Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

2 hours ago, Cyber said:

...Zasto mi obelezavamo 9. maj? 

 

Ostatak ideološke tradicije. Naime, mnoge zemlje sovjetskog bloka su kao dan uzimale moskovsko vreme, tj. 9. maj, a mislim da su i neke od članica EU koje su ranije bile u tom bloku nastavile da ga obeležavaju 9. maja. Koliko sam ranije čitao, čak ni za vreme Hladnog rata nije bilo nekih velikih trzavica oko toga da li je 8. ili 9. maj jer je pobeda nad fašizmom bila jedna od retkih stvari koje su povezivale istok i zapad Evrope.

 

Ironijom sudbine, dan koji je posvećen pobedi nad fašizmom je obeležen šetanjem novog nacističkog simbola, i to po Moskvi i Beogradu. Kad vidim ko je u tome učestvovao, mogli su slobodno da stave i kukasti krst. Ionako nema mnogo suštinske razlike između ta dva simbola.

 

Edit: pošto učesnici spadaju u one koji vole d' izađu na televizor, evo im i tog zadovoljstva: https://rs.n1info.com/vesti/svetski-mediji-o-paradama-u-srbiji-sa-ruskim-zastavama-i-simbolom-z/

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, bar Bugari osvetlali obraz, a i ovde jedva sakupili 200 maloumnika, koji su svi komplet placenici.
 
Oni koji se sami nude da budu naguzeni su politika i verovatno novosti i njihove naslovne strane.
More ne primaj se na Bugari...ko zna šta ti Tuta misli ..[emoji2958]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, bar Bugari osvetlali obraz, a i ovde jedva sakupili 200 maloumnika, koji su svi komplet placenici.

 

Oni koji se sami nude da budu naguzeni su politika i verovatno novosti i njihove naslovne strane.

Svaka čast Bugarima koji su se bunili, mada mi se čini da su Poljaci bili veoma konkretni: https://www.danas.rs/svet/ruski-ambasador-u-poljskoj-poliven-crvenom-bojom/

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Sramota Poljaka

Ne razumem šta je sramota. Bacili su farbu na predstavnika fašističkog režima. Malo je veća sramota kad pripadnici vojske jedne države paradiraju sa onima što nose Z.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Ostatak ideološke tradicije. Naime, mnoge zemlje sovjetskog bloka su kao dan uzimale moskovsko vreme, tj. 9. maj, a mislim da su i neke od članica EU koje su ranije bile u tom bloku nastavile da ga obeležavaju 9. maja. Koliko sam ranije čitao, čak ni za vreme Hladnog rata nije bilo nekih velikih trzavica oko toga da li je 8. ili 9. maj jer je pobeda nad fašizmom bila jedna od retkih stvari koje su povezivale istok i zapad Evrope.

 

Ironijom sudbine, dan koji je posvećen pobedi nad fašizmom je obeležen šetanjem novog nacističkog simbola, i to po Moskvi i Beogradu. Kad vidim ko je u tome učestvovao, mogli su slobodno da stave i kukasti krst. Ionako nema mnogo suštinske razlike između ta dva simbola.

 

Edit: pošto učesnici spadaju u one koji vole d' izađu na televizor, evo im i tog zadovoljstva: https://rs.n1info.com/vesti/svetski-mediji-o-paradama-u-srbiji-sa-ruskim-zastavama-i-simbolom-z/

 

Nije ni bilo razloga za trzavice oko datuma, tu je sve jasno. Opravdane trzavice su bile oko toga sto je DDR jeftino prosla sa svojim nacistickim udelom u ratu potpavsi u podeli pod jurisdikciju pobednika, te se tako preko noci oprala nacistickog zlocina. Ali to su d(r)uge price ... Nedavno sam kupila odlicnu knjigu o kljucnom desetogodisnjem periodu od tzv. nultog casa (Stunde Null), tj. kapitulacije 1945 do 1955 u Nemackoj. Taj period se inace zove Wolfszeit (Vucje vreme) a tako se zove i knjiga. Ima i o hladnom ratu. Vrlo utemeljeno i sveobuhvatno  svedocanstvo vremena. Preporucujem! 

 

A sto se ovog KGB-backe tice, on je nacisto kidnapovao pobedu nad fasizmom. Bas se zaneo. Nadrealizam. Slusala sam danas sta prica. Prvo red odavanja pocasti ruskim snagama za pobedu nad fasizmom u WWII, a onda u nastavku prica kako je sada ista stvar, ”borba za nas narod i bezbednost nase domovine”. Kaze, morao je da intervenise preventivno u Ukrajini, pa onda zaredjao svoj uobicajeni repertoar lazi o ukrajinskim namerama da kupi nuklearno naoruzanje i pripremljenom napadu na Donbas. Nije nista rekao da li ce samo Ukrajinu da oslobodi od nacizma ili ce da spasi citav svet nacistickih dushegupki. S druge strane citam da nisu leteli avioni onako u formaciji sto je inace deo ruskog paradnog kiceraja. Kazu izvestaci da se vezbalo u vazduhu sa avionima u Z formaciji. Medjutim, danas je izostala ta demontracija patriJotskog shizitisa. 

 

Btw, kako neko moze da veruje KGB-spijunu kad je spijunima laz imanentna? Spijuni zive u lazi. Takvima ne smes verovati ni da je danas ponedeljak. 

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Opravdane trzavice su bile oko toga sto je DDR jeftino prosla sa svojim nacistickim udelom u ratu potpavsi u podeli pod jurisdikciju pobednika, te se tako preko noci oprala nacistickog zločina"

Pa i zapadna nemačka je potpala pod jurisdikciju pobednika. Nije cccp jedini pobednik ww2.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2022 at 9:26 AM, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Zna Vucic sta radi.

 

Treba ga glasat nakon sto nas okrene ka Zapadu 😛

 

Neki na forumu bi prikupljali postpise SNS-u za sledece izbore nakon sto to uradi:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Zvezdinho said:

 

Treba ga glasat nakon sto nas okrene ka Zapadu 😛

 

Neki na forumu bi prikupljali postpise SNS-u za sledece izbore nakon sto to uradi:lol_2:

 

Treba ga glasat i vako i nako 😁

 

 

 

 

(mozda čita)

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ja cu jos malo o danasnjem datumu.

Zanimljivo je da su u Srbiji danas polozeni venci na Rankovicev i Penezicev grob. Titu,Koci Popovicu ne.
U Hrvatskoj ni toliko - ni Titu,ni Nazoru,ni Bakaricu.

A svima usta puna antifasizma.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, shonke said:

"Opravdane trzavice su bile oko toga sto je DDR jeftino prosla sa svojim nacistickim udelom u ratu potpavsi u podeli pod jurisdikciju pobednika, te se tako preko noci oprala nacistickog zločina"

Pa i zapadna nemačka je potpala pod jurisdikciju pobednika. Nije cccp jedini pobednik ww2.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

DDR se nikada nije razracunala sa svojom nacistickom prosloscu, prosla je ispod radara. A SSSR su smatrali pravim pobednikom. Ti nemas pojma kakva je tamo mrznja vladala prema kapitalistickom Zapadu. DDR je za razliku od drugih, vrlo dobrovoljno bila pod ruskom cizmom i uticajem. A tek kako su gledali na zapadnu Nemacku kao "pocigancenu" jer je imala puno stranaca. Komunizam i nacizam/fashizam su kompatibilni. 

U BRD se desila sasvim druga prica, to svi znaju koliko su se posipali pepelom nakon rata. Pa njima su nakon rata i udzbenike pisali Amerikanci. Zapadna Nemacka je bila izlepljena plakatima na kojima su bile slike iz konc. logora sa natpisima u stilu "ovo smo mi uradili". Mnogi zapadnonemacki gradjani su organizovano odvodjeni u obilazak konc. logora da vide svojim ocima ono sto "nisu znali" da se desava, pa su mnogi padali u nesvest. To ne znaci da su se svi denacifikovali, ali to  znaci da je pokusaj bio vrlo ozbiljan i konsekventan. I to je sve vrlo dobro dokumentovano. 

 

Willy Brandt je pao na kolena u Warschavi - cuveni der Kniefall von Warschau - kao gest i molba za oprostaj, ma sta ko mislio o tome naknadno. Ta slika je obisla svet i smatra se simbolom dobre namere jedne nove Nemacke. Nemci kad su kad su usli u NATO i imali redovne vezbe sa ostalim zemljama, vrlo dugo na svoju izricitu inicijativu ucestvovali samo kao medicinsko i sl. ljudstvo. Mogla bih da ti nabarajam i-ha-ha. Mene cudi koliko neznanje vlada o nekim elementranim stvarima. 

 

 

Edited by Cyber
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Treba ga glasat i vako i nako 😁

 

 

 

 

(mozda čita)

Posle predsedničke karijere mogu da ga glasam jedino u zadruzi, da što duže tamo ostane, kao Miki iz Kupinova, jedno 20 godina.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

"Opravdane trzavice su bile oko toga sto je DDR jeftino prosla sa svojim nacistickim udelom u ratu potpavsi u podeli pod jurisdikciju pobednika, te se tako preko noci oprala nacistickog zločina"
Pa i zapadna nemačka je potpala pod jurisdikciju pobednika. Nije cccp jedini pobednik ww2.

 

2 hours ago, Cyber said:

................................

U BRD se desila sasvim druga prica, to svi znaju koliko su se posipali pepelom nakon rata.

................................

 

 

Dodao bih jos jednu bitnu razliku.

BRD je placala ratnu odstetu, DDR nije.

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ostatak ideološke tradicije. Naime, mnoge zemlje sovjetskog bloka su kao dan uzimale moskovsko vreme, tj. 9. maj, a mislim da su i neke od članica EU koje su ranije bile u tom bloku nastavile da ga obeležavaju 9. maja. Koliko sam ranije čitao, čak ni za vreme Hladnog rata nije bilo nekih velikih trzavica oko toga da li je 8. ili 9. maj jer je pobeda nad fašizmom bila jedna od retkih stvari koje su povezivale istok i zapad Evrope.

 

Ironijom sudbine, dan koji je posvećen pobedi nad fašizmom je obeležen šetanjem novog nacističkog simbola, i to po Moskvi i Beogradu. Kad vidim ko je u tome učestvovao, mogli su slobodno da stave i kukasti krst. Ionako nema mnogo suštinske razlike između ta dva simbola.

 

Edit: pošto učesnici spadaju u one koji vole d' izađu na televizor, evo im i tog zadovoljstva: https://rs.n1info.com/vesti/svetski-mediji-o-paradama-u-srbiji-sa-ruskim-zastavama-i-simbolom-z/

Ipak je u pitanju samo sacica demonstranata. Po meni, ova paradau u Beogradu je dozivela fijasko. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyber said:

 

DDR se nikada nije razracunala sa svojom nacistickom prosloscu, prosla je ispod radara. A SSSR su smatrali pravim pobednikom. Ti nemas pojma kakva je tamo mrznja vladala prema kapitalistickom Zapadu. DDR je za razliku od drugih, vrlo dobrovoljno bila pod ruskom cizmom i uticajem. A tek kako su gledali na zapadnu Nemacku kao "pocigancenu" jer je imala puno stranaca. Komunizam i nacizam/fashizam su kompatibilni. 

U BRD se desila sasvim druga prica, to svi znaju koliko su se posipali pepelom nakon rata. Pa njima su nakon rata i udzbenike pisali Amerikanci. Zapadna Nemacka je bila izlepljena plakatima na kojima su bile slike iz konc. logora sa natpisima u stilu "ovo smo mi uradili". Mnogi zapadnonemacki gradjani su organizovano odvodjeni u obilazak konc. logora da vide svojim ocima ono sto "nisu znali" da se desava, pa su mnogi padali u nesvest. To ne znaci da su se svi denacifikovali, ali to  znaci da je pokusaj bio vrlo ozbiljan i konsekventan. I to je sve vrlo dobro dokumentovano. 

 

Willy Brandt je pao na kolena u Warschavi - cuveni der Kniefall von Warschau - kao gest i molba za oprostaj, ma sta ko mislio o tome naknadno. Ta slika je obisla svet i smatra se simbolom dobre namere jedne nove Nemacke. Nemci kad su kad su usli u NATO i imali redovne vezbe sa ostalim zemljama, vrlo dugo na svoju izricitu inicijativu ucestvovali samo kao medicinsko i sl. ljudstvo. Mogla bih da ti nabarajam i-ha-ha. Mene cudi koliko neznanje vlada o nekim elementranim stvarima. 

 

 

 

Zapadna Nemacka je za razliku od Istocne, a i Japana prosla kroz veliki proces denacifikacije i suocavanjem sa pocinjenim zlocinima, ali ni tu nije bilo sve bajno, jer imamo i ''Myth of the clean Wehrmacht'', tj. skretanje krivice sa vermarhta na Hitlera i SS, pod rukovodstvom nikog drugog nego Franca Haldera, nacelnika generalstaba sve do toka Staljingradske bitke, za kog mi nikako nije jasno kako nije omastio konopac. Halder je blisko radio sa americkim vojnim istoricarima i nadgledao ''pisanje istorije''. VErovatno je u tom momentu bila nuzda, kako bi se ubrzao proces ponovnog naoruzanja nemackih snaga tokom hladnog rata. 

Ipak, s obzirom da mi mozemo da diskutujemo danas siroko o tome, znaci da takav pokusaj sa istorijske distance nije prosao. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Darth Bane said:

Ipak je u pitanju samo sacica demonstranata. Po meni, ova paradau u Beogradu je dozivela fijasko. 

Ne bih se složio. Nisu to demonstracije, već manifestacija koja (bi trebalo) da obeleži istorijski datum. Da je u pitanju obeležavanje I ili II srpskog ustanka, I svetskog rata ili nešto deseto, broj prisutnih ne bi bio veći. Ono što ne valja je sledeće:

1652090822-1-750x422.jpgBocan-Harcenko-Besmrtni-puk.jpgBESMRTNI-OUK-BEOGRAD-VULIN.jpg

Pripadnik vojske nema šta da traži sa Putlerovim posterima i slovom Z, baš kao što ni ministar (Nenad Popović) nema šta da traži sa Putlerovim ambasadorom. Koliko se sećam, režim je zabranjivao i ometao razne proteste, a ovde na slikama imamo ministra i vojna lica. Hajde da je u pitanju obična šaka nacoša, takvih oblika života ima i u normalnom svetu, gde su u manjini, ali na šta liči da pripadnici vojske defiluju uz ovo Z? Pa valjda pripadnici oružane sile plus policija mogu da sklone nekoliko nacoša.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 
DDR se nikada nije razracunala sa svojom nacistickom prosloscu, prosla je ispod radara. A SSSR su smatrali pravim pobednikom. Ti nemas pojma kakva je tamo mrznja vladala prema kapitalistickom Zapadu. DDR je za razliku od drugih, vrlo dobrovoljno bila pod ruskom cizmom i uticajem. A tek kako su gledali na zapadnu Nemacku kao "pocigancenu" jer je imala puno stranaca. Komunizam i nacizam/fashizam su kompatibilni. 
U BRD se desila sasvim druga prica, to svi znaju koliko su se posipali pepelom nakon rata. Pa njima su nakon rata i udzbenike pisali Amerikanci. Zapadna Nemacka je bila izlepljena plakatima na kojima su bile slike iz konc. logora sa natpisima u stilu "ovo smo mi uradili". Mnogi zapadnonemacki gradjani su organizovano odvodjeni u obilazak konc. logora da vide svojim ocima ono sto "nisu znali" da se desava, pa su mnogi padali u nesvest. To ne znaci da su se svi denacifikovali, ali to  znaci da je pokusaj bio vrlo ozbiljan i konsekventan. I to je sve vrlo dobro dokumentovano. 
 
Willy Brandt je pao na kolena u Warschavi - cuveni der Kniefall von Warschau - kao gest i molba za oprostaj, ma sta ko mislio o tome naknadno. Ta slika je obisla svet i smatra se simbolom dobre namere jedne nove Nemacke. Nemci kad su kad su usli u NATO i imali redovne vezbe sa ostalim zemljama, vrlo dugo na svoju izricitu inicijativu ucestvovali samo kao medicinsko i sl. ljudstvo. Mogla bih da ti nabarajam i-ha-ha. Mene cudi koliko neznanje vlada o nekim elementranim stvarima. 
 
 
Ma znam ovo o denacifikaciji nego je ona citirana rečenica "bola oko" kao da zapad nije bio pobednik.
Sve se slažem, za ostatak. Samo sam hteo da dopunim.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Darth Bane said:

Ipak je u pitanju samo sacica demonstranata. Po meni, ova paradau u Beogradu je dozivela fijasko. 

koa sto i sacica podrzava Putina, pa pojedini odmah skacu kako je 60% gradjana Srbije putinofili..

Link to comment
Share on other sites

...više gledam i srpske medije.Ispada da po tim medijima da EU strastveno želi Srbiju  u EU,umjesto,što treba Srbija napraviti da uđe u EU.Situacija je jednostavna,barem po meni,ako želiš ući u nekakav klub onda moraš zadoljiti nekakove kriterije.A ako ne,živi nekako kako znaš.Čini mi se da si EU ne želi još jednog Orbana.Pred agresiju Rusije na Ukrajinu postojala je Višegradska skupina,ali,danas ,Orban je ostao sam.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...