Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

12 minutes ago, Constantin said:

U nIšu, u javnim preduzećima, neki prosek...SSS oko 50 000...trafike 20-30......treba poraditi na tome, podići Niš. Naravno i ostale veće gradove i već treba pripremati "sastanak" svih u BeGeJu......vreme je.

 

Ne znam za Niš, ali kod nas ako imaš centralno grejanje, teško se možeš izvući bez 10.000 mesečno. Naravno, struja postoji kao opcija, plus grejanje na sve i svašta po prigradskim naseljima, ali i to je skupo. Vidim da je kilo kačkavalja dostiglo 1900 dinara, što premašuje neke mesne proizvode. Danas baš vidim da su u Maxiju one Milkine krš čokolade došle na preko 200 dinara za 100 grama. Jeste da ih ne trošim, ali onaj ko ima decu će morati da se stisne. Imam komšiju koji je iz Velikog Gradišta i kaže mi da su mnogi proizvodi na pijaci tamo skuplji nego u BG. Njegovi roditelji imaju hidrofor, a majstor im je tražio 50 evra samo da dođe, kao da je hirurg koji predaje na fakultetu. To Gradište je selendra koju možeš da prepešačiš od početka do kraja za desetak minuta, gastarbajterski kraj, ali oni koji nisu otišli u Nemačku, Austriju ili Švajcarsku muku muče sa mnogim stvarima. Možda je tamo kafana jeftinija nego ovde, ali računam da je voda u kući mnogo bitnija od piva u kafani.

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Nisam ekonomista i možda nisam upotrebio adekvatan termin, ali šta nastavnik može da uradi sa 90.000 mesečno? U lokalnoj pekari primaju 80.000, bar kako kaže oglas za posao, a ni to nije neka para. Tih desetak hiljada je 2-3 kese u Maksiju. A ako je prosečna penzija tolika, ode mnogo na lekove i privatne lekare ako hoćeš da preživiš. Meni su roditelji veoma stari, ali na moje insistiranje se leče kod privatnog lekara, što lično finansiram jer ne bih da ostanem siroče, iako nisam mlad. Da se leče u državnom sistemu, morali bi da provedu ne znam koliko sati samo da dođu na 'zakazini' termin koji je na papiru u 8 ujutro, a u praksi u 12.

 

Ok, da preformulišem. Plate su svakako male u poređenju sa onim što je narodu potrebno, ali ova povećanja nisu mala iz ugla mogućnosti Srbije, pa ni procentualnih iznosa povećanja (rule 72 kaze da sa godišnjim povećanjima plate od 15%, plata se duplira za 5 godina).

 

Srbija jednostavno nije dovoljno razvijena zemlja, i toga smo svesni. To se i oslikava u kvalitetu života, koji je lošiji nego u većini evropskih zemalja; a oslikan kroz gdp pc, manji je za cca 25 posto od najmanje razvijene EU zemlje.

 

Kao takva, ova nema mogućnosti, ni rezon da iznese ovakva povećanja u javnom sektoru. Odnosno ima, ali će onda deficit budžeta, koji se pokriva javnim dugom, da se koristi za plate u javnom sektoru, umesto za mnoge druge razvojne prioritete.

 

On u suštini koristi sada to što su budzetski prihodi usled inflacije veći, kao i nominalni GDP, pa će pokušati da zarade zadrži na nekom fiksnom procentu u odnosu na GDP - te da spreči potencijalne socijalne nemire i kupi mir i glasove pred izbore.

 

Međutim, ovo njegovo paušalno procenjivanje kome i koliko, samo će da pravi dodatne distorzije na tržištu rada, da remeti relativne odnose, da gura mnoge druge u različite nijanse sive zone.. i još mnogo drugih negativnih efekata.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Deca do 16, penzosi i prosvetari... To znači da, recimo ja, nisam dobio ništa... :classic_biggrin:

 

Edit: Eh da, poslednje ali možda i najvažnije... Sava, beli lebac, će pojeftiniti za 3 dinara... Ako nas to ne spase, ništa neće...

 

Kvalitetno sprdanje koje je uspelo da iznervira i jednog Lutovca...

Edited by Issey
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, medobrundo said:

 

Ok, da preformulišem. Plate su svakako male u poređenju sa onim što je narodu potrebno, ali ova povećanja nisu mala iz ugla mogućnosti Srbije, pa ni procentualnih iznosa povećanja (rule 72 kaze da sa godišnjim povećanjima plate od 15%, plata se duplira za 5 godina).

 

Srbija jednostavno nije dovoljno razvijena zemlja, i toga smo svesni. To se i oslikava u kvalitetu života, koji je lošiji nego u većini evropskih zemalja; a oslikan kroz gdp pc, manji je za cca 25 posto od najmanje razvijene EU zemlje.

 

Kao takva, ova nema mogućnosti, ni rezon da iznese ovakva povećanja u javnom sektoru. Odnosno ima, ali će onda deficit budžeta, koji se pokriva javnim dugom, da se koristi za plate u javnom sektoru, umesto za mnoge druge razvojne prioritete.

 

On u suštini koristi sada to što su budzetski prihodi usled inflacije veći, kao i nominalni GDP, pa će pokušati da zarade zadrži na nekom fiksnom procentu u odnosu na GDP - te da spreči potencijalne socijalne nemire i kupi mir i glasove pred izbore.

 

Međutim, ovo njegovo paušalno procenjivanje kome i koliko, samo će da pravi dodatne distorzije na tržištu rada, da remeti relativne odnose, da gura mnoge druge u različite nijanse sive zone.. i još mnogo drugih negativnih efekata.

 

 

Moja greška, gledao sam na to iz perspektive potrošača. Pribojavam se da bi možda i Topčider mogao da štancuje pare, a to baš i ne bi bilo dobro.

 

10 minutes ago, Drug Crni said:

Kome je ovaj put obećao izborni mito,nisam ispratio?


Zdravstvo, prosveta, penzioneri, plus po 10.000 svakome ko ima dete do 16 godina.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Tacno bih bio u soku da je neko drugi odrzao danasnji govor pred finale LK, ali posto je u pitanju cicVu...

Zamisli ti budalu, najpre istitra jaja trecerazrednom demagogijom onom najnizem sloju drustva, po obrazovanju, radnim vestinama, soc. statusu, da bi objavio najpredvidiviji populisticki potez ikada pred nadolazece izbore. Ej, povecanje javnih troskova u sred inflacije. Jel ja nesto propustam? Jesam ekonomski analfabeta, pa nek mi neko pismeniji objasni kako ovo nije pokusaj da se vatra ugasi dolivanjem benzina. Zapravo, ovo je samo nastavak diletantizma koji sprovodi nas drz. vrh, nakon debila Tome Mone koji se hvali uspehom u zamrzavanju cena namirnica u vreme inflacije 🤣


Kroz istoriju bi mogli da nadjemo slucajeve u kojima su zemlje pobegle iz inflacije podizuci kamate na nesluceno visoke nivoa, planski unistavajuci svojku ekonomiju, uz visoku nezaposlenost, pa kretali od nule, al' da se izbori sa njom podizicu javnu potrosnju, cisto sumnjam da se ikada desilo (...ista drugo od pogorsanja situacije).

 

3 hours ago, Smrtokapa said:

Igra je popularna i u drugim zemljama srednje Azije, između ostalog i u Avganistanu, gde su je svojevremeno zabranili Talibani (jer su je smatrali nemoralnom).

 

 

"Zanimljivo", Talibani su zabranili i Bacha bazi (iako izvestaju kazu da obicaj nije iskorenjen i da se ilegalne aktivnosti jos uvek praktikuju). Tacno da se covek zamisli ko je bre vladao tom zemljom, kada su Talibani ti koji donose progresivne promene.

 

Odnos Americkih marinaca stacioniranih u AFG prema tom obicaju def. baca senku na njihove benovelentne intencije sa kojim su nastupali.

 

Deo sveta koji bi najpametnije bilo izbegavati u sirokom luku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, freethrow said:

. Ja doduše podvodim i korupciju i nepotizam i lopovluk pod nasilje, imam malo širu definiciju, ali iskreno verujem da se sve na to svodi.

 

Ima jedan termin u politickoj teoriji - dominacija. Kod nas jos nije zaziveo, posto ide korak dalje od liberalizma, a nama je i liberalizam pju pju. Ima lepih predavanja na yt o tome, Philip Pettit ga je uveo u sledecem smislu: A dominira nad B onda kada u bilo kom trenutku moze da mu ugrozi prihode, posao, prava, dostojanstvo, etc. U tom smislu, B nije slobodan ako je dominiran, te se sloboda definise kao ne-dominiranost (u kontrastu sa liberalnim shvatanjem slobode kao ne-interferencije, koja podrazumeva to da se niko aktuelno ne uplice u tvoje poslove; ovde to podrazumeva i da se niko ni potencijalno ne moze uplitati). Mislim da ovo u stvari pokriva sve to sto si pominjao, i jako lepo opisuje situaciju u Srbiji.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, RatzenStadt said:

Jesam ekonomski analfabeta, pa nek mi neko pismeniji objasni kako ovo nije pokusaj da se vatra ugasi dolivanjem benzina

Baš tako, ne moraš da budeš Milton Friedman da bi to razumeo (mada je on to detaljno objasnio). A inflacija najviše pogađa najsiromašnije i one bez ikakvih assets-a kao što su nekretnine itd. Ima lepo da padne dinar, preporučio bi kupovanje stranih deviza ili commodities. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

- Čovek nam je juče doneo getling mitraljez koji smo mi tražili od Amerikanaca, a koji ispali 3.000 metaka u minutu. Hvala mu što je to učinio, to je negde zapadnije u Srbiji, šokiran sam, ali hvala mu. Inače bi dobio kaznu po novom zakonu od 15 godina. On je sada rasteretio sve i sebe i svoju porodicu - rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara.

 

the-terminator-arnold-schwarzenegger.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, deez nuts. said:

4ee378ad6a7aed5d8ccaafdc35209b19.jpg

 

A ono sto je bilo posle:

Shortly after a botched public speech by Ceaușescu in the capital Bucharest that was broadcast to millions of Romanians on state television, rank-and-file members of the military switched, almost unanimously, from supporting the dictator to backing the protesters.

 

Mislim da ovde nema sanse da se desi.

A ni kompletan dalji ishod. Samo organizacija na izborima, ako budu pod iole normalnim uslovima, ili nastavak mirnog pritiska ako ne budu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moj glupi mozak ne može da razume pametni mozak sportiste koji je opasnu kintu zaradio krvavim treninzima i odricanjem od bilo kakvog ozbiljnijeg telesnog zadovoljstva od 10te godine koji onda odlučuje da "gradi nešto" znajući da ulazi u kombinaciju u kojoj sve tvoje više nije tvoje.

37 minutes ago, Perkos2 said:

zato su se učlanili i tomašević i tipsarević

ekšli očekujem Luku Bogdanovića i Tepića da stisnu nejaku mlitavu znojavu i hladnu ručicu Čiča Gliše uz krindž poglede.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sportisti su laki plen za biznis savetnike koji ce ti reci da treba da ulazes u ovo i ono. Sto nije samo po sebi pogresno, pogresan je tip investicije, obicno.

 

Naravno, ovo pricam u globalu, svi ovi sami ulecu u biznis i svesno krse zakon i tako se namestaju na penal sekti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Sportisti su laki plen za biznis savetnike koji ce ti reci da treba da ulazes u ovo i ono. Sto nije samo po sebi pogresno, pogresan je tip investicije, obicno.

 

Naravno, ovo pricam u globalu, svi ovi sami ulecu u biznis i svesno krse zakon i tako se namestaju na penal sekti.

 

Sportisti su od najranijih godina okruzeni tipovima sklonim mutljanju  - treneri, menadzeri, politicari u upravama klubova, vodje navijaca... I od njih uce kako se ponasati i sta je dobro a sta lose. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...