitao (u sebi, nisam ovde na forumu) i malopre baš računao. Na osnovu njihove (RT) brošure u kojoj piše da ce godišnje proizvoditi 58000t litijum karobanata, 160000t borne kiseline i 225000t natrijum sulfate, a po trenutnim cenama na svetskom tržištu, Srbija bi na osnovu rudne rente od 3% (toliko uzimamo Rusima za naftu i gas) inkasirala godišnje u budžet oko 50.000.000 dolara. 50 miliona dolara. Pod uslovom danrudna renta bude na tom nivou.
Ako bude 10% (važi) to bi prešlo. 150 miliona dolara godišnje.
To je 0.4% do 1.2% budžetskih prihoda republike srbije za 2021. godinu.
Realno, smešna stavka naspram potencijalnog gubitka u ekološkom smislu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

 

Gubitak u ekoloskom smislu ali i direktan gubitak poljoprivredne proizvodnje na tom prostoru i umanjenje poljopr. proizvodnje u granicnim regionima zbog nemogucnosti navodnjavanja,,zagadjenja zemljista i slicno. 

Ovo je klanje vola za 2 kila mesa. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

@Diogen

 


Ja sam se pitao (u sebi, nisam ovde na forumu) i malopre baš računao. Na osnovu njihove (RT) brošure u kojoj piše da ce godišnje proizvoditi 58000t litijum karobanata, 160000t borne kiseline i 225000t natrijum sulfate, a po trenutnim cenama na svetskom tržištu, Srbija bi na osnovu rudne rente od 3% (toliko uzimamo Rusima za naftu i gas) inkasirala godišnje u budžet oko 50.000.000 dolara. 50 miliona dolara. Pod uslovom danrudna renta bude na tom nivou.
Ako bude 10% (važi) to bi prešlo. 150 miliona dolara godišnje.
To je 0.4% do 1.2% budžetskih prihoda republike srbije za 2021. godinu.
Realno, smešna stavka naspram potencijalnog gubitka u ekološkom smislu.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

 

Pitao sam se slicnu stvar.... Ono sto je cupavo je da rudna renta se dobija od dobiti preduzeca, ne od prihoda. Dakle u svakoj varijanti je to kikiriki. Ono sto bi moglo da se dobije je taj neki lanac vrednosti sa fabrikom baterija koje bi se posle koristile u Fiatu (recimo). Pa onda da se izdvaja u neki fond koji ce se koristiti za ekolosko osvescivanje naroda, pa da se doteraju univerziteti u tu Loznicu, itd, itd...

 

Ali kada u to fantaziranje dodas s kim imamo posla (Rio Tinto i Vucic) i to koja je steta KADA (ne AKO) nesto krene po zlu - nema para koje to mogu da isprate. Ta zemlja kada se jednom zagovna, ostace takva doveka. I na kraju u stvarnom zivotu, sta dobijamo? Unistenu okolinu, bogatog Vucica i njegovu gamad i trzni centar u Loznici. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Devil In My Pants said:

Ne znam ko ti je elita, i cemu takav naziv. Obrazovani i posteni ljudi trebaju da vuku ovu zemlju napred.

 

 

Ne znam o cemu pricas uopste, meni ne smetaju pametni vec glupi...mogu da se ne slazem sa njima,ali bar znam imaju neki rezon, glupi ne znaju ni sta je to...

Meni ne smetaju ni pametni, ni glupi. Nema ko da vodi ovu drzavu, da ima vec bi se pojavio. Ako je neko obrazovan ne znaci da ima sposobnost da vodi drzavu. 

Pisem o eliti, glasanju i onima koji treba tj kao zele promene, i smenu ove vlasti. To se ne radi uz bele listice. najgluplja ideja koju je mogla smislit obrazovana Srbija. 

16 hours ago, Devil In My Pants said:

Ne znam ko ti je elita, i cemu takav naziv. Obrazovani i posteni ljudi trebaju da vuku ovu zemlju napred.

 

 

Ne znam o cemu pricas uopste, meni ne smetaju pametni vec glupi...mogu da se ne slazem sa njima,ali bar znam imaju neki rezon, glupi ne znaju ni sta je to...

Meni ne smetaju ni pametni, ni glupi. Nema ko da vodi ovu drzavu, da ima vec bi se pojavio. Ako je neko obrazovan ne znaci da ima sposobnost da vodi drzavu. 

Pisem o eliti, glasanju i onima koji treba tj kao zele promene, i smenu ove vlasti. To se ne radi uz bele listice. najgluplja ideja koju je mogla smislit obrazovana Srbija. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Clash said:

Pa ono jes, ni ovi iz Rio Tinta nisu došli dok nisu došle izbeglice.

Zašto se to krije?

 

Ovo sto sam naveo jeste istina.. Svako ko odlazi i odlazio i ranije u Suboticu i taj kraj zna o cemu govorim.

 

no ako cemo da se zezamo na tu temu, pa i Vucic je "s onu stranu Drine" 😄

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Diogen said:

 

Ante scriptum

 

Pratim ovaj forum jos iz vremena kad je boravio na rahmetli b92 jer je retko mesto u nasem medijskom prostoru gde se razmislja i pise drugacije. I pored mnogo prilika, sto sportske sto opste drustvene tematike, zbog kojih sam hteo, nisam se do sada aktivno ukljucio. Ova tema mi je, iz nekih privatnih razloga sa jedne strane i jake ekoloske svesti sa druge strane (pomaze i to sto godinama zivim u inostranstvu) jednostavno "prevazna" da samo citam i ne iznesem ne samo neko licno misljenje (manje bitno u prici) nego neko cinjenicno stanje utoliko pre sto sam indirektno upoznat sa nekim stvarima oko te firme. I tako dolazimo do ovog quotea gore, koji me je inspirisao da se ukljucim na temu i forum uopste.

 

Pre svega disclaimer i poruka forumasu Milenku da ne zameri i da nije licno, vec je to sto je kvotovano samo dalo neki slagvort meni i nije mi namera da polemisem i potiskujem bilo ciji licni stav. Sloboda misljenja je upravo ono zbog cega pratim ovaj a ne neki drugi random forum. A nije da ih nema.

 

Za pocetak jos, da ispostujemo lepe manire i neku formu, pozdrav za sve clanove i pokusacu da vise nikad ne napisem ovoliko dugacak komentar kao sad 🙂 Ovo je jednostavno izuzetak koji je trenutno vazniji od pravila.

 

Dakle, najveci problem oko Rio Tinta u Srbiji je potpuni nedostatak informisanosti (nije slucajno i to je ustaljena praksa ove firme) i sto ogromna vecina bukvalno nema predstavu (ponajmanje svojom krivicom) koliko je stvar ozbiljna i sta se zapravo valja iza brda. Kad to kazem ne mislim samo na gradjane nego i na vecinu aktera javnog i politickog zivota u Srbiji, sto sam zakljucio prateci sa velikim interesovanjem razvoj situacije ovim povodom. Iz nekih porodicnih i prijateljskih krugova cesto cujem stavove poput ovog u quoteu i to je jednostavno postalo neki standard, da se sve ovo uporedjuje sa samo jos jednom stranom kompanijom u Srbiji i da su protesti zapravo politicki inicirani kako bi se nastetilo vlastima i da uopste receno, narod nema pojma i ne zna sta je dobro za njega tako da treba ovo isterati do kraja.

 

Taj narativ ne moze biti dalje od istine, i za divno cudo, po prvi put posle jedno 15 godina narod u Srbiji ima nekog pojma, makar to bila i manjina, i makar ta nova svest bila ogranicena na ovu temu. Ima do toga i da je ovo incijalna kapisla koja je pokrenula narod (koji nije bas na nivou ekoloske svesti neke Norveske ili Japana) koji je jos iz milion drugih razloga zeljan promena pa su u bandwagon ocekivano uskocili i neki politicari i stranke ali sve to za sad nije obojeno stranacki sto je jako dobro jer ovo i nije zapoceto kao politicka prica. Ima i do toga ko je zapravo osoba koja je pokrenula celu pricu, kako i zasto je ekoloska svest proradila bas kod te osobe a ne nekog random politicara u Srbiji, i ta cinjenica je ogromna pozitiva u celoj prici. Nije ovo pokrenuo sta znam, Bosko Obradovic, vec neki "klinac" sa klikerom i cojones, koji je iz anonimnosti za par nedelja maltene pokrenuo toliku masu da se danas "iza" njega redjaju svi opozicionari, jer narod prati njega, ne njih. Sama ta cinjenica je zlata vredna u celoj prici.

 

Rio Tinto je rudarsko-energetski konglomerat sa godisnjim obrtima koji se mere desetinama milijardi evra. Preko ove cinjenice se vrlo olako prelazi kad se razmislja u pravcu mogucih konsekvenci ovog projekta, znaci podvlacim prvo tu cinjenicu i treba prvo to zapamtiti – dakle ovaj rudarsko-energetski dinosaurus je recimo u 2020. godini ostvario bruto prihod od oko 50 milijardi USD. Ukupan GDP u Srbiji, dakle zbirno takoreci monetarna „vrednost“ trzista i svih realizovanih proizvoda, dobara, i usluga je u 2020 godini bila oko 60 milijardi USD.


Dakle, mi ovde govorimo o kompaniji koja godisnje ima zaradu skoro pa kolika je monetarna vrednost celog srpskog trzista sa svim proizvodima i uslugama u jednoj godini. Oko tog podatka treba se prvo i pre svega dobro zamisliti. Telekom, EPS, Gazprom, PTT? To je sve toliko sitno i smesno u poredjenju, takve Rio Tinto bukvalno moze da pojede za dorucak i da ostane gladan.

 

Ovo je industrijski Golijat sa budzetom dostojnim i jacih drzava od Srbije, sa nevidjenom logistikom, sa marketinskim timovima sirom sveta merenim hiljadama zaposlenih, sa desetinama miliona koji se javno (zapravo stotinama i to znam iz prve ruke) godisnje daju na "lobiranja" (zapravo na podmicivanja), a sve to praceno pravnom podrskom u vidu vrhunskih korporativnih advokata koji se placaju hiljadama dolara po satu. Kad nastupaju na nekom novom trzistu potpisuju se takvi aneksi ugovora gde se sa sto manje informacija i sto manje asocijacije sa samom firmom radi marketing, uvek je to neko zelenilo, teku reke, cvrkucu ptice, porodice se drze za ruke i pevaju, da prostite that kind of shit... Secate se reklame na rts-u? Njihov marketing ima uvezbanu pricu i ekskluzivno pravo da uredjuje promotivne materijale za svako trziste ponaosob. Tako oni dolaze.

 

Rio Tinto je jedna od najdugovecnijih kompanija danasnjice i rudarski dinosaurus sa skoro 150 godina dugom tradicijom. Pitanje koje se nekako prirodno namece je, kako se jedna firma koja je veoma zavisna od trzisne stabilnosti, opstih ekonomskih i drustvenih prilika, generalno opsteg blagostanja u svetu toliko dugo ne samo odrzala i opstala tolike godine - u medjuvremenu ne samo prezivela desetine lokalnih i dva svetska rata, globalne krize, ekonomske lomove i tri ogromna berzanska kraha a o malim krizama i da ne govorim – nego je sve vreme postajala sve veca i sve jaca. Koji je to recept uspeha Rio Tinta, ako se zna da su u medjuvremenu stotine slicnih kompanija propale, nestale, bankrotirale, otisle u zaborav. Iako na internetu postoji detaljna dokumentacija (preporucujem i kratki dokumentarni film o Rio Tintu iz 2011. koji su snimili eko-aktivisti) ovo je rezime „recepta uspeha“ Rio Tinta kroz njegovu uspesnu istoriju do danas:


Rio Tinto je prvi „pakt sa djavolom“ sklopio jos i pre 1. Svetskog rata, kad je prve probleme sa levicarski nastrojenim rudarima u svojim rudnicima u Spaniji „resio“ tako sto je „menadzment“ rudnika ustupio osvedocenom fasisti generalu Franku. Bilo je apsolutno jasno Rio Tintu sta znaci dati fasiti da resavaTM problem sa levicarima, ali nakon sto su desetine rudara utamnicene ili pobijene „problem“ je bio resen.


Saradnja Rio Tinta sa fasizmom se nastavila i nakon Frankove ere i gde god su „poslovali“ nisu se ni trudili da kriju svoje veze sa fasistickim rezimima i lobistima, cak i nakon kraha fasizma u Evropi u svojim rudnicima po juznoj Americi su saradjivali sa disidentima fasistickog rezima koji su tamo nasli utociste. Nije iznenadjenje da su takvi uglavnom bili zaduzeni za „red i disciplinu“ u njihovim rudnicima. Sto bi se reklo, interesi Rio Tinta i „cvrsta ruka“ bivsih fasista su decenijama isli ruku pod ruku. Ponavljam, ovo se desavalo i nakon sto je fasizam bio pokoren i iskorenjen iz Evrope a praksa "cvrste ruke" je ocuvana kao standardan modus operandi i po pravilu dolazi od strane treceg pravnog lica kako bi se lako "resile" eventualne pravne konsekvence.


Drugi deo 20. veka je protekao u ekspanziji narocito na africki i azijski kontinent, gde su kao po pravilu uvek imali bukvalno robovlasnicki odnos prema lokalnim rudarima, sa uvek minimalnom cenom rada, nepostojanjem socijalnih i penzionih planova i fondova. Ovo je bilo "zlatno doba" za Rio Tinto jer su u pre-internet eri, vesti sporo putovale a istina bila neciji proizvod a ne cinjenicno stanje, pa su pod velom uspesne rudarsko energetske korporacije narasli u bruto obrtu nekih 10 puta za nepunih 30 godina.


Proces globalizacije i pre svega internet su promenili svet pa su informacije mnogo brze i lakse stizale i iz Australije, Juzne Amerike, Indonezije ili Papue Nove Gvineje, i kao po difoltu Rio Tinto su svuda pratile optuzbe za zloupotrebu lokalnih zajednica i resursa, nepostovanje potpisanih dogovora, unistavanje ekosistema i potpuni izostanak bilo kakve svesti po pitanju odrzivosti i javnog zdravlja lokalnih zajednica. Bukvalno se nisu nigde pridrzavali ekolostih standarda i potpisanih ugovornih obaveza, toksicne materijale i otpad su odlagali u prirodi unaokolo, sipali otrove u reke, i nikad nisu ni pogledali za sobom.


U ime naroda iz Papue Nove Gvineje je Rio Tinto bio optuzen pred americkim federalnim sudom za zlocin protiv covecnosti, rasnu i etnicku diskriminaciju i tesko krsenje ljudskih prava. Pazite pricamo o firmi koja se ovde uporedjuje sa rudnikom Bor ili Fiatom Srbija. U okrugu od 120 km su lokalne reke ostale bez zive ribe, poljoprivreda je devastirana, broj obolelih sa respiratornim i malignim oboljenjima je eksplodirao, a tragovi zagadjenja su vodili nizvodno sve do Pacifickog okeana (ispitivali japanci). Ovo bi morali da znaju oni koji o Rio Tintu misle samo lokalno i povrsno (neko se pitao ovde koliko cemo zaraditi godisnje od tog rudnika), jer ako pratite vodene tokove iz Jadra – Beograd je prakticno „iza coska“. Mislite da nece ploviti tone mrtve ribe podno Kalemegdana? Mislite da ce i dalje biti koliko-toliko zdrave hrane, voca i povrca sa lokalnih poljoprivredih dobara na beogradskim pijacama? Mislite da ce i dalje biti pametno kupanje celog leta na Adi? Think again.


U Indoneziji se narod nakon desetina godina ugnjetavanja, nepostovanja ugovora i uopste odnosa prema zajednici nasilno pobunio protiv Ria Tinta ali su demonstracije ugusene od strane vlasti bukvalno izvodjenjem vojske na lice mesta. Kasnije je utvrdjeno da je Rio Tinto dao desetine milione dolara mita vladi i vojsci Indonezije da „zastiti“ rudnik. Jer, tako Rio Tinto resava probleme. Danas u ovoj i ovakvoj Srbiji na narod vlast izvodi nekakve maskirane kapuljase sa cekicima, pa sta mislite kakvu slobodu u radu bi imao Rio Tinto?


Narocito uzasan scenario je vidjen u Indoneziji gde su hiljade ljudi napustili svoje domove jer su desetine miliona tona toksicnog otpada godinama bukvalno bacani unaokolo i ovlas zatrpavani naocigled lokalaca. Zatrpavanje je zbog pobuna naroda cesto obavljano pod zastitom policije ili cak od strane vojne mehanizacije. Greenpeace je izveo studiju kojom je utvrdjeno da je samo iz jednog rudnika Rio Tinto tokom 1996. godine u lokalne reke prosuo 1100 kg cijanida?! A cijanid je za bioloske organizme smrtonosan vec u koncentraciji 1 mg po kg tezine (info sa neta). Pa racunajte...


Na Madagaskaru je iseljeno preko 30 hiljada ljudi sto direktno sto indirektno, jer su na kraju oni preostali na svojim imanjima bili u takvom okruzenju i uz toliko unistenu i toksicnu okolinu da su jednostavno spakovali stvari i otisli ostavivsi sve iza sebe. Za optuzbe i potrazivanja za odstetama hiljadama ljudi sa malignim oboljenjima koja su naprasno posle nekoliko godina pocela da se javljaju u zoni rudnika Rio Tinto nije odgovarao. Ali su skoro deceniju nakon toga odgovarali bivsi ministar zdravlja i bivsi premijer - zbog uzimanja mita od Rio Tinta da se stvar zataska. A sad zamislite kako za stolom sede Loncar i Brnabicka i pregovarajuTM sa Rio Tintom... 


Misija UN-a u Namibiji je nakon godina istrazivanja i evidentiranja dokaznog materijala podnela tuzbu na nekoliko hiljada stranica protiv Rio Tinta za korporativnu zloupotrebu polozaja, robovlasnicki odnos prema lokalno angazovanim radnicima i okrutne radne uslove u rudniku uranijuma (parafraziram kompletnu optuzbu, info sa interneta), optuzujuci Rio Tinto i da je angazovao privatno obezbedjenje koje je narocito brutalno „discipliniralo“ neposlusne radnike (trademark Rio Tinta i recept iz vremena fasiste Franka - znaci oni kinezi iz Ling Longa su samo losa kopija jer su ovi likovi to patentirali).

 

U svakom slucaju kad UN na pragu 21. veka optuzi nekoga za, pazite, "robovlasnicki odnos prema zaposlenima" - treba covek zastati na tom mestu i staviti prst na celo. OK, znamo svi kako funkcionise korporativna politika danas ali postoje izuzeci koji su stvano jedan totalno drugi nivo. Ova teska optuzba podneta je pre nekih 30 godina, ali Rio Tinto i dan-danas kopa uranijum u Namibiji. Nikad nije odgovarao nizasta.

 

Elem, sto kazu ameri „you got the idea“. Ove informacije su dostupne i na internetu ali sam mnogo toga (i mnogo jos gorih stvari) iz druge ruke saznao od osobe koja je radila za ovu kompaniju na Aljasci, gde su isto napravili poprilicnu stetu vodenim ekosistemima sa najvecim svetskim stanistem crvenog lososa i naisli na ogromne pritiske naroda i ekoloskih organizacija. Nisu se ponasali doduse kao drugde ali prema svecu i tropar ipak je to teritorija SAD-a.


U celoj ovoj prici vidljiva je dakle ta „konstanta“, a to je da je Rio Tinto uvek radije birao i najkomotnije se osecao u drzavama koje su na takvom nivou drustveno-ekonomskog razvoja da je mogao da se ponasa kao slon u staklarnici a da se ne brine o posledicama, da „par dolara“ u dzep nekom korumpiranom predsedniku ili odbeglom generalu resavaju stvar i da niko ne postavlja pitanja sta ce naoruzana privatna obezbedjenja u rudnicima. Pelene i nekakvi namrgodjeni kinezi u minivanovima su za ove macji kasalj.


Slucajevi korupcije povezani sa Rio Tintom i cerka-kompanijama su nebrojeni i mnogi su imali sudske epiloge ali uvek bez posledica po Rio Tinto. Uvek su oni nekako izlazili iz svega jaci, brzi, bolji (svaka asocijacija namerna). Brojni drzavni tuzioci, sudije, cak i medjunarodne organizacije, ekoloska udruzenja i aktivisti su povezivani u smislu korupcijskih afera sa Rio Tintom. A bilo je i misterioznih nesreca, naprasnih smrti i tragicnih dogadjaja gde su zivote gubili neki od aktera procesa ili podnosioci tuzbi ali nista od toga nikad nije bilo pravno dovedeno u vezu sa procesima u toku. Naravno. Medju onima koje je Rio Tinto placao a placa i dalje su i americki kongresmeni i evropski parlamentarci (znam indirektno ali sigurno za makar jednog). Na kraju dana, svako ima svoj price tag a za Rio Tinto je i prakticno a ne samo metaforicki samo nebo granica.

 

U takvim, slabim i korumpiranim drustvima, oni su prakticno „drzava u drzavi“ gde rade bukvalno sta hoce, kako hoce, i kad god hoce. Samo je problem da im se inicijalno omoguci pravni boravak i daju dozvole. Posle toga je sve „one way street“ za Rio Tinto, nakon cega umesto marketinskog odeljenja i lepih obecanja (setite se reklame sa rts-a) ulogu prezima brutalan menadzment, lobisti i tim advokata kad zatreba. Jer, tako se posluje u banana drzavama i to je taj recept „uspeha“ Rio Tinta. Ponavljam brutalnost korporativne industrije nam je svima manje-vise poznata ali nisu posledice iste ako pricamo o pelenama u Yuri i onome sto bi usledilo dolazak Rio Tinta. Danas su cene za potpuno sprovodjenje ekoloskih normi i troskovi pravilnog procesuiranja i odlaganja otpadnih materijala i narocito toksicnih supstanci a koji su vezani za post-produkciju ovolikog obima izuzetno visoki i u kontekstu poslovanja mozda i najvise ekonomski skode izvodjacu. Na ovome se stedi i u SAD-u i u Nemackoj, ali u drzavama poput nase "toga" zapravo nema - primeri takve prakse su brojni i konstanta koja prati Rio Tinto kroz istoriju. U racunici gde je konacni saldo na racunu jedino sto je bitno, svaki evro koji menadzment Rio Tinta ustedi na postovanju ekoloskih standarda znaci evro vise bonusa u njihovim dzepovima. Imate li zaista nedoumice kako ce to na kraju da se zavrsi?

 

Cela prica se svodi na sledece: ako ovi krenu da rade, ne samo dolina Jadra, ne samo loznicko-sabacki okrug, nego cela zapadna Srbija radijus 100 km oko Jadra i sve nizvodno do Rumunije bice za nekoliko godina ekoloska katastrofa i groblje ekosistema. I to nije nikakav „overstatement“, vec prosto zakoni prirode i stogodisnja istorija i praksa Rio Tinta. I tako se dolazi do odgovora na pitanje kako je toliko dugo preziveo i zasto je Rio Tinto toliko uspesan do danas - tako sto je oduvek i svuda gde je otisao i bukvalno gazio preko mrtvih da dodje do svog cilja.

 

Zasto ocekivati da se bilo sta drugo desi u Srbiji?

 

Zato apel svima, da ne pokusavate cak ni neku ironiju na ovu temu jer jer stvar bukvalno zivota i smrti za pre svega ljude iz loznicko-sabackog okruga. Dolina Jadra je samo epicentar. Nas narod je nazalost tu gde je pa je i pored informacija dostupnih na par klikova potpuno neupucen i komentarise stvar kao sto je na pocetku receno. Vlastima odgovara taj mrak (no wonder there) a i ugovorno su obavezani da cute. Osim one zelenilo reklame na rts-u totalna medijska tisina je do sad ispratila ceo proces. Jer, ovo je to vreme kad Rio Tinto jos uvek cuti i vreba, kao grabljivac u polumraku dok se sprema da skoci na plen. Ceka. Kad jednom dobiju zeleno svetlo u pogon krece jedna od najjacih ali istovremeno i najozloglasenijih rudarskih korporacija koje je svet ikada video. Nijedna se nikad nije proslavila po dobrom odnosu prema lokalnoj zajednici i ekologiji. A ova je najgora od svih. Ovakve firme su tema onih triler filmova o korporativnom kriminalu i kompanijama jacim od sistema. Samo sto ovo nije film, ovo se upravo nama desava. Mogu da se sprece jos uvek ali sad i odmah, jer ako sad omane Srbija sve sto cete kasnije ikad cuti o Rio Tintu bice ovo ranije napisano - nakon kratkog medenog meseca krecu glasine, pa optuzbe o nehumanim radnim uslovima i privatnim "obezbedjenjima", nepostovanje ugovornih obaveza, trovanja, unistavanje ekologije i ekosistema, nagli skok malignih i respiratornih oboljenja, sudski procesi i afere o korupciji - otprilike tim redosledom - a na kraju dana ce Rio Tinto biti oslobodjen za sve optuzbe i za 50 godina ce i dalje kopati po Srbiji i trovati decu vase dece.

 

Ako mislite da preteravam - pitajte one u Namibiji.

 

Nije jos uvek kasno da ne postanemo jos samo jedan plen predatora. Mozda neko pomisli da je ovaj ton previse melodramatican, ali ponavljam nije ovo nikakav overstatement. Zelim samo ono sto je dobro za sve nas, narocito za sve vas koji zivite u Srbiji, a to nije Rio Tinto. Jer 2 ili 3 hiljade radnih mesta koje ce Srbija platiti sa isto toliko smrti uzrokovanih tim rudnikom, sa 20 ili 30 hiljada hronicnih bolesnika i devastiranom prirodom i to onim mozda i najlepsim delom Srbije - to je jednostavno losa matematika za nas.  Ni manje ni vise od toga.

 

Sorry na ovolikom upisu, nece se ponoviti 🤭

 

bravo.

 

da se ne zaboravi, pejstovati ovo povremeno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Ovo sto sam naveo jeste istina.. Svako ko odlazi i odlazio i ranije u Suboticu i taj kraj zna o cemu govorim.

 

no ako cemo da se zezamo na tu temu, pa i Vucic je "s onu stranu Drine" 😄

Eto malo šale da razbijemo ove teške teme.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Doc Holiday said:

 

  Primer sa pepeljarom sam naveo za starije gasterbajtere- ne sve ...   Njihova deca koja su odrasla u Nemackoj , Austriji...  to vec ne rade..

 

  Sad ces mozda da me nazoves sovinistom , prozivacem ( cekam vise @Perkos2 😂 ) itd...  Ali reci cu da tog bacanja od Srbije nije bilo ni u Subotici pre dolaska izbeglica..  bilo je ali ni blizu kolko npr u Beogradu, mom Pancevu itd... Dolaskom izbeglica se to promenilo na gore ali vec sam rekao i to da sam poceo da primecujem promene u pozitivnom smislu i kod tih izbeglica..  Stvar je do mentaliteta naroda..  I btw...  Nije to u Subotici bilo samo do Madjara- oni ni pre 90ih nisu cinili vecinu.. mozda 1/3  -  ostali su bili Srbi, Hrvati , Bunjevci itd...

 

  Ali...  kao sto sam rekao Subotica je za Srbiju oduvek bila kao Slovenija za SFRJ...

 

 

Ovo isto ja mogu da potvrdim. Secam se da sam isao na zakletvu rodjaku u Leskovac 99 u Septembru posle bombardovanja.

Posle zakletve smo otisli u park pored reke, i mi onako ajd da vidimo reku, kad mi ono smece, kese, sporeti u reci a park i grad. To ja nikad nisam video ranije u Subotici, ok nemamo reku, ali nikad nije bilo smeca ( ne racunam deponije ).  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stiletto said:

 

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/401/film-i-tv/4618827/necista-krv-nedim-nezirovic-marko-grabez.html

 

Na RTS sajtu i dalje stoji kompletan intervju, sa sve ovim delom iz tvita na kraju, a i u propratnom tekstu na sajtu piše

 

 

 

Izgleda se RTS urednici sa makazama još nisu vratili iz kafane :smiley2:

 

 

inače, ovaj glumac ima i taj neki bend, pa eto

 

https://www.youtube.com/channel/UCMgU7NxsP7spDUrm0K9VcWw

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Ovo sto sam naveo jeste istina.. Svako ko odlazi i odlazio i ranije u Suboticu i taj kraj zna o cemu govorim.

 

no ako cemo da se zezamo na tu temu, pa i Vucic je "s onu stranu Drine" 😄

Ne tu grešiš on ti je baš pravi "beograđanin"   Sto se tiče čistih gradova na Kosovu ti je u Prizrenu i Đakovici bilo kao u apoteci a ostalo prilično tanko.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, freethrow said:

Ovo je verovatno jedan od najkvalitetnijih upisa na forumu svih vremena. Bilo bi jaqko dobro ukoliko bi mogao nekako da se dajdžestuje, ali ne previše, i da se distribuira na neki način. Ukoliko hoćeš da se napravi nekakva onlajn varijanta, javi.

 

Napisah nekoliko puta u tom mom postu da nista napisano tamo nije overstatement ali jeste ovakav tvoj komentar 🙂 Hvala svakako na komentaru ali kao sto rekoh pratim pa godinama ovaj forum i procitao sam mnogo puta ovde bas antologijske upise. Ja licno ne bih taj moj "prvenac" kategorisao na takav nacin.

 

Ja sam samo podelio opste poznate i lako dostupne informacije sazeto koliko je to moguce, ali ne staje 150 godina istorije Rio Tinta - i to kakveTM - tek u par recenica.

 

Sto se tice digesta imas apsolutnu slobodu sa moje strane, ako makar deo tih informacija stigne do tri osobe i promeni misljenje jednoj ja cu biti zadovoljan.

 

42 minutes ago, Clash said:

Neće rudnik ništa promeniti i to i jeste problem.

I da se otvori i ne otvori.

Da smo se mi, naše društvo i institucije, menjali i rasli do ovoga ne bi ni došlo, ne bi svako pitanje se resavalo ovako.

 

Po pitanju opste socijalne svesti da se koliko sutra otvori nece promeniti nista u pravu si. Ali ce zato za par godina promeniti mnogo toga, samo sto ce biti kasno za naknadnu pamet i reakcije.

 

Cinjenica da je trenutno stanje svesti prosecnog glasaca u Srbiji isto kao za vreme Slobe ne opravdava totalni defetizam i izostanak jedine smislene reakcije tj. aminovanje ekoloske i zdravstvene katastrofe.

 

Ne zaboravi da ce i ovi otici na smetliste istorije kao sto je i Sloba, ali zasto mislis da ce biti svejedno ili jos i bolje ako mi taj dan docekamo sa ekoloskom katastrofom kakvu ova zemlja jos nije videla?

 

Postoji jednostavno redosled prioriteta u zivotu, i ne moze se dovoljno jako naglasiti da je trenutno ovo prvi prioritet, ovo je upravo pitanje zivota i smrti za hiljade ljudi u Srbiji i ovo je borba za opste javno zdravlje i ocuvanje zivotne sredine ne samo za nas vec i za buduce generacije. Kakve to, dodjavola, ima veze sad sa stranackim opredeljenjem random srpskog glasaca? 😐

 

Srbija je najstarija drzava u Evropi danas i to je nas najveci nacionalni poraz trenutno. Mi smo zemlja penzionera i staraca, i to su prosecni glasaci u Srbiji danas - mislim na one aktivne. Izuzimam iz takvog proseka bas zaludjene retardirane individue, naciste, soviniste i slican sljam, kao i naravno stranacke clanove snsa i satelite im jer to je posebna sortaTM ali ipak ne bi mogli oni da nam bas kako hoce kroje sudbinu samostalno vec 10 godina da je medju nama ostalima bilo sloge i zajedinicke gradjanske akcije. Mi svi ostali smo krivi, ne prosecni glasaci.

 

Prosecan glasac u Srbiji je gledao u zivom prenosu u subotu kako 20 ljudi blokira Beograd - jer prosecan glasac u Srbiji nema SBB, ne dobacuje to tvitera i instagrama, a Danas ne kupuje da mu se ne smeju ljudi. Jer, u takvom Matrixu on zivi.

 

Prosecan glasac je zaslepljen zlatnim dobomTM i parama "od Vucica" koje cemo mi i nasa deca vracati sa kamatom u decenijama koje dolaze. Prosecnog glasaca u Srbiji je Vucic oblikovao kako mu odgovara koristeci sve nedemokratske i diktatorske mere koje ima na raspolaganju. Uz sve televizije, sredstva informisanja i poluge vlasti pod licnom i iskljucivo stranackom kontrolom stvarno nije tesko sprovesti to u delo, dok su u medjuvremenu 30 % "apoliticnih" i pasivnih gradjana cutali i gundjali dok je ovaj kupovao redom i medije, i novine, i portale, i regionalne televizije, i kablovske provajdere. Ne, nisu za to penzioneri krivi, nego tih 30 % neglasaca koji su mogli da ga zaustave kad je to mnogo lakse bilo. Razumem apatiju nakon ds-a i razocarenje tih ljudi ali ako se vec postavlja pitanje odgovornosti sta je sa njihovom? Kad je ovaj jednom uspostavio taj dugo planiran i precizno sproveden sistem i spustio totalnu zavesu na medijski prostor Srbije sve je postalo 10x gore a istina sve dublje zakopana u medijskom ludilu farmi, zadruga, i vestima na kojima Srbija cveta, kupuje avione i kamione od Rusa, nicu autoputevi a pare na granama. To je kao medicinsko stanje kome - ukoliko je dublja i traje duze utoliko su posledice po pacijenta vece i teze.

 

Prosecnog glasaca u Srbiji ne treba mrziti vec zaliti, to su zaludjeni starci ogranicenih intelektualnih kapaciteta sa reumom i artritisom, cije je poverenje na grozan nacin izigrano i koji su instrumentalizovani do nivoa idiotizma. Ili mislis da nam nase deke i bake ovo rade namerno? Mislis li da su zaista tako zli?

 

Prosecan glasac u Srbiji je takav jer su njegova deca i unuci dozvolili Vucicu da ih takvima napravi. Vec vidjeno? Mozda, ali ni tad nisu oni promenili nista nego mi.

 

Jedan pametan covek je napisao da bi zlo pobedilo dovoljno je da dobri ljudi ne urade nista. Zato manje defetizma, vise objektivnosti i samokritike, i redom, prvo da se srusi Rio Tinto a posle. Pa neka se poredjaju kako ko hoce... vlada, pink, happy...

  • Like 12
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Diogen said:

Sorry na ovolikom upisu, nece se ponoviti 

Naravno da treba ponoviti ovakve tekstove, naravno da ne shvatam lično, i sve su ovo korisne informacije, jedino što sam poruku celog posta već ranije opisao, samo kraće i bez detalja.

 

Ono kao, da li neko misli da će se firma tog kalibra zaustaviti zbog malo dranja, tako nesto, i da takve firme u budzetu imaju fond za podmicivanje lokalnih poglavica itd.

 

Sto se tice ovih detalja, pretpostavljao sam da je bilo i toga, ali nisam hteo da pominjem verovatna "nestajanja" i slicno. Pa jedan od Rokfelera je slao nacionalnu gardu na strajkace u nekom rudniku, zasto bi ovi bili drugaciji?

 

Moje "bez razloga" se nije odnosilo na ovakve stvari, nego generalno, a ove stvari se podrazumevaju za kompaniju tog kalibra. Odnosilo se na to da ne vidim nikakav problem u svemu tome, nego više razlog za divljenje. BTW, slicno vazi i za Rotsildove i druge neprijatelje onih koji veruju u carstvo u kome caruje drugarstvo, a koji traju vekovima, i koji su preziveli i Hitlere i Staljine i Franka i ostale kojih svih vise nema, kao ni njihovih ideologija, a ovi jos postoje. Ja se takvima divim. To je zato sto sam psihopata.

 

Tako da i bez obzira na sve ove detalje i dalje podrzavam otvaranje rudnika, sa istim najvaznijim razlogom - zato što neće. Ljudi pocnu da se ponašaju razumno tek kad iscrpu sve ostale mogućnosti, rek'o Čerčil. Zato im ite mogućnosti treba silom oduzeti. Naročito ovima tu, koji su do sada imali milion šansi, i na sve su se istovarili. Doslo je vreme za naplatu.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Div said:

 

Čekaj, a šta znači fizička podela nego to, izmeri geometar i nacrta šta je čije. 

Do tzv cepanja parcele imaš recimo dva vlasnika sa po pola udela, posle cepanja jedan je vlasnik gornjeg dela a drugi donjeg, kako su se već dogovorili ili sud presudio. Dalja fizička podela po zakonu ne postoji, ka li će neko da stavi ogradu, iskopa kanal ili šta već, njegova stvar. Da odnese parcelu ne može, možda će i to moći kad mašine dignu sloj zemlje i bace ga na odlagalište.

 

 

Valjda oni pravno to tako zovu. Npr kad se parcela 12345 pocepa na parcele 12345/1 i 12345/2 pa se vlasnici upisu posebno za svaki deo, i to se ucrta u katastar, za to treba sudska presuda ili nesto, sto povecava troskove. A ovo kad se suvlasnici interno dogovore odakle dokle je ciji deo, tipa 20 metara od pocetka parcele je Perino a odatle do kraja je Mikino, pa to ucrta geometar kao skicu parcele, sa tim linijama, i oni drze te skice kod sebe, i napravi se dokument da se suvlasnici slazu da svako svojim delom raspolaze bla bla, ali se to ne upisuje u katastar, nego u katastru stoji kao jedna parcela sa suvlasnicima Perom i Mikom, koji su suvlasnici po 1/2 parcele, bez da je naznaceno koji je ciji deo, to se zove interna deoba.

4 hours ago, sreta-steta said:

@Clash ja se slazem sa svim sto si napisao. Nego kako ce tacno rudnik koji RT pravi da ucini da bilo koji problem o kome pises nestane? Ili ti je rezon kao Puzigacin: valja sami sebe da istrebimo kada nismo za bolje? 

Pa nece valjda baš svi do poslednjeg da budu istrebljeni. Neki cemo valjda i da ostanemo :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jeste kad tako usko gledaš, ali gde je tu zarada Ultra Coopa i njegovih mašina i Zvonkovih kamiona? 
Moramo i mi da zaradimo za kiflu.
Ja sam računao samo državni budžet tj širu društvenu zajednicu. Naravno, ako uzmemo u obzir i dodatne prihode od RT (neke si nabrojao, neke bolje da ne nabrajam) plus plate radnika i doprinosi uz to, čist devizni priliv godišnje je verovatno (ako država uzme onih 3%), je bar 100 meleona. Al će se nabrojimoooo.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...