Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

2 hours ago, Plavi Golub said:

 

 

Ako si ti bedno govno nesposobno da se odupre poroku, 

Ovo mi je promaklo.

Ne bi trebalo ovako pisati.Kod bolesti zavistnosti retko kad je nešto jednostavno, a naročito u sredini gde se na alkohol gleda blagonaklono, a na klađenje kao razbibrigu.

 

Nisam imala mnogo dodira sa narko zavisnicima, ali zato sa alkoholičarima skoro svaki dan, ako alkoholizam definišemo onako kako treba.

 

Jako se lako sklizne u sve to i ne znam zašto imam osećaj da sam ovo već pisala...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Constantin said:

Postoji, još kako. Kao što rekoh, zakonska obaveza poslodavca da ga isplati. E sad, neko ga, rekoh isplaćuje "na mućku" i ugura ga u platu. Neko i ne obaveštava zaposlene, a neko isplaćuje po 1 din. Ako imaš dvadesetak zaposlenih x 20 000 = 400 000 din keša koje ne moraš drugačije da pravdaš.

 

Nekada su velike firme imale svoje restorane EI npr. Poslednji, u koji sam ušao, je bio restoran u Hemofarmu, u Vršcu. Mada su oni imali tri "nivoa", koliko se sećam. Za zaposlene, za goste i za VIP goste i menadžment.

Mora da se isplati uz zaradu po Zakonu zato sto ulazi u prihode, kao i regres za godisnji odmor.

Tako je vec skoro 20 godina.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

He, topli obrok... Jel to neki relikt socijalizma?

 

U fabrici, uz proizvodnu traku, zagušljivu i zaglušujuću atmosferu, TO je bio kakav-takav element zaštite na radu, radnici u štamparijama su dobijali i morali da popiju pola litra mleka, navodno zbog olova koje se udiše, iishrana su toku rada je, za poslodavca, jeftinije da se organizuje, počne i završava se na zvuk zvona, jer ne može traku da napušta kad ko hoće, dobro, proširilo se to i na administraciju, postalo je drugi naziv za malo šetnje po gradu, razgledanje izloga, malo povečanje plate bez poreza i doprinosa, dok Bož Đelić nije rekao, sve se oporezuje.
Zadnje gde sam čuo da se praktikuje da poslodavac organizuje ishranu zaposlenih u toku rada su neke IT kompanije, desetak zaposlenih i obezbeđena kuhinja sa priborom, namirnicama i ssvom potrebnom opremom za pripremu htane i napitaka, negde i uz profesionalnog kuvara.

E, to se ističe kao benefit za zaposlene, a prepisuju i oni koji isplaćuju mesečno 1000 dinara za TO.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

Ovo mi je promaklo.

Ne bi trebalo ovako pisati.Kod bolesti zavistnosti retko kad je nešto jednostavno, a naročito u sredini gde se na alkohol gleda blagonaklono, a na klađenje kao razbibrigu.

 

Nisam imala mnogo dodira sa narko zavisnicima, ali zato sa alkoholičarima skoro svaki dan, ako alkoholizam definišemo onako kako treba.

 

Jako se lako sklizne u sve to i ne znam zašto imam osećaj da sam ovo već pisala...


«Izbio mi osigurac» juce, pa napisah  i sto ne mislim. Dodjoh da odradim hide. No, neka post ostane.
 

Neka traze spas za sebe u cemu god, ali neka se manu «misionarenja» i politicarenja da prave svinjac drugima. Tu moje razumevanje prestaje i nestaje.

 

Toliko. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites


Mislim da je to relikt nekdašnjih SOUR/OOUR, velikih preduzeća koja su imala sopstvene kantine. 
Znam par nemačkih firmi u Srbiji (proizvodne firme) koje imaju svoju menzu i gde svi radnici imaju pravo na obroke u toku dana, bez naknade. Ne skida se radnicima od plate ili tako nesto. Prosto imaju to organizovano.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Constantin said:

Postoji, još kako. Kao što rekoh, zakonska obaveza poslodavca da ga isplati. E sad, neko ga, rekoh isplaćuje "na mućku" i ugura ga u platu. Neko i ne obaveštava zaposlene, a neko isplaćuje po 1 din. Ako imaš dvadesetak zaposlenih x 20 000 = 400 000 din keša koje ne moraš drugačije da pravdaš.

 

Nekada su velike firme imale svoje restorane EI npr. Poslednji, u koji sam ušao, je bio restoran u Hemofarmu, u Vršcu. Mada su oni imali tri "nivoa", koliko se sećam. Za zaposlene, za goste i za VIP goste i menadžment.

Ovo je tacno. Tu su ugosceni Kostunica, Djindjic, Dodik, episkopi banatski......sve sam ih videla na kanabetu kod glavnog, sta su oni trazili u fabrici lekova, mogu samo da insinuiram a to ne volim. Kuhinja je dobro radila, uvek topla, kuvana jela, lanc paketi vikendom. Nama , kancelarijskim moljcima, je ta hrana bila prejka pa smo molili Djurdja i Bogdana, glavne kuvare, da za nas spreme laksu hranu i to je odobreno, mogli smo da biramo. U vreme sankcija i hiperinflacije, mnogim radnicima je to bio jedini obrok u toku dana. Bila sam prisutna kada je radnica spakovala pola cajne kobasice i stavila u dzep, da odnese deci. Sve do prodaje HF taj socijalisticki model javne raspodele dohotka je savrseno funkcionisao i tokom devedesetih bukvalno pomagao radnicima da prezive. Uvedene su stipendije za decu zaposlenih, placni su skupi lekovi za bolesne clanove porodice, ulagalo se mnogo u obrazovanje i strucno usavrsavanje zaposlenih, nabavljana nova tehnologija....prvi comp sam dobila 1995 a vec 1997 sam, 4 Aprila, prvi put usla na mrezu. Bilo je pitanje prestiza raditi u takvoj fabrici. Danas, cujem od mladjih bivsih kolega, da bukvalno hvataju na ulici radnike jer su uslovi rada nepodnosljivi. 

Taj omrazeni socijalisticki model na koji se mnogi i danas sa gadjenjem osvrcu, promenio je na bolje mnoge sudbine, ako nista drugo, pruzao je ozbiljnu shansu svima pod jednakim sulovima. Danas, izgleda da je jedino pravilo da se proda dusha djavolu da bi se stiglo tamo gde se zeli. Ne moogu cak ni da zavrsim sa: Trazile ste - gledajte" jer nas niko nista nije pitao. Zato mislim da smo svi mi, radnici, jedini i najveci gubitnici ove kriminalne tranzicije. 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Znam par nemačkih firmi u Srbiji (proizvodne firme) koje imaju svoju menzu i gde svi radnici imaju pravo na obroke u toku dana, bez naknade. Ne skida se radnicima od plate ili tako nesto. Prosto imaju to organizovano.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 


To im je standard i to imaju kako u Nemackoj i bilo kojoj svojoj proizvodnoj fabrici van. Fabrike su redovno van grada, na nekim periferijama i industrijskim zonama zbog prostora za skladistenje i blizine prilaznih puteva. Plus gde ce da im ljudi fizikalisu gladni i na pecivu i posle da rade blizu nekoj slozenoj masini na kojoj mogu da se povrede ukoliko padne koncentracija zbog gladi i pada secera. Fabricka menza je sa aspekta troskova je razumno resenje. O humanosti da i ne govorim.

Edited by Plavi Golub
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Nažalost, ima takvih primera na kilo. Bora Čorba je bio sličan, ali je odlepio i otišao unazad. Mnogo manje poznati Toni Montano je furao čisto američki fazon, ali je završio kao Arkanov sledbenik. Dušan Prelević je svojevremeno učestvovao u domaćoj verziji Kose, ali se i on slizao sa Arkanom. Kusturica je nekada dobijao nagrade u Kanu, a sada se srozao na jeftino srbovanje. Lazar Ristovski i Miki Manojlović su na zalasku karijere, a otići će u penziju kao podržavaoci SNS-a. Branko Kockica, uz koga su odrasle mnoge generacije, takođe se pretvorio u običnog sendvičara.

 

Spisak nije konačan, ali pokazuje koliko su mnoge poznate ličnosti g***.

 

Umetnicima je oduvek trebao mecena. Kakva drzava, takav mecena. Rekao bi cinik da im trebaju odrzivije karijere. Ako se dobro secam podatka, 95% clanova filmskog esnafa (glumci, reziseri, itd) u SAD ima oko 5000$ godisnjeg prihoda za rad u bransi. Ovo kod kas dodje kao prelazak iz nesigurnog privatnog sektora u sigurno drzavno uhlebljenje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Prokazuje se kao sastavni deo plate, ali ne ulazi u osnovicu za penziju. Tu je problem.

Ne plaćaju se doprinosi za iznos koji se isplati kao topli obrok. Neko vec napisa da IT kompanije organizuju zaposlenima i ishranu, ja ponekad svratim "ilegalno" u jednu od njih i klopa je pristojna. Mnoge firme koje su imale svoje restorane danas to izdaju privatnicima

Link to comment
Share on other sites

Sticajem okolnosti poslednjih par meseci sam radio nešto s NIS-om i bio u njihovim zgradama u Beogradu i Novom Sadu. U obe su u funkciji restorani sa sasvim pristojnom klopom. Izdati su privatnoj firmi, svaki dan četiri-pet različitih dnevnih menija. Na svakom supa/čorba, glavno jelo sa mesom ili ribom, salata, dezert/voće. 400-500 dinara po meniju.

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2023 at 8:03 AM, Pletilja said:

Prilog na N1 jutros: pretstavnik stanara kula Genex obavestava javnost da ce se u subotu odrzati protest stanara sa namerom da se spreci prodaja objekta za 380 e po kvadratu, da ga citiram: "Za tu cenu ne moze da se kupi kvadrat stana ni u Ukrajini". I onda referise sta su sve vec uradili, izmedju ostalog, kontaktirali su pretstavnike EU koji su se ovih dana muvali po Bg. Pratim ovu temu po inerciji, kao deo informativnih emisija, te kule su mi oduvek bile ekstremno ruzne i kvarile su vizuru Bg ali je bezocno koliko se na pokvaren, koruptivan nacin rastura imovina grada i stanara. Na snimcima iz unutrasnosti kula - sve je u manje vise operativnom stanju uz moj utisak da tamo, u napustenim kancelarijama, ima fantasticnih primera vrhunskog dizajna enterijera, namestaja koji sad vec ima muzejsku vrednost. 

I tako, skrecem vam paznju na ovu borbu stanara koji nam, napokon, demonstriraju gradjansku svest i potrebu da im sa da podrska jer rade to na pametan, pravno podrzan i dobrim idejama koncipiran nacin borbe protiv mafijske drzve.  

 

Ipak, 2.400.000.000 dinara,  20y.000.000 eura, nije loše za betonski silos.

E, sad ko je kupac, šta će dobiti uz to, videćemo.
 

edit:

Kupac od ranije poznat policiji.

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...